ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Moser
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 19 Μαρ 2021, 10:07

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Moser » 25 Μαρ 2021, 11:57

Πριν 2,5 χρόνια ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να κάνω διάφορες τελετουργίες και εγώ δεν μπορούσα να τις αγνοήσω οπότε άρχισα να κάνω "ψευτικες" υποσχέσεις στον Θεό ότι δεν θα κάνω τους ψυχαναγκασμούς και ζητούσα τιμωρία σε περίπτωση που έσπαγα την υπόσχεση, ώστε να χρησιμοποιήσω τον φόβο της τιμωρίας για να εξανγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Ήταν δηλαδή, ένα κόλπο με το οποίο έκανα τον ψυχαναγκασμό μου να σταματήσει να με ενοχλεί. Έβρισκα έτσι ανακούφιση.

Είχα πει στον Χριστιανικό Θεό ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις και ότι μια αληθινή υπόσχεση θα μετρούσε μόνο αν καταλάβαινα τί έκανα, αν το εννοούσα και αν το επικύρωνα κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Προσπάθησα έτσι να διαχωρίσω τις αληθινές από τις ψεύτικες υποσχέσεις.


Μια φορά, ήμουν μερικά μέτρα έξω από το σπίτι, Είχα κάτι χαρτοπετσέτες τις οποίες θα χρησιμοποιούσα για να καθαρίσω κάτι.Αυτές που είχα είχαν γίνει νιανια και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες. Δεν ήθελα να το κάνω. Ήμουν ζαλισμένος από το άγχος. Οπότε πρόσπαθησα να κάνω μια ψεύτικη υπόσχεση σχετικά με αυτό αλλά το κόλπο δεν έπιασε γιατί ο ψυχαναγκασμός ήξερε ότι αυτές είναι ψεύτικες (αφού είχα πεί στον Χριστιανικό Θεό πότε θα μετράει μια υπόσχεση) Έτσι χωρίς να το θέλω αναγκάστικα να προσπαθήσω να κάνω μια αληθινή υπόσχεση ΧΩΡΙΣ όμως να το θέλω. Προσπάθησα να κάνω μια υπόσχεση σχετικά με το ότι δεν θα γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες ή σχετικά με το ότι δεν θα γυρίσω σπίτι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για να πάρω άλλες/καθαρές χαρτοπετσέτες. Κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Την ώρα που έλεγα την υπόσχεση, την εικονοποιηούσα γιατί φοβόμουν μήπως κάνω κάποιος λάθος με τις λέξεις. Δηλαδή, εικονοποιήσα μια συγκεκριμένη διαδρομή επιστροφής στο σπίτι από το σημείο που βρισκόμουν και νομίζω, συγκεκριμένες χαρτοπετσέτες από μαρκετ που είχα στον παγκο της κουζίνας εκείνο το βράδυ. Πήγα να την επικυρώσω αλλά ευτυχώς σταμάτησα τον σταυρό στις 2/3 και αμέσως ακύρωσα την υπόσχεση και είπα στον Θεό ότι δεν τα εννοώ τις υποσχέσεις και ότι τις κάνω για τον ψυχαναγκασμό μου. Ανησυχώ ότι για κάποιο λόγο μπορεί η υπόσχεση να μην ακυρώθηκε. Αν την δέχτηκαν άλλοι Θεού σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινος?


1,5 χρόνο αργότερα, ζούσα στο καινούργιο διαμέρισμα που ήταν σε άλλη περιοχή. Ήμουν μερικά μέτρα έξω από αυτό και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να πάω σπιτί για να πάρω κάτι μπουκάλια νερού να τα πετάξω. Γύρισα σπίτι για τα μπουκάλια. Πιθανότατα αφού έβαλα τα μπουκάλια στις σακούλες σκουπιδιών, παρατήρησα ότι υπήρχαν και άλλα πράματα που ήταν για πέταμα και έτσι, άρχισα να καθαρίζω όλο το διαμέρισμα. Βιαστικά άρχισα να πετάω στις σακούλες ότι ήταν για πέταμα και μέτα έφυγα με αυτές και τις πέταξα στον κάδο. Άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί μέσα στα πράματα που μάζευτα για πέταμα, ΙΣΩΣ ήταν μερικές χαρτοπετσέτες από delivery. Οπότε άρχισα να ανησυχώ ότι αυτό ΜΠΟΡΕΙ να έμοιαζε με εκείνη την ακυρωμένη υπόσχεση που μπορεί να μην ακυρώθηκε.

Η υπόσχεση πάνω κάτω ήταν σχετικά με το ότι δεν θα υπάρξει επιστροφή στο σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες (εικονοποιήση συγκεκριμένης διαδρομής κλπ) και 1,5 χρόνο μετά, γύρισα σπίτι (στο νεό σπίτι, που ήταν σε άλλη περιοχή) για να πετάξω κάτι μπουκάλια και πιθανότατα αφού τα έβαλα στις σακούλες, άρχισα να μαζεύω όλο το σπίτι και μπορεί να μάζεψα και χαρτοπετσέτες. Τότε στεναχωρήθηκα παρα πολυ και τωρα που και που ανησυχώ όταν το θυμάμαι και το αναλύω. Πιστεύετε ότι η υπόσχεση έσπασε?

Ανησυχώ γιατί στην υπόσχεση ζήτηθηκε, κατα κάποιο τρόπο, γενικά και αόριστα αλλά παράλληλα συγκεκριμένα, μια ΙΣΩΣ συγκεκριμένη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Θα σας πω ένα παρόμοιο παράδειγμα και όχι ακριβώς το συγκεκριμένο (για διαφορους λόγους). Δεν είναι τρολ αυτό που θα πω!

Κάποιος κάνει υπόσχεση και σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης ζητάει ως τιμωρία να γίνει φαλακρός αλλά χωρίς να βλέπει την φαλάκρα του. Δηλαδή, κάθε φορά που κοιτάει στον καθρέφτη βλέπει τα κανονικά μαλλιά του αλλά στην πραγματικότητα είναι φαλακρός απλά δεν μπορεί να το δει λογω της τιμωρίας. Όλοι μπορούν να το δουν εκτος από αυτόν.

Με ενοχλεί για αυτο συνέχεια ο ψυχαναγκασμός εδώ και 2.5 χρόνια. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Δεν ήθελα να κάνω τέτοια υπόσχεση. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ηθελα να ζητήσω τιμωρία. Απλά, ήμουν ζαλισμένος απο το άγχος και εκεί που έλεγα την υπόσχεση απλά μου ήρθε σαν σκέψη η τιμωρία και μέσα σε 1 δευτερόλεπτο την άρθρωσα με λέξεις. Δεν ήθελα να το πω απλά αναγκάστηκα λόγω του άγχους. Η φωνή μου έτρεμε. 5 δευτερόλεπτα αργότερα, συνήλθα και τα ακύρωσα όλα. Εξήγησα την κατάσταση μου, ότι δεν θέλω να κάνω υπόσχεσεις και ότι είναι εξαιτίας του ψυχαναγκασμού.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26731
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Μαρ 2021, 13:50

Δοκίμασε με άλλο Θεό.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 15:12

Να πας σε κάποιον ψυχολόγο φίλε. Όπως καταλαβαίνεις πρέπει να βοηθηθείς από κάπου.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12376
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 15:20

Άμεσα ιατρική βοήθεια.
Αν είσαι τρολλ, επίσης χρειάζεσαι, μιαν ιατρική γνωμάτευση. Ελπίζω να κάνω λάθος. Αν και το ένστικτό μου, δεν μ'εχει προδωσει. :cry:wave:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Μαρ 2021, 15:23

Μα λογικό ήταν να πας να πάρεις άλλες χαρτοπετσετες να καθαρίσεις αφού οι άλλες είχαν γίνει νιανια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 15:25

Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:20
Άμεσα ιατρική βοήθεια.
Αν είσαι τρολλ, επίσης χρειάζεσαι, μιαν ιατρική γνωμάτευση. Ελπίζω να κάνω λάθος. Αν και το ένστικτό μου, δεν μ'εχει προδωσει. :cry:wave:
Αφού ελπίζεις να κάνεις λάθος καλό θα ήταν και να μην το ανέφερες καθόλου. Πρώτον αν πράγματι βιώνει κάτι βασανιστικό φαντάσου πόσο φόρτωμα είναι να πρέπει να κοπιάσει για να έχει σοβαρή ή σεβαστική ή όπως θες πες το δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη, αντιμετώπιση. Αν πάλι όχι, δεν τρέχει και τίποτα να έχουμε πει μια θετική κουβέντα. και να μας πουν κορόιδα τι επίπτωση θα έχει σε μας;
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Διόρθωση:
Καλύτερα ψυχολόγο πιστεύω που κάνει ομάδες. Δεν νομίζω γιατρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sympathy την 27 Μαρ 2021, 15:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Μαρ 2021, 15:25

Είναι troll, αλλά μία στο εκατομμύριο να μην είναι, χρειάζεται ψυχίατρο και βαριά φάρμακα. Δεν είναι αστείο, είναι συνάνθρωπός μας. Εκτιμώ, πως λόγω πανδημίας θα έχουμε έξαρση ακόμα μεγαλύτερη. Τον νου μας, τσακάλια.
Ordem e Progresso.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Μαρ 2021, 15:27

νόμισα ότι μερακλώθηκε ο άντερ και άρχισε τα τσάμικα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29597
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Μαρ 2021, 15:28

Φρονώ πως ένας ψυχίατρος θα ήταν σωτήριος μαζί με την αρμόζουσα ψυχιατρική αγωγή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 15:29

Επιμένω ότι και τρολ να είναι κάποιος δεν κερδίζουμε τίποτα με το να επιδείξουμε ότι μπορούμε να ξεσκεπάζουμε και δεν είμαστε κορόιδα.
Κι εγώ τον Τζιτζιμιντζιχότζιρα σκέφτηκα αλλά δεν το έλεγα αφού δεν είχε σκαλιστεί το ζήτημα της τρολιάς.

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 27 Μαρ 2021, 15:30

Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:28
Φρονώ πως ένας ψυχίατρος θα ήταν σωτήριος μαζί με την αρμόζουσα ψυχιατρική αγωγή.

Τι δηλαδή; Φάρμακα;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12376
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 15:30

sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:25
Πασιφάη έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:20
Άμεσα ιατρική βοήθεια.
Αν είσαι τρολλ, επίσης χρειάζεσαι, μιαν ιατρική γνωμάτευση. Ελπίζω να κάνω λάθος. Αν και το ένστικτό μου, δεν μ'εχει προδωσει. :cry:wave:
Αφού ελπίζεις να κάνεις λάθος καλό θα ήταν και να μην το ανέφερες καθόλου. Πρώτον αν πράγματι βιώνει κάτι βασανιστικό φαντάσου πόσο φόρτωμα είναι να πρέπει να κοπιάσει για να έχει σοβαρή ή σεβαστική ή όπως θες πες το δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη, αντιμετώπιση. Αν πάλι όχι, δεν τρέχει και τίποτα να έχουμε πει μια θετική κουβέντα. και να μας πουν κορόιδα τι επίπτωση θα έχει σε μας;
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Διόρθωση:
Καλύτερα ψυχολόγο πιστεύω που κάνει ομάδες. Δεν νομίζω γιατρό.
Εσύ ποιός είσαι καρδούλα μου; :e040:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μαρ 2021, 15:32

Εγώ δεν κατάλαβα τι έπρεπε να καθαρίσει με τις χαρτοπετσέτες έξω από το σπίτι.


Το τελετουργικό για κάθε σχετική ενέργεια, είναι όντως εντυπωσιακό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29597
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Μαρ 2021, 15:35

sympathy έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:30
Gherschaagk έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:28
Φρονώ πως ένας ψυχίατρος θα ήταν σωτήριος μαζί με την αρμόζουσα ψυχιατρική αγωγή.

Τι δηλαδή; Φάρμακα;
Έτσι ξέρω, οι ψυχίατροι δίνουν φάρμακα, ενώ οι ψυχολόγοι δεν δίνουν.

Κάνω λάθος;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12376
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Μαρ 2021, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2021, 15:32
Εγώ δεν κατάλαβα τι έπρεπε να καθαρίσει με τις χαρτοπετσέτες έξω από το σπίτι.


Το τελετουργικό για κάθε σχετική ενέργεια, είναι όντως εντυπωσιακό.
:sal9::lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών