Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 15:23

Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:13
sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:11
Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 14:28


Μεγάλο ρίσκο πήρε. Συνήθως στη βιομηχανία σου ζητάνε χαρτί από το ΙΚΑ, για να δουν πώς έχει δηλωθεί το ΚΑΔ σου, γιατί αρκετές θέσεις μπορεί να είναι regulated, τουλάχιστον σε εμάς στους μηχανικούς το ζητάνε φουλ κι εκεί φαίνονται τα ένσημα αναλυτικά.
Δεν λέω για μαύρη δουλειά, αλλά με συμβόλαιο ως πρακτική εξάσκηση και μισθό 0.
Στην Ελλάδα δεν μπορείς να δηλώσεις πρακτική αν είσαι πτυχιούχος, η εταιρία δεν έχει τρόπο να σε δηλώσει. Αν του γίνει έλεγχος, θα φανεί σαν να παίρνει μαύρα και το πρόστιμο τσούζει.
Ούτε πρόκειται ποτέ, αν κρίνω από το ποσοστό αρνητικών απαντήσεων εδώ μέσα. Κρίμα, γιατί τελικά στην πράξη γίνεται χειρότερα για τον εργαζόμενο, δεν ασφαλίζεται καν.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Μάιος 2021, 15:25

Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:13
Στην Ελλάδα δεν μπορείς να δηλώσεις πρακτική αν είσαι πτυχιούχος, η εταιρία δεν έχει τρόπο να σε δηλώσει. Αν του γίνει έλεγχος, θα φανεί σαν να παίρνει μαύρα και το πρόστιμο τσούζει.
Επομένως, τις 2 πρακτικές που ανέφερες τις έκανες ενώ σπούδαζες;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Μάιος 2021, 15:27

sharp έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:25
Cecily Anne έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:13
Στην Ελλάδα δεν μπορείς να δηλώσεις πρακτική αν είσαι πτυχιούχος, η εταιρία δεν έχει τρόπο να σε δηλώσει. Αν του γίνει έλεγχος, θα φανεί σαν να παίρνει μαύρα και το πρόστιμο τσούζει.
Επομένως, τις 2 πρακτικές που ανέφερες τις έκανες ενώ σπούδαζες;
Ναι φυσικά. Δεν υπάρχει "πρακτική" σε επίπεδο πτυχιούχου. Για να είναι πρακτική, θα πρέπει να είσαι φοιτητής, αλλιώς θα πρέπει να αμοίβεσαι ως ανειδίκευτος εργάτης ή ειδικευμένος, αν έχεις το πτυχίο σου. Και το σωστό θα ήταν και η "πρακτική" να έχει μισθό ανειδίκευτου εργάτη, αλλά τεσπα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Μάιος 2021, 15:28

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
04 Μάιος 2021, 23:41


Oχι ρε μην τρομαζεις..μια Μαυρη ζωνη εχω και 4 Dan.
Εικόνα

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Μάιος 2021, 15:29

lafkiotis έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:21
Στύγιος έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:18
Σε φροντιστήριο πολύ παλιά το λαμόγιο ο ιδιοκτήτης είχε καθιερώσει μια ιδιότυπη "επετηρίδα" . Προσελάμβανε αμισθί και δοκιμαστικά για μερικούς μήνες καθηγητές και φυσικά μετά τους έδιωχνε και τους αντικαθιστούσε με άλλους.
https://www.sepenet.gr/liferayportal/2
Αυτό τα τελευταία χρόνια. Γω μιλάω για περιπτώσεις 25 χρόνια και βάλε πριν. Για ένσημα και ασφάλεια λίγα χρόνια που δούλεψα σε φροντιστήρια, ούτε λόγος.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 05 Μάιος 2021, 15:46

Καπως ετσι επιασα και εγω την πρωτη δουλεια πριν 15 χρόνια.
Μου έδωσαν άσκηση για το σπίτι ουσιαστικά ενα μεγαλο κομμάτι απο το πρόγραμμα που θελαν να φτιάξουν.
Μου πήρε δυο βδομάδες να το κάνω (δουλεψα τζαμπα) και μετα με προσέλαβαν.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 05 Μάιος 2021, 16:11

Ξεπέρασε και τον Τζήμερο, που μιλούσε για δουλειά χωρίς μισθό αλλά με αντάλλαγμα διαμονή και φαγητό. Στον επόμενο τόνο θα βγει κανένας να προτείνει και χαλκά ως απαραίτητο αξεσουάρ.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 05 Μάιος 2021, 16:16

Cecily Anne έγραψε:
04 Μάιος 2021, 01:06

Εμένα στην υποχρεωτική πρακτική του πολυτεχνείου μου είχαν πληρώσει την ασφάλιση και είχα πάρει κάποια λεφτά από το κράτος. Από τον εργοδότη δεν πήρα λεφτά. Στις άλλες 2 πρακτικές που έκανα από μόνη μου, στην μία δεν πήρα τίποτα, στην άλλη με πληρώσανε σε είδος. Δεν μπορούσα να ζητήσω λεφτά, διότι πήγα και τους παρακάλεσα να με πάρουν απλήρωτη, για να μαζέψω εμπειρία σε εργοστάσιο στον τομέα μου, αν ζήταγα λεφτά, δε θα με έπαιρναν ποτέ. Ο μόνος λόγος που βρήκα μετά δουλειά κι ας είχα ένα βουνό σε πτυχία ήταν αυτές οι πρακτικές και δεν κάνω πλάκα. Κανονικά έπρεπε να πληρώνουν σαφώς, αλλά δε θα με έπαιρναν ποτε.
Σχεδόν όλοι έχουμε περάσει από τέτοια στάδια. Ότι δεν είναι σωστό δεν σημαίνει και ότι δεν γίνεται. Γίνεται μαζικά αλλά όχι και να το υπερασπίζονται κάποιοι και να το παρουσιάζουν με ζωηρά χρώματα κλπ.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Μάιος 2021, 19:55

Νon4me έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:28
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
04 Μάιος 2021, 23:41


Oχι ρε μην τρομαζεις..μια Μαυρη ζωνη εχω και 4 Dan.
Εικόνα
Οχι ρε ..ειμαι πιο ψηλός.Οχι σαν τον Καριμ αλλα τα 2 μετρα τα περναω αρκετουτσικα.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Μάιος 2021, 19:59

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Μάιος 2021, 19:55
Νon4me έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:28
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
04 Μάιος 2021, 23:41


Oχι ρε μην τρομαζεις..μια Μαυρη ζωνη εχω και 4 Dan.
Εικόνα
Οχι ρε ..ειμαι πιο ψηλός.Οχι σαν τον Καριμ αλλα τα 2 μετρα τα περναω αρκετουτσικα.
Δεν ηξερα τα του υψους σου . σορρυ . σε πηγα για μπρους λη εσενα . καποιον ειχες δηλωσει ομως αρκετα ψηλο που παιζει και μπασκετ ... καποιον γνωστο - συγγενη σου ? :xena:

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Μάιος 2021, 20:00

Νon4me έγραψε:
05 Μάιος 2021, 19:59
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Μάιος 2021, 19:55
Νon4me έγραψε:
05 Μάιος 2021, 15:28


Εικόνα
Οχι ρε ..ειμαι πιο ψηλός.Οχι σαν τον Καριμ αλλα τα 2 μετρα τα περναω αρκετουτσικα.
Δεν ηξερα τα του υψους σου . σορρυ . σε πηγα για μπρους λη εσενα . καποιον ειχες δηλωσει ομως αρκετα ψηλο που παιζει και μπασκετ ... καποιον γνωστο - συγγενη σου ? :xena:
Ο γιος βρε...ειναι στα 13 και σχεδον με χει φτασει.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Μάιος 2021, 20:00

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Μάιος 2021, 20:00
Νon4me έγραψε:
05 Μάιος 2021, 19:59
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
05 Μάιος 2021, 19:55


Οχι ρε ..ειμαι πιο ψηλός.Οχι σαν τον Καριμ αλλα τα 2 μετρα τα περναω αρκετουτσικα.
Δεν ηξερα τα του υψους σου . σορρυ . σε πηγα για μπρους λη εσενα . καποιον ειχες δηλωσει ομως αρκετα ψηλο που παιζει και μπασκετ ... καποιον γνωστο - συγγενη σου ? :xena:
Ο γιος βρε...ειναι στα 13 και σχεδον με χει φτασει.
:smt023

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Μάιος 2021, 20:05

Νεοφιλελερες ..
Θέλετε να δουλέψετε και δεν σας παίρνουν ούτε τσάμπα;
ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΣΕΙΣ !!!!
😎😍😎😍😎
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Μάιος 2021, 20:06

Μήπως καλύτερα να τους πληρώνουν οι εργαζόμενοι; Ας μην είναι τόσο αχάριστα ρεμάλια σε τελική ανάλυση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τι είναι προτιμότερο, να κάθεσαι σπίτι και να περιμένεις ή να δουλεύεις κάπου κι ας μην παίρνεις μία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 05 Μάιος 2021, 22:22

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών