Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 26 Απρ 2021, 21:12

Jack Shephard έγραψε:
26 Απρ 2021, 15:28

Το πραγματικό θέμα είναι υπό ποιες προϋποθέσεις επιτρέπονται απευθείας αναθέσεις με τόσο μεγάλο προϋπολογισμό. Αν δικαιολογούνται ως επείγουσες και αν το τεκμηριώνεται το επείγον εδώ. Πάντως τα tests αγοράστηκαν προς 1,35€ το τεμάχιο. Δε φαίνεται ακριβό, μάλλον φτηνό αλλά δε ξέρω τη συγκεκριμένη αγορά.
αυτό είναι το ζουμί, όμως δεν ήταν ακριβώς απευθείας, αλλά με μόνο κριτήριο την τιμή λόγω «επείγοντος». αυτό ακόμα και αν δεν είναι στημένο είναι βλακώδες αφού δίνει την ευκαιρία σε κάθε τυχάρπαστο να συμμετάσχει χωρίς κριτήρια. τού πούστη δλδ, δεν μπορούσαν να βάλουν 5-10 άτομα, πόσες προσφορές είχαν, να κάνουν ένα basic due dilligence σε 1-2 μέρες; παπάργια

πάντως οι ΔΥ κι ο ΓΓ, πωςτονλενε, που διεκπεραίωσαν την σύμβαση σ'αυτή την περίπτωση φαίνεται να έκαναν σωστά την δουλειά τους και προασπίστηκαν τα συμφέροντα τού δημοσίου, θέτοντας την αυστηρή μη παράταση τού χρόνου παράδοσης και την εγγύηση. δεν ξέρω από συμβάσεις δημοσίου και αν ήταν ίδιες οι συμβάσεις με τις άλλες εταιρίες, αλλά εμπορικά πιστεύω είναι πιο σύνηθες να δίνεις, έστω μικρή, προκαταβολή για να κλείσεις την παραγγελία απ'το να απαιτείς εγγύηση απ'τον προμηθευτή, εκτός αν τον θεωρείς παπατζή.

ΣΥΜΒΑΣΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 80/2021
Για την επείγουσα προμήθεια τριών εκατομμυρίων (3.000.000) τεμαχίων ταχέων διαγνωστικών τεστ με τη
διαδικασία του self-testing για την αντιμετώπιση των έκτακτων αναγκών που έχουν ανακύψει από την
πανδημία του κορωνοϊού COVID-19, με κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική
άποψη προσφορά βάσει τιμής, συνολικής αξίας δέκα εκατομμυρίων ογδόντα χιλιάδων ευρώ
(10.080.000,00€).
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 26 Απρ 2021, 21:13

sys3x έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:27
:lol:
Αλήθεια τώρα;
:smt005:
I kid you not :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 26 Απρ 2021, 22:16

Bill Hicks έγραψε:
26 Απρ 2021, 21:12
αυτό είναι το ζουμί, όμως δεν ήταν ακριβώς απευθείας, αλλά με μόνο κριτήριο την τιμή λόγω «επείγοντος». αυτό ακόμα και αν δεν είναι στημένο είναι βλακώδες αφού δίνει την ευκαιρία σε κάθε τυχάρπαστο να συμμετάσχει χωρίς κριτήρια. τού πούστη δλδ, δεν μπορούσαν να βάλουν 5-10 άτομα, πόσες προσφορές είχαν, να κάνουν ένα basic due dilligence σε 1-2 μέρες; παπάργια
Οι προσφορές κρίνονται σε δύο επίπεδα:
  • Καταρχήν πριν την επιλογή αναδόχου κρίνεται αν μία προσφορά συμμορφώνεται με τους όρους της προκήρυξης.
  • Μετά την επιλογή αναδόχου, ο φορέας κρίνει αν ο ανάδοχος ή οι ανάδοχοι εκτέλεσαν τη σύμβαση και πρέπει να πληρωθούν ή δεν την εκτέλεσαν και πρέπει να εκπέσουν και να ενεργοποιηθούν ρήτρες.
Πρόσεξε τώρα: κατά το στάδιο της προκήρυξης μπαίνουν αυστηροί όροι. "Ουγκ ουγκ φωτογραφικός διαγωνισμός για να τον πάρει η Mizens".
Μπαίνουν πιο χαλαρά κριτήρια "ουγκ ουγκ επιλέγουν ψιλικατζίδικα". Παρότι τα ψιλικατζίδικα μπορεί να συμμορφώνονται στους τυπικούς όρους της προκήρυξης.
Και πάμε και στο τρίτο level: έχεις 10 εταιρείες που συμμορφώνονται με τους όρους της προκήρυξης αλλά επιλέγεις μόνο τις τρεις γιατί είναι η Pfizer, η Astra Zeneca και η Johnson & Johnson ενώ οι άλλοι είναι ψιλικατζίδικα. "Ουγκ ουγκ έδωσαν τη δουλειά μόνο στους δικούς τους".

Για τη συγκεκριμένη δε μπορώ να μιλήσω γιατί δεν την έχω διαβάσει και γιατί δε κατέχω το αντικείμενο (έχω εμπειρία από συμβάσεις για τηλεπικοινωνιακά έργα). Για να μπορέσω να σου πω αν θα έπρεπε να έχουν και κάποιο πιο ειδικό όρο που να αποκλείει κάποιους.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 27 Απρ 2021, 08:12

Jack Shephard έγραψε:
26 Απρ 2021, 22:16

Πρόσεξε τώρα: κατά το στάδιο της προκήρυξης μπαίνουν αυστηροί όροι. "Ουγκ ουγκ φωτογραφικός διαγωνισμός για να τον πάρει η Mizens".
Μπαίνουν πιο χαλαρά κριτήρια "ουγκ ουγκ επιλέγουν ψιλικατζίδικα". Παρότι τα ψιλικατζίδικα μπορεί να συμμορφώνονται στους τυπικούς όρους της προκήρυξης.
Και πάμε και στο τρίτο level: έχεις 10 εταιρείες που συμμορφώνονται με τους όρους της προκήρυξης αλλά επιλέγεις μόνο τις τρεις γιατί είναι η Pfizer, η Astra Zeneca και η Johnson & Johnson ενώ οι άλλοι είναι ψιλικατζίδικα. "Ουγκ ουγκ έδωσαν τη δουλειά μόνο στους δικούς τους".
έχεις δίκιο σ'αυτό, Jack. ό,τι και να κάνεις δεν τον γλιτώνεις τον ντόρο. στην ουσία δούλεψε το σύστημα και δεν προχώρησε η σύμβαση με την παπατζήδικη εταιρεία, αν είναι τέτοια. αν δεν είχαμε τόσο τσίρκο πολιτική σκηνή και χαβούζα ΜΜΕ κανείς δεν θα ασχολιόταν με τέτοιου είδους προμήθειες και συμβάσεις.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 27 Απρ 2021, 09:27

Bill Hicks έγραψε:
27 Απρ 2021, 08:12
αν δεν είχαμε τόσο τσίρκο πολιτική σκηνή και χαβούζα ΜΜΕ κανείς δεν θα ασχολιόταν με τέτοιου είδους προμήθειες και συμβάσεις.
Συμφωνώ σε αυτό όταν μάλιστα υπάρχουν πραγματικά ζητήματα να κάνεις κριτική.

Εγώ π.χ. δεν έχω πειστεί καθόλου για την αποτελεσματικότητα του μέτρου των self tests. Χωρίς όμως να είμαι ειδικός, μπορεί να κάνω λάθος.

Δηλαδή, αν ξέραμε ότι το self test με μοναδικό serial number 123456 το πήρε ο Jack Shephard και όταν ο Jack Shephard το χρησιμοποίησε τα αποτελέσματα του μεταδόθηκαν και καταγράφηκαν σε κάποια βάση δεδομένων, θα συμφωνούσα στη χρήση. Και με δεδομένο τον πιο μικρό βαθμό αξιοπιστίας και το αν το κάνει σωστά ο χρήστης.

Τα self kits δεν ενσωματώνουν τέτοια τεχνολογία και έτσι πέραν των δύο παραπάνω προβλημάτων έχεις να επαφίεσαι και σε μοντέλα πρόβλεψης συμπεριφοράς και στην φιλοτιμία όσων βρεθούν θετικοί να δηλώσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Τεσπά, μέχρι μέσα Μαΐου λένε ότι θα κρατήσει, θα δούμε αν είχε νόημα ή αν πετάξαμε τα χρήματα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2021, 09:35

Bill Hicks έγραψε:
27 Απρ 2021, 08:12
Jack Shephard έγραψε:
26 Απρ 2021, 22:16

Πρόσεξε τώρα: κατά το στάδιο της προκήρυξης μπαίνουν αυστηροί όροι. "Ουγκ ουγκ φωτογραφικός διαγωνισμός για να τον πάρει η Mizens".
Μπαίνουν πιο χαλαρά κριτήρια "ουγκ ουγκ επιλέγουν ψιλικατζίδικα". Παρότι τα ψιλικατζίδικα μπορεί να συμμορφώνονται στους τυπικούς όρους της προκήρυξης.
Και πάμε και στο τρίτο level: έχεις 10 εταιρείες που συμμορφώνονται με τους όρους της προκήρυξης αλλά επιλέγεις μόνο τις τρεις γιατί είναι η Pfizer, η Astra Zeneca και η Johnson & Johnson ενώ οι άλλοι είναι ψιλικατζίδικα. "Ουγκ ουγκ έδωσαν τη δουλειά μόνο στους δικούς τους".
έχεις δίκιο σ'αυτό, Jack. ό,τι και να κάνεις δεν τον γλιτώνεις τον ντόρο. στην ουσία δούλεψε το σύστημα και δεν προχώρησε η σύμβαση με την παπατζήδικη εταιρεία, αν είναι τέτοια. αν δεν είχαμε τόσο τσίρκο πολιτική σκηνή και χαβούζα ΜΜΕ κανείς δεν θα ασχολιόταν με τέτοιου είδους προμήθειες και συμβάσεις.
Έχεις δίκιο και συ όμως Μπιλ, από που να το καταλάβαιναν, από το gmail ή από το χαμηλό πλην τίμιο αρχικό κεφάλαιο; ή από τα γραφεία της εταιρίας; τι να κάνανε, να μη στηρίξουν μια νέα εταιρεία και να τους κατηγοράμε κιόλα μετά ότι τις δίνουν τις δλειές στους μεγαλοκαρχαρίες; που να ξέρουν οι αθρώποι, πάλι καλά που λειτουργούν οι δημοκρατικοί θεσμοί και έχομε κυβέρνηση βράχο.
Τέλος κακώς κατηγοράς την πολιτική σκηνή, έτσι όπως το πας εσύ στο τέλος θα μας πεις ότι φταίει και η κυβέρνηση, για τσεκά λακά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2021, 09:38

Jack Shephard έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:27
Bill Hicks έγραψε:
27 Απρ 2021, 08:12
αν δεν είχαμε τόσο τσίρκο πολιτική σκηνή και χαβούζα ΜΜΕ κανείς δεν θα ασχολιόταν με τέτοιου είδους προμήθειες και συμβάσεις.
Συμφωνώ σε αυτό όταν μάλιστα υπάρχουν πραγματικά ζητήματα να κάνεις κριτική.

Εγώ π.χ. δεν έχω πειστεί καθόλου για την αποτελεσματικότητα του μέτρου των self tests. Χωρίς όμως να είμαι ειδικός, μπορεί να κάνω λάθος.

Δηλαδή, αν ξέραμε ότι το self test με μοναδικό serial number 123456 το πήρε ο Jack Shephard και όταν ο Jack Shephard το χρησιμοποίησε τα αποτελέσματα του μεταδόθηκαν και καταγράφηκαν σε κάποια βάση δεδομένων, θα συμφωνούσα στη χρήση. Και με δεδομένο τον πιο μικρό βαθμό αξιοπιστίας και το αν το κάνει σωστά ο χρήστης.

Τα self kits δεν ενσωματώνουν τέτοια τεχνολογία και έτσι πέραν των δύο παραπάνω προβλημάτων έχεις να επαφίεσαι και σε μοντέλα πρόβλεψης συμπεριφοράς και στην φιλοτιμία όσων βρεθούν θετικοί να δηλώσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Τεσπά, μέχρι μέσα Μαΐου λένε ότι θα κρατήσει, θα δούμε αν είχε νόημα ή αν πετάξαμε τα χρήματα.
Δεν πιάνεστε από πουθενά ρε ριόληδες, από κει το πάτε από κει το φέρνετε στο τέλος πάλι την κυβέρνηση θα κατηγοράτε, που ούτε στη νότια Κορέα δεν έχουν τέτοια συστήματα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2021, 09:41

ΕΙΝΑΙ ΨΕΚΑΘΑΡΟ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΤΑ 4 ΠΡΩΤΑ ΓΡΆΜΜΑΤΑ, Χ-Ε-Λ-Ο ΟΥΟΥΟΥΟΥ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 27 Απρ 2021, 09:48

sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:38
Δεν πιάνεστε από πουθενά ρε ριόληδες, από κει το πάτε από κει το φέρνετε στο τέλος πάλι την κυβέρνηση θα κατηγοράτε, που ούτε στη νότια Κορέα δεν έχουν τέτοια συστήματα.
Ούτε η Βόρειος Κορέα μη σου πω. Βασικά το μέτρο έχει έμπνευση ή είναι αντιγραφή από αντίστοιχα μέτρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών.

Έπειτα, είμεθα αδέσμευτα πνεύματα. Έχουμε ενστάσεις και κάνουμε κριτική ακόμα και σε αυτούς που ψηφίσαμε, όταν έτσι νιώθουμε. Δοκίμασε το κι εσύ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2021, 10:09

Jack Shephard έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:48
sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:38
Δεν πιάνεστε από πουθενά ρε ριόληδες, από κει το πάτε από κει το φέρνετε στο τέλος πάλι την κυβέρνηση θα κατηγοράτε, που ούτε στη νότια Κορέα δεν έχουν τέτοια συστήματα.
Ούτε η Βόρειος Κορέα μη σου πω. Βασικά το μέτρο έχει έμπνευση ή είναι αντιγραφή από αντίστοιχα μέτρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών.

Έπειτα, είμεθα αδέσμευτα πνεύματα. Έχουμε ενστάσεις και κάνουμε κριτική ακόμα και σε αυτούς που ψηφίσαμε, όταν έτσι νιώθουμε. Δοκίμασε το κι εσύ.
Τι να δοκιμάσω; να κρίνω με αντικειμενικά κριτήρια τον Βαρουφάκερ στα εθνικά θέματα όταν τον ψήφισα για ευρωβουλευτή πχ; ή νομίζεις ότι κωλώνω να πω ότι το παιδί είναι άσχετο πάνω στα εθνικά - στρατιωτικά ζητήματα;
Ή πιστεύεις ότι θα έκανα ποτέ εκπτώσεις στην κριτική μου σε κάποιον ακόμη κι αν ήταν ο αδελφός μου; όχι φίλε μου, δεν είμαι νεοδημοκράτης, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, και ούτε τα γίδια οι ψηφοφόροι και τα κομματόσκυλα μπαίνουν στο απυρόβλητο, ίσα ίσα.
Εσείς εδώ τώρα τι κάνετε;
Ψειρίζετε τη μαϊμού να βρείτε ποιος φταίει;
Δεν ξέρετε ποιος φταίει για δεν φταίει κανένας;
Δε γαμιόμαστε λέω εγώ καλλίτερα, και αδέσμευτα πνεύματα και νεοδημοκράτες, εσείς δεν είστε αθρώποι, τουλούμπες χωρίς ρίγες είστε, δεν υπάρχετε καν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 27 Απρ 2021, 10:28

sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 09:35

Τέλος κακώς κατηγοράς την πολιτική σκηνή, έτσι όπως το πας εσύ στο τέλος θα μας πεις ότι φταίει και η κυβέρνηση, για τσεκά λακά.
α πα πα, μη λες τέτοια ρε, θα με κόψει το μεροκάματο ο πολυχρονεμένος.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 27 Απρ 2021, 10:28

sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:09
Τι να δοκιμάσω; να κρίνω με αντικειμενικά κριτήρια τον Βαρουφάκερ στα εθνικά θέματα όταν τον ψήφισα για ευρωβουλευτή πχ; ή νομίζεις ότι κωλώνω να πω ότι το παιδί είναι άσχετο πάνω στα εθνικά - στρατιωτικά ζητήματα;
Ή πιστεύεις ότι θα έκανα ποτέ εκπτώσεις στην κριτική μου σε κάποιον ακόμη κι αν ήταν ο αδελφός μου; όχι φίλε μου, δεν είμαι νεοδημοκράτης, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, και ούτε τα γίδια οι ψηφοφόροι και τα κομματόσκυλα μπαίνουν στο απυρόβλητο, ίσα ίσα.
Εσείς εδώ τώρα τι κάνετε;
Ψειρίζετε τη μαϊμού να βρείτε ποιος φταίει;
Δεν ξέρετε ποιος φταίει για δεν φταίει κανένας;
Δε γαμιόμαστε λέω εγώ καλλίτερα, και αδέσμευτα πνεύματα και νεοδημοκράτες, εσείς δεν είστε αθρώποι, τουλούμπες χωρίς ρίγες είστε, δεν υπάρχετε καν.
Ώπα, πήγες να πουλήσεις ειρωνεία αλλά χτυπήσαμε νεύρο. Βαθιές ανάσες, βοηθάει.

Εμείς εδώ κάναμε την κριτική που θεωρούσαμε χωρίς να περιμένουμε κανένα έναυσμα από εσένα. Μπορεί να μη σου αρέσει αλλά τι να κάνουμε που δεν έχουμε το ίδιο συμπέρασμα. Εσύ έπεσες από τα σύννεφα γιατί μία εταιρεία δε μπόρεσε να εκπληρώσει τους όρους που δεσμεύτηκε και εξέπεσε. Ξαναπέσε από τα σύννεφα, συμβαίνει πιο συχνά απ' ότι νομίζεις. Και με το κράτος και μεταξύ ιδιωτών.

Και φυσικά δε μπορείς να δείξεις βλάβη για το δημόσιο. Ούτε οικονομική ζημιά ούτε καν ότι θα πας στο φαρμακείο και δε θα βρεις το δωρεάν self test.

Εμένα η ένσταση μου δεν είναι για το διαγωνισμό, είναι για την χρησιμότητα των ίδιων των self tests. Τι να κάνουμε.

Για τις τουλούμπες και τα λοιπά είπαμε, βαθιές ανάσες.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5171
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 27 Απρ 2021, 10:35

sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:09

Δε γαμιόμαστε λέω εγώ καλλίτερα, και αδέσμευτα πνεύματα και νεοδημοκράτες, εσείς δεν είστε αθρώποι, τουλούμπες χωρίς ρίγες είστε, δεν υπάρχετε καν.
μην παραφέρεσαι, μανμου, σ'έχει ριζοσπαστικοποιήσει πλέρια η αγάπη τών φίλων μας και κινδυνεύει ο ζαμανφουτισμός σου! :D

:wave:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 27 Απρ 2021, 10:40

sys3x έγραψε:
26 Απρ 2021, 20:27
Bill Hicks έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:39
πάντως έχει «πλάκα» που οι τσίπηδες ούτε domain δεν πλήρωσαν. :smt005:


Εικόνα
Κάτσε ρε μπίλαρε γιατί με έχεις μπερδέψει.
Η κυβέρνηση έκλεισε ντηλ 10 μυρίων για κάτι αρκετά σοβαρό που αφορά την υγεία το οποίο μάλιστα έχει νομοθετήσει να παίξουν και πρόστιμα για όποιον δεν κάνει τεστ με μια νεοσύστατη εταιρεία με αρχικό κεφάλαιο 30 μεγάλα που δεν έχει καν φυσικά γραφεία με τζίμεηλ για μέηλ επικοινωνίας φάση νιγηριανός πρίγκιπας. Η παράδοση δεν έγινε και η κυβέρνηση ακύρωσε το ντηλ ελάχιστες μέρες πριν ξεκινήσουν τα μαζικά τεστ χωρίς να έχει καν τα τεστ στα χέρια της.
ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΛΩΝΟΣ βρε τριμάλαξ;
:lol:
Αλήθεια τώρα;
:smt005:
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πολιτική Προστασία: Διαφανής ο διαγωνισμός για τα self test, τι λέει για Swiss Med

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Απρ 2021, 11:00

Jack Shephard έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:28
sys3x έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:09
Τι να δοκιμάσω; να κρίνω με αντικειμενικά κριτήρια τον Βαρουφάκερ στα εθνικά θέματα όταν τον ψήφισα για ευρωβουλευτή πχ; ή νομίζεις ότι κωλώνω να πω ότι το παιδί είναι άσχετο πάνω στα εθνικά - στρατιωτικά ζητήματα;
Ή πιστεύεις ότι θα έκανα ποτέ εκπτώσεις στην κριτική μου σε κάποιον ακόμη κι αν ήταν ο αδελφός μου; όχι φίλε μου, δεν είμαι νεοδημοκράτης, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, και ούτε τα γίδια οι ψηφοφόροι και τα κομματόσκυλα μπαίνουν στο απυρόβλητο, ίσα ίσα.
Εσείς εδώ τώρα τι κάνετε;
Ψειρίζετε τη μαϊμού να βρείτε ποιος φταίει;
Δεν ξέρετε ποιος φταίει για δεν φταίει κανένας;
Δε γαμιόμαστε λέω εγώ καλλίτερα, και αδέσμευτα πνεύματα και νεοδημοκράτες, εσείς δεν είστε αθρώποι, τουλούμπες χωρίς ρίγες είστε, δεν υπάρχετε καν.
Ώπα, πήγες να πουλήσεις ειρωνεία αλλά χτυπήσαμε νεύρο. Βαθιές ανάσες, βοηθάει.

Εμείς εδώ κάναμε την κριτική που θεωρούσαμε χωρίς να περιμένουμε κανένα έναυσμα από εσένα. Μπορεί να μη σου αρέσει αλλά τι να κάνουμε που δεν έχουμε το ίδιο συμπέρασμα. Εσύ έπεσες από τα σύννεφα γιατί μία εταιρεία δε μπόρεσε να εκπληρώσει τους όρους που δεσμεύτηκε και εξέπεσε. Ξαναπέσε από τα σύννεφα, συμβαίνει πιο συχνά απ' ότι νομίζεις. Και με το κράτος και μεταξύ ιδιωτών.

Και φυσικά δε μπορείς να δείξεις βλάβη για το δημόσιο. Ούτε οικονομική ζημιά ούτε καν ότι θα πας στο φαρμακείο και δε θα βρεις το δωρεάν self test.

Εμένα η ένσταση μου δεν είναι για το διαγωνισμό, είναι για την χρησιμότητα των ίδιων των self tests. Τι να κάνουμε.

Για τις τουλούμπες και τα λοιπά είπαμε, βαθιές ανάσες.
Ναι φλέβα χτύπησες, πρώτη φορά το αναφέρω.
:smt023
Τι να μην μου άρεσε ρε φίλε, που μιλάτε για τους διαγωνισμούς του δημοσίου ενώ έχουμε τα γνωστά εδώ και δεκαετίες γκρέμλινς για κυβέρνηση που τρώνε με δέκα μασέλες ο καθένας; πλάκα κάνεις; σας γλεντάω κιόλα απλά νομίζω ότι έχει κάτι ψυχοπαθολογικό η φασούλα, ξες, να σε βάζουν μέσα απανωτές κυβερνήσεις πασοκ-νδ και συ να συνεχίζεις να τους ψηφίζεις πιστεύοντας ότι είτε αυτοί που σε οδήγησαν εξ αρχής σε αυτήν την κατάσταση μέσα από ρεμούλες και κακοδιαχείρηση θα σε σώσουν είτε ότι είναι η λιγότερο κακή επιλογή. Ειλικρινά δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο. Ύστερα σας φταίνε οι ψέκες λες και εσείς δεν είστε οι υπέρτατοι ψέκες που περιμένετε και χαΐρι μετά από όλα αυτά που έχουν συμβεί από τους ολόιδιους πολιτικούς.
Δεν λέγεται "ασκώ κριτική" σε αυτόν που παρότι για δεκαετίες παρασιτεί πάνω στη δημόσια περιουσία εγώ συνεχίζω να τον ψηφίζω γιατί λόγοι αυτό το πράμα. Είναι σαν να κάνουν κριτική τα πρόβατα στους βοσκούς το Πάσχα, τουλούμπες χωρίς ρίγες δικέ μου.
Αλλά οκ, για νεοδημοκράτες συνειδητοποιημένους μιλάμε, πόσο πιο χαμηλά;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών