Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιουν 2021, 00:10

Δημοκρατικέ, αρνείσαι ότι έγραφες ως Διάδοχος;


Απαντήσεις τύπου "όποιος έχει στοιχεία γι 'αυτό να τα καταθέσει" και λοιπά νιανιανια δεν μετράνε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Ιουν 2021, 00:11

sharp έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:04
the comet the course the tail έγραψε:
05 Ιουν 2021, 23:58
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 23:53


Μπορούσες καν να μην απαντήσεις.

Ξέρω, από ευγένεια το έκανες, φάνηκε :smt005:
εσύ που γράφεις με 1 λογαριασμό, λογικά θες να υπάρχει κάποια ταύτιση του λογαριασμού με σένα. θες να είσαι αναγνωρίσιμος σε πχορουμικους φίλους και γνωστούς, ίσως να κάνεις νέες γνωριμίες, ίσως κάποια υστεροφημία. αντέστρεψε όσα είπα, να πάρεις την απάντηση.
Είσαι τελείως λάθος, αναγνωρίσιμος γίνεσαι ούτως ή άλλως. Δες τον Διάδοχο, το έχουν καταλάβει κι οι πέτρες παρότι συνεχίζει να σφυρά αδιάφορα. Παλιότερα είχε μπει ως Διομήδης ή κάπως έτσι. Διάβασε τι και πώς έγραφε ο Διομήδης και θα δεις ότι είναι ο ίδιος χαρακτήρας. Κάθε φορά με το ίδιο στυλ γράφει, πώς μπορεί γίνει διαφορετικά; Προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να φτιάχνω κλώνους γιατί ξέρω ότι πάλι τα ίδια θα πω. Εκτός κι αν είμαι σχιζοφρενής και διαμορφώνω άλλους τύπους. Ή αν είμαι ηθοποιός και κάνω πρόβα, αλλά τότε ισχύει αυτό που έγραψες, ότι θέλω κάτι να πετύχω στο φόρουμ.
:g030:

Είχε όμως και την επιλογή ΚΑΙ την δυνατότητα να αποτρέψει την ΠΑΡΑΝΟΜΗ ανάγνωση των προσωπικών μηνυμάτων των χρηστών του φόρουμ στο οποίο έκαμε συντονισμό.
Τώρα είναι αργά, ας πρόσεχε...
:102:
Εμείς θα συνεχίσουμε να τον αγαπάμε, βέβαια, όλα για καλό γίνονται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιουν 2021, 00:11

don't speak έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:03
Naida έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:00
Ήταν μια ατυχής στιγμή. Ας τα αφήσουμε όλα πίσω μας και ας προχωρήσουμε μπροστά.
Όχι όχι, ότι ήταν ατυχής στιγμή δεν είναι πιστευτό.
Ήταν είπα. Ας δείξουν όλοι καλή θέληση να πάμε παρακάτω :evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιουν 2021, 00:12

sys3x έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:11

Είχε όμως και την επιλογή ΚΑΙ την δυνατότητα να αποτρέψει την ΠΑΡΑΝΟΜΗ ανάγνωση των προσωπικών μηνυμάτων των χρηστών του φόρουμ στο οποίο έκαμε συντονισμό.
Τώρα είναι αργά, ας πρόσεχε...
:102:
Εμείς θα συνεχίσουμε να τον αγαπάμε, βέβαια, όλα για καλό γίνονται.
Πλοτ τουίστ, το έκανε και του μπλόκαραν τα πμ κι αυτουνού. :lol:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

the comet the course the tail

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Ιουν 2021, 00:13

sharp έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:04
the comet the course the tail έγραψε:
05 Ιουν 2021, 23:58
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 23:53


Μπορούσες καν να μην απαντήσεις.

Ξέρω, από ευγένεια το έκανες, φάνηκε :smt005:
εσύ που γράφεις με 1 λογαριασμό, λογικά θες να υπάρχει κάποια ταύτιση του λογαριασμού με σένα. θες να είσαι αναγνωρίσιμος σε πχορουμικους φίλους και γνωστούς, ίσως να κάνεις νέες γνωριμίες, ίσως κάποια υστεροφημία. αντέστρεψε όσα είπα, να πάρεις την απάντηση.
Είσαι τελείως λάθος, αναγνωρίσιμος γίνεσαι ούτως ή άλλως. Δες τον Διάδοχο, το έχουν καταλάβει κι οι πέτρες παρότι συνεχίζει να σφυρά αδιάφορα. Παλιότερα είχε μπει ως Διομήδης ή κάπως έτσι. Διάβασε τι και πώς έγραφε ο Διομήδης και θα δεις ότι είναι ο ίδιος χαρακτήρας. Κάθε φορά με το ίδιο στυλ γράφει, πώς μπορεί γίνει διαφορετικά; Προσωπικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να φτιάχνω κλώνους γιατί ξέρω ότι πάλι τα ίδια θα πω. Εκτός κι αν είμαι σχιζοφρενής και διαμορφώνω άλλους τύπους. Ή αν είμαι ηθοποιός και κάνω πρόβα, αλλά τότε ισχύει αυτό που έγραψες, ότι θέλω κάτι να πετύχω στο φόρουμ.
δεν γίνεσαι αναγνωρίσιμος αν θες. εγώ δεν έχω ιδέα τι γράφει το 80% των χρηστών. πολύ λίγους παρακολουθώ.
καταλαβαίνω όμως την ανασφάλεια όσων έρχονται αντιμέτωποι με κλώνους/διπλούς/τριπλούς κλπ. το έχω πάθει κι εγώ.
πιστεύω όμως ότι δεν έχω ενοχλήσει τόσο κανέναν με κανέναν κλώνο μου. με τον Cavaliere είχα τσακωθεί για μια μακαρονάδα στην μαγειρική, θυμάμαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος the comet the course the tail την 06 Ιουν 2021, 00:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιουν 2021, 00:13

Δημοκρατικός έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:05
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:03
Naida έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:00
Ήταν μια ατυχής στιγμή. Ας τα αφήσουμε όλα πίσω μας και ας προχωρήσουμε μπροστά.
Ήταν ένα στιγμιαίο λάθος.
Στιγμιαίο όπως: πατάω συνδυασμό δύο πλήκτρων για το print screen, ανοίγω καρτέλα για το upload, κάνω upload, αντιγράφω το link, και το κάνω paste σε δημόσιο post; :p2:

Aν ήθελε να το αναφέρει εσωτερικά, απλά θα έγραφε στους άλλους: δείτε αυτόν και οι άλλοι που έχουν πρόσβαση, θα έβλεπαν.
Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Είτε να έγινε όντως από λάθος κίνηση είτε να έγινε από λάθος κρίση. Και τα δύο ανθρώπινα. Ο άνθρωπος ζήτησε συγνώμη και διόρθωσε το λάθος του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Ιουν 2021, 00:14

Χρήστης υπόδειγμα είναι ο hellegennes. Μέχρι και τη φάτσα του στο αβατάρ βάζει, αγοραφοβία μηδέν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 06 Ιουν 2021, 00:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 06 Ιουν 2021, 00:14

Τρέλα, όχι αστεία.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 06 Ιουν 2021, 00:15

Naida έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:13
Δημοκρατικός έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:05
Cecily Anne έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:03

Ήταν ένα στιγμιαίο λάθος.
Στιγμιαίο όπως: πατάω συνδυασμό δύο πλήκτρων για το print screen, ανοίγω καρτέλα για το upload, κάνω upload, αντιγράφω το link, και το κάνω paste σε δημόσιο post; :p2:

Aν ήθελε να το αναφέρει εσωτερικά, απλά θα έγραφε στους άλλους: δείτε αυτόν και οι άλλοι που έχουν πρόσβαση, θα έβλεπαν.
Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Είτε να έγινε όντως από λάθος κίνηση είτε να έγινε από λάθος κρίση. Και τα δύο ανθρώπινα. Ο άνθρωπος ζήτησε συγνώμη και διόρθωσε το λάθος του.
:lol:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιουν 2021, 00:16

sharp έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:14
Χρήστης υπόδειγμα είναι ο hellegennes. Μέχρι και τη φάτσα του στο αβατάρ βάζει, αγοραφοβία μηδέν.
Είναι τρελό μωρό γι'αυτό. Εμείς δεν έχουμε τέτοια αυτοπεποίθηση ακόμα ρε συ. Κάτσε να μεγαλώσουμε λίγο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 06 Ιουν 2021, 00:17

Το ότι είναι παράνομο να διαβάζει ο αντμιν τα πμ σου από πού προκύπτει; Σου υπογράφει κάνα συμβόλαιο όταν κάνεις εγγραφή;

Πάντως νομίζω by default και ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να τα διαβάσει, διότι αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα στη βάση δεδομένων, αλλά είναι πολύ απλό να αλλάξει κάποιος τον κώδικα του phpBB και να μπορεί τελικά ο αντμίν να έχει πρόσβαση.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 06 Ιουν 2021, 00:17

sharp έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:14
Χρήστης υπόδειγμα είναι ο hellegennes. Μέχρι και τη φάτσα του στο αβατάρ βάζει, αγοραφοβία μηδέν.
σκληρος καργιολης κλεβει λιγο με τα φιλτρα και γαλαζιζει τα ματια . αλλα σκληρος .

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 06 Ιουν 2021, 00:17

Να σημειώσω κάτι, το οποίο θεωρώ προφανές γιατί το έχουμε συζητήσει πλειστάκις με το γνωστό παρατράγουδο που μπανάρουν κάθε τρεις και λίγο στο παρόν φόρουμ: τα δικαιώματα που αναφέρονται γενικά εδώ μέσα και πετάγονται από διάφορες πλευρές, ξεκινάνε από τις σχέσεις κράτους και πολίτη. Εκεί χρειαζόμαστε προστασία, ενίοτε και επιτακτικά, συχνά δε πρέπει πρώτα να αποδείξουμε και ζημιά.

Εδώ έχουμε έναν ιδιωτικό χώρο (εννοώ από πλευράς δημιουργίας και διαχείρισης) για τον οποίο κάποιοι καταναλώνουν χρόνο και χρήμα για να τον διατηρούν. Η παρουσία κανενός εδώ μέσα δεν είναι υποχρεωτική, και όποιος πραγματικά θίγεται πέραν κάθε ανεκτού μέτρου, μπορεί να πάρει τα κουβαδάκια του και να πάει σε άλλη παραλία.

Το να κάθονται σεσημασμένα τρολάκια να υποδεικνύουν πως πρέπει να λειτουργεί μια κοινότητα, με αναφορές σε γενικές θεωρίες είναι λίγο παράλογο, νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 06 Ιουν 2021, 00:17

sharp έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:14
Χρήστης υπόδειγμα είναι ο hellegennes. Μέχρι και τη φάτσα του στο αβατάρ βάζει, αγοραφοβία μηδέν.
Άσχετο με το ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει ότι το τι βάζει ο καθένας ανταποκρινεται στην πραγματικότητα, αλλά και δεν θα πρέπει να τον ενδιάφερει κιόλας
Απαγόρευση Ταυτοποίησης Φυσικού Προσώπου

Από τις 22 Μαΐου 2018 δεν επιτρέπεται η καταχώρηση στα στοιχεία προφίλ ή δημοσίευση στο Phorum.com.gr προσωπικών ή άλλων δεδομένων που μπορούν να ταυτοποιήσουν οποιοδήποτε εγγεγραμμένο μέλος ως συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο.

Αυτά τα δεδομένα πιθανόν να είναι τα παρακάτω:
Ονοματεπώνυμο ως username
Ονοματεπώνυμο στο e-mail
Ιστοσελίδα προσωπική ή επαγγελματική στα πεδία του προφίλ, στην οποία αναφέρονται τα στοιχεία του φυσικού προσώπου
Σύνδεσμος σε προφίλ σε κοινωνικό δίκτυο (π.χ. facebook, twitter, instagram, youtube και όλα τα άλλα) όπου εμφανίζονται στοιχεία του φυσικού προσώπου
Πραγματική φωτογραφία ή εμφανιζόμενο όνομα στο άβαταρ (εικόνα μέλους)
Οποιαδήποτε αναφορά στα στοιχεία προφίλ μέλους, από την οποία να προκύπτει συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο
Οποιαδήποτε σχετική αναφορά σε αναρτήσεις (ποστ) από το ίδιο ή άλλο μέλος, φωτογραφίες, έγγραφα, σύνδεσμοι και οτιδήποτε άλλο.
Όλα τα παραπάνω δεδομένα θα πρέπει να διαγραφούν από τα μέλη. Καλούνται όλα τα εγγεγραμμένα μέλη να ελέγξουν τα στοιχεία του προφίλ τους καθώς και τις αναρτήσεις τους, και να αφαιρέσουν οποιαδήποτε στοιχεία τα ταυτοποιούν με κάποιο συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο ή να το ζητήσουν από το Συντονισμό και τη Διαχείριση. Αν κάποιο τέτοιο στοιχείο δεν είναι δυνατό να τροποποιηθεί από το μέλος, θα πρέπει να επικοινωνήσει με τη διαχείριση.

Ο Γενικός Κανόνας που ισχύει και τα μέλη θα πρέπει να θυμούνται είναι ο εξής:
Δεν επιτρέπεται η καταχώρηση οποιουδήποτε στοιχείου που θα ταυτοποιεί εγγεγραμμένο μέλος με φυσικό πρόσωπο

Τα παραπάνω σχετίζονται με ευρωπαϊκό κανονισμό για την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων των πολιτών #

app.php/rules
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτελεί η διεύθυνση IP στοιχείο του απορρήτου / προσωπικό δεδομένο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 06 Ιουν 2021, 00:19

NoMoreLice έγραψε:
06 Ιουν 2021, 00:17
Το ότι είναι παράνομο να διαβάζει ο αντμιν τα πμ σου από πού προκύπτει; Σου υπογράφει κάνα συμβόλαιο όταν κάνεις εγγραφή;

Πάντως νομίζω by default και ο ίδιος ο Θεός δεν μπορεί να τα διαβάσει, διότι αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα στη βάση δεδομένων, αλλά είναι πολύ απλό να αλλάξει κάποιος τον κώδικα του phpBB και να μπορεί τελικά ο αντμίν να έχει πρόσβαση.
Ποιός Άντμιν τα διαβάζει;;;

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο να ενημερωθούμε.

Δεν φτάνει δηλαδή που συντονιστές φέρονται να ποστάρουν IP xρηστών και μετά να τους ειρωνεύονται στις υπογραφές τους;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 06 Ιουν 2021, 00:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών