10 reasons not to visit Australia

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Αύγ 2018, 07:33

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2018, 06:22
perseus έγραψε:
06 Αύγ 2018, 18:37
Νεα Ζηλανδια και τα μυαλα στα καγκελα,ημουν ετοιμος να φυγω αλλα ...
Γιατι ειναι καλυτερη η Ν. Ζηλανδια;
διοτι εκτος απο καρχαριες που στελνουν οι κακιασμενοι αυστραλοι ,δεν υπαρχει αλλα επικινδυνα ζωα.

Υπαρχουν χομπιτ εκει.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 10 Ιαν 2019, 00:21

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιούλ 2018, 16:36
Ο αντίστοιχος καφές με τον φραπέ είναι τίποτα :lol:
Πρώτη φορά στη ζωή μου γνώρισα ανθρώπους που ξυπνάνε το πρωί και δεν πίνουν τίποτα, απλά.
Κάποιοι πίνουν καπουτσίνο χειμώνα καλοκαίρι ή ρεντ μπουλ.

Το κάπνισμα αυτό που γίνεται είναι ότι δεν καπνίζεις :lol:
Βασικά απαγορεύεται σε όλους τους στεγασμένους δημόσιους χώρους. Επίσης απαγορεύεται να πίνεις έξω σε δημόσιο χώρο, οπότε αν είσαι πχ σε μπαρ και θες να κάνεις ένα τσιγάρο πρέπει να αφήσεις τη μπύρα σου μέσα, αν μπεις μέσα πρέπει να αφήσεις το τσιγάρο σου έξω. Μπύρα και τσιγάρο ταυτόχρονα είναι αδύνατος συνδιασμός εκτός αν είσαι μισός μέσα μισός έξω :lol:
Μόνο σπίτι σου.

Οργανωμένη παραλία με ξαπλώστρες και ομπρέλες 15 χρόνια δεν έχω δει πουθενά, μόνο σε ξενοδοχεία.
Η παραλίες είναι όπως τις έφτιαξε ο θεός, νερό και άμμος. Οπότε επειδή ο ήλιος εδώ γαμάει πρέπει να φέρεις μαζί σου ολόκληρο κιτ για να μη βγάλεις καρκίνο, να το στήσεις και μετά να το μαζέψεις. Και δεν έχει να παρκάρω λίιιιιιιγο στο πεζοδρόμιο ρε αδερφέ, θα πας στο πάρκινγκ στου διαόλου τη μάνα, θα πληρώσεις, και θα περπατήσεις στο ήλιο με το κιτ παραμάσχαλα :D
Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ την Αυστραλία αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ μου φαίνεται ωραία χώρα και σοβαρό κράτος.
Αν εξαιρέσει κανείς την ενοχλητική ηλιοφάνεια όλα τα υπόλοιπα ακούγονται τέλεια.
Ο μέσος Ελληναράς βέβαια δεν μπορεί να τα καταλάβει αυτά.
Εδώ άλλος πιο πάνω ρώτησε αν υπάρχουν οργανωμένες παραλίες με...ξαπλώστρες.
Αυτά με τα επικίνδυνα ζώα είναι επιεικώς για γέλια.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Ιαν 2019, 01:56

Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 10 Ιαν 2019, 07:41

aspergillus έγραψε:
10 Ιαν 2019, 00:21
Αυτά με τα επικίνδυνα ζώα είναι επιεικώς για γέλια.
Διάβασε αυτό το βιβλίο κι ίσως αλλάξεις γνώμη:
https://www.penguin.co.uk/books/1004855 ... 61835.html
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Papa John
    Δημοσιεύσεις: 7868
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

    Re: 10 reasons not to visit Australia

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 10 Ιαν 2019, 16:16

    aspergillus έγραψε:
    10 Ιαν 2019, 00:21

    Αυτά με τα επικίνδυνα ζώα είναι επιεικώς για γέλια.
    Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.

    Ορέστης 35

    Re: 10 reasons not to visit Australia

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Ιαν 2019, 19:50

    Το προβλημα με τον ηλιο ειναι τοσο σοβαρο; Πρεπει να αλοιφεσαι συνεχεια με αντιηλιακο;

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: 10 reasons not to visit Australia

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 15 Ιαν 2019, 20:00

    Ορέστης 35 έγραψε:
    15 Ιαν 2019, 19:50
    Το προβλημα με τον ηλιο ειναι τοσο σοβαρο; Πρεπει να αλοιφεσαι συνεχεια με αντιηλιακο;
    Μπα, όχι.
    Οι αβοριγίνες δεν αλείφονται ποτέ :102:
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Chilloutbuddy
      Δημοσιεύσεις: 9686
      Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
      Phorum.gr user: Chilloutbuddy

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2019, 22:55

      Ορέστης 35 έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 19:50
      Το προβλημα με τον ηλιο ειναι τοσο σοβαρο; Πρεπει να αλοιφεσαι συνεχεια με αντιηλιακο;
      Ναι.
      Κάποιο νομίζουν ότι δεν είναι και δεν το κάνουν, γι'αυτό έχουμε τα ψηλότερα ποσοστά καρκίνου του δέρματος
      Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

      Ορέστης 35

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Ιαν 2019, 23:06

      Chilloutbuddy έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 22:55
      Ορέστης 35 έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 19:50
      Το προβλημα με τον ηλιο ειναι τοσο σοβαρο; Πρεπει να αλοιφεσαι συνεχεια με αντιηλιακο;
      Ναι.
      Κάποιο νομίζουν ότι δεν είναι και δεν το κάνουν, γι'αυτό έχουμε τα ψηλότερα ποσοστά καρκίνου του δέρματος
      Καλα δεν κολλαει το δερμα σας ολη μερα με τις επαλειψεις; Εγω βαζω το καλοκαιρι για να μην κανω ρυτιδες και το βρισκω αρκετα ενοχλητικο.

      Άβαταρ μέλους
      Chilloutbuddy
      Δημοσιεύσεις: 9686
      Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
      Phorum.gr user: Chilloutbuddy

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιαν 2019, 04:58

      Ορέστης 35 έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 23:06
      Chilloutbuddy έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 22:55
      Ορέστης 35 έγραψε:
      15 Ιαν 2019, 19:50
      Το προβλημα με τον ηλιο ειναι τοσο σοβαρο; Πρεπει να αλοιφεσαι συνεχεια με αντιηλιακο;
      Ναι.
      Κάποιο νομίζουν ότι δεν είναι και δεν το κάνουν, γι'αυτό έχουμε τα ψηλότερα ποσοστά καρκίνου του δέρματος
      Καλα δεν κολλαει το δερμα σας ολη μερα με τις επαλειψεις; Εγω βαζω το καλοκαιρι για να μην κανω ρυτιδες και το βρισκω αρκετα ενοχλητικο.
      ναι.
      Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

      Άβαταρ μέλους
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
      Δημοσιεύσεις: 17016
      Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 16 Ιαν 2019, 05:39

      Απο το χωριο μου παντως που πηγαν μερικοι Αυστραλια να δουλεψουν σε φαρμες,αρα στην υπαιθρο ολοι γυρισαν πισω δεν αντεξε κανεις
      Σε μια δε περιπτωση ακουσα πως δουλευε σε μια τεραστια φαρμα,σε αποσταση 100 χιλιομετρων δεν υπηρχε ουτε ενα σπιτι και πως τα αγριογουρουνα ηταν τοσο πολλα που το κρατος σε πληρωνε με το κομματι για να τα εξολοθρευσεις
      Αληεα ψεμματα με τους Ελ ποτε δεν μπορεις να ξερεις
      Αρίστος for Tsirpas
      Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
      Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
      Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

      Ορέστης 35

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Ιαν 2019, 05:41

      ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
      16 Ιαν 2019, 05:39
      Απο το χωριο μου παντως που πηγαν μερικοι Αυστραλια να δουλεψουν σε φαρμες,αρα στην υπαιθρο ολοι γυρισαν πισω δεν αντεξε κανεις
      Σε μια δε περιπτωση ακουσα πως δουλευε σε μια τεραστια φαρμα,σε αποσταση 100 χιλιομετρων δεν υπηρχε ουτε ενα σπιτι και πως τα αγριογουρουνα ηταν τοσο πολλα που το κρατος σε πληρωνε με το κομματι για να τα εξολοθρευσεις
      Αληεα ψεμματα με τους Ελ ποτε δεν μπορεις να ξερεις
      Ειχαν παει ξαδερφια μου και τους πηραν το παιδι γιατι τσακωνονταν.

      Άβαταρ μέλους
      Chilloutbuddy
      Δημοσιεύσεις: 9686
      Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
      Phorum.gr user: Chilloutbuddy

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιαν 2019, 11:03

      H ύπαιθρος είναι άγριο πράμα, έχει φοβερή ζέστη. Ξηρή ζέστη, διαφορετική, και κρύο το βράδι (ανάλογα πού είσαι). Τώρα ήμουνα μια βδομάδα Φιλιπ Άϊλαντ και μέσα στο ίδιο 24ωρο ήθελες μαγιώ, σαγιονάρες, γυαλιά ηλίου, μπουφάν, σκούφο και χοντρές κάλτσες. Μιλάμε έφευγες λίγο παραέξω στην παραλία και έβλεπες πιγκουίνους. Κανονικούς πιγκουίνους, όχι μαλακίες.

      Αγριογούρουνα, κουνέλια, αλεπούδες, αγριόγατες, ντίνγκο, το κυνήγι είναι ελεύθερο γιατί έχουν ξεφύγει απ'τον έλεγχο και θεωρούνται παράσιτα, και κατά καιρούς όντως έχουν πληρώσει τοπικές κυβερνήσεις για εκκαθαρίσεις γιατί κάνουν καταστροφές. Πάπιες πάλι θέλει ένα σωρό άδειες και ισχυρή αστυνόμευση γιατί είναι πολύ δημοφιλές σπορ και κινδυνεύουν να τις εξολοθρεύσουν τελείως.

      Γενικά οι άνθρωποι ασχολούνται με τελείως διαφορετικά πράματα από ότι εμείς. Η Αυστραλία είναι καλή άμα σου αρέσει το κυνήγι, ποδηλασία, ψάρεμα ανοιχτής θάλασσας, τροχόσπιτα, σκηνές, τα χόμπι του γκαράζ (πχ κλασσικά αυτοκίνητα, να φτιάξεις ροκ συγκρότημα, να φτιάχνεις λουκάνικα και τέτοια), τα χόμπι του πάρκου (μπάρμπεκιου-μπαλίτσα-κρίκετ) έχει εγκαταστάσεις για ό,τι κουφό σπορ μπορείς να φανταστείς, τα δημοφιλή σπόρ είναι άλλα απ'την Ελλάδα, η φύση είναι διαφορετική, οι αποστάσεις διαφορετικές, ο ωκεανός είναι άλλο πράμα απ'τη Μεσόγειο και θέλει άλλο τρόπο για να τον χαρείς, δε μπορείς να σκάσεις μύτη με τη σαγιονάρα και τα μάλμπορο και να περιμένεις να βρεις ξαπλώστρα με ομπρέλα. Δεν έχει. Γενικά αν είσαι Έλληνας και ψαχνεις Τσάμπιονς Λιγκ, τασάκι, πεζοδρόμιο να καβαλήσεις με τ'αμάξι, μπαράκι με λίγο κόσμο μεσοβδόμαδα, περίπτερο, φραπέ, γκαρσόνι, σουβλατζίδικο, χώρο καπνιστών και φούρνο με κασερόπιτες θα μαραζώσεις. Οι περισσότεροι που ξέρω ή μαραζώνουν ή κάνουν καμμιά δεκαετία να προσαρμοστούν. Ή και τα δύο :lol:

      (γιατί έχω την εντύπωση ότι τα έχω ξαναγράψει κάπου αυτά; Μάλλον τα έχω ξαναγράψει. Μάλλον εδώ κιόλας :lol: )
      Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

      Άβαταρ μέλους
      κυριος Μακης
      Δημοσιεύσεις: 519
      Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
      Τοποθεσία: Agri Decumates

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 16 Ιαν 2019, 11:25

      αυτο που λες για Αυστραλια μου θυμισε το Wake in Fright, πολυ ωραια ταινια, οπως και το Picnic at Hanging Rock

      Άβαταρ μέλους
      Papa John
      Δημοσιεύσεις: 7868
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

      Re: 10 reasons not to visit Australia

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 16 Ιαν 2019, 18:00

      Το Wake In Fright είναι καταπληκτική ταινία.Το ίδιο κι εκείνη με το ζευγάρι που πάνε σ/κ στην εξοχή υποτίθεται για να αναθερμάνουν τη σχέση τους και στην πορεία τους επιτίθενται διάφορα ζώα της αυστραλιανής υπαίθρου,μιλάμε για απίστευτο έργο.Νομίζω λέγεται Long Weekend.

      Θα τολμούσα να πω ότι ο αυστραλέζικος κινηματογράφος είναι ο αγαπημένος μου.Πολλά διαμαντάκια αλλά και διαμάντια κανονικά.

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Ταξίδια”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών