Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:25

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:21
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:14
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:12

Θλιβερό.

Η πρακτική κανονικά ναι μεν υπο-αμείβεται, αμοίβεται όμως.
Παπάρια αμοίβουν ρε, μόνο στις "υποχρεωτικές" πρακτικές πληρώνουν στην Ελλάδα, γιατί συνδέονται με τη σχολή συνήθως και αναρτώνται επίσημα έτσι οι θέσεις. Στις υπόλοιπες εταιρίες βολεύουν μέχρι και στις πρακτικές δικούς τους.
Εγώ πάντως ως σπουδαστής μπιφτεκοψηστικής, από το 1ο έτος έκανα λίγο πριν το καλοκαίρι τυφλές αιτήσεις για πρακτική εργασία. Μια ψησταριά ενδιαφέρθηκε, ξεκίνησα να ψηνω μπιφτέκια στα ντεκς, και στο τέλος του μήνα με πληρώσαν όσα έπαιρνε ο τελευταίος εποχικός ψήστης. Αυτό συνεχίστηκε σε διάφορες ψησταριές κατά την διάρκεια της φοίτησής μου στην ψηστική σχολή.
Δεν αντιμετώπισα ποτέ κατάσταση όπου κάποιος δεν θέλησε να με πληρώσει. Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα, ντρεπόμουν που με πληρώναν, γιατί ουσιαστικά δεν έκανα τίποτε, παρά μόνο μασάλι -εως και κρυφά τσίπουρα σε διακριτικές ταβέρνες- με τους γηραιότερους ψήστες. Στο τέλος πάντα βαρβάτη συστατική επιστολή, γεμάτη η A4 μέχρι κάτω.
Εγώ από εμάς ξέρω να πληρώθηκαν καλά μόνο κάτι παιδιά που πήγαν με προγράμματα εξωτερικό σε διάφορες χώρες. Δε θυμάμαι πώς λέγονταν ακριβώς, ήτουν τύπου stage.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:25

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:20
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 00:36


Η γνώση των προγραμμάτων Η/Υ αν μιλάμε για «δουλειές γραφείου». Αλλά τα προγράμματα αυτά δε τα μαθαίνεις ως ένας κουβαλητής χυμών. Πρέπει να αφιερώσεις μπόλικο χρόνο από τη ζωή σου για να τα μάθεις. Σε κάποιες δουλειές που σε παίρναν χωρίς χαρτί κάποτε, ζητούν πιστοποίηση από ΙΕΚ'ή κάποια σχολή τέτοιου τύπου. Αν πας να ζητήσεις δουλειά ζαχαροπλάστη, μάγειρα, κομμωτή ή κάτι τέτοιο σήμερα δε βρίσκεις χωρίς χαρτί. Εκτός και αν πας στο μαγαζί του θείου σου του Θύμιου από τη Καλαμάτα για να μάθεις τη δουλειά, ενδεχομένως. Αλλά σε γνωστό μαγαζί γιοκ, χωρίς χαρτί.

Ποια προγραμματα βρε Φιλελε; Για κανα autocad η καμια σουιτα για φωτισμο για παραδειγμα; Αυτα ουτως η αλλως τα διεκδικουν αυτοι που εχουν πτυχια στα αναλογα πεδια που τα χρησιμοποιουν και τα εχουν διδαχθει στις σχολες τους. Οι περισσοτερες δουλειες γραφειου τα κλασσικα βασικα προγραμματα χρησομοποιουν και δεν σε ρωτανε καν πολλες φορες αν τα ξερεις, τα θεωρουν αυτονοητο, απο την στιγμη που τα βαζεις και στο βιογραφικο.
Στο Μάρκετινγκ ζητούν τη γνώση μπόλικων προγραμμάτων που δεν τα μαθαίνεις στη σχολή. Επιπλέον, ζητούν πολύ τις πιστοποιήσεις που δίνουν εταιρείες σαν τη Google.
Πιθανον! Γιατι το μαρκετινγκ πλεον ειναι αρκετα ψηφιακο, αλλα αυτος ειναι ενας τομεας στους δεκαδες εκτος πληροφορικης.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:25

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:19
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:16
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:13


Ιδια θεση και ιδιο ειδος;
Αν είσαι καλός στην δουλειά σου και έχεις όνομα στην πιάτσα, έχεις διαρκώς προτάσεις εργασίας απο τις εξωεταιρικές εργασιακές σου επαφές.
Αν εισαι ελευθεροεπαγγελματιας μπορει, εμεις μιλαμε για υπαλληλος.
Για υπάλληλο μιλάμε πάντα. Αν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο, μιλάς με άλλες εταιρίες κλπ, σε ξέρουν ποιός είσαι και τι μπορείς να κάνεις. ΟΚ, αν είσαι μόνο για εσωτερικές εργασίες, προφανώς πρόκειται για άλλη κατάσταση.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 04 Μάιος 2021, 01:26

Υπο συνθηκες, ειναι ωφελιμο να δουλευεις χωρις πληρωμη. Ειναι σαν να επενδυεις στον εαυτο σου και χωρις το ρισκο.

π.χ. Μονο τρελος θα ελεγε οχι σε 6μηνη εργασια σε Google η Amazon. Σκεφτειτε μονο ποσες πορτες θα ανοιγαν με αυτα τα 2 στο βιογραφικο.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:28

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:25
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:19
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:16


Αν είσαι καλός στην δουλειά σου και έχεις όνομα στην πιάτσα, έχεις διαρκώς προτάσεις εργασίας απο τις εξωεταιρικές εργασιακές σου επαφές.
Αν εισαι ελευθεροεπαγγελματιας μπορει, εμεις μιλαμε για υπαλληλος.
Για υπάλληλο μιλάμε πάντα. Αν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο, μιλάς με άλλες εταιρίες κλπ, σε ξέρουν ποιός είσαι και τι μπορείς να κάνεις. ΟΚ, αν είσαι μόνο για εσωτερικές εργασίες, προφανώς πρόκειται για άλλη κατάσταση.
Αν εισαι πωλητης η αντιπροσωπος μπορει, αλλα σαν πωλητης εισαι στην ουσια επιχειρηματιας του εαυτου σου και ας εχεις υπαλληλικη σχεση, διοτι χρησιμοποιεις δεξιοτητες που θα χρησιμοποιουσες ως να ησουν αυτονομος και να εψαχνες πελατες. Για τετοιες θεσεις ικανοι ειναι λιγοι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:28

dwarven, απο την δουλειά σου δίνει απλά τασκς ο μάνατζερ :smt047 , ή έχεις κάποιες εφαρμογές υπό την φτερούγα σου ως lead-engineer, λαμβάνεις μέρος σε telcos με πελάτες και συνεργαζόμενες εταιρίες, άμεση επικοινωνία μέσω τηλ και ημελς κλπ; :xena:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:29

lafkiotis έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:26
Υπο συνθηκες, ειναι ωφελιμο να δουλευεις χωρις πληρωμη. Ειναι σαν να επενδυεις στον εαυτο σου και χωρις το ρισκο.

π.χ. Μονο τρελος θα ελεγε οχι σε 6μηνη εργασια σε Google η Amazon. Σκεφτειτε μονο ποσες πορτες θα ανοιγαν με αυτα τα 2 στο βιογραφικο.
Google και Amazon θα σου πληρώσουν την πρακτική και με το παραπάνω. Γενικά, μόνο κυρ παντελής ελληνοδαιμόνιος επιχειρηματίας με χρυσό δόντι και ιδρωμένη μασχάλη δεν θα σε πληρώσει ως πρακτικάριο.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:32

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:25
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:19


Αν εισαι ελευθεροεπαγγελματιας μπορει, εμεις μιλαμε για υπαλληλος.
Για υπάλληλο μιλάμε πάντα. Αν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο, μιλάς με άλλες εταιρίες κλπ, σε ξέρουν ποιός είσαι και τι μπορείς να κάνεις. ΟΚ, αν είσαι μόνο για εσωτερικές εργασίες, προφανώς πρόκειται για άλλη κατάσταση.
Αν εισαι πωλητης η αντιπροσωπος μπορει, αλλα σαν πωλητης εισαι στην ουσια επιχειρηματιας του εαυτου σου και ας εχεις υπαλληλικη σχεση, διοτι χρησιμοποιεις δεξιοτητες που θα χρησιμοποιουσες ως να ησουν αυτονομος και να εψαχνες πελατες. Για τετοιες θεσεις ικανοι ειναι λιγοι.
Γιατί αν είσαι μελετητής ή στην έρευνα και ανάπτυξη κάπου δεν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο; :p2:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:21
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:15

Ίδιο αντικείμενο.
Ενταξει! Εσενα σου ετυχε καλα!
Δεν ήταν απλήρωτη η πρώτη, κανονική δουλειά. Απλά το διατυπώσες έτσι που απέκλεισες τις δικτυώσεις μέσω δουλειάς γενικώς, δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι.
Οχι! Δεν απεκλεισα την δικτυωση γενικα. Διαβασε το πρωτο μου ποστ, μιλαω για συγγενεις και φιλους απο ολους τους χωρους, ακομα και απο την δουλεια. Ωστοσο μεσα απο δουλεια ειναι σπανιο, ποσο μαλλον αν ειναι να πας σε ανταγωνιστικη εταιρεια με καλυτερο μισθο και αρμοδιοτητες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:36

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:32
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:25

Για υπάλληλο μιλάμε πάντα. Αν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο, μιλάς με άλλες εταιρίες κλπ, σε ξέρουν ποιός είσαι και τι μπορείς να κάνεις. ΟΚ, αν είσαι μόνο για εσωτερικές εργασίες, προφανώς πρόκειται για άλλη κατάσταση.
Αν εισαι πωλητης η αντιπροσωπος μπορει, αλλα σαν πωλητης εισαι στην ουσια επιχειρηματιας του εαυτου σου και ας εχεις υπαλληλικη σχεση, διοτι χρησιμοποιεις δεξιοτητες που θα χρησιμοποιουσες ως να ησουν αυτονομος και να εψαχνες πελατες. Για τετοιες θεσεις ικανοι ειναι λιγοι.
Γιατί αν είσαι μελετητής ή στην έρευνα και ανάπτυξη κάπου δεν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο; :p2:
Εχω φιλο μελετητη σε Τραπεζα, με κανεναν δεν ερχεται σε επαφη εκτος τραπεζας, μονο με εσωτερικους υπαλληλους. Τι εννοεις εσυ;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:38

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:21
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:18


Ενταξει! Εσενα σου ετυχε καλα!
Δεν ήταν απλήρωτη η πρώτη, κανονική δουλειά. Απλά το διατυπώσες έτσι που απέκλεισες τις δικτυώσεις μέσω δουλειάς γενικώς, δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι.
Οχι! Δεν απεκλεισα την δικτυωση γενικα. Διαβασε το πρωτο μου ποστ, μιλαω για συγγενεις και φιλους απο ολους τους χωρους, ακομα και απο την δουλεια. Ωστοσο μεσα απο δουλεια ειναι σπανιο, ποσο μαλλον αν ειναι να πας σε ανταγωνιστικη εταιρεια με καλυτερο μισθο και αρμοδιοτητες.
Σε μας είναι τρομερά κλασικό, όποτε έφευγε ένας από το τμήμα να τραβάει μαζί του 3-4 μέσα στην επόμενη πενταετία. :102: Εμένα μου έτυχε πρόταση από εταιρία από τύπισσα που είχε πάρει τη θέση μου σε άλλη εταιρία, όταν παραιτήθηκα και είχε αναλάβει το αρχείο μου. Κάποια στιγμή πήγε σε άλλη εταιρία και με έψαχναν για συνέντευξη εξαιτίας της. Ούτε τη φάτσα μου δεν ήξερε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Μάιος 2021, 01:40

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28
dwarven, απο την δουλειά σου δίνει απλά τασκς ο μάνατζερ :smt047 , ή έχεις κάποιες εφαρμογές υπό την φτερούγα σου ως lead-engineer, λαμβάνεις μέρος σε telcos με πελάτες και συνεργαζόμενες εταιρίες, άμεση επικοινωνία μέσω τηλ και ημελς κλπ; :xena:
Νέοπας είμαι, τώρα έγινα ας πούμε not-Junior-but-not-Senior-either. Τασκς μου δίνουν απ' όλη την εταιρεία. Η προηγούμενη δουλειά ήταν consulting και εκεί είχα μεγαλύτερη επαφή με εταιρεία-πελάτη. Ωστόσο είχα υποτίθεται clause ότι δεν μπορώ να πάω να δουλέψω για πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην πράξη).
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:41

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:36
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:32
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28


Αν εισαι πωλητης η αντιπροσωπος μπορει, αλλα σαν πωλητης εισαι στην ουσια επιχειρηματιας του εαυτου σου και ας εχεις υπαλληλικη σχεση, διοτι χρησιμοποιεις δεξιοτητες που θα χρησιμοποιουσες ως να ησουν αυτονομος και να εψαχνες πελατες. Για τετοιες θεσεις ικανοι ειναι λιγοι.
Γιατί αν είσαι μελετητής ή στην έρευνα και ανάπτυξη κάπου δεν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο; :p2:
Εχω φιλο μελετητη σε Τραπεζα, με κανεναν δεν ερχεται σε επαφη εκτος τραπεζας, μονο με εσωτερικους υπαλληλους. Τι εννοεις εσυ;
ΟΚ, αν σε έχουν κλειδωμένο, αν εν γένει είναι τέτοιο το αντικείμενο εργασίας, πάσο.

Εγώ εννοώ τις θέσεις εργασίας που λιγότερο ή περισσότερο έρχεσαι σε επαφή με πελάτες, συνεργάτες, κοκ. Δεν είναι μόνο οι πωλητές σε αυτή τη θέση, αλλά μια μεγάλη άλλη γκάμα υπαλλήλων.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:40
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28
dwarven, απο την δουλειά σου δίνει απλά τασκς ο μάνατζερ :smt047 , ή έχεις κάποιες εφαρμογές υπό την φτερούγα σου ως lead-engineer, λαμβάνεις μέρος σε telcos με πελάτες και συνεργαζόμενες εταιρίες, άμεση επικοινωνία μέσω τηλ και ημελς κλπ; :xena:
Νέοπας είμαι, τώρα έγινα ας πούμε not-Junior-but-not-Senior-either. Τασκς μου δίνουν απ' όλη την εταιρεία. Η προηγούμενη δουλειά ήταν consulting και εκεί είχα μεγαλύτερη επαφή με εταιρεία-πελάτη. Ωστόσο είχα υποτίθεται clause ότι δεν μπορώ να πάω να δουλέψω για πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην πράξη).
:xena:

Δεν σου ανήκει κάτι απο το software; Aν κάτι δεν πάει καλά, υπάρχει φίτσουρ ρικουέστ, κοκ, εσύ δεν είσαι μπροστά; Tι, πάει άλλος αντιπρόσωπος και παίζει σπασμένο τηλέφωνο, ή το τασκ είναι τόσο τρίβιαλ που μπορεί να το χειριστεί έτσι άϊντε ο κάθε μανατζαραίος;
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:44

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:38
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:21

Δεν ήταν απλήρωτη η πρώτη, κανονική δουλειά. Απλά το διατυπώσες έτσι που απέκλεισες τις δικτυώσεις μέσω δουλειάς γενικώς, δεν ξέρω αν το εννοούσες έτσι.
Οχι! Δεν απεκλεισα την δικτυωση γενικα. Διαβασε το πρωτο μου ποστ, μιλαω για συγγενεις και φιλους απο ολους τους χωρους, ακομα και απο την δουλεια. Ωστοσο μεσα απο δουλεια ειναι σπανιο, ποσο μαλλον αν ειναι να πας σε ανταγωνιστικη εταιρεια με καλυτερο μισθο και αρμοδιοτητες.
Σε μας είναι τρομερά κλασικό, όποτε έφευγε ένας από το τμήμα να τραβάει μαζί του 3-4 μέσα στην επόμενη πενταετία. :102: Εμένα μου έτυχε πρόταση από εταιρία από τύπισσα που είχε πάρει τη θέση μου σε άλλη εταιρία, όταν παραιτήθηκα και είχε αναλάβει το αρχείο μου. Κάποια στιγμή πήγε σε άλλη εταιρία και με έψαχναν για συνέντευξη εξαιτίας της. Ούτε τη φάτσα μου δεν ήξερε.
Εχω ακουσει τετοιο περιστατικο, με γνωστη εταιρεια ιατρικων εξετασεων, οπου καποιοι υπαλληλοι αλλαξαν εταιρικο τομεα και προσλαμβαναν μονο ατομα που εφευγαν απο το ιατρικο κεντρο. Ενταξει! Αυτο δεν ειναι συνηθες, ειναι συνηθως κλικες και επικρατουν οι σχεσεις που επικρατουν στις κλικες, τις οποιες δυστυχως η ευτυχως ποτε μου δεν ετυχε να ζησω.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών