Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Ιουν 2021, 16:23

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).
Ναι παπάρα, σιγά μην είναι 2χ3 το γραφείο μου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 16:29

Leporello έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:23
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).
Ναι παπάρα, σιγά μην είναι 2χ3 το γραφείο μου.
Εντάξει 5χ4. Δεν το σώζεις, εκτός αν το τραπέζι συνομιλιών σου είναι από τον Πολίτη Κέην.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37570
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 08 Ιουν 2021, 16:36

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Η σωστή χρήση μάσκας ωστόσο βοηθάει πάρα πολύ και γι αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται απο τους γιατρούς και τους νοσηλευτές.
Σαφώς. Γι' αυτό ακριβώς χρησιμοποιείται. Μαζί βέβαια με άλλες συνθήκες που ισχύουν. Συγκεκριμένη διαδικασία πλυσίματος χεριών, ιατρικές στολές, γάντια, γυαλιά, σε περίπτωση που απαιτούνται, αποστειρωμένο περιβάλλον και φυσικά για ιατρικές διαδικασίες, όχι για ψώνια, βόλτες, κουβαλήματα, πάρλα και γενικές εργασίες. Και με την κατάλληλη εκπαίδευση και συνήθεια.
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Τα παραπάνω δεν αποτελούν λόγο να μην φοράς μάσκα σε ατομικό επίπεδο, αντίθετα αποτελούν επιχείρημα υπέρ της σωστής χρήσης μάσκας που είναι οπωσδήποτε αποτελεσματική. Με λίγα λόγια το γεγονός οτι οι περισσότεροι πιάνουν την μάσκα σαν να είναι κωλόχαρτο, την τρίβουν όλη μέρα στο πηγούνι τους και την φοράνε κάτω απο την μύτη δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την φοράς εσύ σωστά ή δεν σε προστατεύει όταν το κάνεις.
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό για πολλή ώρα. Νομοτελειακά, αν η δουλειά σου δεν είναι να φοράς μάσκα και να περιποιείσαι ασθενείς, δεν μπορείς να την φοράς σωστά για πολλή ώρα. Είναι περιορισμένη η χρησιμότητά της. Ούτε μπορείς να μην την πιάνεις, ασυναίσθητα ή μη, συνέχεια. Και σου δημιουργεί μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας και δεν λαμβάνεις άλλα μέτρα. Βήχεις προς τους άλλους, κάνεις πορείες σαν τον μαλάκα -και η κυβέρνηση σφυρίζει αδιάφορα-, κολλάς πάνω στους άλλους σε ουρές ή σε μαγαζιά ή δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).

Δεν είναι ρεαλιστικό μέτρο για γενικευμένη χρήση. Ίσως να βοηθούσε αν περιοριζόταν σε στοχευμένη χρήση π.χ. για να μπεις σε κατάστημα να ψωνίσεις 20 λεπτά και στα ΜΜΜ (που θυμίζω ότι το μέτρο της μάσκας ήταν το αντίμετρο στην πληρότητα, με αποτέλεσμα να έχουμε τίγκα λεωφορεία και μετρό γιατί, «να, θεσπίσαμε μάσκες»)
Άψογος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 16:42

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Η σωστή χρήση μάσκας ωστόσο βοηθάει πάρα πολύ και γι αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται απο τους γιατρούς και τους νοσηλευτές.
Σαφώς. Γι' αυτό ακριβώς χρησιμοποιείται. Μαζί βέβαια με άλλες συνθήκες που ισχύουν. Συγκεκριμένη διαδικασία πλυσίματος χεριών, ιατρικές στολές, γάντια, γυαλιά, σε περίπτωση που απαιτούνται, αποστειρωμένο περιβάλλον και φυσικά για ιατρικές διαδικασίες, όχι για ψώνια, βόλτες, κουβαλήματα, πάρλα και γενικές εργασίες. Και με την κατάλληλη εκπαίδευση και συνήθεια.
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Τα παραπάνω δεν αποτελούν λόγο να μην φοράς μάσκα σε ατομικό επίπεδο, αντίθετα αποτελούν επιχείρημα υπέρ της σωστής χρήσης μάσκας που είναι οπωσδήποτε αποτελεσματική. Με λίγα λόγια το γεγονός οτι οι περισσότεροι πιάνουν την μάσκα σαν να είναι κωλόχαρτο, την τρίβουν όλη μέρα στο πηγούνι τους και την φοράνε κάτω απο την μύτη δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την φοράς εσύ σωστά ή δεν σε προστατεύει όταν το κάνεις.
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό για πολλή ώρα. Νομοτελειακά, αν η δουλειά σου δεν είναι να φοράς μάσκα και να περιποιείσαι ασθενείς, δεν μπορείς να την φοράς σωστά για πολλή ώρα. Είναι περιορισμένη η χρησιμότητά της. Ούτε μπορείς να μην την πιάνεις, ασυναίσθητα ή μη, συνέχεια. Και σου δημιουργεί μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας και δεν λαμβάνεις άλλα μέτρα. Βήχεις προς τους άλλους, κάνεις πορείες σαν τον μαλάκα -και η κυβέρνηση σφυρίζει αδιάφορα-, κολλάς πάνω στους άλλους σε ουρές ή σε μαγαζιά ή δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).

Δεν είναι ρεαλιστικό μέτρο για γενικευμένη χρήση. Ίσως να βοηθούσε αν περιοριζόταν σε στοχευμένη χρήση π.χ. για να μπεις σε κατάστημα να ψωνίσεις 20 λεπτά και στα ΜΜΜ (που θυμίζω ότι το μέτρο της μάσκας ήταν το αντίμετρο στην πληρότητα, με αποτέλεσμα να έχουμε τίγκα λεωφορεία και μετρό γιατί, «να, θεσπίσαμε μάσκες»)
Συμφωνώ για την γενικευμενη χρήση, εδω δεν συζηταμε για την χρηση απο τον γενικο πληθυσμο, εδω λεμε γιατι δεν φορας μασκα εσυ προσωπικα οταν επισκεπτεσαι φορεις του ιου που ειναι σε καραντινα.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 08 Ιουν 2021, 16:44

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:20
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:12
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:55


Εγώ δεν απαντάω με την ίδια δογματική δήλωση, που στερείται τεκμηρίωσης, από το ιερό μου βιβλίο.
Εμ,ελα ομως που ακριβως αυτο κανεις!
Το ξερεις και μεις το ξερουμε οτι το ξερεις πως κανεις λαθος αλλα.δεν θες να το παραδεχτεις.
Το γινατι βγαζει ματι και το ξερεις αλλα επιμενεις.
Συγγνώμη, αλλά το «η μάσκα λειτουργεί», κόντρα στα αποτελέσματα του δεύτερου και τρίτου κύματος, μόνο ως δογματική δήλωση μπορεί να εκληφθεί. Εγώ παρουσιάζω στοιχεία για κάθε τι που λέω.
Εχουν απαντηθει επαρκως ολα αυτα και το γνωριζεις οπως,το γνωριζουμε οτι το γνωριζεις αλλα,κανεις τον κινεζο.
Ξαναλεω,το γινατι βγαζει ματι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 16:45

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:42
Συμφωνώ για την γενικευμενη χρήση, εδω δεν συζηταμε για την χρηση απο τον γενικο πληθυσμο, εδω λεμε γιατι δεν φορας μασκα εσυ προσωπικα οταν επισκεπτεσαι φορεις του ιου που ειναι σε καραντινα.
Ποιος είπε ότι δεν φοράω; Αφού απαιτείται από τον νόμο, φυσικά φοράω. Δεν είμαι υπέρ της παρανομίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 16:52

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:45
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:42
Συμφωνώ για την γενικευμενη χρήση, εδω δεν συζηταμε για την χρηση απο τον γενικο πληθυσμο, εδω λεμε γιατι δεν φορας μασκα εσυ προσωπικα οταν επισκεπτεσαι φορεις του ιου που ειναι σε καραντινα.
Ποιος είπε ότι δεν φοράω; Αφού απαιτείται από τον νόμο, φυσικά φοράω. Δεν είμαι υπέρ της παρανομίας.
Εντάξει τότε, παρεξήγησις.

Μπερδεύτηκα επειδή είπες οτι εσύ είσαι η ζωντανή απόδειξη οτι οι μάσκες είναι άχρηστες επειδή δεν έχεις κολλήσει. Προφανώς ήταν μια μπούρδα που σου ξέφυγε, αφού φοράς μάσκα συστηματικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32119
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2021, 17:41

- Casper - έγραψε:
08 Ιουν 2021, 14:57
Και να ακούσω εσένα δηλαδή που μου λες να πάω να εμβολιαστώ. Επειδή το λες εσύ όντας άσχετος όπως λες, χωρίς στοιχεία. Σόρρυ αλλά στην ηλικιακή ομάδα που είμαι το ρίσκο της νόσησης είναι μικρότερο από το ρίσκο των εμβολίων.
οχι. το ρισκο της νοσησης ειναι πολυ μεγαλυτερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Ιουν 2021, 18:25

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:54
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:42


Το να μεταδίδεται ένας ιός απο σταγονίδια σάλιου είναι η μαγική ιδιότητα ή το οτι όταν βάζεις ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου εμποδίζεις τα σταγονίδια να εκτιναχθούν;
Μαγική είναι η ιδιότητα όταν τα μέτρα υγιεινής και απόστασης δεν επαρκούν για τον συγκεκριμένο ιό και μόνον και καταλήγουμε να φοράμε ένα κομμάτι ύφασμα, που καταφανώς δεν τα εμποδίζει όσο πιστεύεις, ειδάλλως δεν θα είχαμε δεύτερο και τρίτο κύμα πολλαπλάσια χειρότερα από το πρώτο.

Αν ήταν τόσο αυτονόητο, δε, πρέπει να είναι ηλίθιοι οι επιστήμονες που για 100 χρόνια έλεγαν ότι δεν βοηθάει η γενικευμένη χρήσης μάσκας από τον πληθυσμό. Ευτυχώς που τους άνοιξαν τα μάτια οι πολιτικοί, που επινόησαν το μέτρο.
Η γενικευμένη χρήση μάσκας απο τον πληθυσμό όντως δεν βοηθάει αρκετά, κυρίως επειδή ο γενικός πληθυσμός είτε δεν θα φορέσει μάσκα είτε δεν θα την φορέσει σωστά.
Πέρα από τις φανφάρες που αντιμετωπίζεις στο διάλογο που προσπαθείς να κάνεις, φίλε gassim

1) Όσο λάθος κι αν φορέσεις τη μάσκα, ας πούμε στον αστράγαλο, χειρότερα από το να μην τη φοράς καθόλου δεν είναι.
2) Είναι τελείως παρανοϊκός ο μηδενισμός που επιχειρείται από κάποιους "αφού κάποιοι δεν φορούν σωστά τη μάσκα ας μην τη φορά κανένας και καθόλου".
3) Τέλος, οι πιο καταφρονητικοί σε κάθε μέτρο προστασίας είναι οι ίδιοι οι αρνητές της μάσκας. Αυτοί είναι που δεν θα κρατήσουν ούτε αποστάσεις, ούτε θα περιμένουν να αδειάσει το μάρκετ για να μπουν μέσα. Είναι επίσης παρανοϊκό να διαβάζει κανείς ότι η μάσκα παρέχει ψευδαίσθηση ασφάλειας, όταν την ψευδαίσθηση της ασφάλειας την έχουν στο 100% οι αρνητές της μάσκας που αρνούνται ένα από τα βασικότερα μέτρα περιορισμού της μόλυνσης σε δημόσιους ή πολυσύχναστους χώρους. Αυτός που φορά τη μάσκα, κατά βάση, είναι άνθρωπος που όταν του λες κάτι το κάνει. Πχ. του λες να κρατά αποστάσεις και θα το κάνει, ακόμα κι αν το κάνει λάθος (λάθος εκτίμηση στην απόσταση κλπ). Το κάνει όμως και ειδικά όταν του κάνεις ευγενική παρατήρηση, κατά κανόνα θα καταλάβει και θα σεβαστεί. Αυτός που δεν φορά μάσκα είναι απλά ο ξερόλας ψευτοαναρχικός της ταβέρνας που βρίσκει στα πάντα συνωμοσίες και δικαιολογίες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 18:51

stavmanr έγραψε:
08 Ιουν 2021, 18:25
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:54


Μαγική είναι η ιδιότητα όταν τα μέτρα υγιεινής και απόστασης δεν επαρκούν για τον συγκεκριμένο ιό και μόνον και καταλήγουμε να φοράμε ένα κομμάτι ύφασμα, που καταφανώς δεν τα εμποδίζει όσο πιστεύεις, ειδάλλως δεν θα είχαμε δεύτερο και τρίτο κύμα πολλαπλάσια χειρότερα από το πρώτο.

Αν ήταν τόσο αυτονόητο, δε, πρέπει να είναι ηλίθιοι οι επιστήμονες που για 100 χρόνια έλεγαν ότι δεν βοηθάει η γενικευμένη χρήσης μάσκας από τον πληθυσμό. Ευτυχώς που τους άνοιξαν τα μάτια οι πολιτικοί, που επινόησαν το μέτρο.
Η γενικευμένη χρήση μάσκας απο τον πληθυσμό όντως δεν βοηθάει αρκετά, κυρίως επειδή ο γενικός πληθυσμός είτε δεν θα φορέσει μάσκα είτε δεν θα την φορέσει σωστά.
Πέρα από τις φανφάρες που αντιμετωπίζεις στο διάλογο που προσπαθείς να κάνεις, φίλε gassim

1) Όσο λάθος κι αν φορέσεις τη μάσκα, ας πούμε στον αστράγαλο, χειρότερα από το να μην τη φοράς καθόλου δεν είναι.
2) Είναι τελείως παρανοϊκός ο μηδενισμός που επιχειρείται από κάποιους "αφού κάποιοι δεν φορούν σωστά τη μάσκα ας μην τη φορά κανένας και καθόλου".
3) Τέλος, οι πιο καταφρονητικοί σε κάθε μέτρο προστασίας είναι οι ίδιοι οι αρνητές της μάσκας. Αυτοί είναι που δεν θα κρατήσουν ούτε αποστάσεις, ούτε θα περιμένουν να αδειάσει το μάρκετ για να μπουν μέσα. Είναι επίσης παρανοϊκό να διαβάζει κανείς ότι η μάσκα παρέχει ψευδαίσθηση ασφάλειας, όταν την ψευδαίσθηση της ασφάλειας την έχουν στο 100% οι αρνητές της μάσκας που αρνούνται ένα από τα βασικότερα μέτρα περιορισμού της μόλυνσης σε δημόσιους ή πολυσύχναστους χώρους. Αυτός που φορά τη μάσκα, κατά βάση, είναι άνθρωπος που όταν του λες κάτι το κάνει. Πχ. του λες να κρατά αποστάσεις και θα το κάνει, ακόμα κι αν το κάνει λάθος (λάθος εκτίμηση στην απόσταση κλπ). Το κάνει όμως και ειδικά όταν του κάνεις ευγενική παρατήρηση, κατά κανόνα θα καταλάβει και θα σεβαστεί. Αυτός που δεν φορά μάσκα είναι απλά ο ξερόλας ψευτοαναρχικός της ταβέρνας που βρίσκει στα πάντα συνωμοσίες και δικαιολογίες.

:goodpost:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 21:22

Ανέβασα μελέτη που δείχνει ότι σε αρκετές από τις πολιτείες που εφαρμόστηκε το μέτρο στις ΗΠΑ, τα κρούσματα αυξήθηκαν πέρα από αυτό που προέβλεπαν τα μοντέλα και οι ερευνητές σημειώνουν ότι φταίει ακριβώς η κακή χρήση μάσκας και αυτό που ο από πάνω άσχετος θεωρεί παρανοϊκό, δηλαδή ότι η μάσκα παρέχει ψευδαίσθηση ασφαλείας, με αποτέλεσμα να μην τηρούνται τα μέτρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 21:34

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:52
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:45
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:42
Συμφωνώ για την γενικευμενη χρήση, εδω δεν συζηταμε για την χρηση απο τον γενικο πληθυσμο, εδω λεμε γιατι δεν φορας μασκα εσυ προσωπικα οταν επισκεπτεσαι φορεις του ιου που ειναι σε καραντινα.
Ποιος είπε ότι δεν φοράω; Αφού απαιτείται από τον νόμο, φυσικά φοράω. Δεν είμαι υπέρ της παρανομίας.
Εντάξει τότε, παρεξήγησις.

Μπερδεύτηκα επειδή είπες οτι εσύ είσαι η ζωντανή απόδειξη οτι οι μάσκες είναι άχρηστες επειδή δεν έχεις κολλήσει. Προφανώς ήταν μια μπούρδα που σου ξέφυγε, αφού φοράς μάσκα συστηματικά.
Και φακούς επαφής φοράω συστηματικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

- Casper -

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 08 Ιουν 2021, 22:15

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιουν 2021, 17:41
- Casper - έγραψε:
08 Ιουν 2021, 14:57
Και να ακούσω εσένα δηλαδή που μου λες να πάω να εμβολιαστώ. Επειδή το λες εσύ όντας άσχετος όπως λες, χωρίς στοιχεία. Σόρρυ αλλά στην ηλικιακή ομάδα που είμαι το ρίσκο της νόσησης είναι μικρότερο από το ρίσκο των εμβολίων.
οχι. το ρισκο της νοσησης ειναι πολυ μεγαλυτερο.
Όχι αν τηρείς τα μέτρα και προσέχεις (πολλοί εμβολιασμένοι από την άλλη που τρέμουν τον ιό, όπως οι γονείς της φίλης μου, νόσησαν ήδη 2 φορές. Ίσως κι' αυτοί να πίστεψαν πως θα τους σώσει η μάσκα και να μην τηρούσαν τα υπόλοιπα μέτρα). Δεν είναι καν σίγουρο αν θα κολλήσεις. Αν θα προχωρήσεις με εμβολιασμό από την άλλη, είναι σίγουρη πράξη. Επίσης ακόμη κι' αν νοσήσω (που δεν φοβάμαι κάτι τέτοιο) είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω όλες τις συνέπειες, και μέσα σ' αυτές τις συνέπειες το ρίσκο του θανάτου είναι σχεδόν ανύπαρκτο στην ηλικία που βρίσκομαι και γενικά για την κατάσταση της υγείας μου.

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:14
- Casper - έγραψε:
08 Ιουν 2021, 14:57
Και να ακούσω εσένα δηλαδή που μου λες να πάω να εμβολιαστώ. Επειδή το λες εσύ όντας άσχετος όπως λες, χωρίς στοιχεία. Σόρρυ αλλά στην ηλικιακή ομάδα που είμαι το ρίσκο της νόσησης είναι μικρότερο από το ρίσκο των εμβολίων. Δεν εμβολιάζομαι ούτε κάθε χρόνο με το εμβόλιο της γρίπης, άρα ούτε και με του κορονοϊού. Το τι θα κάνεις εσύ ή τι κάνεις από την άλλη αφορά μόνο εσένα. Άρα τέτοιες ιατρικές συμβουλές - και προτροπές - κράτησέ τες για τον εαυτό σου.
Δεν είπα να ακούσεις εμένα, δεν το σκέφτηκα εγω οτι πρέπει να εμβολιαστούμε.

Εννοείται οτι μπορείς να μην ακούσεις τους ειδικούς και να κάνεις ότι σου πουν διάφοροι στο ίντερνετ βάση ερωτημάτων που σκέφτηκες μόνη σου.
Υπάρχουν και ειδικοί με επιφυλάξεις για τα εμβόλια. Αυτούς τους ειδικούς όμως με τα χρόνια σπουδών και δυνατά βιογραφικά τους χαρακτηρίζουν κάποιοι χαζούς και ψεκασμένους, οπότε καταλαβαίνεις πως δεν έχει νόημα η όποια συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιουν 2021, 12:55

Μολις εκαμα το πφαηζερ εδω στην υπερβορεια.
Νοσησα τελη απριλη, εμβολιο τωρα, και 2η δοση μεσα ιουλη.
Antibodies level : GOD

Αλλα κατι μου λεει οτι με παραμυθιασαν και το εμβολιο πρεπει να ηταν τζουφιο. Δεν νιωθω απολυτως καμια ενοχληση. ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.
Που ναι ο Αριστος με τον Χελι να μας ανηκσον τα ματτοια
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Ιουν 2021, 12:59

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:29
Leporello έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:23
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:18
δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).
Ναι παπάρα, σιγά μην είναι 2χ3 το γραφείο μου.
Εντάξει 5χ4. Δεν το σώζεις, εκτός αν το τραπέζι συνομιλιών σου είναι από τον Πολίτη Κέην.
Ρε μαλακα χελι, δεν εισαι κανα αγραμματο βλημα.
ΤΙ μαλακιες ειναι αυτες που γραφεις;;;
Συνελθε επιτελους ! ΣΟυ αρεσει να εισαι ο αιρετικος, ο επαναστατης, και ο πρωταγωνιστης , ειναι η καβλα σου , οκ , δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος αλλα
εχεις ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ με αυτα που γραφεις.
ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ; ΧΑΖΕΨΕΣ; ΣΥΝΕΛΘΕ, ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΑΛΑΚΑ!

ΦΙλικα
Οργι.

ΥΣ
συνελθε
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών