Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Ενότητα για αποθήκευση εγγράφων, φωτογραφιών, βίντεο κ.ά. για αναφορά σε θέματα όλων των ενοτήτων συζητήσεων. Δεν επιτρέπονται εδώ συζητήσεις.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Δεκ 2020, 20:37

Dorian έγραψε:
21 Δεκ 2020, 09:54
Είναι χειρότερα τώρα με τη ψηφιοποίηση του δημοσίου. Παλαιότερα πήγαινες με ένα πάκο χαρτιά που σου ζητούσε, σε μία λίστα που την ετοίμαζαν αυτοί σε κάποια φωτοτυπία, τα πετούσες στο γκισέ και έλεγες του υπαλλήλου φτιάχτα. Τώρα πρέπει να κάτσεις υπ' ευθύνη σου να μελετήσεις δεκάδες σελίδες ΦΕΚ μόνο σου(πριν 5-6 χρόνια ανάθεμα και να είχα κάτσει να διαβάσω ένα ΦΕΚ), να βρεις ακριβώς ποια χαρτια πρέπει μόνο σου να ετοιμάσεις, να τα σκανάρεις με σωστές ονομασίες φορματ, να μπεις στις πλατφόρμες να εγγραφείς ξεχωριστά συνήθως σε πολλαπλές, να υπολογίσεις πάλι αν χρειάζεται με δικιά σου ευθύνη ακριβώς μόρια, συντελεστές κλπ, να κάτσεις εσύ να συμπληρώσεις μόνο σου τις ανάλογες ηλεκτρονικές φόρμες στις βάσεις δεδομένων, να κάνεις δηλαδή την απλήρωτη γραμματέα του αρμόδιου υπουργείου, συχνά να τρώς 1-2-3 μέρες και να κάνεις το σταυρό σου ότι δεν έγινε κάποιο λάθος κάπου. Το σοκαριστικό είναι ότι σε όλους τους φαίνεται φυσιολογικό και πρόοδος ότι έχουμε γίνει απλήρωτες bitches του κράτους.
Ακριβώς έτσι.

Το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς που αιτήθηκα , έκανε 19 ημερολογιακές μέρες να εκδοθεί. Υπόθεση 10 δευτερολέπτων. Αν πήγαινα από εκεί θα μου τα πρήζανε κανά δίωρο, αλλά θα το έπαιρνα αυθημερόν το χαρτί.

Πάω μετά στη σελίδα του ΕΦΚΑ να ανεβάσω το πιστοποητικό, για να γίνει η αίτηση για την επιστροφή των αναδρομικών του θανόντος.
Μου ζητάει να βάλω. Το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ του νεκρού, άμκα, αριθμό ταυτότητα, αφμ το δικό μου, της αδερφής μου, και της μάνας μου. Κάνω τηλέφωνα κλπ, μου τα στέλνουν. Πατάω υποβολή, και μου βγάζει οτι έληξε ο χρόνος σύνδεσης. Ε προφανώς αμά βάλεις 18 κωδικούς δεν θα προλάβεις. Αίντε πάλι από την αρχή μετά.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Δεκ 2020, 20:38

Σε ένα πολιτισμένο κράτος τα χρήματα θα είχαν μπει αυτόματα στον τραπεζικό λογαριασμό, και θα μου ερχόταν ένα γράμμα με την ανάλυση του ποσού.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Δεκ 2020, 20:40

nowhere έγραψε:
21 Δεκ 2020, 07:38
γιατί υπάρχει και ermis.gov.gr και gov.gr και έχουν διαφορετικό τρόπο ταυτοποίησης?

εντιτ
μαλάκα θέλουν ξύλο.στο ermis.gov χρειάζεται μια παλαβή διαδικασία για να πάρeις ψηφιακή υπογραφή [ανάμεσα στα άλλα υποβάθμιση εξπλόρερ που είναι ο μόνος μπράουζερ που δέχεται πχ] και το gov.gr σου ζητάει κωδικούς τράπεζας [!!!] :smt005:
gov.gr efka.gov.gr, ermis.gov.gr solon.gov.gr..psolon.gov.gr...Βάλτε τα όλα ρε μαλάκες σε ένα πόρταλ gov.gr

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Δεκ 2020, 20:41

mao mao έγραψε:
21 Δεκ 2020, 20:37


Ακριβώς έτσι.

Το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς που αιτήθηκα , έκανε 19 ημερολογιακές μέρες να εκδοθεί. Υπόθεση 10 δευτερολέπτων. Αν πήγαινα από εκεί θα μου τα πρήζανε κανά δίωρο, αλλά θα το έπαιρνα αυθημερόν το χαρτί.

Πάω μετά στη σελίδα του ΕΦΚΑ να ανεβάσω το πιστοποητικό, για να γίνει η αίτηση για την επιστροφή των αναδρομικών του θανόντος.
Μου ζητάει να βάλω. Το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ του νεκρού, άμκα, αριθμό ταυτότητα, αφμ το δικό μου, της αδερφής μου, και της μάνας μου. Κάνω τηλέφωνα κλπ, μου τα στέλνουν. Πατάω υποβολή, και μου βγάζει οτι έληξε ο χρόνος σύνδεσης. Ε προφανώς αμά βάλεις 18 κωδικούς δεν θα προλάβεις. Αίντε πάλι από την αρχή μετά.
Α μάλιστα ,εγώ δηλαδή- που κάνω την υποβολή για τη μάνα μου- κι έχω συμπληρώσει 13..... να περιμένω :011:

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 21 Δεκ 2020, 20:42

Και τί θα κάνουν οι λογιστές, κλέφτες θα γίνουν. Πλήρωνε τεχνολογικά αναλφάβητε Έλληνα, να πώς η νδ ενισχύει τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Δεκ 2020, 20:47

1451 έγραψε:
21 Δεκ 2020, 20:42
Και τί θα κάνουν οι λογιστές, κλέφτες θα γίνουν. Πλήρωνε τεχνολογικά αναλφάβητε Έλληνα, να πώς η νδ ενισχύει τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Φίλε ,τα έχω υποβάλει όλα ήδη απ' τις 24 Νοεμβρίου , αυτό το γαμημένο πιστοποιητικό ,για το οποίο έκανα και τηλεδιάσκεψη με υπάλληλο των ΚΕΠ λείπει εδώ και τόσες μέρες με δική τους υπαιτιότητα.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 21 Δεκ 2020, 20:53

Ακριβώς, σκέψου ότι εσύ που τα καταλαβαίνεις και τα κάνεις από μόνος, δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς.
Τί να πεί κι ο άλλος που με το ζόρι χειρίζεται υπολογιστές.
Δεν ελάττωσαν τη γραφειοκρατία, απλά απέλυσαν δημοσίους υπαλλήλους για να δείχνουν πλεονάσματα και δυσκόλεψαν τον απλό κοσμάκη.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Δεκ 2020, 20:55

1451 έγραψε:
21 Δεκ 2020, 20:53
Ακριβώς, σκέψου ότι εσύ που τα καταλαβαίνεις και τα κάνεις από μόνος, δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς.
Τί να πεί κι ο άλλος που με το ζόρι χειρίζεται υπολογιστές.
Δεν ελάττωσαν τη γραφειοκρατία, απλά απέλυσαν δημοσίους υπαλλήλους για να δείχνουν πλεονάσματα και δυσκόλεψαν τον απλό κοσμάκη.
Δεν του απέλυσαν. Στα γραφεία κάθονται απλά επειδή δεν έχουν face to face κάποιον να περιμένει, τα ξύνουν.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Δεκ 2020, 21:03

Εκνευρίστηκα -θυμήθηκα κι αυτό που λέγατε για κωδικούς τραπεζικού λογαριασμού ,επίσης μου έτυχε παλιότερα- και φεύγω απ ' το νήμα για να μην αρχίσω μπινελίκια.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Δεκ 2020, 15:33

Πας στην ΕΔΑ Θεσσαλιας για να κανεις αλλαγη ονοματος σε λογαριασμο.
Για καποιον λογο που δεν ειναι του παροντος σου λενε οτι χρειαζεσαι και υπευθυνη δηλωση του νομου 105 (ν 1599) του αδελφου σου που βρισκεται στο εξωτερικο.
Τους λες οτι δεν γινεται γιατι ειναι κατοικος εξωτερικου.
Σου απαντουν,νο προμπλεμ ας την κανει μεσω e government και μας την φερνεις.
Τους εξηγεις παλι οτι δεν γινεται γιατι εκτος των κωδικων taxis net που χρειαζονται,πρεπει να εχεις και e banking σε καποια ελληνικη τραπεζα και ο αδελφος σου δεν εχει καν πια λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα.
Απαντουν αποκλειεται.
Τους ξαναλες,μπες τωρα στο e government να το επιβεβαιωσεις.
Μπαινουν,σου λενε με ηλιθιο υφος ροφού εχετε δικιο.Πρεπει ομως να μας την φερετε γιατι δεν γινεται διαφορετικα!
Απαντας,ρε με δουλευετε;Που στο διαολο θα την κανει την γαμημενη την δηλωση;Να παει στην πρεσβεια 2,5 ωρες μακρια για εναν παλιολογαριασμο που στο κατω κατω θα πρεπει να πληρωνουμε και οχι να παιρνουμε χρηματα;
Φευγεις ολο νευρα με χαλασμενη τη μερα σου.
Α στα διαλα μαλακες.
Απο Δευτερα παω σε γνωστη συμβολαιογραφο να μου κανει πληρεξουσιο,να συμπληρωσω εγω τη δηλωση και να παρω σφραγιδα απο ΚΕΠ.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Δεκ 2020, 18:51

stergiosbik έγραψε:
23 Δεκ 2020, 15:33
Απο Δευτερα παω σε γνωστη συμβολαιογραφο
Η κυβέρνηση πέτυχε το στόχο της.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Δεκ 2020, 18:59

1451 έγραψε:
23 Δεκ 2020, 18:51
stergiosbik έγραψε:
23 Δεκ 2020, 15:33
Απο Δευτερα παω σε γνωστη συμβολαιογραφο
Η κυβέρνηση πέτυχε το στόχο της.
Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 23 Δεκ 2020, 21:52

Πας και τα σκας σε ιδιώτες για μια δουλειά που θα έπρεπε να είχε διεκπεραιώσει το δημόσιο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Δεκ 2020, 10:01

1451 έγραψε:
23 Δεκ 2020, 21:52
Πας και τα σκας σε ιδιώτες για μια δουλειά που θα έπρεπε να είχε διεκπεραιώσει το δημόσιο.
Τα πλήρωνες πολλαπλάσια στο Δημόσιο αφού αναγκάζονταν να πληρώνουν παχυλά επιπλέον προσωπικό. Και οι μισθοί του Δημοσίου είναι διπλάσιοι από του ιδιωτικού φορέα.

Επιπλέον, η δουλειά σου γίνεται χωρίς συνωστισμούς και σε λίγα λεπτά.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ηλεκτρονική έκδοση πιστοποιητικού εντοπιότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 26 Δεκ 2020, 10:21

1451 έγραψε:
23 Δεκ 2020, 21:52
Πας και τα σκας σε ιδιώτες για μια δουλειά που θα έπρεπε να είχε διεκπεραιώσει το δημόσιο.
Δεν θα πληρώσω αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Το θέμα είναι ότι βάζουν χίλιες δυο τρικλοποδιές ενώ θα πρεπε να μπορείς να βγάλεις οποιοδήποτε σχεδόν χαρτί στο τσακ μπαμ.
Προχθές που περνούσα έξω από την εφορία,μονο που δεν μαλλιοτραβηχτηκαν μια υπάλληλος με μια πολίτη.
Η υπάλληλος έλεγε ότι δεν μπορούσε να εισελθει η πολίτης στην εφορία γιατί δεν είχε κλείσει ραντεβού.
Η άλλη με το δίκιο της,της έλεγε ότι δεν μπορούσε να κλείσει ραντεβού γιατί επί 10 μέρες έπαιρνε τηλ. να κλείσει ραντεβού αλλά δεν το σήκωνε κανείς!
Η εφοριακός ανταπντουσε ότι είχαν πολλή δουλειά και δεν προλάβαιναν! :smt005:
Μύλος!!!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Έγγραφα & Υλικό”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών