Επιστροφη στο Χωριο

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Απρ 2021, 20:34

Για ακομα περισσοτερη ισορροπια χρειαζονται και 3 γυναικες (ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 3)
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Απρ 2021, 20:50

Έκοβα χόρτα, ύψος μέχρι το γόνατο. Ούτε φίδι κι ούτε σαύρα είδα. Αν και είχε αρκετές αράχνες. Προφανώς παίρνω τις προφυλάξεις μου φορώντας γαλότσες αλλά δεν έχει νόημα ο υπερβολικός φόβος.

Με τον αδερφό μου δεν είχαμε ποτέ αντιπαλότητα, ούτε λανθάνουσα κι ούτε κανονική.
Δεν καταλαβαίνω τα αδέρφια που μαλώνουν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 26 Απρ 2021, 20:53

1451 έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:50
Έκοβα χόρτα, ύψος μέχρι το γόνατο. Ούτε φίδι κι ούτε σαύρα είδα. Αν και είχε αρκετές αράχνες. Προφανώς παίρνω τις προφυλάξεις μου φορώντας γαλότσες αλλά δεν έχει νόημα ο υπερβολικός φόβος.
Αναμενόμενο, με το που έβαλες μπρος την μηχανή, σκόρπισαν.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Απρ 2021, 20:54

Μπορεί, δεν το αποκλείω. Αλλά τόσα χρόνια πήγαινα στα βουνά για βόλτα και δεν είχα ποτέ στη ζωή μου θέμα με φίδια.
Ίσως να ήμουν τυχερός.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Απρ 2021, 22:39

Πτολεμαίος έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:24
Δημοκρατικός έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:33
taliban έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:24


Πάρε τον Γ.Γ. να στα φτιάξει όλα και συ θα κονομας :smt005:
100-150 στρ. (μη-ερημικά) με λίγο κεφάλαιο για εφόδια και μηχανήματα, σου παρέχουν σίγουρα ένα καλό μηνιαίο μισθό. Aν πρόκειται για κανέναν υπάλληλο των 800-1000 με υπερωρίες και σαδισμό απο τα αφεντικά, δεν υπάρχει λόγος.
Συμφωνω. 150 στρέμματα; Και ζεις σε ενοίκιο; Ας τα δώσει σεμπρία τουλάχιστον.
Εξαρτάται τώρα και για τι στρέμματα μιλάμε. Αν είναι ποτιστικά (και δη χωρίς κοινόχρηστη γεώτρηση που έχει έξοδα, αλλά με άρδευση από ποτάμι, κανάλι, λίμνη-ταμιευτήρα) μιλάμε για άσετ. Αν είναι ξερικά, τότε και 500 στρέμματα να έχεις είναι χωρίς ιδιαίτερη αξία.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 26 Απρ 2021, 22:42

1451 έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:50
Έκοβα χόρτα, ύψος μέχρι το γόνατο. Ούτε φίδι κι ούτε σαύρα είδα. Αν και είχε αρκετές αράχνες. Προφανώς παίρνω τις προφυλάξεις μου φορώντας γαλότσες αλλά δεν έχει νόημα ο υπερβολικός φόβος.
Το φίδι θα σε δαγκώσει αν περάσεις πολύ κοντά του, ή ακόμη χειρότερα αν το πατήσεις, και τρομάξει. Με ψηλή γαλότσα δεν αντιμετωπίζεις τον παραμικρό κίνδυνο.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Απρ 2021, 22:43

Δημοκρατικός έγραψε:
26 Απρ 2021, 22:42
1451 έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:50
Έκοβα χόρτα, ύψος μέχρι το γόνατο. Ούτε φίδι κι ούτε σαύρα είδα. Αν και είχε αρκετές αράχνες. Προφανώς παίρνω τις προφυλάξεις μου φορώντας γαλότσες αλλά δεν έχει νόημα ο υπερβολικός φόβος.
Το φίδι θα σε δαγκώσει αν περάσεις πολύ κοντά του, ή ακόμη χειρότερα αν το πατήσεις, και τρομάξει. Με ψηλή γαλότσα δεν αντιμετωπίζεις τον παραμικρό κίνδυνο.
Ή αν το έχεις στον κόρφο σου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 26 Απρ 2021, 22:51

Δημοκρατικός έγραψε:
26 Απρ 2021, 22:42
1451 έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:50
Έκοβα χόρτα, ύψος μέχρι το γόνατο. Ούτε φίδι κι ούτε σαύρα είδα. Αν και είχε αρκετές αράχνες. Προφανώς παίρνω τις προφυλάξεις μου φορώντας γαλότσες αλλά δεν έχει νόημα ο υπερβολικός φόβος.
Το φίδι θα σε δαγκώσει αν περάσεις πολύ κοντά του, ή ακόμη χειρότερα αν το πατήσεις, και τρομάξει. Με ψηλή γαλότσα δεν αντιμετωπίζεις τον παραμικρό κίνδυνο.
Το φίδι με το που καταλάβει θόρυβο και κινήσεις την έχει κάνει, κόβεις λίγα χόρτα στην άκρη και μετά μπαίνεις μέσα και ξυπόλητος αν θες.
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Απρ 2021, 09:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Απρ 2021, 15:16
Αν και ανήκω στην κατηγορία που θα έφευγε με χίλια, πιστεύω ότι αυτό το σκηνικό θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνον αν και οι δύο σύζυγοι είχαν την ίδια άποψη για τον τρόπο ζωής που θέλουν. Πράγμα που προφανέστατα δεν υπάρχει.

Και φυσικά υπάρχουν και δύο μικρά παιδιά, χωρίς να δίνονται περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνον στο σχολικό αλλά και στο ευρύτερο περιβάλλον.

Σ' αυτήν την φάση, οι λογιστικές αναλύσεις δεν δίνουν απάντηση. :)
διαφωνω. η γυναικα στην περιπτωση αυτη, δεν ξερει τι θελει.
κατι παρομοια ελεγε η δικια μου, πατησα ποδι, πηγαμε λιγο εξω απο την πολη αντι για κεντρο που ειμαστε και...εχμ, εδω που τα λεμε, εξακολουθει να μην ξερει τι θελει. :102:

τη μια μερα λεει τι ωραια που ειμαστε εδω, ευτυχως που με επεισες και ηρθαμε, και την αλλη, τι ωραια που θα ηταν να ειχαμε μεινει κεντρο...

οποτε επειδη ακρη δε θα βγαλεις, κανεις οτι νομιζεις εσυ σωστο. :lol:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Απρ 2021, 09:24

Naida έγραψε:
26 Απρ 2021, 19:51
Daje έγραψε:
26 Απρ 2021, 19:37
Naida έγραψε:
26 Απρ 2021, 19:32
Είναι μια εξαιρετική επιλογή. Αλλά οντως είναι ζόρικη υπόθεση η αλλαγή σε εργασιακά, κοινωνικά και προκαλεί ανασφάλεια. Πρέπει κι εσύ να είσαι 100% σίγουρος ότι θα μπορείτε να ζείτε, γιατί καλή η αυτονομία από άποψη αγαθών αλλά χρειάζεται και κάποιο εισόδημα. Συν ότι θα έχεις γκρίνια για την παραμικρή δυσκολία κτλ που θα προκύπτει πράγμα που θα επηρεάζει την ποιότητα ζωής . Δηλαδή μια τέτοια κίνηση πιστεύω προϋποθέτει πολλά παραπάνω από μια απόφαση φεύγουμε.
Στην επαρχια παιζει και σεξ μεσα σε σταυλους, κατω απο ελιες, μεσα σε κοτετσια και τετοια.
Το ποταμάκι ξέχασες :lol:
ειναι κρυο το νερο :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24344
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Απρ 2021, 09:49

Gewponos90 έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:21
Μπαντάς έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:01
Οι μετανάστες, οι πρόσφυγες, οι ανειδίκευτοι, πληθυσμοί χαμηλού μορφωτικού επιπέδου ήδη ενθαρρύνονται με προγράμματα επιδότησης και φοροαπαλλαγών αυτόν τον καιρό προκειμένου να βοηθήσουν και να στελεχώσουν τον πρωτογενή. Η Ελληνική επαρχία πρέπει να ξανανθισει.
Δυστυχώς, το να ανθίσει η Ελληνική επαρχία είναι ακόμα μακρυα
Και δεν ξέρεις και τι φρούτα θα βγουν.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 27 Απρ 2021, 09:58

Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Απρ 2021, 15:16
Αν και ανήκω στην κατηγορία που θα έφευγε με χίλια, πιστεύω ότι αυτό το σκηνικό θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνον αν και οι δύο σύζυγοι είχαν την ίδια άποψη για τον τρόπο ζωής που θέλουν. Πράγμα που προφανέστατα δεν υπάρχει.

Και φυσικά υπάρχουν και δύο μικρά παιδιά, χωρίς να δίνονται περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνον στο σχολικό αλλά και στο ευρύτερο περιβάλλον.

Σ' αυτήν την φάση, οι λογιστικές αναλύσεις δεν δίνουν απάντηση. :)
διαφωνω. η γυναικα στην περιπτωση αυτη, δεν ξερει τι θελει.
κατι παρομοια ελεγε η δικια μου, πατησα ποδι, πηγαμε λιγο εξω απο την πολη αντι για κεντρο που ειμαστε και...εχμ, εδω που τα λεμε, εξακολουθει να μην ξερει τι θελει. :102:

τη μια μερα λεει τι ωραια που ειμαστε εδω, ευτυχως που με επεισες και ηρθαμε, και την αλλη, τι ωραια που θα ηταν να ειχαμε μεινει κεντρο...

οποτε επειδη ακρη δε θα βγαλεις, κανεις οτι νομιζεις εσυ σωστο. :lol:
εγώ είμαι της άποψης ότι αν είναι να μείνεις πόλη,μέινε κέντρο.Τι νόημα έχει να πας να μείνεις στο προάστιο;πάλι στην πόλη είσαι απλά θές και μιση ώρα αμάξι για ψώνια πλέον.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 27 Απρ 2021, 10:05

Ντρές έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:14
(...)
Καμιά ιδέα πως να κινηθώ ?
Ναι, να μην το επιχειρήσεις.
Πρώτον, αν είστε παιδιά της πόλης δεν πρόκειται ν' αντέξετε ούτε έναν χειμώνα σε χωριό. Άλλο τι (ειδυλλιακά ενδεχομένως) φαντάζεσαι κι άλλο τι πραγματικά συμβαίνει.
Δεύτερον, αν δεν θέλει η γυναίκα σου να πάτε, κυριολεκτικά θα μαρτυρήσεις.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Απρ 2021, 10:08

Όσον αφορά την Αττική ο κάθε δήμος έχει την αγορά του και μπορείς να πας εύκολα από δήμο σε δήμο. Σε άλλες πόλεις μικρές, τα προάστια είναι κωμοπόλεις ή χωριά, αλλά έχουν και αυτά τα θετικά τους.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Απρ 2021, 10:13

dotcom έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:58
Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Απρ 2021, 15:16
Αν και ανήκω στην κατηγορία που θα έφευγε με χίλια, πιστεύω ότι αυτό το σκηνικό θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνον αν και οι δύο σύζυγοι είχαν την ίδια άποψη για τον τρόπο ζωής που θέλουν. Πράγμα που προφανέστατα δεν υπάρχει.

Και φυσικά υπάρχουν και δύο μικρά παιδιά, χωρίς να δίνονται περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες που έχουν να αντιμετωπίσουν όχι μόνον στο σχολικό αλλά και στο ευρύτερο περιβάλλον.

Σ' αυτήν την φάση, οι λογιστικές αναλύσεις δεν δίνουν απάντηση. :)
διαφωνω. η γυναικα στην περιπτωση αυτη, δεν ξερει τι θελει.
κατι παρομοια ελεγε η δικια μου, πατησα ποδι, πηγαμε λιγο εξω απο την πολη αντι για κεντρο που ειμαστε και...εχμ, εδω που τα λεμε, εξακολουθει να μην ξερει τι θελει. :102:

τη μια μερα λεει τι ωραια που ειμαστε εδω, ευτυχως που με επεισες και ηρθαμε, και την αλλη, τι ωραια που θα ηταν να ειχαμε μεινει κεντρο...

οποτε επειδη ακρη δε θα βγαλεις, κανεις οτι νομιζεις εσυ σωστο. :lol:
εγώ είμαι της άποψης ότι αν είναι να μείνεις πόλη,μέινε κέντρο.Τι νόημα έχει να πας να μείνεις στο προάστιο;πάλι στην πόλη είσαι απλά θές και μιση ώρα αμάξι για ψώνια πλέον.
αυλη. παρκινκ.μποστανι.
και για το κεντρο θελω 10 λεπτα με αυτοκινητο, 5 με μοτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών