Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 18 Φεβ 2021, 18:00

Stalker έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:18

Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Δεν έχει σχέση με τη μεταφυσική ο Τεκτονισμός.
Μπορεί να έχει και να το μαθαίνεις σε παραπάνω βαθμό.

Επίσης η μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας, μάλλον υπερφυσικό εννοείς.
Σε ποιο βαθμο γαμας ΜΟΥΝΑΡΕΣ, στυλ Eyes Wide Shut?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Φεβ 2021, 18:01

Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:57
Γιατρέ μπερδεύεσαι με το ΠΑΣΟΚ.

Για ρώτα τους Άγγλους φίλους μας να σου πουν καλύτερα
Εγω αγαπητε μιλαω πολυ συγκεκριμένα, για στοα μου ειπαν, οχι για την τοπικη ΠΑΣΟΚ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Φεβ 2021, 18:03

Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Δεν έχει σχέση με τη μεταφυσική ο Τεκτονισμός.
Θρησκεία δεν είναι, διοτι
α) δεν είναι δόγμα
β) δεν προσυλιτιζει

Ο Τεκτονισμος είναι πρώτα και κύρια, βίωμα
οποτε δεν έχει νόημα να γράφουμε και να περιγράφουμε εδώ.
Ναι είναι αλήθεια. Δεν προσηλυτίζει.
Αλλά αφού δεν είναι θρησκεία τότε γιατί είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την μύηση κάποιου νέου μέλους , η πίστη σε κάποιο ανώτερο ,μεταφυσικό Όν/κοινώς αποκαλούμενο και ως Θεό; Τι εξυπηρετούν αυτές οι τελετές που έχουμε δει από το Youtube με τα ξίφη που μοιάζουν με ιεροτελεστία;
Γιατί γίνεται αναφορά στον Μ.Α.Τ.Σ.;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Φεβ 2021, 18:13

Stalker έγραψε:
18 Φεβ 2021, 13:54

Ομοίως, αν εσύ αισθάνεσαι ότι περνάς καλά με το παρεάκι στην στοά εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

Το προσωπικό μου νόμισμα είναι ότι πρόκειται για λέσχες κυριών των οποίων η χρησιμότητά σαν άσυλο αντικληρικής και αντιμοναρχικής σκέψης και επιδίωξης ανορθόδοξης γνώσης έχει ξεπεραστεί.

Το μόνο που έμεινε είναι η μυστικότητα, που αν δεν χρησιμοποιείται για να τροφοδοτήσει το υποκειμενικό βίωμα της τελετής για να αυξήσει τον πνευματικό αντίκτυπο (αφού αν είναι όλα αλληγορικά τότε καμιά σημασία δεν έχει αν ο ανερχόμενος τέκτονας προγνωρίζει τα της τελετής ή όχι) τότε όσοι είναι στην απέξω δικαιολογούνται να υποθέτουν ότι το πρώτο μέλημα είναι η κοινωνική δικτύωση και η αλληλοπροώθηση διά της πλαγίας οδού.
Ο αντικληρικαλισμός είναι πολύ διαδεδομένος. Δεν χρειάζεται ο τεκτονισμός για να το προωθήσει αυτό.
Τι ακριβώς εννοείς "ανόρθοδοξη" σκέψη; Μήπως εννοείς ριζοσπαστικές ιδέες; Νομίζω πως στις μέρες μας τα πανεπιστήμια ,τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο είναι ανοιχτά ακόμη και σε "αιρετικές " ιδέες. Στα ολοκληρωτικά καθεστώτα υπάρχει περιορισμός στην ελεύθερη διάδοση των ιδεών. Στις φιλελεύθερες δημοκρατίες δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 18 Φεβ 2021, 20:49

talaipwros έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:55
Βιωματικά ξερω οτι για θέσεις κλπ σου λενε ευθέως " ή ελα στη στοα ή ξέχνα την θεσούλα "

Τωρα τί φιλοσοφίες μου λέτε οταν η φάση που βιωσα ειναι λεσχη/κλαμπ αλληλοβοηθειας/διαφθορας δεν ξέρω θα σας γελάσω, δεν μου φανηκε πολυ φιλοσοφημενη η προσέγγιση, πιο πολυ προς το λαμογιέ ηταν

Τες πα, παλιες ιστορίες.
Συμφωνώ σε πολλά απο αυτά...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Φεβ 2021, 20:52

pylothess έγραψε:
18 Φεβ 2021, 18:03
Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Δεν έχει σχέση με τη μεταφυσική ο Τεκτονισμός.
Θρησκεία δεν είναι, διοτι
α) δεν είναι δόγμα
β) δεν προσυλιτιζει

Ο Τεκτονισμος είναι πρώτα και κύρια, βίωμα
οποτε δεν έχει νόημα να γράφουμε και να περιγράφουμε εδώ.
Ναι είναι αλήθεια. Δεν προσηλυτίζει.
Αλλά αφού δεν είναι θρησκεία τότε γιατί είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την μύηση κάποιου νέου μέλους , η πίστη σε κάποιο ανώτερο ,μεταφυσικό Όν/κοινώς αποκαλούμενο και ως Θεό; Τι εξυπηρετούν αυτές οι τελετές που έχουμε δει από το Youtube με τα ξίφη που μοιάζουν με ιεροτελεστία;
Γιατί γίνεται αναφορά στον Μ.Α.Τ.Σ.;
Γιατί την φάση την ξεκίνησαν αρχιτέκτονες ρε δικέ μου.

Φαντάζεσαι να είχαν βάλει και ουρολόγους;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 18 Φεβ 2021, 20:53

Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:49
Stalker έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:18
Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Θρησκεία δεν είναι, διοτι
α) δεν είναι δόγμα
β) δεν προσυλιτιζει

Ο Τεκτονισμος είναι πρώτα και κύρια, βίωμα
οποτε δεν έχει νόημα να γράφουμε και να περιγράφουμε εδώ.
Η γλώσσα που χρησιμοποιείς για να το εκφράσεις εδώ, ως εσωτερικό βίωμα που δεν μπορεί να μεταφερθεί γραπτά, είναι κοινός τόπος στην θρησκειολογία πάντως.

Δεν το λέω για να σε ακυρώσω προφανώς, αλλά είναι ένδειξη ότι τουλάχιστον κάποιες κοινές παραστάσεις φαίνεται να υπάρχουν.

Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Δεν έχει σχέση με τη μεταφυσική ο Τεκτονισμός.
Μπορεί να έχει και να το μαθαίνεις σε παραπάνω βαθμό. :lol:

Επίσης η μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας, μάλλον υπερφυσικό εννοείς.
Το βίωμα αυτό δεν είναι σωτηριολογικο όμως!
Πιο πολύ προσομοιάζει σε κλειστό ανατροφοδοτουμενο σύστημα και σταματάω εδώ.

Το μεταφυσικο το έγραψα ως απάντηση παραπάνω που είχε τη δεύτερη προφανώς έννοια.
Την εμπειρία σίγουρα μεταφραζεις ως βίωμα...
Παρατηρητής...

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 18 Φεβ 2021, 20:55

talaipwros έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:55
Βιωματικά ξερω οτι για θέσεις κλπ σου λενε ευθέως " ή ελα στη στοα ή ξέχνα την θεσούλα "

Τωρα τί φιλοσοφίες μου λέτε οταν η φάση που βιωσα ειναι λεσχη/κλαμπ αλληλοβοηθειας/διαφθορας δεν ξέρω θα σας γελάσω, δεν μου φανηκε πολυ φιλοσοφημενη η προσέγγιση, πιο πολυ προς το λαμογιέ ηταν

Τες πα, παλιες ιστορίες.
Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:57
Γιατρέ μπερδεύεσαι με το ΠΑΣΟΚ.
:smt005::smt005::smt005::smt005:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Φεβ 2021, 21:23

Feindflug έγραψε:
18 Φεβ 2021, 20:52
pylothess έγραψε:
18 Φεβ 2021, 18:03
Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 14:00
Δεν έχει σχέση με τη μεταφυσική ο Τεκτονισμός.
Θρησκεία δεν είναι, διοτι
α) δεν είναι δόγμα
β) δεν προσυλιτιζει

Ο Τεκτονισμος είναι πρώτα και κύρια, βίωμα
οποτε δεν έχει νόημα να γράφουμε και να περιγράφουμε εδώ.
Ναι είναι αλήθεια. Δεν προσηλυτίζει.
Αλλά αφού δεν είναι θρησκεία τότε γιατί είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την μύηση κάποιου νέου μέλους , η πίστη σε κάποιο ανώτερο ,μεταφυσικό Όν/κοινώς αποκαλούμενο και ως Θεό; Τι εξυπηρετούν αυτές οι τελετές που έχουμε δει από το Youtube με τα ξίφη που μοιάζουν με ιεροτελεστία;
Γιατί γίνεται αναφορά στον Μ.Α.Τ.Σ.;
Γιατί την φάση την ξεκίνησαν αρχιτέκτονες ρε δικέ μου.

Φαντάζεσαι να είχαν βάλει και ουρολόγους;
Τουλάχιστον δεν έβαλαν γαστρεντερολόγους . :lol:
Ο τεκτονισμός ήταν το σωματείο των οικοδόμων δηλαδή;
Σήμερα πίσω από τα σωματεία κρύβεται κάποιο κόμμα. Τότε έπρεπε πίσω από κάποιο σωματείο να υπάρχει επίκληση στον " Μ.Α.Τ.Σ."; Έπρεπε να υπάρχουν αυτές οι τελετές;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Φεβ 2021, 21:23

Stalker έγραψε:
18 Φεβ 2021, 16:43
Δεν έχω κάνει μασώνος, η επαφή μου είναι καθαρά φιλολογική, ό,τι έχει διαρρεύσει δηλαδή, και από την όποια εντύπωση έχω σχηματίσει από περσόνες του πχόρουμ που βγαίνουν κάρτα ότι είναι της κλίκας επειδή εμφανίζονται σε όλα τα μασωνονήματα να γράψουν μισόλογα υπέρ και να μοιρολογήσουν που δεν καταλαβαίνει η πλέμπα τη φάση.

Απορία: θα άλλαζε κάτι τέτοιο την διάθεση ενός μυημένου απέναντι μου, αν ήμουν πρώην μέλος; Αν υπάρχουν τακτικές κοινωνικού αποκλεισμού από νυν μέλη σε πρώην δηλαδή, δεν έχω υπόψη μου κάτι.

εδιτ: Βλέπω στο αρχικό πόστ έχω γράψει κυριών αντί κυρίων, είναι τυπογραφικό, δεν σκόπευα να επιχειρήσω τέτοιου είδους μομφή, gentleman's club ήταν η έκφραση που είχα στο μυαλό μου,
Κατ' αρχάς, σε ευχαριστώ για την ευθεία απάντηση.
Μετά, να σού ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμιά διάθεση να γράψω μισόλογα, ούτε θεωρώ πλέμπα όποιον δεν αντιλαμβάνεται/συμπαθεί τον τεκτονισμό. Πώς θα μπορούσε, άλλωστε, αφού ο ίδιος ο τεκτονισμός, στην Ελλάδα τουλάχιστον, έχει επιλέξει να είναι περισσότερο εσωστρεφής. Αν ήσουν μυημένος, απλώς θα ήξερες κάποια πράγματα βιωματικά, που σημαίνει ότι θα μπορούσες να κρίνεις εξ ιδίας γνώσης και εμπειρίας. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα είχες θετική άποψη για τον τεκτονισμό, κάλλιστα θα μπορούσε να συμβεί να ήσουν εξίσου αρνητικός ή/και απογοητευμένος. Εννοείται ότι δεν πρόκειται, καθώς σού έγραψα και πιο πάνω, να επιχειρήσω να σε πείσω να αλλάξεις τη γνώμη που έχεις για τον τεκτονισμό. Απλώς θα σού πω μερικά γεγονότα.

1. Το μεγάλο μυστικό του τεκτονισμού είναι ότι δεν έχει απολύτως κανένα "μυστικό". Δεν υπάρχει, δηλαδή, κάποια απόκρυφη αλήθεια για να σού αποκαλυφθεί και, φυσικά, πολύ γρήγορα ο νεόφυτος τέκτονας αντιλαμβάνεται ότι το κλισέ: "οι μασώνοι κυβερνούν τον κόσμο", παρασάγγες απέχει από την πραγματικότητα.
2. Το ότι κάποιος είναι τέκτονας σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι, ή ότι έγινε, αναγκαστικά ένας άξιος και αγαθός άνθρωπος ή έστω καλύτερος (όπως ο καθένας μας το εννοεί αυτό) από κάποιον άλλον άνθρωπο που δεν είναι τέκτονας. Σημαίνει, απλώς, ότι έχει φοιτήσει (αν το έχει πράξει κι αυτό ουσιαστικά) σε ένα φιλοσοφικό και ηθικό σύστημα. Ο τεκτονισμός, τελικά, είναι αυτό που έγραψε ο Lugozzi πιο πάνω: ένα βίωμα.
Το τι αποκομίζει και το τι τελικά ενστερνίζεται κάποιος από το βίωμα αυτό (αν υποθέσουμε ότι όλοι οι τέκτονες βιώνουν το σύστημα), είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία.
3. Ο τεκτονισμός διατηρεί, πράγματι, μια μυστικότητα σχετικά με τα τελετουργικά του. Ο λόγος είναι πως στην αντίληψη εκείνων που δεν έχουν φοιτήσει στο σύστημα, τα τελετουργικά αυτά (που σε καμιά περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με μυστικιστικές ή αποκρυφιστικές τελετές) δεν θα έβγαζαν κανένα νόημα, αντιθέτως θα μπορούσαν εύκολα να παρεξηγηθούν και να δώσουν λάθος εντύπωση (όπως οι "ποδίτσες και τα σπαθάκια").
4. Ανάλογα με τις αρχικές προθέσεις του, ο καθένας παίρνει διαφορετικά πράγματα από τον τεκτονισμό.
Αν κάποιος μπει για εντελώς ιδιοτελείς λόγους, αν δηλαδή εισαχθεί με σκοπό να κονομήσει ή αν πιστεύει ότι μπαίνοντας θα βρεθεί σε μια λέσχη, καθώς είπες, που θα τού εξασφαλίσει μοναδικά προνόμια, πλάγιες ή υπόγειες εξυπηρετήσεις, ειδικά νταλαβέρια κλπ, έναντι όσων δεν είναι τέκτονες, θα απογοητευτεί οικτρά και (συνήθως) θα φύγει γρήγορα εκνευρισμένος.
Αν κάποιος μπει επειδή έχει εσωτερικές ανησυχίες και ταυτόχρονα ψάχνει για μια συντροφιά σκεπτόμενων ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα, ενδεχομένως θα βιώσει ευχαρίστηση και ικανοποίηση από το σύστημα αυτό και ίσως (το τονίζω εμφατικά αυτό το "ίσως") να καταφέρει να γίνει λίγο καλύτερος άνθρωπος σε σχέση με τον άνθρωπο που ήταν όταν μπήκε στο σύστημα. Το σίγουρο είναι ότι θα αναπτύξει στενούς φιλικούς -οι τέκτονες μιλάνε για αδελφικούς- δεσμούς με κάποιους άλλους ανθρώπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αναπτύξει τέτοιου είδους σχέση με όλους τους υπόλοιπους τέκτονες.
5. Στην πραγματικότητα ο τεκτονισμός είναι κι αυτός ένα αντικαθρέφτισμα της κοινωνίας μας.
6. Υπάρχει (για την ακρίβεια, το ιδανικό είναι να υπάρχει) κοινωνική δικτύωση και αλληλεγγύη μεταξύ των τεκτόνων, αλλά δεν είναι αυτό που ενδεχομένως φαντάζονται κάποιοι εκτός συστήματος. Μοιάζει πιο πολύ με την σύνδεση και την αλληλεγγύη των μελών μιας ευρύτερης οικογένειας (όταν και όποτε αυτό συμβαίνει ειλικρινά) και όχι με την αλληλεγγύη των μελών μιας σέκτας ή μιας φράξιας.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Φεβ 2021, 23:25

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
18 Φεβ 2021, 20:55
talaipwros έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:55
Βιωματικά ξερω οτι για θέσεις κλπ σου λενε ευθέως " ή ελα στη στοα ή ξέχνα την θεσούλα "

Τωρα τί φιλοσοφίες μου λέτε οταν η φάση που βιωσα ειναι λεσχη/κλαμπ αλληλοβοηθειας/διαφθορας δεν ξέρω θα σας γελάσω, δεν μου φανηκε πολυ φιλοσοφημενη η προσέγγιση, πιο πολυ προς το λαμογιέ ηταν

Τες πα, παλιες ιστορίες.
Lugozzi έγραψε:
18 Φεβ 2021, 17:57
Γιατρέ μπερδεύεσαι με το ΠΑΣΟΚ.
:smt005::smt005::smt005::smt005:
https://www.kathimerini.gr/investigatio ... lis-stoas/
https://mydimosio.gr/eidiseis/prostimo- ... ti-synevi/
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 01:45

Ναύτης έγραψε:
18 Φεβ 2021, 21:23

Κατ' αρχάς, σε ευχαριστώ για την ευθεία απάντηση.
Μετά, να σού ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμιά διάθεση να γράψω μισόλογα, ούτε θεωρώ πλέμπα όποιον δεν αντιλαμβάνεται/συμπαθεί τον τεκτονισμό. Πώς θα μπορούσε, άλλωστε, αφού ο ίδιος ο τεκτονισμός, στην Ελλάδα τουλάχιστον, έχει επιλέξει να είναι περισσότερο εσωστρεφής. Αν ήσουν μυημένος, απλώς θα ήξερες κάποια πράγματα βιωματικά, που σημαίνει ότι θα μπορούσες να κρίνεις εξ ιδίας γνώσης και εμπειρίας. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα είχες θετική άποψη για τον τεκτονισμό, κάλλιστα θα μπορούσε να συμβεί να ήσουν εξίσου αρνητικός ή/και απογοητευμένος. Εννοείται ότι δεν πρόκειται, καθώς σού έγραψα και πιο πάνω, να επιχειρήσω να σε πείσω να αλλάξεις τη γνώμη που έχεις για τον τεκτονισμό. Απλώς θα σού πω μερικά γεγονότα.

1. Το μεγάλο μυστικό του τεκτονισμού είναι ότι δεν έχει απολύτως κανένα "μυστικό". Δεν υπάρχει, δηλαδή, κάποια απόκρυφη αλήθεια για να σού αποκαλυφθεί και, φυσικά, πολύ γρήγορα ο νεόφυτος τέκτονας αντιλαμβάνεται ότι το κλισέ: "οι μασώνοι κυβερνούν τον κόσμο", παρασάγγες απέχει από την πραγματικότητα.
2. Το ότι κάποιος είναι τέκτονας σε καμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι, ή ότι έγινε, αναγκαστικά ένας άξιος και αγαθός άνθρωπος ή έστω καλύτερος (όπως ο καθένας μας το εννοεί αυτό) από κάποιον άλλον άνθρωπο που δεν είναι τέκτονας. Σημαίνει, απλώς, ότι έχει φοιτήσει (αν το έχει πράξει κι αυτό ουσιαστικά) σε ένα φιλοσοφικό και ηθικό σύστημα. Ο τεκτονισμός, τελικά, είναι αυτό που έγραψε ο Lugozzi πιο πάνω: ένα βίωμα.
Το τι αποκομίζει και το τι τελικά ενστερνίζεται κάποιος από το βίωμα αυτό (αν υποθέσουμε ότι όλοι οι τέκτονες βιώνουν το σύστημα), είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία.
3. Ο τεκτονισμός διατηρεί, πράγματι, μια μυστικότητα σχετικά με τα τελετουργικά του. Ο λόγος είναι πως στην αντίληψη εκείνων που δεν έχουν φοιτήσει στο σύστημα, τα τελετουργικά αυτά (που σε καμιά περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με μυστικιστικές ή αποκρυφιστικές τελετές) δεν θα έβγαζαν κανένα νόημα, αντιθέτως θα μπορούσαν εύκολα να παρεξηγηθούν και να δώσουν λάθος εντύπωση (όπως οι "ποδίτσες και τα σπαθάκια").
4. Ανάλογα με τις αρχικές προθέσεις του, ο καθένας παίρνει διαφορετικά πράγματα από τον τεκτονισμό.
Αν κάποιος μπει για εντελώς ιδιοτελείς λόγους, αν δηλαδή εισαχθεί με σκοπό να κονομήσει ή αν πιστεύει ότι μπαίνοντας θα βρεθεί σε μια λέσχη, καθώς είπες, που θα τού εξασφαλίσει μοναδικά προνόμια, πλάγιες ή υπόγειες εξυπηρετήσεις, ειδικά νταλαβέρια κλπ, έναντι όσων δεν είναι τέκτονες, θα απογοητευτεί οικτρά και (συνήθως) θα φύγει γρήγορα εκνευρισμένος.
Αν κάποιος μπει επειδή έχει εσωτερικές ανησυχίες και ταυτόχρονα ψάχνει για μια συντροφιά σκεπτόμενων ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα, ενδεχομένως θα βιώσει ευχαρίστηση και ικανοποίηση από το σύστημα αυτό και ίσως (το τονίζω εμφατικά αυτό το "ίσως") να καταφέρει να γίνει λίγο καλύτερος άνθρωπος σε σχέση με τον άνθρωπο που ήταν όταν μπήκε στο σύστημα. Το σίγουρο είναι ότι θα αναπτύξει στενούς φιλικούς -οι τέκτονες μιλάνε για αδελφικούς- δεσμούς με κάποιους άλλους ανθρώπους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αναπτύξει τέτοιου είδους σχέση με όλους τους υπόλοιπους τέκτονες.
5. Στην πραγματικότητα ο τεκτονισμός είναι κι αυτός ένα αντικαθρέφτισμα της κοινωνίας μας.
6. Υπάρχει (για την ακρίβεια, το ιδανικό είναι να υπάρχει) κοινωνική δικτύωση και αλληλεγγύη μεταξύ των τεκτόνων, αλλά δεν είναι αυτό που ενδεχομένως φαντάζονται κάποιοι εκτός συστήματος. Μοιάζει πιο πολύ με την σύνδεση και την αλληλεγγύη των μελών μιας ευρύτερης οικογένειας (όταν και όποτε αυτό συμβαίνει ειλικρινά) και όχι με την αλληλεγγύη των μελών μιας σέκτας ή μιας φράξιας.
Όχι οι τέκτονες δεν κυβερνούν τον κόσμο.Δεν ξέρω τι παίχτηκε παλαιότερα,δεν ξέρω αν ο τεκτονισμός είχε σχέση με την Γαλλική επανάσταση ή αν η Φιλική Εταιρεία ήταν τεκτονική στοά. Σήμερα πάντως που έχει επικρατήσει πλήρως ο καπιταλισμός , οι "φιλελεύθεροι" αστοί δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρύβονται σε στοές επειδή φοβούνται τον πάπα ή την αντίδραση του βασιλιά ,της φεουδαρχίας κ.τ.λ. Αν και πολλοί βασιλιάδες έχουν υπάρξει τέκτονες. Αυτοί που κυβερνούν τον κόσμο είναι οι έμποροι όπλων ,οι φαρμακοβιομήχανοι, οι πετρελαιάδες, οι τραπεζίτες , οι εφοπλιστές κ.λ.π Δεν χρειάζεται κάποια συνωμοσία ούτε κάποια μυστική οργάνωση. Είναι ηλίου φαεινότερο.

Οι τελετές αυτές με τις "ποδίτσες και τα σπαθάκια" δεν είναι θρησκευτικές τελετές; Τότε τι είναι; Είναι ας πούμε κάτι σαν τους εύζωνες που φοράνε παραδοσιακές στολές και φυλάνε τιμητικά το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη στο σύνταγμα; Ουσιαστικά δεν φυλάνε κάτι. Αποδίδουν τιμές. Η θέση των ευζώνων είναι τιμητική .Και όταν χαιρετούν οι στρατιώτες την σημαία στην ουσία συμβολικό. Η σημαία είναι κάτι το άψυχο , είναι ένα κομμάτι ύφασμα. Ωστόσο συμβολίζει το έθνος. Αν κάποιος για παράδειγμα χαιρετούσε ή απέδιδε τιμές σε ένα πεύκο ( που είναι περισσότερο ζωντανό από την σημαία) θα τον περνούσαν μάλλον για ανισόρροπο .

Αυτό που περιγράφεις μήπως είναι λίγο ελιτίστικο;

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 19 Φεβ 2021, 02:25

Κατά την γνώμη μου ο τεκτονισμός είναι κλαμπ δεύτεροτρίτων μου έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και έχει έφεση στις ψεύτο τελετές. Οι λέσχες των παγκόσμιων ισχυρών είναι άλλου.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 08:33

Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 02:25
Κατά την γνώμη μου ο τεκτονισμός είναι κλαμπ δεύτεροτρίτων μου έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και έχει έφεση στις ψεύτο τελετές. Οι λέσχες των παγκόσμιων ισχυρών είναι άλλου.
Αν θέλουν οπωσδήποτε να ανήκουν κάπου , γιατί δεν πάνε καλύτερα να γραφτούν σε κάποιο πολιτικό κόμμα; Θα ωφεληθούν περισσότερο αν εγγραφούν σε κάποιο κόμμα από όλες τις απόψεις.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Φεβ 2021, 15:34

Εχει να εκπληρώσει ενα σκοπό...
Οποτε δίνει άρτο και θεάματα...
Παρατηρητής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών