Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Μαρ 2021, 23:13

stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σταμάτησέ το τώρα. Το χειροτερεύεις!
Περίμενω.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Μα δεν με απασχολεί το Intention όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ.
Εκτός κι αν είσαι εκτός από επιστημολόγος, και μέλος κριτικής επιτροπής προθέσεων διαλέξεων και άρθρων.
Είμαι βέβαιος πάντως ότι ο Χελετζές έχει καί από τέτοιο.
Καλά εσένα τίποτα δεν σε απασχολεί πέρα απο το να μη σου θίξουμε το Δανέζη σου. Αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα βέβαια.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σίγουρα έχει επιζήσει και θα επιζήσει και χωρίς τη δική σου εμμονή προς το Δανέζη.
Επομένως, γιατί σκοτώνεσαι;
Εσύ γιατί σκοτώνεσαι;
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:57
Μα δεν με απασχολεί η δική σου άποψη για το τι προσπαθεί να διδάξει και τί όχι...
Με απασχολεί ότι διδάσκει αστροφυσική επί 40χρόνια σε πανεπιστήμια, και δίνει διαλέξεις σε αντικείμενα που περιλαμβάνονται ή και εφάπτονται της ειδικότητάς του ή και όχι, ανάλογα με τις διαθέσεις του κάθε φορά, και τους προβληματισμούς που καταθέτει.
Φάση 5χρονου, κλείνω τα αυτιά μου και τραγουδάω λαλαλαλα για να μην ακούω τα παιδάκια του phorum.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Μαρ 2021, 23:14

stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Με απασχολεί ότι διδάσκει αστροφυσική επί 40χρόνια σε πανεπιστήμια, και δίνει διαλέξεις σε αντικείμενα που περιλαμβάνονται ή και εφάπτονται της ειδικότητάς του ή και όχι, ανάλογα με τις διαθέσεις του κάθε φορά, και τους προβληματισμούς που καταθέτει.
Φερ'ειπείν εκεί που διδάσκει αστροφυσική, τους λέει ότι μιά μαύρη τρύπα είναι αόρατη γιά τις αισθήσεις, έτσι δεν είναι;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 10 Μαρ 2021, 23:21

Ο Δανέζης δεν έχει προφίλ στο scholar, υπάρχει κάπου να δούμε h-index και citations, γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14620
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Μαρ 2021, 23:30

Leporello έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:49
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:03
Leporello έγραψε:
10 Μαρ 2021, 17:56
Τι λες ρε παπάρα; Ποιός μίλησε γιά 5 διαστάσεις; Οχι εγώ, ο Ζενίθεδρος το πρωτοανέφερε και απαξίωσα να του απαντήσω. Εσύ είσαι εκείνος που δεν διαβάζεις τα κείμενα των άλλων.
Όση είναι η καμπυλότητα του χώρου είναι και του χρόνου. Το οτι ειναι λιγότερο αισθητή η καμπυλότητα του χρόνου απ εκείνη του χώρου, ενώ είναι κατα πολύ ευκολοτερο η πρώτη να μετρηθει πειραματικά (με χρονόμετρα ακριβειας τοποθετημένα σε διαφορετικό υψος-το πειραμα εγινε το 1971) ενω για την δεύτερη χρειάζεσαι συμβολομετρο που να μετράει το δισεκατομμυριοστο της ακτίνας ενός ατομου (η μέτρηση εγινε το 2015) μόνο καποιος που γνωρίζει την ΘτΣ απο εκλαϊκευμενη βιβλιογραφία μπορει να το υποστηρίζει.
Η καμπύλωση του χώρου παρατηρήθηκε γιά πρώτη φορά το 1919.
https://www.discovermagazine.com/the-sc ... -scientist
Όχι. Αυτο που παρατηρήθηκε το 1919 ειναι η καμπυλωση του χωροχρόνου. Ακριβώς επειδή εκτός από την συντεταγμενη του χρόνου (η οποία αλλοίωση ειχε υπολογιστεί ήδη από το 1800 βασει της θεωρίας Νευτωνα) αλλοιωνεται και η συντεταγμενη του χώρου, βγαίνει οση βγαίνει η απόκλιση του φωτός.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14620
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Μαρ 2021, 23:51

hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:34
....
2. Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αυτό δεν έχει σχέση με τον Δανέζη

3. Ο Δανέζης λέει μπούρδες περί φυσικής που δείχνουν ότι έχει άγνοια βασικών κεφαλαίων της φυσικής. Παρουσιάζει λανθασμένες του εντυπώσεις ως «αυτό μάς λέει η φυσική».
2. Δηλαδή ο Περελμαν δεν ειναι επιστήμονας.

3. Να υποθέσω ότι παίζεις την αστροφυσική στα δακτυλα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 10 Μαρ 2021, 23:52

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:51
hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:34
....
2. Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αυτό δεν έχει σχέση με τον Δανέζη

3. Ο Δανέζης λέει μπούρδες περί φυσικής που δείχνουν ότι έχει άγνοια βασικών κεφαλαίων της φυσικής. Παρουσιάζει λανθασμένες του εντυπώσεις ως «αυτό μάς λέει η φυσική».
2. Δηλαδή ο Περελμαν δεν ειναι επιστήμονας.

3. Να υποθέσω ότι παίζεις την αστροφυσική στα δακτυλα.
:+1::goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μαρ 2021, 23:54

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:51
hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:34
....
2. Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αυτό δεν έχει σχέση με τον Δανέζη

3. Ο Δανέζης λέει μπούρδες περί φυσικής που δείχνουν ότι έχει άγνοια βασικών κεφαλαίων της φυσικής. Παρουσιάζει λανθασμένες του εντυπώσεις ως «αυτό μάς λέει η φυσική».
2. Δηλαδή ο Περελμαν δεν ειναι επιστήμονας.

3. Να υποθέσω ότι παίζεις την αστροφυσική στα δακτυλα.
Όχι, είναι ένας ιδιοφυής μαθηματικός. Εκτός αν έχει συμμετάσχει σε επιστημονικές έρευνες.

Όχι, δεν παίζω την αστροφυσική στα δάχτυλα, αλλά ξέρω αρκετά πράγματα από φυσική (και από αστροφυσική) ώστε να τραβάω τα μαλλιά μου μ' αυτά που λέει ο Δανέζης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Μαρ 2021, 23:57

Αρχέλαος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:52
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:51
hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41


2. Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αυτό δεν έχει σχέση με τον Δανέζη

3. Ο Δανέζης λέει μπούρδες περί φυσικής που δείχνουν ότι έχει άγνοια βασικών κεφαλαίων της φυσικής. Παρουσιάζει λανθασμένες του εντυπώσεις ως «αυτό μάς λέει η φυσική».
2. Δηλαδή ο Περελμαν δεν ειναι επιστήμονας.

3. Να υποθέσω ότι παίζεις την αστροφυσική στα δακτυλα.
:+1::goodpost:
Εσύ δεν έλεγες πριν ότι σε ενδιαφέρει η κριτική και ο διάλογος και θρηνούσες για την έλλειψή τους στο νήμα; Γιατί εκτός από παλαμάκια δεν σε βλέπω να συμμετέχεις καθόλου.

Σου έκανα μια ερώτηση την οποία δεν μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Αλλά κατά τα άλλα σε ενδιαφέρει η ειλικρινής κριτική και ο διάλογος και όχι οι αφορισμοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Μαρ 2021, 00:14

stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:10
parafrwn έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:04
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 09:21


Τί είναι δηλαδή; Αστροφυσική;
Έχεις δει στην αστροφυσική ορισμό της ζωής και του θανάτου;

Γενικά, σε είχα για πιο σοβαρό, αλλά μου το έχεις χαλάσει σε αυτό το νήμα.

Ο άνθρωπος κάνει μία φιλοσοφική προσέγγιση επάνω στα ζητήματα ζωής και θανάτου χρησιμοποιώντας εργαλεία της αστροφυσικής. Δηλαδή, καθαρά υλιστικά εργαλεία. Προσεγγίζει τη ζωή με όρους ύλης, ως την "πορεία" της ύλης του οργανισμού μέσα στο χωροχρονικό πλαίσιο. Δεν ασχολείται με τη βιολογική διάσταση της ζωής, αλλά μόνο με την καθαρή της υλιστική βάση: την ύλη/υλοενέργεια στο πιο θεμελιώδες επίπεδο που μπορούμε να την γνωρίζουμε. Αναφέρεται στον οργανισμό ως κάπου είδους νεφέλωμα μικροσωματιδίων, θα λέγαμε, και το εξετάζει όπως θα εξέταζες έναν γαλαξία ή κάτι παρόμοιο στο μεγάκοσμο.
Ο άνθρωπος γέρασε, δεν μπορεί να κάνει έρευνα κ το έριξε στην αμπελοφυλοσοφια με εργαλείο την μλκια που τον δέρνει. Σόρρυ νοτ σόρρυ.

Ούτε ο πρώτος ούτε κ ο τελευταίος.

Αν θες να διαβάσεις σοβαρή φιλοσοφία της επιστήμης, διάβασε Henri Poincare ή Hermann Weyl. Αν τους σηκώνεις.
Μα γιατί να διαβάσω μόνο αυτόν ή μόνο εκείνον ή μόνο τον άλλο; Θα διαβάσω και Βίντγκενσταιν, θα διαβάσω και Σοπενάουερ, θα διαβάσω και Νίτσε, θα διαβάσω ως και Ντώκινς.
Καθένας έχει κάτι που μου προσφέρει και κάτι που δεν μου προσφέρει.

Και γιατί να πιστέψω τις κακόψυχες ψευταναλύσεις του καθενός σε ένα φόρουμ;
Τι σχέση έχουν όλα αυτά τα τέρατα διανόησης που ανέφερες με τον Δανέζη;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2021, 00:16

Leporello έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:14
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Με απασχολεί ότι διδάσκει αστροφυσική επί 40χρόνια σε πανεπιστήμια, και δίνει διαλέξεις σε αντικείμενα που περιλαμβάνονται ή και εφάπτονται της ειδικότητάς του ή και όχι, ανάλογα με τις διαθέσεις του κάθε φορά, και τους προβληματισμούς που καταθέτει.
Φερ'ειπείν εκεί που διδάσκει αστροφυσική, τους λέει ότι μιά μαύρη τρύπα είναι αόρατη γιά τις αισθήσεις, έτσι δεν είναι;
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης.

Άβαταρ μέλους
Γλαύκος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2020, 22:23

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γλαύκος » 11 Μαρ 2021, 00:16

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:30
Leporello έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:49
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:03
Όση είναι η καμπυλότητα του χώρου είναι και του χρόνου. Το οτι ειναι λιγότερο αισθητή η καμπυλότητα του χρόνου απ εκείνη του χώρου, ενώ είναι κατα πολύ ευκολοτερο η πρώτη να μετρηθει πειραματικά (με χρονόμετρα ακριβειας τοποθετημένα σε διαφορετικό υψος-το πειραμα εγινε το 1971) ενω για την δεύτερη χρειάζεσαι συμβολομετρο που να μετράει το δισεκατομμυριοστο της ακτίνας ενός ατομου (η μέτρηση εγινε το 2015) μόνο καποιος που γνωρίζει την ΘτΣ απο εκλαϊκευμενη βιβλιογραφία μπορει να το υποστηρίζει.
Η καμπύλωση του χώρου παρατηρήθηκε γιά πρώτη φορά το 1919.
https://www.discovermagazine.com/the-sc ... -scientist
Όχι. Αυτο που παρατηρήθηκε το 1919 ειναι η καμπυλωση του χωροχρόνου. Ακριβώς επειδή εκτός από την συντεταγμενη του χρόνου (η οποία αλλοίωση ειχε υπολογιστεί ήδη από το 1800 βασει της θεωρίας Νευτωνα) αλλοιωνεται και η συντεταγμενη του χώρου, βγαίνει οση βγαίνει η απόκλιση του φωτός.
:bravo:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2021, 00:25

klg έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:13
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σταμάτησέ το τώρα. Το χειροτερεύεις!
Περίμενω.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Μα δεν με απασχολεί το Intention όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ.
Εκτός κι αν είσαι εκτός από επιστημολόγος, και μέλος κριτικής επιτροπής προθέσεων διαλέξεων και άρθρων.
Είμαι βέβαιος πάντως ότι ο Χελετζές έχει καί από τέτοιο.
Καλά εσένα τίποτα δεν σε απασχολεί πέρα απο το να μη σου θίξουμε το Δανέζη σου. Αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα βέβαια.
Μα δεν θίξατε το Δανέζη. Η άποψή σας για την αστροφυσική μπροστά του είναι σαν το κέντρισμα της μύγας στο βόδι. Τέτοιας ισχύος.

Τον ίδιο το εαυτό σας θίγετε όταν σας αποκλείετε ως επιστήμονες από την επιστημονική κοινότητα και πάλι προσπαθώ να σας επαναφέρω στην πραγματικότητα.
Αυτή η τάση σας να πάρετε τον εαυτό σας στο λάκκο που ανοίγετε για τους άλλους είναι τουλάχιστον παράλογη.

Κι άντε, ο εκάστοτε άλλος αποφάσισε ότι τα ζαρζαβατικά έχουν καλύτερο μπαξίς από τις επιστήμες. Δεν τον νοιάζει καν το πτυχίο της επιστημονικής κατάρτισής του παρά μόνο για να το επιδεικνύει στο φόρουμ την ίδια ώρα που το απαξιώνει.
Εσύ;
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σίγουρα έχει επιζήσει και θα επιζήσει και χωρίς τη δική σου εμμονή προς το Δανέζη.
Επομένως, γιατί σκοτώνεσαι;
Εσύ γιατί σκοτώνεσαι;
Ποιος σκοτώνεται; Ένας επί 40χρόνια καθηγητής αστροφυσικής δεν περιμένει κανέναν stavmanr για να δείξει την επιστημονική του αξία.

Αυτό που κάνετε ένα τσούρμο προφίλς είναι ότι έχετε ανοίξει κάθε παράλογο ζήτημα σε αυτό το νήμα και σε εκείνα απαντώ.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:57
Μα δεν με απασχολεί η δική σου άποψη για το τι προσπαθεί να διδάξει και τί όχι...
Με απασχολεί ότι διδάσκει αστροφυσική επί 40χρόνια σε πανεπιστήμια, και δίνει διαλέξεις σε αντικείμενα που περιλαμβάνονται ή και εφάπτονται της ειδικότητάς του ή και όχι, ανάλογα με τις διαθέσεις του κάθε φορά, και τους προβληματισμούς που καταθέτει.
Φάση 5χρονου, κλείνω τα αυτιά μου και τραγουδάω λαλαλαλα για να μην ακούω τα παιδάκια του phorum.
Ακριβώς αυτό κάνεις.
Γιατί το κάνεις;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 11 Μαρ 2021, 00:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2021, 00:28

parafrwn έγραψε:
11 Μαρ 2021, 00:14
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:10
parafrwn έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:04


Ο άνθρωπος γέρασε, δεν μπορεί να κάνει έρευνα κ το έριξε στην αμπελοφυλοσοφια με εργαλείο την μλκια που τον δέρνει. Σόρρυ νοτ σόρρυ.

Ούτε ο πρώτος ούτε κ ο τελευταίος.

Αν θες να διαβάσεις σοβαρή φιλοσοφία της επιστήμης, διάβασε Henri Poincare ή Hermann Weyl. Αν τους σηκώνεις.
Μα γιατί να διαβάσω μόνο αυτόν ή μόνο εκείνον ή μόνο τον άλλο; Θα διαβάσω και Βίντγκενσταιν, θα διαβάσω και Σοπενάουερ, θα διαβάσω και Νίτσε, θα διαβάσω ως και Ντώκινς.
Καθένας έχει κάτι που μου προσφέρει και κάτι που δεν μου προσφέρει.

Και γιατί να πιστέψω τις κακόψυχες ψευταναλύσεις του καθενός σε ένα φόρουμ;
Τι σχέση έχουν όλα αυτά τα τέρατα διανόησης που ανέφερες με τον Δανέζη;
Καμία. Ούτε καν μεταξύ τους.
Αλλά είναι εξίσου σημαντικοί για όσους έχουν ανοικτό πνεύμα κι εξίσου ασήμαντοι για τις ιδεολογικές εμμονές του καθένα.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Μαρ 2021, 00:29

stavmanr έγραψε:
11 Μαρ 2021, 00:25
klg έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:13
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σταμάτησέ το τώρα. Το χειροτερεύεις!
Περίμενω.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Μα δεν με απασχολεί το Intention όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ.
Εκτός κι αν είσαι εκτός από επιστημολόγος, και μέλος κριτικής επιτροπής προθέσεων διαλέξεων και άρθρων.
Είμαι βέβαιος πάντως ότι ο Χελετζές έχει καί από τέτοιο.
Καλά εσένα τίποτα δεν σε απασχολεί πέρα απο το να μη σου θίξουμε το Δανέζη σου. Αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα βέβαια.
Μα δεν θίξατε το Δανέζη. Η άποψή σας για την αστροφυσική μπροστά του είναι σαν το κέντρισμα της μύγας στο βόδι. Τέτοιας ισχύος.

Τον ίδιο το εαυτό σας θίγετε όταν σας αποκλείετε ως πτυχιούχους από την επιστημονική κοινότητα και πάλι προσπαθώ να σας επαναφέρω στην πραγματικότητα.
Αυτή η τάση σας να πάρετε τον εαυτό σας στο λάκκο που ανοίγετε για τους άλλους είναι τουλάχιστον παράλογη.

Κι άντε, ο εκάστοτε άλλος αποφάσισε ότι τα ζαρζαβατικά έχουν καλύτερο μπαξίς από τις επιστήμες. Δεν τον νοιάζει καν το πτυχίο της επιστημονικής κατάρτισής του παρά μόνο για να το επιδεικνύει στο φόρουμ την ίδια ώρα που το απαξιώνει.
Εσύ;
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:56
Σίγουρα έχει επιζήσει και θα επιζήσει και χωρίς τη δική σου εμμονή προς το Δανέζη.
Επομένως, γιατί σκοτώνεσαι;
Εσύ γιατί σκοτώνεσαι;
Ποιος σκοτώνεται; Ένας επί 40χρόνια καθηγητής αστροφυσικής δεν περιμένει κανέναν stavmanr για να δείξει την επιστημονική του αξία.

Αυτό που κάνετε ένα τσούρμο προφίλς είναι ότι έχετε ανοίξει κάθε παράλογο ζήτημα σε αυτό το νήμα και σε εκείνα απαντώ.
stavmanr έγραψε:
10 Μαρ 2021, 21:57
Μα δεν με απασχολεί η δική σου άποψη για το τι προσπαθεί να διδάξει και τί όχι...
Με απασχολεί ότι διδάσκει αστροφυσική επί 40χρόνια σε πανεπιστήμια, και δίνει διαλέξεις σε αντικείμενα που περιλαμβάνονται ή και εφάπτονται της ειδικότητάς του ή και όχι, ανάλογα με τις διαθέσεις του κάθε φορά, και τους προβληματισμούς που καταθέτει.
Φάση 5χρονου, κλείνω τα αυτιά μου και τραγουδάω λαλαλαλα για να μην ακούω τα παιδάκια του phorum.
Ακριβώς αυτό κάνεις.
Γιατί το κάνεις;
Ο Δανεζης είναι μια μύγα αστροφυσικής. Σε λυπάμαι.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Μαρ 2021, 00:33

hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:54
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 23:51
hellegennes έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41


2. Τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Αυτό δεν έχει σχέση με τον Δανέζη

3. Ο Δανέζης λέει μπούρδες περί φυσικής που δείχνουν ότι έχει άγνοια βασικών κεφαλαίων της φυσικής. Παρουσιάζει λανθασμένες του εντυπώσεις ως «αυτό μάς λέει η φυσική».
2. Δηλαδή ο Περελμαν δεν ειναι επιστήμονας.
Όχι, είναι ένας ιδιοφυής μαθηματικός.
Τα Μαθηματικά είναι επιστήμη. Εκτός κι αν τα ΑΕΙ παράγουν καλλιτέχνες.
Όχι, δεν παίζω την αστροφυσική στα δάχτυλα, αλλά ξέρω αρκετά πράγματα από φυσική (και από αστροφυσική) ώστε να τραβάω τα μαλλιά μου μ' αυτά που λέει ο Δανέζης.
:lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών