Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2018, 22:13

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 21:58
Περιμένω να μου απαντήσεις γιατί ο Παύλος στην επιστολή του είναι σαφής κατήγορος των των δουλεμπόρων και του δουλεμπορίου
Σκασίλα μου για τα ιερά γραπτά σας. Το θέμα μας είναι ότι η θρησκεία σας στην πράξη υποστήριξε την δουλεία μέχρι τον 19ο αιώνα, με κομμάτια από τα ιερά σας βιβλία!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Ιούλ 2018, 22:14

Αν αυτόν τον διάλογο που γίνεται εδώ τον χαρακτηρίζεις ως passive aggressiveness τότε μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά της ψυχολογίας/ψυχιατρικής

:102:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 31 Ιούλ 2018, 22:15

Νάνδρε, φθάνει με το "Κατά Νάνδρον Ευαγγέλιο"

Καταλάβαμε
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Αύγ 2018, 01:02

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:48
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:42
Άποψη δεν σου επιτρέπει ο θεός σου να έχεις?
Σοβαρός είμαι.
Ο κόσμος κάηκε και ο ταγός σας βγήκε να κάνει πολιτική πάνω στα πτώματα.
Ωραία η θεολογία σας....
Να έχω άποπση??? άποπση???? για την Δημιουργία? Εγώ? Σοβαρά?

Για πήγαινε λίγο και διάβασε το βιβλίο του Ιώβ.

Μετά, διάβασε και για τον Προφήτη Ηλία, τον Μέγιστο Προφήτη Ηλία.
Βρες να διαβάσεις ολόκληρο το γραπτό. Και αυτό που αναφωνεί ο Προφήτης, πριν γνωρίσει τον Θεό ως "δροσερό αεράκι" (μετά τις βροντές και τις αστραπές και το κυνηγητό στην έρημο και τη σίτιση από μια χήρα...).
Μήπως εγώ Θεέ μου, καλύτερος από αυτούς είμαι? Πάρε μου την ψυχή να τελειώνω...

Ποιός το είπε αυτό?! Ο Προφήτης Ηλίας?!


Τί να πρωτοπώ μωρέ, θέλω πολλά να πω αλλά δεν ξέρω αν είμαι η κατάλληλη για να τα πω.
Να πας να τα πεις αυτά στους συγγενείς των θυμάτων να δεις αν στέκουν στην πραγματική ζωή.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 01 Αύγ 2018, 01:36

Cecily Anne έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:43
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:42
Άποψη δεν σου επιτρέπει ο θεός σου να έχεις?
Σοβαρός είμαι.
Ο κόσμος κάηκε και ο ταγός σας βγήκε να κάνει πολιτική πάνω στα πτώματα.
Ωραία η θεολογία σας....
Kαλά δεν έμεινε έτσι, βγήκαν και τον έκραξαν και από την εκκλησία. Δε σημαίνει ότι εξέφρασε τη γνώμη της "εκκλησίας" μαζικά. Υπάρχουν και αυτοί που διαφώνησαν.
Η φωνη της Εκκλησιας της Ελλαδος ειναι η Ιερα Συνοδος.Ουτε ο Αμβροσιος,ουτε ο Αλεξανδρουπολεως,ουτε ο Ιερωνυμος,ουτε ο καθε παπας με facebook.
Εχει τολμησει κανεις να τον κατηγορησει ως αιρετικο ; Θα γελασουν και τα κρασπεδα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32779
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Αύγ 2018, 10:02

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 19:39
Ασέβαστε, όταν μιλάμε για Φόβο Θεού, γνωρίζεις για τί πράγμα μιλάμε?
Επειδή φαντάζομαι πως όχι, κι επειδή είναι και δύσκολο για κάποιον να το καταλάβει εαν δεν έχει κάποια επαφή με εκκλησιαστική ζωή, θα ήταν καλύτερο να καταβάλεις μια προσπάθεια να μάθεις έστω θεωρητικά.
μιλαμε για φοβο. θεου. απλες λεξεις, τις καταλαβαινει και ενα 5χρονο.

δεν υπαρχει κανενας λογος να το αναλυσουμε μεχρι αηδιας, με μοναδικο σκοπο να καταληξουμε οτι δεν σημαινει αυτο ακριβως που λεει, αλλα το αντιθετο, γιατι ετσι μας συμφερει σημερα να λεει.

αν αυτος που εγραψε τις λεξεις ηθελε να πει κατι διαφορετικο, θα χρησιμοποιουσε διαφορετικες λεξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2018, 10:14

Το ενδιαφέρον είναι ότι η τελευταία εβδομάδα απέδειξε ότι υπάρχουν και πολλοί άθεοι Αμβρόσιοι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Αύγ 2018, 10:33

Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:55
By the way, και θα το πω, εφέτος πριν λίγες ημέρες, γιόρταζε ο Προφήτης Ηλίας. Εφέτος και για διάφορους και διαφορετικούς λόγους και μέσω διαφόρων συμπτώσεων (εντάξει, δεν είναι σωστό να χρησιμοποιουμε τις συμπτώσεις ως δείγμα στην πνευματική ζωή πάντα, κρύβουν και πολλές παγίδες), κατάλαβα και αγάπησα τον Προφήτη Ηλία. Πριν ήμουν λίγο μακρυά και αγαπημένοι και γενικώς δεν ήξερα και πολλά, κάποια σκόρπια και βασικά.
Γιατί το λεω.
Γιατί, αυτά που λέω τα βιώνω ρε σεις με καποιον τρόπο στην ψυχή μου, δεν είναι θεολογικές ξερές γνώσεις και παπαγαλία, από θεολογικές γνώσεις εγώ είμαι χωρίς πτυχία θεολογίας και υποδεέστερη πολλών. Τους μωρούς λέει εξέλεξε..τεσπα.
Τα λέω ως μαρτυρία συνειδήσεως, τπτ παραπάνω. Ούτε για να αντιπαρατεθώ έτσι γενικώς και αορίστως με τον καθένα ούτε για να τσακώνομαι.


@ Νανδρος: για τις θέσεις του Βολταίρου σχετικά με τους δούλους, το δουλεμπόριο και τις φυλετικές διακρίσεις ψάξε να διαβάσεις ή ρώτα να μάθεις (δεν έχω τπτ πρόχειρο αυτή τη στιγμη), φαντάζομαι πως κάποιος εδώ μέσα θα γνωρίζει να αναφέρει πεντε πράγματα παραπάνω.

εντιτ: @ Νάνδρος2: ρε συ, λες και ήσουν ή ήμουν στο μυαλό σου τί θα ποστάρω :D
να σημειώσουμε εδώ πως ο προφήτης Ηλίας ταυτίζεται με τον Θεό Ήλιο. η μεγάλη μητέρα θεά με την Παναγία. λίγο από δω, λίγο από κει, το πάνθεο ενσωματώθηκε. δεν πειράζει, όποιος χρειάζεται Θεούς στη ζωή του, δεν θα τον χαλάσει το σχήμα, το δόγμα ή η θρησκεία, η δουλειά του γίνεται. όπως και να έχει πάντως, εμείς σας αγαπάμε με τα ελαττώματά σας γιατί η ηθική και η μεγαλοψυχία μας δεν μας επιτρέπουν κάτι διαφορετικό. :hebit:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Αύγ 2018, 12:38

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 13:03

taliban έγραψε:
01 Αύγ 2018, 01:02
Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:48
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 20:42
Άποψη δεν σου επιτρέπει ο θεός σου να έχεις?
Σοβαρός είμαι.
Ο κόσμος κάηκε και ο ταγός σας βγήκε να κάνει πολιτική πάνω στα πτώματα.
Ωραία η θεολογία σας....
Να έχω άποπση??? άποπση???? για την Δημιουργία? Εγώ? Σοβαρά?

Για πήγαινε λίγο και διάβασε το βιβλίο του Ιώβ.

Μετά, διάβασε και για τον Προφήτη Ηλία, τον Μέγιστο Προφήτη Ηλία.
Βρες να διαβάσεις ολόκληρο το γραπτό. Και αυτό που αναφωνεί ο Προφήτης, πριν γνωρίσει τον Θεό ως "δροσερό αεράκι" (μετά τις βροντές και τις αστραπές και το κυνηγητό στην έρημο και τη σίτιση από μια χήρα...).
Μήπως εγώ Θεέ μου, καλύτερος από αυτούς είμαι? Πάρε μου την ψυχή να τελειώνω...

Ποιός το είπε αυτό?! Ο Προφήτης Ηλίας?!


Τί να πρωτοπώ μωρέ, θέλω πολλά να πω αλλά δεν ξέρω αν είμαι η κατάλληλη για να τα πω.
Να πας να τα πεις αυτά στους συγγενείς των θυμάτων να δεις αν στέκουν στην πραγματική ζωή.
αυτά που λέω τα λέω γιατί τα έχω δει εγώ στην προσωπική μου ζωή και παρατηρώντας ταυτόγχρονα τί συμβαίνει και γύρω μου
και δεν θα επεκταθώ τί εννοώ όταν λέω "προσωπική μου ζωή"..

Επίσης, αμφιβάλλω αν κατάλαβες βασικά τί πράγμα λέω

Εγώ στις οικογένειες των θυμάτων το μόνο που έχω να κανω είναι να συμπάσχω ως άνθρωπος, να βοηθώ, να παρηγορώ εαν και όπως μπορώ και όλα αυτά τα ωραία.

Η δουλειά του Ποιμένα της Εκκλησίας είναι να ποιμαίνει.
Ούτε να χαιδεύει αυτιά.
Ούτε να διώκει σαν Ηρώδης.
Ούτε να παραμένει χωρίς φωνή καμία.

Αυτό είναι που χρειάζεται να γίνει κατανοητό.

Συγκεκριμένα για το θέμα του Αμβρόσιου, κινείται ως θεολογικός λόγος σε σωστές γραμμές.
ΑΝ ό,τι λέει το λέει από εμπάθεια, απο κομματικά συμφέροντα ή παρωπίδες, από προσωπικά πάθη που τον οδηγούν να μιλήσει άστοχα, ΑΝ μίλησε άστοχα (δεν είμαι σε θέση και φάση για να κρίνω), μην νοιάζεσαι..
Ο Προφήτης Ηλίας, λέει ένας άγιος, τροχάει ήδη την μαχαίρα πρώτα για τους δεσποτάδες.
Να δούμε όμως, για ποιούς δεσποτάδες πρόκειται. Μόνο για κάποιους, μόνο για συγκεκριμένους, μήπως και για μεν και για δε? Δεν ξέρω, δεν είμαι στο μυαλό κανενός Θεού. Βλέποντας και ακούοντας και σύμφωνα με την Πίστη που ασπάζομαι.

Αλλά έχει πλάκα, ξέρεις τί?
Όλοι όσοι κάνουν επίθεση για αυτά που είπε ο Αμβρόσιος στην πολιτική ηγεσία του τόπου-τα οποία δεν τα λέει μόνο ο Αμβρόσιος, υπάρχουν λίγοι ακόμα ιερείς μετρημένοι στα δάχτυλα που τα φωνάζουν καιρό τώρα και κάποιοι διώκονται μάλιστα από την ηγεσία της Εκκλησίας- τα οποία ειναι απολύτως σύμφωνα με τις Πατερικές θέσεις, για όλα όσα σούρνει στον Τσίπρα από θεολογικής πλευράς, δεν είδα κανέναν από αυτούς στο διπλανό νήμα που έχει φτάσει εξακόσιες σελίδες με κατηγορίες κατα Τσίπρα και συριζαίων και μάλιστα ακόμα και με χυδαιότητες και φαρισαικούς εξυπνακισμούς και ανάλογο χιούμορ, την ώρα που ακόμα οι άνθρωποι αυτοί καίγονται από την φωτιά, από την πρώτη στιγμή που ακόμα καιγόντουσαν, δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται.
Αλλά ο Αμβρόσιος "φαίνεται" μπροστά για τα πάρε δώσε με την ΧΑ (την οποία εμπλοκή με πολιτικά κόμματα εγώ και βάση της Πίστης μου δεν αποδέχομαι για να εξηγηθώ και καλύτερα)
Και εγώ που τα λέω αυτά δεν είμαι ψηφοφόρος της ΧΑ. Ούτε του ΣΥΡΙΖΑ (είναι γνωστό εδώ μέσα) υποστηρίκτρια είμαι όταν δεν μπαίνω τέτοιες ώρες να κράξω κατα των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ.
Όλοι οι υπόλοιποι κράζετε πόσες σελίδες και κρίνετε και κάνετε αναλυσεις επι αναλύσεων και δωσε του εξυπνάδες και δώσε του γελάκια και δώσε του memes κατάπτυστα την ώρα που κάποιοι ακόμα είναι ΑΠΟΚΑΙΔΙΑ. Εκεί η συνείδηση δεν φωνάζει?

Κατάλαβες τώρα τί συμβαίνει? Εαν δεν το είχες πάρει πρέφα νωρίτερα βέβαια γιατί δεν μου φαίνεσαι και για χαζός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 01 Αύγ 2018, 13:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Αύγ 2018, 13:05

πλυμμήρες, φωτιές, τρύπες στην Αθήνα, μην ξεχνάμε και τον σεισμό στην Κω πέρισυ, μέχρι να φύγουν οι ζαίοι, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο


:o
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 01 Αύγ 2018, 13:07

Naranjita έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:05
πλυμμήρες, φωτιές, τρύπες στην Αθήνα, μην ξεχνάμε και τον σεισμό στην Κω πέρισυ, μέχρι να φύγουν οι ζαίοι, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο


:o
άσε που έχουν κι ένα μηχάνημα που βάζει ορθογραφικά στα ποστ μας
αυτό πού το πας; :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 01 Αύγ 2018, 13:10

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:07
Naranjita έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:05
πλυμμήρες, φωτιές, τρύπες στην Αθήνα, μην ξεχνάμε και τον σεισμό στην Κω πέρισυ, μέχρι να φύγουν οι ζαίοι, δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο


:o
άσε που έχουν κι ένα μηχάνημα που βάζει ορθογραφικά στα ποστ μας
αυτό πού το πας; :003:
:goodpost::+1::bravo:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 01 Αύγ 2018, 13:18

Ασέβαστος έγραψε:
01 Αύγ 2018, 10:02
Σουβλίτσα έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 19:39
Ασέβαστε, όταν μιλάμε για Φόβο Θεού, γνωρίζεις για τί πράγμα μιλάμε?
Επειδή φαντάζομαι πως όχι, κι επειδή είναι και δύσκολο για κάποιον να το καταλάβει εαν δεν έχει κάποια επαφή με εκκλησιαστική ζωή, θα ήταν καλύτερο να καταβάλεις μια προσπάθεια να μάθεις έστω θεωρητικά.
μιλαμε για φοβο. θεου. απλες λεξεις, τις καταλαβαινει και ενα 5χρονο.

δεν υπαρχει κανενας λογος να το αναλυσουμε μεχρι αηδιας, με μοναδικο σκοπο να καταληξουμε οτι δεν σημαινει αυτο ακριβως που λεει, αλλα το αντιθετο, γιατι ετσι μας συμφερει σημερα να λεει.

αν αυτος που εγραψε τις λεξεις ηθελε να πει κατι διαφορετικο, θα χρησιμοποιουσε διαφορετικες λεξεις.
Κι εγώ όταν ήμουν θεωρητικώς και κυρίως λειτουργικώς θεολογικά αναλφάβητη τα ίδια έλεγα.
Θα στο πω διαφορετικά και ίσως κάποτε το θυμηθείς: ο υπέρτατος Φόβος Θεού είναι εκείνο που νοιώθει ένας ακάθαρτος μπροστά στο Υπέρτατο Αγαθό. Δεν είναι φόβος μπροστά σε κάποιον Θεό με ένα μαστίγιο.
ΑΛλά αυτό για να φθάσει κανείς έστω να το υποψιαστεί χρειάζεται καμιά φορά, και αναλόγως της ψυχικής του ή της χοικής του κατάστασης, να περάσει μέσα από αστραπόβροντα.

@Gher:
υπάρχουν θεολογικά συγγράματα και τοπθετήσεις και Πατέρων και Αγίων για αυτά που λες και υπάρχουν εκτός από τα δόγματα και τα θεολογούμενα στην Εκκλησία.
Είναι πολύ μεγάλο θέμα για να αναλυθεί σε αυτό το νήμα. Και εγώ η ακαταλληλότερη να καταπιαστώ μαζί του.
Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι ένας πιστός ΔΕΝ μπορεί να έχει μια υποτυπώδη διάκριση για κάποια πράγματα (βασικά βέβαια αυτό δεν επιτυγχάνεται με δικές του προσπάθειες ακριβώς αλλά αυτό δεν είναι κάτι που περιμένω να κατανοήσεις)

Τώρα για το τί χρειάζεται ο καθένας, άσε να κρίνει και να το πει αυτός ο ίδιος και μην κάνεις το λάθος να υπερηφανεύεσαι για αυτής της μορφής την ηθική ή οντολογική ανωτερότητα σαν να γνωρίζεις για την ζωή και την πορεία των άλλων. Ασε το σου λέω...
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Nero

Re: Ο θεός έφερε τις πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 01 Αύγ 2018, 13:20

Σουβλίτσα έγραψε:
01 Αύγ 2018, 13:18
Θα στο πω διαφορετικά και ίσως κάποτε το θυμηθείς: ο υπέρτατος Φόβος Θεού είναι εκείνο που νοιώθει ένας ακάθαρτος μπροστά στο Υπέρτατο Αγαθό. Δεν είναι φόβος μπροστά σε κάποιον Θεό με ένα μαστίγιο.
Αντε πάλι....

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών