Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2021, 01:09

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος.
:xena:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Μάιος 2021, 01:10

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:09
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος.
:xena:
Γίνεται, έχω δει κάτι ταινίες με αυτή ακριβώς την υπόθεση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:12

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 00:54
Cavaliere έγραψε:
28 Απρ 2021, 12:20
Να δουλεύεις τσάμπα, ποτέ. Να δουλεύεις έστω και για έναν μικρό μισθό, εντάξει. Τσάμπα είναι μόνο τα χόμπι.
Cecily Anne έγραψε:
28 Απρ 2021, 12:19


+1000
Δημιουργείς κακό προηγούμενο. Τσάμπα εργασία μόνο σε πρακτική σε επίπεδο σπουδών.
+1

Καλύτερα άνοιξε μπακάλικο.


ΥΓ
Απο που κι ως που η πρακτική ή η εργασία ως σπουδαστής είναι τζάμπα; :p2:
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος. Δεν μπορούσα να ζητήσω λεφτά, διότι πήγα και τους παρακάλεσα να με πάρουν απλήρωτη, για να μαζέψω εμπειρία σε εργοστάσιο στον τομέα μου, αν ζήταγα λεφτά, δε θα με έπαιρναν ποτέ. Ο μόνος λόγος που βρήκα μετά δουλειά κι ας είχα ένα βουνό σε πτυχία ήταν αυτές οι πρακτικές και δεν κάνω πλάκα. Κανονικά έπρεπε να πληρώνουν σαφώς, αλλά δε θα με έπαιρναν ποτε.
Θλιβερό.

Η πρακτική κανονικά ναι μεν υπο-αμείβεται, αμοίβεται όμως.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:58
paul25 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2021, 22:31


Εγώ. Και δεν νομίζω να είμαι εξαίρεση.

Όταν ανακατεύονται φίλοι και συγγενείς στον ιδιωτικό τομέα, ο εργοδότης πιστεύει ότι σου έκανε χάρη και δεν είναι ό,τι καλύτερο για αρχή, όσο καλός και να είσαι.
Εσυ τι; Μπηκες σε δουλεια με συμβολικο ποσο η απληρωτη, εξειδικευτηκες και σε πηρε ο εργοδοτης με αυτη την εξειδικευση η μπηκες σε μια δουλεια εθελοντρια αμισθι και βρηκες και δικτυωθηκες απο εκει; Τι απ'ολα;
Λογικά αυτό που είπες εννοεί:
Τελος, ποσοι πραγματικα εχουν δικτυωθει απο την δουλεια και εχουν βρει αλλη δουλεια μεσω αυτης;
Το οποίο ισχύει και για μένα. Δηλαδή ένα πρώην συνάδελφος από την παλιά μου δουλειά, με σύστησε στην τωρινή μου δουλειά.
Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:14

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:09
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος.
:xena:
Μου έδωσαν προϊόντα της εταιρίας. :003:
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:12

Θλιβερό.

Η πρακτική κανονικά ναι μεν υπο-αμείβεται, αμοίβεται όμως.
Παπάρια αμοίβουν ρε, μόνο στις "υποχρεωτικές" πρακτικές πληρώνουν στην Ελλάδα, γιατί συνδέονται με τη σχολή συνήθως και αναρτώνται επίσημα έτσι οι θέσεις. Στις υπόλοιπες εταιρίες βολεύουν μέχρι και στις πρακτικές δικούς τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 04 Μάιος 2021, 01:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Μάιος 2021, 01:15

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:58
paul25 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:07


Εσυ τι; Μπηκες σε δουλεια με συμβολικο ποσο η απληρωτη, εξειδικευτηκες και σε πηρε ο εργοδοτης με αυτη την εξειδικευση η μπηκες σε μια δουλεια εθελοντρια αμισθι και βρηκες και δικτυωθηκες απο εκει; Τι απ'ολα;
Λογικά αυτό που είπες εννοεί:
Τελος, ποσοι πραγματικα εχουν δικτυωθει απο την δουλεια και εχουν βρει αλλη δουλεια μεσω αυτης;
Το οποίο ισχύει και για μένα. Δηλαδή ένα πρώην συνάδελφος από την παλιά μου δουλειά, με σύστησε στην τωρινή μου δουλειά.
Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Ίδιο αντικείμενο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:16

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:58
paul25 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:07


Εσυ τι; Μπηκες σε δουλεια με συμβολικο ποσο η απληρωτη, εξειδικευτηκες και σε πηρε ο εργοδοτης με αυτη την εξειδικευση η μπηκες σε μια δουλεια εθελοντρια αμισθι και βρηκες και δικτυωθηκες απο εκει; Τι απ'ολα;
Λογικά αυτό που είπες εννοεί:
Τελος, ποσοι πραγματικα εχουν δικτυωθει απο την δουλεια και εχουν βρει αλλη δουλεια μεσω αυτης;
Το οποίο ισχύει και για μένα. Δηλαδή ένα πρώην συνάδελφος από την παλιά μου δουλειά, με σύστησε στην τωρινή μου δουλειά.
Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Αν είσαι καλός στην δουλειά σου και έχεις όνομα στην πιάτσα, έχεις διαρκώς προτάσεις εργασίας απο τις εξωεταιρικές εργασιακές σου επαφές.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:17

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 00:36
paul25 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:34


Δεν υπάρχει πλέον η λογική «Θα πιάσω δουλειά σαν εργάτης και αν θέλουν κάποιον στο λογιστήριο θα φωνάξουν εμένα». Για να κάνεις δουλειά
«γραφείου» πλέον πρέπει να χειρίζεσαι 50 προγράμματα Η/Υ που δε τα μαθαίνεις κουβαλώντας γάλατα στον Σκλαβενίτη. Αλλά και για να κουβαλήσεις
γάλατα σε Σ/Μ πλέον ζητούν εμπειρία. Χώρια ότι σε κάποιες δουλειές «ανειδίκευτων» σήμερα, στην εστίαση π.χ, δε πιάνεις πόστο αν δεν έχεις τελειώσει ΙΕΚ. Οι εποχές που τα ζαχαροπλαστεία και οι φούρνοι προσελάμβαναν απόφοιτους λυκείου «για να τους μάθουν τη δουλειά» τέλειωσαν.
Πλεον το να εχεις πτυχιο ισοδυναμει με το να μην εχεις. Ολοι εχουμε ενα χαρτι, δεν λεει κατι. Τι εξειδικευση σε κανει ανεκτιμητο; Η εμπειρια ειναι αλλο πραγμα.
Η γνώση των προγραμμάτων Η/Υ αν μιλάμε για «δουλειές γραφείου». Αλλά τα προγράμματα αυτά δε τα μαθαίνεις ως ένας κουβαλητής χυμών. Πρέπει να αφιερώσεις μπόλικο χρόνο από τη ζωή σου για να τα μάθεις. Σε κάποιες δουλειές που σε παίρναν χωρίς χαρτί κάποτε, ζητούν πιστοποίηση από ΙΕΚ'ή κάποια σχολή τέτοιου τύπου. Αν πας να ζητήσεις δουλειά ζαχαροπλάστη, μάγειρα, κομμωτή ή κάτι τέτοιο σήμερα δε βρίσκεις χωρίς χαρτί. Εκτός και αν πας στο μαγαζί του θείου σου του Θύμιου από τη Καλαμάτα για να μάθεις τη δουλειά, ενδεχομένως. Αλλά σε γνωστό μαγαζί γιοκ, χωρίς χαρτί.

Ποια προγραμματα βρε Φιλελε; Για κανα autocad η καμια σουιτα για φωτισμο για παραδειγμα; Αυτα ουτως η αλλως τα διεκδικουν αυτοι που εχουν πτυχια στα αναλογα πεδια που τα χρησιμοποιουν και τα εχουν διδαχθει στις σχολες τους. Οι περισσοτερες δουλειες γραφειου τα κλασσικα βασικα προγραμματα χρησομοποιουν και δεν σε ρωτανε καν πολλες φορες αν τα ξερεις, τα θεωρουν αυτονοητο, απο την στιγμη που τα βαζεις και στο βιογραφικο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:18

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:15
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:58

Λογικά αυτό που είπες εννοεί:

Το οποίο ισχύει και για μένα. Δηλαδή ένα πρώην συνάδελφος από την παλιά μου δουλειά, με σύστησε στην τωρινή μου δουλειά.
Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Ίδιο αντικείμενο.
Ενταξει! Εσενα σου ετυχε καλα!
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2021, 01:19

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:14
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:09
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06
Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος.
:xena:
Μου έδωσαν προϊόντα της εταιρίας. :003:
Δεν το κάνεις καλύτερο. :lol:

Και μην μου πεις ότι φταίει το βρόμικο μυαλό μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 04 Μάιος 2021, 01:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:19

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:16
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:58

Λογικά αυτό που είπες εννοεί:

Το οποίο ισχύει και για μένα. Δηλαδή ένα πρώην συνάδελφος από την παλιά μου δουλειά, με σύστησε στην τωρινή μου δουλειά.
Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Αν είσαι καλός στην δουλειά σου και έχεις όνομα στην πιάτσα, έχεις διαρκώς προτάσεις εργασίας απο τις εξωεταιρικές εργασιακές σου επαφές.
Αν εισαι ελευθεροεπαγγελματιας μπορει, εμεις μιλαμε για υπαλληλος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:20

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:19
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:14
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:09


:xena:
Μου έδωσαν προϊόντα της εταιρίας. :003:
Δεν το κάνεις καλύτερο. :lol:
:003: Ε τι να κάνω, αφού έτσι έγινε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 04 Μάιος 2021, 01:20

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 00:36
paul25 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 23:55


Πλεον το να εχεις πτυχιο ισοδυναμει με το να μην εχεις. Ολοι εχουμε ενα χαρτι, δεν λεει κατι. Τι εξειδικευση σε κανει ανεκτιμητο; Η εμπειρια ειναι αλλο πραγμα.
Η γνώση των προγραμμάτων Η/Υ αν μιλάμε για «δουλειές γραφείου». Αλλά τα προγράμματα αυτά δε τα μαθαίνεις ως ένας κουβαλητής χυμών. Πρέπει να αφιερώσεις μπόλικο χρόνο από τη ζωή σου για να τα μάθεις. Σε κάποιες δουλειές που σε παίρναν χωρίς χαρτί κάποτε, ζητούν πιστοποίηση από ΙΕΚ'ή κάποια σχολή τέτοιου τύπου. Αν πας να ζητήσεις δουλειά ζαχαροπλάστη, μάγειρα, κομμωτή ή κάτι τέτοιο σήμερα δε βρίσκεις χωρίς χαρτί. Εκτός και αν πας στο μαγαζί του θείου σου του Θύμιου από τη Καλαμάτα για να μάθεις τη δουλειά, ενδεχομένως. Αλλά σε γνωστό μαγαζί γιοκ, χωρίς χαρτί.

Ποια προγραμματα βρε Φιλελε; Για κανα autocad η καμια σουιτα για φωτισμο για παραδειγμα; Αυτα ουτως η αλλως τα διεκδικουν αυτοι που εχουν πτυχια στα αναλογα πεδια που τα χρησιμοποιουν και τα εχουν διδαχθει στις σχολες τους. Οι περισσοτερες δουλειες γραφειου τα κλασσικα βασικα προγραμματα χρησομοποιουν και δεν σε ρωτανε καν πολλες φορες αν τα ξερεις, τα θεωρουν αυτονοητο, απο την στιγμη που τα βαζεις και στο βιογραφικο.
Στο Μάρκετινγκ ζητούν τη γνώση μπόλικων προγραμμάτων που δεν τα μαθαίνεις στη σχολή. Επιπλέον, ζητούν πολύ τις πιστοποιήσεις που δίνουν εταιρείες σαν τη Google.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Μάιος 2021, 01:21

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:15
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13


Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Ίδιο αντικείμενο.
Ενταξει! Εσενα σου ετυχε καλα!
Δεν ήταν απλήρωτη η πρώτη, κανονική δουλειά. Απλά το διατυπώσες έτσι που απέκλεισες τις δικτυώσεις μέσω δουλειάς γενικώς, δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:21

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:14
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:12

Θλιβερό.

Η πρακτική κανονικά ναι μεν υπο-αμείβεται, αμοίβεται όμως.
Παπάρια αμοίβουν ρε, μόνο στις "υποχρεωτικές" πρακτικές πληρώνουν στην Ελλάδα, γιατί συνδέονται με τη σχολή συνήθως και αναρτώνται επίσημα έτσι οι θέσεις. Στις υπόλοιπες εταιρίες βολεύουν μέχρι και στις πρακτικές δικούς τους.
Εγώ πάντως ως σπουδαστής μπιφτεκοψηστικής, από το 1ο έτος έκανα λίγο πριν το καλοκαίρι τυφλές αιτήσεις για πρακτική εργασία. Μια ψησταριά ενδιαφέρθηκε, ξεκίνησα να ψηνω μπιφτέκια στα ντεκς, και στο τέλος του μήνα με πληρώσαν όσα έπαιρνε ο τελευταίος εποχικός ψήστης. Αυτό συνεχίστηκε σε διάφορες ψησταριές κατά την διάρκεια της φοίτησής μου στην ψηστική σχολή.
Δεν αντιμετώπισα ποτέ κατάσταση όπου κάποιος δεν θέλησε να με πληρώσει. Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα, ντρεπόμουν που με πληρώναν, γιατί ουσιαστικά δεν έκανα τίποτε, παρά μόνο μασάλι -εως και κρυφά τσίπουρα σε διακριτικές ταβέρνες- με τους γηραιότερους ψήστες. Στο τέλος πάντα βαρβάτη συστατική επιστολή, γεμάτη η A4 μέχρι κάτω.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών