Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Ιουν 2021, 20:54

1400 ευρώ βασικός η λυση, τα έλεγε η Παπαρηγα

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 10 Ιουν 2021, 21:02

Ελεγχόμενη έκρηξη είναι η πορεία αλλά καί η ψήφος διαμαρτυρίας. Το σύστημα έχει ακονίσει τα διάφορα τεχνάσματα χειραγώγησης έχοντας πείρα αιώνων.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11517
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιουν 2021, 21:38

Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:23
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:01
Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 19:58


Βασικά θέλουμε κάποιον που να είναι και υπέρ των Ελλήνων, για αλλαγή. Τώρα αν είναι δικτάτορας, διδάκτορας, τί θα είναι, αυτό είναι αδιάφορο.
Άρα θέλουμε κάποιον εθνικιστή ας πουμε; κάποιον που η ιδεολογία του είναι να υπερασπίζεται κάποιον ως Έλληνα. Ειτε ειναι η Γιαννα Αγγελοπουλου είτε ο σουβλατζης της γειτονιας.
Θα προτιμούσα τον σουβλατζή της γειτονιάς.
Είπες υπέρ των Ελλήνων.

Δεν καταλαβαίνω τι θα πρέπει να πρεσβεύει και να πιστεύει τελικά ο Σωτηρ μας.
Εκτός αν ψάχνετε τον μπαμπά σας να σας σώσει.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Ιουν 2021, 21:44

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:04
550 η καπου τοσο.

ενοικια αναλογα που ψαχνεις, σε επαρχιακες πολεις μπορεις να βρεις τιμια γκαρσονιερα με 150, τριαρι με 250 στο οποιο μπορει να ζησει ενα ζευγαρι με 2 μισθους.

σειρα σου.

ξερεις ποιο ποσοστο των συανθρωπων μας αμοιβονται με τον βασικο μισθο;

συνηθως νεαροι, που δουλευουν πρωτη φορα, και ζουν στο πατρικο τους. ναι, υπαρχουν και (ελαχιστοι)μεγαλυτεροι που ειναι σε αυτη τη θεση, και ειναι μεγαλη πικρα. και να το συζητησουμε, να βρουμε τροπο να βοηθηθουν κι αυτοι, και ολοι οι υπολοιποι. και αυτοι του χιλιαρικου να παρουν εναμισι, κλπ, καλο θα ηταν.

το ζητημα ειναι με ποιον τροπο μπορει να γινει αυτο, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. να βγαινουμε να κανουμε πορειες με σημαιες φερνει το αντιθετο αποτελεσμα, κανει κακο στην οικονομια. δεν το συζηταω καν να ριξουμε τον καπιταλισμο και λοιπες πιπες που απλως θα φερουν την καταστροφη.

δεν λεω οτι εγω εχω τη λυση. δεν ξερω τι να προτεινω. απλως βλεπω οτι αυτος ο δρομος παει κατα διαολου. δεν μπορεις να απαιτησεις απο την οικονομια να φυτρωσουν λεφτα για ολους, πρεπει να τα παραγεις. βαλτε τα μυαλα σας κατω, να δειτε πως θα γινει να κονομησετε, να βρειτε καμμια καλυτερη δουλεια, η να κανετε καμμια μπιζνα, αντι να αναλωνετε το χρονο σας ζωγραφιζοντας αχρηστα πανω.
ζούμε ίσως σε διαφορετικές πραγματικότητες

οι περισσότεροι τον βασικό παίρνουν, και εννοώ ότι ελάχιστοι λαμβάνουν
τις προσαυξήσεις που ορίζει ο νόμος για πτυχία, τριετίες, υπερωρίες κτλ

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ένας συμβιβασμός, που όμως πάντα σχεδόν
στρογγυλεύεται υπέρ της εργοδοσίας

όταν δεν λαμβάνεις αυτά που δικαιούσαι, με ποιο τρόπο μπορείς
να τα διεκδικήσεις; ρητορική η ερώτηση

πάντως εγώ προσωπικά, για να αναφερθώ λίγο πιο συγκεκριμένα,
όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στον Τουριστικό κλάδο, πριν πολλά χρόνια,
ο μισθός μου ήταν διπλάσιος σχεδόν από τον σημερινό

παρατήρησα ότι μιλάτε για βελτίωση όσοι έχετε επιχειρήσεις,
σίγουρα δεν είναι τυχαίο :102:

παρέθεσα την δική σου δημοσίευση, μόνο επειδή ισχυρίστηκες
πως είναι όλα μια χαρά, επειδή κανείς δεν πεθαίνει και ότι η συντριπτική
πλειοψηφία όχι απλά επιβιώνει, μα καλοπερνά

δεν ισχύει
fear as night can’t be shut off

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 22:06

νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:44
Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:04
550 η καπου τοσο.

ενοικια αναλογα που ψαχνεις, σε επαρχιακες πολεις μπορεις να βρεις τιμια γκαρσονιερα με 150, τριαρι με 250 στο οποιο μπορει να ζησει ενα ζευγαρι με 2 μισθους.

σειρα σου.

ξερεις ποιο ποσοστο των συανθρωπων μας αμοιβονται με τον βασικο μισθο;

συνηθως νεαροι, που δουλευουν πρωτη φορα, και ζουν στο πατρικο τους. ναι, υπαρχουν και (ελαχιστοι)μεγαλυτεροι που ειναι σε αυτη τη θεση, και ειναι μεγαλη πικρα. και να το συζητησουμε, να βρουμε τροπο να βοηθηθουν κι αυτοι, και ολοι οι υπολοιποι. και αυτοι του χιλιαρικου να παρουν εναμισι, κλπ, καλο θα ηταν.

το ζητημα ειναι με ποιον τροπο μπορει να γινει αυτο, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. να βγαινουμε να κανουμε πορειες με σημαιες φερνει το αντιθετο αποτελεσμα, κανει κακο στην οικονομια. δεν το συζηταω καν να ριξουμε τον καπιταλισμο και λοιπες πιπες που απλως θα φερουν την καταστροφη.

δεν λεω οτι εγω εχω τη λυση. δεν ξερω τι να προτεινω. απλως βλεπω οτι αυτος ο δρομος παει κατα διαολου. δεν μπορεις να απαιτησεις απο την οικονομια να φυτρωσουν λεφτα για ολους, πρεπει να τα παραγεις. βαλτε τα μυαλα σας κατω, να δειτε πως θα γινει να κονομησετε, να βρειτε καμμια καλυτερη δουλεια, η να κανετε καμμια μπιζνα, αντι να αναλωνετε το χρονο σας ζωγραφιζοντας αχρηστα πανω.
ζούμε ίσως σε διαφορετικές πραγματικότητες

οι περισσότεροι τον βασικό παίρνουν, και εννοώ ότι ελάχιστοι λαμβάνουν
τις προσαυξήσεις που ορίζει ο νόμος για πτυχία, τριετίες, υπερωρίες κτλ

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ένας συμβιβασμός, που όμως πάντα σχεδόν
στρογγυλεύεται υπέρ της εργοδοσίας

όταν δεν λαμβάνεις αυτά που δικαιούσαι, με ποιο τρόπο μπορείς
να τα διεκδικήσεις; ρητορική η ερώτηση

πάντως εγώ προσωπικά, για να αναφερθώ λίγο πιο συγκεκριμένα,
όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στον Τουριστικό κλάδο, πριν πολλά χρόνια,
ο μισθός μου ήταν διπλάσιος σχεδόν από τον σημερινό

παρατήρησα ότι μιλάτε για βελτίωση όσοι έχετε επιχειρήσεις,
σίγουρα δεν είναι τυχαίο :102:

παρέθεσα την δική σου δημοσίευση, μόνο επειδή ισχυρίστηκες
πως είναι όλα μια χαρά, επειδή κανείς δεν πεθαίνει και ότι η συντριπτική
πλειοψηφία όχι απλά επιβιώνει, μα καλοπερνά

δεν ισχύει
δες λίγο το πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα, να δεις πως είναι οργανωμένη η κοινωνία. οι χαμηλόμισθοι ιδιωτικοί υπάλληλοι και ειδικά αυτοί που όντως παράγουν αγαθά και υπηρεσίες είναι μειοψηφία. η οικονομία όντως δεν μπορεί να δώσει σε κάποιους τομείς. ο κάθε κυρ Παντελής Ασέβαστος ό,τι πουλάει το εισάγει από Κίνα και τρώει λίγο ξύγκι που περισσεύει για την ώρα. παράγει ένα ΑΡΧΙΔΙ. σου λέει λοιπόν, κάνε και συ κάτι άλλο και άσε τους εργάτες να κουρεύονται. τι κι αν είσαι οργανωμένο κράτος, με νόμους και σύνταγμα, δεν μπορείς να ασχολείσαι με την ευημερία όλων. προφανώς το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται μόνο τοπικά, είναι μια παγκόσμια κρίση και τάση και είναι περίπλοκο. σε αυτό το σημείο ο κάθε Ασέβαστος λέει άσε τον καπιταλισμό ακόμα πιο ελεύθερο = φιλελευθερισμός. ε, εκεί του πετάς ένα αβγό, δεν κάνεις άλλο διάλογο.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48491
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Ιουν 2021, 22:14

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:38
Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:23
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:01


Άρα θέλουμε κάποιον εθνικιστή ας πουμε; κάποιον που η ιδεολογία του είναι να υπερασπίζεται κάποιον ως Έλληνα. Ειτε ειναι η Γιαννα Αγγελοπουλου είτε ο σουβλατζης της γειτονιας.
Θα προτιμούσα τον σουβλατζή της γειτονιάς.
Είπες υπέρ των Ελλήνων.

Δεν καταλαβαίνω τι θα πρέπει να πρεσβεύει και να πιστεύει τελικά ο Σωτηρ μας.
Εκτός αν ψάχνετε τον μπαμπά σας να σας σώσει.
Αν έχω επιλογή τη Διαβολοπούλου ή τον σουβλατζή της γειτονιάς μου ρε γιατρέ μου, προφανώς τον σουβλατζή θα διαλέξω.
Τη σιχαμένη που πούλαγε γεωτρύπανα στους Δυτικούς Κινέζους (Τούρκους) θα διαλέξω?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Ιουν 2021, 22:20

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:06
δες λίγο το πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα, να δεις πως είναι οργανωμένη η κοινωνία. οι χαμηλόμισθοι ιδιωτικοί υπάλληλοι και ειδικά αυτοί που όντως παράγουν αγαθά και υπηρεσίες είναι μειοψηφία. η οικονομία όντως δεν μπορεί να δώσει σε κάποιους τομείς. ο κάθε κυρ Παντελής Ασέβαστος ό,τι πουλάει το εισάγει από Κίνα και τρώει λίγο ξύγκι που περισσεύει για την ώρα. παράγει ένα ΑΡΧΙΔΙ. σου λέει λοιπόν, κάνε και συ κάτι άλλο και άσε τους εργάτες να κουρεύονται. τι κι αν είσαι οργανωμένο κράτος, με νόμους και σύνταγμα, δεν μπορείς να ασχολείσαι με την ευημερία όλων. προφανώς το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται μόνο τοπικά, είναι μια παγκόσμια κρίση και τάση και είναι περίπλοκο. σε αυτό το σημείο ο κάθε Ασέβαστος λέει άσε τον καπιταλισμό ακόμα πιο ελεύθερο = φιλελευθερισμός. ε, εκεί του πετάς ένα αβγό, δεν κάνεις άλλο διάλογο.
σε ορισμένες περιπτώσεις κάνεις, ή έστω το επιχειρείς,
δεν είναι αρχίδι ο ασέβαστος [θέλω να] πιστεύω

το είδα το πινακάκι με τα πολλά νούμερα, λίγα κατάλαβα
fear as night can’t be shut off

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 22:22

νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:20
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:06
δες λίγο το πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα, να δεις πως είναι οργανωμένη η κοινωνία. οι χαμηλόμισθοι ιδιωτικοί υπάλληλοι και ειδικά αυτοί που όντως παράγουν αγαθά και υπηρεσίες είναι μειοψηφία. η οικονομία όντως δεν μπορεί να δώσει σε κάποιους τομείς. ο κάθε κυρ Παντελής Ασέβαστος ό,τι πουλάει το εισάγει από Κίνα και τρώει λίγο ξύγκι που περισσεύει για την ώρα. παράγει ένα ΑΡΧΙΔΙ. σου λέει λοιπόν, κάνε και συ κάτι άλλο και άσε τους εργάτες να κουρεύονται. τι κι αν είσαι οργανωμένο κράτος, με νόμους και σύνταγμα, δεν μπορείς να ασχολείσαι με την ευημερία όλων. προφανώς το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται μόνο τοπικά, είναι μια παγκόσμια κρίση και τάση και είναι περίπλοκο. σε αυτό το σημείο ο κάθε Ασέβαστος λέει άσε τον καπιταλισμό ακόμα πιο ελεύθερο = φιλελευθερισμός. ε, εκεί του πετάς ένα αβγό, δεν κάνεις άλλο διάλογο.
σε ορισμένες περιπτώσεις κάνεις, ή έστω το επιχειρείς,
δεν είναι αρχίδι ο ασέβαστος [θέλω να] πιστεύω

το είδα το πινακάκι με τα πολλά νούμερα, λίγα κατάλαβα
έλεος, δεν είπα ότι είναι αρχίδι. είπα ότι παράγει ένα αρχίδι, δλδ ένα τίποτα. :102:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Ιουν 2021, 22:25

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:22

έλεος, δεν είπα ότι είναι αρχίδι. είπα ότι παράγει ένα αρχίδι, δλδ ένα τίποτα. :102:
δεν είπα ότι είπες ότι είναι αρχίδι, σόρρυ :102:

εγώ απλά είπα ότι δεν είναι :102:
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Ιουν 2021, 22:39

Δυστυχώς όποιος δεν μπορεί να βρεθεί στην θέση του άλλου δεν καταλαβαίνει.
Έχω φίλη που δουλεύει στην ΕΥΔΑΠ και όλοι νομίζουν πως παίρνει καλά λεφτά. Όμως δεν είναι μόνιμη εκεί, δουλεύει σε εργολάβο. Μάλιστα σε εργολάβο για 700€ με 10 χρόνια υπηρεσίας εκεί, ξεκίνησε με 450€. Οι υπερωρίες ήταν σωτήριες για αυτή, τώρα όμως θα γίνουν ρεπό. Τα μόνιμα άτομα που παίρνουν καλά χρήματα στις δημόσιες υπηρεσίες πλέον είναι λίγα και σε διοικητικές θέσεις, οι συμβασιούχοι που δουλεύουν για έναν εργολάβο στις δημόσιες υπηρεσίες συνεχώς αυξάνονται.
Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ας σταματήσει επιτέλους αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός γιατί αυτό θέλουν... να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και αυτοί να την βγάζουν καθαρή με τα νομοσχέδια που περνάνε.
Ξυπνήστε επιτέλους πριν είναι αργά.
the end

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Ιουν 2021, 22:49

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:39

Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ποιους φόρους; ο Βασικός μισθός είναι κατω απο το αφορολόγητο.
Οι φοροι του Ασέβαστου του καλύπτουν την υγεία, την παιδεία, τους δρόμους και τις υποδομές

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιουν 2021, 22:50

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:39
Δυστυχώς όποιος δεν μπορεί να βρεθεί στην θέση του άλλου δεν καταλαβαίνει.
Έχω φίλη που δουλεύει στην ΕΥΔΑΠ και όλοι νομίζουν πως παίρνει καλά λεφτά. Όμως δεν είναι μόνιμη εκεί, δουλεύει σε εργολάβο. Μάλιστα σε εργολάβο για 700€ με 10 χρόνια υπηρεσίας εκεί, ξεκίνησε με 450€. Οι υπερωρίες ήταν σωτήριες για αυτή, τώρα όμως θα γίνουν ρεπό. Τα μόνιμα άτομα που παίρνουν καλά χρήματα στις δημόσιες υπηρεσίες πλέον είναι λίγα και σε διοικητικές θέσεις, οι συμβασιούχοι που δουλεύουν για έναν εργολάβο στις δημόσιες υπηρεσίες συνεχώς αυξάνονται.
Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ας σταματήσει επιτέλους αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός γιατί αυτό θέλουν... να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και αυτοί να την βγάζουν καθαρή με τα νομοσχέδια που περνάνε.
Ξυπνήστε επιτέλους πριν είναι αργά.
Μα και αυτοί που λένε κυρ Παντελήδες τους Ασέβαστους, το ίδιο θέλουν. Με περισσότερο πάθος θα έλεγα. :D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιουν 2021, 22:53

Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:33
Είμαι μαλάκας
γόνος αριστερής οικογένειας, τεμπέλης, τα θέλω όλα εύκολα.
Είμαι αδιαμφισβήτητα μαλάκας.
Όμως τα δικαιώματα δεν κατακτήθηκαν από μαλάκες σαν εμένα
το οχτάωρο θεσπίστηκε από ανθρώπους που δεν δίστασαν να χύσουν το αίμα τους
το πενθήμερο κατακτήθηκε από ανθρώπους που χύσανε στον δρόμο τα άντερά τους
αυτοί δεν ήταν μαλάκες.
Είχανε ένα όραμα για μια καλύτερη κοινωνία και την κατέκτησαν δίνοντας την ζωή τους.
Εσύ, που δεν είσαι μαλάκας, είσαι διατεθειμένος να τα διατηρήσεις;
Δεν σου λέω να απαιτήσεις να γίνουν από το μηδέν, όπως έκαναν οι ήρωες
τώρα όμως που τα έχεις, ψήνεσαι να τα υπερασπιστείς απέναντι στα όρνεα;
Μην χρησιμοποιείς λοιπόν την μαλακία μου για να ξεγελάσεις την συνείδησή σου
τα «καλομαθημένα κωλόπαιδα» σαν την πάρτη μου δεν σε κάνουν λιγότερο κοτούλα
Τράβα στον δρόμο, διεκδίκησε αυτά που κι από εσένα παίρνουν,
άρπα αυτά που τους ανήκουν με την ίδια ζέση που αυτοί θέλουν να αρπάξουν τα δικά σου
μην ξεγελάσεις ούτε στιγμή την συνείδησή σου λόγω της ύπαρξής μου
-δεν θα παλέψω για του μαλάκες-
κι έλα μετά και πες μου:
«Βλήμα είσαι μαλάκας»
είμαι ο πρώτος που θα το παραδεχθώ.
Να’ χεις όμως κι εσύ τ’ αρχίδια να το κάνεις
να έχεις δώσει διαπιστευτήρια
μη μου’ ρθεις σαν εκ του ασφαλούς "όχι μαλάκας".
δεν εισαι ο μονος μαλακας ... ειστε πολλοι
οταν σας δοθηκε η ευκαιρια μας πρηξατε τα @@ με πορειες για τον Κουφοντινα και τον Αχμετ απο το Πακισταν ... αραξτε τωρα και δειτε το εργο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Ιουν 2021, 22:55

talaipwros έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:49
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:39

Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ποιους φόρους; ο Βασικός μισθός είναι κατω απο το αφορολόγητο.
Οι φοροι του Ασέβαστου του καλύπτουν την υγεία, την παιδεία, τους δρόμους και τις υποδομές
Αν ο βασικός μισθός ήταν μεγαλύτερος τότε ο Ασέβαστος θα μοιραζόταν το βάρος. Παρόλα αυτά είναι υπέρ των μειώσεων των αποδοχών από όσα διάβασα.
Και ποιος φταίει δηλαδή ο μισθωτός;

Για τους εργολάβους στο δημόσιο που απασχολούν άτομα με τον βασικό μισθό δεν είδα να έχεις καμία αντίρρηση.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Ιουν 2021, 22:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:50
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:39
Δυστυχώς όποιος δεν μπορεί να βρεθεί στην θέση του άλλου δεν καταλαβαίνει.
Έχω φίλη που δουλεύει στην ΕΥΔΑΠ και όλοι νομίζουν πως παίρνει καλά λεφτά. Όμως δεν είναι μόνιμη εκεί, δουλεύει σε εργολάβο. Μάλιστα σε εργολάβο για 700€ με 10 χρόνια υπηρεσίας εκεί, ξεκίνησε με 450€. Οι υπερωρίες ήταν σωτήριες για αυτή, τώρα όμως θα γίνουν ρεπό. Τα μόνιμα άτομα που παίρνουν καλά χρήματα στις δημόσιες υπηρεσίες πλέον είναι λίγα και σε διοικητικές θέσεις, οι συμβασιούχοι που δουλεύουν για έναν εργολάβο στις δημόσιες υπηρεσίες συνεχώς αυξάνονται.
Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ας σταματήσει επιτέλους αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός γιατί αυτό θέλουν... να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και αυτοί να την βγάζουν καθαρή με τα νομοσχέδια που περνάνε.
Ξυπνήστε επιτέλους πριν είναι αργά.
Μα και αυτοί που λένε κυρ Παντελήδες τους Ασέβαστους, το ίδιο θέλουν. Με περισσότερο πάθος θα έλεγα. :D
Γιατί τους έχουν πείσει πως φταίει η κατσίκα του διπλανού.

Επίσης ανοίξαμε μια κουβέντα για τον Ασέβαστο που ούτε καν ανάφερα στο πόστ μου.... φταίει κάτι για αυτό; Το ίδιο έκανε και ο ταλαίπωρος.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών