Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 25 Φεβ 2021, 23:21

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:03
aljawn έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:00
vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 22:56


:50aris:
Εγώ νομίζω ότι αν πάρεις μια δεύτερη γνώμη, θ' ακούσεις τα ίδια.

Μπορεί και όχι.

Νομίζω ότι ξέχασα το θερμοσίφωνο ανοιχτό, με συγχωρείς.
Δε θέλω να βγούμε εκτός θέματος, αλλά το ποινικό δεν αρχίζει και τελειώνει στους θεατρινισμούς στα ακροατήρια. Ούτε όλοι οι ποινικολόγοι είναι σαν τον Αλέξη.
Δεν το πίστευα ότι θα υποστήριζα τον aljawn, αλλά εδώ έχει δίκιο ο ψέκας. Οι ποινικοί δικηγόροι έχουν hype, έχουν λεφτά γιατί καμμιά φορά κρίνεται η ζωή του πελάτη τους, αλλά οι αστικές υποθέσεις είναι πολλές φορές εξαιρετικά πολύπλοκες και απαιτούν βαθειά γνώση τής νομοθεσίας. Αν κάποιος υπερασπίζεται έναν κατηγορούμενο γιά φόνο, το κύριο μέλημα είναι να αποδείξει αν ο πελάτης το διέπραξε ή όχι. Σπανιότατα θα χρειαστεί να εξετασθεί τι λέει η τάδε παράγραφος στο δείνα άρθρο του νόμου και σε ποιές περιπτώσεις έχει εφαρμογή. Πιό πολύ χρειάζεται detective work και κοινή λογική. Ισως και κάτι παραπάνω, όπως πώς μπορούν να βοηθήσουν κάποιες εφαρμοσμένες φυσικές επιστήμες, πάντως όχι νομικές γνώσεις.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Φεβ 2021, 23:30

Ποινικολόγος η Σουζάνα!! :smt005: Μάλιστα ,όπως και μοντελοπνίχτης ,μπουλού , τακουνάκιας :smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Φεβ 2021, 23:34

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:03
aljawn έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:00
vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 22:56


:50aris:
Εγώ νομίζω ότι αν πάρεις μια δεύτερη γνώμη, θ' ακούσεις τα ίδια.

Μπορεί και όχι.

Νομίζω ότι ξέχασα το θερμοσίφωνο ανοιχτό, με συγχωρείς.
Δε θέλω να βγούμε εκτός θέματος, αλλά το ποινικό δεν αρχίζει και τελειώνει στους θεατρινισμούς στα ακροατήρια. Ούτε όλοι οι ποινικολόγοι είναι σαν τον Αλέξη.
Το ζήτημα δεν είναι οι θεατρινισμοί, αυτά είναι απλά εφέ και πρώτοι από όλους αυτό το ξέρουν οι δικαστές. Η ουσία είναι άλλη: υπάρχει ποινικολόγος που να λέει εξαρχής στον πελάτη του ''φίλε εγώ υπερασπιστική γραμμή που να στοχεύει να να αθωωθείς για έγκλημα που διέπραξες -χωρίς να συντρέχει λόγος άρσης του άδικου χαρακτήρα ή του καταλογισμού εννοείται- δεν υιοθετώ;''. Γιατί μόνο αυτή η κατηγορία μπορείς να πεις ότι διαφέρει όντως από τον Αλέξη. Εγώ πάντως όσοι φίλοι δικηγόροι έχω (και είναι αρκετοί) μου λένε μόνο πουτσιλίκια του τύπου αυτή είναι η δουλειά τους, να δω τι θα λες εσύ αν βρεθείς κατηγορούμενος για έγκλημα που όντως διέπραξες, το ότι υπερασπίζονται ένα πελάτη δεν σημαίνει ότι υποστηρίζουν και τις πράξεις του κτλ. Οπότε γενικά συμπεραίνω ότι κατά 99%, η κριτική προς τον Αλέξη -ιδίως από δικηγόρους- είναι είτε ζήλια που είναι τοπ στον κλάδο του (θέλει ένα πεντοχίλιαρο απλά για να δει μια δικογραφία), είτε αντιπάθεια προς το πρόσωπο που υπερασπίζεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Scouser την 25 Φεβ 2021, 23:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 25 Φεβ 2021, 23:35

Leporello έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:21
Δεν το πίστευα ότι θα υποστήριζα τον aljawn, αλλά εδώ έχει δίκιο ο ψέκας. Οι ποινικοί δικηγόροι έχουν hype, έχουν λεφτά γιατί καμμιά φορά κρίνεται η ζωή του πελάτη τους, αλλά οι αστικές υποθέσεις είναι πολλές φορές εξαιρετικά πολύπλοκες και απαιτούν βαθειά γνώση τής νομοθεσίας. Αν κάποιος υπερασπίζεται έναν κατηγορούμενο γιά φόνο, το κύριο μέλημα είναι να αποδείξει αν ο πελάτης το διέπραξε ή όχι. Σπανιότατα θα χρειαστεί να εξετασθεί τι λέει η τάδε παράγραφος στο δείνα άρθρο του νόμου και σε ποιές περιπτώσεις έχει εφαρμογή. Πιό πολύ χρειάζεται detective work και κοινή λογική. Ισως και κάτι παραπάνω, όπως πώς μπορούν να βοηθήσουν κάποιες εφαρμοσμένες φυσικές επιστήμες, πάντως όχι νομικές γνώσεις.
Νομίζω ότι έχω πιό ολοκληρωμένη εικόνα για το τι απαιτείται σε γνώσεις στο ποινικό, όπως και στο αστικό βέβαια.
Το βασικό λάθος σου είναι ότι κρίνεις το ποινικό δίκαιο με βάση αυτά που βλέπεις στα κανάλια από δικηγόρους.
Το ποινικό έχει κι αυτό δικονομία, δεν είναι απλώς ζήτημα απόδειξης.

Πιστεύω σε εμποδίζει να το καταλάβεις το γεγονός ότι η ποινική διαδικασία είναι πολύ πιό ζωντανή από αυτή στο αστικό (δεν το συζητάμε για τη νέα τακτική που η δίκη γίνεται με χαρτιά και μόνο), όμως δεν αρχίζει και τελειώνει στο ακροατήριο.

Από τα πολύ απλά, όπως π.χ. η παύση της δίωξης του Κασιδιάρη επειδή η Κανέλλη αμέλησε να κάνει μύνηση (και που χαρακτηριστικά θυμάμαι εδώ μέσα - στο παλιό εννοώ, δικηγόρο να ισχυρίζεται ότι ο Κασιδιάρης αθωώθηκε (τέτοια άγνοια!) μέχρι τα πιό σύνθετα όπως η προσεκτική σύνταξη αυτοτελών ισχυρισμών (υπολογίζω ότι 7 στους 10 δεν ξέρουν να γράψουν σωστούς αυτοτελείς) που μπορούν να αλλάξουν άρδην την έκβαση του αποτελέσματος, η ποινική δίκη έχει πολλή δουλειά και πολλές παραμέτρους που πρέπει να γνωρίζει ένας δικηγόρος.

Για παράδειγμα, το αίτημα ακυρότητας που υπέβαλλε ο Κούγιας είναι σωστό. Δεν έχει βγει κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην πιθανολόγηση τέλεσης νέων παρόμοιων αδικημάτων από τον Λιγνάδη ώστε να πρέπει να συλληφθεί πριν καν απολογηθεί.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 25 Φεβ 2021, 23:37

Scouser έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:34
Το ζήτημα δεν είναι οι θεατρινισμοί, αυτά είναι απλά εφέ και πρώτοι από όλους αυτό το ξέρουν οι δικαστές. Η ουσία είναι άλλη: υπάρχει ποινικολόγος που να λέει εξαρχής στον πελάτη του ''φίλε εγώ υπερασπιστική γραμμή που να στοχεύει να να αθωωθείς για έγκλημα που διέπραξες -χωρίς να συντρέχει λόγος άρσης του άδικου χαρακτήρα ή του καταλογισμού εννοείται- δεν υιοθετώ;''. Γιατί μόνο αυτή η κατηγορία μπορείς να πεις ότι διαφέρει όντως από τον Αλέξη. Εγώ πάντως όσοι φίλοι δικηγόροι έχω (και είναι αρκετοί) μου λένε μόνο πουτσιλίκια του τύπου αυτή είναι η δουλειά τους, να δω τι θα λες εσύ αν βρεθείς κατηγορούμενος για έγκλημα που όντως διέπραξες, το ότι υπερασπίζονται ένα πελάτη δεν σημαίνει ότι υποστηρίζουν και τις πράξεις του κτλ.
Κάτσε, δεν κατάλαβα. Φυσικά και θα υπερασπιστεί και ενόχους ο δικηγόρος. Φαντάζεσαι δηλαδή διεξαγωγή δίκης χωρίς υπεράσπιση;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Φεβ 2021, 23:38

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:35
Για παράδειγμα, το αίτημα ακυρότητας που υπέβαλλε ο Κούγιας είναι σωστό. Δεν έχει βγει κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην πιθανολόγηση τέλεσης νέων παρόμοιων αδικημάτων από τον Λιγνάδη ώστε να πρέπει να συλληφθεί πριν καν απολογηθεί.
Αλλα απορριφθηκε σωστα? ΚΑτι τετοιο νομιζω οτι διαβασα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Φεβ 2021, 23:38

Ρε σεις, τι γίνεται στην Ελλάδα;

Αρσάκειο : Απόφοιτοι επιβεβαιώνουν τις καταγγελίες για σεξουαλική βία κατά μαθητών του σχολείου

Είχε περάσει κι ο λεβέντης από το Αρσάκειο, αν δεν κάνω λάθος.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 25 Φεβ 2021, 23:39

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:38
vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:35
Για παράδειγμα, το αίτημα ακυρότητας που υπέβαλλε ο Κούγιας είναι σωστό. Δεν έχει βγει κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην πιθανολόγηση τέλεσης νέων παρόμοιων αδικημάτων από τον Λιγνάδη ώστε να πρέπει να συλληφθεί πριν καν απολογηθεί.
Αλλα απορριφθηκε σωστα? ΚΑτι τετοιο νομιζω οτι διαβασα.
Ναι απορρίφθηκε.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Φεβ 2021, 23:40

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:37
Scouser έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:34
Το ζήτημα δεν είναι οι θεατρινισμοί, αυτά είναι απλά εφέ και πρώτοι από όλους αυτό το ξέρουν οι δικαστές. Η ουσία είναι άλλη: υπάρχει ποινικολόγος που να λέει εξαρχής στον πελάτη του ''φίλε εγώ υπερασπιστική γραμμή που να στοχεύει να να αθωωθείς για έγκλημα που διέπραξες -χωρίς να συντρέχει λόγος άρσης του άδικου χαρακτήρα ή του καταλογισμού εννοείται- δεν υιοθετώ;''. Γιατί μόνο αυτή η κατηγορία μπορείς να πεις ότι διαφέρει όντως από τον Αλέξη. Εγώ πάντως όσοι φίλοι δικηγόροι έχω (και είναι αρκετοί) μου λένε μόνο πουτσιλίκια του τύπου αυτή είναι η δουλειά τους, να δω τι θα λες εσύ αν βρεθείς κατηγορούμενος για έγκλημα που όντως διέπραξες, το ότι υπερασπίζονται ένα πελάτη δεν σημαίνει ότι υποστηρίζουν και τις πράξεις του κτλ.
Κάτσε, δεν κατάλαβα. Φυσικά και θα υπερασπιστεί και ενόχους ο δικηγόρος. Φαντάζεσαι δηλαδή διεξαγωγή δίκης χωρίς υπεράσπιση;
Ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως άλλο να υπερασπίζεσαι έναν -εν γνώσει σου- παιδεραστή με στόχο να του αναγνωριστούν ελαφρυντικά και να του επιβληθεί μειωμένη ποινή από το να τον υπερασπίζεσαι με βασική υπερασπιστική γραμμή ότι το θύμα είναι τρελό ή υποκινούμενο και τα φαντάστηκε όλα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 25 Φεβ 2021, 23:40

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:35

Για παράδειγμα, το αίτημα ακυρότητας που υπέβαλλε ο Κούγιας είναι σωστό. Δεν έχει βγει κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην πιθανολόγηση τέλεσης νέων παρόμοιων αδικημάτων από τον Λιγνάδη ώστε να πρέπει να συλληφθεί πριν καν απολογηθεί.
και τότε γιατί απορρίφθηκε;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Φεβ 2021, 23:42

Ναύτης έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:38
Ρε σεις, τι γίνεται στην Ελλάδα;

Αρσάκειο : Απόφοιτοι επιβεβαιώνουν τις καταγγελίες για σεξουαλική βία κατά μαθητών του σχολείου

Είχε περάσει κι ο λεβέντης από το Αρσάκειο, αν δεν κάνω λάθος.
Στελνει καποιος το παιδι του στο αρσακειο και νομιζει οτι το στελνει σε καλο σχολειο. Και εκει του το κακοποιουν ανωμαλοι, υπο την ανοχη φελλων σαν τον μπαμπινιωτη

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 25 Φεβ 2021, 23:44

Scouser έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:40
Ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως άλλο να υπερασπίζεσαι έναν -εν γνώσει σου- παιδεραστή με στόχο να του αναγνωριστούν ελαφρυντικά και να του επιβληθεί μειωμένη ποινή από το να τον υπερασπίζεσαι με βασική υπερασπιστική γραμμή ότι το θύμα είναι τρελό ή υποκινούμενο και τα φαντάστηκε όλα.
Πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μία αξιοπρεπή υπερασπιστική γραμμή. Για παράδειγμα, στο βαθμό που αληθεύουν αυτά που ανέβηκαν προηγουμένως από το fb καθηγητή του Γρηγορόπουλου, μιλάμε για αλήτικη πρακτική από πλευράς Κούγια. και ΕΚΕΙ είναι που οφείλει ο δικαστής να προστατέψει τον μάρτυρα.

Αλλά, δυστυχώς, όταν απέναντί τους έχουν τους Κούγιες κάθονται παναγίτσες. Όταν έχουν κάποιο δικηγόρο της σειράς αλλάζει το πράμα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Φεβ 2021, 23:45

vatraxos έγραψε:
25 Φεβ 2021, 23:35
Για παράδειγμα, το αίτημα ακυρότητας που υπέβαλλε ο Κούγιας είναι σωστό. Δεν έχει βγει κανένα στοιχείο που να συνηγορεί στην πιθανολόγηση τέλεσης νέων παρόμοιων αδικημάτων από τον Λιγνάδη ώστε να πρέπει να συλληφθεί πριν καν απολογηθεί.
Τι σε κανει να πιστευεις οτι αμα τον αφησουν το ιδιο βραδυ δε θα παει να κανει τα ιδια;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μενδώνη: Με εξαπάτησε ο Λιγνάδης, ο ηθοποιός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Φεβ 2021, 23:45

Πάντως, ό,τι και να λέτε, είναι ακλόνητος στις πεποιθήσεις του ο Αλέξης


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών