Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2021, 01:47

lafkiotis έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:26
Υπο συνθηκες, ειναι ωφελιμο να δουλευεις χωρις πληρωμη. Ειναι σαν να επενδυεις στον εαυτο σου και χωρις το ρισκο.

π.χ. Μονο τρελος θα ελεγε οχι σε 6μηνη εργασια σε Google η Amazon. Σκεφτειτε μονο ποσες πορτες θα ανοιγαν με αυτα τα 2 στο βιογραφικο.
Εξήγησέ μου τι ανάγκη έχει η Google από τζάμπα υπαλλήλους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:49

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:44


Εχω ακουσει τετοιο περιστατικο, με γνωστη εταιρεια ιατρικων εξετασεων, οπου καποιοι υπαλληλοι αλλαξαν εταιρικο τομεα και προσλαμβαναν μονο ατομα που εφευγαν απο το ιατρικο κεντρο. Ενταξει! Αυτο δεν ειναι συνηθες, ειναι συνηθως κλικες και επικρατουν οι σχεσεις που επικρατουν στις κλικες, τις οποιες δυστυχως η ευτυχως ποτε μου δεν ετυχε να ζησω.
Επίσης σκέψου το, αν αύριο το πρωί σε πάρουν να στήσεις ομάδα δικιά σου, ποιούς θα φέρεις, αν όχι αυτούς με τους οποίους έχει ήδη εμπειρία καλής συνεργασίας; Ή αν έχεις δει τη δουλειά τους και θες κάτι παρόμοιο. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:50

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:41
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:36
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:32

Γιατί αν είσαι μελετητής ή στην έρευνα και ανάπτυξη κάπου δεν έχεις επαφές με τον έξω κόσμο; :p2:
Εχω φιλο μελετητη σε Τραπεζα, με κανεναν δεν ερχεται σε επαφη εκτος τραπεζας, μονο με εσωτερικους υπαλληλους. Τι εννοεις εσυ;
ΟΚ, αν σε έχουν κλειδωμένο, αν εν γένει είναι τέτοιο το αντικείμενο εργασίας, πάσο.

Εγώ εννοώ τις θέσεις εργασίας που λιγότερο ή περισσότερο έρχεσαι σε επαφή με πελάτες, συνεργάτες, κοκ. Δεν είναι μόνο οι πωλητές σε αυτή τη θέση, αλλά μια μεγάλη άλλη γκάμα υπαλλήλων.
Εχω κανει θεση οπου ερχομουν σε επαφη με "πελατες", υπηρξα συμβουλος προγραμματων ΕΣΠΑ και εφτιαχνα τις προτασεις και τον φακελο τον φυσικο για ΜΚΟ, οταν αναγκαστηκα να φυγω δεν υπηρξε κανεις που θα μπορουσε να μου βρει δουλεια. Οι επαφες μου με τους εκπροσωπους ηταν αυτες που επρεπε να ηταν, δεν θα επαιρνα καποιον και θα του ελεγα " κυρ Κωστα μου τι κανετε πως ειστε σημερα; Ποια τα νεα σας; κλπ" σαν να ημασταν φιλοι χρονια, πολλους δεν τους εβλεπα καν, μιλουσα μαζι τους στο τηλεφωνο. Πως θα μετετρεπα αυτη την τυπικη σχεση σε σχεση που θα εκανε τον αλλο να νιωσει οτι αξιζει να με βοηθησει;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:50

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:44
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:38
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:35


Οχι! Δεν απεκλεισα την δικτυωση γενικα. Διαβασε το πρωτο μου ποστ, μιλαω για συγγενεις και φιλους απο ολους τους χωρους, ακομα και απο την δουλεια. Ωστοσο μεσα απο δουλεια ειναι σπανιο, ποσο μαλλον αν ειναι να πας σε ανταγωνιστικη εταιρεια με καλυτερο μισθο και αρμοδιοτητες.
Σε μας είναι τρομερά κλασικό, όποτε έφευγε ένας από το τμήμα να τραβάει μαζί του 3-4 μέσα στην επόμενη πενταετία. :102: Εμένα μου έτυχε πρόταση από εταιρία από τύπισσα που είχε πάρει τη θέση μου σε άλλη εταιρία, όταν παραιτήθηκα και είχε αναλάβει το αρχείο μου. Κάποια στιγμή πήγε σε άλλη εταιρία και με έψαχναν για συνέντευξη εξαιτίας της. Ούτε τη φάτσα μου δεν ήξερε.
Εχω ακουσει τετοιο περιστατικο, με γνωστη εταιρεια ιατρικων εξετασεων, οπου καποιοι υπαλληλοι αλλαξαν εταιρικο τομεα και προσλαμβαναν μονο ατομα που εφευγαν απο το ιατρικο κεντρο. Ενταξει! Αυτο δεν ειναι συνηθες, ειναι συνηθως κλικες και επικρατουν οι σχεσεις που επικρατουν στις κλικες, τις οποιες δυστυχως η ευτυχως ποτε μου δεν ετυχε να ζησω.
Το κακό που είναι;

Aν πχ με πάρουν να αναλάβω μπιφτεκοψηστική ομάδα που έχει τελματώσει, εννοείται ότι θα προσπαθήσω να τραβήξω επιλεγμένους πρώην συνεργάτες μου-κλειδιά (απο διάφορα χρονολογικά σναπσοτς της ψηστικής καριέρας μου) για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 04 Μάιος 2021, 01:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 01:53

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:50
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:41
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:36


Εχω φιλο μελετητη σε Τραπεζα, με κανεναν δεν ερχεται σε επαφη εκτος τραπεζας, μονο με εσωτερικους υπαλληλους. Τι εννοεις εσυ;
ΟΚ, αν σε έχουν κλειδωμένο, αν εν γένει είναι τέτοιο το αντικείμενο εργασίας, πάσο.

Εγώ εννοώ τις θέσεις εργασίας που λιγότερο ή περισσότερο έρχεσαι σε επαφή με πελάτες, συνεργάτες, κοκ. Δεν είναι μόνο οι πωλητές σε αυτή τη θέση, αλλά μια μεγάλη άλλη γκάμα υπαλλήλων.
Εχω κανει θεση οπου ερχομουν σε επαφη με "πελατες", υπηρξα συμβουλος προγραμματων ΕΣΠΑ και εφτιαχνα τις προτασεις και τον φακελο τον φυσικο για ΜΚΟ, οταν αναγκαστηκα να φυγω δεν υπηρξε κανεις που θα μπορουσε να μου βρει δουλεια. Οι επαφες μου με τους εκπροσωπους ηταν αυτες που επρεπε να ηταν, δεν θα επαιρνα καποιον και θα του ελεγα " κυρ Κωστα μου τι κανετε πως ειστε σημερα; Ποια τα νεα σας; κλπ" σαν να ημασταν φιλοι χρονια, πολλους δεν τους εβλεπα καν, μιλουσα μαζι τους στο τηλεφωνο. Πως θα μετετρεπα αυτη την τυπικη σχεση σε σχεση που θα εκανε τον αλλο να νιωσει οτι αξιζει να με βοηθησει;
ΟΚ, εξαρτάται και τον τομέα.

Επίσης, εδώ δεν λέμε για κάποιον που θα θελήσει να σε βοηθήσει, να σε λυπηθεί κλπ, αλλά για κάποιον/κάποιους που σε έχουν πραγματικά ανάγκη και σε αποζητούν με το σάλιο να σταλάζει απο το στόμα, να σε λιμπίζονται, να σε λιγουρεύονται, να τους έχεις γίνει εμμονή και να μην μπορούν να κοιμηθούν τα βράδια.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 01:54

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:49
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:44


Εχω ακουσει τετοιο περιστατικο, με γνωστη εταιρεια ιατρικων εξετασεων, οπου καποιοι υπαλληλοι αλλαξαν εταιρικο τομεα και προσλαμβαναν μονο ατομα που εφευγαν απο το ιατρικο κεντρο. Ενταξει! Αυτο δεν ειναι συνηθες, ειναι συνηθως κλικες και επικρατουν οι σχεσεις που επικρατουν στις κλικες, τις οποιες δυστυχως η ευτυχως ποτε μου δεν ετυχε να ζησω.
Επίσης σκέψου το, αν αύριο το πρωί σε πάρουν να στήσεις ομάδα δικιά σου, ποιούς θα φέρεις, αν όχι αυτούς με τους οποίους έχει ήδη εμπειρία καλής συνεργασίας; Ή αν έχεις δει τη δουλειά τους και θες κάτι παρόμοιο. :102:
Μα δεν ειναι απαραιτητο να σε ξερει, το ανεφερες και η ιδια, οτι δεν σε ξερανε και σε ζηταγαν. Απλα εβλεπαν στο βιογραφικο οτι ειναι απο την παλια τους δουλεια και τους διαλεγαν μονο γι'αυτο η επεφτε συρμα μεσα στην εταιρεια οτι γινεται. Δηλαδη λεγανε "Α! Παρτον μωρε αυτος ειναι δικο μας παιδι" αυτο ηταν το κριτηριο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 01:59

paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:54
Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:49
paul25 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:44


Εχω ακουσει τετοιο περιστατικο, με γνωστη εταιρεια ιατρικων εξετασεων, οπου καποιοι υπαλληλοι αλλαξαν εταιρικο τομεα και προσλαμβαναν μονο ατομα που εφευγαν απο το ιατρικο κεντρο. Ενταξει! Αυτο δεν ειναι συνηθες, ειναι συνηθως κλικες και επικρατουν οι σχεσεις που επικρατουν στις κλικες, τις οποιες δυστυχως η ευτυχως ποτε μου δεν ετυχε να ζησω.
Επίσης σκέψου το, αν αύριο το πρωί σε πάρουν να στήσεις ομάδα δικιά σου, ποιούς θα φέρεις, αν όχι αυτούς με τους οποίους έχει ήδη εμπειρία καλής συνεργασίας; Ή αν έχεις δει τη δουλειά τους και θες κάτι παρόμοιο. :102:
Μα δεν ειναι απαραιτητο να σε ξερει, το ανεφερες και η ιδια, οτι δεν σε ξερανε και σε ζηταγαν. Απλα εβλεπαν στο βιογραφικο οτι ειναι απο την παλια τους δουλεια και τους διαλεγαν μονο γι'αυτο η επεφτε συρμα μεσα στην εταιρεια οτι γινεται. Δηλαδη λεγανε "Α! Παρτον μωρε αυτος ειναι δικο μας παιδι" αυτο ηταν το κριτηριο.
Ρε είναι πολύ πιο απλό από όσο το σκέφτεσαι. Σου παραιτείται ένας πχ από την ομάδα και έχεις ανάγκη άμεσης αποκατάστασης. Ρωτάς στην ομάδα σου "έχετε κάποιον για άμεσα;" Εκεί πετιέμαι εγώ και λέω πχ, ναι ο Τάδε, δούλευε μαζί μου τόσα χρόνια εκεί, είναι καλός εκεί κι εκεί κι εκεί. Σε μισή ώρα έχεις δώσει το βιογραφικό του και το επομενο πρωί έρχεται για συνέντευξη. Την επόμενη φορά που θα ξανασυμβεί και η πρόταση που έκανες πέτυχε, σου ζητάνε και δεύτερο άτομο. Ε σιγά σιγά μαζεύεις 3-4 δικούς σου.

Στο παράδειγμα που σου έδωσα έτυχε το άλλο που σου είπα, με ψάχνανε, για να τους στήσω το ίδιο αρχείο που ανέλαβε η τύπισσα όταν παραιτήθηκα σε άλλη δουλειά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 04 Μάιος 2021, 02:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Μάιος 2021, 02:00

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:40
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:28
dwarven, απο την δουλειά σου δίνει απλά τασκς ο μάνατζερ :smt047 , ή έχεις κάποιες εφαρμογές υπό την φτερούγα σου ως lead-engineer, λαμβάνεις μέρος σε telcos με πελάτες και συνεργαζόμενες εταιρίες, άμεση επικοινωνία μέσω τηλ και ημελς κλπ; :xena:
Νέοπας είμαι, τώρα έγινα ας πούμε not-Junior-but-not-Senior-either. Τασκς μου δίνουν απ' όλη την εταιρεία. Η προηγούμενη δουλειά ήταν consulting και εκεί είχα μεγαλύτερη επαφή με εταιρεία-πελάτη. Ωστόσο είχα υποτίθεται clause ότι δεν μπορώ να πάω να δουλέψω για πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην πράξη).
:xena:

Δεν σου ανήκει κάτι απο το software; Aν κάτι δεν πάει καλά, υπάρχει φίτσουρ ρικουέστ, κοκ, εσύ δεν είσαι μπροστά; Tι, πάει άλλος αντιπρόσωπος και παίζει σπασμένο τηλέφωνο, ή το τασκ είναι τόσο τρίβιαλ που μπορεί να το χειριστεί έτσι άϊντε ο κάθε μανατζαραίος;
Είναι επειδή δίνουμε το ίδιο προϊόν σε όλους τους πελάτες. Software as a service. Επομένως δεν νόημα να μιλήσω με τον τάδε πελάτη που θέλει το Χ. Αν το support μας πει ότι αρκετοί θέλουν το Χ, θα δούμε αν μπορούμε να το βάλουμε στο πρόγραμμα. Αν ο τάδε μας αναφέρει το Ψ μπαγκ, μάλλον κι άλλοι το έχουν και δε το έχουν πάρει χαμπάρι.

Οπότε εγώ μόνο εσωτερικά μιλάω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Μάιος 2021, 02:01

Daje έγραψε:
28 Απρ 2021, 13:37
Υπάρχουν δουλειές που όχι μόνο τσάμπα θα δούλευα, αλλά θα πληρώνα κι όλας για να τις κάνω.
Πορνοστάρ?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 02:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:00
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:40

Νέοπας είμαι, τώρα έγινα ας πούμε not-Junior-but-not-Senior-either. Τασκς μου δίνουν απ' όλη την εταιρεία. Η προηγούμενη δουλειά ήταν consulting και εκεί είχα μεγαλύτερη επαφή με εταιρεία-πελάτη. Ωστόσο είχα υποτίθεται clause ότι δεν μπορώ να πάω να δουλέψω για πελάτη (δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην πράξη).
:xena:

Δεν σου ανήκει κάτι απο το software; Aν κάτι δεν πάει καλά, υπάρχει φίτσουρ ρικουέστ, κοκ, εσύ δεν είσαι μπροστά; Tι, πάει άλλος αντιπρόσωπος και παίζει σπασμένο τηλέφωνο, ή το τασκ είναι τόσο τρίβιαλ που μπορεί να το χειριστεί έτσι άϊντε ο κάθε μανατζαραίος;
Είναι επειδή δίνουμε το ίδιο προϊόν σε όλους τους πελάτες. Software as a service. Επομένως δεν νόημα να μιλήσω με τον τάδε πελάτη που θέλει το Χ. Αν το support μας πει ότι αρκετοί θέλουν το Χ, θα δούμε αν μπορούμε να το βάλουμε στο πρόγραμμα. Αν ο τάδε μας αναφέρει το Ψ μπαγκ, μάλλον κι άλλοι το έχουν και δε το έχουν πάρει χαμπάρι.

Οπότε εγώ μόνο εσωτερικά μιλάω.
Οφείλεις να εργαστείς σκληρά για να αποκτήσεις το συντομότερο seniority. Δεν είναι πράγματα αυτά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 02:16

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:05

Οφείλεις να εργαστείς σκληρά για να αποκτήσεις το συντομότερο seniority. Δεν είναι πράγματα αυτά.
Είχα παρόμοια λογική κάποτε, μέχρι που κατάλαβα ότι τσάμπα ο κόπος, μόνο αν έχεις δική σου δουλειά αξίζει να τα δώσεις όλα. Βέβαια, αυτο το συνειδητοποίησα μετά τα 30, αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Από τότε είμαι σε φάση ζεν "η μέρα μου διαχωρίζεται ισομερώς σε 8ρια".
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 02:18

Μην τα δώκεις όλα, απλά τόσα όσα απαιτείται για να γίνεις απαραίτητος, ειδικός και ανεξάρτητος απο συγκεκριμένο εργοδότη στον τομέα σου.

Αν όχι, αν είσαι αντικαταστάσιμος, αν πρέπει να παρακαλέσεις για να βρείς αλλού, κλπ, κάτι κάνεις λάθος.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Μάιος 2021, 02:20

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:18
Μην τα δώκεις όλα, απλά τόσα όσα απαιτείται για να γίνεις απαραίτητος, ειδικός και ανεξάρτητος απο συγκεκριμένο εργοδότη στον τομέα σου.
Το καλύτερο το έχω δει από συνάδελφο πολύ μάγκα. Δεν έκανε πραγματικά τίποτα και φαινόταν στους από πάνω ότι κάνει 1000. Εντάξει, βέβαια είχε πλακωθεί με τους πάντες στο γραφείο, γιατί όντως δεν έκανε τίποτα, αλλά οφείλω να του βγάλω το καπέλο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Μάιος 2021, 02:22

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:20
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 02:18
Μην τα δώκεις όλα, απλά τόσα όσα απαιτείται για να γίνεις απαραίτητος, ειδικός και ανεξάρτητος απο συγκεκριμένο εργοδότη στον τομέα σου.
Το καλύτερο το έχω δει από συνάδελφο πολύ μάγκα. Δεν έκανε πραγματικά τίποτα και φαινόταν στους από πάνω ότι κάνει 1000. Εντάξει, βέβαια είχε πλακωθεί με τους πάντες στο γραφείο, γιατί όντως δεν έκανε τίποτα, αλλά οφείλω να του βγάλω το καπέλο.
Αν μπορεί να το αναπαράξει και σε άλλα περιβάλλοντα, πρόκειται περί σπουδαίου. Να τον έχεις απο κοντά για να μαθαίνεις, στην κωλοτσέπη σημειωματάριο και στυλό σε ετοιμότητα όταν τον πλησιάζεις.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Μάιος 2021, 02:23

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:53

ΟΚ, εξαρτάται και τον τομέα.

Επίσης, εδώ δεν λέμε για κάποιον που θα θελήσει να σε βοηθήσει, να σε λυπηθεί κλπ, αλλά για κάποιον/κάποιους που σε έχουν πραγματικά ανάγκη και σε αποζητούν με το σάλιο να σταλάζει απο το στόμα, να σε λιμπίζονται, να σε λιγουρεύονται, να τους έχεις γίνει εμμονή και να μην μπορούν να κοιμηθούν τα βράδια.
Χαχαχαχα! Ωραιος! Αλλα αντιλαμβανεσαι πως αυτο δεν ειναι για ολους εφαρμοσιμο αλλα για ελαχιστους.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών