Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Ιουν 2021, 10:12

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:04

τι ειναι "αυτο που βιωνουμε σημερα";

ζουμε καλυτερα απο καθε προηγουμενη γενια στην ανθρωπινη ιστορια. εχουμε αγαθα και ελευθεριες τα οποια οι παπουδες μας τα εβλεπαν στα ονειρα τους.

και τι προκειται να βιωσουμε στο μελλον; εγω βλεπω οτι παμε απο το καλο στο καλυτερο.καθε νεα γενια περνα καλυτερα απο την προηγουμενη

Ζούμε χειρότερα από τις προηγούμενες δεκαετίες. 90s και 00s ήταν καλύτερα από σήμερα. Τώρα ναι αν συγκρίνεις με πολεμικές και μεταπολεμικες καταστάσεις σίγουρα. Τα τελευταία χρόνια έχουμε κατρακυλήσει μερικές θέσεις σε κάθε metric οποιουδήποτε είδους κ οργανισμού. Είμαστε άλλωστε μια χρεοκωπημενη χώρα, χ2. Κ κάτι μου λέει ότι πάμε για 3η.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Ιουν 2021, 10:15

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:59
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:39


μια χαρα τρωμε.

και μια χαρα τρωνε και οι εργαζομενοι, ακομη και αυτοι που παραπονιουνται.

φυσικα υπαρχει δυνατοτητα βελτιωσης, αλλα αυτη ειναι ο περισσοτερος φιλελευθερισμος, με την κυριολεκτικη εννοια του ορου. οι αριστερες πιπες ειναι δρομος προς την πεινα. αληθινη πεινα, οπου δεν εχεις να φας, οπως στη ΣΕ που ονειρευεστε.
Αυτό.
είστε κάτι δεκαετίες πίσω. ο (νεο)φιλελευθερισμός απέτυχε.
Ενώ ο Κομμουνισμός άνθισε και είναι στον κολοφώνα της δόξας του.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 10 Ιουν 2021, 10:18

Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:01
Άντε γεια, πάω στην πορεία.
Όποιος δεν πάει είναι άξιος της μοίρας του.
Ζακέτα να πάρεις. Α! Και ομπρέλλα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32642
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2021, 10:22

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:59


είστε κάτι δεκαετίες πίσω. ο (νεο)φιλελευθερισμός απέτυχε.
καθενας θεωρει νεο η παλιο φιλ οτι του κατεβαζει η κουτρα του.

ζουμε σε ελευθερο κοσμο, ειμαστε φιλοι της ελευθεριας, και αυτη η ελευθερια εχει πετυχει παντου , και επεκτεινεται και οπου δεν υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32642
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2021, 10:28

EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:12
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:04

τι ειναι "αυτο που βιωνουμε σημερα";

ζουμε καλυτερα απο καθε προηγουμενη γενια στην ανθρωπινη ιστορια. εχουμε αγαθα και ελευθεριες τα οποια οι παπουδες μας τα εβλεπαν στα ονειρα τους.

και τι προκειται να βιωσουμε στο μελλον; εγω βλεπω οτι παμε απο το καλο στο καλυτερο.καθε νεα γενια περνα καλυτερα απο την προηγουμενη

Ζούμε χειρότερα από τις προηγούμενες δεκαετίες. 90s και 00s ήταν καλύτερα από σήμερα. Τώρα ναι αν συγκρίνεις με πολεμικές και μεταπολεμικες καταστάσεις σίγουρα. Τα τελευταία χρόνια έχουμε κατρακυλήσει μερικές θέσεις σε κάθε metric οποιουδήποτε είδους κ οργανισμού. Είμαστε άλλωστε μια χρεοκωπημενη χώρα, χ2. Κ κάτι μου λέει ότι πάμε για 3η.
σε επιπεδο 10ετιας , και σε συγκεκριμμενες περιοχες προφανως θα υπαρχουν διακυμανσεις. αλλα η πορεια ειναι προς το καλυτερο.

και αυτο συμβαινει βασικα χαρη στην τεχνολογια, χαρη στους ανθρωπους που βαζουν κατω το μυαλο τους και κατασκευαζουν, εφευρισκουν νεα αγαθα, φαρμακα, μηχανηματα κλπ.
οχι σε α υτους που φωναζουν συνθηματα και κρατουν ντουντουκες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 10 Ιουν 2021, 10:33

Πάντως τα λεφτόδεντρα μια χαρά βρίσκονται όταν χρειάζονται χρήματα τράπεζες κι επιχειρήσεις που είναι φιλοκυβερνητικές.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 10:34

Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:15
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:59
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50


Αυτό.
είστε κάτι δεκαετίες πίσω. ο (νεο)φιλελευθερισμός απέτυχε.
Ενώ ο Κομμουνισμός άνθισε και είναι στον κολοφώνα της δόξας του.
δεν είναι έτοιμη η ανθρωπότητα για κομμουνισμό ακόμα. ποτέ δεν ήταν.
αλλά ακόμα υπάρχουν αφεντικά και εργάτες, πλούσιοι και φτωχοί. choose a side! :smt047

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 10:35

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:22
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:59


είστε κάτι δεκαετίες πίσω. ο (νεο)φιλελευθερισμός απέτυχε.
καθενας θεωρει νεο η παλιο φιλ οτι του κατεβαζει η κουτρα του.

ζουμε σε ελευθερο κοσμο, ειμαστε φιλοι της ελευθεριας, και αυτη η ελευθερια εχει πετυχει παντου , και επεκτεινεται και οπου δεν υπαρχει.
ο κόσμος είναι ελεύθερος μόνο για τα γκαφρά. :smt047

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13330
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 10 Ιουν 2021, 10:41

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:04
Ναύτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:53
Πάντως, κάπου έχει ένα δίκιο το τρόλι.
Η κατάρρευση του υπαρκτού "απελευθέρωσε" τον δυτικό καπιταλισμό από το πρόσχημα του "πλούσιου εργάτη".
Αυτό που βιώνουμε σήμερα, κι όσα ακόμα νεοφιλελεύθερα δεινά πρόκειται να βιώσουμε στο μέλλον, αφορούν σ' έναν αυθεντικό καπιταλισμό χωρίς το "αντίπαλον δέος".
τι ειναι "αυτο που βιωνουμε σημερα";

ζουμε καλυτερα απο καθε προηγουμενη γενια στην ανθρωπινη ιστορια. εχουμε αγαθα και ελευθεριες τα οποια οι παπουδες μας τα εβλεπαν στα ονειρα τους.

και τι προκειται να βιωσουμε στο μελλον; εγω βλεπω οτι παμε απο το καλο στο καλυτερο.καθε νεα γενια περνα καλυτερα απο την προηγουμενη

φυσικα υπαρχει χωρος για βελτιωση, φυσικα θα μπορουσαμε να περναμε ακομη καλυτερα, πολλοι περισσοτεροι απο εμας.

αλλα η κλαψα ειναι λαθος. σκεψου απλως να εξηγουσες στον παππου σου, τι μαυρη ζωη που κανεις, να σου εσπαγε τη μαγκουρα στο κεφαλι να στρωσεις χαρακτηρα.
Βιώνουμε την κατάργηση κάθε εργασιακού δικαιώματος και κεκτημένου. Βιώνουμε την εποχή που ένας εργαζόμενος δεν μπορεί να επιβιώσει με την αμοιβή που λαμβάνει για την εργασία του. Βιώνουμε την εποχή που καταργείται το 8ωρο και η 5μερη εργασία, την εποχή που η κοινωνική ασφάλιση ιδιωτικοποιείται, την εποχή που οι κοινωνικές δομές και πρόνοιες εξαχνώνονται, την ΠΡΩΤΗ μεταπολεμική γενιά που δεν θα κατακτήσει -ούτε καν σαν όνειρο- καλύτερο βιωτικό επίπεδο από τους γονείς της, την εποχή που η σταθερή και μόνιμη απασχόληση θεωρείται "αντιπαραγωγική" και αντικαθίστανται από τις γαλέρες της "ελαστικής απασχόλησης", την εποχή που οι τράπεζες και οι πολυεθνικές έχουν υποκαταστήσει την πολιτική και υπαγορεύουν πολιτικές, την εποχή που νέοι άνθρωποι ξενιτεύονται (ξανά) από τις πατρίδες τους για να βρουν ένα μεροκάματο στην αλλοδαπή και άλλα πολλά. Κοντολογίς, βιώνουμε την εποχή μιας νεοφιλελεύθερης τυραννίας που θα γίνει ακόμα πιο μαύρη.
Στα όσα γράφεις για τις παλιότερες γενιές, πάλι λάθος κάνεις. Ο παππούς μου κι ο πατέρας μου έζησαν σε εποχές δύσκολες, αντικειμενικά δυσκολότερες από την τωρινή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιστρέψουμε εκεί πίσω. Με τη λογική σου, αν διαμαρτυρόταν ο παππούς μου για τη φτώχεια του και τις δυσκολίες της ζωής του στον δικό του παππού, που βίωσε την τουρκοκρατία, θα έπρεπε ο παππούς του να τού σπάσει το κεφάλι με τη μαγκούρα γιατί "ξέρεις τι τραβούσαμε εμείς με τους Τούρκους;"
Ε δεν πάει έτσι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 10 Ιουν 2021, 10:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Ιουν 2021, 10:42

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:34
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:15
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:59


είστε κάτι δεκαετίες πίσω. ο (νεο)φιλελευθερισμός απέτυχε.
Ενώ ο Κομμουνισμός άνθισε και είναι στον κολοφώνα της δόξας του.
δεν είναι έτοιμη η ανθρωπότητα για κομμουνισμό ακόμα. ποτέ δεν ήταν.
αλλά ακόμα υπάρχουν αφεντικά και εργάτες, πλούσιοι και φτωχοί. choose a side! :smt047
Η φονταμενταλιστική παράνοια του αριστεριστή. Η θρησκειολογία οφείλει να μελετήσει το φαινόμενο.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιουν 2021, 10:46

Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:36
Μου αρέσει που πανηγυρίζετε ακόμα, 32 χρόνια αργότερα, για την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης.
Φάτε τώρα καπιταλισμό χωρίς λεφτόδεντρα.
Σε αρκετές χώρες της εε συζητάμε για 4ημερη εργασία και το 8ωρο είναι βίβλος. Το ότι στην Ελλάδα τα εργασιακά τα έχουμε κάνει σκατα δεν έχει να λειε καιτ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Ιουν 2021, 10:47

1451 έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:33
Πάντως τα λεφτόδεντρα μια χαρά βρίσκονται όταν χρειάζονται χρήματα τράπεζες κι επιχειρήσεις που είναι φιλοκυβερνητικές.
Αυτό το λες όταν πριν από 15 μήνα η μετοχή της Πειραιώς έχασε το 95% της αξίας της από την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου;

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 10:50

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:42
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:34
Πασιφάη έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:15


Ενώ ο Κομμουνισμός άνθισε και είναι στον κολοφώνα της δόξας του.
δεν είναι έτοιμη η ανθρωπότητα για κομμουνισμό ακόμα. ποτέ δεν ήταν.
αλλά ακόμα υπάρχουν αφεντικά και εργάτες, πλούσιοι και φτωχοί. choose a side! :smt047
Η φονταμενταλιστική παράνοια του αριστεριστή. Η θρησκειολογία οφείλει να μελετήσει το φαινόμενο.
καλά εσύ είσαι εμμονικά και περιοδικά ουρά μου (με την κακή έννοια). εύχομαι να σου έφυγε κάποιο βάρος, να ξεθύμανες με την πίπα που έγραψες.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 10 Ιουν 2021, 10:53

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:50
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:42
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:34


δεν είναι έτοιμη η ανθρωπότητα για κομμουνισμό ακόμα. ποτέ δεν ήταν.
αλλά ακόμα υπάρχουν αφεντικά και εργάτες, πλούσιοι και φτωχοί. choose a side! :smt047
Η φονταμενταλιστική παράνοια του αριστεριστή. Η θρησκειολογία οφείλει να μελετήσει το φαινόμενο.
καλά εσύ είσαι εμμονικά και περιοδικά ουρά μου (με την κακή έννοια). εύχομαι να σου έφυγε κάποιο βάρος, να ξεθύμανες με την πίπα που έγραψες.
Να προσθέσουμε και το σύνδρομο καταδίωξης στο παραπάνω παθολογικό δείγμα.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 10:58

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:53
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:50
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:42

Η φονταμενταλιστική παράνοια του αριστεριστή. Η θρησκειολογία οφείλει να μελετήσει το φαινόμενο.
καλά εσύ είσαι εμμονικά και περιοδικά ουρά μου (με την κακή έννοια). εύχομαι να σου έφυγε κάποιο βάρος, να ξεθύμανες με την πίπα που έγραψες.
Να προσθέσουμε και το σύνδρομο καταδίωξης στο παραπάνω παθολογικό δείγμα.
αναρωτιέμαι ποιος μαλάκας είσαι και κάθε φορά με σκοτίζεις. :p2: η ΓΑΛΗ; :p2:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών