Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 19 Φεβ 2021, 15:39

pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 08:33
Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 02:25
Κατά την γνώμη μου ο τεκτονισμός είναι κλαμπ δεύτεροτρίτων μου έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και έχει έφεση στις ψεύτο τελετές. Οι λέσχες των παγκόσμιων ισχυρών είναι άλλου.
Αν θέλουν οπωσδήποτε να ανήκουν κάπου , γιατί δεν πάνε καλύτερα να γραφτούν σε κάποιο πολιτικό κόμμα; Θα ωφεληθούν περισσότερο αν εγγραφούν σε κάποιο κόμμα από όλες τις απόψεις.
Τα κόμματα δεν έχουν ψεύτο τελετές και μυστήρια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 19:40

Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 15:39
pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 08:33
Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 02:25
Κατά την γνώμη μου ο τεκτονισμός είναι κλαμπ δεύτεροτρίτων μου έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και έχει έφεση στις ψεύτο τελετές. Οι λέσχες των παγκόσμιων ισχυρών είναι άλλου.
Αν θέλουν οπωσδήποτε να ανήκουν κάπου , γιατί δεν πάνε καλύτερα να γραφτούν σε κάποιο πολιτικό κόμμα; Θα ωφεληθούν περισσότερο αν εγγραφούν σε κάποιο κόμμα από όλες τις απόψεις.
Τα κόμματα δεν έχουν ψεύτο τελετές και μυστήρια.

Το μυστήριο δηλαδή είναι που τραβάει τον κόσμο στις τεκτονικές στοές;
Για κόμματα όλοι έχουμε εμπειρία .Για τεκτονισμό δεν γνωρίζω και πολλά .

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 19 Φεβ 2021, 21:29

Πολλοί ίσως πιστεύουν και τις διάφορες παπαρολογιες ότι θα κάνουν κονε με «ισχυρούς παίκτες» και θα βοήθηθουν επαγγελματικά η και κοινωνικά. Το όλο σύστημα εμένα μου φαίνεται άνευ ουσίας πλέον.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 21:49


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Φεβ 2021, 21:57

Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 21:29
Πολλοί ίσως πιστεύουν και τις διάφορες παπαρολογιες ότι θα κάνουν κονε με «ισχυρούς παίκτες» και θα βοήθηθουν επαγγελματικά η και κοινωνικά. Το όλο σύστημα εμένα μου φαίνεται άνευ ουσίας πλέον.
Ισχύει το μπλε κείμενο )χωρίς το ίσως)
.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Φεβ 2021, 22:11

Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 02:25
Κατά την γνώμη μου ο τεκτονισμός είναι κλαμπ δεύτεροτρίτων μου έχει ανάγκη να ανήκει κάπου και έχει έφεση στις ψεύτο τελετές. Οι λέσχες των παγκόσμιων ισχυρών είναι άλλου.
:g030:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 22:19

Fairfax έγραψε:
19 Φεβ 2021, 21:29
Πολλοί ίσως πιστεύουν και τις διάφορες παπαρολογιες ότι θα κάνουν κονε με «ισχυρούς παίκτες» και θα βοήθηθουν επαγγελματικά η και κοινωνικά. Το όλο σύστημα εμένα μου φαίνεται άνευ ουσίας πλέον.
Κοίταξε ούτε και εγώ πιστεύω ότι όντως έχουν τόσο μεγάλη δύναμη όσο φημολογείται.Μεγάλη επιρροή έχουν τα πολιτικά κόμματα.Δεν νομίζω πως όλοι οι ισχυροί της γης, οι τραπεζίτες ,οι εφοπλιστές, οι βιομήχανοι κ.τ.λ. μαζεύονται σε μυστικές συναθροίσεις .

Εγώ κυρίως δεν έχω καταλάβει κυρίως τι είναι ο τεκτονισμός, έχω μπερδευτεί . Από την μια αναφέρεται στους Ναό του Σολομώντα, ύστερα στους Ναΐτες Ιππότες . Αναφέρεται πως ξεκίνησε στον Μεσαίωνα από τα συνδικάτα των οικοδόμων. Από εκεί και πέρα ,δεν μπορώ να καταλάβω πως η συντεχνία , το σωματείο των οικοδόμων , των λιθοξοών κ.τ.λ. συνδέθηκε με τους βασιλείς ,του πρίγκηπες, τους διανοούμενους ,τους ανθρώπους του πνεύματος που πάλευαν ως προοδευτικός θεσμός ενάντια στην φεουδαρχία ,στον σκοταδισμό και στην κυριαρχία της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας για να εδραιωθούν τα ιδεώδη του φιλελευθερισμού; Απ 'ότι έχω διαβάσει ,οι τελετές μύησης ,οι χαιρετισμοί , τα διακριτικά ,τα σύμβολα χρησιμοποιούταν για να προστατέψουν οι αρχιμάστορες την τέχνη τους και να μην διαρρεύσουν τα μυστικά τους κ.τ.λ. Υπήρχαν διαβαθμίσεις σε βοηθό , τεχνίτη και αριχμάστορα.

Απλά εκείνη την εποχή οι άνθρωποι προσπαθούσαν όλα να τα ντύσουν με ένα πέπλο μυστηρίου. Όπως και η επιστήμη της εποχής , η χημεία ήταν αλχημεία. Η αλχημεία είχε τελείως λανθασμένες και αντιεπιστημονικές αρχές και έμοιαζε περισσότερο με ανατολική θρησκεία . Για επιστήμη ούτε κουβέντα.Στην πράξη όμως , τέθηκαν με αυτό τον τρόπο οι βάσεις για την ανάπτυξη της σύγχρονης χημείας σε επιστημονικό επίπεδο. Όπως και η ανάπτυξη της αστρονομίας δεν προήλθε με παρθενογένεση. Παράλληλα με την αστρονομία αναπτύχθηκε και η αστρολογία που δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη . Η αστρολογία είναι περισσότερο θρησκεία. Με την τυπογραφία , τον διαφωτισμό κ.τ.λ. η ανθρώπινη διανόηση απαλλάχθηκε από την δεισιδαιμονία και αναπτύχθηκαν οι επιστήμες σε στέρεη βάση. Μέχρι εδώ όλα είναι απολύτως λογικά.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 22:21

Πως συνδέθηκε ο τεκτονισμός από την εργατιά του μεσαίωνα με τους βασιλείς και τους διανοούμενους;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Φεβ 2021, 22:27

pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:21
Πως συνδέθηκε ο τεκτονισμός από την εργατιά του μεσαίωνα με τους βασιλείς και τους διανοούμενους;
Επρόκειτο για εξειδικευμένους εργάτες, οι ανώτερες βαθμίδες ήταν ουσιαστικά οι μηχανικοί της εποχής τους. Δεν ήταν τυχαίοι εργάτες, εργατιά γενικά. Απλώς κάποια ύστερη στιγμή έγινε μόδα σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, ήκμασε και παρήκμασε.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 22:54

Δημοκρατικός έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:27
pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:21
Πως συνδέθηκε ο τεκτονισμός από την εργατιά του μεσαίωνα με τους βασιλείς και τους διανοούμενους;
Επρόκειτο για εξειδικευμένους εργάτες, οι ανώτερες βαθμίδες ήταν ουσιαστικά οι μηχανικοί της εποχής τους. Δεν ήταν τυχαίοι εργάτες, εργατιά γενικά. Απλώς κάποια ύστερη στιγμή έγινε μόδα σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, ήκμασε και παρήκμασε.
. Η φιλική εταιρεία τουλάχιστον ήταν μυστική οργάνωση συνωμοτών που προετοίμαζε επανάσταση για την ανατροπή ενός απολυταρχικού τυραννικού καθεστώτος που καταδυνάστευε έναν υποδουλωμένο λαό. Μήπως υπήρχαν άραγε και άλλες αντίστοιχες μυστικές τεκτονικές οργανώσεις που προετοίμαζαν εξεγέρσεις για την ανατροπή τυραννικών καθεστώτων; Μήπως και στην Γαλλική επανάσταση του 1789 υπήρξε συμβολή ελευθεροτεκτόνων; Ή μήπως δεν ήταν όλες οι στοές μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις; Έτσι βγαίνει κάποιο νόημα.

Αν δεν ήταν θρησκευτικές οργανώσεις ή μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις οι στοές , τότε τι ήταν; Πολιτιστικές λέσχες που έδιναν θεατρικές παραστάσεις; Έχω μπερδευτεί.

Υ.Γ. 1 Οι κομμουνιστές πάντως έχουν επιδείξει πολλάκις (όχι ο υπουργός του ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) προθυμία να εξηγήσουν τι πιστεύει το Κ.Κ.Ε. Οι τέκτονες δεν διακρίνονται από την ίδια προθυμία.
Υ.Γ. 2 Συμφωνείς Fluffy; Πολλές φορές έχεις δείξει προθυμία να εξηγήσεις τις θέσεις του κόμματος.
Και για να μην ξεχνιόμαστε:
Ο αστυνομικός είναι όργανο
Το μπουζούκι είναι όργανο.
Ο αστυνομικός είναι μπουζούκι. :lol::lol::lol::lol::lol:
Πέρα από την πλάκα , λέει κάτι ο Μαρξισμός για τον τεκτονισμό;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Φεβ 2021, 23:00

pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:54
Δημοκρατικός έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:27
pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:21
Πως συνδέθηκε ο τεκτονισμός από την εργατιά του μεσαίωνα με τους βασιλείς και τους διανοούμενους;
Επρόκειτο για εξειδικευμένους εργάτες, οι ανώτερες βαθμίδες ήταν ουσιαστικά οι μηχανικοί της εποχής τους. Δεν ήταν τυχαίοι εργάτες, εργατιά γενικά. Απλώς κάποια ύστερη στιγμή έγινε μόδα σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, ήκμασε και παρήκμασε.
. Η φιλική εταιρεία τουλάχιστον ήταν μυστική οργάνωση συνωμοτών που προετοίμαζε επανάσταση για την ανατροπή ενός απολυταρχικού τυραννικού καθεστώτος που καταδυνάστευε έναν υποδουλωμένο λαό. Μήπως υπήρχαν άραγε και άλλες αντίστοιχες μυστικές τεκτονικές οργανώσεις που προετοίμαζαν εξεγέρσεις για την ανατροπή τυραννικών καθεστώτων; Μήπως και στην Γαλλική επανάσταση του 1789 υπήρξε συμβολή ελευθεροτεκτόνων; Ή μήπως δεν ήταν όλες οι στοές μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις; Έτσι βγαίνει κάποιο νόημα.

Αν δεν ήταν θρησκευτικές οργανώσεις ή μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις οι στοές , τότε τι ήταν; Πολιτιστικές λέσχες που έδιναν θεατρικές παραστάσεις; Έχω μπερδευτεί.
Αυτοί που αναφέρεις δεν είχαν καμιά σχέση με τους stonemasons του μεσαίωνα. Όπως δεν έχουν σχέση μαζί τους και οι σημερινοί μασώνοι.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10256
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Φεβ 2021, 23:23

Δημοκρατικός έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:27
pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:21
Πως συνδέθηκε ο τεκτονισμός από την εργατιά του μεσαίωνα με τους βασιλείς και τους διανοούμενους;
Επρόκειτο για εξειδικευμένους εργάτες, οι ανώτερες βαθμίδες ήταν ουσιαστικά οι μηχανικοί της εποχής τους. Δεν ήταν τυχαίοι εργάτες, εργατιά γενικά. Απλώς κάποια ύστερη στιγμή έγινε μόδα σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, ήκμασε και παρήκμασε.
Μμμμ απλά άνοιξαν οι πύλες με αμοιβαία ανταλλάγματα...
Δεν υπάρχει παρακμή για αυτούς.
Παρατηρητής...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 23:43

Δημοκρατικός έγραψε:
19 Φεβ 2021, 23:00
pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:54
Δημοκρατικός έγραψε:
19 Φεβ 2021, 22:27


Επρόκειτο για εξειδικευμένους εργάτες, οι ανώτερες βαθμίδες ήταν ουσιαστικά οι μηχανικοί της εποχής τους. Δεν ήταν τυχαίοι εργάτες, εργατιά γενικά. Απλώς κάποια ύστερη στιγμή έγινε μόδα σε τελείως διαφορετικούς κύκλους, ήκμασε και παρήκμασε.
. Η φιλική εταιρεία τουλάχιστον ήταν μυστική οργάνωση συνωμοτών που προετοίμαζε επανάσταση για την ανατροπή ενός απολυταρχικού τυραννικού καθεστώτος που καταδυνάστευε έναν υποδουλωμένο λαό. Μήπως υπήρχαν άραγε και άλλες αντίστοιχες μυστικές τεκτονικές οργανώσεις που προετοίμαζαν εξεγέρσεις για την ανατροπή τυραννικών καθεστώτων; Μήπως και στην Γαλλική επανάσταση του 1789 υπήρξε συμβολή ελευθεροτεκτόνων; Ή μήπως δεν ήταν όλες οι στοές μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις; Έτσι βγαίνει κάποιο νόημα.

Αν δεν ήταν θρησκευτικές οργανώσεις ή μυστικές συνωμοτικές οργανώσεις οι στοές , τότε τι ήταν; Πολιτιστικές λέσχες που έδιναν θεατρικές παραστάσεις; Έχω μπερδευτεί.
Αυτοί που αναφέρεις δεν είχαν καμιά σχέση με τους stonemasons του μεσαίωνα. Όπως δεν έχουν σχέση μαζί τους και οι σημερινοί μασώνοι.
Υπάρχουν λογικά άλματα. Από τον ναό του Σολομώντα ,στους Σταυροφόρους καβαλάρηδες , απο' κει στην εργατιά και από ' κει μετά οι σχέσεις με τους βασιλιάδες και τους διανοούμενους;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Φεβ 2021, 23:54

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Απρ 2018, 01:09

Πράγματι και εμένα εκεί κλίνει η άποψή μου.
Δηλαδή ο τεκτονισμός ήταν ένα προοδευτικό κίνημα που στην ουσία απελευθέρωνε τον άνθρωπο από τα δεσμά των θρησκειών.
Έλεγε δηλαδή όλοι οι άνθρωποι είναι αδέλφια, πιστεύουμε σε κάποιο θεό αλλά δεν δεχόμαστε Ιερά Εξέταση πάνω από το κεφάλι μας.
Έβγαζε το μεσάζοντα.

Τι εννοείς όταν λες να βγάλει από την μέση τον μεσάζοντα και να απαλλάξει τον άνθρωπο από τα δεσμά των θρησκειών; Μόνο για την Ιερά Εξέταση ή γενικά για τι θρησκείες; Τι θέλεις να πεις δηλαδή; Ότι ο τεκτονισμός προσπαθούσε να αντικαταστήσει τις θρησκείες; Πιστεύουμε στον Θεό αλλά δεν θέλουμε μεσάζοντα ,υπονοείς δηλαδή ότι ο τεκτονισμός θεωρεί τις θρησκείες άχρηστες; Ρωτάω γιατί μπορεί να μας πει κάποιος ότι επινοούμε πράγματα από το κεφάλι μας

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Φεβ 2021, 23:57

pylothess έγραψε:
19 Φεβ 2021, 23:54
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Απρ 2018, 01:09

Πράγματι και εμένα εκεί κλίνει η άποψή μου.
Δηλαδή ο τεκτονισμός ήταν ένα προοδευτικό κίνημα που στην ουσία απελευθέρωνε τον άνθρωπο από τα δεσμά των θρησκειών.
Έλεγε δηλαδή όλοι οι άνθρωποι είναι αδέλφια, πιστεύουμε σε κάποιο θεό αλλά δεν δεχόμαστε Ιερά Εξέταση πάνω από το κεφάλι μας.
Έβγαζε το μεσάζοντα.

Τι εννοείς όταν λες να βγάλει από την μέση τον μεσάζοντα και να απαλλάξει τον άνθρωπο από τα δεσμά των θρησκειών; Μόνο για την Ιερά Εξέταση ή γενικά για τι θρησκείες; Τι θέλεις να πεις δηλαδή; Ότι ο τεκτονισμός προσπαθούσε να αντικαταστήσει τις θρησκείες; Πιστεύουμε στον Θεό αλλά δεν θέλουμε μεσάζοντα ,υπονοείς δηλαδή ότι ο τεκτονισμός θεωρεί τις θρησκείες άχρηστες; Ρωτάω γιατί μπορεί να μας πει κάποιος ότι επινοούμε πράγματα από το κεφάλι μας
Κάτι τέτοιο, δεν νομίζω ότι είναι δυσκολονόητο αυτό που γράφω. Πιστεύουν στο θεό αλλά όχι απαραίτητα σε όσους διατείνονται ότι η εξουσία τους πηγάζει από το θεό, είναι εκτός αυτών των ιεραρχιών.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών