Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23434
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 06 Ιούλ 2021, 17:55

O I έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:51
nostromos έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:43
O I έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:41

Στην ουσία, αυτό ισχυρίζονται :wink

.,
αυτό τους λέω ...να μην ασχολούνται με τις ψυχές των άλλων εφόσων πιστεύουνε ότι δεν έχουνε οι ιδιοι
Κακώς ασχολούνται
Παραβίαση προσωπικής ελευθερίας "πιστεύω" των άλλων. ΤΟ λιγότερο που τους καταλογίζεται.. :003:

.,
εγώ βλέπω και μια ψυχολογική ανεπάρκεια ....ανάγκη να μειωσουνε άλλους σε θέματα που δεν κατανοουνε
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 06 Ιούλ 2021, 21:48

Κατ αρχην δεν μιλησε κανεις για ψυχη...Που αλλωστε δεν ειναι νεωτερισμος του χριστιανισμου, αλλα ανηκει στην πλατωνικη φιλοσοφια. Η οποια μιλησε περι αθανασιας της ψυχης, ιδεα που δεν δεχτηκε ουτε ο Αριστοτελης (πιστευε οτι η ψυχη πεθαινει με το σωμα), ουτε οι στωικοι, ουτε οι Επικουριοι. Ειναι δηλαδη, υπο συζητηση...

Απο εκει και περα, η ενδεχομενη υπαρξη και η εννοια που αποδιδουμε στην ψυχη δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεται με το γεγονος του οτι ξερουμε πως σκεφτεται ο Θεος και τι θελει. Και οχι μονο αυτο αλλα και τι συμβαινει μετα θανατον...

Η μονη ρεαλιστικη προσεγγιση που μπορεσα να βρω για τα περι ψυχης ειναι με το να παρατηρω τι γινεται εκτος ανθρωπινης επιρροης. Το οποιο ειναι οτι ολα ανακυκλωνονται, η φυση χαλαει κατι για να φτιαξει κατι αλλο. Οποτε, λεω εγω, εστω οτι υπαρχει αυλη ψυχη, εστω οτι υπαρχει ενα μεγαλυτερο ολο που πανε οι ψυχες για να ενωθουν μαζι του, εστω οτι απο αυτο το ολο κομματια φτιαχνουν αλλες ψυχες (συμφωνα με την φυση, οχι τον γεροντα ταδε). Τοτε ομως η ατομικη συνειδηση χανεται και παραδεισος με την χριστιανικη εννοια δεν υπαρχει. Απλα -οι ανθρωποι- πιστευουμε οτι ειμαστε ξεχωριστοι, αρα αφου στην γηινη ζωη δεν φαινεται κατι τετοιο σιγουρα οταν πεθανουμε θα εχουμε διαφορετικη τυχη απο μια αρκουδα πχ.


ΥΓ Εμενα μου φαινεται ψυχακιας οποιος πιστευει τερατολογιες χωρις την παραμικρη αποδειξη. Η ζωη μας εξηγειται και χωρις πατερα παντοκρατορα, μαλιστα εξηγειται καλυτερα και χωρις να χρειαστουν νοητικα αλματα και καταργηση των φυσικων νομων. Η εφευρεση του Θεου που θα μας προστατευει, ειναι για να χρυσωνει το χαπι στους αδυναμους.

ΥΓ 2 Δεν πιστευω στην θρησκεια γιατι θεωρω οτι με ολα αυτα τα παπαριλικια "το ποιμνιο" χανει την ουσια της ηθικης διδασκαλιας του Χριστου την οποια θεωρω μια εκ των κορυφαιων που περασε απ τον πλανητη, ισως και την δυσκολοτερη. Οι αντιδρασεις και ο τροπος των θρησκευομενων εδω, αυτες τις 2-3 μερες, νομιζω με δικαιωνει. Αυτα και χειροτερα ελεγε και ο Χριστος στους φαρισαιους για τους ιδιους λογους ακριβως.


Να θυμαστε ολοι (οι "Χριστιανοι") οτι καποιοι απο εμας δεν χρειαζονται μπαμπουλα, ουτε γλυφιτζουρι για να κανουν αυτο που πρεπει, αυτο που ειναι σωστο. Υπηρχαν τετοιοι πριν τον χριστιανισμο, υπηρξαν και μετα...

Άβαταρ μέλους
Bull Dawg
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 20 Απρ 2021, 17:08

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bull Dawg » 06 Ιούλ 2021, 21:55

Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48


Να θυμαστε ολοι (οι "Χριστιανοι") οτι καποιοι απο εμας δεν χρειαζονται μπαμπουλα, ουτε γλυφιτζουρι για να κανουν αυτο που πρεπει, αυτο που ειναι σωστο. Υπηρχαν τετοιοι πριν τον χριστιανισμο, υπηρξαν και μετα...
Ένας μπαμπούλας πάντα είναι χρήσιμος στο τέλος. Βάζει τα πράγματα στη θέση τους
Soul Asylum

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7311
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 06 Ιούλ 2021, 22:20

Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
χανει την ουσια της ηθικης διδασκαλιας του Χριστου την οποια θεωρω μια εκ των κορυφαιων που περασε απ τον πλανητη
Ο Xριστος ομως δεν ειπε "εγώ προσφέρω την κορυφαια ηθική διδασκαλια" ο Χριστος ειπε "Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, κανείς δεν έρχεται προς τον Πατέρα παρά δι’ εμού". Δηλαδη ο Χριστος ειναι και Θεός και οχι απλως κάποιος καλος άνθρωπος που προσφέρει ηθικες διδασκαλιες.Υπάρχει χαώδης διαφορά μεταξύ των δύο.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Ιούλ 2021, 16:37

Για να μη παραπονιέσαι, μπήκα στον κόπο να απαντήσω σε σχόλιό σου
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
Κατ αρχην δεν μιλησε κανεις για ψυχη...Που αλλωστε δεν ειναι νεωτερισμος του χριστιανισμου, αλλα ανηκει στην πλατωνικη φιλοσοφια. Η οποια μιλησε περι αθανασιας της ψυχης, ιδεα που δεν δεχτηκε ουτε ο Αριστοτελης (πιστευε οτι η ψυχη πεθαινει με το σωμα), ουτε οι στωικοι, ουτε οι Επικουριοι. Ειναι δηλαδη, υπο συζητηση...
Το έψαξες και πείστηκες ότι "Κατ αρχην δεν μιλησε κανεις για ψυχη...Που αλλωστε δεν ειναι νεωτερισμος του χριστιανισμου, αλλα ανηκει στην πλατωνικη φιλοσοφια";

Πάντως εγώ που μπήκα στον κόπο να το ψάξω, άλλα βρήκα, πολύ παλαιότερα των αρχαίων φιλοσόφων που αναφέρεις:

Γεν. 2,7 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.

Ψαλ. 88,49 τίς ἐστιν ἄνθρωπος, ὃς ζήσεται, καὶ οὐκ ὄψεται θάνατον; ῥύσεται τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἐκ χειρὸς ᾅδου;

Γεν. 27,19 καὶ εἶπεν Ἰακὼβ τῷ πατρί· ἐγὼ Ἡσαῦ ὁ πρωτότοκός σου· πεποίηκα καθὰ ἐλάλησάς μοι· ἀναστὰς κάθισον καὶ φάγε ἀπὸ τῆς θήρας μου, ὅπως εὐλογήσῃ με ἡ ψυχή σου

Γεν. 27,4 καὶ ποίησόν μοι ἐδέσματα, ὡς φιλῶ ἐγώ, καὶ ἔνεγκέ μοι, ἵνα φάγω, ὅπως εὐλογήσῃ σε ἡ ψυχή μου πρὶν ἀποθανεῖν με.

Γ Βασ. 17,21 καὶ ἐνεφύσησε τῷ παιδαρίῳ τρὶς καὶ ἐπεκαλέσατο τὸν Κύριον καὶ εἶπε· Κύριε ὁ Θεός μου, ἐπιστραφήτω δὴ ἡ ψυχὴ τοῦ παιδαρίου τούτου εἰς αὐτόν.

Αυτά περί ψυχής από την ΠΔ που χρονολογούνται από το 2000 π.Χ και δώθε.

Άλλες φορές στην ΠΔ όταν μιλάει για ψυχή αναφέρεται στη ζωή και άλλες στην αθάνατη ψυχή.
Στα συγκεκριμένα χωρία αναφαίρετε κυρίως στο 2ον
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
Απο εκει και περα, η ενδεχομενη υπαρξη και η εννοια που αποδιδουμε στην ψυχη δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεται με το γεγονος του οτι ξερουμε πως σκεφτεται ο Θεος και τι θελει. Και οχι μονο αυτο αλλα και τι συμβαινει μετα θανατον...
Ψάχνοντας πάλι στη Γραφή βρίσκω την απάντηση σ' αυτά:

Ματθ. 16,24 Τότε ὁ Ἰησοῦς εἶπε τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ· εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καὶ ἀκολουθείτω μοι. 16,25 ὃς γὰρ ἂν θέλῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ σῶσαι, ἀπολέσει αὐτήν· ὃς δ᾿ ἂν ἀπολέσῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἕνεκεν ἐμοῦ, εὑρήσει αὐτήν.
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
Η μονη ρεαλιστικη προσεγγιση που μπορεσα να βρω για τα περι ψυχης ειναι με το να παρατηρω τι γινεται εκτος ανθρωπινης επιρροης. Το οποιο ειναι οτι ολα ανακυκλωνονται, η φυση χαλαει κατι για να φτιαξει κατι αλλο. Οποτε, λεω εγω, εστω οτι υπαρχει αυλη ψυχη, εστω οτι υπαρχει ενα μεγαλυτερο ολο που πανε οι ψυχες για να ενωθουν μαζι του, εστω οτι απο αυτο το ολο κομματια φτιαχνουν αλλες ψυχες (συμφωνα με την φυση, οχι τον γεροντα ταδε). Τοτε ομως η ατομικη συνειδηση χανεται και παραδεισος με την χριστιανικη εννοια δεν υπαρχει. Απλα -οι ανθρωποι- πιστευουμε οτι ειμαστε ξεχωριστοι, αρα αφου στην γηινη ζωη δεν φαινεται κατι τετοιο σιγουρα οταν πεθανουμε θα εχουμε διαφορετικη τυχη απο μια αρκουδα πχ.
Εδώ μπλέκεις τη θεολογική προσέγγιση τής φύσης με την επιστημονική.
Σφάλεις και παρατηρώ εσκεμμένα.

Οι άνθρωποι είμαστε όχι μόνο ξεχωριστοί επάνω στον πλανήτη Γη αλλά και το μοναδικό είδος που έχει λογική. Η αρκούδα όχι.
Οπότε, απορώ που απορείς.
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
ΥΓ Εμενα μου φαινεται ψυχακιας οποιος πιστευει τερατολογιες χωρις την παραμικρη αποδειξη. Η ζωη μας εξηγειται και χωρις πατερα παντοκρατορα, μαλιστα εξηγειται καλυτερα και χωρις να χρειαστουν νοητικα αλματα και καταργηση των φυσικων νομων. Η εφευρεση του Θεου που θα μας προστατευει, ειναι για να χρυσωνει το χαπι στους αδυναμους.
Αντίθετα με σένα, εμένα μου φαίνεται ψυχάκιας όποιος ζητάει αποδείξεις τύπου "Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;" ή επιστημονικές αποδείξεις για να δει τον Θεό και θεωρεί τερατολογίες για όποιον "πιστευει [...] χωρις την παραμικρη αποδειξη".

Η απόδειξη βρίσκεται μέσα στη Γραφή που σου έφερα αποσπάσματα για τα θέματα που σε απασχολούν.
Εκτός αν αμφισβητείς τη γνησιότητα των κειμένων όπως κάνουν οι κατ' ευφημισμόν "ερευνητές των Γραφών" :102:
Άσε που υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας...
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
ΥΓ 2 Δεν πιστευω στην θρησκεια γιατι θεωρω οτι με ολα αυτα τα παπαριλικια "το ποιμνιο" χανει την ουσια της ηθικης διδασκαλιας του Χριστου την οποια θεωρω μια εκ των κορυφαιων που περασε απ τον πλανητη, ισως και την δυσκολοτερη. Οι αντιδρασεις και ο τροπος των θρησκευομενων εδω, αυτες τις 2-3 μερες, νομιζω με δικαιωνει. Αυτα και χειροτερα ελεγε και ο Χριστος στους φαρισαιους για τους ιδιους λογους ακριβως.
(Ίσως να σε δικαιώνουν "Οι αντιδρασεις και ο τροπος των θρησκευομενων εδω, αυτες τις 2-3 μερες" και αδικείς τον εαυτό σου που ασχολείσαι μαζί τους προσβάλοντάς τους με το υπογραμμισμένο)

Δυστυχώς για σένα, δεν πρόκειται περί "ηθικης διδασκαλιας του Χριστου" αλλά περί Σωτηριολογικής διδασκαλιάς τού Μεσσία που περίμενε αυτό: "Γαλ. 4,4 ὅτε δέ ἦλθε τὸ πλήρωμα τοῦ χρόνου, ἐξαπέστειλεν ὁ Θεὸς τὸν υἱὸν αὐτοῦ, γενόμενον ἐκ γυναικός, γενόμενον ὑπὸ νόμον, 4,5 ἵνα τοὺς ὑπὸ νόμον ἐξαγοράσῃ, ἵνα τὴν υἱοθεσίαν ἀπολάβωμεν."
Οπότε, με λάθος βάση υπολογίζεις τα πράγματα και ως εκ τούτου, λανθάνεις.
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
Να θυμαστε ολοι (οι "Χριστιανοι") οτι καποιοι απο εμας δεν χρειαζονται μπαμπουλα, ουτε γλυφιτζουρι για να κανουν αυτο που πρεπει, αυτο που ειναι σωστο. Υπηρχαν τετοιοι πριν τον χριστιανισμο, υπηρξαν και μετα...
Σίγουρα υπήρχαν και υπάρχουν ηθικοί άνθρωποι από την αρχαιότητα μέχρι συντελείας, ασχέτως που μετά την εμφάνιση του Χριστού και τηνθέσπιση τού Χριστιανισμού ως επίσημη θρησκεία, όλοι από τότε γαλουχηθήκαμε με αυτές τις Χριστιανικές ηθικές αρχές στο δυτικό κόσμο που ζούμε. Ειδικά στην Ελλάδα.

Σεσωσμένοι πάντως από τον Μεσσία, δεν υπήρχαν πριν έρθει Αυτός.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 07 Ιούλ 2021, 17:16

Αλιόσα έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 22:20
Blackdog έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 21:48
χανει την ουσια της ηθικης διδασκαλιας του Χριστου την οποια θεωρω μια εκ των κορυφαιων που περασε απ τον πλανητη
Ο Xριστος ομως δεν ειπε "εγώ προσφέρω την κορυφαια ηθική διδασκαλια" ο Χριστος ειπε "Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, κανείς δεν έρχεται προς τον Πατέρα παρά δι’ εμού". Δηλαδη ο Χριστος ειναι και Θεός και οχι απλως κάποιος καλος άνθρωπος που προσφέρει ηθικες διδασκαλιες.Υπάρχει χαώδης διαφορά μεταξύ των δύο.
Φιλε μου, εγω δεν βλεπω σε αυτο που εγραψες οτι λεει οτι ηταν θεος. θα μπορουσε να εννοει οτι οποιος ακολουθησει την διδασκαλια του θα ενωθει με τον "Πατερα", οτι και αν σημαινει αυτο. Εννοει γνωση; σοφια; γαληνη; Θεοψια; κατι αλλο;

Προτιμω να τον σκεφτομαι σαν ανθρωπο, γιατι ετσι μπορω να παραβλεψω πραγματα που μου καινε τον εγκεφαλο οπως πχ Αν ηταν θεος πως και δεν ηξερε οτι οι επιληπικοι δεν ηταν δαιμονισμενοι, αλλα απλα αρρωστοι; Ο πατερας στους ουρανους που ελεγε, δεν ηξερε οτι μετα τον ουρανο εχει και αλλα; Αντι για αυτο ηξερε τα πραγματα συμφωνα με τις της εποχης του.
Και αλλα τετοια....Αλλωστε τα ευαγγελια γραφτηκαν δεκαετιες μετα τον θανατο του, οποτε υπηρχε αρκετος χρονος για να "εμπνευστουν" οι συγγραφεις

Η εικονα του ριζοσπαστικου επαναστατη, που πηγε κοντρα στο θρησκευτικο κατεσημενο της εποχης του, που διδαξε την αγαπη, που πεθανε για της ιδεες του μενοντας πιστος σε αυτες μεχρι τελους μου κανει μεγαλυτερη αισθηση απ το στορυ "υιος του θεου" "ενσαρκωση" "ανασταση" "κρινος" κλπ
Η αισθηση που εχω για τα δευτερα ειναι οτι μπηκαν εκει για να ακολουθησουν οι αγραμματοι και δεισιδαιμονες ανθρωποι της περιοδου εκεινης.

Πες οτι εγω ειμαι ο Ιβαν :wink

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 07 Ιούλ 2021, 17:29

O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 16:37

Αγαπητε αυτα που παραθετεις ειναι η Ελληνικη μεταφραση της ΠΔ, αν δεν κανω λαθος εγινε περιπου το 200πχ. Εκει εχουν αποδοθει εβραικες λεξεις στα ελληνικα ενιοτε αλλαζοντας και το νοημα. Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων.

Η λεξη ψυχη οπως την εννοουμε σημερα εχει πλατωνικη εννοια. Η αλλες λεξεις που αποδιδονται ως ψυχη στα ελληνικα, στις αναλογες δοξασιες σημαινουν σκια, κελυφος, ζωη, κινητηριος δυναμη κ.α.

Θα επανελθω για τα αλλα το βραδυ, σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 07 Ιούλ 2021, 17:50

Blackdog έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:29
O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 16:37

Αγαπητε αυτα που παραθετεις ειναι η Ελληνικη μεταφραση της ΠΔ, αν δεν κανω λαθος εγινε περιπου το 200πχ. Εκει εχουν αποδοθει εβραικες λεξεις στα ελληνικα ενιοτε αλλαζοντας και το νοημα. Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων.

Η λεξη ψυχη οπως την εννοουμε σημερα εχει πλατωνικη εννοια. Η αλλες λεξεις που αποδιδονται ως ψυχη στα ελληνικα, στις αναλογες δοξασιες σημαινουν σκια, κελυφος, ζωη, κινητηριος δυναμη κ.α.

Θα επανελθω για τα αλλα το βραδυ, σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο...
Μη ξεχάσεις όταν επανέλθεις το βράδι να φέρεις και το γνήσιο κείμενο της ΠΔ των Ο΄ (τής Ιουδαϊκής Βίβλου και όχι το Ταλμούδ σε αγγλική μετάφραση) για τα χωρία που παρέθεσα.

Όσο για "αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος" " θα κάνω πάλι τον κόπο να στο διασαφηνίσω :wink



Παρακαλώ..
Όταν διαθέτω χρόνο, ευχαρίστως να μπω στον κόπο ΠΑΝΤΑ με τεκμηριωμένες απαντήσεις :D

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 07 Ιούλ 2021, 20:05

Blackdog έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:29
O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 16:37

Αγαπητε αυτα που παραθετεις ειναι η Ελληνικη μεταφραση της ΠΔ, αν δεν κανω λαθος εγινε περιπου το 200πχ. Εκει εχουν αποδοθει εβραικες λεξεις στα ελληνικα ενιοτε αλλαζοντας και το νοημα. Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων.

Η λεξη ψυχη οπως την εννοουμε σημερα εχει πλατωνικη εννοια. Η αλλες λεξεις που αποδιδονται ως ψυχη στα ελληνικα, στις αναλογες δοξασιες σημαινουν σκια, κελυφος, ζωη, κινητηριος δυναμη κ.α.

Θα επανελθω για τα αλλα το βραδυ, σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο...
Συνδυασμός
Poisoning the well
hasty generalization fallacy
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 08 Ιούλ 2021, 02:50

O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:50
Blackdog έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:29
O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 16:37

Αγαπητε αυτα που παραθετεις ειναι η Ελληνικη μεταφραση της ΠΔ, αν δεν κανω λαθος εγινε περιπου το 200πχ. Εκει εχουν αποδοθει εβραικες λεξεις στα ελληνικα ενιοτε αλλαζοντας και το νοημα. Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων.

Η λεξη ψυχη οπως την εννοουμε σημερα εχει πλατωνικη εννοια. Η αλλες λεξεις που αποδιδονται ως ψυχη στα ελληνικα, στις αναλογες δοξασιες σημαινουν σκια, κελυφος, ζωη, κινητηριος δυναμη κ.α.

Θα επανελθω για τα αλλα το βραδυ, σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο...
Μη ξεχάσεις όταν επανέλθεις το βράδι να φέρεις και το γνήσιο κείμενο της ΠΔ των Ο΄ (τής Ιουδαϊκής Βίβλου και όχι το Ταλμούδ σε αγγλική μετάφραση) για τα χωρία που παρέθεσα.

Όσο για "αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος" " θα κάνω πάλι τον κόπο να στο διασαφηνίσω :wink



Παρακαλώ..
Όταν διαθέτω χρόνο, ευχαρίστως να μπω στον κόπο ΠΑΝΤΑ με τεκμηριωμένες απαντήσεις :D

.,
Τελικά έχω αϋπνίες και βρήκα λίγο χρόνο για: "Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων".

Είναι ξεκαθαρισμένο:

1ον Η λέξη "παρθένος" που χρησιμοποιείται δεν υπάρχει στο εβραίικο κείμενο, αλλά ούτε έχει την ιδια σημασία με την σημερνή ακόμα και στην μετάφραση των Εβδομήκοντα (δες Γένεσις 34:1-3)

η λέξη που χρησιμοποιείται στο εβραίικο κείμενο είναι η λέξη "Almah".
η λέξη "Almah" είναι μια εβραϊκή λέξη που σημαίνει:
α) μια νεαρή γυναίκα σε αναπαραγωγική ηλικία που δεν έχει ακόμη γεννήσει παιδί.
β) μια παρθένα
γ) μια νεαρή παντρεμένη

Almah (עלמה, plural: alamot עלמות) is a Hebrew word meaning a young woman of childbearing age who has not yet had a child, and who may be an unmarried virgin or a married young woman.

http://en.wikipedia.org/wiki/Almah#Bible_usage

η λέξη στα εβραίικα που έχει την καθαρή και μοναδική έννοια της παρθένου γυναικός, είναι η "Βethuwlah"

στην πραγματικότητα λοιπόν, εάν χρησιμοποιούσε ο Ησαΐας την λέξη "bethuwlah" που σημαίνει παρθένος, και μόνο αυτό, θα ήταν απολύτως ελλιπές αυτό που ήθελε να εκφράσει, και που το έκανε χρησιμοποιώντας την λέξη "Almah"
διότι η λέξη "Almah" εμπεριέχει εξολοκλήρου, όλα αυτά που ήταν η Παναγία.
δηλαδή,
μια νεαρή παντρεμένη κοπέλα που δεν είχε γεννήσει ακόμα παιδί και ήταν παρθένα.
η λέξη "Almah" εμπεριέχει λοιπόν και τις 3 έννοιες που άρμοζαν εξολοκλήρου στην Παναγία. είναι λοιπόν μια πλήρης περιγραφή της Θεοτόκου, ενώ η λέξη "bethuwlah" θα ήταν ελλιπής, αφού θα σήμαινε μόνο την παρθενία και δεν θα εμπεριείχε και τις υπόλοιπες έννοιες που περιγράφουν στην πραγματικότητα την Παναγιά.

εκτός αυτών όμως, θα ήταν αδύνατον να μην μιλά για παρθένα κοπέλα, διότι τότε δεν θα είχε απολύτως καμιά αξία η προφητεία και το "Μέγα Θαύμα" που υπόσχεται ο Θεός στον Άχαζ. ποια αξία τότε θα είχε η προφητεία με το Μέγα αυτό Θαύμα, εάν γεννιόταν από μια κανονική σύλληψη, μια σαρκική ένωση;
κανένα απολύτως θαύμα, αντιθέτως κάτι πολύ πολύ φυσιολογικό.
το θαύμα όμως που υπόσχεται ο Θεός, είναι η γέννηση εκ παρθένου, ειδάλλως δεν υπάρχει "Μέγα Θαύμα".

νομίζω είναι αρκετά απλό και ξεκάθαρο :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 08 Ιούλ 2021, 12:54

O I έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 02:50
Τελικά έχω αϋπνίες και βρήκα λίγο χρόνο για: "Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων".

Είναι ξεκαθαρισμένο:

1ον Η λέξη "παρθένος" που χρησιμοποιείται δεν υπάρχει στο εβραίικο κείμενο, αλλά ούτε έχει την ιδια σημασία με την σημερνή ακόμα και στην μετάφραση των Εβδομήκοντα (δες Γένεσις 34:1-3)

η λέξη που χρησιμοποιείται στο εβραίικο κείμενο είναι η λέξη "Almah".
η λέξη "Almah" είναι μια εβραϊκή λέξη που σημαίνει:
α) μια νεαρή γυναίκα σε αναπαραγωγική ηλικία που δεν έχει ακόμη γεννήσει παιδί.
β) μια παρθένα
γ) μια νεαρή παντρεμένη

Almah (עלמה, plural: alamot עלמות) is a Hebrew word meaning a young woman of childbearing age who has not yet had a child, and who may be an unmarried virgin or a married young woman.

http://en.wikipedia.org/wiki/Almah#Bible_usage

η λέξη στα εβραίικα που έχει την καθαρή και μοναδική έννοια της παρθένου γυναικός, είναι η "Βethuwlah"

στην πραγματικότητα λοιπόν, εάν χρησιμοποιούσε ο Ησαΐας την λέξη "bethuwlah" που σημαίνει παρθένος, και μόνο αυτό, θα ήταν απολύτως ελλιπές αυτό που ήθελε να εκφράσει, και που το έκανε χρησιμοποιώντας την λέξη "Almah"
διότι η λέξη "Almah" εμπεριέχει εξολοκλήρου, όλα αυτά που ήταν η Παναγία.
δηλαδή,
μια νεαρή παντρεμένη κοπέλα που δεν είχε γεννήσει ακόμα παιδί και ήταν παρθένα.
η λέξη "Almah" εμπεριέχει λοιπόν και τις 3 έννοιες που άρμοζαν εξολοκλήρου στην Παναγία. είναι λοιπόν μια πλήρης περιγραφή της Θεοτόκου, ενώ η λέξη "bethuwlah" θα ήταν ελλιπής, αφού θα σήμαινε μόνο την παρθενία και δεν θα εμπεριείχε και τις υπόλοιπες έννοιες που περιγράφουν στην πραγματικότητα την Παναγιά.

εκτός αυτών όμως, θα ήταν αδύνατον να μην μιλά για παρθένα κοπέλα, διότι τότε δεν θα είχε απολύτως καμιά αξία η προφητεία και το "Μέγα Θαύμα" που υπόσχεται ο Θεός στον Άχαζ. ποια αξία τότε θα είχε η προφητεία με το Μέγα αυτό Θαύμα, εάν γεννιόταν από μια κανονική σύλληψη, μια σαρκική ένωση;
κανένα απολύτως θαύμα, αντιθέτως κάτι πολύ πολύ φυσιολογικό.
το θαύμα όμως που υπόσχεται ο Θεός, είναι η γέννηση εκ παρθένου, ειδάλλως δεν υπάρχει "Μέγα Θαύμα".

νομίζω είναι αρκετά απλό και ξεκάθαρο :102:

.,
Αγαπητε φιλε Ο.Ι., βλεπεις οτι τοσες μερες αρνουμαι τον πειρασμο να γραψω, για να μην ξαναρχισουμε τα παλια, αλλα δεν αντεξα.. :lol:

Στο μονο που συμφωνουμε ειναι οτι αυτο το θεμα ειναι ξεκαθαρισμενο. Ο Ησαιας -με τιποτα- δεν εννοουσε την Παναγια. Και εννοω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, οσο και αν το τραβατε να ξεχειλωσει.

Κατ' αρχας, ακομα και στην μεταφραση των Ο' που εκτιμας, η λεξη "παρθενος" δεν σημαινει παρθενος οπως την ξερουμε σημερα, αλλα νεαρη κοπελα.
Γενεση 34:1-3 "Ἐξῆλθε δὲ Δείνα ἡ θυγάτηρ Λείας, ἣν ἔτεκε τῷ Ἰακώβ, καταμαθεῖν τὰς θυγατέρας τῶν ἐγχωρίων. καὶ εἶδεν αὐτὴν Συχὲμ ὁ υἱὸς Ἐμμὼρ ὁ Εὐαῖος, ὁ ἄρχων τῆς γῆς καὶ λαβὼν αὐτήν, ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς καὶ ἐταπείνωσεν αὐτήν. καὶ προσέσχε τῇ ψυχῇ Δείνας τῆς θυγατρὸς Ἰακὼβ καὶ ἠγάπησε τὴν παρθένον καὶ ἐλάλησε κατὰ τὴν διάνοιαν τῆς παρθένου αὐτῇ."
Βιασμενη και παρθενα δεν γινεται.

2) Το σημαδι που δινει ο Ησαιας ειναι για να το δει ο βασιλιας Αχαζ (το γραφει ξεκαθαρα) και οχι για να συμβει και ...να το δει μετα απο ...250 χρονια. :lol:

3) Η "παρθενος" στον Ησαια, ηταν ηδη ..εγκυος!! :lol:

4) Ενας αλλος χρονικος περιορισμος και ο λογος του σημαδιου, ειναι για να βεβαιωθει ο Αχαζ οτι πριν γνωρισει το ηδη γεννημενο παιδι το καλο απο το κακο, οι συγκεκριμενοι βασιλεις Ρασειμ (ενας υποτελης του βασιλια Tiglath-Pileser III των Ασσυριων) και ο Φακεε (Πεκα) βασιλας του Ισραηλ, οι οποιοι απειλουσαν τον βασιλια της Ιουδαιας Αχαζ, θα σταματουσαν τις εχθρικες ενεργειες εναντιον του. :lol:

5) Ο Ιησους ποτε δεν ονομαστηκε Εμμανουηλ. (Λουκ. 1,31 "καὶ ἰδοὺ συλλήψῃ ἐν γαστρὶ καὶ τέξῃ υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν".
Και πριν αναφερεις την σαχλαμαρα που αναφερουν μερικοι για το τι σημαινει Εμμανουηλ, πρεπει να σου πω οτι τα περισσοτερα, αν οχι ολα τα Εβραικα ονοματα ειναι συνυφασμενα με τον Θεο. Ησαιας π.χ. σημαινει "ο Θεος σωζει". :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 08 Ιούλ 2021, 13:13

Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 13:27

Ο Μέγας άγιος και ισαπόστολος Μέγας Κωνσταντίνος έζησε μια χαρά και έκανε μια χαρά πράγματα. Αντιλαμβάνομαι ότι οι μη Χριστιανοί έχετε θέμα μαζί του γιατί λόγω εκείνου ο Χριστιανισμός σταμάτησε να είναι παράνομος αλλά δεν θα κάνετε το μαύρο άσπρο. Από εκεί και πέρα αν σε εσάς δεν αρέσει η άποψη ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει μυαλά και αν αλλάξει μυαλά και ζωή θα γίνει ακόμα και άγιος είναι δικό σας θέμα. Είναι υποκειμενικό αν δέχεστη την φιλάνθρωπη αγάπη του θεού που δέχεται κοντά του κάθε άνθρωπο που μεταννοεί. Αυτό όμως που είπα και που για κάποιο λόγο δεν λέτε να καταλάβετε το ότι το κάνω αμαρτίες με το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή θα μετανοήσω δεν δουλεύει. Δεν είναι κορόιδο ο Θεός να παίζεις μαζί του και ο Χριστιανιμός δεν διδάσκει τέτοια πράγματα. deal with it
Επιβεβαιώνεις κάθε ένα απο τα 1,2 που σου γράφω. Το θέμα μας δεν είναι τι λέει η προ-αποφασισμένη καθαγιασμένη γνώμη που έχεις για τον χριστιανισμό και τα συν αυτώ. Το θέμα μας είναι πως δεν μπορείς να εξακριβώσεις αυτό που λες για την συνειδητή μετάνοια του Κωνσταντίνου οπότε το υποκαθιστάς από την πίστη σου.
Οι αυθαίρετες δοξασίες των ανθρώπων που αποδίδονται στον θεό, ερμηνεύονται από τους αποδότες εκ των υστέρων και κατά προ-αποφασισμένη προτίμηση !

Όλη η διαμάχη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για κανέναν θεό. Όλη η διαμάχη είναι για τις αυθαίρετες δοξασίες που άνθρωποι αποδίδουν στον άφαντο και απυρόβλητο θεό, και η αίσθηση πως η αυθαίρετη δοξασία του ενός είναι ανώτερη και πιο έγκυρη από του άλλου.

Στην περίπτωση του ανθρώπου αναγνωρίζεται το δικαίωμα του ανθρώπου να αθρώσει λόγο-επιχείρημα στο παρόν. Στην περίπτωση του θεού το δικαίωμα αυτό δεν αναγνωρίζεται και όσοι αμφιβάλλουν επειδή δεν αναγνωρίζεται, κατηγορούνται ως εγωιστές που τολμούν να αξιώνουν από τον θεό να τους εμφανιστεί :smt005:
Και όλα αυτα την ώρα προφανώς που σύμφωνα με τους ιερούς μύθους των γραφών ο θεός εμφανιζόταν χωρίς να έχει τέτοια κολλήματα σε πρωτογονους πιθηκάνθρωπους και την ώρα που το να μιλάς στο όνομα και στον λόγο του άφαντου θεού, όπως κάνουν οι επι γης θρησκείες, είναι καμιά χιλιαδίτσα φορές μεγαλύτερη ασέβεια από το να απαιτείς ο άφαντος θεός να εμφανιστεί και να μιλήσει ο ίδιος εξ ονόματός του στο παρόν.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24747
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 08 Ιούλ 2021, 14:41

nik_killthemall έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 13:13
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 13:27

Ο Μέγας άγιος και ισαπόστολος Μέγας Κωνσταντίνος έζησε μια χαρά και έκανε μια χαρά πράγματα. Αντιλαμβάνομαι ότι οι μη Χριστιανοί έχετε θέμα μαζί του γιατί λόγω εκείνου ο Χριστιανισμός σταμάτησε να είναι παράνομος αλλά δεν θα κάνετε το μαύρο άσπρο. Από εκεί και πέρα αν σε εσάς δεν αρέσει η άποψη ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει μυαλά και αν αλλάξει μυαλά και ζωή θα γίνει ακόμα και άγιος είναι δικό σας θέμα. Είναι υποκειμενικό αν δέχεστη την φιλάνθρωπη αγάπη του θεού που δέχεται κοντά του κάθε άνθρωπο που μεταννοεί. Αυτό όμως που είπα και που για κάποιο λόγο δεν λέτε να καταλάβετε το ότι το κάνω αμαρτίες με το σκεπτικό ότι κάποια στιγμή θα μετανοήσω δεν δουλεύει. Δεν είναι κορόιδο ο Θεός να παίζεις μαζί του και ο Χριστιανιμός δεν διδάσκει τέτοια πράγματα. deal with it
Επιβεβαιώνεις κάθε ένα απο τα 1,2 που σου γράφω. Το θέμα μας δεν είναι τι λέει η προ-αποφασισμένη καθαγιασμένη γνώμη που έχεις για τον χριστιανισμό και τα συν αυτώ. Το θέμα μας είναι πως δεν μπορείς να εξακριβώσεις αυτό που λες για την συνειδητή μετάνοια του Κωνσταντίνου οπότε το υποκαθιστάς από την πίστη σου.
Οι αυθαίρετες δοξασίες των ανθρώπων που αποδίδονται στον θεό, ερμηνεύονται από τους αποδότες εκ των υστέρων και κατά προ-αποφασισμένη προτίμηση !
φίλος αν ψάχνεις για ιδεοληπτικούς κοίτα έναν καθρέφτη :lol:
Ξαναλέω γιατί δεν τα πιάνεις με την πρώτη, ούτε καν με την δεύτερη, η δοξασία ότι ο Θεός είναι λαός (αφού είναι ο Χριστός) είναι Χριστιανική δοξασία. Δεν πιστεύουν γενικά οι άνθρωποι ότι ο Θεός είναι καλός. ΣΕ πάρα πολλές θρησκείες οι άνθρωποι πιστεύουν ότι ο Θεός ή οι θεοί είναι καθάρματα. Το καθάραμγατa βέβαια πάλι βάσει της χριστιανικής ηθικής γιατί η ηθική χρειάζεται έναν μπούσουλα θεό. Επίσης η απάντηση μου παραπάνω ήταν σε ένα σχόλιο πάνω στις Χρισταινικές δοξασίες. Το καταλαβαίνεις αυτό ή σε ακούγεται πυρινική φυσική;
Όλη η διαμάχη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για κανέναν θεό. Όλη η διαμάχη είναι για τις αυθαίρετες δοξασίες που άνθρωποι αποδίδουν στον άφαντο και απυρόβλητο θεό, και η αίσθηση πως η αυθαίρετη δοξασία του ενός είναι ανώτερη και πιο έγκυρη από του άλλου.
Τους μόνους που βλέπω να να προσπαθούν να πείσουν ε΄δω ότι κατέχουν την ανώτερη και έγκυρη δοξασία είναι κάτι άθεους που πρέπει ντε και καλά να πείσουν τους πάντες ότι δεν υπάρχει ο Χριστός :lol:
Στην περίπτωση του ανθρώπου αναγνωρίζεται το δικαίωμα του ανθρώπου να αθρώσει λόγο-επιχείρημα στο παρόν. Στην περίπτωση του θεού το δικαίωμα αυτό δεν αναγνωρίζεται και όσοι αμφιβάλλουν επειδή δεν αναγνωρίζεται, κατηγορούνται ως εγωιστές που τολμούν να αξιώνουν από τον θεό να τους εμφανιστεί :smt005:
Δεν βλέπω κανέναν Χριστιανό να αξιώνει από τον Θεό να εμφανιστεί. Είμαστε οκ με την άποψη ότι απλά υπάρχει και τον ευχαριστούμε που υπάρχουμε κι εμείς
Και όλα αυτα την ώρα προφανώς που σύμφωνα με τους ιερούς μύθους των γραφών ο θεός εμφανιζόταν χωρίς να έχει τέτοια κολλήματα σε πρωτογονους πιθηκάνθρωπους και την ώρα που το να μιλάς στο όνομα και στον λόγο του άφαντου θεού, όπως κάνουν οι επι γης θρησκείες, είναι καμιά χιλιαδίτσα φορές μεγαλύτερη ασέβεια από το να απαιτείς ο άφαντος θεός να εμφανιστεί και να μιλήσει ο ίδιος εξ ονόματός του στο παρόν.
όχι σύμφωνα με τον Χριστιανισμό ο Θεός δεν εμφανίστηκε σε πρωτόγονους πιθηκανθρώπους, σύμφωνα με τον Χριστιανισμό ο Θεός έγινε άνθρωπος. Τώρα αν εσύ το θεωρείς αυτό ασέβια. Οκ είναι η δική σου αυθαίρετη δοξασία

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 08 Ιούλ 2021, 15:29

Alphabet έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 12:54
O I έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 02:50
Τελικά έχω αϋπνίες και βρήκα λίγο χρόνο για: "Το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος"που μεχρι σημερα δημιουργει εριδες μεταξυ των θεολογων".

Είναι ξεκαθαρισμένο:

1ον Η λέξη "παρθένος" που χρησιμοποιείται δεν υπάρχει στο εβραίικο κείμενο, αλλά ούτε έχει την ιδια σημασία με την σημερνή ακόμα και στην μετάφραση των Εβδομήκοντα (δες Γένεσις 34:1-3)

η λέξη που χρησιμοποιείται στο εβραίικο κείμενο είναι η λέξη "Almah".
η λέξη "Almah" είναι μια εβραϊκή λέξη που σημαίνει:
α) μια νεαρή γυναίκα σε αναπαραγωγική ηλικία που δεν έχει ακόμη γεννήσει παιδί.
β) μια παρθένα
γ) μια νεαρή παντρεμένη

Almah (עלמה, plural: alamot עלמות) is a Hebrew word meaning a young woman of childbearing age who has not yet had a child, and who may be an unmarried virgin or a married young woman.

http://en.wikipedia.org/wiki/Almah#Bible_usage

η λέξη στα εβραίικα που έχει την καθαρή και μοναδική έννοια της παρθένου γυναικός, είναι η "Βethuwlah"

στην πραγματικότητα λοιπόν, εάν χρησιμοποιούσε ο Ησαΐας την λέξη "bethuwlah" που σημαίνει παρθένος, και μόνο αυτό, θα ήταν απολύτως ελλιπές αυτό που ήθελε να εκφράσει, και που το έκανε χρησιμοποιώντας την λέξη "Almah"
διότι η λέξη "Almah" εμπεριέχει εξολοκλήρου, όλα αυτά που ήταν η Παναγία.
δηλαδή,
μια νεαρή παντρεμένη κοπέλα που δεν είχε γεννήσει ακόμα παιδί και ήταν παρθένα.
η λέξη "Almah" εμπεριέχει λοιπόν και τις 3 έννοιες που άρμοζαν εξολοκλήρου στην Παναγία. είναι λοιπόν μια πλήρης περιγραφή της Θεοτόκου, ενώ η λέξη "bethuwlah" θα ήταν ελλιπής, αφού θα σήμαινε μόνο την παρθενία και δεν θα εμπεριείχε και τις υπόλοιπες έννοιες που περιγράφουν στην πραγματικότητα την Παναγιά.

εκτός αυτών όμως, θα ήταν αδύνατον να μην μιλά για παρθένα κοπέλα, διότι τότε δεν θα είχε απολύτως καμιά αξία η προφητεία και το "Μέγα Θαύμα" που υπόσχεται ο Θεός στον Άχαζ. ποια αξία τότε θα είχε η προφητεία με το Μέγα αυτό Θαύμα, εάν γεννιόταν από μια κανονική σύλληψη, μια σαρκική ένωση;
κανένα απολύτως θαύμα, αντιθέτως κάτι πολύ πολύ φυσιολογικό.
το θαύμα όμως που υπόσχεται ο Θεός, είναι η γέννηση εκ παρθένου, ειδάλλως δεν υπάρχει "Μέγα Θαύμα".

νομίζω είναι αρκετά απλό και ξεκάθαρο :102:

.,
Αγαπητε φιλε Ο.Ι., βλεπεις οτι τοσες μερες αρνουμαι τον πειρασμο να γραψω, για να μην ξαναρχισουμε τα παλια, αλλα δεν αντεξα.. :lol:

Στο μονο που συμφωνουμε ειναι οτι αυτο το θεμα ειναι ξεκαθαρισμενο. Ο Ησαιας -με τιποτα- δεν εννοουσε την Παναγια. Και εννοω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, οσο και αν το τραβατε να ξεχειλωσει.
(Παράξενο.. που; χάθηκε ο Blackdog και όλως τυχαίως εμφανίστηκες εσύ να μου απαντήσεις; :roll: )
Τέλος πάντων


Ξέρεις φίλε Α ότι δεν θα μπω στον ίδιο πειρασμό να ξαναγράφουμε τα ίδια για άλλες 100δες φορές :lol: οπότε θα σου επαναφέρω στη μνήμη την ίδια συζήτηση που είχαμε στο παλιό:

Εικόνα
Alphabet έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 12:54
Κατ' αρχας, ακομα και στην μεταφραση των Ο' που εκτιμας, η λεξη "παρθενος" δεν σημαινει παρθενος οπως την ξερουμε σημερα, αλλα νεαρη κοπελα.
Γενεση 34:1-3 "Ἐξῆλθε δὲ Δείνα ἡ θυγάτηρ Λείας, ἣν ἔτεκε τῷ Ἰακώβ, καταμαθεῖν τὰς θυγατέρας τῶν ἐγχωρίων. καὶ εἶδεν αὐτὴν Συχὲμ ὁ υἱὸς Ἐμμὼρ ὁ Εὐαῖος, ὁ ἄρχων τῆς γῆς καὶ λαβὼν αὐτήν, ἐκοιμήθη μετ᾿ αὐτῆς καὶ ἐταπείνωσεν αὐτήν. καὶ προσέσχε τῇ ψυχῇ Δείνας τῆς θυγατρὸς Ἰακὼβ καὶ ἠγάπησε τὴν παρθένον καὶ ἐλάλησε κατὰ τὴν διάνοιαν τῆς παρθένου αὐτῇ."
Βιασμενη και παρθενα δεν γινεται.

2) Το σημαδι που δινει ο Ησαιας ειναι για να το δει ο βασιλιας Αχαζ (το γραφει ξεκαθαρα) και οχι για να συμβει και ...να το δει μετα απο ...250 χρονια. :lol:

3) Η "παρθενος" στον Ησαια, ηταν ηδη ..εγκυος!! :lol:

4) Ενας αλλος χρονικος περιορισμος και ο λογος του σημαδιου, ειναι για να βεβαιωθει ο Αχαζ οτι πριν γνωρισει το ηδη γεννημενο παιδι το καλο απο το κακο, οι συγκεκριμενοι βασιλεις Ρασειμ (ενας υποτελης του βασιλια Tiglath-Pileser III των Ασσυριων) και ο Φακεε (Πεκα) βασιλας του Ισραηλ, οι οποιοι απειλουσαν τον βασιλια της Ιουδαιας Αχαζ, θα σταματουσαν τις εχθρικες ενεργειες εναντιον του. :lol:
Επίσης και γι' αυτό είχαμε πει στο παλιό και φυσικά σε κανένα δεν έπαιρνα απάντηση σοβαρή:

Εικόνα

Alphabet έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 12:54
5) Ο Ιησους ποτε δεν ονομαστηκε Εμμανουηλ. (Λουκ. 1,31 "καὶ ἰδοὺ συλλήψῃ ἐν γαστρὶ καὶ τέξῃ υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν".
Και πριν αναφερεις την σαχλαμαρα που αναφερουν μερικοι για το τι σημαινει Εμμανουηλ, πρεπει να σου πω οτι τα περισσοτερα, αν οχι ολα τα Εβραικα ονοματα ειναι συνυφασμενα με τον Θεο. Ησαιας π.χ. σημαινει "ο Θεος σωζει". :lol:
πληρέστερο είναι το χωρίο τού Ματθαίου που αναφέρει και τι ακριβώς σημαίνει "Εμμανουήλ" σχετιζόμενο, παραλληλίζοντάς το με την ιδιότητα τού Χριστού. Δηλαδή τού Μεσσία.

Ματθ. 1,20 Ταῦτα δὲ αὐτοῦ ἐνθυμηθέντος ἰδοὺ ἄγγελος Κυρίου κατ᾿ ὄναρ ἐφάνη αὐτῷ λέγων· Ἰωσὴφ υἱὸς Δαυΐδ, μὴ φοβηθῇς παραλαβεῖν Μαριὰμ τὴν γυναῖκά σου· τὸ γὰρ ἐν αὐτῇ γεννηθὲν ἐκ Πνεύματός ἐστιν Ἁγίου. 1,21 τέξεται δὲ υἱὸν καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἰησοῦν· αὐτὸς γὰρ σώσει τὸν λαὸν αὐτοῦ ἀπὸ τῶν ἁμαρτιῶν αὐτῶν. 1,22 Τοῦτο δὲ ὅλον γέγονεν ἵνα πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν ὑπὸ τοῦ Κυρίου διὰ τοῦ προφήτου λέγοντος· 1,23 Ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσουσι τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἐμμανουήλ, ὅ ἐστι μεθερμηνευόμενον μεθ᾿ ἡμῶν ὁ Θεός.

Άντε.. σου δίνω κάτι να ασχολείσαι καλοκαιριάτηκα σε καμιά ξαπλώστρα στην παραλία, υποθέτω. :D

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Γιατί ο Θεός της αγάπης πήρε το κοριτσάκι από την αγκαλιά των γονιών της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 08 Ιούλ 2021, 16:26

O I έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:50

Μη ξεχάσεις όταν επανέλθεις το βράδι να φέρεις και το γνήσιο κείμενο της ΠΔ των Ο΄ (τής Ιουδαϊκής Βίβλου και όχι το Ταλμούδ σε αγγλική μετάφραση) για τα χωρία που παρέθεσα.

Όσο για "αυτο της "νεαρης γυναικας" με το "Παρθενος" " θα κάνω πάλι τον κόπο να στο διασαφηνίσω :wink



Παρακαλώ..
Όταν διαθέτω χρόνο, ευχαρίστως να μπω στον κόπο ΠΑΝΤΑ με τεκμηριωμένες απαντήσεις :D

.,
Για την "ψυχη" το κλεισαμε;

Δεν χρειαζεται πιστευω να παραθεσω κατι, (ποια αγγλικη μεταφραση;) αν οι Εβραιοι που τα εγραψαν αυτα ειχαν την ιδια εννοια με εμας για την "ψυχη" θα πιστευαν και αυτοι σε μετα θανατον ζωη, σε θεο της αγαπης, σε παραδεισο και κολαση, πραγμα το οποιο δεν συμβαινει.

Οσο αφορα την Μαρια, αφου εψαξες, λογικα ειδες τον ογκο της πληροφοριας για το θεμα. Το "εριδες μεταξυ των θεολογων" ισχυει οπως καταλαβαινεις...

Απο εκει και περα δεν θα μπω στην συζητηση του αν ειναι παρθενα καποια που μολις γεννησε, λογω θαυματος. Φανταζομαι η παρθενια της Μαριας εξυπηρετει τους ιδιους σκοπους με το δογμα της αναστασης απ τον Παυλο συμφωνα με το οποιο θα εχουμε σωμα αλλα οχι γεννητικα οργανα...Υποθετω οτι ειχαν ξεφτιλιστει στο οργιο οι Ρωμαιοι και αυτα ειναι απο αντιδραση.

Παρολα αυτα κοιτα τι λεει στην αρχη αυτου που παρεθεσες
Almah (עַלְמָה‎ ‘almāh, plural: עֲלָמוֹת‎ ‘ălāmōṯ, from a root implying the vigour of puberty [1]) is a Hebrew word for a young woman of childbearing age; despite its importance to the account of the virgin birth of Jesus in the Gospel of Matthew, scholars agree that it has nothing to do with virginity.[2] It occurs nine times in the Hebrew Bible

:102:

Για να το κανω πιο σαφες οι διαφορες στην μεταφραση ειναι καπως ετσι.

Θα γεννηθει απο Παρθενο (ελλ μεταφραση των 70)

Θα γεννηθει απο νεαρη γυναικα σε αναπαραγωγικη ηλικια (Εβραικο κειμενο)

Το πρωτο δινει πατημα για την θεολογια του αειπαρθενου της Μαριας, το δευτερο οχι.

Διαλεχτε....

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών