Άγιος Βαλεντίνος

Ερωτήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις σχετικά με τη σχεδίαση και λειτουργία του Phorum.com.gr

Συντονιστές: Spiros252, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 15 Φεβ 2021, 16:28

Δεν μας συμφερει να μην επισκεπτεται ο γκομενος την Ναιδα .

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Φεβ 2021, 16:31

Paris έγραψε:
15 Φεβ 2021, 16:28
Δεν μας συμφερει να μην επισκεπτεται ο γκομενος την Ναιδα .
Σε αντίθεση μ' εσένα που τόσο καιρό τηρείς ευλαβικά τα μέτρα κι έχεις ξεχάσει όλες τις άλλες πλην της επίσημης.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 15 Φεβ 2021, 16:38

Gherschaagk έγραψε:
15 Φεβ 2021, 16:31
Paris έγραψε:
15 Φεβ 2021, 16:28
Δεν μας συμφερει να μην επισκεπτεται ο γκομενος την Ναιδα .
Σε αντίθεση μ' εσένα που τόσο καιρό τηρείς ευλαβικά τα μέτρα κι έχεις ξεχάσει όλες τις άλλες πλην της επίσημης.
φυσικα κ τηρώ τα μετρα - προστατευω την Μανουλα :hebit:

μην ακουτε τις διαδοσεις των κομμουνιστων :003:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Φεβ 2021, 16:43

Έχει γίνει της μόδας το phone sex.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 15 Φεβ 2021, 16:50

παλαιολιθικη πρακτικη

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Φεβ 2021, 16:52

Σώπα. Βιντεοκλίση;;

Δεν έχω ιδέα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Φεβ 2021, 18:11

- Casper - έγραψε:
15 Φεβ 2021, 15:44
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 14:43
stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 14:08

Και πριν και μετά τις 6 δεν προβλέπεται μετακίνηση "πάω στο σπίτι της κοπελιάς μου".
Είναι το σωστό που σου έγραφε ο Χελετζές ανάμεσα στα υπόλοιπα.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν προβλέπεται αυτή η μετακίνηση να έρθει σπίτι μου. Βέβαια από την άλλη από εκεί που θα πάμε στον φλοισβο να περπατήσουμε να συνωστιστουμε με άλλους 500 προτιμότερο να είμαστε οι δύο μας στο σπίτι. Όπως και να έχει εγώ μια φορά την καραντίνα δεν την σπάω. Αυτόςτη σπάει, δεν μπορώ να επέμβω :102:
Ναϊδάκι, έχουν δίκαιο. Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα αλλά στην Κύπρο μια χαρά κόβουν πρόστιμα και στον ιδιοκτήτη όταν ο άλλος πηγαίνει παράνομα επίσκεψη στο σπίτι του. Δεν σπάει μόνο την καραντίνα αυτός που έρχεται αλλά και εσύ που του ανοίγεις και τον δέχεσαι γιατί γνωρίζεις πως παρανομεί και το επιτρέπεις από την στιγμή που τον βάζεις μέσα στο σπίτι σου. Αν οι γείτονες ειδοποιούσαν την αστυνομία, θα πληρώνατε 600 ευρώ. Στην Κύπρο ειδικά στις γιορτές που μας επέτρεπαν το τραπέζι μόνο για 2 άτομα έξτρα από αυτά που κατοικούν ήδη στο σπίτι, αν έρχονταν και ήταν 3, θα πληρώνανε ΟΛΟΙ. Πόσο μάλλον για μετακίνηση μετά τις 6 και για λόγο που δεν προβλέπεται. Ενήλικες είμαστε, αυτοί είναι οι νόμοι. Το ότι κάποια πράγματα είναι παράλογα το γνωρίζουμε αλλά φαντάζομαι αυτά που ισχύουν εδώ θα ακολουθούνε και εκεί και είναι και το πιο λογικό μέσα σε όλα τα παράλογα. Άλλοι δεν επισκέπτονται καν τους γονείς τους για να τους προστατεύσουν αλλά και λόγω των απαγορεύσεων.

Μια φίλη πέρσυ στην καραντίνα το Πάσχα έκανε 3 μήνες να δει τον φίλο της (ζούσαν στην ίδια γειτονιά) και δεν πήγαινε καν να δει την γιαγιά της που ζούσε ακριβώς δίπλα από το σπίτι της. Δεν είναι θέμα ότι είναι παράλογο αυτό και το άλλο γιατί βλέπεις τον άλλο όλη μέρα σε ώρες που επιτρέπεται κτλ. Το θέμα είναι όσο γίνεται ο καθένας να περιορίζει τις επαφές του αν φοβάται για την εξάπλωση του ιού.
Έξω επιτρέπεται να περπατάμε ανά 3. Γιατί θα δεχθώ πρόστιμο αν ο άλλος έρθει και μου χτυπήσει το κουδούνι και του ανοίξω; σε εσάς απαγορεύεται κάποιο άτομο να πάει σε άλλο σπίτι και να είναι 2 άτομα στο σύνολο; τα ίδια άτομα δηλαδή που θα έκαναν έναν περίπατο παρέα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Φεβ 2021, 18:12

Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:11
Έξω επιτρέπεται να περπατάμε ανά 3. Γιατί θα δεχθώ πρόστιμο αν ο άλλος έρθει και μου χτυπήσει το κουδούνι και του ανοίξω; σε εσάς απαγορεύεται κάποιο άτομο να πάει σε άλλο σπίτι και να είναι 2 άτομα στο σύνολο; τα ίδια άτομα δηλαδή που θα έκαναν έναν περίπατο παρέα;
Η μαγική λέξη-κλειδί είναι "έξω".

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Φεβ 2021, 18:13

stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:12
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:11
Έξω επιτρέπεται να περπατάμε ανά 3. Γιατί θα δεχθώ πρόστιμο αν ο άλλος έρθει και μου χτυπήσει το κουδούνι και του ανοίξω; σε εσάς απαγορεύεται κάποιο άτομο να πάει σε άλλο σπίτι και να είναι 2 άτομα στο σύνολο; τα ίδια άτομα δηλαδή που θα έκαναν έναν περίπατο παρέα;
Η μαγική λέξη-κλειδί είναι "έξω".
Συμφωνώ έξω. Δεν θα με φιλήσει έξω; ή απαγορεύεται και αυτό;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 15 Φεβ 2021, 18:16

Gherschaagk έγραψε:
15 Φεβ 2021, 16:52
Σώπα. Βιντεοκλίση;;

Δεν έχω ιδέα.
ευγε :smt023
αυτα ειναι της κολαααασσσηςςςςς

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Φεβ 2021, 18:21

Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:13
stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:12
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:11
Έξω επιτρέπεται να περπατάμε ανά 3. Γιατί θα δεχθώ πρόστιμο αν ο άλλος έρθει και μου χτυπήσει το κουδούνι και του ανοίξω; σε εσάς απαγορεύεται κάποιο άτομο να πάει σε άλλο σπίτι και να είναι 2 άτομα στο σύνολο; τα ίδια άτομα δηλαδή που θα έκαναν έναν περίπατο παρέα;
Η μαγική λέξη-κλειδί είναι "έξω".
Συμφωνώ έξω. Δεν θα με φιλήσει έξω; ή απαγορεύεται και αυτό;
Τυπικά, απαγορεύεται οποιαδήποτε προσέγγιση κάτω του 1,5 μέτρου.

Επιπλέον, στην περίπτωση της επίσκεψης στο σπίτι, μπορεί να ενεργοποιηθεί το άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Ακραίο μεν, αλλά όχι αδύνατο.

Προφανώς και σου γράφω το "γράμμα του νόμου". Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα γράψει ζευγάρι που φιλήθηκε.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Φεβ 2021, 18:31

stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:21
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:13
stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:12

Η μαγική λέξη-κλειδί είναι "έξω".
Συμφωνώ έξω. Δεν θα με φιλήσει έξω; ή απαγορεύεται και αυτό;
Τυπικά, απαγορεύεται οποιαδήποτε προσέγγιση κάτω του 1,5 μέτρου.

Επιπλέον, στην περίπτωση της επίσκεψης στο σπίτι, μπορεί να ενεργοποιηθεί το άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Ακραίο μεν, αλλά όχι αδύνατο.

Προφανώς και σου γράφω το "γράμμα του νόμου". Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα γράψει ζευγάρι που φιλήθηκε.
Άρα απαγορευεται. Οπότε χρησιμοποιώντας το γράμμα του νόμου
Πρώτον δεν απαγορεύεται η συνάθροιση 2 ατόμων σε έναν χώρο
Δευτερον δεν απαγορεύεται να ανοίξεις την πόρτα σου σε κάποιον που σου χτυπάει το κουδούνι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Φεβ 2021, 18:34

Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:31
stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:21
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:13

Συμφωνώ έξω. Δεν θα με φιλήσει έξω; ή απαγορεύεται και αυτό;
Τυπικά, απαγορεύεται οποιαδήποτε προσέγγιση κάτω του 1,5 μέτρου.

Επιπλέον, στην περίπτωση της επίσκεψης στο σπίτι, μπορεί να ενεργοποιηθεί το άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Ακραίο μεν, αλλά όχι αδύνατο.

Προφανώς και σου γράφω το "γράμμα του νόμου". Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα γράψει ζευγάρι που φιλήθηκε.
Άρα απαγορευεται.
Τυπικά.
Οπότε χρησιμοποιώντας το γράμμα του νόμου
Πρώτον δεν απαγορεύεται η συνάθροιση 2 ατόμων σε έναν χώρο
Δευτερον δεν απαγορεύεται να ανοίξεις την πόρτα σου σε κάποιον που σου χτυπάει το κουδούνι.
Το πρώτο δεν είναι βέβαιο, καθώς μπορεί και να εμπίπτει στο άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Τυπικά, συνάθροιση είναι η συγκέντρωση ατόμων, εξ ορισμού άνω του ενός.
Το δεύτερο δεν απαγορεύεται.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 15 Φεβ 2021, 18:35

stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:34
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:31
stavmanr έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:21

Τυπικά, απαγορεύεται οποιαδήποτε προσέγγιση κάτω του 1,5 μέτρου.

Επιπλέον, στην περίπτωση της επίσκεψης στο σπίτι, μπορεί να ενεργοποιηθεί το άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Ακραίο μεν, αλλά όχι αδύνατο.

Προφανώς και σου γράφω το "γράμμα του νόμου". Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα γράψει ζευγάρι που φιλήθηκε.
Άρα απαγορευεται.
Τυπικά.
Οπότε χρησιμοποιώντας το γράμμα του νόμου
Πρώτον δεν απαγορεύεται η συνάθροιση 2 ατόμων σε έναν χώρο
Δευτερον δεν απαγορεύεται να ανοίξεις την πόρτα σου σε κάποιον που σου χτυπάει το κουδούνι.
Το πρώτο δεν είναι βέβαιο, καθώς μπορεί και να εμπίπτει στο άρθρο περί "οργάνωσης συναθροίσεων σε ιδιωτικό χώρο". Τυπικά, συνάθροιση είναι η συγκέντρωση ατόμων, προφανώς άνω του ενός.
Το δεύτερο δεν απαγορεύεται.
Το πρώτο από που προκύπτει ότι εμπίπτει στο άρθρο περί οργάνωσης συναθροισεων όταν είναι μόνο 2 άτομα; έχουμε κάποια ένδειξη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Άγιος Βαλεντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Φεβ 2021, 18:35

Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 18:11
- Casper - έγραψε:
15 Φεβ 2021, 15:44
Naida έγραψε:
15 Φεβ 2021, 14:43


Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν προβλέπεται αυτή η μετακίνηση να έρθει σπίτι μου. Βέβαια από την άλλη από εκεί που θα πάμε στον φλοισβο να περπατήσουμε να συνωστιστουμε με άλλους 500 προτιμότερο να είμαστε οι δύο μας στο σπίτι. Όπως και να έχει εγώ μια φορά την καραντίνα δεν την σπάω. Αυτόςτη σπάει, δεν μπορώ να επέμβω :102:
Ναϊδάκι, έχουν δίκαιο. Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα αλλά στην Κύπρο μια χαρά κόβουν πρόστιμα και στον ιδιοκτήτη όταν ο άλλος πηγαίνει παράνομα επίσκεψη στο σπίτι του. Δεν σπάει μόνο την καραντίνα αυτός που έρχεται αλλά και εσύ που του ανοίγεις και τον δέχεσαι γιατί γνωρίζεις πως παρανομεί και το επιτρέπεις από την στιγμή που τον βάζεις μέσα στο σπίτι σου. Αν οι γείτονες ειδοποιούσαν την αστυνομία, θα πληρώνατε 600 ευρώ. Στην Κύπρο ειδικά στις γιορτές που μας επέτρεπαν το τραπέζι μόνο για 2 άτομα έξτρα από αυτά που κατοικούν ήδη στο σπίτι, αν έρχονταν και ήταν 3, θα πληρώνανε ΟΛΟΙ. Πόσο μάλλον για μετακίνηση μετά τις 6 και για λόγο που δεν προβλέπεται. Ενήλικες είμαστε, αυτοί είναι οι νόμοι. Το ότι κάποια πράγματα είναι παράλογα το γνωρίζουμε αλλά φαντάζομαι αυτά που ισχύουν εδώ θα ακολουθούνε και εκεί και είναι και το πιο λογικό μέσα σε όλα τα παράλογα. Άλλοι δεν επισκέπτονται καν τους γονείς τους για να τους προστατεύσουν αλλά και λόγω των απαγορεύσεων.

Μια φίλη πέρσυ στην καραντίνα το Πάσχα έκανε 3 μήνες να δει τον φίλο της (ζούσαν στην ίδια γειτονιά) και δεν πήγαινε καν να δει την γιαγιά της που ζούσε ακριβώς δίπλα από το σπίτι της. Δεν είναι θέμα ότι είναι παράλογο αυτό και το άλλο γιατί βλέπεις τον άλλο όλη μέρα σε ώρες που επιτρέπεται κτλ. Το θέμα είναι όσο γίνεται ο καθένας να περιορίζει τις επαφές του αν φοβάται για την εξάπλωση του ιού.
Έξω επιτρέπεται να περπατάμε ανά 3. Γιατί θα δεχθώ πρόστιμο αν ο άλλος έρθει και μου χτυπήσει το κουδούνι και του ανοίξω; σε εσάς απαγορεύεται κάποιο άτομο να πάει σε άλλο σπίτι και να είναι 2 άτομα στο σύνολο; τα ίδια άτομα δηλαδή που θα έκαναν έναν περίπατο παρέα;
Εμένα ρωτάς βρε Νάιδα; Σου είπα τι ισχυεί εδώ. Αν ισχύει το ίδιο και εκεί (που κατά πάσα πιθανότητα θα ισχύει, βαριέμαι να ψάχνω) ρώτα τους αστυνομικούς που θα σου κόψουν πρόστιμο αν σε καταγγείλει κάποιος. Εδώ έκοβαν αρκετά ειδικά την περίοδο των γιορτών. Και στον ιδιοκτήτη και σε όλους όσους βρίσκονταν στο σπίτι. Δεν μιλάμε καν για πολλά άτομα αλλά υπήρχε περίοδος που απαγορεύονταν γενικά οι επισκέψεις, από ΟΛΟΥΣ, που εκεί αν έτρωγες καταγγελία πλήρωναν όλοι, ακόμη και αν πριν 1 ώρα έστελνες μήνυμα και βγαίνατε παρέα για σωματική άσκηση.

Σε εμάς επιτρέπονται έξω 2 άτομα για σωματική άσκηση αλλά με απόσταση 1.5 μέτρου (αν θυμάμαι καλά) μεταξύ τους και στο αυτοκίνητο με μάσκα. Οπότε εφόσον θεωρητικά θα είστε σε ασφαλή απόσταση και στο αυτοκίνητο με την μάσκα, δεν είναι λογικό να βρίσκεστε στο σπίτι που θα είστε κοντά και χωρίς μάσκες, και εννοείται όχι χωρίς λόγο (υπάρχουν λόγοι στα μηνύματα, δεν επιτρέπεται να επισκεφθείς φίλο ή συγγενή χωρίς σοβαρό λόγο - π.χ βοήθεια σε ευπαθείς ομάδες). Αν θες να τον δεις έξω θα είστε σε απόσταση και με τις μάσκες σας. Οπότε αν κάποιος πηγαίνει σε σπίτι ή δέχεται άτομο στο σπίτι του παρά τις απαγορεύσεις, εννοείται θα δεχθεί πρόστιμο.

Τώρα επειδή μειώθηκαν τα κρούσματα σε εμάς (σταδιακή χαλάρωση μέτρων) επιτρέπονται 2-4 άτομα, συγγενείς μόνο 1ου και 2ου βαθμού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Phorum.com.gr - Διαδικτυακή κοινότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών