Πυρκαγιες στην Αττική

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Ιούλ 2018, 13:42

Υδράργυρος έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:40
Ερμής έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:37
Υδράργυρος έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:25


Να μιλανε οι δεξιουληδες για διορισμους που παρεδωσαν το μεγαλυτερο κρατος του συμπαντος;
Λίγη τσίπα.
Εδω διοριζανε τους πολυτεκνους για επιβραβευση, και ... αστο τωρα θυμησου το 2009. Καλαματιανοι στο μουσειο ακροπολης
Το να κατηγορεί πασόκος για κρατισμό, είναι σα να κατηγορεί ο Σπάθας με το Θείο και τον Κοκκαλιάρη για στημένα, λίγη τσίπα ξαναλέω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Ιούλ 2018, 13:43

Namrail έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:17
under έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:13

Διαβαστε το αρθρο που ανεβασαν πριν λιγο για το Ματι και αφηστε τις μαλακιες για τις μπουλντοζες.
Προωθειτε την αθλια προπαγανδα των θρασυπουστων της κυβερνησης.
Μη γράφεις αηδίες, εγώ δεν συσχετίζω τα γεγονότα.

Το ότι θέλεις το νήμα να πηγαίνει σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση για να φαίνεται καλύτερα η δικιά σου προπαγάνδα, είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα. Υποδείξεις δεν θα κάνεις σε εμένα για το τι θα γράφω.
Ο νομιμος οικισμος Ματι που σχηματιστηκε το 1969, 2ο ετος της επταετους διακυβερνησης της Ελλαδας απο τη Greenpeace.

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 27 Ιούλ 2018, 13:44

η φωτιά πέρασε κυριολεκτικά από πάνω του, αλλά αποτι λένε τη γλίτωσε


zteo
Δημοσιεύσεις: 10175
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 27 Ιούλ 2018, 13:44

Για να γκρεμιστουν τα ααυθαιρετα θα πρεπει πρωτα το κρατος να φτιαξει οργανωμενα χωροταξικα σχεδια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 13:44

nik_killthemall έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:23
οκ, συμφωνω να γκρεμιστουν τα αυθαιρετα ΠΑΝΤΟΥ, αναβαλλοντας ο κουρουμπλης κατεδαφισεις, δινοντας ο συριζα κι αλλες παρατασεις στο νομο κατεδαφισης αυθαιρετων και εγκρινοντας νομιμοποιωντας τα ηδη υπαρχοντα σχεδια πολεων σε ματι και σε ολους τους αυθαιρετους οικισμους στην ελλαδα ...

Δεν φταιω εγω μπιζελι αν νομιζεις πως ζουμε σε προιστορικη κοινωνια που για να βγει η μπουλντοζα και να γκρεμισει αρκει να συμφωνησουμε εγω κι εσυ να την οδηγησουμε όπου μας γκαβλώσει ... Εδώ είναι η αγωγή του πολίτη που κατα συμφέρον πετάει ο φοσις. ΟΛΑ ΑΥΤΑ αν γινουν ΘΑ γινουν ΜΟΝΟ ΘΕΣΜΙΚΑ !

Και ο θεσμός για την ώρα είναι οι παρατασεις νομων, οι αναβολες, οι εγκρισεις παρανομων σχεδιων κλπ που εξαιρείς από την "καίρια" ερώτησή σου !
Ξέχασα να διευκρινίσω τόση ώρα και μάλλον είναι το μοναδικό σημείο στο οποίο νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι είναι ότι τίποτα απ'όσα πιστεύει ο καθένας μας ότι πρέπει να αλλάξει για να βελτιωθεί η χώρα πρόκειται στην ουσία να αλλάξει.
Δεν έχω τρελές αυταπάτες.
Αλλά στο επίπεδο καφενειακής συζήτησης που κάνουμε λέω κι εγώ απλά τη γνώμη μου όπως και ο καθένας.


nik_killthemall έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:23
Πόσο μάλλον αν ΔΕΝ έχει εκπονηθεί το παραμικρό σχέδιο ! Ξέρεις πρώτα φτιάχνεις σχέδιο και ΜΕΤΑ προσπαθείς να φτιάξεις τη νοοτροπία του πολίτη να ενδιαφερθεί για αυτό !

Εσύ αυτή τη στιγμή προσπαθείς να μας πείσεις πως πρέπει ο πολίτης να αποκτήσει νοοτροπια ενδιαφέροντος για σχέδιο που ακόμα δεν υπάρχει, και όταν φτιαχτεί αυτή η νοοτροπία τότε θα φτιάξουμε και το σχέδιο ...
Κοίτα τώρα αν και έρχεται σε αντίθεση με το παραπάνω που είπα δεν μπορείς να τα ματαιώνεις όλα ρε nik.
Αν όλα είναι μάταια και πρέπει να περιμένουμε πρώτα να γίνει το ένα και πρώτα να γίνει το άλλο... ε ας ανοίξουμε έναν λάκκο να μπούμε όλοι μέσα.
Εντάξει τώρα τη λογική είναι αυτή;
Μίλησα για πολύ απλά πράγματα ατομικής ευθύνης που μπορεί να κάνει ο καθένας.
Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε σε αυτά ... πού να συμφωνήσουμε στα άλλα;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27167
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 27 Ιούλ 2018, 13:45

Ώπα. Και χουντικοί οι καργιόληδες οι καμμένοι; :011:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 27 Ιούλ 2018, 13:46

ναι αλλά θα τους +διορίcομε+ παρά ταύτα- αριστερή μεγαλοψυχία


Υδράργυρος έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:25
Μαυροβασίλης έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 12:59
talaipwros έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 12:55
Σε τι διαφέρουν οι Συριζαιοι από φανατικούς θρησκόληπτους ανεξαρτήτου θρησκείας ;

Και οι μεν και οι δε κατηγορούν τα θύματα ότι τιμωρούνται για τις αμαρτίες τους.

Οι διαφορά είναι ότι οι μουφτήδες και οι άλλοι φανατικοί ιεράρχες τουλάχιστον δεν είναι υπεύθυνοι για την καταστροφή
ναι αλλά δεν προσφέρουν και πολλά, ένα συζητήσιμο και μάλλον βαρετό παράδεισο, κάτι γίνεται με πηλάφια και ουρί, τί να μετρήσουν μπροστά στους +ΔΙΟΡΙCΜΟΥC+
Να μιλανε οι δεξιουληδες για διορισμους που παρεδωσαν το μεγαλυτερο κρατος του συμπαντος;
είχα παρατηρήσει μια σχετικά μετριοπαθή προσέγγιση στην αρχή αλλά δεν πήρε πολύ για να γραμμωθείς τελικά, αφήνω στην άκρη ότι με αυτούς ακριβώς τους δεξιούληδες συγκυβερνά η συμμορία γιατί έχεις χάσει και την αίσθηση του γελοίου εκτός της επαφής με την πραγματικότητα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70055
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2018, 13:47

foscilis έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:33
κυριος Μακης έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 12:49
Ερμής έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 12:41
Ξέρει κανείς αν όντως πέρυσι νομιμοποιήθηκαν αυθαίρετα, συγκεκριμένα για Μάτι και Κόκκινο λιμανάκι; Γιατί κάτι τέτοιο κυκλοφορεί.
http://www.irafina.gr/entachthikan-ikod ... -exerethi/
Παμε παλι: αυτο δε νομιμοποιει αυθαιρετα απλως θετει ενα πλαισιο για να μαζευτει το μπουρδελο. Για παραδειγμα ολοι οσοι ειχαν προσοψη στην Ποσειδωνος θα επρεπε να γκρεμισουν τις μαντρες τους ωστε να φτιαχτει το υποχρεωτικο 0.70μ πεζοδρομιου, πληρωνοντας τα αντιστοιχα προστιμα.
Πάμε πάλι.

10. Επιτρέπεται η προσπέλαση των πεζοδρόμων από οχήματα άμεσης ανάγκης και από οχήματα των ιδιοκτητών των οικοπέδων που έχουν αποκλειστικά πρόσωπο σε αυτούς.

Με λίγα λόγια, τα οχήματα άμεσης ανάγκης είναι τα πυροσβεστικά που πρέπει να μπορούν να φτάσουν εκεί σε περίπτωση που πιάσει φωτιά το σπίτι/οικόπεδο των ιδιοκτητών. Και φυσικά τα οχήματα των ιδιοκτητών.
Ουσιαστικώς κατοχυρώνει τον πεζόδρομο ως ιδιωτικό χώρο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10175
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 27 Ιούλ 2018, 13:49

Ερμής έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:42
Υδράργυρος έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:40
Ερμής έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:37


Λίγη τσίπα.
Εδω διοριζανε τους πολυτεκνους για επιβραβευση, και ... αστο τωρα θυμησου το 2009. Καλαματιανοι στο μουσειο ακροπολης
Το να κατηγορεί πασόκος για κρατισμό, είναι σα να κατηγορεί ο Σπάθας με το Θείο και τον Κοκκαλιάρη για στημένα, λίγη τσίπα ξαναλέω.
Καλα δεν ντρεπεστε λιγο φυσικα και επρεπε να ειχαν διοριστει μονιμοι δασοπυροσβεστες και οχι μονο.Καταντησαμε σε αυτην την χωρα η προσληψη εργαζομενων να θεωρητε εγκλημα ενω το να εχουμε 84 νεκρους και απο ελλειψη προσωπικου να θεωρητε φυσιολογικο.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 13:50

Namrail έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:35

Βλέπεις το ζήτημα από λάθος οπτική. Φυσικά και είναι καλό οι πολίτες να ενδιαφέρονται μεμονωμένα για την προστασία τους εφόσον βρεθούν σε επικίνδυνα φαινόμενα κλπ, όμως όλη αυτή η επιμέρους (ατομική) ευαισθητοποίηση δεν μπορεί παρά να είναι κάτι το δευτερεύων σε ότι αφορά την γενικότερη οργάνωση της πολιτικής προστασίας.

Οι θεσμισμένοι φορείς υπάρχουν ακριβώς γιατί είναι πιο αποτελεσματικοί στη διαχείριση των καταστάσεων από τις επιμέρους ατομικές πρωτοβουλίες. Σε όλα τα επίπεδα.

Επίσης οργανωμένο σχέδιο από φορέα σημαίνει και ανάγκη επικοινωνίας του σε όλα τα στρώματα. Ο πολίτης μπορεί ή όχι να ενδιαφερθεί για να μάθει το τι θα κάνει σε περίπτωση πυρκαγιάς στην περιοχή του, βρίσκεται στη διακριτική του ευχέρεια. Από την άλλη η πολιτική προστασία οφείλει, είναι υποχρεωμένη, να έχει επικοινωνήσει αυτό το σχέδιο ώστε να το έχουν μάθει όλοι όσοι πρέπει να το ξέρουν. Και όχι μόνο αυτό, αλλά χρειάζεται και το κατάλληλο προσωπικό που θα κατευθύνει κατά το δυνατόν τους πολίτες ώστε να υπάρξει άρτια εφαρμογή αυτού του σχεδίου.
Βρε ποια λάθος οπτική βλέπω το ζήτημα;
Σου λέω για 5 απλά πραγματάκια που μπορείς να κάνεις και να αποβούν σωτήρια.
Για μπουρδελοκράτος δε μιλάμε;
Θα περιμένεις πρώτα να φτιαχτεί το μπουρδελοκράτος γιατί μόνο αυτό είναι αρμόδιο;

Κάνε κι εσύ ό,τι μπορείς σε πρώτη φάση να σώσεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου τη στιγμή που κινδυνεύεις και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

Heritage86
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2018, 23:24

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Heritage86 » 27 Ιούλ 2018, 13:50

Athina__P έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 06:58
Επειδή το λές εσύ χωρίς να δίνεις παράδειγμα; Ε, ας δώσει κάποιος άλλος, αν συμφωνεί, αφού σιχαίνεσαι τόσο πολύ που δεν θέλεις να ψάξεις για λινκ που να υποστηρίζει αυτό που λες. Τι να πω, αν είναι τόσο σιχαμένος που αξίζει να τον αναφέρει ονομαστικά ένας υπουργός σε τέτοιες στιγμές, αντί να ασχολείται με κάτι άλλο, θα είχε βουίξει ο τόπος με βίντεο, όπως έχει βουίξει για άλλα και άλλα.

Αλλά μετά να βρούμε και βίντεο από άλλες καταστροφές και άλλους δημοσιογράφους να συγκρίνουμε αν στέκει αυτό ότι ο Πρωτοσάλτε το τερμάτισε. Α και να δούμε και αν έλεγε κάτι ο Πρωτοσάλτε την εποχή με τα μαγκάλια και τις πλημμύρες με τους άλλους.

Εγώ προσωπικά απορούσα την εποχή του διχαστικού δημοψηφίσματος με ανθρώπους που τότε ήταν στην πλευρά με το παράδειγμα που ανέφερα, που προσωπικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω ακούσει (σε ταξί στο ραδιόφωνο, σιγά μην περίμενα να μου πουν από εκεί τι να κάνω για να σωθώ) στις δεκαετίες που έχω πάνω στη γη, αφού εσύ ανέφερες το πάνω στη γη και απορούσα με ανθρώπους σοβαρούς να τους πω, κομματικούς που δεν ήταν σκυλάκια κανονικά στη ζωή τους, που ήταν στην ίδια πλευρά και δεν έδειχναν ότι έκαναν κάτι να μαζέψουν τέτοια φαινόμενα. Ή έκαναν και δεν μαθεύτηκε; Δεν φάνηκε όμως! Και τώρα φταίει το στυλάκι του Πρωτοσάλτε. Μάλιστα.

Προσωπικά, πάντα με ενοχλούσε η σπέκουλα των καναλιών. Πάντα. Έχω πολύ νωπές τις μνήμες με το ποια ήταν η στάση των καναλιών όταν ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΝ να καεί η Αθήνα στο Κέντρο της. Απειλούνταν. Η απειλή κράτησε δυο τρία 24ωρα . Μετά έγινε πραγματικότητα. Τα κανάλια της εποχής έπαιξαν πολύ συγκεκριμένο ρόλο πάνω σε αυτό. Και κάποιοι που κουνάνε το δάχτυλο έπαιξαν πολύ συγκεκριμένο ρόλο πάνω σε αυτό. Και τώρα φτάσαμε να μιλάμε ότι από όλο αυτό που ζήσαμε τα τελευταία χρόνια το πρόβλημα είναι η στάση του Πρωτοσάλτε ΣΗΜΕΡΑ. Μάλιστα.
I'll add into choir...Σίχαμα είναι και αντιπαθέστατος/κακιασμένος φυσιογνωμικά και μόνο.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Ιούλ 2018, 13:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:27
Εγώ προτείνω κάτι καλύτερο. Να γίνει μια ιστοσελίδα όπως αυτή που έγινε με τους αγνοούμενους και να ανεβαίνουν σ' αυτήν φωτο με τα σημεία όπου εμποδίζεται η ελεύθερη πρόσβαση στη θάλασσα από σπίτια, μάντρες κλπ στις παραλίες. Σε όλες τις παραθαλάσσιες περιοχές, που έχουν εύφλεκτα ή μη δέντρα. Τουριστικές ή μη. Και κάτω από κάθε φωτο να υπάρχει ένας συγκεκριμένος προσδιορισμός (οδός, αριθμός χιλιομέτρου κλπ τηςπεριοχής).
Μεγάλη κονόμα αυτοί που θα διαχειρίζονται την ιστοσελίδα.
Θα σβήνουν όσους πληρώνουν. :D


Σοβαρά, αν ήσουν στην Καλαμάτα θα συνεργαζόμαστε.
Χρειάζεται όμως και ένας δικηγόρος στην ομάδα για τις μηνύσεις και τις αγωγές που θα πέφτουν βροχή.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 13:52

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:19
εγω δεν θα πω οτι δεν ειναι εμετικος, γιατι ειναι. απλα προσπαθω να καταλαβω τι το διαφορετικο εχει απο οποιονδηποτε αλλο δημοσιογραφο. δηλαδη, ποιος απο το συναφι δεν ειναι εμετικος;
Όχι υπάρχουν πολλοί "πορτοσάλτηδες" απλά ο συγκεκριμένος έχει σπάσει όλα τα κοντέρ.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Πυρκαγιες στην Αττική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 27 Ιούλ 2018, 13:53

bizeli έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 13:44
μπιζελι

1) δεν διαφωνει κανεις μας στο οτι στο κοσμο πρεπει να υπαρχει ειρηνη ... στον με ποιον τροπο θα ερθει αυτη διαφωνουμε.

2) εσυ τα θεωρεις ματαια οχι εγω. Εγω θεωρω πως αυτα που εσυ λες πως ειναι ματαια (οι θεσμοι) οχι απλα μπορουν αλλα είναι και ο μονος τροπος για να αλλαξουν.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών