''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 20:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:14
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:56
Σπύρος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:51

Οι ενδυματολογικές συνήθειες έχουν σχέση με το τι φοράς όχι με το τι δεν φοράς.
Ποιος το ρυθμίζει αυτό και με τι κριτήρια;
Όταν.μια γυναίκα μπορεί να κυκλοφορεί σαν ξεκωλο γιατί και εμάς άνδρας να μην τριγυρνά γυμνός ;

Ή ντυμένος νίντζα ή γυναίκα ντυμένη αρχαία ινδιάνα ;
Ουδείς εμπόδισε τους άντρες να κυκλοφορούν ως ξέκωλα.
Κάποιος κακομοίρης 22χρονος συνελήφθη γιατί κυκλοφορούσε με τα γεννητικά του όργανα έξω .

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 20:16

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:10


Ακριβώς γι' αυτό, πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι οι ενδυματολογικές συνήθειες υποδηλώνουν μια συγκεκριμένη κουλτούρα, τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες. Είναι όμως άλλο πράγμα να είναι θέμα προσωπικής επιλογής, που μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή (όπως οι τάσεις της μόδας) και άλλο μια ΠΟΛΥ συγκεκριμένη άποψη/συμβολισμό για τη θέση της γυναίκας και υποδαυλίζει τη ρητορική μίσους προς τις δυτικές ή ενσωματωμένες μουσουλμάνες.

Μπορεί κάποιες ανόητες να θεωρούν ότι η υπεράσπιση του χιτζάμπ τις καθιστά επαναστάτριες που στηρίζουν τις έθνικ ιδιαιτερότητες τους σε ένα απολύτως ανώδυνο και τρέντυ :) πεδίο (βασικό) αλλά κάπου τους διαφεύγει το γεγονός ότι αυτό συμβαίνει επειδή είναι σε δυτικό περιβάλλον που οι ίδιες ή οι γονείς τους επέλεξαν ως καταφύγιο από την καθημερινότητα των εφαρμογών του ρίαλ σταφ της κουλτούρας που υπερασπίζουν.

Με λίγα λόγια, αυτές οι παπαριές είναι εναντίον της ενσωμάτωσης και όχι υπέρ της.



Και ναι, οι ελληνάρες που έχουν μουσουλμανικές τάσεις, είναι σαφές ότι γουστάρουν το μαντήλα στάιλ για ευνόητους λόγους. :lol:
Ρε, αυτες τις ιδεολογικες αρλουμπες θα τις αραδιαζες στην Λασκαρινα Μπουμπουλινα?
Δηλαδή εσύ τώρα θες να πεις ότι είσαι υπέρ της μαντηλας γιατί θες να τιμήσεις την Μπουμπουλίνα; :lol:
Μα ναι, τι άλλο;

:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 20:18

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:12
Σπύρος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:04
. Η μαντίλα δεν καλύπτει τα γεννητικά όργανα της γυναίκας.
Ή ισλαμική μαντήλα είναι θρησκευτική επιβολή και τσαμπουκας
Όπως το ιδιο θα ήταν εάν επιβαλαμε στις χριστιανες γυναίκες να φορούν φούστα ως τον αστράγαλο και ένα σταυρό ως κόσμημα και να πηγαίνουν κάθε Κυριακη στην εκκλησία

Όπως το να κάνουν οι μαθητές στο σχολείο πρωινή προσευχή
Τωρα μαθαινουμε οτι οι μακριες φουστες ειναι καταπιεστικες. Τι αλλο θα δουμε
Δεν είναι ;


Δεν είμαι Χριστιανός είμαι Αθεος και το.βα μου κάνεις σύγκριση Ισλαμ με χριστιανισμό για εμένα δεν έχει σημασία

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 20:20

Ή κόντρα είναι Ισλαμ με δυτικό πολιτισμό και κοσμικό κράτος και όχι Ισλαμ με χριστιανισμό

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11252
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 20:20

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:10


Ακριβώς γι' αυτό, πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι οι ενδυματολογικές συνήθειες υποδηλώνουν μια συγκεκριμένη κουλτούρα, τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες. Είναι όμως άλλο πράγμα να είναι θέμα προσωπικής επιλογής, που μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή (όπως οι τάσεις της μόδας) και άλλο μια ΠΟΛΥ συγκεκριμένη άποψη/συμβολισμό για τη θέση της γυναίκας και υποδαυλίζει τη ρητορική μίσους προς τις δυτικές ή ενσωματωμένες μουσουλμάνες.

Μπορεί κάποιες ανόητες να θεωρούν ότι η υπεράσπιση του χιτζάμπ τις καθιστά επαναστάτριες που στηρίζουν τις έθνικ ιδιαιτερότητες τους σε ένα απολύτως ανώδυνο και τρέντυ :) πεδίο (βασικό) αλλά κάπου τους διαφεύγει το γεγονός ότι αυτό συμβαίνει επειδή είναι σε δυτικό περιβάλλον που οι ίδιες ή οι γονείς τους επέλεξαν ως καταφύγιο από την καθημερινότητα των εφαρμογών του ρίαλ σταφ της κουλτούρας που υπερασπίζουν.

Με λίγα λόγια, αυτές οι παπαριές είναι εναντίον της ενσωμάτωσης και όχι υπέρ της.



Και ναι, οι ελληνάρες που έχουν μουσουλμανικές τάσεις, είναι σαφές ότι γουστάρουν το μαντήλα στάιλ για ευνόητους λόγους. :lol:
Ρε, αυτες τις ιδεολογικες αρλουμπες θα τις αραδιαζες στην Λασκαρινα Μπουμπουλινα?
Δηλαδή εσύ τώρα θες να πεις ότι είσαι υπέρ της μαντηλας γιατί θες να τιμήσεις την Μπουμπουλίνα; :lol:
Eιμαι υπερ του δικαιωματος να φοραει η γυναικα μαντηλα, σαφως. Εσεις παλι καντε διαδηλωση να φτιαχτει αμαντηλωτο αγαλμα της Λασκαρινας Μπουμπουλινας γιατι να μην σας χαλαει το narrative. Λιγο δυσκολο βεβαια γιατι ολοι οι πινακες την αποτυπωνουν με μαντηλα αλλα δεν πειραζει. Εθνικιστες μου εισαστε, στην φαντασια ζειτε μπορειτε να την φανταστειτε και αμαντηλωτη
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 20:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:14
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:56


Ποιος το ρυθμίζει αυτό και με τι κριτήρια;
Όταν.μια γυναίκα μπορεί να κυκλοφορεί σαν ξεκωλο γιατί και εμάς άνδρας να μην τριγυρνά γυμνός ;

Ή ντυμένος νίντζα ή γυναίκα ντυμένη αρχαία ινδιάνα ;
Ουδείς εμπόδισε τους άντρες να κυκλοφορούν ως ξέκωλα.
Κάποιος κακομοίρης 22χρονος συνελήφθη γιατί κυκλοφορούσε με τα γεννητικά του όργανα έξω .
Ναι βρε, αδικία.

Αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι κακομοίρηδες που έσπευσαν να υπερασπίσουν τον κακομοίρη αν η γυναίκα που ακολουθούσε ήταν η γυναίκα ή η κόρη τους. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 20:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:14


Ουδείς εμπόδισε τους άντρες να κυκλοφορούν ως ξέκωλα.
Κάποιος κακομοίρης 22χρονος συνελήφθη γιατί κυκλοφορούσε με τα γεννητικά του όργανα έξω .
Ναι βρε, αδικία.

Αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι κακομοίρηδες που έσπευσαν να υπερασπίσουν τον κακομοίρη αν η γυναίκα που ακολουθούσε ήταν η γυναίκα ή η κόρη τους. :lol:
Ότι δεν πρέπει να ενοχλούνται από τις ενδυματολογικές του προτιμήσεις !! :smt005:


Αλλιώς θα πρέπει να συλλαμβάνονται και όσες γυναίκες κυκλοφορούν με το αιδοίο έξω .. :003:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11929
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Μάιος 2021, 20:27

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:20
Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:11


Ρε, αυτες τις ιδεολογικες αρλουμπες θα τις αραδιαζες στην Λασκαρινα Μπουμπουλινα?
Δηλαδή εσύ τώρα θες να πεις ότι είσαι υπέρ της μαντηλας γιατί θες να τιμήσεις την Μπουμπουλίνα; :lol:
Eιμαι υπερ του δικαιωματος να φοραει η γυναικα μαντηλα, σαφως. Εσεις παλι καντε διαδηλωση να φτιαχτει αμαντηλωτο αγαλμα της Λασκαρινας Μπουμπουλινας γιατι να μην σας χαλαει το narrative. Λιγο δυσκολο βεβαια γιατι ολοι οι πινακες την αποτυπωνουν με μαντηλα αλλα δεν πειραζει. Εθνικιστες μου εισαστε, στην φαντασια ζειτε μπορειτε να την φανταστειτε και αμαντηλωτη
Ολο κοτσανες λες, οπως πριν που ειπες οτι οι βορειοι ειναι σεμνοτυφοι γιατι δεν εχουν ζεστες παραλιες :smt005:
Και η Τζακι Ο φορουσε μαντηλα, ελα πες και για αυτήν :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11252
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 20:32

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:27
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:20
Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:15

Δηλαδή εσύ τώρα θες να πεις ότι είσαι υπέρ της μαντηλας γιατί θες να τιμήσεις την Μπουμπουλίνα; :lol:
Eιμαι υπερ του δικαιωματος να φοραει η γυναικα μαντηλα, σαφως. Εσεις παλι καντε διαδηλωση να φτιαχτει αμαντηλωτο αγαλμα της Λασκαρινας Μπουμπουλινας γιατι να μην σας χαλαει το narrative. Λιγο δυσκολο βεβαια γιατι ολοι οι πινακες την αποτυπωνουν με μαντηλα αλλα δεν πειραζει. Εθνικιστες μου εισαστε, στην φαντασια ζειτε μπορειτε να την φανταστειτε και αμαντηλωτη
Ολο κοτσανες λες, οπως πριν που ειπες οτι οι βορειοι ειναι σεμνοτυφοι γιατι δεν εχουν ζεστες παραλιες :smt005:
Και η Τζακι Ο φορουσε μαντηλα, ελα πες και για αυτήν :lol:
Εγω? Εσεις πηγαιντε και καντε της διαλεξη για το ποσο την καταπιεζει η μαντηλα.
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23482
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Μάιος 2021, 20:34

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:17
nostromos έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:11
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:09


Οταν λες για ΜΑ εννοεις φανταζομαι την Μεση Ανατολη που εχει διαλυθει απο τις επεμβασεις των Δυτικων. Δεν λεω. Οι 200.000 οπλισμενοι φανταροι που εισεβαλαν το 2003 στο Ιρακ ηταν τερατα ανεκτικοτητας και προτυπα πολιτισμου ΛΟΛ
η ΜΑ εχει καμια 20αρια κρατη ...κοιτα και κανενα χαρτη
Και ποιο απο τα 20ρια κρατη της Μεσης Ανατολης εχεις σαν προτυπο που θελεις να αντιγραψουμε πολιτισμικα?
πολιτισμικα κανενα ... οποιος δεν μπορει να προσαρμοστει στα Δυτικα προτυπα ΑΠΕΛΑΣΗ
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23482
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Μάιος 2021, 20:35

ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μάιος 2021, 20:36

Δεν νομίζω ότι θα φτάσουν να το θεωρούν μόδα, όπως το μαντίλι ή τουρμπάνι που φοράνε ενίοτε οι χριστιανές ή δυτικές.


Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4427
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 07 Μάιος 2021, 20:39

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:09
Οι συμβάσεις σε μία κοινωνία δεν ρυθμίζονται από ..την κρατική εξουσία που κάνει κουμάντο στην κοινωνία αυτή ;
Το πώς είναι οργανωμένη μία κοινωνία και το τι κώδικες δεοντολογίας επιτρέπει ή δεν επιτρέπει δεν είναι θέμα της κρατικής εξουσίας που κάνει κουμάντο στην οργανωμένη αυτή κοινωνία ;

Υπάρχει κοινωνική οργάνωση χωρίς την συνδρομή της κρατικής εξουσίας;
Φυσικά και γίνεται από το κράτος, ένα κράτος λαϊκής κυριαρχίας. Οι νόμοι θεσπίζονται για να περιορίσουν σε ορισμένες ακραίες περιπτώσεις την ελευθερία των ατόμων για να πετύχουν κάποιο σημαντικό γενικότερο καλό. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι η απαγόρευση της μαντίλας αποδεικνύει ότι οι σύγχρονες δυτικές κοινωνίες βουλιάζουν σε αυτό που λέμε πολιτική βλακεία. Σε δεύτερη ματιά όμως φαίνεται ένα οργανωμένο σχέδιο που έχει ως σκοπό τον περιορισμό των θρησκευτικών ελευθεριών των πολιτών εγκαθιδρύοντας μία θεοκρατική απολυταρχική εξουσία. Ο θεός σε αυτήν την περίπτωση είναι ο άρχοντας της αθεΐας ο Διάβολος.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12816
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 07 Μάιος 2021, 20:53

Σπύρος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:39
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 20:09
Οι συμβάσεις σε μία κοινωνία δεν ρυθμίζονται από ..την κρατική εξουσία που κάνει κουμάντο στην κοινωνία αυτή ;
Το πώς είναι οργανωμένη μία κοινωνία και το τι κώδικες δεοντολογίας επιτρέπει ή δεν επιτρέπει δεν είναι θέμα της κρατικής εξουσίας που κάνει κουμάντο στην οργανωμένη αυτή κοινωνία ;

Υπάρχει κοινωνική οργάνωση χωρίς την συνδρομή της κρατικής εξουσίας;
Φυσικά και γίνεται από το κράτος, ένα κράτος λαϊκής κυριαρχίας. Οι νόμοι θεσπίζονται για να περιορίσουν σε ορισμένες ακραίες περιπτώσεις την ελευθερία των ατόμων για να πετύχουν κάποιο σημαντικό γενικότερο καλό. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι η απαγόρευση της μαντίλας αποδεικνύει ότι οι σύγχρονες δυτικές κοινωνίες βουλιάζουν σε αυτό που λέμε πολιτική βλακεία. Σε δεύτερη ματιά όμως φαίνεται ένα οργανωμένο σχέδιο που έχει ως σκοπό τον περιορισμό των θρησκευτικών ελευθεριών των πολιτών εγκαθιδρύοντας μία θεοκρατική απολυταρχική εξουσία. Ο θεός σε αυτήν την περίπτωση είναι ο άρχοντας της αθεΐας ο Διάβολος.
:goodpost:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών