6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 18 Απρ 2021, 10:14

Και μετα για ποτακι στη Βαρναβα.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Απρ 2021, 10:27

Θα ήθελες να τα συμψηφίσεις, όπως και η κυβέρνηση παΝΔημίας για να επιτεθεί σε «αυτους που δεν τηρουν τα μέτρα» όμως η πραγματικότητα σας έχει ξεπεράσει. Εδώ έχουμε να κάνουμε με το εργατικό κίνημα που είναι το μόνο που διεκδικεί καλυτερο σύστημα υγείας και τηρεί τα υγειονομικα μετρα.

Τα εργατικά σωματεία το έδειξαν και πέρσι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2021, 14:22

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Απρ 2021, 15:54
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2021, 14:07
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Απρ 2021, 13:55


Δούλεψε απλήρωτες υπερωρίες τότε για να βρέξεις κώλο και να μη ζήσεις πέτρινα χρόνια. Και επειδή ο κόσμος πάει μπροστά.
Και θα με σώσει το ΚΚΕ; Αν είναι έτσι, τόσα χρόνια τί έχει κάνει για να αλλάξει την κατάσταση;
Κάνε μας τη χάρη.
Ο άντρας μου δουλεύει χρόνια τώρα και παίρνει τα δώρα του. Τα πάντα όλα. Τα συνδικάτα με τις φανφάρες τους, έκαμαν ανθρώπους να μην πάρουν την εθελουσία, ενώ εκλεινε η παραγωγή και να φύγουν με το 2 τοις εκατό. Να επισημάνω εδώ, πως το ποσό της εθελούσιας, άγγιζε τα 120 χιλιάρικα. Ρε δε γαμιόμαστε λέω γω.
Έχεις ακούσει κάτι για το νομοσχέδιο Χατζηδάκη και τα 10ωρα? Αυτό είναι το θέμα μας, τα άλλα που γράφεις είναι άρες μάρες κουκουνάρες.
Μπα; Γιατί άραγε είναι άρες- μάρες, νταβάριτς;
Για πήγαινε λίγο πίσω όταν στις 2/7/1989 ορκίζεται η κυβέρνηση Τζανννετάκη της συνεργασίας ΚΚΕ-ΝΔ. Ολέθρια γαρ.
Όσους κομμουνιστές έχω ρωτήσει, απλά θα ήθελαν να το εξαλείψουν απ'τη μνημη τους. Κάνε μας τη χάρη που θα θεωρήσεις ελάσσον,το κάθε εργασιακό ζήτημα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2021, 14:24

Fluffy έγραψε:
17 Απρ 2021, 20:59
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2021, 14:07
Και θα με σώσει το ΚΚΕ;
Πότε είπε το κκε, «άραξε σπίτι και θα σε σώσω εγώ»;
Το κκε λέει πως με αγώνες (με αίμα παρεμπιπτόντως) κερδίθηκε το 8ωρο και όλα τα δικαιωματα.
Την λογική του αράγματος και της ατομικής λύσης ( ο Χ δούλεψε και έκανε περιουσία και παίρνε3ι την παχυλή σύνταξη παρόλο που δεν μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο για την μεγάλη μαζα της κοινωνίας) την καλλιεργούν τα αστικά κόμματα.

Το σύνθημα που συμπυκνώνει τα παραπάνω είναι «δώσε τρόπο στην οργή» σε αντίθεση με το «δώσε τόπο στην οργή» της αστικής τάξης.
Θα το πω στην Πασιφάη και άμα θέλει.. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2021, 14:26

BlastFromThePast έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:22
Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:15
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:12
Όπως λέει ο θείος μου"εμείς για πολύ λιγότερα" πήραμε τα "όπλα μας". Εσείς χάνετε αυτά που κατακτήσαμε εμείς και αυτά που έχουν τα παιδιά σας, και δεν έχετε πάρει τα όπλα......
Εμείς θέλουμε να αλλάξουμε τη νοοτροπία των στείρων ιδεολογιών που έφτασαν τον τόπο, εδώ που είναι σήμερα. Πειράζει;
Πειράζει, γι αρχή, να γράφεις μια πρόταση που δε βγάζει κανένα νόημα και δεν έχει τίποτα απτό να εκφράσει.
Σαφώς και βγάζει νόημα. Δεν είναι γλώσσα τυποποιημένη, της κόβας.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2021, 14:32

BlastFromThePast έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:24
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2021, 12:52
Στείρα ιδεολογία το να κατανοώ πως τα συνδικάτα και οι κλαδικές, έτρωγαν τόσα χρόνια, επιδοτούμενα προγράμματα, εις βάρος του εργάτη για να γεμίζουν τις κοιλάρες τους;
Για πες τι επιδοτούμενα προγράμματα έφαγε το συνδικάτο των οικοδόμων και πώς γέμισε τις κοιλάρες του.
Ανυπομονώ να μάθω.

Εναλλακτικά, πες ότι είσαι κακόμοιρος ψεύτης που μάταια αναζητεί αληθοφανείς δικαιολογίες για τις άρρωστες, μισανθρωπικές απόψεις του.
Κι αυτό το δέχομαι.
Μπα; Ο Μπούτας ο συγχωρεμένος και οι λοιποί συνδικαλιστές της Θεσσαλίας, δεν έπαιρναν τα άντερά τους ως επιδότηση για καύσιμα και λοιπά ''δωράκια'' επί ΠΑΣΟΚ; Πόσοι ακόμη ''αγρότες'' διορισμένοι στο δημόσιο λάμβαναν τον άμπακα και παραμύθιαζαν τον κοσμάκη, εκείνον δα, τον αγροτόκοσμο που όντως είχε ανάγκη; Κάνε μας τη χάρη που θα μου πεις οτι η μπάκα του χαραμοφάη, θεωρείται μισάνθρωπη προσέγγιση. Τραβάτε να ψαχτείτε, διότι εσείς πουλάτε ιδεολογία και άλλοι χώνουν φράγκα στις τσέπες τους, αφειδώς.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Απρ 2021, 16:55

Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2021, 14:22
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Απρ 2021, 15:54
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2021, 14:07


Και θα με σώσει το ΚΚΕ; Αν είναι έτσι, τόσα χρόνια τί έχει κάνει για να αλλάξει την κατάσταση;
Κάνε μας τη χάρη.
Ο άντρας μου δουλεύει χρόνια τώρα και παίρνει τα δώρα του. Τα πάντα όλα. Τα συνδικάτα με τις φανφάρες τους, έκαμαν ανθρώπους να μην πάρουν την εθελουσία, ενώ εκλεινε η παραγωγή και να φύγουν με το 2 τοις εκατό. Να επισημάνω εδώ, πως το ποσό της εθελούσιας, άγγιζε τα 120 χιλιάρικα. Ρε δε γαμιόμαστε λέω γω.
Έχεις ακούσει κάτι για το νομοσχέδιο Χατζηδάκη και τα 10ωρα? Αυτό είναι το θέμα μας, τα άλλα που γράφεις είναι άρες μάρες κουκουνάρες.
Μπα; Γιατί άραγε είναι άρες- μάρες, νταβάριτς;
Για πήγαινε λίγο πίσω όταν στις 2/7/1989 ορκίζεται η κυβέρνηση Τζανννετάκη της συνεργασίας ΚΚΕ-ΝΔ. Ολέθρια γαρ.
Όσους κομμουνιστές έχω ρωτήσει, απλά θα ήθελαν να το εξαλείψουν απ'τη μνημη τους. Κάνε μας τη χάρη που θα θεωρήσεις ελάσσον,το κάθε εργασιακό ζήτημα.
Εγω θεωρώ ελάσσοντα τα εργασιακά ζητήματα? Το ωράριο δεν είναι εργασιακό ζήτημα? Τι άλλο είναι?

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 18 Απρ 2021, 23:22

Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2021, 14:26
BlastFromThePast έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:22
Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:15


Εμείς θέλουμε να αλλάξουμε τη νοοτροπία των στείρων ιδεολογιών που έφτασαν τον τόπο, εδώ που είναι σήμερα. Πειράζει;
Πειράζει, γι αρχή, να γράφεις μια πρόταση που δε βγάζει κανένα νόημα και δεν έχει τίποτα απτό να εκφράσει.
Σαφώς και βγάζει νόημα. Δεν είναι γλώσσα τυποποιημένη, της κόβας.
Δεν είναι γλώσσα τυποποιημένη
να αλλάξουμε τη νοοτροπία των στείρων ιδεολογιών
:e040:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 18 Απρ 2021, 23:25

lafkiotis έγραψε:
18 Απρ 2021, 10:14
Και μετα για ποτακι στη Βαρναβα.
Χλωμό. Την φυλάνε κάτι κέρβεροι. :c020:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 18 Απρ 2021, 23:27

Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2021, 14:32
BlastFromThePast έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:24
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2021, 12:52
Στείρα ιδεολογία το να κατανοώ πως τα συνδικάτα και οι κλαδικές, έτρωγαν τόσα χρόνια, επιδοτούμενα προγράμματα, εις βάρος του εργάτη για να γεμίζουν τις κοιλάρες τους;
Για πες τι επιδοτούμενα προγράμματα έφαγε το συνδικάτο των οικοδόμων και πώς γέμισε τις κοιλάρες του.
Ανυπομονώ να μάθω.

Εναλλακτικά, πες ότι είσαι κακόμοιρος ψεύτης που μάταια αναζητεί αληθοφανείς δικαιολογίες για τις άρρωστες, μισανθρωπικές απόψεις του.
Κι αυτό το δέχομαι.
Μπα; Ο Μπούτας ο συγχωρεμένος και οι λοιποί συνδικαλιστές της Θεσσαλίας, δεν έπαιρναν τα άντερά τους ως επιδότηση για καύσιμα και λοιπά ''δωράκια'' επί ΠΑΣΟΚ; Πόσοι ακόμη ''αγρότες'' διορισμένοι στο δημόσιο λάμβαναν τον άμπακα και παραμύθιαζαν τον κοσμάκη, εκείνον δα, τον αγροτόκοσμο που όντως είχε ανάγκη; Κάνε μας τη χάρη που θα μου πεις οτι η μπάκα του χαραμοφάη, θεωρείται μισάνθρωπη προσέγγιση. Τραβάτε να ψαχτείτε, διότι εσείς πουλάτε ιδεολογία και άλλοι χώνουν φράγκα στις τσέπες τους, αφειδώς.

Έχεις μήπως καμιά σχέση με την Niki?
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 19 Απρ 2021, 09:57

ΓΣΕΕ-ΣΕΒ-ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ θα "γιορτάσουν" χωρίς εργαζόμενους την Πρωτομαγιά στις 4 Μαη.
Στις 6 Μαη οι εργαζόμενοι θα στείλουν την απάντηση τους.
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ 6 ΜΑΗ

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29381
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Απρ 2021, 10:27

5%


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Απρ 2021, 12:02

Gewponos90 έγραψε:
18 Απρ 2021, 23:27
Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2021, 14:32
BlastFromThePast έγραψε:
17 Απρ 2021, 21:24

Για πες τι επιδοτούμενα προγράμματα έφαγε το συνδικάτο των οικοδόμων και πώς γέμισε τις κοιλάρες του.
Ανυπομονώ να μάθω.

Εναλλακτικά, πες ότι είσαι κακόμοιρος ψεύτης που μάταια αναζητεί αληθοφανείς δικαιολογίες για τις άρρωστες, μισανθρωπικές απόψεις του.
Κι αυτό το δέχομαι.
Μπα; Ο Μπούτας ο συγχωρεμένος και οι λοιποί συνδικαλιστές της Θεσσαλίας, δεν έπαιρναν τα άντερά τους ως επιδότηση για καύσιμα και λοιπά ''δωράκια'' επί ΠΑΣΟΚ; Πόσοι ακόμη ''αγρότες'' διορισμένοι στο δημόσιο λάμβαναν τον άμπακα και παραμύθιαζαν τον κοσμάκη, εκείνον δα, τον αγροτόκοσμο που όντως είχε ανάγκη; Κάνε μας τη χάρη που θα μου πεις οτι η μπάκα του χαραμοφάη, θεωρείται μισάνθρωπη προσέγγιση. Τραβάτε να ψαχτείτε, διότι εσείς πουλάτε ιδεολογία και άλλοι χώνουν φράγκα στις τσέπες τους, αφειδώς.

Έχεις μήπως καμιά σχέση με την Niki?
Όχι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Απρ 2021, 12:15

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Απρ 2021, 16:55
Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2021, 14:22
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Απρ 2021, 15:54


Έχεις ακούσει κάτι για το νομοσχέδιο Χατζηδάκη και τα 10ωρα? Αυτό είναι το θέμα μας, τα άλλα που γράφεις είναι άρες μάρες κουκουνάρες.
Μπα; Γιατί άραγε είναι άρες- μάρες, νταβάριτς;
Για πήγαινε λίγο πίσω όταν στις 2/7/1989 ορκίζεται η κυβέρνηση Τζανννετάκη της συνεργασίας ΚΚΕ-ΝΔ. Ολέθρια γαρ.
Όσους κομμουνιστές έχω ρωτήσει, απλά θα ήθελαν να το εξαλείψουν απ'τη μνημη τους. Κάνε μας τη χάρη που θα θεωρήσεις ελάσσον,το κάθε εργασιακό ζήτημα.
Εγω θεωρώ ελάσσοντα τα εργασιακά ζητήματα? Το ωράριο δεν είναι εργασιακό ζήτημα? Τι άλλο είναι?
Αν θεωρούσες σημαντικό αυτό που σου έγραψα, δεν θα το προσπερνούσες χαρακτηρίζοντάς το ''άρες μάρες κουκουνάρες''. Είπα ξεκάθαρα πως το σωματείο της συγκεκριμένης εταιρείας, παρότρυνε τους εργαζομένους, να ΜΗΝ δεχτούν εθελούσιες, ενώ η παραγωγή θα έκλεινε. Και το γνώριζαν. Με ''τσιτάτα '' μάντολες, έπεισαν ανθρώπους που δούλευαν 20 και πλέον χρόνια στην παραγωγή, να καταλήξουν στο ''ακουμπιστήρι'' του 2%. Ενώ θα μπορούσαν να αποζημιωθούν πλήρως.
Πώς λοιπόν, να χαρακτηρίσω τη στάση σου; Αν θες να είσαι δίκαιος, θα είσαι παντού.

Και επιπροσθέτως. Πώς εγώ μπορώ να σεβαστώ ένα κόμμα που συνεργάστηκε κάποτε με την παρούσα κυβέρνηση, για την οποία εσύ και πολλοί ακόμη εξαπολύετε μύδρους; Έτσι για να συνεννοηθούμε επιτέλους εδώ μέσα, κάποια στιγμή.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: 6η Μάη - Απεργιακό μέτωπο - Η εργατική τάξη απαντά στην αστική επίθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 19 Απρ 2021, 12:41

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
16 Απρ 2021, 15:04
Xωρίς τους αγώνες των κομμουνιστών εδώ και έναν αιώνα,
σήμερα θα δουλεύαμε κυριολεκτικά με μια σιδερένια μπάλα στο πόδι.
Να προστατεύσουμε ότι κατακτήθηκε με αίμα!
Όχι στον νέο νόμο της απλήρωτης σκλαβιάς!
Πίπες!
Να ανάβεις κεράκι στην μνήμη του Ιωάννη Μεταξά, αρχιτεμπελαρε, που μπορείς και απολαμβάνεις 8ωρο. :smt047
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών