εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12749
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Φεβ 2021, 12:56

Ασέβαστος έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:48
Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:42
Υπάρχει μεγάλη αγριότητα στα παιδιά και ιδιαίτερα στην εφηβεία. Εγώ λέω στην ανηψια μου που θέλει να πάει μπαλέτο, της βάζω ως όρο για να πάει θα πάει και πολεμικές τέχνες. Πρέπει να μάθει να προστατεύεται.
καλα κανεις. (μονο να βεβαιωθεις οτι δεν θα χρησιμοποιησει τη βια εναντια σε αθωους)

αλλα στη φαση που συζηταμε, δεν παρεχει προστασια απεναντι στον κοινωνικο αποκλεισμο, η την ψυχολογικη βια. αυτα δε λυνονται με φαπες.
Συμφωνώ. Απλά δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων σε τι φάση θα βρίσκεται το παιδί τη δεδομένη στιγμή, για να χρησιμοποιήσει βία. Ίσως το βλέπει ως τον μοναδικό τρόπο να επιβληθεί, όταν αισθάνεται αδικημένο ή φοβισμένο. Εκεί θα φανεί ο ρόλος του γονέα, πριν γίνει το ''κακό''. Απαιτεί μεγάλη συζήτηση, έχει πολλές παραμέτρους το θέμα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Φεβ 2021, 12:59

Πασιφάη έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:43


Ρε μαν, υποτίθεται πως ξέρεις ποιόν άνθρωπο έχεις δίπλα σου και επίλεξες να περάσεις μαζί του τη ζωή σου, να κάνεις οικογένεια κλπ κλπ. Δεν τίθεται θέμα ''στρωσίματος'' αλλά αμοιβαίων υποχωρήσεων σε θέματα καθημερινότητας, είτε σοβαρά, είτε απλούστερα.
Ο Πρέπον, έχει τη δική του νοοτροπία, το δικό του θεό και σκεπτικό. Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε πολλά απ'αυτά, ούτε να του κάνω μαθήματα διαπαιδαγώγησης. I rest my case. :lol:
το ιδιο λεω.
οτι πριν κανεις παιδια, πρεπει να εχει κανει καλες επιλογες, να εχεις τελειωσει το στρωσιμο, να εχεις γραψει καμποσα χιλιομετρα, να ξερεις που βαδιζεις.

και οχι να σου φταιει μετα ο/η συντροφος. ας διαλεγες καλυτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασέβαστος την 23 Φεβ 2021, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12749
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Φεβ 2021, 12:59

Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:48
Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:42
Υπάρχει μεγάλη αγριότητα στα παιδιά και ιδιαίτερα στην εφηβεία. Εγώ λέω στην ανηψια μου που θέλει να πάει μπαλέτο, της βάζω ως όρο για να πάει θα πάει και πολεμικές τέχνες. Πρέπει να μάθει να προστατεύεται.
καλα κανεις. (μονο να βεβαιωθεις οτι δεν θα χρησιμοποιησει τη βια εναντια σε αθωους)

αλλα στη φαση που συζηταμε, δεν παρεχει προστασια απεναντι στον κοινωνικο αποκλεισμο, η την ψυχολογικη βια. αυτα δε λυνονται με φαπες.
Από ότι μου έχει πει άτομο που έχει κάνει πολεμικές τέχνες, πιο πολύ αυτοσυγκράτηση έχει κάποιος που έχει μάθει κάποια πολεμική τέχνη και ξέρει να χτυπήσει και θα μπλέξει πιο δύσκολα σε καυγά για ξύλο από κάποιον που δεν ξέρει. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας υποθέτω.
Σε μικρές ηλικίες, δύσκολο να μην εμπλακείς. Σε μεγαλύτερες, πολύ μεγαλύτερες, ισχύει.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Φεβ 2021, 13:01

Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:42
Υπάρχει μεγάλη αγριότητα στα παιδιά και ιδιαίτερα στην εφηβεία. Εγώ λέω στην ανηψια μου που θέλει να πάει μπαλέτο, της βάζω ως όρο για να πάει θα πάει και πολεμικές τέχνες. Πρέπει να μάθει να προστατεύεται.
και ως τι βάζεις χαζούς όρους στην ανηψιά σου?

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12749
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Φεβ 2021, 13:02

Ασέβαστος έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:59
Πασιφάη έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:43


Ρε μαν, υποτίθεται πως ξέρεις ποιόν άνθρωπο έχεις δίπλα σου και επίλεξες να περάσεις μαζί του τη ζωή σου, να κάνεις οικογένεια κλπ κλπ. Δεν τίθεται θέμα ''στρωσίματος'' αλλά αμοιβαίων υποχωρήσεων σε θέματα καθημερινότητας, είτε σοβαρά, είτε απλούστερα.
Ο Πρέπον, έχει τη δική του νοοτροπία, το δικό του θεό και σκεπτικό. Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε πολλά απ'αυτά, ούτε να του κάνω μαθήματα διαπαιδαγώγησης. I rest my case. :lol:
το ιδιο λεω.
οτι πριν κανεις παιδια, πρεπει να εχει κανει καλες επιλογες, να εχεις τελειωσει το στρωσιμο, να εχεις γραψει καμποσα χιλιομετρα, να ξερεις που βαδιζεις.

και οχι να σου φταιει μετα ο/η συντροφος. ας διαλεγες καλυτερα.
:smt023
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Φεβ 2021, 13:02

elchav έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:43
foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:20
Φυσικά δε γεννήθηκε ακόμα το 11χρονο που θα δείξει στον φοσίλαρο τι σημαίνει ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ. :lol: Κατευθείαν έφυγαν screenshots για τις μανάδες τους με διαταγή ότι αυτό τελειώνει ΠΡΟΧΘΕΣ. Ότι θέλω να μάθω συγκεκριμένα πώς τιμωρήσανε τα παιδιά τους για τις παράνομες πράξεις τους. Ότι ΑΝ ικανοποιηθώ πως το ζήτημα έχει κλείσει σωστά, ότι κάθε φωτογραφία έχει σβηστεί και κυρίως δεν πρόκειται να ξαναστεναχωρηθεί η κόρη μου ΙΣΩΣδεν πάω σε δικηγόρο. Επίσης επικοινώνησα με το διευθυντή του σχολείου και τη δασκάλα τους και η τάξη θα υποστεί σεμινάρια antibullying, ενώ οι τρεις πρωτοστάτες (είναι και ένα αγόρι) θα είναι υπό στενή παρακολούθηση σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και ιδιαίτερα όταν ξανανοίξει το σχολείο.
:blm:
:blm:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Φεβ 2021, 13:04

alekhine έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:46
Ασέβαστος έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:32
foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:25
Η μία μάνα μας πήρε τηλέφωνο και ξεκίνησε "ξέρεις όμως τι έκανε η δικιά σου; Και τι είναι αυτές οι βλακείες για δικηγόρους" Της λέει η CEO "ναι ξέρω τους την είπε και καλά κάνανε και την πετάξανε έξω από το γκρουπ αλλά όλο το υπόλοιπο δεν έπρεπε να είχε γίνει" "ποιο όλο το υπόλοιπο" "παιδί μου κοίτα τα screenshots που σου έστειλα" "ποια σκρήνσοτς" (κενό) "σε κλείνω". Δέκα λεπτά μετά πήρε τηλέφωνο να ζητήσει ταπεινά συγνώμη και να εγγυηθεί ότι δεν πρόκειται να ξαναγίνει ποτέ.

Δεν είχε προσέξει τα screenshots, μόνο το γραπτό κείμενο και όταν ρώτησε την κόρη της τι έγινε της παρουσίασε μια είδηση α λα skai.gr.

Οι άλλες δύο για την ώρα δεν έχουν δει τα μηνύματα.
θα ηθελα να δω το γραπτο κειμενο, εφοσον το εχεις συνταξει εσυ και ειναι γεματο φοσιλιες :003: πρεπει να εχει πολλη πλακα.
ενταξει, φανταζομαι δεν θα το ποσταρεις γιατι παιζει να αποκλαυφθει ποιος εισαι , προσωπικα δεδομενα κλπ. αλλα πρεπει να ειναι και γαμω. :003:
αυτο ρε μλκ στηριζω :+1::+1::+1:

Όλοι στηρίζουμε με χίλια. :lol:

Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί γονείς είναι τόσο βλαμμένοι (οι ντομάτες δεν πέφτουν κάτω από πορτοκαλιές) που θα καταλάβουν στην καλή περίπτωση, τα μισά από το κείμενο του φόσι.

Δεν είναι δα και ο Κούγιας, ώστε να τους πείσει. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Φεβ 2021, 13:05

nowhere έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:01
Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:42
Υπάρχει μεγάλη αγριότητα στα παιδιά και ιδιαίτερα στην εφηβεία. Εγώ λέω στην ανηψια μου που θέλει να πάει μπαλέτο, της βάζω ως όρο για να πάει θα πάει και πολεμικές τέχνες. Πρέπει να μάθει να προστατεύεται.
και ως τι βάζεις χαζούς όρους στην ανηψιά σου?
Ως θεία :102:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Φεβ 2021, 13:07

Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:57
Εγώ θα είχα άλλη αντιμετώπιση στο γεγονός.
Θα εξηγούσα στο παιδί μου πως όσοι συμμαθητές δεν στείλουν στο διάολο τις καρχιες, δεν αξίζει να είναι φίλοι σου γιατί είναι παντελώς ηλίθιοι , χωρίς προσωπικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι η μία κολλητή της υποκρίθηκε ότι πάει με τα νερά τους για να συνεχίσει να ενημερώνει (από αυτήν τα μάθαμε), η άλλη τσακώθηκε και έφυγε από το γκρουπ και υπήρξε και μια τρίτη δημοφιλής που ήταν φίλη τους και ελαφρώς εχθρική προς τη δικιά μου υπό ΚΣ αλλά τους είπε γύρω στη δεύτερη μέρα ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και δεν θέλει να είναι μέρος του και επίσης σηκώθηκε κι έφυγε από το γκρουπ.

Τα αγόρια ήταν σε γενικές γραμμές αδιάφορα εκτός από τα δύο πιο περιθωριακά που ακολούθησαν τις δημοφιλείς και υπερθεμάτισαν, παράγοντας οι ίδιοι αρκετό υλικό. Αυτό την πλήγωσε ιδιαίτερα γιατί στον έναν ήταν κυριολεκτικά η μόνη που του μίλαγε από την Α' Δημοτικού μέχρι πέρσι και στον άλλον είχε μπει μπροστά να τον γλιτώσει σε φάσεις που ολόκληρη η τάξη αποφάσιζε να του πετάει κουκουνάρια "για πλάκα". Υπάρχει ένα δίδαγμα εδώ νομίζω αλλά δεν είναι πολύ αισιόδοξο.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 23 Φεβ 2021, 13:10

foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:07
Τα αγόρια ήταν σε γενικές γραμμές αδιάφορα εκτός από τα δύο πιο περιθωριακά που ακολούθησαν τις δημοφιλείς και υπερθεμάτισαν, παράγοντας οι ίδιοι αρκετό υλικό. Αυτό την πλήγωσε ιδιαίτερα γιατί στον έναν ήταν κυριολεκτικά η μόνη που του μίλαγε από την Α' Δημοτικού μέχρι πέρσι και στον άλλον είχε μπει μπροστά να τον γλιτώσει σε φάσεις που ολόκληρη η τάξη αποφάσιζε να του πετάει κουκουνάρια "για πλάκα". Υπάρχει ένα δίδαγμα εδώ νομίζω αλλά δεν είναι πολύ αισιόδοξο.
Καμία καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη σε αυτή τη ζωή. :-?
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Φεβ 2021, 13:14

Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:05
Ως θεία :102:
πέρα από το ότι σαν θεία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα ο όρος είναι ηλίθιος.θα γίνει φλώρος η ανηψιά αν κάνει μπαλέτο ενώ αν κάτσει σπιτι και γίνει σαν λουκουμάς θα είναι σκληρή?

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 23 Φεβ 2021, 13:14

Εννοειται στηριζουμε συμφορουμιτη Φοσι και απο μερια μου αν δεν βαλουν μυαλο δινω την αδεια να χρησιμοποιησει το ultimate weapon επιχειρημα "τα βαζετε μαζι μου τα βαζετε με ολο το phorum.gr"

(Φαντασου δηλαδη να παρουν καμια απαντηση απο wooded, εθνι η μπλε μπουμπη, ασυμμετρο μεν συντριπτικο χτυπημα δε)
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Φεβ 2021, 13:15

foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:07
Prepon έγραψε:
23 Φεβ 2021, 11:57
Εγώ θα είχα άλλη αντιμετώπιση στο γεγονός.
Θα εξηγούσα στο παιδί μου πως όσοι συμμαθητές δεν στείλουν στο διάολο τις καρχιες, δεν αξίζει να είναι φίλοι σου γιατί είναι παντελώς ηλίθιοι , χωρίς προσωπικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι η μία κολλητή της υποκρίθηκε ότι πάει με τα νερά τους για να συνεχίσει να ενημερώνει (από αυτήν τα μάθαμε), η άλλη τσακώθηκε και έφυγε από το γκρουπ και υπήρξε και μια τρίτη δημοφιλής που ήταν φίλη τους και ελαφρώς εχθρική προς τη δικιά μου υπό ΚΣ αλλά τους είπε γύρω στη δεύτερη μέρα ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και δεν θέλει να είναι μέρος του και επίσης σηκώθηκε κι έφυγε από το γκρουπ.

Τα αγόρια ήταν σε γενικές γραμμές αδιάφορα εκτός από τα δύο πιο περιθωριακά που ακολούθησαν τις δημοφιλείς και υπερθεμάτισαν, παράγοντας οι ίδιοι αρκετό υλικό. Αυτό την πλήγωσε ιδιαίτερα γιατί στον έναν ήταν κυριολεκτικά η μόνη που του μίλαγε από την Α' Δημοτικού μέχρι πέρσι και στον άλλον είχε μπει μπροστά να τον γλιτώσει σε φάσεις που ολόκληρη η τάξη αποφάσιζε να του πετάει κουκουνάρια "για πλάκα". Υπάρχει ένα δίδαγμα εδώ νομίζω αλλά δεν είναι πολύ αισιόδοξο.
2 διδαγματα.

1. δεν ειναι ολα τα παιδια μουνοπανα. υπαρχουν και ορισμενα με αισθηση δικαιου. λιγα ισως, και αυτο δεν ειναι αισιοδοξο.

2. τα αγορια δε νιωθουν, δεν καταλαβαινουν, δεν μπλεκονται με ιντριγκες κλπ.(αμα ηταν για τιποτα φαπες θα ειχαν ανακατευτει) και αυτο ειναι αισιοδοξο, εξακολουθει η νεα γενια να φοραει παντελονια. νταξ, εκτος απο καναδυο πουστρακια, αναμενομενο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Φεβ 2021, 13:15

Tι σκατά σημαίνει "δημοφιλής" σε ένα δημοτικό και γιατί ένα παιδί πρέπει να σκοτιζεται για τις "δημοφιλείς";

Το θέμα με τις φώτο, λεζάντες κτλ είναι από την άλλη σημαντικό. Θεωρώ πως σε πρώτη φάση θα έπρεπε να ενημερωθούν οι γονείς των παιδιών, χωρίς όμως τα περί δικηγόρων κτλ που δυναμιτίζουν το κλίμα. Αν έχουν στοιχειώδη λογική θα συμμορφώσουν τα παιδιά τους.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: εκκολαπτόμενες ελληνιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Φεβ 2021, 13:16

nowhere έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:14
Naida έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:05
Ως θεία :102:
πέρα από το ότι σαν θεία δεν έχεις αυτό το δικαίωμα ο όρος είναι ηλίθιος.θα γίνει φλώρος η ανηψιά αν κάνει μπαλέτο ενώ αν κάτσει σπιτι και γίνει σαν λουκουμάς θα είναι σκληρή?
Όχι θα πάει μπαλέτο και πολεμικές τέχνες. Win win.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών