Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 09 Ιουν 2021, 16:26

tanipteros έγραψε:
09 Ιουν 2021, 16:19
jey_pap έγραψε:
09 Ιουν 2021, 16:14
tanipteros έγραψε:
09 Ιουν 2021, 13:22


Είπατε να πρωτοτυπήσετε και να σφάζετε νήπιο ε ? Ευτυχώς που υπάρχει και ο Νήφων και σας ξεμπροστιάζει αλλιώς θα μου λεγες ότι παλιά τρώγαν αμνό ενώ τώρα είναι βεγκαν με το κρασί και τον άρτο.
Είτε ο Θεός εισέρχεται σε αμνό είτε σε σταφύλι είτε σε νήπιο η θεοφαγία προστάζει να φάτε τον θεό...
Οι βάρβαροι τρώγαν τον νεκρό βασιλιά τους, τους συγγενείς τους κτλ όλα για την θεοφαγία...
Αυτή είναι η θεοφαγία που κατάντησε νηπιοφαγία από ευλογία τροφής...
Σάρκες και αίματα δεν έχουν σχέση με τους ουρανούς.
Ο Ιησούς όχι μόνο δεν ζήλεψε Διονυσιακά, αλλά είχε μεγάλη αντίθεση το μυστήριο Του με ολ' αυτά.
jey_pap έγραψε:
10 Μάιος 2021, 10:19
Το ότι : " σαρξ και αίμα βασιλεία ουρανών κληρονομήσε ου δύνανται" μας δείχνει πόση ήταν η "χρησιμότητά" τους και πόση αξία έδειχνε ο Ιησούς για τα χοϊκου τύπου αυτά στοιχεία.
Και πάλι:

Κι επομένως :
" το αίμα μου αληθώς εστί βρώσις και το σώμα μου αληθώς εστί πόσις" δεν αφορούν χοϊκου
τύπου στοιχεία και δη σάρκες και... αίματα, Αφορούν αληθή βρώσιμα και πόσιμα για τον άνθρωπο στοιχεία. Τοιαύτα, ως αληθή δεν νοούνται στοιχεία... "κανιβαλικά", αλλά κατάλληλα, όπως πχ το" μάννα" εξ ουρανού στην έρημο που ελάμβανε, χωρίς να είναι ορατό, τη γεύση τροφής που ο καθένας ορεγόταν.
"εγώ ειμί ο άρτος ο ζων."
51 εγω ειμι ο αρτος ο ζων ο εκ του ουρανου καταβας εαν τις φαγη εκ τουτου του αρτου ζησεται εις τον αιωνα και ο αρτος δε ον εγω δωσω η σαρξ μου εστιν ην εγω δωσω υπερ της του κοσμου ζωης
ο Άγιος Νήφων ακυρώνει όσα λογίδια λες... :wave:
Δεν είναι δικά μου... "λογίδρια". Του Αγίου τα "ορώμενα" είναι εικόνα που απεικονίζει "βάρος" κι όχι ..."είδος".
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Ιουν 2021, 19:57

jey_pap έγραψε:
09 Ιουν 2021, 16:26
tanipteros έγραψε:
09 Ιουν 2021, 16:19
jey_pap έγραψε:
09 Ιουν 2021, 16:14


Σάρκες και αίματα δεν έχουν σχέση με τους ουρανούς.
Ο Ιησούς όχι μόνο δεν ζήλεψε Διονυσιακά, αλλά είχε μεγάλη αντίθεση το μυστήριο Του με ολ' αυτά.

"εγώ ειμί ο άρτος ο ζων."
51 εγω ειμι ο αρτος ο ζων ο εκ του ουρανου καταβας εαν τις φαγη εκ τουτου του αρτου ζησεται εις τον αιωνα και ο αρτος δε ον εγω δωσω η σαρξ μου εστιν ην εγω δωσω υπερ της του κοσμου ζωης
ο Άγιος Νήφων ακυρώνει όσα λογίδια λες... :wave:
Δεν είναι δικά μου... "λογίδρια". Του Αγίου τα "ορώμενα" είναι εικόνα που απεικονίζει "βάρος" κι όχι ..."είδος".
Ε λοιπόν οι Άγιοι διχογνωμούν...
ο Άγιος Νήφων λέει ότι οι Άγγελοι σφάζουν νήπια και εκτελούν χρέη σφαγέα...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 09 Ιουν 2021, 20:23

Απλά, όσα φανερώνονται απ' το Υπερεπέκεινα, χρήζουν χαρίσματος της προφητείας, για να μεταφερθούν σε απλοϊκούς λαϊκούς.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Γιάννης

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 10 Ιουν 2021, 00:43

nowhere έγραψε:
09 Ιουν 2021, 15:40
Γιάννης έγραψε:
09 Ιουν 2021, 14:28
Scouser έγραψε:
08 Ιουν 2021, 20:47
Όλα τα στραβά στην Ελλάδα ξεκινάνε από την απόλυτα παρασιτική και άχρηστη Αριστερά Εκκλησία που έχει, η οποία ως κοινωνικό φαινόμενο είναι μοναδική μεταξύ του δυτικού κόσμου αλλά και του υπόλοιπου. Δεν υπάρχει κυριολεκτικά ούτε ένα στραβό σε αυτή τη χώρα που να μην μπορείς να το συσχετίσεις άμεσα με αυτή, σε προκαλώ να αναφέρεις ένα. Οπότε ας ξεμπερδέψουμε πρώτα με αυτή (που δεν το λες και εύκολη υπόθεση) και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα προβλήματα.
Fixed.
Γιάννης έγραψε:
09 Ιουν 2021, 14:11
Όσο και να μην το θέλω, ο κώλος του Νεοέλληνα χρειάζεται Παττακό για να στρώσει.
αποφάσισε
Τι δεν σου ταιριάζει. Ήταν παπάς ο Παττακός;

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14909
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιουν 2021, 01:02

Λεγεών έγραψε:
08 Ιουν 2021, 12:41
Σε αργία δύο ιερείς που τόλμησαν να χρησιμοποιήσουν πλαστικά κουταλάκια και έτσι αμφισβήτησαν την άμεση θαυματουργή μετουσίωση του ψωμόκρασου σε σάρκα και αίμα.



Αυτη ειναι η μπανανια μας. ΑΠο τη μια η υπερσυντηρητικη φεουδαλικη χριστιανοδεξια και απο την αλλη η υπερσυντηρητικη φασιστικη αριστερα.
Αγαλμα στην ΕΕ σε καθε πλατεια και χωριο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 10 Ιουν 2021, 01:41

Αρκετοί εδώ μέσα έχετε άγνοια κινδύνου. Υβρίζετε τα πραγματικά Άγια. Ο Χριστός αν και Θεός θανατώθηκε ακόμα και για σας που τον υβρίζετε και μιλάτε για ψωμόκρασα κι άλλες τέτοιες αηδίες. Βαδίζετε οδό απωλείας και μυρωδιά δε παίρνετε.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14595
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Ιουν 2021, 08:31

Γιάννης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 00:43
Τι δεν σου ταιριάζει. Ήταν παπάς ο Παττακός;
όσο και αριστερός

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Ιουν 2021, 09:39

Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιουν 2021, 21:26
Πασιφάη έγραψε:
08 Ιουν 2021, 19:04
Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιουν 2021, 18:07

ναι δεδομένου ότι ο κόσμος κοινωνούσε εν μέσω κοβιντ και δεν είχαμε εξάρσεις από αυτό μάλλον το ερώτημα θα έπρεπε να είναι γιατί μας πρήζετε ακόμα με την ανοησία σας
Είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσοι νόσησαν στις εκκλησίες; Αν όχι, μάζεψε την ανοητολογία σου και φέρε αποδείξεις που να αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου.
Ναι είμαι σε θέση για αυτό δεν λέω βλακειες, ούτε προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να μη παιε να κοινωνήσει
Αντιθετα με εσένα για παράδειγμα
Το θέμα μου δεν είναι η πίστη σου. Αλλά η διαφύλαξη της υγείας των υπολοίπων. Το οτι λες βλακείες, είναι πασιφανές. Αλλιώς αφού είσαι σε θέση να το γνωρίζεις, φέρε εκείνες τις ρημάδες τις αποδείξεις που σου ζήτησα. Και άσε το στυλάκι του θιγμένου. Με μένα δεν κολατσίζεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιουν 2021, 09:42

Είναι πασιφαές. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13332
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιουν 2021, 09:46

Ήθελα νά 'ξερα, αν ο προηγούμενος που κοινωνούσε είχε έμπολα, θα εξακολουθούσε ο εν Χριστώ αδελφός να πιστεύει στο "θαύμα της θείας κοινωνίας", σπεύδοντας να κοινωνήσει αμέσως μετά από την ίδια λαβίδα; :lol:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Ιουν 2021, 09:56

Ναύτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:46
Ήθελα νά 'ξερα, αν ο προηγούμενος που κοινωνούσε είχε έμπολα, θα εξακολουθούσε ο εν Χριστώ αδελφός να πιστεύει στο "θαύμα της θείας κοινωνίας", σπεύδοντας να κοινωνήσει αμέσως μετά από την ίδια λαβίδα; :lol:
Επίσης, θα πήγαιναν οι παπάδες να κοινωνήσουν νοσούντες στα νοσοκομεία, δίχως προστατευτική περιβολή;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιουν 2021, 10:37

Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:39
Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιουν 2021, 21:26
Πασιφάη έγραψε:
08 Ιουν 2021, 19:04


Είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσοι νόσησαν στις εκκλησίες; Αν όχι, μάζεψε την ανοητολογία σου και φέρε αποδείξεις που να αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου.
Ναι είμαι σε θέση για αυτό δεν λέω βλακειες, ούτε προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να μη παιε να κοινωνήσει
Αντιθετα με εσένα για παράδειγμα
Το θέμα μου δεν είναι η πίστη σου. Αλλά η διαφύλαξη της υγείας των υπολοίπων. Το οτι λες βλακείες, είναι πασιφανές. Αλλιώς αφού είσαι σε θέση να το γνωρίζεις, φέρε εκείνες τις ρημάδες τις αποδείξεις που σου ζήτησα. Και άσε το στυλάκι του θιγμένου. Με μένα δεν κολατσίζεις.
Ε μην ανησυχείς 1 χρόνο τώρα που κονωνουσε ο κόσμος δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 10 Ιουν 2021, 11:01

lonelyrider έγραψε:
10 Ιουν 2021, 01:41
Ο Χριστός αν και Θεός θανατώθηκε ακόμα και για σας που τον υβρίζετε....
Εσεις λετε οτι αυτο ηταν το σχεδιο του, οτι αναστηθηκε σε τρεις μερες και μαλιστα το γνωριζε αυτο πριν πεθανει. Ειναι θανατος αυτος;

Ασε που - παρα το οτι ηταν το "σχεδιο" του - δεν ηθελε να πεθανει, αγωνιουσε, ιδρωνε στην σκεψη και χρειαστηκε να κατεβει αγγελος απο τον ουρανο για να τον συνεφερει.

Τωρα το τι θελει να πιστευει ο καθενας ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Ιουν 2021, 11:41

Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:37
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:39
Δημοκράτης έγραψε:
08 Ιουν 2021, 21:26

Ναι είμαι σε θέση για αυτό δεν λέω βλακειες, ούτε προσπαθώ να πείσω τον κόσμο να μη παιε να κοινωνήσει
Αντιθετα με εσένα για παράδειγμα
Το θέμα μου δεν είναι η πίστη σου. Αλλά η διαφύλαξη της υγείας των υπολοίπων. Το οτι λες βλακείες, είναι πασιφανές. Αλλιώς αφού είσαι σε θέση να το γνωρίζεις, φέρε εκείνες τις ρημάδες τις αποδείξεις που σου ζήτησα. Και άσε το στυλάκι του θιγμένου. Με μένα δεν κολατσίζεις.
Ε μην ανησυχείς 1 χρόνο τώρα που κονωνουσε ο κόσμος δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα
:o:smt005:

Ρε φίλε, θα φέρεις αποδείξεις για όσα λες, ή θα το νυχτώσουμε εδώ μέσα;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ουρθοδουξίαμας σταθερά προσηλωμένη στο μυστικιστικό σκότος και στην φτηνή θεουργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιουν 2021, 12:10

Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:41
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:37
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:39


Το θέμα μου δεν είναι η πίστη σου. Αλλά η διαφύλαξη της υγείας των υπολοίπων. Το οτι λες βλακείες, είναι πασιφανές. Αλλιώς αφού είσαι σε θέση να το γνωρίζεις, φέρε εκείνες τις ρημάδες τις αποδείξεις που σου ζήτησα. Και άσε το στυλάκι του θιγμένου. Με μένα δεν κολατσίζεις.
Ε μην ανησυχείς 1 χρόνο τώρα που κονωνουσε ο κόσμος δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα
:o:smt005:

Ρε φίλε, θα φέρεις αποδείξεις για όσα λες, ή θα το νυχτώσουμε εδώ μέσα;
η αποίδειξη είναι ότι δεν υπήρξε ούτε μία ιχνηλάτηση, σε όλο τον ορθόδοξο κόσμο που να οδήγησε στην θεία κοινωνία, Ούτε μία όμως

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών