Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 14 Ιουν 2021, 11:20

Το πρόβλημα με τη γυμναστική είναι ότι λιώνεις ένα σαραντάλεπτο και μετά σου λέει κάτσε μελέτα μαθηματικά.
Θέλει αποδυτήρια που θα αλλάζεις, υποδομές που στα περισσότερα σχολεία δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2021, 12:06

καταρχην στηριζω, και μακαρι να ηταν για τις διπλασιες ωρες. ολα αυτα τα βρισκω χρησιμα.

επιφυλαξεις εχω μονο για το ποιος εκπαιδευτικος θα κανει τα μαθηματα, και με τι υλη. ελπιζω να ειμαι ευχαριστημενος και απο αυτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15738
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Ιουν 2021, 12:15

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:06
καταρχην στηριζω, και μακαρι να ηταν για τις διπλασιες ωρες. ολα αυτα τα βρισκω χρησιμα.

επιφυλαξεις εχω μονο για το ποιος εκπαιδευτικος θα κανει τα μαθηματα, και με τι υλη. ελπιζω να ειμαι ευχαριστημενος και απο αυτα.
στην ουσία πρόκειται για 1 ώρα τη βδομάδα και είναι όλα μαζεμένα σε μάθημα-ομπρέλα, το οποίο είναι λογικό απο πολλές απόψεις. Το σωστό είναι σε κάθε περίπτωση να καλούν έναν αρμόδιο εμπειρογνώμονα να κάνει στο σεμινάριο υπό την επίβλεψη καθηγητή, αλλά φαντάζομαι ότι οι δάσκαλοι στην εφαρμογή θα το πετσοκόψουν τελείως. Είναι έξτρα δουλειά για τον Στύγιος να αφιερώνει κάθε βδομάδα χρόνο για να στήσει ένα σεμινάριο και να καλέσει κόσμο, οπότε σιγά μην το κάνουν :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2021, 12:17

Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:15
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:06
καταρχην στηριζω, και μακαρι να ηταν για τις διπλασιες ωρες. ολα αυτα τα βρισκω χρησιμα.

επιφυλαξεις εχω μονο για το ποιος εκπαιδευτικος θα κανει τα μαθηματα, και με τι υλη. ελπιζω να ειμαι ευχαριστημενος και απο αυτα.
στην ουσία πρόκειται για 1 ώρα τη βδομάδα και είναι όλα μαζεμένα σε μάθημα-ομπρέλα, το οποίο είναι λογικό απο πολλές απόψεις. Το σωστό είναι σε κάθε περίπτωση να καλούν έναν αρμόδιο εμπειρογνώμονα να κάνει στο σεμινάριο υπό την επίβλεψη καθηγητή, αλλά φαντάζομαι ότι οι δάσκαλοι στην εφαρμογή θα το πετσοκόψουν τελείως. Είναι έξτρα δουλειά για τον Στύγιος να αφιερώνει κάθε βδομάδα χρόνο για να στήσει ένα σεμινάριο και να καλέσει κόσμο, οπότε σιγά μην το κάνουν :102:
ωπα δεν το καταλαβα. 1 ωρα ειναι απειροελαχιστη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35484
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιουν 2021, 12:20

Λείπει η Critical Race Theory. :lol: Δεν έχουμε και πολλούς μαύρους.Ένας Αντετονκούμπο δεν φέρνει την άνοιξη.Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ως εναλλακτική τους γύφτους (σόρρυ Ρομά) για να γίνει τζέρτζελο με τις αντιδράσεις των αντιδραστικών αλλά αυτό μάλλον αφήνεται για την επόμενη κυβέρνηση της αριστεράς,εάν ποτέ υπάρξει.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11131
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 14 Ιουν 2021, 12:29

Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:55
Belisarius έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:51
Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:38

Δεν είμαι καθόλου αντίθετος σε όσα είναι μαυρισμένα,τα οποία εν πολλοίς διδάχθηκα και εγώ στο σχολείο ως μέρη άλλων μαθημάτων(με εξαίρεση την Ρομποτική).Έχω μια επιφύλαξη στα ανθρώπινα δικαιώματα αλλα απο όσα βλέπω λέει πάνω κάτω αυτά που κι εμείς μάθαμε ως ανθρώπινα δικαιώματα στο σχολείο(δικαίωμα στην ζωή,περίθαλψη,παιδεία,δικαιώματα του παιδιού,δικαίωμα στην φυλετική ισότητα).Εγώ θα πρόσθετα και ένα ακόμα μάθημα αν ήμουν υπουργός.....''Υποχρεώσεις και ανάληψη ευθυνών'' για να μαθαίνουν τα παιδιά ότι δεν έχουν μόνο δικαιώματα αλλα και υποχρεώσεις(διότι ο άκρατος δικαιωματισμός αν δεν συνοδεύεται απο διδασκαλία περι ευθυνών δημιουργεί περισσότερα κωλόπαιδα και τσογλάνια στα σχολεία''.Εκεί που έχω επιφύλαξη είναι η σεξουαλική αγωγή.Υπάρχει ήδη ως μέρος του μαθήματος της Βιολογίας(γνωριμία με το σώμα μας και τα όργανα μας και τρόποι προφυλάξεων).Χρειάζεται να γίνει πιο περιεκτικό εντός της Βιολογίας και όχι να δημιουργηθεί ξεχωριστό μάθημα στο δημοτικό(στο οποίο είναι πολύ νωρίς για να μαθαίνουν τέτοια τα παιδια,η πιο κατάλληλη στιγμή για να μαθαίνουν γι αυτά είναι στο Γυμνάσιο).Πολλές επιφυλάξεις έχω για το μάθημα του Αλληλοσεβασμού για το οποίο αδυνατώ να εντοπίσω πληροφορίες για την ύλη του.Τι πάει να πει αλληλοσεβασμού; Αν πρόκειται να διδάσκονται τα παιδιά να σέβονται τους συμμαθητές τους και να μην δημιουργούν προβλήματα στους εκπαιδευτικούς τους κανένα πρόβλημα.Αν όμως είναι να γίνεται προπαγάνδα πολιτικής ορθότητας π.χ κήρυγμα πολιτικής φύσεως για ''ρατσισμό'' και άλλα παγκοσμιοποιητικά φρούτα για τα οποία σε άλλες χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου όπως π.χ οι ΗΠΑ γίνεται κυνήγι μαγισσών τότε είμαι 1000% κατά και θεωρώ πως πρέπει να αποσυρθεί αυτό ΑΜΕΣΑ.
Η προπαγάνδα θα πάει σύννεφο.
Και εγώ αυτό φοβάμαι.Δεν αποκλείεται να το έκαναν εσκεμένα δηλαδή να έβαλαν επίτηδες όλα τα άλλα μαθήματα μαζί και να ''έχωσαν'' μέσα και τον ''αλληλοσεβασμό'' για να περάσει απαρατήρητος.
Τι το κακο εχει ο αλληλοσεβασμος?

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2021, 12:42

panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
Η γυμνάστρια της κόρης μου βάζει τα αγόρια να παίζουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ στο γήπεδο του σχολειου και τα κορίτσια να μαθαίνουν κινήσεις του χαντμπολ(!) σε ένα δωματιακι ενώ τους μιλάει αδιάκοπα για το γιο της. Ένας έφαγε καραβολιδα στη μούρη κι έβαλε τα κλάματα του λέει "τι κλαίς ρε κορίτσι εισαι; Κοιτάξτε ένα κορίτσι παιδιά χαχαχαχα"

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Ιουν 2021, 12:43

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:29
Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:55
Belisarius έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:51
Η προπαγάνδα θα πάει σύννεφο.
Και εγώ αυτό φοβάμαι.Δεν αποκλείεται να το έκαναν εσκεμένα δηλαδή να έβαλαν επίτηδες όλα τα άλλα μαθήματα μαζί και να ''έχωσαν'' μέσα και τον ''αλληλοσεβασμό'' για να περάσει απαρατήρητος.
Τι το κακο εχει ο αλληλοσεβασμος?
Μπορεί κάποιος να καταλήξει έτσι:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Ιουν 2021, 12:49

Awesomatic έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:22
Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:03
  • *Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
    Αλληλοσεβασμός-Διαφορετικότητα
    Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη
    STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική
    Επιχειρηματικότητα
    Αγωγή Σταδιοδρομία
    Γνωριμία με Επαγγέλματα
    Φυσικές καταστροφές, Πολιτική Προστασία
    Διατροφή-Αυτομέριμνα
    Οδική Ασφάλεια
    Ανθρώπινα Δικαιώματα
    Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση
    Οικολογία-Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά
    Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά
Μόνο αυτά χρειάζονται, ειδικά για δημοτικό. Τα άλλα είναι οι κλασικές βλακείες του υπουργείου για να απασχολήσει κανέναν ωρομίσθιο.

Βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να γίνει σοβαρή δουλειά, αλλιώς δεν θα είχε μείνει η... Θεατρική αγωγή στο πρόγραμμα των σχολείων.
Δεν μετανιώνω που το παιδί μου κάνει θεατρική αγωγή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Ιουν 2021, 12:52

Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 11:00
panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
Ναι, αλλά να βρούμε τρόπο η γυμναστική στα σχολεία να είναι γυμναστική κι όχι να σου δίνει μια μπάλα ο γυμναστής και να σου λέει να κάνεις ό,τι θες. Πιθανόν κάποιες εξετάσεις βασικών ικανοτήτων στο τέλος της χρονιάς; Π.χ. να πρέπει να μπορεί ένα αγόρι γυμνασίου να βγάλει 20 κάμψεις ή ένα κορίτσι 15 στα γόνατα, να τρέξει 400 μέτρα σε ικανοποιητικό χρόνο και γιατί όχι άλλα πράγματα στο λύκειο, όπως ένα στοιχειώδες deadlift τύπου 1.5 φορά το βάρος τους για τα αγόρια, 80-90% του βάρους τους για τα κορίτσια, 5-7 έλξεις στο μονόζυγο. Τις λεπτομέρειες της εξέτασης τις βρίσκουμε· το θέμα είναι ότι αυτοί που δεν είναι ούτως ή άλλως αθλητικοί δεν θα πάρουν στα σοβαρά τη γυμναστική, αν δεν υπάρχει κάποιου τύπου εξέταση.

Εννοείται ότι όποιος έχει προβλήματα υγείας θα εξαιρείται.
Το ξέρετε πως υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν γυμναστήριο και τις βροχερές μέρες τα παιδιά κάνουν τοξοβολία μέσα στην τάξη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Ιουν 2021, 12:52

foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:42
panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
Η γυμνάστρια της κόρης μου βάζει τα αγόρια να παίζουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ στο γήπεδο του σχολειου και τα κορίτσια να μαθαίνουν κινήσεις του χαντμπολ(!) σε ένα δωματιακι ενώ τους μιλάει αδιάκοπα για το γιο της. Ένας έφαγε καραβολιδα στη μούρη κι έβαλε τα κλάματα του λέει "τι κλαίς ρε κορίτσι εισαι; Κοιτάξτε ένα κορίτσι παιδιά χαχαχαχα"
Δεν πάει καλά η γυναίκα.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 14 Ιουν 2021, 12:55

Belisarius έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:51
Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:38
...
Η προπαγάνδα θα πάει σύννεφο.
Σε επίπεδο κακοποίησης
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 12:59

Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:15
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:06
καταρχην στηριζω, και μακαρι να ηταν για τις διπλασιες ωρες. ολα αυτα τα βρισκω χρησιμα.

επιφυλαξεις εχω μονο για το ποιος εκπαιδευτικος θα κανει τα μαθηματα, και με τι υλη. ελπιζω να ειμαι ευχαριστημενος και απο αυτα.
στην ουσία πρόκειται για 1 ώρα τη βδομάδα και είναι όλα μαζεμένα σε μάθημα-ομπρέλα, το οποίο είναι λογικό απο πολλές απόψεις. Το σωστό είναι σε κάθε περίπτωση να καλούν έναν αρμόδιο εμπειρογνώμονα να κάνει στο σεμινάριο υπό την επίβλεψη καθηγητή, αλλά φαντάζομαι ότι οι δάσκαλοι στην εφαρμογή θα το πετσοκόψουν τελείως. Είναι έξτρα δουλειά για τον Στύγιος να αφιερώνει κάθε βδομάδα χρόνο για να στήσει ένα σεμινάριο και να καλέσει κόσμο, οπότε σιγά μην το κάνουν :102:
Πριτς ,κάτι γαλλικούδες , τεχνολόγοι ,μουσικοί κλπ θα τα κάνουν για συμπλήρωση ωραρίου, οι φελόλογοι έχουμε τις ώρες και τα αντικείμενα μας .Δεν ασχολούμαστε με ουτιδανά μαθήματα. :p4:

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 14 Ιουν 2021, 13:02

1451 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 11:20
Το πρόβλημα με τη γυμναστική είναι ότι λιώνεις ένα σαραντάλεπτο και μετά σου λέει κάτσε μελέτα μαθηματικά.
Θέλει αποδυτήρια που θα αλλάζεις, υποδομές που στα περισσότερα σχολεία δεν υπάρχουν.
Το πρόβλημα είναι οι γονείς, ακολουθουν οι καθηγητές και μετά οι υποδομές.
Στο σχολικό συγκρότημα που διδάσκει η συζυγος έχουν έναν καθηγητή φυσικής αγωγής θεωρητικά αυστηρό, όλοι οι γονείς κάνουν παραπονα ότι τα παιδιά τους κουράζονται.
Τα παιδια τους που είναι στο σύνολό πλεον υπέρβαρα και σε μεγάλο βαθμό παχυσαρκα.
Το συζητούσαμε αυτό πριν λίγες μέρες και έγινε ( αν θυμάμαι καλά και ενημέρωση στην πρωτοβάθμια) για την σωματική κατάσταση των παιδιων ειδικά μετα την καραντίνα. Δεν ξέρω αν Ισχυει το ίδιο και στην υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά εδώ στα νότια του Ηρακλείου η κατάσταση έχει ξεφύγει
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών