Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Ιουν 2021, 00:10

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:09
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:02
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:58


Δεν τσαντίστηκα... απλά όλοι νομίζουν πως όλα είναι ρόδινα. Ο τζιτζιμιτιχότζηρας μου έχει φτιάξει και φάκελο. Γνωρίζει πως έχω δικό μου σπίτι. Το πως συντηρείται που είναι 60 χρονών με τσιμεντόλιθους δεν έχει σημασία. Έτοιμο να πέσει είναι.
Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Δεν θέλω να σ'τα ωραιοποιήσω, αλλά έχεις ένα σταθερό εισόδημα, πράγμα πολύ σημαντικό στην εποχή μας. Σκέψου κι εμάς του ιδιωτικού τομέα, που δεν γνωρίζουμε στο τέλος του μήνα αν θα πληρωθούμε. Προσωπικά, μου χρωστάνε από δυο δουλειές 2000Ευρώ. Για να σ' το κάνω πενηνταράκια, μου χρωστάνε τη διατροφή-που δίνω στην πρώην-ενός χρόνου.
Μα ρε φίλε μαζί σου είμαι... για τα εργατικά δικαιώματα μίλησα και δέχτηκα επίθεση. Σε φάση... εσύ δεν πρέπει να μιλάς! Πήγαινε πίσω να διαβάσεις να δεις τι έγινε.
Ναι, ναι. Το είδα. Εντάξει, έχουμε αρκετούς σκατόψυχους εδώ μέσα. Μην δίνεις σημασία.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:13

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:10
Ναι, ναι. Το είδα. Εντάξει, έχουμε αρκετούς σκατόψυχους εδώ μέσα. Μην δίνεις σημασία.
Δεν είναι σκατοψυχιά, έτσι βουλώνουν τα στόματα και υποβιβάζουν τον λόγο σου.

Εντάξει χέστηκα... εγώ έχω τον κώλο μου καλυμμένο ΓΑΜΗΣΤΕ τους εργαζομένους.

Κακώς μπήκα στην συζήτηση.
the end

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 00:14

Πάνας Φίλε μου, μην πέφτεις στην παγίδα να συζητάς, πόσο μάλλον να απολογείσαι, για τη ζωή σου, τις επιλογές και τις αποφάσεις σου με διαδικτυακές περσόνες. Στο διαδίκτυο οι περισσότεροι μετράνε την σκιά τους για ανάστημα, δεν το έχεις καταλάβει μέχρι τώρα;

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Ιουν 2021, 00:17

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:13
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:10
Ναι, ναι. Το είδα. Εντάξει, έχουμε αρκετούς σκατόψυχους εδώ μέσα. Μην δίνεις σημασία.
Δεν είναι σκατοψυχιά, έτσι βουλώνουν τα στόματα και υποβιβάζουν τον λόγο σου.

Εντάξει χέστηκα... εγώ έχω τον κώλο μου καλυμμένο ΓΑΜΗΣΤΕ τους εργαζομένους.

Κακώς μπήκα στην συζήτηση.
Ρε συ, δεν μπορεί κανείς να σου βουλώσει το στόμα εκτός κι αν εσύ το επιτρέψεις.

Γράψε τους εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11522
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:17

Ωχ .
Άντε πάλι Νίκος ξανθοπουλος, ταινιαι δια όλη την οικογένεια ...
Ρε συ πανα, επάγγελμα (sic) την έχεις κάνει την κλαψα του αδικημένου.

Σπεύδουν κι οι άλλοι με τα πασατέμπο στον σινεμά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 00:24

Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
the end

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11522
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:27

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Η απάντηση ήταν σε αυτο:
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:16
οι γυναίκες και τα παιδιά τους (συντάξεις χηρείας) τις εξαθλίωσαν..

Ε, να πάνε να γαμηθούν!

" σύμφωνα με το ν. 4387/16, άρθρο 4, παρ. 2(ε), η σύνταξη της συζύγου με τα δύο τέκνα αυτής, θα διαμορφωθεί στο μικτό ποσό των 3.300€, μείον 6% υπέρ υγειονομικής περίθαλψης 198€ και πληρωτέο ποσό 3.102€ (ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΓΕΕΘΑ)"

Μακάρι να ζούσε ο άνθρωπος, αλλά 3100 σύνταξη δεν είναι εξαθλίωση.

Τώρα με την κριτική στο νομοσχέδιο τι σχέση έχει αυτό..Ένας Θεός το ξέρει.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 00:28

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
πάντως εντάξει, 850 ευρώ σύνταξη δεν είναι άσχημα*. ο μέσος μισθός είναι λιγότερος. τα κουκιά δεν βγαίνουν.

*εκτός κι αν έχεις ανοίξει τίποτα υποθέσεις με δάνεια κλπ, από την εποχή που έπαιρνες περισσότερα.

γι' αυτό θέλουμε κι εσάς τους συνταξιούχους στο πλευρό μας οι εργαζόμενοι. :102:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 00:36

850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 00:37

Επίσης γιατί ο under μπήκε με αλλο νικ;
Τον περμαμπαναρατε ρε καναγιες;

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11522
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:43

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:36
850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας

Δεν κατάλαβα ποιο ήταν ακριβως το προσωπικο αίτημα του αγαπητου χρήστου.
Γιατί δεν είδα κριυτικη τοποθετηση επί του νομοσχεδιου.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11522
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:44

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:37
Επίσης γιατί ο under μπήκε με αλλο νικ;
Τον περμαμπαναρατε ρε καναγιες;
Τι νικ;
Σερβιτόρος της μεσαίας ταξης;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 11 Ιουν 2021, 00:46

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:37
Επίσης γιατί ο under μπήκε με αλλο νικ;
Τον περμαμπαναρατε ρε καναγιες;
Με ποιο νικ μπήκε δηλαδή; :xena:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11522
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 00:47

vagabondo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:46
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:37
Επίσης γιατί ο under μπήκε με αλλο νικ;
Τον περμαμπαναρατε ρε καναγιες;
Με ποιο νικ μπήκε δηλαδή; :xena:
Κάτι με κώλο ή με άλλο ομοφυλοφιλικό υπονοουμενο
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 11 Ιουν 2021, 00:53

https://www.liberal.gr/apopsi/poreies-m ... lon/383856
Σε αυτές τις κινητοποιήσεις όλοι πλέον γνωρίζονται μεταξύ τους. Είναι κάτι σαν κοινωνική εκδήλωση για να ξανασυναντηθούν παλιοί γνώριμοι. Δεν παρουσιάζουν κανένα ενδιαφέρον σε κάποιον παρατηρητή, καθώς έχουν καταντήσει πληκτικές.

Για την Αριστερά είναι ασκήσεις επιβεβαίωσης της μίζερης παρουσίας της. Για την ηγεσία του ΚΙΝΑΛ εξήγηση για την κατάσταση που βρίσκεται σήμερα.

Εννοείται ότι για την κυβέρνηση είναι ένα γεγονός ανάξιο σχολιασμού. Οι πραγματικοί εργαζόμενοι απέχουν από αυτές τις «κοινωνικές εκδηλώσεις», γιατί εργάζονται. Και την κυβέρνηση, και την κάθε κυβέρνηση, αυτοί πρέπει να την ενδιαφέρουν. Το καθοριστικό - συμβολικό κτύπημα στους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ το είχε δώσει η μεγάλη πορεία της «γραβάτας», όπως την είχαν αποκαλέσει τότε. Ποιοι ήταν;

Ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες που διαμαρτύρονταν για την υπερφορολόγηση τους από την τότε κυβέρνηση. Ήταν Έλληνες πολίτες που εργάζονταν πραγματικά και σκληρά. Δεν ήταν επαγγελματίες συνδικαλιστές και απεργοί κατά κομματική παραγγελία. Δεν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι ετών 45. Ήταν αυτοί που επέλεξε συνειδητά να υπερφορολογήσει ο μαρξιστής Τσακαλώτος, όπως δήλωσε όλο υπερηφάνεια ο ίδιος.

Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας θα πρέπει να ανησυχεί, αν κατέβει στους δρόμους η μεσαία τάξη. Αυτή που έριξε τον ΣΥΡΙΖΑ. Οι επαγγελματίες απεργοί των κομμάτων της Αριστεράς και του βαθέως ΚΙΝΑΛ, ουδένα μπορούν να απειλήσουν. Είναι ένα μεγάλο παρεάκι που συγκεντρώνεται κάπου - κάπου για να θυμηθεί τις ένδοξες, παλιές, καλές ημέρες.

Τότε που η ΟΤΟΕ έκλεινε τις τράπεζες για σαράντα ημέρες, ή οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ κατέβαζαν τους διακόπτες όποτε αυτοί ήθελαν. Για να μη μιλήσω για το ετερόκλιτο πλήθος που ματαίωσε την ασφαλιστική μεταρρύθμιση Γιαννίτση. Γι' αυτό, και για τη διαχείριση 2004-2009, όλη η χώρα «πέρασε από το ταμείο» το 2010.

Σήμερα οι πολίτες κρίνουν, συγκρίνουν και αποφασίζουν. Αντιλαμβάνονται οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα αν το υπό ψήφιση εργασιακό νομοσχέδιο στρέφεται ενάντια στα συμφέροντα τους. Και ο κοινός νους αντιλαμβάνεται επίσης ότι αυτό που «πονά» την Αριστερά δεν είναι οι πρόνοιες για τη διευθέτηση του χρόνου εργασίας ή άλλες ρυθμίσεις που ισχύουν στις χώρες της ΕΕ εδώ και 15 χρόνια.

Αυτό που «πονά» την Αριστερά είναι οι διατάξεις που αφορούν το συνδικαλιστικό μητρώο και την ηλεκτρονική ψηφοφορία για τις εκλογές των συνδικάτων. Από απόσταση, οι τραμπουκισμοί, οι προπηλακισμοί, οι πιέσεις, είναι ξεπερασμένα όπλα.

Η κυβέρνηση έχει με το μέρος της, μέχρι στιγμής, το κόσμο της πραγματικής εργασίας. Αυτοί οι πολίτες τι θέλουν; Να βλέπουν τα εισοδήματα τους να βελτιώνονται είτε με μείωση της φορολογίας και των κρατήσεων είτε με αυξήσεις, γιατί η οικονομία παράγει πλούτο. Και αυτή η κυβέρνηση είναι ιδεολογικά υπέρ της παραγωγής πλούτου.

Αν η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας κινηθεί πάνω σε αυτούς τους άξονες οι κραυγές της Αριστεράς δεν πρόκειται να συγκινήσουν κανένα, πλην των αριστερών και όχι όλους. Οι πορείες τους απλώς θα επιβεβαιώνουν την οργανωτική υπεροχή του ΚΚΕ. Ενδοοικογενειακοί ανταγωνισμοί της Αριστεράς που ταλαιπωρούν όμως αυτούς που εργάζονται πραγματικά.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών