Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Αύγ 2018, 17:28

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 17:22
πάντως όλοι είσαστε μάγκες βλέπω, είχατε δισκέτες. :003:

Εγώ είχα κασσέτα, έπρεπε να κουνάς το αζιμούθιο στο κασετόφωνο για να φορτώσει καλά, έπρεπε να γράφεις με κασετόφωνο που δεν έβαζε μπάσα-πρίμα, είχα βρει ένα σιλβερλνινε νομίζω, έγραφε τέλεια, ενώ ένα χιτάτσι καλό που είχαμε δεν τα κατάφερνε, πολύ μπροστά οι κινέζοι από τότε :)
Εγώ έγγραφα μουσική τότες, και σε κασσέτες και σε δισκέτες.
:a035:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Αύγ 2018, 17:39

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:10
blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 11:51
Ορέστης 35 έγραψε:
13 Αύγ 2018, 11:42
Προσεξτε τον τροπο ομιλιας των γονιων. Σαν κομπαρσοι σε διαφημιση. Ειμαι 100% βεβαιος οτι αυτα που λενε ειναι scripted. Και στο τελος πεταει ο μουστακιας την ατακα οτι αμα παρεις θα βρισκεσαι σε μια μονιμη δαπανη, απευθυνομενος προφανως σε πιο φτωχους γονεις, αφου ο ιδιος φαινεται κονομημενος. Εχω περιεργεια ποιος ειναι ο υπευθυνος για αυτη την προπαγανδα. Μετα σου λενε να μην πιστευεις σε θεωριες συνωμοσιας.
ο υπευθυνος ειναι η τηλεοραση που ξερει πως να πουλησει φοβιες στους γονεις μικρων παιδιων.

Τα ελληνικά δελτία ειδήσεων και οι εκπομπές κοινωνικού σχολιασμού της δεκαετίας του '90, κάνουν τα fake news να μοιάζουν με πταίσμα. Μιλάμε για μια εποχή που κάθε «ξενόφερτη» μόδα έπρεπε να κρύβει υποσυνείδητα μηνύματα υπέρ του σατανά ή της χρήσης ναρκωτικών. Παρουσιαστές και δημοσιογράφοι γέμιζαν τον τηλεοπτικό τους χρόνο με πληροφορίες που το κοινό δεν μπορούσε να φιλτράρει ούτε με το φίλτρο Olympus. Και μπορεί όλοι να γνωρίζουμε πως εκείνη τη δεκαετία στοχοποιήθηκαν μουσικές όπως η heavy metal και η trance, όμως υπήρξαν ιστορίες τρέλας που έχουν ξεχαστεί διότι δεν πήραν -ευτυχώς- μεγάλες διαστάσεις. Πλέον υπάρχει το Ιnternet και πιο συγκεκριμένα το YouTube, μέσω του οποίου μπορεί κανείς να βρει «διαμάντια», όπως το παρακάτω βίντεο από ένα ρεπορτάζ του ΣΚΑΪ, που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι Power Rangers προωθούν τα ναρκωτικά στα μικρά παιδιά.

Ο δημοσιογράφος κάνει λόγο για «αδίστακτους εμπόρους που προσπαθούν να μυήσουν μικρά παιδιά στον κόσμο των ναρκωτικών». Ναι, μιλάει για τους Power Rangers, που θα μπορούσαν να μετονομαστούν για την περίσταση σε «Power Dealers». Ο νεαρός ρεπόρτερ αναφέρει, επίσης, ότι λίγες ημέρες πριν, σε σχολείο, είχαν βρεθεί γραμματόσημα ποτισμένα με ναρκωτικές ουσίες - μάλλον εννοεί καρτέλες LSD. Αυτήν τη φορά, βέβαια, το πρόβλημα προκύπτει από ένα ρολόι-παιχνίδι της δημοφιλούς σειράς. Μια δασκάλα σε σχολείο της Κηφισιάς παρατήρησε ένα catch phrase που είναι γραμμένο μέσα σε αυτό, το οποίο -σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ-, προτρέπει τα παιδιά να κάνουν χρήση ναρκωτικών. Μιλώντας στην κάμερα, εξηγεί -με αγγλική προφορά-, ότι το παιχνίδι έγραφε «it's morphin' time», με τον δημοσιογράφο να συμπληρώνει πως «το μήνυμα είναι σαφέστατο, είναι η ώρα της μορφίνης». Ναι, ένα ολόκληρο κανάλι και μια δασκάλα που μοιάζει με τη γραμματέα των Ghostbusters, πίστεψαν ότι μια αμερικάνικη πολυεθνική που βγάζει δισεκατομμύρια από το brand name των Power Rangers, είχε σκοπό να πουλήσει ναρκωτικά στον δεκάχρονο Γιωργάκη από την Κηφισιά.

Κανείς δεν σκέφτηκε, βέβαια, ότι ίσως να μην επρόκειτο για διαφήμιση πρέζας, αλλά για τη λέξη «morphing» με μια απόστροφο αντί για το γράμμα «g», μια λέξη που στα ελληνικά μεταφράζεται ως «μορφοποίηση» και την οποία χρησιμοποιούν οι πρωταγωνιστές όταν θέλουν να αλλάξουν και από απλοί άνθρωποι, να μετατραπούν στους σούπερ ήρωες που όλοι αγαπήσαμε ως πιτσιρίκια. Μιλάμε για ακόμη μία επική στιγμή της ελληνικής τηλεόρασης και μια μεγάλη επιτυχία της εγχώριας δημοσιογραφίας. Ειδικά στο σημείο που αναφέρεται και το στιλό-σύριγγα, που υποθέτω ότι ήταν απλώς ένα μηχανικό μολύβι, η φάση ξεφεύγει. Τέλος, θα ήθελα να πω ένα τεράστιο μπράβο στο κανάλι που ανέβασε το εν λόγω βίντεο στο YouTube, που δεν φοβήθηκε να πει την αλήθεια και για το πέναλτι που γίνεται στο 0:17. Εύγε.

Οι γονεις αυτοι που μιλανε στο βιντεο που ποσταρα αισθανονταν οτι αγοραζοντας υπολογιστη προσεφεραν ενα μεγαλο εφοδιο στα παιδια τους -αντιστοιχο ενος καλου σχολειου. Για ευνοητους λογους ανταγωνισμου αυτο το εφοδιο ηθελαν να το στερησουν απο τα παιδια των αλλων. Για να απαντησουν στην απορια γιατι εσεις το αγορασατε αν ειναι τοσο κακο ειπαν οτι νομιζαν οτι θα υπηρχε μετρο στη χρηση του αλλα τελικα μετανιωμενοι διαπιστωσαν οτι τα παιδια τους αποβλακωθηκαν. Αυτα ελεγε το καλα σχεδιαδμενο σεναριο. Το ερωτημα ειναι ποιος το εγραψε -οι γονεις ηταν οι προθυμοι συνεργατες. Οχι δεν αποτελει το συγκεκριμενο σεναριο συνηθισμενη περιπτωση κιτρινισμου. Προκειται για καθαρη (και καλη) προπαγανδα.

Δεν σημαίνει κάτι αυτό. Αν είχες πραγματικά το μικρόβιο θα έβρισκες τρόπο. Το θέμα είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα φρόντισε και για αυτό υπήρχαν και υπάρχουν φαντάζομαι ακόμα δημόσια σχολεία που δεν έχουν βγάλει ΠΟΤΕ φοιτητές σε τμήματα πληφορικής ΑΕΙ και αυτό για λόγους που όλοι ξέρουν και δεν θέλουν να ακουμπήσουν. Γιατί είναι ανθρωπίνως αδύνατον να καλύψεις κενά με φροντιστήρια σε 3 μαθήματα θετικής κατεύθυνσης ώστε να χτυπήσεις καλή σχολή. Και μάλιστα έχοντας μισήσει κατά κάποιον τρόπο τέτοια μαθήματα με τον τρόπο που διδάσκονται σε ορισμένα μέρη... για τα έξι χρόνια της ζωής σου που θα τα διδάσκεσαι. Είναι υπέρβαση για έναν έφηβο αυτή. Σε προηγούμενες γενιές το να περάσεις από κάποια μορφή εκπαίδευση σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ ήταν μονόδρομος για την αγορά εργασίας, τώρα πια νομίζω δεν είναι κάτι απαραίτητο, υπάρχουν δρόμοι σε αυτό τον κλάδο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 18:02

Athina__P έγραψε:
13 Αύγ 2018, 17:39
Δεν σημαίνει κάτι αυτό. Αν είχες πραγματικά το μικρόβιο θα έβρισκες τρόπο. Το θέμα είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα φρόντισε και για αυτό υπήρχαν και υπάρχουν φαντάζομαι ακόμα δημόσια σχολεία που δεν έχουν βγάλει ΠΟΤΕ φοιτητές σε τμήματα πληφορικής ΑΕΙ και αυτό για λόγους που όλοι ξέρουν και δεν θέλουν να ακουμπήσουν. Γιατί είναι ανθρωπίνως αδύνατον να καλύψεις κενά με φροντιστήρια σε 3 μαθήματα θετικής κατεύθυνσης ώστε να χτυπήσεις καλή σχολή. Και μάλιστα έχοντας μισήσει κατά κάποιον τρόπο τέτοια μαθήματα με τον τρόπο που διδάσκονται σε ορισμένα μέρη... για τα έξι χρόνια της ζωής σου που θα τα διδάσκεσαι. Είναι υπέρβαση για έναν έφηβο αυτή. Σε προηγούμενες γενιές το να περάσεις από κάποια μορφή εκπαίδευση σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ ήταν μονόδρομος για την αγορά εργασίας, τώρα πια νομίζω δεν είναι κάτι απαραίτητο, υπάρχουν δρόμοι σε αυτό τον κλάδο.
παιδιά, ζούμε στην χώρα που όταν βγήκε το ρασμπερυ πι, το κομπιουτεράκι που τρέχει λίνουξ για να προγραμματίζουν τα παιδιά, το έλεγα σε φίλους τεχνοκράτες μεγάλους ηλικιακά σαν εμένα για να το ενσωματώσουμε στα πρόξεκτς που κάνουμε για την κοινότητα, και μου έλεγαν σιγά ρε, δεν θα πιάσει.

Ακόμα και σήμερα, 6 χρόνια μετά, οι περισσότεροι ξέρουν τι είναι αλλά δεν έχουν παίξει με ένα, και καλά δεν υπάρχει λόγος, σιγά, οπότε δεν ξέρουν τι είναι το docker κλπ, γενικά πάει το τρένο, έφυγε και άφησε την χώρα μας πίσω.

ειμαστε χώρα-πελάτης της ms, minecraft και πολύ μας είναι. :c040:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Αύγ 2018, 19:05

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 18:02
ειμαστε χώρα-πελάτης της ms, minecraft και πολύ μας είναι. :c040:
Άμα μάθει να προγραμματίζει λοτζικαλ γκέιτς με redstone θα έχει ακόμα πιο γερά θεμέλια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Nameless Ghoul

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 13 Αύγ 2018, 19:21

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:52
ήταν για να σηκώσει την κεφαλή ο δίσκος, για να μην χτυπήσει, δεν την βρίσκω πουθενά ρε παιδιά, τί γίνεται;
Πέθανε μαζί με τους δίσκους τεχνολογίας MFM, γύρω στις αρχές δεκαετίας 90. Η επόμενη γενιά (RLL) ήταν η πρώτη με ρελέδες που παρκάριζαν τις κεφαλές αυτόματα όταν έπεφτε η τάση τροφοδοσίας.

http://redhill.net.au/d/10.php
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nameless Ghoul την 13 Αύγ 2018, 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 19:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Αύγ 2018, 19:05
enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 18:02
ειμαστε χώρα-πελάτης της ms, minecraft και πολύ μας είναι. :c040:
Άμα μάθει να προγραμματίζει λοτζικαλ γκέιτς με redstone θα έχει ακόμα πιο γερά θεμέλια.
ναι καλά οκ. Μπορεί να έχεις και δίκιο όμως γενικά, για να μάθεις προγραμματισμό είναι ωραίο, αλλά ειναι ένα μικρό κομματάκι ο προγραμματισμός, το πι και κάθε άλλο που η ιδέα είναι να κάνεις ένα προτζεκτάκι, να συνδέσεις σενσορες κλπ, ανοίγει την εικόνα νομίζω.

Μπορεί πάντως έτσι να το πούλησαν, όπως το λες, και κάποιος πολιτικός να είπε ναι ναι, καλή ιδέα, ευχαριστώ.

ωραίος ng, πιο πριν νόμιζα ήταν.
Θυμήθηκα ρε παιδιά τώρα το τον partition manager toy kickstart. Τι απίστευτο λειτουργικό και αυτό, σε άφηνε να κάνει ό,τι θες χωρίς ελέγχους. Θυμάμαι είχα αλλάξει το μέγεθος στα παρτίτιονς κουνώντας την μπάρα, και δυναμικά έβλεπα να εμφανίζονται και να χάνονται αρχεία, έφερνε πίσω τα παλιά, τρέλα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 13 Αύγ 2018, 20:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Αύγ 2018, 20:03

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 19:59
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Αύγ 2018, 19:05
enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 18:02
ειμαστε χώρα-πελάτης της ms, minecraft και πολύ μας είναι. :c040:
Άμα μάθει να προγραμματίζει λοτζικαλ γκέιτς με redstone θα έχει ακόμα πιο γερά θεμέλια.
ναι καλά οκ. Μπορεί να έχεις και δίκιο όμως γενικά, για να μάθεις προγραμματισμό είναι ωραίο, αλλά ειναι ένα μικρό κομματάκι ο προγραμματισμός, το πι και κάθε άλλο που η ιδέα είναι να κάνεις ένα προτζεκτάκι, να συνδέσεις σενσορες κλπ, ανοίγει την εικόνα νομίζω.

Μπορεί πάντως έτσι να το πούλησαν, όπως το λες, και κάποιος πολιτικός να είπε ναι ναι, καλή ιδέα, ευχαριστώ.
Πολιτικός; Σε τι αναφέρεσαι; Εγώ για γονείς νόμιζα λέγαμε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 20:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Αύγ 2018, 20:03
Πολιτικός; Σε τι αναφέρεσαι; Εγώ για γονείς νόμιζα λέγαμε.
στα σχολεία, που παίζουν minecraft την ώρα των υπολογιστών :(

για γονείς αν ξέρεις προγραμματισμό και θές να μάθεις το παιδί σου ναι οκ, έχεις πολύ δίκιο. ωραίο είναι.


υγ. το είχα υποτιμήσει πάντως, to makecode είναι ωραίο, έχει και σένσορες της adafruit, μια χαρά οκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 13 Αύγ 2018, 20:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Αύγ 2018, 20:21

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 20:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Αύγ 2018, 20:03
Πολιτικός; Σε τι αναφέρεσαι; Εγώ για γονείς νόμιζα λέγαμε.
στα σχολεία, που παίζουν minecraft την ώρα των υπολογιστών :(

για γονείς αν ξέρεις προγραμματισμό και θές να μάθεις το παιδί σου ναι οκ, έχεις πολύ δίκιο. ωραίο είναι.
Αυτό δεν το ήξερα.
Θα έλεγα πάντως η Scratch, ή κάποιος από αυτούς του συνδυασμούς Scratch-Lego, είναι ακόμα καλύτερο για παιδί.

Πάντως εγώ δεν συμφωνώ ότι πρέπει όλοι ντε και καλά να μάθουν να προγραμματίζουν. Για όσα παιδιά είναι geeks σαν εμάς, υπάρχουν άλλα τόσα (μάλλον περισσότερα) που αδιαφορούν πλήρως για τέτοιου είδους χόμπι.
Κάτι ατάκες του στυλ ότι το να μην ξέρεις να προγραμματίζεις θα θεωρείται αναλφαβητισμός στο μέλλον κλπ εγώ τα θεωρώ μπαρούφες. Ο χρήστης του μέλλοντος θα φέρεται στους υπολογιστές σαν ανθρώπους.
Η σίλικον βάλλευ προωθεί αυτά τα στερεότυπα μπας να καλύψει τις κενές θέσεις και αρχίσουν να πέφτουν οι μισθοί, και πολλοί προγραμματιστές τα διαδίδουν λόγω μιας αίσθησης ανωτερώτητας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 20:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Αύγ 2018, 20:21
Θα έλεγα η Scratch, ή κάποιος από αυτούς του συνδυασμούς Scratch-Lego, είναι ακόμα καλύτερο για παιδί.

Πάντως εγώ δεν συμφωνώ ότι πρέπει όλοι ντε και καλά να μάθουν να προγραμματίζουν. Για όσα παιδιά είναι geeks σαν εμάς, υπάρχουν άλλα τόσα (μάλλον περισσότερα) που αδιαφορούν πλήρως για τέτοιου είδους χόμπι.
ναι τελικα έτσι το πάνε, το μακεκοδε ειναι έτσι. Και περίπου το ίδιο λέμε, ούτε εμένα μου αρέσει να προγραμματίζουν όταν λέμε εξοικείωση με την τεχνολογία, ειναι απλά ένα τμήμα αυτό, απο μόνο του είναι βαρετό αν δεν σε τραβάει για κάποιο λόγο.

Θα ήταν ωραίο να φτιάχνανε προτζεκτάκια στο στίλ της χειροτεχνίας, μπάλες χριστουγενιάτικες που αλλάζουν χρώμα και συνδέονται στο κινητό πχ, τέτοια πραγματάκια. Να έχει όλο το πακέτο κάπως, το λαμπάκι, την σύνδεση, την λογική, τη πηγή ενέργειας κλπ.

Ορέστης 35

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Αύγ 2018, 20:54

blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:31
ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.
Δε με ενοιαζαν τα παιχνιδια.

Ελπιζω να το βλεπεις και εσυ οτι το βιντεο ειναι προπαγανδιστικο και οχι scaremongering. Αλλιως δεν κολλαει η ατακα για τη "διαρκη δαπανη". Σκοπος τους να αφησουν τα ελληνοπουλα τεχνολογικα αναλφαβητα. Το Δημοτικο ειναι η καλυτερη ηλικια για να ασχοληθουν με την τεχνολογια και την επιστημη. Αμα περιμενεις μεχρι το Γυμνασιο εφυγε το καραβι, εγιναν καγκουρες. Δειτε και βιντεο απο το ιδιο καναλι μαθητικα για να καταλαβετε (θυμηθειτε) την κουλτουρα. Δεν ειμαι συνωμοσιολογος αλλα δε θα μου εκανε εκπληξη αν βρισκονταν οι αμερικανοι απο πισω.

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 13 Αύγ 2018, 20:59

διάβασα τον τίτλο και νόμιζα θα δούμε sextape, απογοήτευση

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Αύγ 2018, 21:13

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 18:02
Athina__P έγραψε:
13 Αύγ 2018, 17:39
Δεν σημαίνει κάτι αυτό. Αν είχες πραγματικά το μικρόβιο θα έβρισκες τρόπο. Το θέμα είναι ότι το εκπαιδευτικό σύστημα φρόντισε και για αυτό υπήρχαν και υπάρχουν φαντάζομαι ακόμα δημόσια σχολεία που δεν έχουν βγάλει ΠΟΤΕ φοιτητές σε τμήματα πληφορικής ΑΕΙ και αυτό για λόγους που όλοι ξέρουν και δεν θέλουν να ακουμπήσουν. Γιατί είναι ανθρωπίνως αδύνατον να καλύψεις κενά με φροντιστήρια σε 3 μαθήματα θετικής κατεύθυνσης ώστε να χτυπήσεις καλή σχολή. Και μάλιστα έχοντας μισήσει κατά κάποιον τρόπο τέτοια μαθήματα με τον τρόπο που διδάσκονται σε ορισμένα μέρη... για τα έξι χρόνια της ζωής σου που θα τα διδάσκεσαι. Είναι υπέρβαση για έναν έφηβο αυτή. Σε προηγούμενες γενιές το να περάσεις από κάποια μορφή εκπαίδευση σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ ήταν μονόδρομος για την αγορά εργασίας, τώρα πια νομίζω δεν είναι κάτι απαραίτητο, υπάρχουν δρόμοι σε αυτό τον κλάδο.
παιδιά, ζούμε στην χώρα που όταν βγήκε το ρασμπερυ πι, το κομπιουτεράκι που τρέχει λίνουξ για να προγραμματίζουν τα παιδιά, το έλεγα σε φίλους τεχνοκράτες μεγάλους ηλικιακά σαν εμένα για να το ενσωματώσουμε στα πρόξεκτς που κάνουμε για την κοινότητα, και μου έλεγαν σιγά ρε, δεν θα πιάσει.

Ακόμα και σήμερα, 6 χρόνια μετά, οι περισσότεροι ξέρουν τι είναι αλλά δεν έχουν παίξει με ένα, και καλά δεν υπάρχει λόγος, σιγά, οπότε δεν ξέρουν τι είναι το docker κλπ, γενικά πάει το τρένο, έφυγε και άφησε την χώρα μας πίσω.

ειμαστε χώρα-πελάτης της ms, minecraft και πολύ μας είναι. :c040:
Το μάηνκραφτ είναι της micro$oft.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4528
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 13 Αύγ 2018, 21:38

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 22:13

sys3x έγραψε:
13 Αύγ 2018, 21:13
Το μάηνκραφτ είναι της micro$oft.
ναι, έμοιαζε να λέω οτι δεν είναι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών