Η ψυχολογία του άθεου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Μάιος 2021, 21:04

Niki έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:43

Χριστιανός είναι και αυτός που πιστεύει στην φιλανθρωπία στον δίπλα του χωρίς να ζητά κανένα αντάλλαγμα.
Μα ... ζητάει αντάλλαγμα!!
Την ΑΤΟΜΙΚΉ σωτηρία της ψυχής του στο να μήν καίγεται αιώνια στην κόλαση ...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Μάιος 2021, 21:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:03
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:57
Άλλο πράγμα ή ηθικη και άλλο ή θρησκεία

Δεν υπάρχει πιο εγωιστική θρησκεία από τον χριστιανισμό όπου ένας πιστός προσπαθεί να σώσει τον δικό του μόνο εαυτό από τις φλόγες της κολάσεως άσχετα εάν άλλοι άνθρωποι θα καίγονται στο πυρ το εξώτερο και αυτός θα ζει σε μακαριότητα εν τόπο χλοερο
Αυτό είναι το κόνσεπτ στις περισσότερες θρησκείες βρε Αινειάν. :lol:
Αρα οι ορισμοί που έδωσα πιο πριν είναι ακριβείς
Κολακείες και θυσίες τάματα στους θεούς κάνοντας το θέλημά τους σύμφωνα με το ιερατείο για να σε ευνοήσουν και να μην σε τιμωρήσουν
Και αυτό ισχύει και για την ζωή μετά τον θάνατο ..
Ιδιοτελή υλικό αντάλλαγμα είναι και το να μην βασανίζομαι μετά τον θάνατό μου στα καζάνια της κόλασης

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Μάιος 2021, 21:10

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 04 Μάιος 2021, 21:14

Winston Smith έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:52
enterprise-psi έγραψε:
04 Μάιος 2021, 16:53
Ju-87 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 15:40


Εγώ το έχω ξαναπεί. Θα έρθει η μέρα που τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη και του Κολοκοτρώνη θα καίγονται στην πυρά επειδή έγραφαν "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους".
Έχεις πει επίσης:
Μερικές καλές ευχές για τα Χριστούγεννα προς όλους τους συντονιστές, διαχειριστές και τα απλά μέλη για το μπαν που έφαγα:

1) Να κερδίσετε το πρωτοχρονιάτικο τζακ ποτ, να γίνετε εκατομμυριούχοι και να χαραμίσετε όλα σας τα λεφτά στους γιατρούς και σε κλίνες ΜΕΘ και να ψοφήσετε εκεί πέρα μόνοι και ανήμποροι!
Να συνεχίσω ;
Τίγκαρε χριστιανική αγάπη το νήμα.
Πώς τιγκαρε , έχει άλλες 7 κατάρες :lol:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

- Casper -

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 04 Μάιος 2021, 21:20

Οι καλοι χριστιανοι ποτε δεν κρινουν και ποτε δεν ασχολουνται με τους αλλους ποσο μαλλον για τις θεολογικες τους πεποιπηθεις γιατι πολυ απλα δεν τους αφορουν. Για τον εαυτο τους πιστευουν και για κανεναν αλλο. Οταν μπαινω σε τετοιες συζητησεις με φιλους και γνωστους και ξεκιναει η κριτικη μου την δινει στο κρανιο γιατι εγω ποτε δεν τους κοροϊδεψα για κατι. Αντιθετα σεβομαι την θρησκεια τους.

Άβαταρ μέλους
MelidonisM
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 25 Δεκ 2020, 23:56
Phorum.gr user: MelidonisM

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MelidonisM » 04 Μάιος 2021, 21:29

- Casper - έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:20
Οι καλοι χριστιανοι ποτε δεν κρινουν και ποτε δεν ασχολουνται με τους αλλους ποσο μαλλον για τις θεολογικες τους πεποιπηθεις γιατι πολυ απλα δεν τους αφορουν. Για τον εαυτο τους πιστευουν και για κανεναν αλλο. Οταν μπαινω σε τετοιες συζητησεις με φιλους και γνωστους και ξεκιναει η κριτικη μου την δινει στο κρανιο γιατι εγω ποτε δεν τους κοροϊδεψα για κατι. Αντιθετα σεβομαι την θρησκεια τους.
και οι ιεραπόστολοι;; ...πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη
Liquids enter better than solids

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 04 Μάιος 2021, 21:40

MelidonisM έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:29
- Casper - έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:20
Οι καλοι χριστιανοι ποτε δεν κρινουν και ποτε δεν ασχολουνται με τους αλλους ποσο μαλλον για τις θεολογικες τους πεποιπηθεις γιατι πολυ απλα δεν τους αφορουν. Για τον εαυτο τους πιστευουν και για κανεναν αλλο. Οταν μπαινω σε τετοιες συζητησεις με φιλους και γνωστους και ξεκιναει η κριτικη μου την δινει στο κρανιο γιατι εγω ποτε δεν τους κοροϊδεψα για κατι. Αντιθετα σεβομαι την θρησκεια τους.
και οι ιεραπόστολοι;; ...πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη
Αυτοι ειναι ...κακοι χριστιανοι. :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 04 Μάιος 2021, 21:46

Θέλετε να το πούμε αλλιώς ; Υπάρχουν οι ταπεινοί ,υπάρχουν κι οι χριστιανοταλιμπάν,ιεροεξεταστές.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2021, 21:48

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:03
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:57
Άλλο πράγμα ή ηθικη και άλλο ή θρησκεία

Δεν υπάρχει πιο εγωιστική θρησκεία από τον χριστιανισμό όπου ένας πιστός προσπαθεί να σώσει τον δικό του μόνο εαυτό από τις φλόγες της κολάσεως άσχετα εάν άλλοι άνθρωποι θα καίγονται στο πυρ το εξώτερο και αυτός θα ζει σε μακαριότητα εν τόπο χλοερο
Αυτό είναι το κόνσεπτ στις περισσότερες θρησκείες βρε Αινειάν. :lol:
Αρα οι ορισμοί που έδωσα πιο πριν είναι ακριβείς
Κολακείες και θυσίες τάματα στους θεούς κάνοντας το θέλημά τους σύμφωνα με το ιερατείο για να σε ευνοήσουν και να μην σε τιμωρήσουν
Και αυτό ισχύει και για την ζωή μετά τον θάνατο ..
Ιδιοτελή υλικό αντάλλαγμα είναι και το να μην βασανίζομαι μετά τον θάνατό μου στα καζάνια της κόλασης
Νομίζω ότι αυτό που σε κάνει να αντιδράς είναι το ότι δεν μεταφέρονται στην άλλη ζωή τα στρατιωτικά ένσημα.

Γιατί αυτό που περιγράφεις στο μπολντ είναι η δική σου νοοτροπία για τα επίγεια. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 04 Μάιος 2021, 21:53

Στύγιος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:46
Θέλετε να το πούμε αλλιώς ; Υπάρχουν οι ταπεινοί ,υπάρχουν κι οι χριστιανοταλιμπάν,ιεροεξεταστές.
:smt023
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Μάιος 2021, 21:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:03


Αυτό είναι το κόνσεπτ στις περισσότερες θρησκείες βρε Αινειάν. :lol:
Αρα οι ορισμοί που έδωσα πιο πριν είναι ακριβείς
Κολακείες και θυσίες τάματα στους θεούς κάνοντας το θέλημά τους σύμφωνα με το ιερατείο για να σε ευνοήσουν και να μην σε τιμωρήσουν
Και αυτό ισχύει και για την ζωή μετά τον θάνατο ..
Ιδιοτελή υλικό αντάλλαγμα είναι και το να μην βασανίζομαι μετά τον θάνατό μου στα καζάνια της κόλασης
Νομίζω ότι αυτό που σε κάνει να αντιδράς είναι το ότι δεν μεταφέρονται στην άλλη ζωή τα στρατιωτικά ένσημα.

Γιατί αυτό που περιγράφεις στο μπολντ είναι η δική σου νοοτροπία για τα επίγεια. :lol:
Γι αυτό για να περνάς καλά στην στη ζωή θα πρέπει να κολακευεις και δωροδοκεις τους Θεούς σε τούτη την ζωή ...
Κολας έτσι ενσημα για να περάσεις καλά στην μετά θάνατον ζωή .. :003:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Μάιος 2021, 22:00

Νομίζω ότι σε αυτή την ζωή προσφέρει κάποιου είδους προστασία. Τι είδους, ο καθένας κρίνει μόνος του, ακόμη και η συμμετοχή σε μια κοινότητα με δύναμη προσφέρει προστασία. Στην άλλη ζωή (αν υπάρχει) όπου όλα αποκαλύπτονται δεν έχει καμία σημασία. Αν υπάρχει θεός θα είναι όλα γνωστά σ' αυτόν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2021, 22:03

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:48
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:07


Αρα οι ορισμοί που έδωσα πιο πριν είναι ακριβείς
Κολακείες και θυσίες τάματα στους θεούς κάνοντας το θέλημά τους σύμφωνα με το ιερατείο για να σε ευνοήσουν και να μην σε τιμωρήσουν
Και αυτό ισχύει και για την ζωή μετά τον θάνατο ..
Ιδιοτελή υλικό αντάλλαγμα είναι και το να μην βασανίζομαι μετά τον θάνατό μου στα καζάνια της κόλασης
Νομίζω ότι αυτό που σε κάνει να αντιδράς είναι το ότι δεν μεταφέρονται στην άλλη ζωή τα στρατιωτικά ένσημα.

Γιατί αυτό που περιγράφεις στο μπολντ είναι η δική σου νοοτροπία για τα επίγεια. :lol:
Γι αυτό για να περνάς καλά στην στη ζωή θα πρέπει να κολακευεις και δωροδοκεις τους Θεούς σε τούτη την ζωή ...
Κολας έτσι ενσημα για να περάσεις καλά στην μετά θάνατον ζωή .. :003:
Αυτά τα πιστεύουν οι ανόητοι.

Ουσιαστικώς, αυτοί που φοβούνται την κόλαση (σε όλες τις θρησκευτικές εφαρμογές της) προβάλλουν στην εικόνα του κριτή θεού, την κρίση των ανθρώπων και τη γήινη τιμωρία τους αν δεν υπήρχαν στο πλαίσιο οι παράγοντες που τους προστατεύουν.

Είναι μια άλλη πλευρά του κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν.
Gavalas for President! :grfl:

- Casper -

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 04 Μάιος 2021, 22:04

Στύγιος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:46
Θέλετε να το πούμε αλλιώς ; Υπάρχουν οι ταπεινοί ,υπάρχουν κι οι χριστιανοταλιμπάν,ιεροεξεταστές.
Μπραβο. Αυτο ακριβως ηθελα να πω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Μάιος 2021, 22:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 22:03
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2021, 21:48


Νομίζω ότι αυτό που σε κάνει να αντιδράς είναι το ότι δεν μεταφέρονται στην άλλη ζωή τα στρατιωτικά ένσημα.

Γιατί αυτό που περιγράφεις στο μπολντ είναι η δική σου νοοτροπία για τα επίγεια. :lol:
Γι αυτό για να περνάς καλά στην στη ζωή θα πρέπει να κολακευεις και δωροδοκεις τους Θεούς σε τούτη την ζωή ...
Κολας έτσι ενσημα για να περάσεις καλά στην μετά θάνατον ζωή .. :003:
Αυτά τα πιστεύουν οι ανόητοι.

Ουσιαστικώς, αυτοί που φοβούνται την κόλαση (σε όλες τις θρησκευτικές εφαρμογές της) προβάλλουν στην εικόνα του κριτή θεού, την κρίση των ανθρώπων και τη γήινη τιμωρία τους αν δεν υπήρχαν στο πλαίσιο οι παράγοντες που τους προστατεύουν.

Είναι μια άλλη πλευρά του κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν.
Για κάτι ... χιλιετίες οι πιστοί θρησκευόμενοι χριστιανοί έτρεμαν τα καζάνια της κολάσεως
Στα οποία έδιναν κυριολεκτικη και όχι συμβολική σημασία ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών