Πρόβλημα με mini cube

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 15 Μαρ 2021, 22:56

Τα γιατροσόφια με το bios τα δοκίμασα, δεν δουλεύουν.
Μήπως είναι off ο ανεμιστήρας ;
Το παθαίνουν αυτό τα mini εκ συστήματος ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Απρ 2021, 10:36

Έχει αγοράσει κανείς αυτά τα mini PCs που διατίθενται σε Aliexpress, Banggood, Geekbuying και λοιπά κινεζομάγαζα;
Λένε τίποτα ή σου μένουν στο χέρι μετά από μερικές βδομάδες και μετά βλαστημάς τον σχιστομάτη έμπορα που αρνείται RMA ή σου ζητάει τα μαλλιά της κεφαλής σου σε μεταφορικά; (τόσο που καθιστά ασύμφορη την επιστροφή/service/αντικατάσταση)

Γιατί και κάποια από τα NUC της Intel, τα ’χουν τα προβληματάκια τους. Διαβάζω πως λειτουργούν κανονικά για 2-3 χρόνια μέχρι που μια ωραία πρωία πατάς το power button και δεν κινείται τίποτα. Τώρα βέβαια, δεν ξέρω και πως τα μεταχειρίζεται κάθε ένας. Έχω γνωρίσει κόσμο που μπορεί άνετα να καταστρέψει military grade smarthphone που έχει επιζήσει πολεμικών συρράξεων στη Μέση Ανατολή.
Ήθελα να ’ξερα, σκατά έχουν τα χέρια τους;
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Απρ 2021, 10:44

Gordian Knot έγραψε:
07 Απρ 2021, 10:36
Έχει αγοράσει κανείς αυτά τα mini PCs που διατίθενται σε Aliexpress, Banggood, Geekbuying και λοιπά κινεζομάγαζα;
Λένε τίποτα ή σου μένουν στο χέρι μετά από μερικές βδομάδες και μετά βλαστημάς τον σχιστομάτη έμπορα που αρνείται RMA ή σου ζητάει τα μαλλιά της κεφαλής σου σε μεταφορικά; (τόσο που καθιστά ασύμφορη την επιστροφή/service/αντικατάσταση)

Γιατί και κάποια από τα NUC της Intel, τα ’χουν τα προβληματάκια τους. Διαβάζω πως λειτουργούν κανονικά για 2-3 χρόνια μέχρι που μια ωραία πρωία πατάς το power button και δεν κινείται τίποτα. Τώρα βέβαια, δεν ξέρω και πως τα μεταχειρίζεται κάθε ένας. Έχω γνωρίσει κόσμο που μπορεί άνετα να καταστρέψει military grade smarthphone που έχει επιζήσει πολεμικών συρράξεων στη Μέση Ανατολή.
Ήθελα να ’ξερα, σκατά έχουν τα χέρια τους;
Δεν ξέρω.
Τελικά αντικατέστησαν τον ανεμιστήρα που είχε χαλάσει λέει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 07 Απρ 2021, 10:48

Gordian Knot έγραψε:
07 Απρ 2021, 10:36
....

Έχοντας μεγάλη εμπειρία με δεκάδες nuc, είναι μια χαρά.

Μόνο ένα μου χάλασε εντός εγγύησης και είχα πολύ καλό service από την Intel.

Επίσης, τα Intel είναι barebone κανονικά. Και π.χ. να σου χτυπήσει ο δίσκος ή καμία μνήμη, τα αλλάζεις δε πετάς όλο το σύστημα. Να μου μείνει νεκρό κανένα δε το αμφισβητώ, μπορεί να συμβεί με κάθε είδους σύστημα, αλλά δε μου έχει τύχει.

Τα BMAX και τα minis forum είναι αρκετά καλά από τα κινέζικα. Προβλήματα έχω δει με Beelink και δε τα προτείνω. Αυτά είναι ολοκληρωμένα συστήματα και ουσιαστικά είναι σα να αγοράζεις εκτός εγγύησης. Εκτός του ότι η υποθετική εγγύηση είναι ένας χρόνος, θα σου πουν να το στείλεις Κίνα ή θα προτείνουν να σε αποζημιώσουν με μέρος του κόστους για να πας να το φτιάξεις σε κάποιο κατάστημα της επιλογής σου.

Εκτός από Intel και κινέζους πάντως, και άλλοι κατασκευαστές φτιάχνουν mini pcs (barebones). Και μπορείς να πάρεις και μόνος σου κομμάτια και να στήσεις το δικό σου. Ελάχιστη εμπειρία να έχεις με PC building είναι παιχνίδι, θα σου βγει φθηνότερα από έτοιμο (από Ευρώπη) και θα έχεις βάλει όποια υποσυστήματα θες εσύ.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Απρ 2021, 12:34

Ξέρεις τι γίνεται; Ο συνεχής βομβαρδισμός newsletters/διαφημίσεων των κινεζομάγαζων μου έχει προκαλέσει πλύση εγκεφάλου.
Παρότι δεν τα χρειάζομαι, αν μου περίσσευαν χρήματα θα έπαιρνα ένα οπωσδήποτε για να έχω κάτι φορητό. Περισσότερο επειδή απεχθάνομαι τα Laptops τα οποία στην κατηγορία €400~€500 είναι πολύ πιο αναξιόπιστα.
Θα την πω την αμαρτία μου, τα Beelink έχουν μπάνικο λογότυπο και πιασάρικο όνομα. Σε αντιδιαστολή π.χ. με τα τροφοδοτικά της Super Flower που ενώ διαπρέπουν σε όλες τις κατηγορίες και έχουν ποιοτικότατη κατασκευή, έχουν εντελώς ηλίθιο (χίπικο;) τίτλο.
Ο γενικός κανόνας πάντως είναι πως όσο πιο πολλά εξαρτήματα προσπαθείς να χωρέσεις σε λίγα κυβικά εκατοστά, τόσο αυξάνονται και οι πιθανότητες να γίνει μαλακία.
Ως χρυσή τομή θεωρώ τα mini PCs μεγέθους ASRock Deskmini X300.
Εκεί όμως δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία, τουλάχιστον για AMD CPUs (αναφέρομαι πάντα στην ελληνική αγορά).
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πρόβλημα με mini cube

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 07 Απρ 2021, 12:55

Μάλλον δεν έχεις σοβαρό σενάριο χρήσης άρα και λόγο να αγοράσεις ένα mini pc. Καταρχήν γιατί τα mini PCs στα κινεζομάγαζα ξεκινάνε από 150€ (το πολύ καλό, δοκιμασμένο και σκυλί BMAX B2 Plus) για τα απολύτως βασικά. Και πάνε μέχρι 800€-900€, οπότε αν κοιτάς για τέτοια χρήματα, το σωστό είναι να κάνεις την τρέλα και να πάρεις ένα mac mini με τον M1 επεξεργαστή. Super αλλά μιλάμε για άλλη κατηγορία εντελώς. Δεν είναι ένα πράγμα. Και αν δεν καταρχήν ξεκαθαρίσει αυτό, μάλλον δε χρειάζεσαι mini pc.

Και μένα με ψήνει το minisforum X35G με τον i31035G1, 16GB μνήμη και 512 SSD που στα ~300€ που κάνει τώρα το θεωρώ πολύ καλό value. Αλλά δεν έχω σενάριο χρήσης για αυτό.

Εγώ είναι άλλης αντίληψης από εσένα. Εγώ το mini pc το θέλω σε μικρό form factor για να το κάνω mount και να το κρύψω πίσω από την οθόνη (ή τηλεόραση). Και από καλώδια θα υπάρχει μόνο αυτό της τροφοδοσίας. Όλα τα άλλα θα είναι ασύρματα. Αλλά αυτά είναι γούστα.

Για τα κινέζικα mini pcs πάντως υπάρχουν πολλά reviews που λένε και τι παίζει από ψύξη. Αλλιώς μπορείς να φτιάξεις το δικό σου και να διαλέξεις κουτί για airflow, active ή passive σύστημα ψύξης κλπ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών