Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Ιουν 2021, 23:53

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:46
Δεν είπες πως ήθελες να συνεχίσεις να εργάζεσαι ως τα 67 με καλύτερες απολαβές από της σύνταξης.

ουτε Να παραιτηθείς τμήματος της σύνταξης για να δουλέψεις νομίμως σε βλέπω θερμό...

Από ότι καταλαβαίνω τελικα λες πως θες να παραμείνεις συνταξιούχος από τα 40 , αλλά να συνεχίσεις να λαμβάνεις 1400 για να κάθεσαι.

Οκ.
Στο πόστο που ήμουν υπήρχε μεγάλη επικινδυνότητα. με την κρίση πενταπλασιάστηκε. Αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα.
Οι Στρατιωτικοί το όριο ηλικίας είναι στα 58 χρόνια.
Θέλω να εργαστώ με ασφάλεια όπως δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα αλλά το επάγγελμα είναι κορεσμένο. Κατέβα κι άλλα χρόνια να το κάνεις καλύτερο, από τα 42 κατέβηκες στα 40. Κάνε το 35 να είσαι ευτυχισμένος.
the end

zteo
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 10 Ιουν 2021, 23:56

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:51
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:38
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:32


ε, ήσουν από τους χρήσιμους πιλότους.

υπομονή. τώρα με τον νεονεοφιλελευθερισμό, θα αναλάβουν ιδιωτικές εταιρείες.
Η ύστατη μαλακία στον στρατό είναι ότι πληρώνεσαι με τον βαθμό και όχι με την ιδιότητα. Ο αποθηκάριος στον λόχο εφοφδιασμού παίρνει τα ίδια χρήματα με τον πιλότο.
Που αλλού θα βρουν άλλους μαλάκες να τους πληρώνουν έτσι;

Οι ιδιωτικές εταιρίες είναι πανάκριβες μαζί με τις μίζες... εκεί να δεις φορολογία που θα πέσει και μίζες.
με τον νεονεοφιλελευθερισμό θα καταργηθούν και οι φόροι. όλο το κράτος θα καταργηθεί. θα πληρώνεσαι για ό,τι προσφέρεις. αν δεν πληρώνεσαι θα κάνεις τσαμπουκά. αν είσαι εταιρεία θα στέλνεις ιδιωτικό στρατό για να πληρωθείς.
Οι μεγαλοαστοι δεν μπορουν να απονεκρωσουν το κρατος τους διοτι θα καταστραφουν.Μια χαρα θα συνεχισει να υπαρχει το κρατος σε καθε εκφαση του νεοφιλελευθερισμου.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 10 Ιουν 2021, 23:58

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 10 Ιουν 2021, 23:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 10 Ιουν 2021, 23:58

Λες στο εξωτερικό το επάγγελμα είναι κορεσμένο.
Λες έχει ανεργία δε θα έβρισκες δουλειά.
Λες αν έμενες θα ήταν επικίνδυνο.
Δηλαδή τι επιλογές είχες και γκρινιαζεις;

παίρνεις 850 και έχεις άπειρο χρόνο να κάνεις μια όμορφη ζωή. Στα καλύτερα σου εισαι... (για το συγκεκριμένο θέμα..γενικώς μακάρι να είσαι μια χαρα)

Μην είσαι αχάριστος πια!
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Ιουν 2021, 23:59

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:53
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:46
Δεν είπες πως ήθελες να συνεχίσεις να εργάζεσαι ως τα 67 με καλύτερες απολαβές από της σύνταξης.

ουτε Να παραιτηθείς τμήματος της σύνταξης για να δουλέψεις νομίμως σε βλέπω θερμό...

Από ότι καταλαβαίνω τελικα λες πως θες να παραμείνεις συνταξιούχος από τα 40 , αλλά να συνεχίσεις να λαμβάνεις 1400 για να κάθεσαι.

Οκ.
Στο πόστο που ήμουν υπήρχε μεγάλη επικινδυνότητα. με την κρίση πενταπλασιάστηκε. Αυτός ήταν ο λόγος που έφυγα.
Οι Στρατιωτικοί το όριο ηλικίας είναι στα 58 χρόνια.
Θέλω να εργαστώ με ασφάλεια όπως δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα αλλά το επάγγελμα είναι κορεσμένο. Κατέβα κι άλλα χρόνια να το κάνεις καλύτερο, από τα 42 κατέβηκες στα 40. Κάνε το 35 να είσαι ευτυχισμένος.
λογικό να μην πετάς μετά από κάποια ηλικία, αλλά κανονικά έπρεπε να σας βάζουν σε άλλο πόστο, πιο χαλαρό, μέχρι τα 67 :102:

ή να παίρναμε όλοι σύνταξη στα 42 :102:

είναι άδικοοοοοοοοοο :smt091

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Ιουν 2021, 00:00

της ποτανας? :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:00

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
Λες στο εξωτερικό το επάγγελμα είναι κορεσμένο.
Λες έχει ανεργία δε θα έβρισκες δουλειά.
Λες αν έμενες θα ήταν επικίνδυνο.
Δηλαδή τι επιλογές είχες και γκρινιαζεις;

παίρνεις 850 και έχεις άπειρο χρόνο να κάνεις μια όμορφη ζωή. Στα καλύτερα σου εισαι... (για το συγκεκριμένο θέμα..γενικώς μακάρι να είσαι μια χαρα)

Μην είσαι αχάριστος πια!
Δεν γκρίνιαζα για εμένα, για τους άλλους που εργάζονται, εσύ μου επιτέθηκες. Επειδή βγήκα δηλαδή στην σύνταξη δεν έχω δικαίωμα να μιλάω για δικαιώματα;
the end

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:01

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Ναι..τι θες ομως;
να σου στείλω στα ρεπά του τον ειδικευομενο γιατρό που παίρνει 950 και γαμιεται στη δουλειά να σου κάνει μερεμέτια στο σπιτι;
Να του πω να σου πληρώνει 1400 σύνταξη ;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 00:01

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
ρε πάνα, τίποτα λεφτά στην άκρη δεν έχεις;



ανάκριση
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7990
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Ιουν 2021, 00:02

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Δεν θέλω να σ'τα ωραιοποιήσω, αλλά έχεις ένα σταθερό εισόδημα, πράγμα πολύ σημαντικό στην εποχή μας. Σκέψου κι εμάς του ιδιωτικού τομέα, που δεν γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα αν θα πληρωθούμε. Προσωπικά, μου χρωστάνε από δυο δουλειές 2000Ευρώ. Για να σ' το κάνω πενηνταράκια, μου χρωστάνε τη διατροφή-που δίνω στην πρώην-ενός χρόνου.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:05

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:59
λογικό να μην πετάς μετά από κάποια ηλικία, αλλά κανονικά έπρεπε να σας βάζουν σε άλλο πόστο, πιο χαλαρό, μέχρι τα 67 :102:

ή να παίρναμε όλοι σύνταξη στα 42 :102:

είναι άδικοοοοοοοοοο :smt091
Ρε συ εδώ δεν αντέχουν ένα χρόνο στο στρατό και μιλάς για μια ζωή έτσι; Εντάξει οι μόνιμοι πληρώνονται αλλά και οι υποχρεώσεις είναι πολλαπλάσιες από ένα φαντάρο.

Δέχεσαι δηλαδή να δουλέψεις με προϋποθέσεις φαντάρου 25 χρόνια; Γιατί εγώ αυτό έκανα.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:06

Επίσης να ενημερώσω πως από εδώ και πέρα τέλος η 25ετήα... αδικώ αυτούς που κάνουν αυτό το επάγγελμα. Πλέον ειναι 40 χρόνια για να πάρεις σύνταξη.
the end

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 00:06

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:05
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:59
λογικό να μην πετάς μετά από κάποια ηλικία, αλλά κανονικά έπρεπε να σας βάζουν σε άλλο πόστο, πιο χαλαρό, μέχρι τα 67 :102:

ή να παίρναμε όλοι σύνταξη στα 42 :102:

είναι άδικοοοοοοοοοο :smt091
Ρε συ εδώ δεν αντέχουν ένα χρόνο στο στρατό και μιλάς για μια ζωή έτσι; Εντάξει οι μόνιμοι πληρώνονται αλλά και οι υποχρεώσεις είναι πολλαπλάσιες από ένα φαντάρο.

Δέχεσαι δηλαδή να δουλέψεις με προϋποθέσεις φαντάρου 25 χρόνια; Γιατί εγώ αυτό έκανα.
μπα. εγώ δεν άντεξα ούτε 2 μήνες. :102:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:09

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:02
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Δεν θέλω να σ'τα ωραιοποιήσω, αλλά έχεις ένα σταθερό εισόδημα, πράγμα πολύ σημαντικό στην εποχή μας. Σκέψου κι εμάς του ιδιωτικού τομέα, που δεν γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα αν θα πληρωθούμε. Προσωπικά, μου χρωστάνε από δυο δουλειές 2000Ευρώ. Για να σ' το κάνω πενηνταράκια, μου χρωστάνε τη διατροφή-που δίνω στην πρώην-ενός χρόνου.
Μα ρε φίλε μαζί σου είμαι... για τα εργατικά δικαιώματα μίλησα και δέχτηκα επίθεση. Σε φάση... εσύ δεν πρέπει να μιλάς! Πήγαινε πίσω να διαβάσεις να δεις τι έγινε.

Δεν γκρίνιαζα για μένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 11 Ιουν 2021, 00:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Ιουν 2021, 00:09

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:02
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:49
Καλοπροαίρετα ρωτάω, ρε συ. Μην αρπάζεσαι.
Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Δεν θέλω να σ'τα ωραιοποιήσω, αλλά έχεις ένα σταθερό εισόδημα, πράγμα πολύ σημαντικό στην εποχή μας. Σκέψου κι εμάς του ιδιωτικού τομέα, που δεν γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα αν θα πληρωθούμε. Προσωπικά, μου χρωστάνε από δυο δουλειές 2000Ευρώ. Για να σ' το κάνω πενηνταράκια, μου χρωστάνε τη διατροφή-που δίνω στην πρώην-ενός χρόνου.
να προσθέσω σε αυτό πως υπάρχουν πλέον αρκετοί σε μέσες έως μεγάλες ηλικίες που ακόμα κι όταν τους πληρώνουν δεν πρόκειται να δουν 850 καθαρά ποτέ πια. Και μάλλον θα δουλεύουν πολλά χρόνια ακόμα επιβαρύνοντας την υγεία τους που πρακτικά σημαίνει ότι αν προλάβουν να πάρουν μια σύνταξη της πλάκας, δεν θα τη χαρούν.

Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις αν δεν μεγαλώσει η πίτα και στην παρούσα διεθνή συγκυρία δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στο ορατό μέλλον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών