Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29773
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Ιουν 2021, 09:50

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:00





Αστα αυτα μεγαλε, εγω εξαρχης ειπα οτι ο ιος ηταν επικινδυνος και εκραξα τον ΠΟΥ σε αρθρο γιατι δεν πηρε μετρα νωριτερα. Αλλο ομως αυτο και αλλο η εργαλειοποιηση της επιδημιας ωστε να καταστρεφονται οι ζωες των νεων, η μικρη και μεσαια επιχειρηματικοτητα, η ψυχολογια των παιδιων και η εκπαιδευση τους, ο πολιτισμος, η οικονομια και η εργασια, oι στοιχειωδεις ελευθεριες. Και ολα αυτα ενω θα μπορουσαν στη Δυση να ακολουθησουν απλα μετρα τυπου Ταιβαν και Κορεας.

.

Ο ιός λες είναι επικίνδυνος αλλά δε θες ούτε μάσκες, ούτε lockdown, ούτε εμβόλιο.
Απλά ανακαλύπτεις κάθε τόσο κάτι που θα...ήθελες, μέχρι να έρθει και να μην θες ούτε αυτό.

Όσο για τα μέτρα της Κορέας που λες πως προτιμούσες (μαζί σου) μάλλον θα πρέπει να τα μάθεις λιγο καλύτερα.
Από την μια μιλάς για παγκόσμια χούντα και έλεγχο και από την άλλη ήθελες τα Κορεάτικα μέτρα που ήξεραν μέχρι και πόσες φορές πήγες χέσιμο την τάδε μέρα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:24

Otto Weininger έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50



Ο ιός λες είναι επικίνδυνος αλλά δε θες ούτε μάσκες, ούτε lockdown, ούτε εμβόλιο.
Απλά ανακαλύπτεις κάθε τόσο κάτι που θα...ήθελες, μέχρι να έρθει και να μην θες ούτε αυτό.

Όσο για τα μέτρα της Κορέας που λες πως προτιμούσες (μαζί σου) μάλλον θα πρέπει να τα μάθεις λιγο καλύτερα.
Από την μια μιλάς για παγκόσμια χούντα και έλεγχο και από την άλλη ήθελες τα Κορεάτικα μέτρα που ήξεραν μέχρι και πόσες φορές πήγες χέσιμο την τάδε μέρα.


Δεν βαρεθηκατε να λετε εντελως μυθικα πραγματα σε βαρος μου;

α) Σε αυτο το αρθρο χειροκροταω τις ανατολικοασιατικες χωρες που νικησαν τον κορωνοιο χρησιμοποιωντας μασκες σαν βασικο στοιχειο της επιτυχιας τους.

https://new-economy.gr/2020/03/19/papad ... koronoios/

β) Lockdown θελω για ηλικιωμενους και ασθενεις οπως ο Ιωαννιδης, οχι για παιδια, νεους και υγιεις.

γ) Επισης θεωρω πως η δοκιμασμενη συνταγη επιτυχιας ειναι τα μαζικα τεστ οσο ακομη η διασπορα ειναι μικρη και η σοβαρη ιχνηλατηση (Κορεα, Ταϊβαν, Ισλανδια: απολυτη επιτυχια).

https://new-economy.gr/2020/12/27/thnis ... adopoulos/

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69800
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιουν 2021, 10:27

Stalker έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:35
πατησιωτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:19
Υπάρχει πλήρης αντιστροφή καταστάσεων και πολιτικών πεποιθήσεων.Έχω κάνει εμβόλια όπως όλος ο κόσμος παιδί.Εάν τη δεκαετία του 60 έβγαινε κάποιος και έλεγε όλα αυτά που λέει ο Αρίστος για τα εμβόλια θα τον κατηγορούσαν ως αντεθνικό δρώντα και ύποπτο κομμουνιστή που υπονομεύει την υγεία του έθνους.
Εάν μάλιστα έλεγε ότι όλα αυτά τα προωθεί για δικό του όφελος ένας Αμερικανός δισεκατομμυριούχος σαν τον Γκέιτς σίγουρα θα φακελλωνόταν για τα κοινωνικά του φρονήματα.
Σήμερα τα λένε όλα αυτά οι ακροδεξιοί.
Αυτού του είδους η αντισυστημική συνωμοσιολογία πάντα ήταν βασικά μαρξισμός για χαζούς.

Αυτούς δηλαδή που πάνε να ψυλλιαστούν ότι κάτι παίζει και δεν θα έπρεπε να είναι εντελώς οκ ένας τύπος να χρήζει τον εαυτό του τσάρο της παγκόσμιας υγείας επειδή η εταιρία του κέρδισε την μάχη των λειτουργικών συστημάτων υπολογιστών στα 90ς, αλλά δεν τους κόβει να γενικεύσουν την παρατήρηση ούτε είναι σε θέση να εκφράσουν το πρόβλημα χωρίς να καταφεύγουν σε μυθοπλασίες της πεντάρας για μικροτσίπ και σκοτεινό μαστερ πλαν μείωσης πληθυσμού.
Το ζητούμενο σε τέτοιες καταστάσεις δεν είναι η γενίκευση της παρατήρησης και οι θεωρητικές προσεγγίσεις αλλά η δυνατότητα αντιπροτάσεων που θα δώσουν πρακτικές και άμεσες λύσεις σ' ένα πολυδιάστατο πρόβλημα, όπως η συγκεκριμένη πανδημία.

Κατά τα φαινόμενα πάντως, στο χώρο των ψεκ και των περιφερειακών τους δορυφόρων, δεν έχει γίνει καν αξιολόγηση μεταξύ των υγειονομικών/πολιτικών/οικονομικών/ψυχολογικών/κλπ προβλημάτων.

Και ακριβώς γι' αυτό, σπανίως προκύπτει αντίλογος μεταξύ τους αν και διαφωνούν σε βασικά θέματα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29773
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Ιουν 2021, 10:29

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:24
Otto Weininger έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50



Ο ιός λες είναι επικίνδυνος αλλά δε θες ούτε μάσκες, ούτε lockdown, ούτε εμβόλιο.
Απλά ανακαλύπτεις κάθε τόσο κάτι που θα...ήθελες, μέχρι να έρθει και να μην θες ούτε αυτό.

Όσο για τα μέτρα της Κορέας που λες πως προτιμούσες (μαζί σου) μάλλον θα πρέπει να τα μάθεις λιγο καλύτερα.
Από την μια μιλάς για παγκόσμια χούντα και έλεγχο και από την άλλη ήθελες τα Κορεάτικα μέτρα που ήξεραν μέχρι και πόσες φορές πήγες χέσιμο την τάδε μέρα.


Δεν βαρεθηκατε να λετε εντελως μυθικα πραγματα σε βαρος μου;

α) Σε αυτο το αρθρο χειροκροταω τις ανατολικοασιατικες χωρες που νικησαν τον κορωνοιο χρησιμοποιωντας μασκες σαν βασικο στοιχειο της επιτυχιας τους.

https://new-economy.gr/2020/03/19/papad ... koronoios/

β) Lockdown θελω για ηλικιωμενους και ασθενεις οπως ο Ιωαννιδης, οχι για παιδια, νεους και υγιεις.

γ) Επισης θεωρω πως η δοκιμασμενη συνταγη επιτυχιας ειναι τα μαζικα τεστ οσο ακομη η διασπορα ειναι μικρη και η σοβαρη ιχνηλατηση (Κορεα, Ταϊβαν, Ισλανδια: απολυτη επιτυχια).

https://new-economy.gr/2020/12/27/thnis ... adopoulos/

.
Άρα εις γνώσιν σου λες παπατζες περί χούντας και παγκοσμίου ελέγχου όταν φαίνεται να ξέρεις τι έλεγχο άσκησαν οι Κορεατες.

Επίσης όντως είσαι κατά εμβολίων και lockdown και επίσης συνεχίζεις να επικαλείσαι τον Ιωαννίδη.

Ποια είναι τα μυθικά πράγματα λοιπόν;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:30

πατησιωτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:19
Υπάρχει πλήρης αντιστροφή καταστάσεων και πολιτικών πεποιθήσεων.Έχω κάνει εμβόλια όπως όλος ο κόσμος παιδί.Εάν τη δεκαετία του 60 έβγαινε κάποιος και έλεγε όλα αυτά που λέει ο Αρίστος για τα εμβόλια θα τον κατηγορούσαν ως αντεθνικό δρώντα και ύποπτο κομμουνιστή που υπονομεύει την υγεία του έθνους.
Εάν μάλιστα έλεγε ότι όλα αυτά τα προωθεί για δικό του όφελος ένας Αμερικανός δισεκατομμυριούχος σαν τον Γκέιτς σίγουρα θα φακελλωνόταν για τα κοινωνικά του φρονήματα.
Σήμερα τα λένε όλα αυτά οι ακροδεξιοί.


Τα lockdowns παντως τα προωθουν κομμουνιστες στη Δυση. :lol:

Στις ΗΠΑ οι αριστεροι του Μπαιντεν, στη Βρετανια σκληροπυρηνικοι σταλινες.

Βρετανία: Μέλος του Κομμουνιστικού Κόμματος η μεγαλύτερη υπέρμαχος των lockdown

https://www.pronews.gr/kosmos/989091_vr ... n-lockdown

Αντιθετα κατα των lockdowns ειναι μια μεγαλη σου αγάπη: ο Σόιμπλε που έχει δηλώσει ότι "δεν μπορούμε να εμπιστευθούμε την απόφαση αποκλειστικά στους επιδημιολόγους, αλλά πρέπει να σταθμίσουμε και τις σημαντικές οικονομικές, κοινωνικές, ψυχολογικές ή άλλες επιπτώσεις".

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:33

Otto Weininger έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:29

Άρα εις γνώσιν σου λες παπατζες περί χούντας και παγκοσμίου ελέγχου όταν φαίνεται να ξέρεις τι έλεγχο άσκησαν οι Κορεατες.

Επίσης όντως είσαι κατά εμβολίων και lockdown και επίσης συνεχίζεις να επικαλείσαι τον Ιωαννίδη.

Ποια είναι τα μυθικά πράγματα λοιπόν;


Oι Κορεατες εκαναν μαζικα τεστ, ιχνηλατηση, μασκοφορια, απαγορευση ταξιδιων απο επιβαρυμενες χωρες και τα εκαναν εγκαιρως, πριν η διασπορα απογειωθει. Δεν εκαναν παρατεταμενο συλλογικο lockdown, δεν εκλεισαν την οικονομια, δεν εκλεισαν τον κοσμο και τα παιδια στο σπιτι επιτρεποντας την κυκλοφορια μονο με sms.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:37

O Koυβελας διαβαζει Χελι και μαλιστα καθημερινα. :D


Δ.Κούβελας: «Ανήθικοι οι εμβολιασμοί νέων & υγιέστατων ατόμων -Ανεξέλεγκτες οι ανεπιθύμητες αν τους εμβολιάσουμε όλους»

Η ανάρτηση του Δ.Κούβελα

«Τα φαρμακευτικά προϊόντα έχουν πάντα ανεπιθύμητες ενέργειες. Ενώ λοιπόν έχουν πάντα ανεπιθύμητες, δεν είναι το ίδιο ωφέλιμα για όλους. Το ότι εγώ παίρνω παίρνω αναλγητικά γιατί πονάει η μέση μου και εκτίθεμαι σε κίνδυνο γαστρορραγίας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να εκθέσω και εσάς, που δεν πονάτε, στον ίδιο, ελαχιστότατο ομολογουμένως κίνδυνο.

Οι νεότεροι, αδύνατοι, με καλή φυσική κατάσταση δεν κινδυνεύουν από τον SARS-COV2 και αν νοσήσουν, η ανοσία τους είναι σίγουρα πληρέστερη και περισσότερο μακρόχρονη. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΟΣΗΣΕΙ. Τη λειτουργία επιλογής με βάση την εκτίμηση κόστους(υγείας βασικά)/κινδύνου, τη λέμε Risk Assessment και είναι η βάση της εξειδίκευσής μου.

Αν αντιθέτως εμβολιάσουμε το σύνολο του πληθυσμού, οι ανεπιθύμητες είναι ανεξέλεγκτες λόγω άγνοιας της φύσης του εμβολίου. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ! Ήδη έχουν καταγράφει σοβαρές ανεπιθύμητες, όπως θρομβώσεις, αιμορραγιες, εμβολες, σοβαρές νευρολογικές, έξαρση αυτοάνοσων, ενώ σχεδόν όλοι έχουν διπλάσιες τιμές βίοδεικτών πήξης του αίματος, διότι η ακίδα τα προκαλεί, αλλά εμείς το μάθαμε, πριν από ένα μήνα. Τη διαχείριση όμως της παρενέργειας, δεν τη γνωρίζουμε, οπότε μας δυσκολεύει πολύ το δεύτερο κομμάτι της δουλειάς μας, που το λέμε risk management.

Οι περισσότεροι γιατροί είναι εκπαιδευμένοι στη διαχείριση κινδύνου, για το όργανο ή το σύστημα της ειδικότητας τους. Αντιθέτως οι κλινικοί φάρμακολόγοι είμαστε σε θέση διαχείρισης του φαρμακευτικού κινδύνου συνολικώς και με πρόγνωση των δράσεων, που θα προκαλέσει όχι μόνο η δραστική του φαρμάκου, αλλά και τα έκδοχα και οι μεταβολίτες του.

Εγώ λοιπόν εμβολιάστηκα, για δύο λόγους.

1. Ο κίνδυνος που αντιμετωπίζω ατομικά, από τον ιο είναι μεγαλύτερος από τις ανεπιθύμητες. Είναι θέμα εκτίμησης πιθανοτήτων (μαθηματικά).
2. Είμαι γιατρός εξειδικευμένος στα φάρμακα και Καθηγητής και Διευθυντής εργαστηρίου Κλινικής Φαρμακολογίας, στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

Όλοι οι Κλινικοί Φαρμακολόγοι της Χώρας, άμεσα ή έμμεσα, είναι μαθητές μου.

Αν δεν εμβολιαστώ εγώ, για να δείξω τη σχετική ασφάλεια με ΓΝΩΣΗ, τότε ποιος είναι παράδειγμα; Ο κάθε πολιτικός με άγνοια κινδύνου που η ζωή του είναι θέαμα? ή ο κάθε τραγουδιστής κλπ;

Αντιθέτως λοιπόν με εμένα, που παίρνω ένα μελετημένο ρίσκο, είμαι απολύτως αντίθετος στον εμβολιασμό των νεότερων και υγιέστερων ανθρώπων. Το ρίσκο σε ατομικό επίπεδο είναι τεράστιο (ίσως 7 με 10 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα θρόμβωσης, σε σχέση με τους ανεμβολίαστους της ίδιας κατηγορίας, για νέους ανθρώπους).

Να θυμόμαστε δε, ότι, οι νέοι είναι παιδιά μας. Εγώ δεν τα αφήνω σε έκθεση κινδύνου, με πιθανό μηδενικό όφελος. ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ. Ούτε προφανώς για την εξασφάλιση της δικής μου προστασίας.

Δεν βάζω κάποιον να κινδυνεύσει στη θέση μου και μάλιστα τα ίδια μου τα παιδιά ή και τα δικά σας. Πέστε με και παλιομοδίτη».


https://www.pronews.gr/ygeia/993556_dko ... pithymites

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2021, 10:46

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 05:51
Ευτυχως υπαρχει αυτος ο ανθρωπος και λεει καποια πραγματα.

Αυτο που ζουμε περα απο την αποπειρα της Δυσης να αντιγραψει τη χουντα της Κινας ειναι και η ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗ της επιστημης.
Ποιος φίμωσε τον Ιωαννίδη; Από την αρχή της κρίσης ήταν από τους πλέον προβεβλημένους και παρουσιαζόταν από τους δημοσιογράφους με κολακευτικά σχόλια. Έπαιξε σε όλα τα κανάλια, συστημικά και μη. Και δεν φάνηκαν καν να προσπαθούν να του καταλογίσουν τις αρχικές τους προβλέψεις (για ΗΠΑ) στις οποίες έπεσε τραγικά έξω. Και όχι μόνο αυτός. Και άλλοι συνάδελφοί του από το εξωτερικό (πχ Γεροτζιάφας) που ήταν αρκετά επικριτικοί για τους εδώ χειρισμούς. Το ότι δεν έγινε αυτό που υποδείκνυαν είναι μια άλλη συζήτηση. Αλλά η άποψή τους καταγράφηκε και παρατέθηκε στο δημόσιο διάλογο επανειλημμένα. Πόσοι γνωρίζαμε τον Ιωαννίδη προ κρίσης; Τώρα είναι κάτι σαν σταρ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2021, 10:47

Otto Weininger έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50
Όσο για τα μέτρα της Κορέας που λες πως προτιμούσες (μαζί σου) μάλλον θα πρέπει να τα μάθεις λιγο καλύτερα.
Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. Παρότι ήθελα πολύ σκληρότερα μέτρα από την αρχή δεν θα μπορούσε να σταθεί κυβέρνηση που θα έπαιρνε μέτρα Απωανατολικού τύπου στην Ελλάδα και από ότι φάνηκε και στην Ευρώπη γενικότερα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2021, 10:50

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:37
O Koυβελας διαβαζει Χελι και μαλιστα καθημερινα. :D


Δ.Κούβελας: «Ανήθικοι οι εμβολιασμοί νέων & υγιέστατων ατόμων -Ανεξέλεγκτες οι ανεπιθύμητες αν τους εμβολιάσουμε όλους»

Η ανάρτηση του Δ.Κούβελα

«Τα φαρμακευτικά προϊόντα έχουν πάντα ανεπιθύμητες ενέργειες. Ενώ λοιπόν έχουν πάντα ανεπιθύμητες, δεν είναι το ίδιο ωφέλιμα για όλους. Το ότι εγώ παίρνω παίρνω αναλγητικά γιατί πονάει η μέση μου και εκτίθεμαι σε κίνδυνο γαστρορραγίας, δεν σημαίνει ότι πρέπει να εκθέσω και εσάς, που δεν πονάτε, στον ίδιο, ελαχιστότατο ομολογουμένως κίνδυνο.

Οι νεότεροι, αδύνατοι, με καλή φυσική κατάσταση δεν κινδυνεύουν από τον SARS-COV2 και αν νοσήσουν, η ανοσία τους είναι σίγουρα πληρέστερη και περισσότερο μακρόχρονη. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΟΣΗΣΕΙ. Τη λειτουργία επιλογής με βάση την εκτίμηση κόστους(υγείας βασικά)/κινδύνου, τη λέμε Risk Assessment και είναι η βάση της εξειδίκευσής μου.

Αν αντιθέτως εμβολιάσουμε το σύνολο του πληθυσμού, οι ανεπιθύμητες είναι ανεξέλεγκτες λόγω άγνοιας της φύσης του εμβολίου. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ! Ήδη έχουν καταγράφει σοβαρές ανεπιθύμητες, όπως θρομβώσεις, αιμορραγιες, εμβολες, σοβαρές νευρολογικές, έξαρση αυτοάνοσων, ενώ σχεδόν όλοι έχουν διπλάσιες τιμές βίοδεικτών πήξης του αίματος, διότι η ακίδα τα προκαλεί, αλλά εμείς το μάθαμε, πριν από ένα μήνα. Τη διαχείριση όμως της παρενέργειας, δεν τη γνωρίζουμε, οπότε μας δυσκολεύει πολύ το δεύτερο κομμάτι της δουλειάς μας, που το λέμε risk management.

Οι περισσότεροι γιατροί είναι εκπαιδευμένοι στη διαχείριση κινδύνου, για το όργανο ή το σύστημα της ειδικότητας τους. Αντιθέτως οι κλινικοί φάρμακολόγοι είμαστε σε θέση διαχείρισης του φαρμακευτικού κινδύνου συνολικώς και με πρόγνωση των δράσεων, που θα προκαλέσει όχι μόνο η δραστική του φαρμάκου, αλλά και τα έκδοχα και οι μεταβολίτες του.

Εγώ λοιπόν εμβολιάστηκα, για δύο λόγους.

1. Ο κίνδυνος που αντιμετωπίζω ατομικά, από τον ιο είναι μεγαλύτερος από τις ανεπιθύμητες. Είναι θέμα εκτίμησης πιθανοτήτων (μαθηματικά).
2. Είμαι γιατρός εξειδικευμένος στα φάρμακα και Καθηγητής και Διευθυντής εργαστηρίου Κλινικής Φαρμακολογίας, στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

Όλοι οι Κλινικοί Φαρμακολόγοι της Χώρας, άμεσα ή έμμεσα, είναι μαθητές μου.

Αν δεν εμβολιαστώ εγώ, για να δείξω τη σχετική ασφάλεια με ΓΝΩΣΗ, τότε ποιος είναι παράδειγμα; Ο κάθε πολιτικός με άγνοια κινδύνου που η ζωή του είναι θέαμα? ή ο κάθε τραγουδιστής κλπ;

Αντιθέτως λοιπόν με εμένα, που παίρνω ένα μελετημένο ρίσκο, είμαι απολύτως αντίθετος στον εμβολιασμό των νεότερων και υγιέστερων ανθρώπων. Το ρίσκο σε ατομικό επίπεδο είναι τεράστιο (ίσως 7 με 10 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα θρόμβωσης, σε σχέση με τους ανεμβολίαστους της ίδιας κατηγορίας, για νέους ανθρώπους).

Να θυμόμαστε δε, ότι, οι νέοι είναι παιδιά μας. Εγώ δεν τα αφήνω σε έκθεση κινδύνου, με πιθανό μηδενικό όφελος. ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ. Ούτε προφανώς για την εξασφάλιση της δικής μου προστασίας.

Δεν βάζω κάποιον να κινδυνεύσει στη θέση μου και μάλιστα τα ίδια μου τα παιδιά ή και τα δικά σας. Πέστε με και παλιομοδίτη».


https://www.pronews.gr/ygeia/993556_dko ... pithymites

.
Ο Κούβελας μπορεί να έχει δίκιο σε αυτό. Είναι μια άποψη συζητήσιμη. Ωστόσο δεν θα υπήρχε τέτοια πίεση για εμβολιασμό των νέων αν οι άνθρωποι της ηλικίας σου και οι μεγαλύτεροι είχαν εμβολιαστεί σε ποσοστά κοντά στο 90%. Και στο βαθμό που με αυτά που γράφεις και διακινείς επηρεάζεις κάποιους, έπαιξες ρόλο στο να μη γίνει αυτό. Οπότε είναι κάπως ειρωνικό να ζητάς κάτι που προσπάθησες λυσσαλέα να μη γίνει.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:50

ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:47
Otto Weininger έγραψε:
10 Ιουν 2021, 09:50
Όσο για τα μέτρα της Κορέας που λες πως προτιμούσες (μαζί σου) μάλλον θα πρέπει να τα μάθεις λιγο καλύτερα.
Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. Παρότι ήθελα πολύ σκληρότερα μέτρα από την αρχή δεν θα μπορούσε να σταθεί κυβέρνηση που θα έπαιρνε μέτρα Απωανατολικού τύπου στην Ελλάδα και από ότι φάνηκε και στην Ευρώπη γενικότερα.


Η Κορεα δεν εκανε καν lockdown. Απλα πηρε ακαριαια τα απολυτως λογικα μετρα πριν αυξηθει η διασπορα. Την ιδια περιοδο εμεις στη Δυση ειχαμε τον ΠΟΥ και τους εκαστοτε Τσιοδρες να λενε πως η γριπη ειναι εξισου η περισσοτερη σοβαρη απο τον κορωνοιο και να επιτρεπουν τα ταξιδια απο την Κινα και την Ιταλια σε ολες τις χωρες.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69800
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιουν 2021, 10:53

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:37
O Koυβελας διαβαζει Χελι και μαλιστα καθημερινα. :D
Εγώ λοιπόν εμβολιάστηκα, για δύο λόγους.

1. Ο κίνδυνος που αντιμετωπίζω ατομικά, από τον ιο είναι μεγαλύτερος από τις ανεπιθύμητες. Είναι θέμα εκτίμησης πιθανοτήτων (μαθηματικά).

2. Είμαι γιατρός εξειδικευμένος στα φάρμακα και Καθηγητής και Διευθυντής εργαστηρίου Κλινικής Φαρμακολογίας, στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας.

Όλοι οι Κλινικοί Φαρμακολόγοι της Χώρας, άμεσα ή έμμεσα, είναι μαθητές μου.

Αν δεν εμβολιαστώ εγώ, για να δείξω τη σχετική ασφάλεια με ΓΝΩΣΗ, τότε ποιος είναι παράδειγμα; Ο κάθε πολιτικός με άγνοια κινδύνου που η ζωή του είναι θέαμα? ή ο κάθε τραγουδιστής κλπ;
:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39438
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Ιουν 2021, 10:55

ST48410 έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:50


Ο Κούβελας μπορεί να έχει δίκιο σε αυτό. Είναι μια άποψη συζητήσιμη. Ωστόσο δεν θα υπήρχε τέτοια πίεση για εμβολιασμό των νέων αν οι άνθρωποι της ηλικίας σου και οι μεγαλύτεροι είχαν εμβολιαστεί σε ποσοστά κοντά στο 90%. Και στο βαθμό που με αυτά που γράφεις και διακινείς επηρεάζεις κάποιους, έπαιξες ρόλο στο να μη γίνει αυτό. Οπότε είναι κάπως ειρωνικό να ζητάς κάτι που προσπάθησες λυσσαλέα να μη γίνει.


Ο Κουβελας δεν γραφει μονο για νεους, γραφει και για υγιεις, πιχι ενας 45ρης που δεν εχει κανενα υποκειμενο νοσημα μια χαρα υγιης θεωρειται. Αν λοιπον στη Δυση δεν ειχαμε μια παγκοσμια χουντα που να θελει τα εμβολια ακομη και για τα μικρα παιδια, παρα μονο στοχευμενα σε ηλικιωμενους και ευπαθεις, τοτε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ειχα ασχοληθει ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος να κανουμε ζητημα τον εμβολιασμο των ευαλωτων ομαδων.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69800
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιουν 2021, 10:57

Μετά από το κατέβασμα του θεατρικού για τα τσιπαριούχα εμβόλια, η νέα παράσταση είναι "οι χουντικοί που πίνουν αίμα παιδιών τα βράδυα".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Ιουν 2021, 10:58

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:50
Η Κορεα δεν εκανε καν lockdown. Απλα πηρε ακαριαια τα απολυτως λογικα μετρα πριν αυξηθει η διασπορα.
Ναι, αλλά μετά από κάποια χιλιάδες ποστς γνωριζόμαστε όλοι εδώ. Θα ήσουν από τους πρώτους στις επάλξεις να διαμαρτύρεσαι για χούντες αν είχες εδώ αυστηρούς εγκλεισμούς στο σπίτι ή μετακινήσεις ολόκληρων οικογενειών σε καραντίνα. Το απλό που έκαναν αυτές οι χώρες και ζήτησαν από τους πολίτες να έχουν εφαρμογή στο κινητό και να τσεκάρουν που και πως κινούνται να σου ζητούσαν, θα είχες ξεσηκώσει το σύμπαν για το Μπιλ που μας παρακολουθεί και ελέγχει τις μετακινήσεις μας, για προσωπικά δεδομένα που θυσιάζονται κλπ. Άσε τώρα. Δεν πείθεις.
Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:50
Την ιδια περιοδο εμεις στη Δυση ειχαμε τον ΠΟΥ και τους εκαστοτε Τσιοδρες να λενε πως η γριπη ειναι εξισου η περισσοτερη σοβαρη απο τον κορωνοιο και να επιτρεπουν τα ταξιδια απο την Κινα και την Ιταλια σε ολες τις χωρες.
Μέχρι να πάρουν χαμπάρι εδώ τι γίνεται και κυρίως να έρθουν στοιχεία από δυτικές χώρες (την Ιταλία σε πρώτη φάση) όλοι έλεγαν ό,τι να'ναι. Ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζεις (ότι αυτό έγινε εσκεμμένα και από τους δικούς μας ειδικούς με σκοπό να αφεθεί απροστάτευτος ο πληθυσμός) είναι ψευδής και στο λέω γιατί όπως έχω γράψει και άλλοτε παρακολουθούσα τις καθημερινές ενημερώσεις συστηματικά. Παίρνεις σημεία της τότε πραγματικότητας και φτιάχνεις μια δική σου που δεν ανταποκρίνεται στα γεγονότα. Και επειδή ξέρεις ότι δεν έχουμε όλοι το χρόνο να διορθώνουμε όλη την ώρα, σπαμάρεις τα ίδια και τα ίδια που έχουν αναλυθεί για να μείνει η εντύπωση που θέλεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 10 Ιουν 2021, 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών