Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Φεβ 2021, 12:15

Σκέφτομαι να πάρω ένα για περισσότερη ασφάλεια των αρχείων μου αλλά και για να μην πιάνουν χώρο στους σκληρούς του υπολογιστή. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Dropbox, που είναι ΟΚ και με καλύπτει, αλλά κοστίζει κάθε χρόνο, χακαρίστηκε το 2012-2013 αν θυμάμαι καλά, και πιστεύω ότι κάτι σαν το WD My Cloud Pro θα ήταν καλή λύση.

Με ενδιαφέρει το interface να είναι απλό, στο στυλ του Dropbox και των Windows. Το θέλω για αποθήκευση αρχείων, αλλά το σκέφτομαι και ως multimedia server, όπου με plex θα μπορώ να στρημάρω μουσική και ταινίες σε διάφορες συσκευές στο σπίτι, αλλά και εκτός σπιτιού.

Έχει κανείς κάποια πρόταση;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Φεβ 2021, 12:22

Η Synology φτιάχτηκε για εσένα.

Έτσι για να έχουμε μία τάξη μεγέθους, πόσα TB είναι τα δεδομένα σου και πόσα χρήματα θες να πληρώσεις για το όλο project;

Επίσης, μιας και είπες για Plex: το χρησιμοποιείς, το ξέρεις; Οι συσκευές από όπου βλέπεις χρειάζονται transcoding από τον Plex Server για να παίξουν το αρχείο; Στο λέω γιατί είναι ένα ακόμα κριτήριο για το πόσο θα ματώσεις. Γιατί το projectάκι αυτό έχει προοπτική να σε κάνει να ματώσεις σοβαρά.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Φεβ 2021, 13:02

Jack Shephard έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:22
Η Synology φτιάχτηκε για εσένα.

Έτσι για να έχουμε μία τάξη μεγέθους, πόσα TB είναι τα δεδομένα σου και πόσα χρήματα θες να πληρώσεις για το όλο project;

Επίσης, μιας και είπες για Plex: το χρησιμοποιείς, το ξέρεις; Οι συσκευές από όπου βλέπεις χρειάζονται transcoding από τον Plex Server για να παίξουν το αρχείο; Στο λέω γιατί είναι ένα ακόμα κριτήριο για το πόσο θα ματώσεις. Γιατί το projectάκι αυτό έχει προοπτική να σε κάνει να ματώσεις σοβαρά.
Δεν θέλω να ματώσω, ένα τσιροτάκι θέλω να βάλω μόνο για αρχή. Το μπάτζετ είναι στα 400-500, με δεδομένο ότι το Dropbox μου κοστίζει σχεδόν 100 τον χρόνο. :003:

Την έχω δει τη Synology που λες, έχω κοιτάξει και βιντεάκια στο YT, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.

Τα δεδομένα μου είναι κοντά στα 4-5 TB (μουσική, ταινίες, αρχεία), αλλά κάποια στιγμή αν αξιωθώ θα βρω λίγο χρόνο να σβήσω πολύ πράγμα που δεν χρειάζομαι. Έχω ας πούμε μερικές δεκάδες γιγαμπάιτ βιβλία από τον χρυσό καιρό του rapidshare πριν 10+ χρόνια. :003:

Σε κάθε περίπτωση, πρώτη προτεραιότητα μου είναι ένα interface που μοιάζει με το Dropbox, δηλαδή φάκελος στα windows όπου μπορώ να ρίξω τα αρχεία μου για να αποθηκευτούν, να τα ανοίγω από εκεί, και η αποθήκευση με το uploading όταν δουλεύω στο desktop να είναι άμεσα. Για μουσική χρησιμοποιώ το app της Evermusic σε κινητό και τάμπλετ, που έχει συνδεθεί με dropbox, και παίζω από εκεί ό,τι χρειάζεται - εννοείται πως θέλω κάτι παρόμοιο με τον NAS, να μπορώ να το δω δηλαδή αν είμαι στο ίδιο network και να το συνδέσω με Evermusic, αλλά και να μπορώ να το δω remotely μέσω mobile data και να στρημάρω ελεύθερα.

Αυτές είναι οι αρχικές μου ανάγκες. Για ταινίες θέλω για αρχή να μπορώ να δω το NAS μέσω του app PlayerXtreme ή μέσω της τηλεόρασης, και να το χρησιμοποιώ έτσι στο σπίτι. Με Plex δεν έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής, και ίσως να είναι μελλοντικό πρότζεκτ.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Φεβ 2021, 13:07

Αν έχεις κάνα παλιό PC ώστε το μπατζετ να πάει σε σκληρούς είναι καλή φάση.
Έτσι κάνω εγώ, και συγχρονίζω με το synctoy . Κάνω και PLEX , αλλά χωρίς transcoding αφού μόνο σε τηλεοράσεις PLEXαρω που παίζουν τα πάντα όλα. ΜΕ ένα CPU i3 3xxx δεν θυμάμαι :lol:
Δηλαδή ενα απλό PC με πολλούς σκληρούς ίσως έρθει φτηνότερα.

PLEX σε κινητό ή ταμπλετ θέλει transcoding και το ξεχνάς το από πάνω.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Φεβ 2021, 13:31

Αφήνω κατά μέρος το να στήσεις δικό σου PC με λειτουργικό για NAS (π.χ. FreeNAS) γιατί έχει και τα δικά του θέματα μια τέτοια λύση.

Η Synology αυτά που θες τα κάνει για πλάκα. Και πολλά παραπάνω. Με τόσα λίγα δεδομένα ένα NAS δύο θέσεων σαν το Synology DS220+ είναι μια χαρά.

Ο λόγος που ματώνεις σε NAS είναι εκτός από τον ίδιο το NAS και οι δίσκοι. Δε παίρνεις ότι δίσκους να είναι, πρέπει να πάρεις δίσκους optimized για NAS. Για να είμαστε συγκεκριμένοι, είτε θα είναι Seegate Ironwolf / Ironwolf Pro είτε θα είναι WD Red / Red Pro. Αν πάρεις δύο τεσσάρηδες WD RED (τους απλούς) με ~100€ τον έναν, φαίνεται ότι θα σε καλύψουν για αρχή. Θα σετάρεις τον ένα ρέπλικα του άλλου για να έχεις "backup" των δεδομένων σου.

Αλλά να έχεις και υπόψιν πιθανές μελλοντικές ανάγκες γιατί έτσι και χρειαστείς μεγαλύτερους δίσκους, την έφαγες. Και ρίξε και ματιά στους δίσκους για NAS όσο αυξάνει η χωρητικότητα τους, ώστε να καταλάβεις γιατί ένας NAS μπορεί να σε κάνει να ματώσεις.

Γιατί το backup σε εισαγωγικά. Γιατί ένας NAS δεν είναι λύση για backup των δεδομένων σου. Αν καεί και σου κάψει και τους δίσκους ή αν στον κλέψουν, πάνε τα δεδομένα σου. Αυτό με το κάψιμο είναι ακραίο, μη σε τρομοκρατεί αλλά να έχεις πάντα κατά να νου ότι βασικά μιλάμε για ένα PC με ειδικό form factor.

Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και τέτοια θέματα θα καταλάβεις κάποια επιπλέον πλεονεκτήματα του cloud. Με το NAS αυτό που έχεις είναι τα δεδομένα σου σε δική σου υποδομή ενώ αρχίζει να έχει νόημα όσο πιο πολλά δεδομένα έχεις γιατί αν μιλάμε για δεκάδες τέρα, θα τα σκάσεις χοντρά για NAS και δίσκους αλλά θα τα σκάσεις πολύ πιο χοντρά για cloud.

Και φυσικά θα έχεις και το κομμάτι της διαχείρισης που δε το έχεις τώρα. Synology και QNAP είναι δύο μεγάλοι κατασκευαστές NAS, προσωπικά για εμένα ειδικά για σπίτι δεν υπάρχει σύγκριση λόγω λειτουργικού. Αλλά ότι και αν επιλέξεις (και ειδικά QNAP) θα πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις για ασφάλεια και προστασία του NAS σου γιατί οι NAS αποτελούν πολύ αγαπημένο στόχο ransomware. Και εσύ θα τον έχεις ανοιχτό και στο Internet για να έχεις πρόσβαση όταν θα είσαι και εκτός. Θα πρέπει λοιπόν να διαβάζεις συνεχώς για security patches, κενά ασφαλείας που βρέθηκαν και δεν έχουν πατσαριστεί ακόμα και να κάνεις κατά περίπτωση ότι πρέπει για την ασφάλεια των δεδομένων σου.

Μη σε τρομοκρατώ, διαχειρίσιμο είναι αλλά θα είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να είσαι επιμελής και να αφιερώσεις χρόνο για να μάθεις κάποια πράγματα.

Άλλο ένα πράγμα που σε απασχολεί πολύ λιγότερο όταν έχεις cloud από Dropbox, OneDrive κλπ

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Φεβ 2021, 13:35

ή το https://www.backblaze.com/backup-pricing.html το σκεφτόμουν, αλλά έχω αργό Upload 5mbps
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Φεβ 2021, 13:46

Το ξέρω το backblaze είναι πολύ καλό αλλά είναι υπηρεσία backup, δε δουλεύει όπως π.χ. το Dropbox. Και εγώ το έχω σκεφτεί, αυτό ή το pcloud αλλά με τόσα νέα δεδομένα διαρκώς, το PC θα έπρεπε να μένει μόνιμα ανοιχτό για upload.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Φεβ 2021, 18:19

Jack Shephard έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:31
Αφήνω κατά μέρος το να στήσεις δικό σου PC με λειτουργικό για NAS (π.χ. FreeNAS) γιατί έχει και τα δικά του θέματα μια τέτοια λύση.

Η Synology αυτά που θες τα κάνει για πλάκα. Και πολλά παραπάνω. Με τόσα λίγα δεδομένα ένα NAS δύο θέσεων σαν το Synology DS220+ είναι μια χαρά.

Ο λόγος που ματώνεις σε NAS είναι εκτός από τον ίδιο το NAS και οι δίσκοι. Δε παίρνεις ότι δίσκους να είναι, πρέπει να πάρεις δίσκους optimized για NAS. Για να είμαστε συγκεκριμένοι, είτε θα είναι Seegate Ironwolf / Ironwolf Pro είτε θα είναι WD Red / Red Pro. Αν πάρεις δύο τεσσάρηδες WD RED (τους απλούς) με ~100€ τον έναν, φαίνεται ότι θα σε καλύψουν για αρχή. Θα σετάρεις τον ένα ρέπλικα του άλλου για να έχεις "backup" των δεδομένων σου.

Αλλά να έχεις και υπόψιν πιθανές μελλοντικές ανάγκες γιατί έτσι και χρειαστείς μεγαλύτερους δίσκους, την έφαγες. Και ρίξε και ματιά στους δίσκους για NAS όσο αυξάνει η χωρητικότητα τους, ώστε να καταλάβεις γιατί ένας NAS μπορεί να σε κάνει να ματώσεις.

Γιατί το backup σε εισαγωγικά. Γιατί ένας NAS δεν είναι λύση για backup των δεδομένων σου. Αν καεί και σου κάψει και τους δίσκους ή αν στον κλέψουν, πάνε τα δεδομένα σου. Αυτό με το κάψιμο είναι ακραίο, μη σε τρομοκρατεί αλλά να έχεις πάντα κατά να νου ότι βασικά μιλάμε για ένα PC με ειδικό form factor.

Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και τέτοια θέματα θα καταλάβεις κάποια επιπλέον πλεονεκτήματα του cloud. Με το NAS αυτό που έχεις είναι τα δεδομένα σου σε δική σου υποδομή ενώ αρχίζει να έχει νόημα όσο πιο πολλά δεδομένα έχεις γιατί αν μιλάμε για δεκάδες τέρα, θα τα σκάσεις χοντρά για NAS και δίσκους αλλά θα τα σκάσεις πολύ πιο χοντρά για cloud.

Και φυσικά θα έχεις και το κομμάτι της διαχείρισης που δε το έχεις τώρα. Synology και QNAP είναι δύο μεγάλοι κατασκευαστές NAS, προσωπικά για εμένα ειδικά για σπίτι δεν υπάρχει σύγκριση λόγω λειτουργικού. Αλλά ότι και αν επιλέξεις (και ειδικά QNAP) θα πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις για ασφάλεια και προστασία του NAS σου γιατί οι NAS αποτελούν πολύ αγαπημένο στόχο ransomware. Και εσύ θα τον έχεις ανοιχτό και στο Internet για να έχεις πρόσβαση όταν θα είσαι και εκτός. Θα πρέπει λοιπόν να διαβάζεις συνεχώς για security patches, κενά ασφαλείας που βρέθηκαν και δεν έχουν πατσαριστεί ακόμα και να κάνεις κατά περίπτωση ότι πρέπει για την ασφάλεια των δεδομένων σου.

Μη σε τρομοκρατώ, διαχειρίσιμο είναι αλλά θα είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να είσαι επιμελής και να αφιερώσεις χρόνο για να μάθεις κάποια πράγματα.

Άλλο ένα πράγμα που σε απασχολεί πολύ λιγότερο όταν έχεις cloud από Dropbox, OneDrive κλπ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, Τζακ. Κάποια τα ήξερα, αλλά το τελευταίο με την ασφάλεια είναι σοβαρό και δεν το είχα σκεφτεί.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4927
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Φεβ 2021, 19:21

αγοραζεις εναν απο τους παρακατω και καθαρισες, εχω ενα παλιοτερο μοντελο που λειτουργει αψογα εδω και 5-6 χρονια

https://www.skroutz.gr/s/13210965/Weste ... om=catspan

https://www.skroutz.gr/s/13210953/Weste ... om=catspan

Γιάννης

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Φεβ 2021, 19:45

Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:15
κάτι σαν το WD My Cloud Pro θα ήταν καλή λύση.
Εμένα αυτό με έχει βολέψει. Είναι πολύ φιλικό στη χρήση, εύκολο στην εγκατάσταση, εύκολο στην πρόσβαση από παντού (βρίσκεται στο σπίτι στο Λονδίνο, εγώ είμαι στην Αθήνα εδώ μήνες και δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι σαν να το έχω δίπλα μου). Φτηνό. Οικονομικό με το ρεύμα. Αν είναι το πρώτο σου και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις πέραν των συνηθισμένων, το προτείνω.

Υποστηρίζει και DLNA, αν θες να το κάνεις και multimedia server στο τοπικό σου δίκτυο.

Το δικό μου είναι 8ΤΒ σε δύο δίσκους, το έχω σετάρει να είναι RAID1 οπότε έχω ωφέλιμο χώρο 4ΤΒ και είναι η κεντρική μπακαπιέρα μου.

Για καλύτερα αποτελέσματα, το συνδέω ενσύρματα μέσω gigabit router και πάει σφαίρα.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Φεβ 2021, 20:10

Γιάννης έγραψε:
23 Φεβ 2021, 19:45
Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:15
κάτι σαν το WD My Cloud Pro θα ήταν καλή λύση.
Εμένα αυτό με έχει βολέψει. Είναι πολύ φιλικό στη χρήση, εύκολο στην εγκατάσταση, εύκολο στην πρόσβαση από παντού (βρίσκεται στο σπίτι στο Λονδίνο, εγώ είμαι στην Αθήνα εδώ μήνες και δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι σαν να το έχω δίπλα μου). Φτηνό. Οικονομικό με το ρεύμα. Αν είναι το πρώτο σου και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις πέραν των συνηθισμένων, το προτείνω.

Υποστηρίζει και DLNA, αν θες να το κάνεις και multimedia server στο τοπικό σου δίκτυο.

Το δικό μου είναι 8ΤΒ σε δύο δίσκους, το έχω σετάρει να είναι RAID1 οπότε έχω ωφέλιμο χώρο 4ΤΒ και είναι η κεντρική μπακαπιέρα μου.

Για καλύτερα αποτελέσματα, το συνδέω ενσύρματα μέσω gigabit router και πάει σφαίρα.
Από ήχο πως τα πηγαίνει; Θυμάμαι είχα ακούσει για πολύ θόρυβο από τους δίσκους.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Γιάννης

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Φεβ 2021, 20:14

Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 20:10
Γιάννης έγραψε:
23 Φεβ 2021, 19:45
Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 12:15
κάτι σαν το WD My Cloud Pro θα ήταν καλή λύση.
Εμένα αυτό με έχει βολέψει. Είναι πολύ φιλικό στη χρήση, εύκολο στην εγκατάσταση, εύκολο στην πρόσβαση από παντού (βρίσκεται στο σπίτι στο Λονδίνο, εγώ είμαι στην Αθήνα εδώ μήνες και δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι σαν να το έχω δίπλα μου). Φτηνό. Οικονομικό με το ρεύμα. Αν είναι το πρώτο σου και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις πέραν των συνηθισμένων, το προτείνω.

Υποστηρίζει και DLNA, αν θες να το κάνεις και multimedia server στο τοπικό σου δίκτυο.

Το δικό μου είναι 8ΤΒ σε δύο δίσκους, το έχω σετάρει να είναι RAID1 οπότε έχω ωφέλιμο χώρο 4ΤΒ και είναι η κεντρική μπακαπιέρα μου.

Για καλύτερα αποτελέσματα, το συνδέω ενσύρματα μέσω gigabit router και πάει σφαίρα.
Από ήχο πως τα πηγαίνει; Θυμάμαι είχα ακούσει για πολύ θόρυβο από τους δίσκους.
Δεν ακούω τίποτα. Από την άλλη όμως, το έχω σε ράφι κάτω από το γραφείο. Και επίσης είμαι λίγο κουφός (κανονικά δηλαδή, κλινικά, δεν κάνω πλάκα).

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Φεβ 2021, 20:24

Γιάννης έγραψε:
23 Φεβ 2021, 20:14
Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 20:10
Γιάννης έγραψε:
23 Φεβ 2021, 19:45


Εμένα αυτό με έχει βολέψει. Είναι πολύ φιλικό στη χρήση, εύκολο στην εγκατάσταση, εύκολο στην πρόσβαση από παντού (βρίσκεται στο σπίτι στο Λονδίνο, εγώ είμαι στην Αθήνα εδώ μήνες και δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι σαν να το έχω δίπλα μου). Φτηνό. Οικονομικό με το ρεύμα. Αν είναι το πρώτο σου και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις πέραν των συνηθισμένων, το προτείνω.

Υποστηρίζει και DLNA, αν θες να το κάνεις και multimedia server στο τοπικό σου δίκτυο.

Το δικό μου είναι 8ΤΒ σε δύο δίσκους, το έχω σετάρει να είναι RAID1 οπότε έχω ωφέλιμο χώρο 4ΤΒ και είναι η κεντρική μπακαπιέρα μου.

Για καλύτερα αποτελέσματα, το συνδέω ενσύρματα μέσω gigabit router και πάει σφαίρα.
Από ήχο πως τα πηγαίνει; Θυμάμαι είχα ακούσει για πολύ θόρυβο από τους δίσκους.
Δεν ακούω τίποτα. Από την άλλη όμως, το έχω σε ράφι κάτω από το γραφείο. Και επίσης είμαι λίγο κουφός (κανονικά δηλαδή, κλινικά, δεν κάνω πλάκα).
Νο προμπς.

Το απλό έχεις ή το προ;

Και το Synology καλή περίπτωση είναι.

Ίσως μία καλή ιδέα είναι να πάρω NAS κυρίως για multimedia και τα αρχεία εργασίας να τα κρατήσω και στο MEGA που έχω 50GB δωρεάν.

Επιλογή για κλείδωμα του NAS remotely σε περίπτωση κλοπής ή password protection (ή κάτι παρόμοιο) υπάρχει έτσι δεν είναι;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Φεβ 2021, 23:20

Αυτό σε ένα παλιό πισι το έχεις σκεφτεί;

https://www.freenas.org/

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4927
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 24 Φεβ 2021, 01:56

Λεγεών έγραψε:
23 Φεβ 2021, 13:02

Σε κάθε περίπτωση, πρώτη προτεραιότητα μου είναι ένα interface που μοιάζει με το Dropbox, δηλαδή φάκελος στα windows όπου μπορώ να ρίξω τα αρχεία μου για να αποθηκευτούν, να τα ανοίγω από εκεί, και η αποθήκευση με το uploading όταν δουλεύω στο desktop να είναι άμεσα. Για μουσική χρησιμοποιώ το app της Evermusic σε κινητό και τάμπλετ, που έχει συνδεθεί με dropbox, και παίζω από εκεί ό,τι χρειάζεται - εννοείται πως θέλω κάτι παρόμοιο με τον NAS, να μπορώ να το δω δηλαδή αν είμαι στο ίδιο network και να το συνδέσω με Evermusic, αλλά και να μπορώ να το δω remotely μέσω mobile data και να στρημάρω ελεύθερα.

Αυτές είναι οι αρχικές μου ανάγκες. Για ταινίες θέλω για αρχή να μπορώ να δω το NAS μέσω του app PlayerXtreme ή μέσω της τηλεόρασης, και να το χρησιμοποιώ έτσι στο σπίτι. Με Plex δεν έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής, και ίσως να είναι μελλοντικό πρότζεκτ.

εναλλακτικα μπορεις με 150 ευρω να παρεις ενα mini pc οπως τα παρακατω με 4πυρηνο i3 που καιει 2-4Watt και να το εχεις always on -μαζι με ρυθμιση απτο bios να ανοιγει αυτοματα μετα απο power loss- κρυμμενο πισω απο τη Tv, κουμπωνεις πανω του οσους usb δισκους θες, και παιζεις με Plex για διαχειριση multimedia αρχειων ή απλα μεσα απο τα Windows κανοντας super smart την Tv, ενω παραλληλα εχεις προσβαση απο παντου μεσω δικτυου, Teamviewer, Chrome remote desktop κλπ

https://laptopmarket.gr/ypologistes/pc- ... JkEALw_wcB

https://www.ebay.com/itm/124177390381?m ... 5338627243

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών