Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 20:38

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:17
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 14:35
Εμένα πάντως μ' έχει βοηθήσει πάρα πολύ η ψυχολόγος μου. Μην κοιτάτε που είμαι έτσι, χωρίς αυτή θα ήμουν χειρότερος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι ψευδοεπιστήμη η ψυχολογία, αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω.
Εσένα μαν μου εάν πίστευες στον ίδιο βαθμό έναν παπά όσο την ψυχολόγα θα σε είχε βοηθήσει εξίσου ο παπάς, εσύ ψάχνεις απλά κάτι να πιστέψεις πάνω στα πατρογονικά σου πρότυπά, απλά οι άλλοι αντί να λένε γκαμπινταλισμός λένε ο σατανάς.
:102:
Δεν κρίνω, απλά για να συνεννοηθούμε το αναφέρω.
Τι σχέση έχει ο καπιταλισμός με την ψυχοθεραπεία κι αυτά με την πίστη; Θεωρείς ότι ο καπιταλισμός δεν υπάρχει; Το ασυνείδητο μήπως;
Δεν κρίνω, αλλά πιο αποτυχημένη απόπειρα συνεννόησης παίζει να μην έχω ξανασυναντήσει ποτέ μου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 20:45

Οι ψυχολόγοι υπάρχουν για να βοηθούν τα άτομα να εντοπίσουν το πρόβλημα που έχουν. Δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να εντοπίσουν τι τους συμβαίνει. Αν ξέρεις τι σου συμβαίνει δεν χρειάζεσαι ψυχολόγο.
Μερικοί μπορεί να το υποψιάζονται βέβαια αλλά θέλουν και κάποια επιβεβαίωση.
the end

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Μάιος 2021, 20:49

Οι περισσότεροι ψυχολόγοι που δεν είναι και ψυχίατροι ή γενικά γιατροί, σου παίρνουν λεφτά για να σε τραβάν σε συνεδρίες ως να σε πείσουν να πιστέψεις αυτά που ήδη έχουν υποθέσει για σένα. Εάν έχεις θέμα σοβαρό, πρέπει να πας σε γιατρό να σου δώσει φάρμακα, ώστε να βρεις τη δύναμη να κάνες πράματα που θα σε ξελασπώσουν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 20:54

Cavaliere έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:49
Οι περισσότεροι ψυχολόγοι που δεν είναι και ψυχίατροι ή γενικά γιατροί, σου παίρνουν λεφτά για να σε τραβάν σε συνεδρίες ως να σε πείσουν να πιστέψεις αυτά που ήδη έχουν υποθέσει για σένα. Εάν έχεις θέμα σοβαρό, πρέπει να πας σε γιατρό να σου δώσει φάρμακα, ώστε να βρεις τη δύναμη να κάνες πράματα που θα σε ξελασπώσουν.
Υπάρχουν ασθένειες που καταπολεμούνται χωρίς φάρμακα όπως η κατάθλιψη. Όχι βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις, κάποιοι μπορεί να χρειαστούν φαρμακευτική αγωγή.
Αυτοί όμως που μπορούν να την καταπολεμήσουν χωρίς φάρμακα γιατί να εξαρτηθούν από αυτά που μάλιστα προκαλούν εθισμό;
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2021, 20:55

Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:38
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:17
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 14:35
Εμένα πάντως μ' έχει βοηθήσει πάρα πολύ η ψυχολόγος μου. Μην κοιτάτε που είμαι έτσι, χωρίς αυτή θα ήμουν χειρότερος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι ψευδοεπιστήμη η ψυχολογία, αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω.
Εσένα μαν μου εάν πίστευες στον ίδιο βαθμό έναν παπά όσο την ψυχολόγα θα σε είχε βοηθήσει εξίσου ο παπάς, εσύ ψάχνεις απλά κάτι να πιστέψεις πάνω στα πατρογονικά σου πρότυπά, απλά οι άλλοι αντί να λένε γκαμπινταλισμός λένε ο σατανάς.
:102:
Δεν κρίνω, απλά για να συνεννοηθούμε το αναφέρω.
Τι σχέση έχει ο καπιταλισμός με την ψυχοθεραπεία κι αυτά με την πίστη; Θεωρείς ότι ο καπιταλισμός δεν υπάρχει; Το ασυνείδητο μήπως;
Δεν κρίνω, αλλά πιο αποτυχημένη απόπειρα συνεννόησης παίζει να μην έχω ξανασυναντήσει ποτέ μου.
Όσο είναι ο καπιταλισμός η πηγή κάθε κακού άλλο τόσο είναι και ο σατανάς, είναι απλά θέμα προοπτικής.
Δεν κρίνω, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30684
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Μάιος 2021, 20:57

καλύτερα ψυχοφάρμακα, έχουν πιο γρήγορα αποτελέσματα, άσε που οι καλοί ψυχολόγοι έχουν γίνει πια δυσεύρετοι
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 20:57

Cavaliere έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:49
Οι περισσότεροι ψυχολόγοι που δεν είναι και ψυχίατροι ή γενικά γιατροί, σου παίρνουν λεφτά για να σε τραβάν σε συνεδρίες ως να σε πείσουν να πιστέψεις αυτά που ήδη έχουν υποθέσει για σένα. Εάν έχεις θέμα σοβαρό, πρέπει να πας σε γιατρό να σου δώσει φάρμακα, ώστε να βρεις τη δύναμη να κάνες πράματα που θα σε ξελασπώσουν.
Έχεις κάνει καμία έρευνα;
Πάντως πολλές υπηρεσίες έχουν προσλάβει ψυχολόγους. Από δομές μεταναστών μέχρι σχολεία. Ακόμα και το νοσοκομείο έχει ψυχολόγο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 21:01

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:55
Όσο είναι ο καπιταλισμός η πηγή κάθε κακού άλλο τόσο είναι και ο σατανάς, είναι απλά θέμα προοπτικής.
Δεν κρίνω, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.
Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 21:03

dna replication έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:57
καλύτερα ψυχοφάρμακα, έχουν πιο γρήγορα αποτελέσματα, άσε που οι καλοί ψυχολόγοι έχουν γίνει πια δυσεύρετοι
Αν πάρεις ψυχοφάρμακα για πλάκα δημιουργούν εθισμό και εξαρτάσαι από αυτά για μια ζωή.
Έχω παραδείγματα μέσα από την οικογένεια σε περιπτώσεις που μπορούσαν να το καταπολεμήσουν αλλά δεν απευθύνθηκαν σε ψυχολόγο παρά πήγαν κατευθείαν σε ψυχίατρο.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2021, 21:03

Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:01
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:55
Όσο είναι ο καπιταλισμός η πηγή κάθε κακού άλλο τόσο είναι και ο σατανάς, είναι απλά θέμα προοπτικής.
Δεν κρίνω, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.
Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 21:05

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:01
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:55
Όσο είναι ο καπιταλισμός η πηγή κάθε κακού άλλο τόσο είναι και ο σατανάς, είναι απλά θέμα προοπτικής.
Δεν κρίνω, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.
Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
Linux. :8)
the end

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 21:09

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:01
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:55
Όσο είναι ο καπιταλισμός η πηγή κάθε κακού άλλο τόσο είναι και ο σατανάς, είναι απλά θέμα προοπτικής.
Δεν κρίνω, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει.
Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
Σε ένα θέμα με τίτλο "Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;" βρήκες τρόπο να αδειάσεις με μεγάλη ευκολία την περισσότερη υλιστική φιλοσοφία, να μιλήσεις πάλι για το πόσο καθόλου κακός είναι ο καπιταλισμός κι ότι είναι αυταπάτη μου το ότι είναι πηγή των περισσότερων εργασιακών κακών (ότι πχ ο Χατζηδάκης δεν καταργεί το 8ωρο). Με μία πρόχειρη ματιά μπορώ να διακρίνω, εκτός από τις εμμονές, ψευδαισθήσεις μεγαλείου και άρνηση πραγματικότητας. Δεν τα ξέρω και καλά ρε μάνα μου, υπάρχουν ειδικοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βλήμα την 09 Μάιος 2021, 21:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

the comet the course the tail

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Μάιος 2021, 21:11

Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:57
Cavaliere έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:49
Οι περισσότεροι ψυχολόγοι που δεν είναι και ψυχίατροι ή γενικά γιατροί, σου παίρνουν λεφτά για να σε τραβάν σε συνεδρίες ως να σε πείσουν να πιστέψεις αυτά που ήδη έχουν υποθέσει για σένα. Εάν έχεις θέμα σοβαρό, πρέπει να πας σε γιατρό να σου δώσει φάρμακα, ώστε να βρεις τη δύναμη να κάνες πράματα που θα σε ξελασπώσουν.
Έχεις κάνει καμία έρευνα;
Πάντως πολλές υπηρεσίες έχουν προσλάβει ψυχολόγους. Από δομές μεταναστών μέχρι σχολεία. Ακόμα και το νοσοκομείο έχει ψυχολόγο.
έτσι.
παντού πρέπει να υπάρχει ένας ψυχολόγος, ως σύμβουλος, ως επιβλέπων, που να κατευθύνει και να προτείνει λύσεις. θα είχε σωθεί κόσμος και κοσμάκης από πολλά θέματα και ταλαιπωρία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 21:13

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
dna replication έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:57
καλύτερα ψυχοφάρμακα, έχουν πιο γρήγορα αποτελέσματα, άσε που οι καλοί ψυχολόγοι έχουν γίνει πια δυσεύρετοι
Αν πάρεις ψυχοφάρμακα για πλάκα δημιουργούν εθισμό και εξαρτάσαι από αυτά για μια ζωή.
Έχω παραδείγματα μέσα από την οικογένεια σε περιπτώσεις που μπορούσαν να το καταπολεμήσουν αλλά δεν απευθύνθηκαν σε ψυχολόγο παρά πήγαν κατευθείαν σε ψυχίατρο.
Πού το ξέρεις ότι μπορούσαν να το καταπολεμήσουν, χωρίς φαρμακευτική αγωγή;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 09 Μάιος 2021, 21:16

Προτείνω ενδελεχή ψεκασμό των κατοίκων της χώρας 2 φορές την εβδομάδα με βαριά ψυχοφάρμακα.

Μια κάποια λύση.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών