To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
mec

To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Αύγ 2018, 02:29

Παλιώσαμε ή περνάμε μια δεύτερη νιότη; :003:

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Έχω απαλλαγεί από ένα σωρό άγχη που είχα νέος, με το κυριότερο το να αποδείξω κάτι. Αυτό σε βάζει σε μία ανώφελη κούρσα. Όταν το καταλάβεις το σταματάς και ηρεμείς. Μπορεί να αλλάξει και η ζωή σου.

Χαίρομαι με το να περπατάω απλά και να κοιταω την πόλη, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι τόσο γρήγορα που πέρασαν τα χρόνια, αλλο τόσο γρήγορα θα έρθουν και τα άλλα που δεν θα μπορώ να περπατάω πια.

Αντε να τα πεις αυτα σε έναν νέο, που φαντάζεται ότι θα είναι αιώνια ακμαίος, και να περιμένεις να σε καταλάβει. Κι εμείς ως νέοι δεν καταλαβαίναμε. Με τον ξαδερφό μου δεκαεξαρηδες προβληματιζόμασταν πώς να γίνουμε αποδεκτοί κι εκείνος είχε πέσει να πεθάνει που οι άλλοι είχανε πάρει μηχανάκι sachs κι αν δεν έπαιρνε κι αυτός θα είχε σβήσει στην πιάτσα. :lol:

Εγώ πάλι αγχωνόμουνα με το ότι θα επρεπε να αποδείξω ότι πέτυχα σε κάτι, σπουδες, λεφτά, διασημοτητα, κάτι τέλος πάντων. Είχα τσακίσει όλα τα βιβλία προσωπικής αναπτυξης που επεφταν στα χέρια μου (Paul Jagot πιο πολύ) για να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα. Δεν με χάλασε από πλευράς αποτελεσμάτων, αλλά ειχε και ανώφελο άγχος.

Κάποτε ηρεμείς από όλα αυτά και θες να ζήσεις για σενα και τα λίγα πρόσωπα που αγαπάς.

Κάποιοι βέβαια δεν ηρεμούν ποτέ. Ο Bernard Tapie πάντα στο κυνήγι της δόξας, με επιχειρήσεις, πολιτική, καλιτεχνία κλπ και τις δικαστικές υποθέσεις που έφερε αυτός ο αριβισμός έχει ηρεμήσει τώρα που του βγήκε σε καρκίνο. Το κατάλαβε όμως αργά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Αύγ 2018, 02:36

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Αντε να τα πεις αυτα σε έναν νέο, που φαντάζεται ότι θα είναι αιώνια ακμαίος, και να περιμένεις να σε καταλάβει. Κι εμείς ως νέοι δεν καταλαβαίναμε.
δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνουν μέκ, εγώ θυμάμαι καταλάβαινα, οτι κάποτε, πολύ μετά, θα γεράσω και θα κάνω βόλτες στην πόλη, οπότε δεν υπήρχε λόγος ηρεμίας τότε, θα μπουχτίσουμε μετά κλπ.

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3662
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 10 Αύγ 2018, 02:46

εδώ και 13 χρόνια ανήκω στο κλαμπ...
περνά ο άτιμος ο χρόνος...

mec

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Αύγ 2018, 03:05

enaon έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:36
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Αντε να τα πεις αυτα σε έναν νέο, που φαντάζεται ότι θα είναι αιώνια ακμαίος, και να περιμένεις να σε καταλάβει. Κι εμείς ως νέοι δεν καταλαβαίναμε.
δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνουν μέκ, εγώ θυμάμαι καταλάβαινα, οτι κάποτε, πολύ μετά, θα γεράσω και θα κάνω βόλτες στην πόλη, οπότε δεν υπήρχε λόγος ηρεμίας τότε, θα μπουχτίσουμε μετά κλπ.
Είναι πολλά πράγματα που δεν τα καταλαβαίνουμε όσο είμαστε νέοι. Άλλο το να ξέρω κάτι (εγγεγραμμενο σαν πληροφορία) κι άλλο το να συνειδητοποιώ κάτι (αντιλαμβάνομαι το μέγεθος της κατάστασης, τι συνέπειες θα έχει, πόσο με αφορά κλπ).

Έχω κάνει αρκετές μλκίες. Ήμουνα υπερβολικός με τα γυμναστήρια και τώρα όταν αλλάζει απότομα ο καιρός με πεθαίνει στον πόνο ο αριστερός ώμος. Το καταλάβαινα ότι είμαι υπερβολικός, αλλά υποτιμούσα τις συνέπειες.

Επίσης σε νεαρές ηλικίες δεν μπορείς να εκτιμήσεις πόσο σημαντικός είναι ο χρόνος και τον σπαταλάς σε πολλές ανοησίες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Αύγ 2018, 03:10

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 03:05
Επίσης σε νεαρές ηλικίες δεν μπορείς να εκτιμήσεις πόσο σημαντικός είναι ο χρόνος και τον σπαταλάς σε πολλές ανοησίες.
δεν συμφωνώ μεκ, νομίζω οτι η αρχική εντύπωση είναι η σωστή, αυτό που σκεφτήκαμε για τους μεγάλους ήταν σωστό όταν ήμασταν μικροί, όχι τώρα που μεγαλώσαμε, δίκιο είχαμε, απλά παλιά, όχι τώρα. Θα παρατηρήσεις και εσύ λογικά, ότι όσο πιο σημαντικός σου μοιάζει ο χρόνος, όσο λιγότερο τον σπαταλάς, τόσο πιο γρήγορα περνά.

Το κακό είναι ότι σε μεγάλες ηλικίες δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε πόσο σημαντική είναι η σπατάλη, δεν τον χαλάμε σε ανοησίες, και η ζωή περνά βαρετά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Αύγ 2018, 04:17

enaon έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:36
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Αντε να τα πεις αυτα σε έναν νέο, που φαντάζεται ότι θα είναι αιώνια ακμαίος, και να περιμένεις να σε καταλάβει. Κι εμείς ως νέοι δεν καταλαβαίναμε.
δεν νομίζω οτι δεν καταλαβαίνουν μέκ, εγώ θυμάμαι καταλάβαινα, οτι κάποτε, πολύ μετά, θα γεράσω και θα κάνω βόλτες στην πόλη, οπότε δεν υπήρχε λόγος ηρεμίας τότε, θα μπουχτίσουμε μετά κλπ.
Εσύ δεν είσαι πενηντάρης, είσαι 20άρης με 30 χρόνια εμπειρία :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 10 Αύγ 2018, 06:16

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Παλιώσαμε ή περνάμε μια δεύτερη νιότη; :003:

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Έχω απαλλαγεί από ένα σωρό άγχη που είχα νέος, με το κυριότερο το να αποδείξω κάτι. Αυτό σε βάζει σε μία ανώφελη κούρσα. Όταν το καταλάβεις το σταματάς και ηρεμείς. Μπορεί να αλλάξει και η ζωή σου.

Χαίρομαι με το να περπατάω απλά και να κοιταω την πόλη, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι τόσο γρήγορα που πέρασαν τα χρόνια, αλλο τόσο γρήγορα θα έρθουν και τα άλλα που δεν θα μπορώ να περπατάω

Εγώ πάλι αγχωνόμουνα με το ότι θα επρεπε να αποδείξω ότι πέτυχα σε κάτι, σπουδες, λεφτά, διασημοτητα, κάτι τέλος πάντων. Είχα τσακίσει όλα τα βιβλία προσωπικής αναπτυξης που επεφταν στα χέρια μου (Paul Jagot πιο πολύ) για να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα. Δεν με χάλασε από πλευράς αποτελεσμάτων, αλλά ειχε και ανώφελο άγχος.
κι εσύ πωλ Ζαγκό ;με το που διάβασα αυτό δεν πήγα παρακάτω ,ρε τι μου θύμισες εγώ διάβασα και κάτι παρόμοια του Αντωνίου Πισσάνου ,τα ξανακοίταξα μετά από πολλά χρόνια και θυμήθηκα μία ρήση από τις μεγάλες αλήθειες του λιφο: στα 17 βάζεις στόχους στα 40 γελάς με τους στόχους που έβαλες ,
ελπίζω να μην επαληθεύθηκε αυτός εσένα διότι εμένα επαληθεύτηκε έτσι ακριβώς και στο 17 και στο 40 .Εγινα το αντίθετο ακριβώς από αυτό που ήθελα να αποφύγω.
ΕΙχα διαβάσει πολλά περί προσωπικού μαγνητισμού όταν ήμουν φοιτητής και πήγα να κανω κάτι ασκήσεις και κάτι εφαρμογές ...δεν φτούρησε το πράγμα άστα να πανέ στο διάλο .
βέβαια, 40 φεύγα είμαι αλλά εκείνο που με σκοτώνει όμως περισσότερο είναι να μετράω τι έχω κοροϊδέψει μέχρι τώρα και το έχω κάνει χειρότερα ,έχω βαρεθεί τη ζωή μου ,το αποκορύφωμα ήταν τότε με τον καύσωνα που κοιμόμουν στο υπόγειο πέρυσι και για να φύγει ο ιδρώτας έβαζα ένα λάστιχο που είχα στην ισόγεια οικοδομή και πλένομουνσαν να εκανα ντους, ήτανε ο χώρος αποθήκη και και είναι ακόμα και θυμήθηκα κάποιον ο οποίος κοιμότανε τις νύχτες το θέρος έξω απ' το μαγαζί σε κάτι καρέκλες που δούλευε εκεί πέρα και για να φύγει ο ιδρώτας πλενότανε με λάστιχο αυτό έγινε πριν από πολλά χρόνια και εμένα τότε μου φαινόταν λίγο καμένο ,όταν το θυμήθηκα είπα αυτό ήταν το αποκορύφωμα πλέον.
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Αύγ 2018, 08:20

μια χαρα ηλικια ειναι αμα δεν πεθαινεις ,το μονο κακο τα πιπινακια σε φωναζουν θειο...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Αύγ 2018, 08:34

perseus έγραψε:
10 Αύγ 2018, 08:20
μια χαρα ηλικια ειναι αμα δεν πεθαινεις ,το μονο κακο τα πιπινακια σε φωναζουν θειο...
Εμένα μου κακοφάνηκε που καμμιά φορά σηκώνονται να μου δώσουν την θέση. Βέβαια, δεν είμαι ακριβώς πενηντάρης. Εκλεισα τα 60 πριν από 2 μήνες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Αύγ 2018, 09:56

και δεν λες που εχουν την ευγενεια να σηκωθουν.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Αύγ 2018, 11:32

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Είχα τσακίσει όλα τα βιβλία προσωπικής αναπτυξης που επεφταν στα χέρια μου (Paul Jagot πιο πολύ) για να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.
mec δεν ανοίγεις κανένα νήμα σχετικό?
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Αύγ 2018, 12:11

Πως σας φαίνεται όσοι τα έχετε πιάσει τα 50 και βάλε; αλήθεια όμως να πείτε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Αύγ 2018, 13:06

εγώ θέλω λίγο οπότε δεν ξέρω να πώ με σιγουριά, αν και σιγά, δίπλα είναι.

Αυτό πάντως που έχω παρατηρήσει και μου έχει σπάσει τα νεύρα, ειναι οτι συνεχώς γίνομαι πιο σοφός στην πλάτη μου. Κάθε μέρα που σαν μεγάλος έχω δίκιο για κάτι, το χάνω σαν μικρός, τι κανιβαλισμός είναι αυτός ρε γαμώτο, στο τέλος θα έχουμε δίκιο μόνο την τελευταία μας μέρα, όλες τις άλλες θα λέγαμε μαλακίες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Αύγ 2018, 13:24

Εγω πάντως έχω πάθει ενα σοκ που έγινα 40.
Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως μου συνέβη αυτό το πράγμα.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: To Club των πενηντάρηδων (και άνω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Αύγ 2018, 13:39

gassim έγραψε:
10 Αύγ 2018, 13:24
Εγω πάντως έχω πάθει ενα σοκ που έγινα 40.
Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως μου συνέβη αυτό το πράγμα.
έλα μαν
η καλύτερη δεκαετία του άντρα αυτή είναι :wink
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών