To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Απρ 2018, 10:14

Nero έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:06
ήθελα μια πρόκληση οπότε είπα να να μετακινηθώ λίγο νοτιότερα και να πάρω το μικροσκοπικό εβραικό βασίλειο του Σεμιέν στην Αιθιοπία ελπίζοντας να ανακτήσω τα Ιεροσόλυμα. Δεν ξέρω πόσο μακριά θα φτάσω πριν αποφασίσουν να μου την πέσουν οι μουσουλμάνοι(αν φτάσω σε σημείο που θα πρέπει να τα βάλλω με τους σταυροφόρους θα είμαι πολύ χαρούμενος) αλλά το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό: ορκίστηκα υποταγή στον μονοφυσίτη βασιλιά της Αιθιοπίας και για να προωθήσω το σιωνιστικό μου σχέδιο κατέφυγα στον νικοδημιτισμό,δήλωσα δηλαδή ψέματα ότι ασπάστηκα τον μονοφυσιτισμό ενώ σαν καλός Εβραίος συνομοτούσα εναντίον του βασιλιά μου για να πάρω το βασίλειο εκ των έσω. :003: Νόμιζα ότι θα πάρει πολύ αλλά ο ηλίθιος ο βασιλιάς μάλλον δεν ήξερε ιστορία και αποφάσισε να κάνει τον τον Εβραίο αρχηγό των κατασκόπων :lol: Μέσα σε λίγους μήνες έπαθες ένα μικρό ατύχημα και αφού ήταν άκληρος τον κληρονόμησε αυτόματα ο ισχυρότερος βασσάλος του,δηλαδή εγώ. :003: Αφού πέτυχε η συνωμοσία ανακοίνοσα στον κόσμο την πραγματική μου ταυτότητα και ως εβραίος βασιλιάς της Αιθιοπίας δουλεύω για να εξασφαλίσω τη δυτική Αφρική,aka το σιωνιστικό σχέδιο μπήκε στη 2η φάση.
Υochanan approves of this post!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Nero

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Απρ 2018, 17:56

Το παραδέχομαι,το πάτησα το κουμπάκι :c040:
Συνημμένα
20180412174126_1.jpg

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 12 Απρ 2018, 20:24

Βρε παιδιά, για πείτε, πάνω κάτω, πώς παίζεται αυτό το παιχνίδι?
Είχα βρει κατα τύχη προ καιρού ένα φόρουμ ανάλογου (ή και του ίδιου?) παιχνιδιού και ανέλυαν οι παίκτες αν έπρεπε να κάνουν τον Πατριάρχη του Βυζαντίου παπικό και κάτι τέτοια και ενθουσιάστηκα αλλά κάπου το έχασα και δεν το βρίσκω :(
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Nero

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Απρ 2018, 20:52

Σουβλίτσα έγραψε:
12 Απρ 2018, 20:24
Βρε παιδιά, για πείτε, πάνω κάτω, πώς παίζεται αυτό το παιχνίδι?
καλή ερώτηση :lol: ο πάπας και ο πατριάρχης είναι στο παιχνίδι αλλά δεν μπορείς να παίξεις μ'αυτούς,μπορείς να τους ζητήσεις λεφτά,να σου δώσουν διαζύγιο,να ξεκινήσουν σταυροφορία ή να αφορίσουν τον ξάδερφό σου που κινδυνεύει να σου φάει τους τίτλους :D

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 12 Απρ 2018, 21:05

Ελα να σου πω, αυτά όλα γίνονται με τίποτα βαρετές καρτέλες ή είναι πιο εξελιγμένο σύστημα?!!

Πες αμα θες λίγα λόγια γιατί δεν έχω παίξει ποτέ κάτι τέτοιο
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Nero

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Απρ 2018, 21:35

Κουμπάκια και καρτέλες,τι άλλο θα μπορούσε να είναι? Για παιχνίδι πρόκειται. Πίστεψέ όμως,τα sound effects όταν δολοφονείς τα αθώα βρέφη για να τους κλέψεις του τίτλους είναι αρκετά immersive για να βαρύνουν τη συνείδησή σου :a040:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 12 Απρ 2018, 21:52

:hammer::hammer::hammer:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 12 Απρ 2018, 21:59

Σουβλίτσα έγραψε:
12 Απρ 2018, 21:05
τίποτα βαρετές καρτέλες
Στο παλιό phorum υπήρχε που λές μια γαμάτη περιγραφική ατάκα για τα συγκεκριμένα (γκραντ στράτετζυ) παραντοξοπαίχνιδα.
Δεν θυμαμαι καλά ποιος το είχε γράψει , αν ήταν δηλαδή ο rhcl ή ο γιόχι ( :blm: ) αλλά ήταν κάτι του στύλ παιχνίδι εξελάκι.

Μην σε ενοχλεί όμως αυτό. Το παιχνίδι είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εθιστικό, ίσως ακριβως λόγω των λίγων γραφικών που προκαλούν την φαντασία να λειτουργεί περισσότερο και να δένεσαι ή να μισείς περισσότερο τους χαρακτήρες.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 12 Απρ 2018, 22:05

χμμ τώρα που το βλέπω πρέπει να παίξω μία ώρα ακόμα :που πήγε το εικονίδιο με το διαολάκι:
ck2.PNG
ck2.PNG (43.68 KiB) Προβλήθηκε 976 φορές
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Φινγκόλφιν
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 23:05

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φινγκόλφιν » 12 Απρ 2018, 22:22

Orion22 έγραψε:
12 Απρ 2018, 21:59
Στο παλιό phorum υπήρχε που λές μια γαμάτη περιγραφική ατάκα για τα συγκεκριμένα (γκραντ στράτετζυ) παραντοξοπαίχνιδα.
Δεν θυμαμαι καλά ποιος το είχε γράψει , αν ήταν δηλαδή ο rhcl ή ο γιόχι ( :blm: ) αλλά ήταν κάτι του στύλ παιχνίδι εξελάκι.

Μην σε ενοχλεί όμως αυτό. Το παιχνίδι είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εθιστικό, ίσως ακριβως λόγω των λίγων γραφικών που προκαλούν την φαντασία να λειτουργεί περισσότερο και να δένεσαι ή να μισείς περισσότερο τους χαρακτήρες.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα
Ο Μπέρντι το 'χε γράψει αν θυμάμαι καλά.

Τα παραντοξοπαίχνιδα είναι ουσιαστικά επιτραπέζια παιχνίδια που παίζονται στους υπολογιστές. Αυτό ισχύει τόσο ιστορικά όσο και ως πώς τα παίζεις. Το πρώτο Europa Universalis ήταν επιτραπέζιο, σαν RISK, και αργότερα το μετέφερε η Πάραντοξ στα Γουίντοους.

(Θα με κάνει ο Νέρο να το αγοράσω εντωμεταξύ, πρέπει να σταματήσω να διαβάζω το νήμα :c005:)

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 12 Απρ 2018, 22:26

Nα το πάρεις να το πάρεις (σε προσφορά/εκπτώσεις εννοείται)
και μετά το EUiv
και μετά να κάνεις δεήσεις για να βγάλουν Victoria 3
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Φινγκόλφιν
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 23:05

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φινγκόλφιν » 12 Απρ 2018, 22:31

Επειδή το Vic3 σαν να είναι στα σκαριά και επειδή το CK2 έχει πέντε χιλιάδες επεκτάσεις και δενξερωγωτί, κρατιέμαι. Δεν θέλω να αρχίσω να παίζω με τη νοοτροπία να προλάβω να φτάσω στο σημείο που βρίσκεται το παιχνίδι στον οκταετή πια κύκλο ζωής του, προτιμώ να αρχίσω ένα από την αρχή. Επίσης, προτιμώ τα οικονομικά συστήματα του Victoria παρά τα συνοικέσια και τα προξενιά.

Εκτός αυτού, δεν έχω χρόνο. :e040:

Nero

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Απρ 2018, 23:57

Φινγκόλφιν έγραψε:
12 Απρ 2018, 22:31
Επειδή το Vic3 σαν να είναι στα σκαριά και επειδή το CK2 έχει πέντε χιλιάδες επεκτάσεις και δενξερωγωτί, κρατιέμαι. Δεν θέλω να αρχίσω να παίζω με τη νοοτροπία να προλάβω να φτάσω στο σημείο που βρίσκεται το παιχνίδι στον οκταετή πια κύκλο ζωής του, προτιμώ να αρχίσω ένα από την αρχή. Επίσης, προτιμώ τα οικονομικά συστήματα του Victoria παρά τα συνοικέσια και τα προξενιά.

Εκτός αυτού, δεν έχω χρόνο. :e040:
Δεν είναι ανάγκη να μπεις στη λογική του mmo,οι απαραίτητες επεκτάσεις είναι λίγο πολύ οι πρώτες 3-4,οι άλλες απλά προσθέτουν βάθος που αμα δεν ασχοληθείς πολύ μπορεί να είναι και αχρείαστο.στην περίπτωση του ck2 τα τελευταία dlc. Για έναν casual δηλαδή ακόμα και το vanilla με 2 βασικές επεκτάσεις μπορεί να βγάλει εκατοντάδες ώρες. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις κάτι ολοκληρωμένο

Nero

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 13 Απρ 2018, 00:07

Στο EUIV το κοντέρ πλέον γράφει 980 btw. και ακόμα μαθαίνω,δεν έχω κάνει ούτε ένα WC :a035:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: To Crusader kings 2 τζάμπα στο steam σήμερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 13 Απρ 2018, 01:01

Υπάρχει πουθενά ονλαιν ή κάτι τέτοιο?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών