Η ύπαρξη του Θεού

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 23 Μάιος 2021, 13:38

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 12:59
Αν χτυπήσω το κεφάλι μου είναι λογικό ότι θα αλλάξει η σκέψη μου αλλά η ψυχή είναι κάτι διαφορετικό. Θα έλεγα πως είναι ένα όργανο που σε βοηθά να αισθάνεσαι ανωτέρας φύσης πράγματα, όπως τον Θεό για παράδειγμα. Έχεις μπερδέψει επίσης την έννοια της ιδέας με τα ένστικτα. Οπότε πήγαινε διάβασε και μετά άρχισε να συζητάς. Χωρίς ειρωνείες αν γίνεται γιατί πέφτει το επίπεδο. Επίσης κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν την ύπαρξη της ψυχής και έχουν επιχειρήματα για αυτό. Μπορείς να τα διαβάσεις αν θέλεις. Αλλά κυρίως ξεχώρισε τα ένστικτα από τις ιδέες από εκεί πρέπει να αρχίσεις κατά τη γνώμη μου. Επίσης αυτό που λες με το πουλάρι ότι γνωρίζει το στήθος της φοράδας είναι ιδέα;;; Αν θες να σου προτείνω κανένα λεξικό. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις λέξης. Είναι όμως κακό να διαστρεβλώνεις τους όρους για να στηρίξεις το επιχείρημα σου.
Μα δεν σε ειρωνευομαι. Καθε αλλο. Το χαμογελο δεν ειναι ειρωνεια.
Εσυ με ειρωνευσαι μιλωντας μου για λεξικα.
Εγραψες αυτο που θελεις να πιστευεις...
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 11:01
Η ηθική και η πολιτική αρετή για παράδειγμα βρίσκονται στην ψυχή και καλλιεργούνται συνεχώς στη ζωή μας.
Και σου εξηγω οτι με μια ζημια στον εγκεφαλο αλλαζει η ηθικη και η συμπεριφορα του ανθρωπου, συμφωνα με πολλα πειραματα. Αν η ηθικη βρισκεται στην ψυχη, τοτε δεν θα επρεπε να αλλαξει απο μια ζημια στον εγκεφαλο. Δεν συμφωνεις;
Αν επισης ο ανθρωπος γεννιεται με ψυχη και η ψυχη εχει μνημη ωστε να απολογηθει στην μετα θανατο Θεια Κριση, οπως διδασκουν οι θρησκειες, θα πρεπει να μας περιγραψεις επακριβως τι αισθανοσουν στην κοιλια της μητερας σου και ολα οσα εκανες τα 2 πρωτα χρονια της ζωης σου. Δεν μπορεις, γιατι ο εγκεφαλος σου που κραταει ολες τις μνημες, δεν ειχε αναπτυχθει ακομα. Ακομα υπαρχει και η αμνησια που συμβαινει σε ατομα που εχουν κτυπησει το κεφαλι τους.

Βεβαια, δεν απαντας στο τελευταιο ερωτημα μου..
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 11:01
Το ανθρώπινο μυαλό δεν μπορεί να συλλάβει ούτε καν τις τέσσερις διαστάσεις, οπότε πώς μπορεί να συλλάβει έναν Θεό, για τον οποίο χίλια χρόνια και χίλιες διαστάσεις είναι ένα;
Αφου το ανθρωπινο μυαλο δεν μπορει να συλλαβει την εννοια του Θεου, εσυ τελος παντων (και οσοι το διδασκουν) πως μπορεσες να το καταλαβεις και να το ισχυριζεσαι;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 23 Μάιος 2021, 13:43

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 13:36
jey_pap έγραψε:
23 Μάιος 2021, 13:04
Alphabet εγραψε:
Όταν επερχεται ζημια σε ενα λοβο του εγκεφαλου, επερχεται ζημιά και αλλοιωση στη συμπεριφορα και στην ηθικη του ανθρωπου. Στο Αλτσχαιμερ η εκφυλιση του εγκεφαλου δημιουργει μια καταστροφικη αλλαγη στη συμπεριφορα. Τι κανει η ψυχη σε αυτες τις περιπτωσεις; Σφυριζει ανεμελα;

Οταν χαλα ο "αναμεταδότης" (εγκεφαλος, ΚΝΣ, Παρασυμπαθητικό ΝΣ ή φυτικό, αισθητηρια, ορμονικο συστημα...), τοτε ο πομποδέκτης (ψυχη) απλά δε λαμβανει καθαρα ή δυνατα τα σηματα που του στελλονται. Αυτο δε σημαινει πως ο δεκτης μας (πομποδεκτης) χαλασε, αλλα πως παρολο που ειναι πληρως λειτουργικος, δεν μπορει να επεξεργαστει αλλοιωμενα σηματα.
Γιατρέ μου, τα σήματα που δίνει ένας εγκέφαλος σε εκφυλιστική κατάσταση, δεν μπορούν να επεξεργαστούν βάσει ανθρώπινης προσέγγισης. Δεν είναι παιχνίδι δράκων και μονόκερων.
Το εγκεφαλογράφημα καταγράφει την φθορά του φλοιού. Η οποία σαν μια δεδομένη ασθένεια, φθίνει τις λειτουργίες συν τω χρόνω.

....
... πού σημαίνει; :smt017
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2021, 13:47

jey_pap έγραψε:
23 Μάιος 2021, 13:43
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 13:36
jey_pap έγραψε:
23 Μάιος 2021, 13:04


Οταν χαλα ο "αναμεταδότης" (εγκεφαλος, ΚΝΣ, Παρασυμπαθητικό ΝΣ ή φυτικό, αισθητηρια, ορμονικο συστημα...), τοτε ο πομποδέκτης (ψυχη) απλά δε λαμβανει καθαρα ή δυνατα τα σηματα που του στελλονται. Αυτο δε σημαινει πως ο δεκτης μας (πομποδεκτης) χαλασε, αλλα πως παρολο που ειναι πληρως λειτουργικος, δεν μπορει να επεξεργαστει αλλοιωμενα σηματα.
Γιατρέ μου, τα σήματα που δίνει ένας εγκέφαλος σε εκφυλιστική κατάσταση, δεν μπορούν να επεξεργαστούν βάσει ανθρώπινης προσέγγισης. Δεν είναι παιχνίδι δράκων και μονόκερων.
Το εγκεφαλογράφημα καταγράφει την φθορά του φλοιού. Η οποία σαν μια δεδομένη ασθένεια, φθίνει τις λειτουργίες συν τω χρόνω.

....
... πού σημαίνει; :smt017
Εσύ γράφεις παπάρες, εμένα ρωτάς; :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 23 Μάιος 2021, 14:09

1) Συγνώμη αν έλαβα λάθος τα χαμόγελα.
2) Τα λεξικά δεν σου το λέω με ειρωνεία το εννοώ. Έχεις μπερδέψει τις λέξεις. Σε παρακαλώ κοίταξε το
3) Δεν σου εξήγησα τι είναι ο Θεός, σου είπα ότι υπάρχει. Την ουσία του Θεού δεν μπορώ να την ξέρω. Αυτό λέει ο Αϊνστάιν.
4) Εκείνα που είναι στην ψυχή όπως οι ιδέες των ηθικών αρετών (το θεώρησα αυτονόητο ότι είναι ιδέες) χρειάζονται το σώμα για να εκδηλωθούν. Άμα το σώμα μου είναι κατεστραμμένο δεν μπορώ να κάνω εκείνο που θέλει η ψυχή. Όμως η ψυχή δεν "χαλάει" απλά δεν μπορεί να επηρεάσει πλέον το σώμα.
5) Στη Θεία κρίση τουλάχιστον του Χριστιανισμού έχεις πλήρη επίγνωση. Δεν χρειάζεται η μνήμη το ξέρεις. Φυσικά αυτό που μόλις είπα δεν μπορώ ακόμα να το αποδείξω. Αλλά το πιστεύω βάση των Αγίων που το έγραψαν τους οποίου προσωπικά τους δέχομαι ως αυθεντίες πάνω στο θέμα αυτό. Επειδή θεωρώ πως όσα δίδαξαν είναι σωστά και όσα προφήτευσαν μέχρι στιγμή έχουν βγει με απόλυτη ακρίβεια. Αν διαβάσεις τις προφητείες θα καταλάβεις τι εννοώ. Φυσικά δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις στα σοβαρά αυτή μου την άποψη. Αλλά αν θέλεις κάνε μια έρευνα.

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 23 Μάιος 2021, 14:14

Φίλε Πασιφάη δεν μπορώ να μιλήσω ιατρικά. Δεν έχω γνώσεις. Εγώ φιλοσοφία σπουδάζω και από αυτά που μέχρι στιγμής έχω διαβάσει καταλήγω εκεί. Εσείς τώρα ουσιαστικά μου ακυρώσατε όσες αυθεντίες ανέφερα. Το οποίο βρίσκω λιγάκι περίεργο με τη προσωπική σου γνώμη. Θα ήθελα να ακούσω τα δικά σας επιχειρήματα πάνω στο θέμα. Χάρηκα για την γνωριμία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xatz41 την 23 Μάιος 2021, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 23 Μάιος 2021, 14:50

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:09
1) Συγνώμη αν έλαβα λάθος τα χαμόγελα.
2) Τα λεξικά δεν σου το λέω με ειρωνεία το εννοώ. Έχεις μπερδέψει τις λέξεις. Σε παρακαλώ κοίταξε το
3) Δεν σου εξήγησα τι είναι ο Θεός, σου είπα ότι υπάρχει. Την ουσία του Θεού δεν μπορώ να την ξέρω. Αυτό λέει ο Αϊνστάιν.
4) Εκείνα που είναι στην ψυχή όπως οι ιδέες των ηθικών αρετών (το θεώρησα αυτονόητο ότι είναι ιδέες) χρειάζονται το σώμα για να εκδηλωθούν. Άμα το σώμα μου είναι κατεστραμμένο δεν μπορώ να κάνω εκείνο που θέλει η ψυχή. Όμως η ψυχή δεν "χαλάει" απλά δεν μπορεί να επηρεάσει πλέον το σώμα.
5) Στη Θεία κρίση τουλάχιστον του Χριστιανισμού έχεις πλήρη επίγνωση. Δεν χρειάζεται η μνήμη το ξέρεις. Φυσικά αυτό που μόλις είπα δεν μπορώ ακόμα να το αποδείξω. Αλλά το πιστεύω βάση των Αγίων που το έγραψαν τους οποίου προσωπικά τους δέχομαι ως αυθεντίες πάνω στο θέμα αυτό. Επειδή θεωρώ πως όσα δίδαξαν είναι σωστά και όσα προφήτευσαν μέχρι στιγμή έχουν βγει με απόλυτη ακρίβεια. Αν διαβάσεις τις προφητείες θα καταλάβεις τι εννοώ. Φυσικά δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις στα σοβαρά αυτή μου την άποψη. Αλλά αν θέλεις κάνε μια έρευνα.
1/2) ΟΚ παρεξηγηση λυθηκε.

3) Εχω την εντυπωση οτι μου εξηγησες κατα καποιο τροπο, οταν εγραψες οτι χίλια χρόνια και χίλιες διαστάσεις είναι ένα για τον Θεο, αλλα ο ανθρωπος δεν μπορει να το συλλαβει.
Οσο για τον Ανινσταιν, τα λεει ολα στο γραμμα που εγραψε στον φιλο του Eric Gutkind to 1954.
"Για εμένα ο Θεός δεν είναι τίποτα περισσότερο από το αποτέλεσμα της ανθρώπινης αδυναμίας και η Βίβλος μια συλλογή από σεβαστούς, αλλά πρωτόγονους θρύλους… Η ιουδαϊκή θρησκεία, όπως και κάθε άλλη θρησκεία, είναι η ενσάρκωση πρωτόγονων προκαταλήψεων".

4) Κανεις λαθος κατ' εμενα. Το σωμα και ο νους δεν μπορουν να επηρεαζονται απο κατι αυλο, αορατο και αναποδεικτο που καποιοι αμαθεις πριν 3000 φανταστηκαν και το ονομασαν ψυχη (οπως νομιζαν οτι και οι κεραυνοι ειναι εργο του Δια). Επηρεαζονται ξεκαθαρα απο τον εγκεφαλο και οι περισσοτεροι νευροεπιστημονες υποστηριζουν επισης οτι κανουμε οτι μας υπαγορευσει ο εγκεφαλος μας, χωρις ελευθερη βουληση.

5) Εχω κανει 10 χρονια ερευνες - ετσι κατεληξα αγνωστικιστης - και ακομα κανω. Δεν υπαρχουν προφητειες. Στο κατα Ματθαιον, ο συγγραφεας που τις αναφερει κατα κορον για να "πουλησει" την ιδεα του στους Εβραιους, δημιουργει καταστασεις για να δικαιολογησει δηθεν προφητειες.
Τελος οι Αγιοι ηταν ανθρωποι και δεν ειχαν διαφορετικο μυαλο απο τους απλους ανθρωπους. Αυτα που ηθελε ο εγκεφαλος τους να πιστεψουν, πιστευαν.
Καθε ανθρωπος εχει το σεβαστο δικαιωμα να πιστευει οτι θελει. Αλλα η πιστη δεν ειναι γνωση.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 15:02

Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά τι στάση έχει απέναντί μας. Αν υπάρχει και είναι σαδιστής που σού αλλάζει τον αδόξαστο, καλύτερα να μην υπάρχει. Το ότι ο άνθρωπος δεν ελέγχει τα πάντα είναι προφανές και δεδομένο.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2021, 15:05

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Φίλε Πασιφάη δεν μπορώ να μιλήσω ιατρικά. Δεν έχω γνώσεις. Εγώ φιλοσοφία σπουδάζω και από αυτά που μέχρι στιγμής έχω διαβάσει καταλήγω εκεί. Εσείς τώρα ουσιαστικά μου ακυρώσατε όσες αυθεντίες ανέφερα. Το οποίο βρίσκω λιγάκι περίεργο με τη προσωπική σου γνώμη. Θα ήθελα να ακούσω τα δικά σας επιχειρήματα πάνω στο θέμα. Χάρηκα για την γνωριμία.
Είμαι γυναίκα και με λένε Πασιφάη.
Αφού άνοιξες το νήμα, θα περιμένουμε τις δικές σου απάντήσεις στα ερωτήματά μας. Δεν χανόμαστε. Να είσαι καλά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2021, 15:12

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:02
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά τι στάση έχει απέναντί μας. Αν υπάρχει και είναι σαδιστής που σού αλλάζει τον αδόξαστο, καλύτερα να μην υπάρχει. Το ότι ο άνθρωπος δεν ελέγχει τα πάντα είναι προφανές και δεδομένο.
Το θέμα είναι πως δεν μας αφορά η στάση κάποιου που ''υποτίθεται'' πως υπάρχει, (διότι κι αυτό είναι κάτι που χρήζει συζήτησης..), αλλά το γιατί θεωρείς πως είμαστε ανίκανοι να διαχειριστούμε ότι μας συμβαίνει. Βάζοντας το χειρότερο σενάριο στην κρησάρα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 23 Μάιος 2021, 15:16

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με αυτού του είδους τους συλλογισμούς είναι ότι ακόμα και αν έστεκαν (που δεν στέκουν αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) πάλι δεν αποδεικνύουν την ύπαρξη του Θεού. Ακόμα και αν υπάρχει μία "οντότητα" που δημιούργησε το σύμπαν αυτό πάλι δεν αποτρέπει τις θρησκείες και τους θεούς να είναι ανθρώπινη εφεύρεση.

Εξάλλου όσοι ασπάζονται μία θρησκεία ήδη αποδέχονται ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει αλλά το αποδέχονται για όλες τις άλλες θρησκείες εκτός από από την δική τους. Δέχονται δηλαδή το γεγονός ότι είναι στην ανθρώπινη φύση να δημιουργεί θεούς και θρησκείες αλλά δεν δέχονται ότι αυτό ισχύει στην περίπτωση του. Την δική τους περίπτωση την θεωρούν απευθείας επαφή με την "οντότητα" που έφτιαξε το σύμπαν και όχι ανθρώπινο δημιούργημα.

Ε αυτό όμως δεν μπορούμε να το προσπεράσουμε. Θα πρέπει να αποδειχθεί. Κάτι που δεν βλέπω ποτέ να γίνεται. Με το που η ύπαρξη της πρωταρχικής οντότητας που έβαλε τα πάντα σε κίνηση "αποδειχθεί" η διασύνδεση με την δική τους θρησκεία εκλαμβάνεται ως δεδομένη και προχωράμε τροχάδην στο όπερ έδει δείξαι.

Συγνώμη αλλά δεν πάει έτσι. Το ότι ο Θεός σου δεν είναι εφεύρεση των αρχαίων Εβραίων εξακολουθεί να είναι προς απόδειξη.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 15:17

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:12
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:02
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά τι στάση έχει απέναντί μας. Αν υπάρχει και είναι σαδιστής που σού αλλάζει τον αδόξαστο, καλύτερα να μην υπάρχει. Το ότι ο άνθρωπος δεν ελέγχει τα πάντα είναι προφανές και δεδομένο.
Το θέμα είναι πως δεν μας αφορά η στάση κάποιου που ''υποτίθεται'' πως υπάρχει, (διότι κι αυτό είναι κάτι που χρήζει συζήτησης..), αλλά το γιατί θεωρείς πως είμαστε ανίκανοι να διαχειριστούμε ότι μας συμβαίνει. Βάζοντας το χειρότερο σενάριο στην κρησάρα.
Να διαχειριστείς τον θάνατο; :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2021, 15:27

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:17
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:12
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:02
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά τι στάση έχει απέναντί μας. Αν υπάρχει και είναι σαδιστής που σού αλλάζει τον αδόξαστο, καλύτερα να μην υπάρχει. Το ότι ο άνθρωπος δεν ελέγχει τα πάντα είναι προφανές και δεδομένο.
Το θέμα είναι πως δεν μας αφορά η στάση κάποιου που ''υποτίθεται'' πως υπάρχει, (διότι κι αυτό είναι κάτι που χρήζει συζήτησης..), αλλά το γιατί θεωρείς πως είμαστε ανίκανοι να διαχειριστούμε ότι μας συμβαίνει. Βάζοντας το χειρότερο σενάριο στην κρησάρα.
Τι να διαχειριστείς, να μην πεθάνεις; :lol:
Η Ζωή και ο Θάνατος είναι ένας κύκλος που κάνει η ύπαρξη. Δεδομένο.
Αυτό που δεν κατανοείς μάλλον είναι, πως πορευόμαστε βάσει επιλογών, οι οποίες καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τα πατήματά μας. Δεν είναι ''κάποιος'' που τα καθορίζει.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 23 Μάιος 2021, 15:31

Όταν λες πως 10 χρόνια έκανες έρευνες για κάτι που από την αρχή της ζωή σου ήταν μπροστά σου. Τότε απλά κοίταγες αλλού ή κοίταγες αυτά που σε συμφέρουν. Για να ζήσεις μια ζωή που όπως φαίνετε εκ του αποτελέσματος δεν ερεύνησες όλες τις πτυχές της. Και μην ξεχνάς πως η αλήθεια βρίσκετε και μέσα σε αυτά που δεν πιστεύουμε. ἀ- στερητικό + λήθη δεν πρέπει να λησμονούμε κανένα της στοιχείο όταν ερευνούμε. Επίσης μην θεωρήσεις πως εγώ που πιστεύω στο Θεό έχω ερευνήσει όλες τις πτυχές. Απλώς βρίσκομαι σε καλό δρόμο. Διότι κάθε μέρα προστίθενται νέες γνώσεις οι οποίες συμπληρώνουν τις παλαιότερες δημιουργώντας ένα πάζλ αληθών στοιχείων το οποίο δεν τελειώνει ποτέ. Απόδειξη του άπειρου του Θεού.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Μάιος 2021, 15:35

xatz41

Βάζε παραθέσεις για να φαίνεται σε ποιόν απευθύνεσαι, αν έχεις την καλωσύνη.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 15:36

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:27
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:17
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:12


Το θέμα είναι πως δεν μας αφορά η στάση κάποιου που ''υποτίθεται'' πως υπάρχει, (διότι κι αυτό είναι κάτι που χρήζει συζήτησης..), αλλά το γιατί θεωρείς πως είμαστε ανίκανοι να διαχειριστούμε ότι μας συμβαίνει. Βάζοντας το χειρότερο σενάριο στην κρησάρα.
Τι να διαχειριστείς, να μην πεθάνεις; :lol:
Η Ζωή και ο Θάνατος είναι ένας κύκλος που κάνει η ύπαρξη. Δεδομένο.
Αυτό που δεν κατανοείς μάλλον είναι, πως πορευόμαστε βάσει επιλογών, οι οποίες καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τα πατήματά μας. Δεν είναι ''κάποιος'' που τα καθορίζει.
Καλά τώρα και γω στα 20 και 30 έλεγα τι θάνατος και μαλακίες, άλλα είναι τα προβλήματα μας. :lol:

Το αδιέξοδο του ανθρώπου αυτό είναι. Είναι ανίκανος απέναντι στο θνητό του και είναι κάτι που δεν του αρέσει. Το κατά πόσο επεμβαίνει ο Θεός στη ζωή του ανθρώπου είναι μεγάλο κεφάλαιο. Από τη στιγμη βέβαια που αρνείσαι την Ύπαρξη του δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών