Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 10 Ιουν 2021, 14:24

Lord Brum έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:15
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:11
Lord Brum έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:09


ποια η κινητικοτητα στην εσσδ?
Επί του συγκεκριμένου έχεις κάτι να πεις ή θα αρκεστείς στο τρομπόνι;
η κοινωνικη κινητικοτητα είναι κατακτηση του καπιταλισμου. Πιο πριν γινοσουν ότι κι ο πατερας σου. Στον καπιταλισμό μπορείς να πλουτίσεις και μόνος σου. Δεν είναι συχνό ή εύκολο αλλά είναι δυνατόν. ΘΑ ήταν αδύνατο να υπήρχε ζουκερμπεργκ και γκειτς με κεντιρκό σχεδιασμό.
Άρα ξεκινάμε με δεδομένο ότι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο οικονομικό σύστημα που εχουμε μεχρι στιγμής. Αυτό είναι επαρκές τρομπόνι για όλους όσους υποστηρίζουν αριστερα και δη ριζοσπαστικά αριστερά κόμματα. Αν πας να το παίξεις κρατος πατερούλης, υποσκαπτεις τον καπιταλισμό και σαμποταρεις το μονο σύστημα που επιτρέπει την κοινωνική κινητικότητα.
Επιδόματα και άμβλυσνη ανισοτήτων = τεμπελιά, αριστερά, παρακμή = κομουνισμός = μιζέρια για όλους
"Στον καπιταλισμό μπορείς να πλουτίσεις και μόνος σου."
Συνεχίζει ονομάζοντας άτομα που πλούτισαν όχι μόνοι τους αλλά με την εργασία των άλλων, όπως όλοι άλλωστε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 10 Ιουν 2021, 14:29

Ναύτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 13:41

Φοβάμαι ότι κάνεις λάθος.
Εξετάζεις τις σημερινές εποχές με όρους προηγουμένων εποχών, για την ακρίβεια με όρους που αφορούσαν την μετάβαση από την φεουδαρχία στον καπιταλισμό, και μπερδεύεις διαρκώς τον πολιτικό φιλελευθερισμό με τον οικονομικό φιλελευθερισμό.
Υπάρχουν αντικειμενικές συνθήκες (για παράδειγμα τα σημεία εκκίνησης του Ρολς), που κάθε άλλο παρά στο χέρι σου αφήνουν το περιθώριο για να καλυτερεύσεις τη ζωή σου (αν και είναι σχετικό τι εννοεί ο καθένας ως βελτίωση της ζωής του).
Τελικά, νομίζω το θέμα δεν είναι να μην πεθάνεις απ' την πείνα και να μην κοιμάσαι στο χαρτοκούτι (αν και συμβαίνουν κι αυτά).
Το θέμα είναι να μπορείς να ζεις με αξιοπρέπεια και ασφάλεια και να μπορείς να εκπληρώσεις τους σκοπούς της ύπαρξής σου.
Για παράδειγμα, το 8 ώρες δουλειά, 8 ώρες διασκέδαση, 8 ώρες ξεκούραση δεν είναι κάποιου είδους κομμουνιστικό αίτημα, είναι νεωτερικό, ανθρώπινο αίτημα (τουλάχιστον για την Δύση).
Το να έχεις μια σταθερή και μόνιμη εργασία, η οποία να σού εξασφαλίζει ένα εισόδημα με το οποίο να μπορείς να ζήσεις (κι όχι απλά να επιβιώσεις), να κάνεις οικογένεια, να διασκεδάσεις τις ελεύθερες ώρες σου, να ζήσεις ως αξιοπρεπής άνθρωπος τέλος πάντων, δεν είναι κομμουνιστικό αίτημα, είναι ανθρώπινο αίτημα.
Να μην το σεντονιάσω, όλα αυτά δεν είναι ούτε ανεδαφικά, ούτε ανέφικτα, ούτε κομμουνιστικά. Έχουν συμβεί (για την ακρίβεια κάποτε είχαν κερδηθεί και ίσχυαν για πολλές δεκαετίες στον δυτικό κόσμο).
Τώρα όλα αυτά αποδομούνται και γκρεμίζονται.
Αν εσύ πιστεύεις ότι έτσι θα οδηγηθούμε σ' έναν καλύτερο κόσμο ή αν θεωρείς ότι με όπλο την ατομική ελευθερία σου μπορείς να αντιπαλέψεις τις αντιξοότητες που θέτει στη ζωή σου ένα οικονομικό σύστημα όπως ο νεοφιλελευθερισμός, είναι δικαίωμά σου, αλλά νομίζω ότι πλανάσαι.
ένας είναι ο φιλελευθερισμός, δεν υπάρχουν πολλοί. τα άλλα τα βγάζετε οι θιασωτές αντίθετων και ανελεύθερων ιδεολογιών: καλός ο "πολιτικός" αλλά κακός ο "οικονομικός" φιλελευθερισμός, "φιλελεύθερος στα οικονομικά" αλλά "συντηρητικός στα κοινωνικά" όπως ισχυρίζονται μερικοί φασίστες, "δεξιός" και "αριστερός" φιλελευθερισμός κλπ.

για τα άλλα που λες, αν εσύ πιστεύεις ότι όλα αυτά θα στο δώσει στο πιάτο το κράτος/κοινωνία/Αη Βασίλης (ή θα τα αποκτήσεις κραδαίνοντας την ντουντούκα που λέει και ο Ασεβ) είσαι βαθειά πλανεμένος.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 10 Ιουν 2021, 14:30

Lord Brum έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:15
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:11
Lord Brum έγραψε:
10 Ιουν 2021, 14:09


ποια η κινητικοτητα στην εσσδ?
Επί του συγκεκριμένου έχεις κάτι να πεις ή θα αρκεστείς στο τρομπόνι;
η κοινωνικη κινητικοτητα είναι κατακτηση του καπιταλισμου. Πιο πριν γινοσουν ότι κι ο πατερας σου. Στον καπιταλισμό μπορείς να πλουτίσεις και μόνος σου. Δεν είναι συχνό ή εύκολο αλλά είναι δυνατόν. ΘΑ ήταν αδύνατο να υπήρχε ζουκερμπεργκ και γκειτς με κεντιρκό σχεδιασμό.
Άρα ξεκινάμε με δεδομένο ότι ο καπιταλισμός είναι το καλύτερο οικονομικό σύστημα που εχουμε μεχρι στιγμής. Αυτό είναι επαρκές τρομπόνι για όλους όσους υποστηρίζουν αριστερα και δη ριζοσπαστικά αριστερά κόμματα. Αν πας να το παίξεις κρατος πατερούλης, υποσκαπτεις τον καπιταλισμό και σαμποταρεις το μονο σύστημα που επιτρέπει την κοινωνική κινητικότητα.
Επιδόματα και άμβλυσνη ανισοτήτων = τεμπελιά, αριστερά, παρακμή = κομουνισμός = μιζέρια για όλους
Δείξε μου την κοινωνική κινητικότητα των χωρών με μεγάλα επιδόματα και ύστερα την κοινωνική κινητικότητα των χωρών με μικρά επιδόματα.

Αλλά, μην κουράζεσαι. Ο πίνακας της Καραμελίτσας μπορεί να σε βοηθήσει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Ιουν 2021, 19:25

Ναύτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:41
Βιώνουμε την κατάργηση κάθε εργασιακού δικαιώματος και κεκτημένου. Βιώνουμε την εποχή που ένας εργαζόμενος δεν μπορεί να επιβιώσει με την αμοιβή που λαμβάνει για την εργασία του. Βιώνουμε την εποχή που καταργείται το 8ωρο και η 5μερη εργασία, την εποχή που η κοινωνική ασφάλιση ιδιωτικοποιείται, την εποχή που οι κοινωνικές δομές και πρόνοιες εξαχνώνονται, την ΠΡΩΤΗ μεταπολεμική γενιά που δεν θα κατακτήσει -ούτε καν σαν όνειρο- καλύτερο βιωτικό επίπεδο από τους γονείς της, την εποχή που η σταθερή και μόνιμη απασχόληση θεωρείται "αντιπαραγωγική" και αντικαθίστανται από τις γαλέρες της "ελαστικής απασχόλησης", την εποχή που οι τράπεζες και οι πολυεθνικές έχουν υποκαταστήσει την πολιτική και υπαγορεύουν πολιτικές, την εποχή που νέοι άνθρωποι ξενιτεύονται (ξανά) από τις πατρίδες τους για να βρουν ένα μεροκάματο στην αλλοδαπή και άλλα πολλά. Κοντολογίς, βιώνουμε την εποχή μιας νεοφιλελεύθερης τυραννίας που θα γίνει ακόμα πιο μαύρη.
+1000
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Ιουν 2021, 19:28

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:23
ολοι οι εργαζομενοι επιβιωνουν.ΟΛΟΙ. κανεις δεν πεθαινει. η συντριπτικη πλειονοτητα τους δεν επιβιωνουν απλως, αλλα καλοπερνανε. σιγουρα, δεν μπορουν να αποκτησουν ολα τα αγαθα της μοντερνας κοινωνιας, αλλα για αυτο φταιει οτι τα αγαθα ειναι απειρα. λογικο ειναι να ζηλευουν οσους (ελαχιστους) μπορουν, λαθος ειναι να κλαιγονται οτι εχουν λιγα.
κάτι εύκολο
γνωρίζεις πόσα χρήματα αντιστοιχούν στον βασικό κατώτατο μισθό;
έπειτα, γνωρίζεις από ενοίκια;
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11621
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιουν 2021, 19:43

Ναύτης έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:41
Βιώνουμε την κατάργηση κάθε εργασιακού δικαιώματος και κεκτημένου. Βιώνουμε την εποχή που ένας εργαζόμενος δεν μπορεί να επιβιώσει με την αμοιβή που λαμβάνει για την εργασία του. Βιώνουμε την εποχή που καταργείται το 8ωρο και η 5μερη εργασία, την εποχή που η κοινωνική ασφάλιση ιδιωτικοποιείται, την εποχή που οι κοινωνικές δομές και πρόνοιες εξαχνώνονται, την ΠΡΩΤΗ μεταπολεμική γενιά που δεν θα κατακτήσει -ούτε καν σαν όνειρο- καλύτερο βιωτικό επίπεδο από τους γονείς της, την εποχή που η σταθερή και μόνιμη απασχόληση θεωρείται "αντιπαραγωγική" και αντικαθίστανται από τις γαλέρες της "ελαστικής απασχόλησης", την εποχή που οι τράπεζες και οι πολυεθνικές έχουν υποκαταστήσει την πολιτική και υπαγορεύουν πολιτικές, την εποχή που νέοι άνθρωποι ξενιτεύονται (ξανά) από τις πατρίδες τους για να βρουν ένα μεροκάματο στην αλλοδαπή και άλλα πολλά. Κοντολογίς, βιώνουμε την εποχή μιας νεοφιλελεύθερης τυραννίας που θα γίνει ακόμα πιο μαύρη.
Αυτό.

Και το εντυπωσιακό; υπό τις ζητωκραυγές των μισων πληβείων !
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 10 Ιουν 2021, 19:48

Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:33
...
το οχτάωρο θεσπίστηκε από ανθρώπους που δεν δίστασαν να χύσουν το αίμα τους
...
Αλλά εφαρμόστηκε από τον Ιωάννη Μεταξά!
Ξέρεις αυτόν που είπε το κανονικό ΟΧΙ, καμιά σχέση με το ΟΧΙ των αριστερών.
Αν δεν ήταν αυτός, το οκτάωρο ακόμα θεσπισμένο θα ήταν, στα χαρτιά.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11621
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιουν 2021, 19:54

Juno έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:48
Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:33
...
το οχτάωρο θεσπίστηκε από ανθρώπους που δεν δίστασαν να χύσουν το αίμα τους
...
Αλλά εφαρμόστηκε από τον Ιωάννη Μεταξά!
Ξέρεις αυτόν που είπε το κανονικό ΟΧΙ, καμιά σχέση με το ΟΧΙ των αριστερών.
Αν δεν ήταν αυτός, το οκτάωρο ακόμα θεσπισμένο θα ήταν, στα χαρτιά.
Άρα λες θέλουμε έναν καλό δικτάτορα για να προστατεύσει τα δικαιωματα μας;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49074
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Ιουν 2021, 19:58

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:54
Juno έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:48
Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:33
...
το οχτάωρο θεσπίστηκε από ανθρώπους που δεν δίστασαν να χύσουν το αίμα τους
...
Αλλά εφαρμόστηκε από τον Ιωάννη Μεταξά!
Ξέρεις αυτόν που είπε το κανονικό ΟΧΙ, καμιά σχέση με το ΟΧΙ των αριστερών.
Αν δεν ήταν αυτός, το οκτάωρο ακόμα θεσπισμένο θα ήταν, στα χαρτιά.
Άρα λες θέλουμε έναν καλό δικτάτορα για να προστατεύσει τα δικαιωματα μας;
Βασικά θέλουμε κάποιον που να είναι και υπέρ των Ελλήνων, για αλλαγή. Τώρα αν είναι δικτάτορας, διδάκτορας, τί θα είναι, αυτό είναι αδιάφορο.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11621
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιουν 2021, 20:01

Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:58
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:54
Juno έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:48


Αλλά εφαρμόστηκε από τον Ιωάννη Μεταξά!
Ξέρεις αυτόν που είπε το κανονικό ΟΧΙ, καμιά σχέση με το ΟΧΙ των αριστερών.
Αν δεν ήταν αυτός, το οκτάωρο ακόμα θεσπισμένο θα ήταν, στα χαρτιά.
Άρα λες θέλουμε έναν καλό δικτάτορα για να προστατεύσει τα δικαιωματα μας;
Βασικά θέλουμε κάποιον που να είναι και υπέρ των Ελλήνων, για αλλαγή. Τώρα αν είναι δικτάτορας, διδάκτορας, τί θα είναι, αυτό είναι αδιάφορο.
Άρα θέλουμε κάποιον εθνικιστή ας πουμε; κάποιον που η ιδεολογία του είναι να υπερασπίζεται κάποιον ως Έλληνα. Ειτε ειναι η Γιαννα Αγγελοπουλου είτε ο σουβλατζης της γειτονιας.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιουν 2021, 20:04

νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:28
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:23
ολοι οι εργαζομενοι επιβιωνουν.ΟΛΟΙ. κανεις δεν πεθαινει. η συντριπτικη πλειονοτητα τους δεν επιβιωνουν απλως, αλλα καλοπερνανε. σιγουρα, δεν μπορουν να αποκτησουν ολα τα αγαθα της μοντερνας κοινωνιας, αλλα για αυτο φταιει οτι τα αγαθα ειναι απειρα. λογικο ειναι να ζηλευουν οσους (ελαχιστους) μπορουν, λαθος ειναι να κλαιγονται οτι εχουν λιγα.
κάτι εύκολο
γνωρίζεις πόσα χρήματα αντιστοιχούν στον βασικό κατώτατο μισθό;
έπειτα, γνωρίζεις από ενοίκια;
550 η καπου τοσο.

ενοικια αναλογα που ψαχνεις, σε επαρχιακες πολεις μπορεις να βρεις τιμια γκαρσονιερα με 150, τριαρι με 250 στο οποιο μπορει να ζησει ενα ζευγαρι με 2 μισθους.

σειρα σου.

ξερεις ποιο ποσοστο των συανθρωπων μας αμοιβονται με τον βασικο μισθο;

συνηθως νεαροι, που δουλευουν πρωτη φορα, και ζουν στο πατρικο τους. ναι, υπαρχουν και (ελαχιστοι)μεγαλυτεροι που ειναι σε αυτη τη θεση, και ειναι μεγαλη πικρα. και να το συζητησουμε, να βρουμε τροπο να βοηθηθουν κι αυτοι, και ολοι οι υπολοιποι. και αυτοι του χιλιαρικου να παρουν εναμισι, κλπ, καλο θα ηταν.

το ζητημα ειναι με ποιον τροπο μπορει να γινει αυτο, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. να βγαινουμε να κανουμε πορειες με σημαιες φερνει το αντιθετο αποτελεσμα, κανει κακο στην οικονομια. δεν το συζηταω καν να ριξουμε τον καπιταλισμο και λοιπες πιπες που απλως θα φερουν την καταστροφη.

δεν λεω οτι εγω εχω τη λυση. δεν ξερω τι να προτεινω. απλως βλεπω οτι αυτος ο δρομος παει κατα διαολου. δεν μπορεις να απαιτησεις απο την οικονομια να φυτρωσουν λεφτα για ολους, πρεπει να τα παραγεις. βαλτε τα μυαλα σας κατω, να δειτε πως θα γινει να κονομησετε, να βρειτε καμμια καλυτερη δουλεια, η να κανετε καμμια μπιζνα, αντι να αναλωνετε το χρονο σας ζωγραφιζοντας αχρηστα πανω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49074
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Ιουν 2021, 20:23

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:01
Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:58
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:54


Άρα λες θέλουμε έναν καλό δικτάτορα για να προστατεύσει τα δικαιωματα μας;
Βασικά θέλουμε κάποιον που να είναι και υπέρ των Ελλήνων, για αλλαγή. Τώρα αν είναι δικτάτορας, διδάκτορας, τί θα είναι, αυτό είναι αδιάφορο.
Άρα θέλουμε κάποιον εθνικιστή ας πουμε; κάποιον που η ιδεολογία του είναι να υπερασπίζεται κάποιον ως Έλληνα. Ειτε ειναι η Γιαννα Αγγελοπουλου είτε ο σουβλατζης της γειτονιας.
Θα προτιμούσα τον σουβλατζή της γειτονιάς.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27240
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Ιουν 2021, 20:35

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιουν 2021, 20:41

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:04
νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:28
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:23
ολοι οι εργαζομενοι επιβιωνουν.ΟΛΟΙ. κανεις δεν πεθαινει. η συντριπτικη πλειονοτητα τους δεν επιβιωνουν απλως, αλλα καλοπερνανε. σιγουρα, δεν μπορουν να αποκτησουν ολα τα αγαθα της μοντερνας κοινωνιας, αλλα για αυτο φταιει οτι τα αγαθα ειναι απειρα. λογικο ειναι να ζηλευουν οσους (ελαχιστους) μπορουν, λαθος ειναι να κλαιγονται οτι εχουν λιγα.
κάτι εύκολο
γνωρίζεις πόσα χρήματα αντιστοιχούν στον βασικό κατώτατο μισθό;
έπειτα, γνωρίζεις από ενοίκια;
550 η καπου τοσο.

ενοικια αναλογα που ψαχνεις, σε επαρχιακες πολεις μπορεις να βρεις τιμια γκαρσονιερα με 150, τριαρι με 250 στο οποιο μπορει να ζησει ενα ζευγαρι με 2 μισθους.
Έστω ότι υπάρχουν αυτά τα ενοίκια. Αν ένας από τους δυο χάσει την δουλειά του, γιατί δεν είναι σταθερές οι δουλειές με αυτά τα μεροκάματα, πώς θα πληρώσεις τους λογαριασμούς;
Και έχεις μετά την γιουρομπανκ να σου βγάζει σποτάκια. :e040:

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Ιουν 2021, 20:49

Που κ που οι ινστρουχτορες που σας πιπιλίζουν το μυαλό, σας δίνουν την ευκαιρία να ξεσαλωνετε με πορείες απεργίες κ τα σχετικά πανηγύρια.

Σας φουσκώνουν το μυαλό ποιος ξέρει τι έγινε και τους δείξαμε.

Έτσι σας δίνουν την ευκαιρία να διοχετευθει η οποία αντίδραση μέσα συγκεκριμένα πλαίσια τα οποία πρακτικά δεν ενοχλούν κανέναν πέρα από τους φανταστικούς στόχους... εχθρούς..Κ.ο.κ.

Μια ζωή χαμένη.

Κόμμα σου λέει μετά...
Ιδεολογία.

Ορνια ξυπνάτε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών