Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 12:32

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:29
stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:26
Το ίδιο είναι. Αν σου έλεγαν ότι ο Αλέξης Τσίπρας, γεννημένος τάδε, στο τάδε από τον τάδε, ήταν πρωθυπουργός το 2020, θα έλεγες ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πρόσωπο ή ότι διαφωνείς με την ιδιότητα που του προσδίδουν;
θα ελεγα οτι υπηρξε ενας τσιπρας αλλα δεν ηταν πθ το 20.

προσωπο με αυτο το ονομα και αυτη την ιδιοτητα τη συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη, δεν υπηρξε.
Δηλαδή, αν διαφωνείς με μία ιδιότητα που προσδίδουν σε κάποιον, διαφωνείς και με την ύπαρξή του γενικά; :lol:
Ή θα πρέπει, για να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει κάποιος να του αποδίδουμε τις ίδιες ιδιότητες ανεξαιρέτως;

"Υπάρχει ο Τάκης;"
"Ναι ρε συ, ο ψηλός"
"Δεν θα τον έλεγα και ψηλό"
"Δεν υπάρχει αυτός ο Τάκης. Ο Τάκης που ξέρω εγώ είναι ψηλός"
"Ο δικός σου Τάκης δεν υπάρχει. Αυτός που ξέρω είναι μετρίου αναστήματος"
Συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει ο Τάκης!".

Κάπως έτσι το φαντάζεσαι; :003:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Μάιος 2021, 12:46

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:32
Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:29
stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:26
Το ίδιο είναι. Αν σου έλεγαν ότι ο Αλέξης Τσίπρας, γεννημένος τάδε, στο τάδε από τον τάδε, ήταν πρωθυπουργός το 2020, θα έλεγες ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πρόσωπο ή ότι διαφωνείς με την ιδιότητα που του προσδίδουν;
θα ελεγα οτι υπηρξε ενας τσιπρας αλλα δεν ηταν πθ το 20.

προσωπο με αυτο το ονομα και αυτη την ιδιοτητα τη συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη, δεν υπηρξε.
Δηλαδή, αν διαφωνείς με μία ιδιότητα που προσδίδουν σε κάποιον, διαφωνείς και με την ύπαρξή του γενικά; :lol:
Ή θα πρέπει, για να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει κάποιος να του αποδίδουμε τις ίδιες ιδιότητες ανεξαιρέτως;

"Υπάρχει ο Τάκης;"
"Ναι ρε συ, ο ψηλός"
"Δεν θα τον έλεγα και ψηλό"
"Δεν υπάρχει αυτός ο Τάκης. Ο Τάκης που ξέρω εγώ είναι ψηλός"
"Ο δικός σου Τάκης δεν υπάρχει. Αυτός που ξέρω είναι μετρίου αναστήματος"
Συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει ο Τάκης!".

Κάπως έτσι το φαντάζεσαι; :003:
φυσικα.

αν και με οχι τοσο υποκειμενικα χαρακτηριστικα.

δηλαδη το ψηλος-κοντος ειναι ισως και στο ματι αυτου που μετραει.

αλλα ο τακης που ανασταινει νεκρους δεν υπαρχει. ο τακης που δεν ανασταινει, πιθανον.
δεν ειναι το ιδιο προσωπο. και το οτι υπαρχει ενας κανονικος τακης, δε σημαινει οτι υπαρχει και νεκρομαντης τακης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 12:52

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:46
stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:32
Ασέβαστος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 12:29

θα ελεγα οτι υπηρξε ενας τσιπρας αλλα δεν ηταν πθ το 20.

προσωπο με αυτο το ονομα και αυτη την ιδιοτητα τη συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη, δεν υπηρξε.
Δηλαδή, αν διαφωνείς με μία ιδιότητα που προσδίδουν σε κάποιον, διαφωνείς και με την ύπαρξή του γενικά; :lol:
Ή θα πρέπει, για να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει κάποιος να του αποδίδουμε τις ίδιες ιδιότητες ανεξαιρέτως;

"Υπάρχει ο Τάκης;"
"Ναι ρε συ, ο ψηλός"
"Δεν θα τον έλεγα και ψηλό"
"Δεν υπάρχει αυτός ο Τάκης. Ο Τάκης που ξέρω εγώ είναι ψηλός"
"Ο δικός σου Τάκης δεν υπάρχει. Αυτός που ξέρω είναι μετρίου αναστήματος"
Συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει ο Τάκης!".

Κάπως έτσι το φαντάζεσαι; :003:
φυσικα.

αν και με οχι τοσο υποκειμενικα χαρακτηριστικα.

δηλαδη το ψηλος-κοντος ειναι ισως και στο ματι αυτου που μετραει.

αλλα ο τακης που ανασταινει νεκρους δεν υπαρχει. ο τακης που δεν ανασταινει, πιθανον.
δεν ειναι το ιδιο προσωπο. και το οτι υπαρχει ενας κανονικος τακης, δε σημαινει οτι υπαρχει και νεκρομαντης τακης.
Μα και πάλι η διαφωνία σου είναι αν το συγκεριμένο πρόσωπο έχει μία συγκεκριμένη ιδιότητα ή όχι. Η προσωπική σου εκτίμηση ότι δεν την έχει ή ότι την έχει δεν αλλάζει το γεγονός ότι το πρόσωπο αυτό υπάρχει, ζει, αναπνέει κλπ.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Μάιος 2021, 13:35

Ποιός μπορεί να αποδείξει πως ο Ιησούς ήταν όντως θεάνθρωπος; Ποιός μπορεί να αποδείξει πως έγιναν θαύματα; Εγώ δέχομαι την ύπαρξή του, όπως έχω δηλώσει και το έχω αναλύσει περαιτέρω. Δώστε μου κάτι απτό, λογικό και αν το καταφέρετε εγώ θα σας βγάλω το καπέλο. Όχι εικασίες, δεδομένα θέλω. Ευχαριστώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 13:37

Πασιφάη έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:35
Ποιός μπορεί να αποδείξει πως ο Ιησούς ήταν όντως θεάνθρωπος; Ποιός μπορεί να αποδείξει πως έγιναν θαύματα; Εγώ δέχομαι την ύπαρξή του, όπως έχω δηλώσει και το έχω αναλύσει περαιτέρω. Δώστε μου κάτι απτό, λογικό και αν το καταφέρετε εγώ θα σας βγάλω το καπέλο. Όχι εικασίες, δεδομένα θέλω. Ευχαριστώ.
Εδώ δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι συγκεκριμένα προφίλς του φόρουμ είναι άνθρωποι, θα αποδείξουμε ότι ο άλλος είναι θεάνθρωπος;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Μάιος 2021, 13:40

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:37
Πασιφάη έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:35
Ποιός μπορεί να αποδείξει πως ο Ιησούς ήταν όντως θεάνθρωπος; Ποιός μπορεί να αποδείξει πως έγιναν θαύματα; Εγώ δέχομαι την ύπαρξή του, όπως έχω δηλώσει και το έχω αναλύσει περαιτέρω. Δώστε μου κάτι απτό, λογικό και αν το καταφέρετε εγώ θα σας βγάλω το καπέλο. Όχι εικασίες, δεδομένα θέλω. Ευχαριστώ.
Εδώ δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι συγκεκριμένα προφίλς του φόρουμ είναι άνθρωποι, θα αποδείξουμε ότι ο άλλος είναι θεάνθρωπος;
Εδώ ομιλούμε για κάτι συγκεκριμένο και θα ήθελα να τοποθετηθείτε επαρκώς. Με δεδομένα. Επικεντρωθείτε στο νήμα παρακαλώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Μάιος 2021, 13:46

Στα σοβαρά τώρα, υπάρχουν σήμερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η δημιουργική δύναμη του σύμπαντος ενσαρκώθηκε, φασκιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι κι έλεγε το νερό μπούα; :smt017

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Μάιος 2021, 14:34

Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:46
Στα σοβαρά τώρα, υπάρχουν σήμερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η δημιουργική δύναμη του σύμπαντος ενσαρκώθηκε, φασκιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι κι έλεγε το νερό μπούα; :smt017
Οι περισσότεροι όχι συνειδητά, η μεγάλη πλειοψηφία είναι χριστιανοί του άι βασίλη και των κόκκινων αβγών, για να βρεις ελληνορθόδοξο που όντως πιστεύει σε επικείμενο τέλος του κόσμου με ανάσταση νεκρών και κρίση πρέπει να βγάλεις κιάλι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 21:55

Πασιφάη έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:40
stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:37
Πασιφάη έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:35
Ποιός μπορεί να αποδείξει πως ο Ιησούς ήταν όντως θεάνθρωπος; Ποιός μπορεί να αποδείξει πως έγιναν θαύματα; Εγώ δέχομαι την ύπαρξή του, όπως έχω δηλώσει και το έχω αναλύσει περαιτέρω. Δώστε μου κάτι απτό, λογικό και αν το καταφέρετε εγώ θα σας βγάλω το καπέλο. Όχι εικασίες, δεδομένα θέλω. Ευχαριστώ.
Εδώ δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι συγκεκριμένα προφίλς του φόρουμ είναι άνθρωποι, θα αποδείξουμε ότι ο άλλος είναι θεάνθρωπος;
Εδώ ομιλούμε για κάτι συγκεκριμένο και θα ήθελα να τοποθετηθείτε επαρκώς. Με δεδομένα. Επικεντρωθείτε στο νήμα παρακαλώ.
Μα αυτό ζητώ κι εγώ. Να συγκεντρωθείτε και να παρουσιάσετε τις αποδείξεις που αναφέρονται στο νήμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 21:57

Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:46
Στα σοβαρά τώρα, υπάρχουν σήμερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η δημιουργική δύναμη του σύμπαντος ενσαρκώθηκε, φασκιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι κι έλεγε το νερό μπούα; :smt017
Το αστείο είναι ότι σύμφωνα με μία άλλη άποψη το Τίποτα ενσαρκώθηκε, φακιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι και φτιάχνει αυτοκίνητα, αεροπλάνα, πηγαίνει διακοπές στην Καραϊβική και φτιάχνει επιστημονικές θεωρίες...

Είναι σημαντικό να αποφασίσει κανείς αν το Τίποτά του είναι πιο θαυματουργό από το Θεό, όπως κι αν τον αντιλαμβάνεται ο καθένας. :wave:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 05 Μάιος 2021, 22:02

Ο χαρακτηρισμός "Ναζωραίος" ή "Ναζηραίος" αποτελεί επίθετο, το οποίο αποδόθηκε λάθος ως καταγωγή.

Η Ναζαρέτ ως πόλη, δεν υπήρξε, αλλά επινοήθηκε αργότερα για τουριστικούς λόγους.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Μάιος 2021, 22:37

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 21:57
Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:46
Στα σοβαρά τώρα, υπάρχουν σήμερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η δημιουργική δύναμη του σύμπαντος ενσαρκώθηκε, φασκιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι κι έλεγε το νερό μπούα; :smt017
Το αστείο είναι ότι σύμφωνα με μία άλλη άποψη το Τίποτα ενσαρκώθηκε, φακιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι και φτιάχνει αυτοκίνητα, αεροπλάνα, πηγαίνει διακοπές στην Καραϊβική και φτιάχνει επιστημονικές θεωρίες...

Είναι σημαντικό να αποφασίσει κανείς αν το Τίποτά του είναι πιο θαυματουργό από το Θεό, όπως κι αν τον αντιλαμβάνεται ο καθένας. :wave:
Μα εγώ δεν μίλησα για το τίποτα. Μίλησα για τη δημιουργική δύναμη του σύμπαντος.
Μόνο το γνωστό σ' εμάς/αντιληπτό απ' εμάς σύμπαν υπολογίζεται ότι έχει διάμετρο 96 δις έτη φωτός (ή έστω 40 δις έτη φωτός).
Μόνο στον γαλαξία μας υπάρχουν 100 δισεκατομμύρια άστρα. Ο γαλαξίας IC 1101 είναι τουλάχιστον 50 φορές μεγαλύτερος από τον δικό μας γαλαξία κι έχει 2.000 φορές μεγαλύτερη μάζα. Στο σύμπαν που μπορούμε να παρατηρήσουμε/αντιληφθούμε υπολογίζεται ότι υπάρχουν κατά προσέγγιση 125 δισεκατομμύρια γαλαξίες. Η ύλη που βλέπουμε/αντιλαμβανόμαστε δεν αντιστοιχεί παρά στο 4% της μάζας του σύμπαντος. Η αόρατη/μαύρη ύλη αποτελεί το υπόλοιπο 96%!
Κι αυτός δεν είναι παρά ο μικρόκοσμός μας, εκείνος που μπορούν να αντιληφθούν οι αισθήσεις και η διάνοιά μας με τις απολύτως περιορισμένες ανθρώπινες δυνατότητες.
Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι επιστήμονες μιλούν πλέον για τον αέναο πληθωρισμό του σύμπαντος και για άπειρα, παράλληλα σύμπαντα.
Ε λοιπόν, για μερικούς η δημιουργική δύναμη αυτού του ασύλληπτου Κόσμου "ενανθρωπίστηκε" σ' έναν πλανήτη που, στατιστικά μιλώντας, δεν υπάρχει, της βάλανε φασκιές, έκανε κακάκια, μαμ και νανάκια, όταν ήθελε νεράκι έλεγε "μπούα" και την στιγμή αυτή παρατηρεί εμένα κι εσένα για να δει, μεταξύ άλλων, αν θα φάμε λάδι τις Τετάρτες και τις Παρασκευές για να το καταγράψει στα τεφτέρια της βου παρουσίας.
Θα ήταν πραγματικά κωμικό, αν δεν υπήρχαν 2,2 δις άνθρωποι -χριστιανοί- στον πλανήτη που πιστεύουν στα σοβαρά αυτήν την μπούρδα και άλλα πάνω-κάτω 2 δις (οι πιστοί των υπόλοιπων αβρααμικών θρησκειών) που πιστεύουν περίπου αυτήν την μπούρδα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 23:26

Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 22:37
stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2021, 21:57
Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 13:46
Στα σοβαρά τώρα, υπάρχουν σήμερα σκεπτόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η δημιουργική δύναμη του σύμπαντος ενσαρκώθηκε, φασκιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι κι έλεγε το νερό μπούα; :smt017
Το αστείο είναι ότι σύμφωνα με μία άλλη άποψη το Τίποτα ενσαρκώθηκε, φακιώθηκε, έκανε μαμ, κακά και νάνι και φτιάχνει αυτοκίνητα, αεροπλάνα, πηγαίνει διακοπές στην Καραϊβική και φτιάχνει επιστημονικές θεωρίες...

Είναι σημαντικό να αποφασίσει κανείς αν το Τίποτά του είναι πιο θαυματουργό από το Θεό, όπως κι αν τον αντιλαμβάνεται ο καθένας. :wave:
Μα εγώ δεν μίλησα για το τίποτα. Μίλησα για τη δημιουργική δύναμη του σύμπαντος.
Μόνο το γνωστό σ' εμάς/αντιληπτό απ' εμάς σύμπαν υπολογίζεται ότι έχει διάμετρο 96 δις έτη φωτός (ή έστω 40 δις έτη φωτός).
Μόνο στον γαλαξία μας υπάρχουν 100 δισεκατομμύρια άστρα. Ο γαλαξίας IC 1101 είναι τουλάχιστον 50 φορές μεγαλύτερος από τον δικό μας γαλαξία κι έχει 2.000 φορές μεγαλύτερη μάζα. Στο σύμπαν που μπορούμε να παρατηρήσουμε/αντιληφθούμε υπολογίζεται ότι υπάρχουν κατά προσέγγιση 125 δισεκατομμύρια γαλαξίες. Η ύλη που βλέπουμε/αντιλαμβανόμαστε δεν αντιστοιχεί παρά στο 4% της μάζας του σύμπαντος. Η αόρατη/μαύρη ύλη αποτελεί το υπόλοιπο 96%!
Κι αυτός δεν είναι παρά ο μικρόκοσμός μας, εκείνος που μπορούν να αντιληφθούν οι αισθήσεις και η διάνοιά μας με τις απολύτως περιορισμένες ανθρώπινες δυνατότητες.
Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι επιστήμονες μιλούν πλέον για τον αέναο πληθωρισμό του σύμπαντος και για άπειρα, παράλληλα σύμπαντα.
Ε λοιπόν, για μερικούς η δημιουργική δύναμη αυτού του ασύλληπτου Κόσμου "ενανθρωπίστηκε" σ' έναν πλανήτη που, στατιστικά μιλώντας, δεν υπάρχει, της βάλανε φασκιές, έκανε κακάκια, μαμ και νανάκια, όταν ήθελε νεράκι έλεγε "μπούα" και την στιγμή αυτή παρατηρεί εμένα κι εσένα για να δει, μεταξύ άλλων, αν θα φάμε λάδι τις Τετάρτες και τις Παρασκευές για να το καταγράψει στα τεφτέρια της βου παρουσίας.
Θα ήταν πραγματικά κωμικό, αν δεν υπήρχαν 2,2 δις άνθρωποι -χριστιανοί- στον πλανήτη που πιστεύουν στα σοβαρά αυτήν την μπούρδα και άλλα πάνω-κάτω 2 δις (οι πιστοί των υπόλοιπων αβρααμικών θρησκειών) που πιστεύουν περίπου αυτήν την μπούρδα.
Δημιουργική δύναμη του σύμπαντος; Από πότε οι άβουλες μηχανές (μπετονιέρες που ανακυκλώνουν τα υλικά τους) έχουν "δημιουργικές δυνατότητες"; Πότε έβαλες τα πρωτογενή υλικά ενός υπολογιστή και βρήκες με ανακάτεμά τους έναν υπολογιστή ή έστω ένα από τα εκατομμύρια μικροτσιπς του επεξεργαστή; Πολλώ δεν μάλλον να βρεις μέσα τους και εγκατεστημένα windows (νοημοσύνη)...


Είδες, λοιπόν, πόσο θαυμαστά είναι τα έργα του;
Κατάφερε να φτιάξει ένα σύμπαν στο οποίο ο κόκκος του άνθρακα έγινε άνθρωπος, ο άνθρωπος επιστήμονας κι ο επιστήμονας να βλέπει και να παράγει θεωρίες για όσα συμβαίνουν γύρω του. :wink

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Μάιος 2021, 23:35

Όλα αυτά τα έκανε πριν να φασκιωθεί και να μπουσουλίσει ή έκανε και μερικά αργότερα;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 5 ιστορικές αποδείξεις ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2021, 23:40

Ναύτης έγραψε:
05 Μάιος 2021, 23:35
Όλα αυτά τα έκανε πριν να φασκιωθεί και να μπουσουλίσει ή έκανε και μερικά αργότερα;
Αν η ερώτησή σου είναι αν ο κόσμος φτιάχτηκε μεταξύ 1 π.Χ. και 1 μ.Χ. νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να διακόψουμε τη συζήτηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών