ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Ιαν 2021, 21:34

jey_pap έγραψε:
15 Ιαν 2021, 18:05
εν τη ρύμη του λόγου, δε μου λένε ποιοι συμμετέχουν στο survive-phor. :roll: .

Βάλτε πάγο.
Δε το κατάλαβα
:102:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 16 Ιαν 2021, 00:02

bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 21:27
tanipteros έγραψε:
15 Ιαν 2021, 20:00
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ
κάπου το χω δει αυτό το σύνθημα αγάπης
Του Ιερομονάχου Αντίπα Αγιορείτου στην Romfea.gr

Ο Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης είπε «πως να σκέπτεσαι Ορθόδοξα είναι εύκολο. Το να ζεις Ορθόδοξα θέλει πολύ κόπο».

Εμείς θα προσθέσουμε ταπεινά, πως το να μιλάς ή να γράφεις Ορθόδοξα είναι επίσης εύκολο, ευκολότατο. Ακόμη πιο εύκολο είναι να σηκώνεις τη σημαία «Ορθοδοξία ή Θάνατος»......
...
SpoilerShow
Όμως Ορθοδοξία έξω από την Εκκλησία δεν υπάρχει, εκτός εάν είναι ψεύτικη. Ορθοδοξία υπάρχει εκεί που υπάρχει σωστή πίστη, αλλά και σωστή ζωή.



Κάποιοι κατανοούν την υπέροχη λέξη Ορθοδοξία μόνο σαν αγώνα εναντίον των αιρετικών, σαν αγώνα για το Ιουλιανό ημερολόγιο και σαν αγώνα – το χειρότερο – εναντίων ομοδόξων αδελφών που δεν τους θεωρούν Ορθόδοξους, όσο είναι, όπως φαντάζονται αυτοί, επειδή δεν τους ακολουθούν στο πείσμα και στο σχίσμα τους.

Συμβαίνει και εδώ, αυτό που είπε ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος: «Όλοι είμαστε ευσεβείς κατά τούτο μόνο κατηγορώντας τους άλλους για ασέβεια».


Την ζωή όμως των Αγίων Πατέρων ποιος την μιμείται;
«Δια πάντα ταύτα» προτείνουμε, ένα να είναι το σύνθημα όλων μας, μία η σημαία: «Εκκλησία ή Θάνατος».


Αλλιώς η Ορθοδοξία, κινδυνεύει, όπως πολύ σοφά είπε και πάλι ο Άγιος Παΐσιος, περισσότερο από εμάς τους Ορθόδοξους, παρά, από κάποιον άλλο εχθρό της.


https://www.romfea.gr/katigories/10-apo ... i-thanatos
εμένα καλή μου Μπλου... που επιλέγω κάτι άλλο από ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ πρέπει να με σκοτώσετε? Αυτό εννοείτε?
σαν σύνθημα του Ισλάμ ακούγεται...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 16 Ιαν 2021, 00:36

το ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ δεν ακούγεται πετυχημένο σαν το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ.
Το δεύτερο είναι ξεκάθαρο αγωνιστικό πατριωτικό σύνθημα.
Το πρώτο δεν είναι τόσο ξεκάθαρο αφού η Ορθοδοξία είναι μια θρησκεία και όχι μια πανανθρώπινη αξία ή ιδανικό.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 10:39

tanipteros έγραψε:
16 Ιαν 2021, 00:02
bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 21:27
tanipteros έγραψε:
15 Ιαν 2021, 20:00
ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ
κάπου το χω δει αυτό το σύνθημα αγάπης
Του Ιερομονάχου Αντίπα Αγιορείτου στην Romfea.gr

Ο Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης είπε «πως να σκέπτεσαι Ορθόδοξα είναι εύκολο. Το να ζεις Ορθόδοξα θέλει πολύ κόπο».

Εμείς θα προσθέσουμε ταπεινά, πως το να μιλάς ή να γράφεις Ορθόδοξα είναι επίσης εύκολο, ευκολότατο. Ακόμη πιο εύκολο είναι να σηκώνεις τη σημαία «Ορθοδοξία ή Θάνατος»......
...
SpoilerShow
Όμως Ορθοδοξία έξω από την Εκκλησία δεν υπάρχει, εκτός εάν είναι ψεύτικη. Ορθοδοξία υπάρχει εκεί που υπάρχει σωστή πίστη, αλλά και σωστή ζωή.



Κάποιοι κατανοούν την υπέροχη λέξη Ορθοδοξία μόνο σαν αγώνα εναντίον των αιρετικών, σαν αγώνα για το Ιουλιανό ημερολόγιο και σαν αγώνα – το χειρότερο – εναντίων ομοδόξων αδελφών που δεν τους θεωρούν Ορθόδοξους, όσο είναι, όπως φαντάζονται αυτοί, επειδή δεν τους ακολουθούν στο πείσμα και στο σχίσμα τους.

Συμβαίνει και εδώ, αυτό που είπε ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος: «Όλοι είμαστε ευσεβείς κατά τούτο μόνο κατηγορώντας τους άλλους για ασέβεια».


Την ζωή όμως των Αγίων Πατέρων ποιος την μιμείται;
«Δια πάντα ταύτα» προτείνουμε, ένα να είναι το σύνθημα όλων μας, μία η σημαία: «Εκκλησία ή Θάνατος».


Αλλιώς η Ορθοδοξία, κινδυνεύει, όπως πολύ σοφά είπε και πάλι ο Άγιος Παΐσιος, περισσότερο από εμάς τους Ορθόδοξους, παρά, από κάποιον άλλο εχθρό της.


https://www.romfea.gr/katigories/10-apo ... i-thanatos
εμένα καλή μου Μπλου... που επιλέγω κάτι άλλο από ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ πρέπει να με σκοτώσετε? Αυτό εννοείτε?
σαν σύνθημα του Ισλάμ ακούγεται...
Εσυ έχασες τον δρόμο σου
Τη δυναμη τη πνευματικη δε τη γυρισες προς τα δεξιά
Δες πρωτα τι προσφέρει η δεξιά πλευρά
Όμως είναι δυσκολη...
Κι ευκολη

Οχι δεν μας νοιάζει τι κάνετε, δε σας πολεμουμε
Εσείς όμως;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 10:40

Χαίρετεjey_pap
Σας το είπα. Θα χαλάσουν το νημα

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιαν 2021, 11:16

jey_pap έγραψε:
15 Ιαν 2021, 09:41
Εδώ, γράφονται σχολιασμοί όχι προσωπικοί, αλλά με βάση καταγεγραμμένων γνωμικών, ρήσεων, φράσεων, αποφθεγμάτων, κειμένων που έρχονται να στηρίξουν ή, αντίθετα, να αμφισβητήσουν σχολιασμούς πχορουμιτών για λόγους ελάτωσης των οφφ τοπικς ή αντιπαραθέσεων που εμποδίζουν την ομαλή ροή ή αποπροσανατολίζουν από το θέμα.
Παρακαλούνται, όσοι αναφέρονται σε τέτοιες φράσεις κλπ, να θέτουν, αν τους είναι εύκολο, και κάποιο σχετικό σχολιασμό στον οποίο αντιπαρατίθενται ή συμπληρώνουν, και/ή κάποιο σχετικό λινκ..
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8377
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Ιαν 2021, 12:22

bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 16:06
axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:44


Εγω απλως αποδειξεις ζητησα. Υπαρχουν αποδειξεις;
Ο Θεός υπάρχει, γιατί τον έχω γνωρίσει λέει ο Μητροπολίτης Αντώνιος μπλουμ Σουροζ
Για κάποιον Δες το
0:37 - 1:00
SpoilerShow
Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιαν 2021, 12:25

bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:40
Χαίρετεjey_pap
Σας το είπα. Θα χαλάσουν το νημα
Ρε συ Μπλου, δεν εχεις καταλαβει μου φαινεται που βρισκεσαι.
Ολα τα φορουμς σαν κι αυτο ειναι δημοσιοι χωροι για συζητηση οπου γραφονται ολες οι αποψεις. Δεν ειναι χωροι κατηχησης και διδασκαλιας οπου απαγορευονται οι διαφορετικες αποψεις. Πως να το κανουμε δηλαδη;
Σου το λεω τελειως καλοπροαιρετα επειδη το εχεις γραψει αρκετες φορες. Αν δεν σου αρεσει να διαβαζεις αντιθετες γνωμες, δεν γραφεις πια εδω.
Απλο ειναι.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 16 Ιαν 2021, 12:47

axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22

Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιαν 2021, 12:51

.


Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιαν 2021, 12:52

.


Εικόνα



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 13:28

Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:25
bluerose έγραψε:
16 Ιαν 2021, 10:40
Χαίρετεjey_pap
Σας το είπα. Θα χαλάσουν το νημα
Ρε συ Μπλου, δεν εχεις καταλαβει μου φαινεται που βρισκεσαι.
Ολα τα φορουμς σαν κι αυτο ειναι δημοσιοι χωροι για συζητηση οπου γραφονται ολες οι αποψεις. Δεν ειναι χωροι κατηχησης και διδασκαλιας οπου απαγορευονται οι διαφορετικες αποψεις. Πως να το κανουμε δηλαδη;
Σου το λεω τελειως καλοπροαιρετα επειδη το εχεις γραψει αρκετες φορες. Αν δεν σου αρεσει να διαβαζεις αντιθετες γνωμες, δεν γραφεις πια εδω.
Απλο ειναι.
Μα το λέει καθαρά, παρακαλει να απαντατε με λινκ η αλλά αποφθέγματα από κατάλληλους
Χαλάει το νήμα
Δε ζήτησε να μην υπάρχει αντιθετη αποψη κι ουτε να πεισει κάποιο θελει

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 13:30

Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:47
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22

Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Οταν του είπα του πνευματικου μου τι υπήρχε πριν μου είπε αστο εσυ αυτό και κοίτα απο κει και μετά
Δε θα τον απορριψω τον jay για αυτό
Kι ουτε θα άσπαστω κάτι που δε θα μου κάτσει καλά

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 16 Ιαν 2021, 13:31

axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22
bluerose έγραψε:
15 Ιαν 2021, 16:06
axilmar έγραψε:
15 Ιαν 2021, 12:44


Εγω απλως αποδειξεις ζητησα. Υπαρχουν αποδειξεις;
Ο Θεός υπάρχει, γιατί τον έχω γνωρίσει λέει ο Μητροπολίτης Αντώνιος μπλουμ Σουροζ
Για κάποιον Δες το
0:37 - 1:00
SpoilerShow
Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Βαλε κάποιο λινκ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ρ ύ μ ε ς _ α ν ά λ ε κ τ α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 16 Ιαν 2021, 13:31

Alphabet έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:47
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2021, 12:22

Το "υπάρχει γιατί τον έχω γνωρίσει" δεν αποτελεί απόδειξη.
Στην μοναδικη ισως δυσκολη ερωτηση του παρουσιαστη, οτι δηλαδη ο Ιησους δεν μπορουσε να ειναι πραγματικος ανθρωπος αφου δεν ειχε γονιδια
κανονικου ανθρωπου, η απαντηση του μητροπολιτη ηταν οτι, ολα μπορει να τα κανει ο Θεος αφου εφτιαξε τον αθρωπο απο το τιποτα.

Η κριση του βασιζεται λοιπον στην δημιουργια του Αδαμ (πριν 7000 περιπου χρονια συμφωνα με την Γραφη), εναντια σε ολες τις αποδειξεις της επιστημης.
:fp:

Υ.Γ. Ο αιρετικος βεβαια jey_pap πιστευει οτι υπηρχαν πολλοι ανθρωποι πριν τον Αδαμ. :lol:
Περί ψευδολογίας (από άγνοια;) για τη δυσφήμησή μου ως "αιρετικού" (από ποιους; Όλοι ξέρουν) ξανά και ξανά ως flame είναι αξιολύπητη κατάντια πλέον από το παλιό phorum.από γνωστούς πια για δημιουργία διχασμού των χριστιανών εδώ στο phorum, γι' αυτό πρέπει κάποιος να τους πει για τις διαφορές δογματικών, θεολογουμένων και θεολογικής γνώμης:
https://defendingchristianity.wordpress ... es-gnwmes/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 16 Ιαν 2021, 13:34, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών