Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 22 Ιουν 2021, 00:12

Πριν λιγες βδομαδες εμφανιστηκε ενας ηπιος αλλα μονιμος πονος στον μηρο μου. Ταυτοχρονα εμφανιστηκε μια μικρη σκουρα φλεβα στην κνημη μου. Οι μερες περνουσαν και ο πονος δεν υποχωρουσε. Επικοινωνησα με τη γιατρο μου, αναρωτωμενος μηπως ηταν καποια επιπλοκη του Κοβιντ, πιθανον καποια θρομβωση. (αρρωστησα τον Απριλη, πολυ ομως ελαφρια, λιγες μερες με δεκατα μονο). Αυτη διαφωνησε και μου ειπε να με δει ορθοπαιδικος. Πηγα, με ειδε, και μου ειπε πως δεν εχω τιποτα, αλλα καλο θα ηταν να με δει αγγειολογος.

Εβαλα λοιπον στον γκουγκλ τον ορο αγγειολογος και την περιοχη μου, βρηκα ενα γιατρο κι εκλεισα ραντεβου. Πηγαινω, και στην αιθουσα αναμονης ηταν μονο γυναικες, ολες κατα δεκαετιες μεγαλυτερες απο μενα και ολες παχυσαρκες. Ηταν επισης και δυο γραμματεις. Πολυ εντυπωσιακες.

Ερχεται η ωρα να δω τον γιατρο. Με ειδε λιγοτερο απο 3 λεπτα. Εξιστορησα το προβλημα, αυτος εγραφε, και μολις τελειωσα σηκωθηκε κι εφυγε. Επρεπε τωρα να περιμενω να κανω υπερηχο.

Αυτο κρατησε μια ωρα. Ηλθε η σειρα μου, μπαινω σ ενα δωματιο οπου ηταν ενας στην ηλικια μου και εξ οψεως ξεθεωμενος. Clearly overworked. Αρχιζει να με εξεταζει, χωρις να λεει τιποτα. Λιγο μετα μπαινει ο γιατρος και ισα που ριχνει μια κλεφτη ματια στο μονιτορ της συσκευης, αρχιζει αμεσως "Ααα, εχουμε προβλημα εδω" χωρις ομως να δωσει καμια εξηγηση. Πρωτο red flag.

Βγαινω απο εκει, και περιμενω να με ξαναδει ο γιατρος. Αλλη μια ωρα αναμονης. Τελικα με φωναζουν σ ενα γραφειο. Μονο που δεν ειναι ο γιατρος, αλλα η γκομεναρα γραμματεας. Δευτερο red flag.

Ακολουθει συζητηση. ΓΓ= γκομεναρα γραμματεας JBGC=εγω. Τα ονοματα αλλαγμενα.

ΓΓ: Υπαρχει σοβαρο προβλημα
JBGC: Τι εννοειτε, απο τι πασχω;
ΓΓ: Πρεπει να εγχειριστειτε
JBGC:....
ΓΓ: Καταρχας θα πρεπει να παρετε αυτο το χαπι, 3 φορες τη μερα. Θα πρεπει επισης να φορατε καλτσες μεχρι το μεσο του μηρου.
JBGC: Για ποσο καιρο;
ΓΓ: Για ολο το καλοκαιρι, μεχρι την εγχειριση, και μετα εφ ορου ζωης.
JBGC: Ε;
ΓΓ: Ναι εχετε σοβαρο προβλημα, αλλα με την εγχειριση θα λυθει. Λοιπον εχουμε τρια πακετα να σας προτεινουμε. Ενα με 4.500 ευρω, ενα με 2.500 ευρω και ενα με 1.500 ευρω στα εξης ιδιωτικα θεραπευτηρια
JBGC: Συγγνωμη, απο τι πασχω;
ΓΓ: Οι αρτηριες σας ειναι κατεστραμμενες
JBGC: Ειστε γιατρος;
ΓΓ: (λιγα δευτερολεπτα παυση) Ειμαι συνεργατης του κυριου Κλεφτοπουλου.
JBGC: Πως ονομαζεστε;
ΓΓ: Σπυριδουλα.
JBGC: Επωνυμο δεν εχετε;
ΓΓ: (Εχει. Μου το γραφει σ ενα χαρτι μαζι μ ενα τηλεφωνο) Επικοινωνηστε μαζι μου για να κανονισουμε τις λεπτομερειες για την εγχειριση.
JBGC: Μπορω σας παρακαλω να εχω την διαγνωση του γιατρου και τον υπερηχο;
ΓΓ: Αυτο ειναι αδυνατον την παρουσα στιγμη. Μπορουμε ομως να σας στειλουμε ενα μειλ (σσ: δυο βδομαδες μετα δεν εχω ακομα λαβει απολυτως τιποτα)

Φευγω λοιπον απο εκει θορυβημενος. Μια σοβαρη παθηση και επιτακτικη αναγκη για εγχειριση αλλα και εφορου ζωης φαρμακευτικη αγωγη απο το πουθενα! Χωρια οι καλτσες μεχρι τον κλωμο μεσα στο κατακαλοκαιρο! Αλλα δεν το αφηνω ετσι, αποφασιζω να παρω και μια δευτερη γνωμη. Αρχιζω λοιπον τα τηλεφωνα, και βρισκω εναν αλλο αγγειολογο, με φιλικη και οικογενειακη εγγυηση ομως.

Παω, του εξηγω και εξιστορω, και με εξεταζει. Οποια εκπληξη, ειμαι απολυτως υγιης. Οι αρτηριες μου ειναι σε αριστη κατασταση, η σκουρα φλεβα δεν ειναι παρα μια μικρη ευρυαγγεια, και ο πονος, που στο μεταξυ υποχωρησε και σχεδον εξαφανιστηκε, ενας απλος νευροπονος. Ουτε κατεστραμενες αρτηριες, ουτε θρομβος, ουτε τιποτα. Ρωταω τον γιατρο τι σκεφτεται για την διαγνωση του συναδελφου του και μου λεει "ντρεπομαι για λογαριασμο του"

Καταλαβαινετε λοιπον για τι απατεωνες μιλαμε: ηταν ετοιμοι να μου καταστρεψουν μια υγιεστατη αρτηρια, με οτι αυτο συνεπαγεται για την γενικοτερη υγεια μου με σκοπο να μου παρουν 4μιση χιλιαρικα.

Τους στελνεις δηλαδη κανα Ρουβικωνα η πας και τους το κανεις λαμπογυαλο μοναχος σου;

TL/DR: ενας ανυποληπτος γιατρος παραποιησε τα δεδομενα μιας εξετασης για να μου πουλησει μια εγχειρηση σε υγιες μελος.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Swan
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Ιουν 2021, 23:47

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Swan » 22 Ιουν 2021, 00:16

Έχεις δυο ιατρικές γνωματεύσεις τελείως αντίθετες μεταξύ τους.
Δεν μπορείς να κάνεις επιλογή όποια σου αρέσει.
Πρέπει να πάρεις και τρίτη γνώμη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Ιουν 2021, 00:18

Στη θέση σου θα έκανα ό,τι είναι απαραίτητο να πάρω τη γνωμάτευση από τους πρώτους. Κάτι θα πρέπει να αναφέρει ως πρόβλημα αφού συστήνουν επέμβαση. Με αυτή στα χέρια και μια δεύτερη ίδια εξέταση από άλλο διαγνωστικό κέντρο θα πήγαινα να συμβουλευτώ δικηγόρο.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28085
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 22 Ιουν 2021, 00:20

Δεν περιμενα ενας σκληρος καριολης σαν εσενα να τρεχει στους γιατρους για ενα πονακι στο μπουτι και μια μελανια στο καλαμι
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Ιουν 2021, 00:20

Μερικοι γιατροι κανουν κατι τετοια. Περσι ειχα πονο στην μεση και μουδιασμα στο ενα ποδι, παω γιατρο, κανω μαγνητικη, δυο δισκοκηλες λεει, εγχειρηση. Παω σε αλλο γιατρο με λεει οκ υπερβολη να μπει μαχαιρι,απλα ξεκουραση και ενα αντιφλεγμονωδες.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιουν 2021, 00:21

Το έχω κανόνα να μην εμπιστεύομαι γιατρό που δεν θα καθίσει έστω 5 λεπτά να μου εξηγήσει πρόσωπο με πρόσωπο αν δει πρόβλημα. Αν δεν έχω τίποτα ΟΚ αλλά αν έχει δει κάτι να σηκώσει τον κώλο του και να μου πει τι και πως έστω και περιγραφικά.

Επίσης μακριά από μεγαλογιατρούς με διασυνδέσεις με κλινικές. 99% θα αδιαφορήσουν ακόμα και αν τους πληρώνετε.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 22 Ιουν 2021, 00:25

Αλήθεια η κοροϊδεύεις;

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 22 Ιουν 2021, 00:26

ask three doctors, and you will get four opinions...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 22 Ιουν 2021, 00:33

GoBack έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:20
Δεν περιμενα ενας σκληρος καριολης σαν εσενα να τρεχει στους γιατρους για ενα πονακι στο μπουτι και μια μελανια στο καλαμι
Κατα κανονα, κατι τετοιο το αφηνω μια βδομαδα να δω εαν θα περασει μονο του. Αυτο κρατησε για 3 βδομαδες και οχι μονο δεν υποχωρουσε, αλλα σε στιγμες γινοταν πιο εντονο. Τωρα εχει υποχωρησει παρα πολυ, αλλα σε στιγμες ειναι ακομα εκει.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 22 Ιουν 2021, 00:34

nyxtovios έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:25
Αλήθεια η κοροϊδεύεις;
γιατι να κοροιδεψω μωρε;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 22 Ιουν 2021, 00:35

John Brown Gun Club έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:34
nyxtovios έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:25
Αλήθεια η κοροϊδεύεις;
γιατι να κοροιδεψω μωρε;
Που να ξέρω. Αν όντως συνέβη όμως για πολύ ξύλο. Άκου εκεί εγχείρηση χωρίς λόγο

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28085
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 22 Ιουν 2021, 00:36

Ο daje εκει στη φαση με τη μουναρα θα εχανε μερικες αρτηριες και 4-5 χιλιαρικα αλλα σιγουρα θα πηδαγε.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21044
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 22 Ιουν 2021, 00:37

Εμένα μού άρεσε που έχουν και πακέτα. Από αυτό φάνηκε ότι κάτι δεν πάει καλά.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 22 Ιουν 2021, 00:39

GoBack έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:36
Ο daje εκει στη φαση με τη μουναρα θα εχανε μερικες αρτηριες και 4-5 χιλιαρικα αλλα σιγουρα θα πηδαγε.
:smt005::smt005::smt005:
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29679
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τους φερμαρεις η δεν τους φερμαρεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 00:39

Μου έχει συμβεί.

Ο πρώτος μου είπε πως θέλω χειρουργείο. Ο δεύτερος μου είπε πως δεν έχω τίποτα και πως ο πρώτος μου είπε βλακείες και ο τρίτος μου είπε πως δεν μπορεί να καταλάβει γιατί μου πρότεινε ο πρώτος να κάνω χειρουργείο. Κι επειδή ο τρίτος ήταν καθηγητής πανεπιστημίου πήρε κατοστάρικο. Συνολικά 150 ευρώ όλα μαζί ο δεύτερος μου είπε πως δεν θέλει να με χρεώσει τη στιγμή που δεν υπήρχε λόγος να με εξετάσει καν, αλλά δεν μετανιώνω γενικά γιατί με γλύτωσαν από χειρουργείο και σακάτεμα του ενός ποδιού.

Ελπίζω να βοήθησα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών