Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14118
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 24 Μαρ 2021, 23:18

nostromos έγραψε:
24 Μαρ 2021, 23:08
panos291 έγραψε:
24 Μαρ 2021, 22:51
Τσο και λο στους βρωμιαρηδες παλαιστινιους. Αν δεν εχουν εδαφη, ας πανε στον φιλο τους τον Ερντογάν να τους δωσει κανα κομματι.
Μα δεν υπηρχε ουτε ενας βρωμιαρης στον πλανητη που δεν τον θεωρουσαμε συμμαχο?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Μαρ 2021, 23:45

Scouser έγραψε:
24 Μαρ 2021, 22:39
sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2021, 13:40
Τσου ρε Λάκη, το ακριβώς αντίστροφο συμβαίνει στην πραγματικότητα, εμπράκτως το Ισραήλ όλα αυτά τα χρόνια συρρικνώνει την Παλαιστίνη. Όλα αυτά βέβαια που σας έγραψα στις προηγούμενες σελίδες οι Ισραηλινοί ή πιο σωστά κάποιοι από αυτούς τα γνωρίζουν και λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους, κάτι τυπάκια σαν εσένα μόνον δεν μπορούν να τα πιάσουν, είστε αυτό που λέμε βασιλικότεροι του βασιλέως.
Και μία αρκετά σημαντική πληροφορία που σας έχει ξεφύγει τελευταία, κυρίως εσένα Mitharadir θέλω να εκθέσω σε αυτήν την πληροφορία, ο σκα και οι υπόλοιποι δεν έχουν πολλές ελπίδες πλέον, χρειάζεται και προσωπική κριτική σκέψη για να κάνεις ανάλυση και οι φανατισμοί και οι διάφορες ιδεολογίες δεν βοηθούν σε αυτό.
Λοιπόν, πριν δύο εβδομάδες περίπου το Ισραήλ στις συμφωνίες που κλείνονται για τον ηστ μεντ αναγνώρισε σιωπηρά τα δικαιώματα της Παλαιστίνης, τουλάχιστον όσον αφορά την λωρίδα της Γάζας σε ότι αφορά τα δικαιώματα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ, παρότι δεν αξιώνει πλήρες κράτος της Παλαιστίνης το αντιμετωπίζει σαν να είναι κράτος. Αυτό είτε το κάνει από ανάγκη είτε είτε, είναι πάρα πολύ θετικό βήμα για την μελλοντική ειρηνική ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ των δύο λαών και δεν βασίζεται σε ευχολόγια και ιδεολογίες αλλά σε ΚΟΙΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που είναι η πλέον υγιέστερη βάση για αυτόν τον σκοπό.

*μου ξέφυγε η παράθεση.
:lol:
Έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές όλα αυτά, αλλά οι αντισημίτες (στους οποίους παραδέχομαι ότι ανήκα κάποτε και εγώ) κάνετε ότι δεν βλέπετε. Το Ισραήλ θέλει την ειρηνική συνύπαρξη, γιατί πολύ απλά δεν το εξυπηρετεί η ύπαρξη εχθρού ''εκ των έσω'' (στην ουσία), όταν περιβάλλεται από άλλα 200 εκατομμύρια εχθρικούς ή δυνητικά εχθρικούς μουσουλμάνους. Αλλά δεν μπορεί να υπάρξει καμία ειρήνη, όσο οι Παλαιστίνιοι δεν αποδέχονται δύο πράγματα: Πρώτον, το Ισραήλ δεν πρόκειται να εξαφανιστεί ποτέ. Δεύτερον, ο χρόνος και τα σύνορα της περιοχής δεν γίνεται να επιστρέψουν στο 1967, ιδίως μετά από τόσους χαμένους πολέμους και ιντιφάντες. Όσο οι Παλαιστίνιοι δεν αποδέχονται με ειλικρίνεια αυτά τα δύο στοιχεία και συνεχίζουν να εκλέγουν Αμπάδες και Χαμάδες που τους παραμυθιάζουν ότι κάποτε με τη βοήθεια του Αλλάχ θα ανακαταλάβουν την Ιερουσαλήμ και θα πετάξουν τους Εβραίους στη θάλασσα, μόνιμη ειρήνη δεν μπορεί να υπάρξει, ακόμα και αν στο Ισραήλ εκλεγεί στην εξουσία κάποιο παράρτημα των αντίφα. Αντιθέτως, θα πηγαίνουν από πούτσα σε πούτσα στρατιωτικά και διπλωματικά, όπως συμβαίνει εδώ και πάνω από 70 χρόνια, και η ζωή των πολιτών τους θα συνεχίσει να είναι μέσα στη μαύρη φτώχεια και δυστυχία. Οι Αμπάδες και οι Χαμάδες όμως θα συνεχίσουν φυσικά να ζουν πλουσιοπάροχα.
Λοιπόν, διάβασα και το υπόλοιπο.
Η Παλαιστίνη είχε και πάντα θα έχει πρόβλημα όταν έχει απέναντι της ένα από τα ισχυρότερα οικονομικοπολιτικοστρατιωτικά κράτη του πλανήτη πάρα το μικρό του μέγεθος.
Βλέπεις μόνο την μία πλευρά και ακόμη και αυτήν την βλέπεις στρεβλά, όπως οι υπόλοιποι φανατικοί και φυσικά τσιμπάς στην προπαγάνδα όσο και να μην το παραδέχεσαι και το λέω αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν το παραδέχεσαι. Σαφέστατα και υπάρχει αντισημιτική προπαγάνδα εκεί έξω, όπως υπάρχει και τάξεις μεγέθους δυσανάλογη αντίστροφη. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το Χόλιγουντ με κακομετραφρασμένα πληρωμένα δίλεπτα σε ειδήσεις τοπικών καναλιών της Αστραλίας, ούτε τακτικά και στρατηγικά πυρηνικά όπλα απέναντί σε σφεντόνες μπαλονάκια και κατιούσες. Επίσης το καθεστώς απαρχάηντ, αυτή η οπισθοδρόμιση, αυτή η ντροπή για την ανθρωπότητα και το γεγονός ότι έχουν μιά πιο ακροδεξιά σε σχέση με την χρυσή αυγή κυβέρνηση από την εποχή που ψήφισες και εσύ ο ίδιος για πρώτη φορά στη ζωή σου ΠΑ.ΣΟ.Κ δεν βοηθάει καθόλου όπως καταλαβαίνεις (λέμε τώρα), και σε καμμιά περίπτωση δεν δείχνει βούληση για ειρήνη.

Το βασικότερο βέβαια είναι ότι όλα αυτά είναι στην κυριολεξία πίπες, ακόμη και αυτά που σου είπα εγώ γιατί δεν είναι τόσο σημαντικά για να υπάρξει ειρήνη, η βασικότερη προϋπόθεση είναι να υπάρχουν ισχυρά κοινά συμφέροντα, αυτόν τον νέο συσχετισμό μόνον το Ισραήλ μπορεί να τον προκαλέσει σαν κατά πολύ ισχυρότερο κράτος που είναι. Είναι πολύ απλό αν το σκεφτείς ψύχραιμα χωρίς ξες, αυτό που κάνεις, είναι σαν αυτό που παραδέχθηκες μόνος σου προηγουμένως, ακριβώς όμως το ίδιο απλά καρκινικά.

Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες αλλά από 100% βαρεμάρα το σταματώ εδώ και προσπαθώ να πείσω κιόλας τον εαυτό μου ότι δεν αξίζει τον κόπο γιατί είναι σαν να μιλάω σε ντβαρ, βαθειά μέσα μου το ξέρω ότι είμαι λάθος αλλά δεν την ξαναπατάω σαν την προηγούμενη φορά που νόμιζα ότι έκανα λάθος, μία ίσον καμμία οκ, αλλά όχι ίσα κι όμοια, σε παρακαλώ, που θα με πεις και αντισημίτη, αντισημίτη (πρώην ξεπρώην).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 25 Μαρ 2021, 00:15

Scouser έγραψε:
24 Μαρ 2021, 22:39
sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2021, 13:40
Τσου ρε Λάκη, το ακριβώς αντίστροφο συμβαίνει στην πραγματικότητα, εμπράκτως το Ισραήλ όλα αυτά τα χρόνια συρρικνώνει την Παλαιστίνη. Όλα αυτά βέβαια που σας έγραψα στις προηγούμενες σελίδες οι Ισραηλινοί ή πιο σωστά κάποιοι από αυτούς τα γνωρίζουν και λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους, κάτι τυπάκια σαν εσένα μόνον δεν μπορούν να τα πιάσουν, είστε αυτό που λέμε βασιλικότεροι του βασιλέως.
Και μία αρκετά σημαντική πληροφορία που σας έχει ξεφύγει τελευταία, κυρίως εσένα Mitharadir θέλω να εκθέσω σε αυτήν την πληροφορία, ο σκα και οι υπόλοιποι δεν έχουν πολλές ελπίδες πλέον, χρειάζεται και προσωπική κριτική σκέψη για να κάνεις ανάλυση και οι φανατισμοί και οι διάφορες ιδεολογίες δεν βοηθούν σε αυτό.
Λοιπόν, πριν δύο εβδομάδες περίπου το Ισραήλ στις συμφωνίες που κλείνονται για τον ηστ μεντ αναγνώρισε σιωπηρά τα δικαιώματα της Παλαιστίνης, τουλάχιστον όσον αφορά την λωρίδα της Γάζας σε ότι αφορά τα δικαιώματα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ, παρότι δεν αξιώνει πλήρες κράτος της Παλαιστίνης το αντιμετωπίζει σαν να είναι κράτος. Αυτό είτε το κάνει από ανάγκη είτε είτε, είναι πάρα πολύ θετικό βήμα για την μελλοντική ειρηνική ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ των δύο λαών και δεν βασίζεται σε ευχολόγια και ιδεολογίες αλλά σε ΚΟΙΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που είναι η πλέον υγιέστερη βάση για αυτόν τον σκοπό.

*μου ξέφυγε η παράθεση.
:lol:
Έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές όλα αυτά, αλλά οι αντισημίτες (στους οποίους παραδέχομαι ότι ανήκα κάποτε και εγώ) κάνετε ότι δεν βλέπετε. Το Ισραήλ θέλει την ειρηνική συνύπαρξη, γιατί πολύ απλά δεν το εξυπηρετεί η ύπαρξη εχθρού ''εκ των έσω'' (στην ουσία), όταν περιβάλλεται από άλλα 200 εκατομμύρια εχθρικούς ή δυνητικά εχθρικούς μουσουλμάνους. Αλλά δεν μπορεί να υπάρξει καμία ειρήνη, όσο οι Παλαιστίνιοι δεν αποδέχονται δύο πράγματα: Πρώτον, το Ισραήλ δεν πρόκειται να εξαφανιστεί ποτέ. Δεύτερον, ο χρόνος και τα σύνορα της περιοχής δεν γίνεται να επιστρέψουν στο 1967, ιδίως μετά από τόσους χαμένους πολέμους και ιντιφάντες. Όσο οι Παλαιστίνιοι δεν αποδέχονται με ειλικρίνεια αυτά τα δύο στοιχεία και συνεχίζουν να εκλέγουν Αμπάδες και Χαμάδες που τους παραμυθιάζουν ότι κάποτε με τη βοήθεια του Αλλάχ θα ανακαταλάβουν την Ιερουσαλήμ και θα πετάξουν τους Εβραίους στη θάλασσα, μόνιμη ειρήνη δεν μπορεί να υπάρξει, ακόμα και αν στο Ισραήλ εκλεγεί στην εξουσία κάποιο παράρτημα των αντίφα. Αντιθέτως, θα πηγαίνουν από πούτσα σε πούτσα στρατιωτικά και διπλωματικά, όπως συμβαίνει εδώ και πάνω από 70 χρόνια, και η ζωή των πολιτών τους θα συνεχίσει να είναι μέσα στη μαύρη φτώχεια και δυστυχία. Οι Αμπάδες και οι Χαμάδες όμως θα συνεχίσουν φυσικά να ζουν πλουσιοπάροχα.
Χωρις να περιμενω απαντηση απλα να εκθεσω τις αποψεις μου
1)Εξηγησε μας γιατι οι Αραβες ειναι τοσο εχθρικοι απεναντι στην υπαρξη του Ισραηλ και οχι πχ στην υπαρξη του Ιραν η της Υεμενης. Απαντησεις του τυπου "οι εβραιοι ειναι εκλεκτοι του θεου" δεν θα εκληφθουν στα σοβαρα
2)Εξηγησε μας γιατι ο ΟΗΕ(οχι οι Παλαιστινιοι)δεν αναγνωριζει την Ιερουσαλημ ως πρωτευουσα του Ισραηλ
Βεβαια ο scouser εισαι, εβραικες π@τσες σου αρεσει να γλυφεις οποτε οκ. Νοημα η συζητηση δεν εχει. Ας παμε το debate στο OMG ΔΕΣ ΟΙ ΜΟΥΘΟΥΛΜΑΝΟΙ ΠΟΘΟ ΥΠΑΝΘΡΟΠΟΙ ΕΙΝΑΙ
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Μαρ 2021, 00:27

Scouser έγραψε:
24 Μαρ 2021, 12:41
nick έγραψε:
24 Μαρ 2021, 12:39
Στρακαστρουκας έγραψε:
23 Μαρ 2021, 19:15
Απατεωνας ο Νετανιαχου. 15 χρονια χαμενα για την ειρηνη στο Παλαιστινιακο
Εφτάψυχος ο Νετανιαχου.
https://www.protothema.gr/world/article ... etaniahou/
Κέρασε πάλι πόνο ο Μπίμπι.
Εικόνα

:smt023
Όχι ακριβώς, μάλλον πάνε για πέμπτες εκλογές μέσα σε δύο χρόνια.
Τα κουκια του νετανιαχου δε βγαίνουν απ' ό,τι κατάλαβα

https://www.protothema.gr/world/article ... kuvernisi/

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Μαρ 2021, 00:30

Στρακαστρουκας έγραψε:
24 Μαρ 2021, 17:09
To Ισραηλ ανοιγει τον δρομο. Μπαινει στην Κνεσετ ισλαμιστικο κομμα...
Ο ένας εθνικισμός τρέφει τον άλλον.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3716
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Μαρ 2021, 13:57

Highlander έγραψε:
25 Μαρ 2021, 00:30
Στρακαστρουκας έγραψε:
24 Μαρ 2021, 17:09
To Ισραηλ ανοιγει τον δρομο. Μπαινει στην Κνεσετ ισλαμιστικο κομμα...
Ο ένας εθνικισμός τρέφει τον άλλον.
Μα το ισλαμιστικό κόμμα έχει περισσότερο σαν ιδεολογία του τον κοινωνικό συντηρητισμό(και σε μεγάλο βαθμό και τον θρησκευτικό συντηρητισμό) και όχι τον εθνικό συντηρητισμό(εθνικισμός).Επίσης απο όσα ξέρω εδώ και δεκαετίες είναι το συγκεκριμένο κόμμα στην Κνέσσετ.Απλα τώρα αποφάσισε να δει αν έχει την δύναμη να κατέβει ως ανεξάρτητο κόμμα και να μπει στην Κνέσσετ χωρίς να κάνει συμμαχίες ως δευτεράντζα με το έτερο(κεντρώο) Αραβικό κόμμα.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Μαρ 2021, 14:23

sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2021, 23:45
Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες
Προς το παρόν αυτό που κάνεις είναι να γράφεις αοριστολογίες, έως απεραντολογίες. Εγώ σου μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Οι Παλαιστίνιοι είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες για ειρήνη από το 1948 και μετά, τις οποίες απέρριψαν όλες. Τώρα βασικά αυτό που ζητάνε είναι μια επιστροφή στα όσα τους είχαν προσφερθεί από τον ΟΗΕ το 1947 και είχαν απορρίψει τότε πανηγυρικά όλοι οι Άραβες, χωρίς μάλιστα να έχουν καταφέρει να επικρατήσουν ούτε σε μια από τις συγκρούσεις που μεσολάβησαν στο μεταξύ. Και το κάνουν αυτό τη στιγμή που παράλληλα εκλέγουν συστηματικά εξτρεμιστές στην εξουσία, οι οποίοι έχουν διακηρυγμένο στόχο την εξαφάνιση του Ισραήλ από τον χάρτη. Αυτά δεν σοβαρά πράγματα, αλλά μιλάμε για Ισλάμ, δηλαδή την πλέον γελοία και ταυτόχρονα επικίνδυνη ''μεγάλη'' θρησκεία που έχει εμφανιστεί ποτέ στον πλανήτη. Προφανώς ούτε οι Ισραηλινοί έχουν φερθεί απόλυτα σωστά όλα αυτά τα χρόνια και προφανώς έχουν διεισδύσει προοδευτικά και ακραία στοιχεία και στην ισραηλινή κυβέρνηση, αλλά δεν πρόκειται να βάλουμε στο ίδιο ζύγι από τη μια μια δημοκρατία που μέχρι και οι εχθροί της μπορούν να φτιάξουν κόμμα και να μπουν στην Κνεσσέτ, και από την άλλη την συνοδοιπόρο του ΙSIS Χαμάς. Α, και που'σαι, ΠΑΣΟΚ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Μαρ 2021, 15:23

Scouser έγραψε:
25 Μαρ 2021, 14:23
sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2021, 23:45
Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες
Προς το παρόν αυτό που κάνεις είναι να γράφεις αοριστολογίες, έως απεραντολογίες. Εγώ σου μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Οι Παλαιστίνιοι είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες για ειρήνη από το 1948 και μετά, τις οποίες απέρριψαν όλες. Τώρα βασικά αυτό που ζητάνε είναι μια επιστροφή στα όσα τους είχαν προσφερθεί από τον ΟΗΕ το 1947 και είχαν απορρίψει τότε πανηγυρικά όλοι οι Άραβες, χωρίς μάλιστα να έχουν καταφέρει να επικρατήσουν ούτε σε μια από τις συγκρούσεις που μεσολάβησαν στο μεταξύ. Και το κάνουν αυτό τη στιγμή που παράλληλα εκλέγουν συστηματικά εξτρεμιστές στην εξουσία, οι οποίοι έχουν διακηρυγμένο στόχο την εξαφάνιση του Ισραήλ από τον χάρτη. Αυτά δεν σοβαρά πράγματα, αλλά μιλάμε για Ισλάμ, δηλαδή την πλέον γελοία και ταυτόχρονα επικίνδυνη ''μεγάλη'' θρησκεία που έχει εμφανιστεί ποτέ στον πλανήτη. Προφανώς ούτε οι Ισραηλινοί έχουν φερθεί απόλυτα σωστά όλα αυτά τα χρόνια και προφανώς έχουν διεισδύσει προοδευτικά και ακραία στοιχεία και στην ισραηλινή κυβέρνηση, αλλά δεν πρόκειται να βάλουμε στο ίδιο ζύγι από τη μια μια δημοκρατία που μέχρι και οι εχθροί της μπορούν να φτιάξουν κόμμα και να μπουν στην Κνεσσέτ, και από την άλλη την συνοδοιπόρο του ΙSIS Χαμάς. Α, και που'σαι, ΠΑΣΟΚ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.
Το ότι δεν υπάρχει "ειρήνη" στην περιοχή δεν είναι ευθύνη της Παλαιστίνης ή έστω μόνον της Παλαιστίνης αν αγαπάς, εξάλλου δεν κάναν ποτέ επιθετικές κινήσεις να κατακτήσουν την γη που τους χάρισε ο θεούλης γιατί έτσι ναούμ, είναι ένα κόνσπετ το οποίο έχεις καταδικάσει τον εαυτό σου να μην το καταλάβει ποτέ διότι ακόμη και αυτήν την περιορισμένη νοητική ικανότητα που έχεις την σκοτώνεις μόνος σου με την ιδεολογική πρέζα που βαράς καθημερινά.
Το πόηντ μου στο προηγούμενο μήνυμα ήταν ότι δεν χτίζονται έτσι συνθήκες ειρήνης, όσο υπάρχουν ισχυρά αντικρουόμενα συμφέροντα δεν υπάρχει ειρήνη, ειδικά για την περίπτωση που μιλάμε αλλά και γενικότερα, για να πλησιάσεις σε μιά ειρηνική κατάσταση πρέπει να χτίσεις το ακριβώς αντίθετο, ισχυρά ΚΟΙΝΑ συμφέροντα δηλαδή, μία κίνηση προς αυτήν την κατεύθυνση είτε το ήθελε πραγματικά είτε από ανάγκη επειδή δεν μπορούσε αλλιώς είτε επειδή θεώρησε ότι το συμφέρει περισσότερο έκανε εν μέρει το Ισραήλ από μόνο του (σαν ο ισχυρότερος της υπόθεσης) με την συμμαχία που δημιουργείται για τον ηστ μεντ. Αυτό έχει πολλαπλά οφέλη μέχρι και για την Ελλάδα όχι μόνον εξαιτίας της Τουρκίας αλλά κυρίως εξαιτίας της και του γεγονότος ότι έχει αποκλειστεί από αυτήν την συμμαχία ως όφειλε καθώς δεν έχει κανένα βάσει του δδ δικαίωμα στις περιοχές αυτές.
Το Ισραήλ βέβαια το γνωρίζει αυτό παρότι είναι το ίδιο που έχει εγκαταστήσει και διατηρεί καθεστώς απαρντχάηντ, κι αυτό είναι θετικό όπως και να το δούμε, μέχρι και εσύ με τις λιγοστές δυνατότητες σου πιστεύω μπορείς να το αντιληφθείς.
Δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα στο γεγονός ότι το ισλάμ είναι τέρμα οπισθοδρομικό και εν πολλοίς επικίνδυνο σε πολλά επίπεδα και για τους φονταμεταλιστές του και για όλους εμάς που πιστεύουμε στην υγιή πρόοδο και ο ιουδαισμός δεν πάει καθόλου πίσω εξάλλου ως τέρμα ρατσιστική και οπισθοδρομική θρησκεία που είναι, απλά έχει λιγότερους αλλά ισχυρότερους πιστούς, είναι ένας πολύ κακός συνδυασμός γενικότερα.
Τέλος επειδή πάλι ήδη βαρέθηκα να γράφω, εξτρεμιστές έχεις και από τις δύο πλευρές όσο δημοκρατία και να σου φαίνεται το χειρότεροκαιαποχρυσαυγίτικο καθεστώς στο Ισραήλ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Μαρ 2021, 15:34

Ψηφίζεις ΝΔ όμως, από καμμιά διαφορά έως και χειρότερα μπορεί να πει κανείς.
Η θεωρία του όλον ΠΑΣΟΚ στο μεγαλείο της.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Μαρ 2021, 15:56

sys3x έγραψε:
25 Μαρ 2021, 15:23
Scouser έγραψε:
25 Μαρ 2021, 14:23
sys3x έγραψε:
24 Μαρ 2021, 23:45
Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες
Προς το παρόν αυτό που κάνεις είναι να γράφεις αοριστολογίες, έως απεραντολογίες. Εγώ σου μιλάω πολύ συγκεκριμένα. Οι Παλαιστίνιοι είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες για ειρήνη από το 1948 και μετά, τις οποίες απέρριψαν όλες. Τώρα βασικά αυτό που ζητάνε είναι μια επιστροφή στα όσα τους είχαν προσφερθεί από τον ΟΗΕ το 1947 και είχαν απορρίψει τότε πανηγυρικά όλοι οι Άραβες, χωρίς μάλιστα να έχουν καταφέρει να επικρατήσουν ούτε σε μια από τις συγκρούσεις που μεσολάβησαν στο μεταξύ. Και το κάνουν αυτό τη στιγμή που παράλληλα εκλέγουν συστηματικά εξτρεμιστές στην εξουσία, οι οποίοι έχουν διακηρυγμένο στόχο την εξαφάνιση του Ισραήλ από τον χάρτη. Αυτά δεν σοβαρά πράγματα, αλλά μιλάμε για Ισλάμ, δηλαδή την πλέον γελοία και ταυτόχρονα επικίνδυνη ''μεγάλη'' θρησκεία που έχει εμφανιστεί ποτέ στον πλανήτη. Προφανώς ούτε οι Ισραηλινοί έχουν φερθεί απόλυτα σωστά όλα αυτά τα χρόνια και προφανώς έχουν διεισδύσει προοδευτικά και ακραία στοιχεία και στην ισραηλινή κυβέρνηση, αλλά δεν πρόκειται να βάλουμε στο ίδιο ζύγι από τη μια μια δημοκρατία που μέχρι και οι εχθροί της μπορούν να φτιάξουν κόμμα και να μπουν στην Κνεσσέτ, και από την άλλη την συνοδοιπόρο του ΙSIS Χαμάς. Α, και που'σαι, ΠΑΣΟΚ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.
Το ότι δεν υπάρχει "ειρήνη" στην περιοχή δεν είναι ευθύνη της Παλαιστίνης ή έστω μόνον της Παλαιστίνης αν αγαπάς, εξάλλου δεν κάναν ποτέ επιθετικές κινήσεις να κατακτήσουν την γη που τους χάρισε ο θεούλης γιατί έτσι ναούμ, είναι ένα κόνσπετ το οποίο έχεις καταδικάσει τον εαυτό σου να μην το καταλάβει ποτέ διότι ακόμη και αυτήν την περιορισμένη νοητική ικανότητα που έχεις την σκοτώνεις μόνος σου με την ιδεολογική πρέζα που βαράς καθημερινά.
Το πόηντ μου στο προηγούμενο μήνυμα ήταν ότι δεν χτίζονται έτσι συνθήκες ειρήνης, όσο υπάρχουν ισχυρά αντικρουόμενα συμφέροντα δεν υπάρχει ειρήνη, ειδικά για την περίπτωση που μιλάμε αλλά και γενικότερα, για να πλησιάσεις σε μιά ειρηνική κατάσταση πρέπει να χτίσεις το ακριβώς αντίθετο, ισχυρά ΚΟΙΝΑ συμφέροντα δηλαδή, μία κίνηση προς αυτήν την κατεύθυνση είτε το ήθελε πραγματικά είτε από ανάγκη επειδή δεν μπορούσε αλλιώς είτε επειδή θεώρησε ότι το συμφέρει περισσότερο έκανε εν μέρει το Ισραήλ από μόνο του (σαν ο ισχυρότερος της υπόθεσης) με την συμμαχία που δημιουργείται για τον ηστ μεντ. Αυτό έχει πολλαπλά οφέλη μέχρι και για την Ελλάδα όχι μόνον εξαιτίας της Τουρκίας αλλά κυρίως εξαιτίας της και του γεγονότος ότι έχει αποκλειστεί από αυτήν την συμμαχία ως όφειλε καθώς δεν έχει κανένα βάσει του δδ δικαίωμα στις περιοχές αυτές.
Το Ισραήλ βέβαια το γνωρίζει αυτό παρότι είναι το ίδιο που έχει εγκαταστήσει και διατηρεί καθεστώς απαρντχάηντ, κι αυτό είναι θετικό όπως και να το δούμε, μέχρι και εσύ με τις λιγοστές δυνατότητες σου πιστεύω μπορείς να το αντιληφθείς.
Δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα στο γεγονός ότι το ισλάμ είναι τέρμα οπισθοδρομικό και εν πολλοίς επικίνδυνο σε πολλά επίπεδα και για τους φονταμεταλιστές του και για όλους εμάς που πιστεύουμε στην υγιή πρόοδο και ο ιουδαισμός δεν πάει καθόλου πίσω εξάλλου ως τέρμα ρατσιστική και οπισθοδρομική θρησκεία που είναι, απλά έχει λιγότερους αλλά ισχυρότερους πιστούς, είναι ένας πολύ κακός συνδυασμός γενικότερα.
Τέλος επειδή πάλι ήδη βαρέθηκα να γράφω, εξτρεμιστές έχεις και από τις δύο πλευρές όσο δημοκρατία και να σου φαίνεται το χειρότεροκαιαποχρυσαυγίτικο καθεστώς στο Ισραήλ.
Μπορείς να βρίζεις όσο θες ρε (όχι-και-τόσο) κρυφονάζουλο, που ντεμέκ σε χαλάει και η ΧΑ. :smt005: Η ουσία δεν πρόκειται να αλλάξει: οι Παλαιστίνιοι είχαν πολλές ευκαιρίες να αποκτήσουν πατρίδα με την υπογραφή του Ισραήλ μετά το 1948, και τις απέρριψαν όλες. Για αυτό πλέον κανείς δεν ασχολείται σοβαρά μαζί τους και ακόμα και τα άλλα αραβικά κράτη άρχισαν το ένα μετά το άλλο να εξομαλύνουν τις σχέσεις τους με το Ισραήλ. Σου λέει δεν θα περιμένουμε για πάντα εσάς τους μαλάκες να γίνετε άνθρωποι, όταν παίζουν τόσα άλλα σοβαρότερα γεωστρατηγικά και οικονομικά συμφέροντα στην περιοχή. Οπότε έχουν μείνει με μόνους προστάτες τον Ερντογάν ή κάτι διεθνείς παρίες όπως οι μουλάδες του Ιράν και περιμένουν πότε κάποιος θα πείσει το Ισραήλ να τους δώσει την...Ανατολική Ιερουσαλήμ ( :smt005: ) για πρωτεύουσα.
Δεν υπάρχει κανένα καθεστώς άπαρτχαϊντ. Οι Άραβες πολίτες του Ισραήλ έχουν το δικαίωμα να δημιουργήσουν δικά τους κόμματα (ακόμα και Χρυσές Αυγές) και να κατέβουν στις εκλογές, ζητώντας τη λαϊκή ψήφο, γιατί τους το επιτρέπει το ''χειρότεροκαιαποχρυσαυγίτικο καθεστώς''. Οι υπόλοιποι εκλέγουν δικές τους διοικήσεις (τη Χαμάς και καλόπαιδα όπως ο Αμπάς), χρηματοδοτούνται σχεδόν για όλες τους τις ανάγκες από το κακό Ισραήλ (όπου δουλεύουν μάλιστα αρκετοί από αυτούς) και υποτίθεται πως βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις για να αποκτήσουν κάποτε δικό τους κράτος, κάτι που φυσικά έτσι όπως πάει δεν θα γίνει ποτέ για τους λόγους που εξηγήσαμε. Όσο για τον Ιουδαϊσμό, ουδεμία σχέση έχει με το Ισλάμ, για έναν απλούστατο λόγο: δεν περιέχει στο δόγμα του τις έννοιες του προσηλυτισμού (ούτε καν του ειρηνικού) και του ιερού πολέμου.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Μαρ 2021, 16:17

δεν σε βρίζω μάνμου, στο συγκεκριμένο θέμα είσαι απλά ένας μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας τέρμα biased δεξιός κρετίνος.
στο ξαναλέω, κρυφονάζουλο μπορεί να είναι ολόκληρο το οικογενειακό σου δένδρο που ανέθρεψε έναν πρώην-ξεπρώην αντισημίτη όπως παραδέχθηκες και μόνος σου, όχι εγώ, δεν είμαστε όλοι ίσα και όμοια τι να κάνουμε τώρα. σε κάθε περίπτωση δεν καταρρίπτεις κανένα επιχείρημα χαρακτηρίζοντας με κρυφοναζί, ναζί, σατανιστή ή οποιαδήποτε άλλη μαλακία σου πεταχτεί από τον πάτο, τον εαυτό σου εκθέτεις, όχι εμένα, συν ότι μου δίνεις ή έστω αποκτώ μόνος μου το δικαίωμα από αυτά που λες να σου γράψω αυτά που σου γράφω. η φάση δεν πάει: λέει κάποιος ότι υπάρχει καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ άρα είναι ναζί, είναι υπερβολικά απλοϊκή σκέψη αυτό μέχρι και για εσένα που δεν σε έχω αδικήσει καθόλου, άλλο αν δεν σου αρέσουν αυτά που σου γράφω.
και ο σπυρίδωνας ήταν κάποτε αντισημίτης, σαν εσένα, τώρα δεν είναι, όπως και εσύ, βλέπεις να έχει βελτιωθεί καθόλου η φασούλα του διανοητικά;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Μαρ 2021, 16:21

τώρα διάβασα και το υπόλοιπο ποστ σου.
μίλησες ψεκάθαρα, δεν υπάρχει καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 25 Μαρ 2021, 16:26

sys3x έγραψε:
25 Μαρ 2021, 16:21
τώρα διάβασα και το υπόλοιπο ποστ σου.
μίλησες ψεκάθαρα, δεν υπάρχει καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ.
Επισης δηλωνει οτι ειναι εναντια στο ισλαμ με το επιχειρημα οτι προσυλιτιζει (κατι βεβαια που κανει και ο χριστιανισμος). Μαλλον θεωρει τις περιτομες ανωτερη πρακτικη
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 25 Μαρ 2021, 16:31

sys3x έγραψε:
25 Μαρ 2021, 16:17
δεν σε βρίζω μάνμου, στο συγκεκριμένο θέμα είσαι απλά ένας μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας τέρμα biased δεξιός κρετίνος.
στο ξαναλέω, κρυφονάζουλο μπορεί να είναι ολόκληρο το οικογενειακό σου δένδρο που ανέθρεψε έναν πρώην-ξεπρώην αντισημίτη όπως παραδέχθηκες και μόνος σου, όχι εγώ, δεν είμαστε όλοι ίσα και όμοια τι να κάνουμε τώρα. σε κάθε περίπτωση δεν καταρρίπτεις κανένα επιχείρημα χαρακτηρίζοντας με κρυφοναζί, ναζί, σατανιστή ή οποιαδήποτε άλλη μαλακία σου πεταχτεί από τον πάτο, τον εαυτό σου εκθέτεις, όχι εμένα, συν ότι μου δίνεις ή έστω αποκτώ μόνος μου το δικαίωμα από αυτά που λες να σου γράψω αυτά που σου γράφω. η φάση δεν πάει: λέει κάποιος ότι υπάρχει καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ άρα είναι ναζί, είναι υπερβολικά απλοϊκή σκέψη αυτό μέχρι και για εσένα που δεν σε έχω αδικήσει καθόλου, άλλο αν δεν σου αρέσουν αυτά που σου γράφω.
και ο σπυρίδωνας ήταν κάποτε αντισημίτης, σαν εσένα, τώρα δεν είναι, όπως και εσύ, βλέπεις να έχει βελτιωθεί καθόλου η φασούλα του διανοητικά;
Τέταρτο σερί ποστ που ανάμεσα σε βρισιές (που θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν θα μπορούσες να υποστηρίξεις από κοντά ή έστω σε επίπεδο αντιπαραβολής CV) και αχυρανθρώπους, δεν λες απολύτως τίποτα για την ταμπακιέρα. Oh well, λίγος ακόμα πεταμένος χρόνος για γράψιμο και διάβασμα στο φόρουμ, που θα πάει κάποτε θα βαρεθώ.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πρωωρες εκλογές στο Ισραήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 25 Μαρ 2021, 16:37

Οποιος γνωριζει ουδετερα απο ιστορια ξερει οτι οι Αραβες δεν ειχαν ποτε προβλημα με τους εβραιους. Το αντιθετο μαλιστα. Και ο πρωτος βασιλιας του Ιρακ αλλα και ο πρωτος βασιλιας της Ιορδανιας ειχαν συζητησει με τους σιωνιστες το ενδεχομενο ενος ανεξαρτητου η αυτονομου εβραικου κρατους. Το προβλημα ηταν οτι οι Αγγλοι επιδοτουσαν εβραικη μεταναστευση στην Παλαιστινη και μετα χρησιμοποιουσαν τους μεταναστες σαν εργαλειο καταπιεσης σε βαρος των Αραβων. Μερικους μηνες πριν φυγουν απο την Παλαιστινη(Μαιος 1948)ανεχτηκαν εβραικη εξεγερση που εκανε εθνοκαθαρση σε βαρος των Αραβων. ΤΟΤΕ ηταν που ξεκινησε ο πολεμος. Μοιραιο ηταν να επεμβουν οι Αραβες μετα την αποχωρηση των Αγγλων. Καμια σχεση λοιπον με τα παραμυθακια που λενε οτι οι κακοι Αραβες ξεκινησαν τον πολεμο σε βαρος του Ισραηλ.

Για το θεμα της Ανατολικης Ιερουσαλημ το προβλημα ειναι οτι εκει ειναι μερικα απο τα ιεροτερα τεμενη των μουσουλμανων. Αρα ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει ενας, επι της ουσιας, Παλαιστινιος προδοτης που θα παραδωσει τα τεμενη αυτα στο Ισραηλ. Σαν να εχεις εναν ελληνα να παραδωσει την Αγια Σοφια στους Τουρκους. Αυτα παθαινεις οτι φτιαχνεις τεχνητα κρατη
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών