Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 21 Ιούλ 2021, 11:43

Απορία που είχα πάντα: Οι Ρομά τι είδους γάμους κάνουν;

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 21 Ιούλ 2021, 11:45

dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:43
Απορία που είχα πάντα: Οι Ρομά τι είδους γάμους κάνουν;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιούλ 2021, 11:47

dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:17
AlienWay έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:12
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να καταργηθεί το μυστήριο εντελώς (όχι από το κράτος, αλλά με βούληση της ίδιας της κοινωνίας).

Δεν είναι δυνατόν, ακόμη και στις εποχές του μνημονίου και της φτώχειας να διοργανώνει ο κόσμος αυτό το αισχρό γλέντι που ακολουθεί την τελετή. Με τα καλαματιανά και τα τσάμικα.

Είναι ΔΑΠΑΝΗΡΟ αυτό το πράγμα. Ξεζουμίζει οικονομικά τους νεόνυμφους και τις οικογένειές τους. Ντροπή να πετάγονται έτσι τα λεφτά σε μια τέτοια περίοδο.
Δεν έχει να κάνει με το θρησκευτικό / πολιτικό αλλά με τη φάση του καθένα.

Έχω πάει σε θρησκευτικό χωρίς τραπέζι,
Έχω πάει σε θρησκευτικό με τραπέζι 20 άτομα στη δίπλα ταβέρνα - σε 2 ώρες είχε σχολάσει.
Έχω πάει σε θρησκευτικό σε τραπέζι σε σπίτι με καμια 15ρια καλεσμένους.

Επιπλέον έχω πάει σε πολιτικό destination wedding υπερπαραγωγή σε νησί πάνω στην παραλία με πυροτεχνήματα,φαι σε πανάκριβο beach-bar-restaurant ,κιτσαριό φουλ
Ναι αλλά υποψιάζομαι ότι αν τα βάλεις στη σειρά θα δεις ότι αντιστοιχούν δεκαπλάσιοι θρησκευτικοί γάμοι με κιτσαριό και τεράστια έξοδα. Ότι μόνο το νυφικό ξεκινάει από 400 ευρώ και φτάνει άνετα τα 10.000. Ότι ακόμα και το παράβολο είναι 18 ευρώ για τον θρησκευτικό έναντι 15 για τον πολιτικό.

Είναι όντως αναλόγως τη φάση του καθενός και η φάση όσων κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι ότι πρόκειται για μαλακισμένες.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 21 Ιούλ 2021, 11:55

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:17
AlienWay έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:12
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να καταργηθεί το μυστήριο εντελώς (όχι από το κράτος, αλλά με βούληση της ίδιας της κοινωνίας).

Δεν είναι δυνατόν, ακόμη και στις εποχές του μνημονίου και της φτώχειας να διοργανώνει ο κόσμος αυτό το αισχρό γλέντι που ακολουθεί την τελετή. Με τα καλαματιανά και τα τσάμικα.

Είναι ΔΑΠΑΝΗΡΟ αυτό το πράγμα. Ξεζουμίζει οικονομικά τους νεόνυμφους και τις οικογένειές τους. Ντροπή να πετάγονται έτσι τα λεφτά σε μια τέτοια περίοδο.
Δεν έχει να κάνει με το θρησκευτικό / πολιτικό αλλά με τη φάση του καθένα.

Έχω πάει σε θρησκευτικό χωρίς τραπέζι,
Έχω πάει σε θρησκευτικό με τραπέζι 20 άτομα στη δίπλα ταβέρνα - σε 2 ώρες είχε σχολάσει.
Έχω πάει σε θρησκευτικό σε τραπέζι σε σπίτι με καμια 15ρια καλεσμένους.

Επιπλέον έχω πάει σε πολιτικό destination wedding υπερπαραγωγή σε νησί πάνω στην παραλία με πυροτεχνήματα,φαι σε πανάκριβο beach-bar-restaurant ,κιτσαριό φουλ
Ναι αλλά υποψιάζομαι ότι αν τα βάλεις στη σειρά θα δεις ότι αντιστοιχούν δεκαπλάσιοι θρησκευτικοί γάμοι με κιτσαριό και τεράστια έξοδα. Ότι μόνο το νυφικό ξεκινάει από 400 ευρώ και φτάνει άνετα τα 10.000. Ότι ακόμα και το παράβολο είναι 18 ευρώ για τον θρησκευτικό έναντι 15 για τον πολιτικό.

Είναι όντως αναλόγως τη φάση του καθενός και η φάση όσων κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι ότι πρόκειται για μαλακισμένες.
Σωστή η υποψία.

Ίσως να έχει να κάνει και με το γεγονώς ότι μέχρι το 2010 που γινόντουσαν όλοι οι γάμοι - υπερπαραγωγές δεν είχα πάει ποτέ σε πολιτικό.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιούλ 2021, 11:55

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:17
AlienWay έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:12
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να καταργηθεί το μυστήριο εντελώς (όχι από το κράτος, αλλά με βούληση της ίδιας της κοινωνίας).

Δεν είναι δυνατόν, ακόμη και στις εποχές του μνημονίου και της φτώχειας να διοργανώνει ο κόσμος αυτό το αισχρό γλέντι που ακολουθεί την τελετή. Με τα καλαματιανά και τα τσάμικα.

Είναι ΔΑΠΑΝΗΡΟ αυτό το πράγμα. Ξεζουμίζει οικονομικά τους νεόνυμφους και τις οικογένειές τους. Ντροπή να πετάγονται έτσι τα λεφτά σε μια τέτοια περίοδο.
Δεν έχει να κάνει με το θρησκευτικό / πολιτικό αλλά με τη φάση του καθένα.

Έχω πάει σε θρησκευτικό χωρίς τραπέζι,
Έχω πάει σε θρησκευτικό με τραπέζι 20 άτομα στη δίπλα ταβέρνα - σε 2 ώρες είχε σχολάσει.
Έχω πάει σε θρησκευτικό σε τραπέζι σε σπίτι με καμια 15ρια καλεσμένους.

Επιπλέον έχω πάει σε πολιτικό destination wedding υπερπαραγωγή σε νησί πάνω στην παραλία με πυροτεχνήματα,φαι σε πανάκριβο beach-bar-restaurant ,κιτσαριό φουλ
Ναι αλλά υποψιάζομαι ότι αν τα βάλεις στη σειρά θα δεις ότι αντιστοιχούν δεκαπλάσιοι θρησκευτικοί γάμοι με κιτσαριό και τεράστια έξοδα. Ότι μόνο το νυφικό ξεκινάει από 400 ευρώ και φτάνει άνετα τα 10.000. Ότι ακόμα και το παράβολο είναι 18 ευρώ για τον θρησκευτικό έναντι 15 για τον πολιτικό.

Είναι όντως αναλόγως τη φάση του καθενός και η φάση όσων κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι ότι πρόκειται για μαλακισμένες.
Θυμήσου τι πλήρωσες για την εκκλησία. Μέχρι και οι πολυέλαιοι πήγαιναν με το κομμάτι. Κι αν παντρεύτηκες σε άλλη εκκλησία απ' αυτή της ενορίας σου, πλήρωσες διπλά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 21 Ιούλ 2021, 12:08

πληρωστε μαλακες γυφτουπερπαραγωγες με νταουλια κ τραπεζια μηνες μελιτος κ νεξτ ντευ βιντεο γιατι δεν εχετε τα αρχιδια να πειτε οχι σε σογια γυναικες και περιγυρο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Ιούλ 2021, 12:11

Gherschaagk έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:55
foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:17


Δεν έχει να κάνει με το θρησκευτικό / πολιτικό αλλά με τη φάση του καθένα.

Έχω πάει σε θρησκευτικό χωρίς τραπέζι,
Έχω πάει σε θρησκευτικό με τραπέζι 20 άτομα στη δίπλα ταβέρνα - σε 2 ώρες είχε σχολάσει.
Έχω πάει σε θρησκευτικό σε τραπέζι σε σπίτι με καμια 15ρια καλεσμένους.

Επιπλέον έχω πάει σε πολιτικό destination wedding υπερπαραγωγή σε νησί πάνω στην παραλία με πυροτεχνήματα,φαι σε πανάκριβο beach-bar-restaurant ,κιτσαριό φουλ
Ναι αλλά υποψιάζομαι ότι αν τα βάλεις στη σειρά θα δεις ότι αντιστοιχούν δεκαπλάσιοι θρησκευτικοί γάμοι με κιτσαριό και τεράστια έξοδα. Ότι μόνο το νυφικό ξεκινάει από 400 ευρώ και φτάνει άνετα τα 10.000. Ότι ακόμα και το παράβολο είναι 18 ευρώ για τον θρησκευτικό έναντι 15 για τον πολιτικό.

Είναι όντως αναλόγως τη φάση του καθενός και η φάση όσων κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι ότι πρόκειται για μαλακισμένες.
Θυμήσου τι πλήρωσες για την εκκλησία. Μέχρι και οι πολυέλαιοι πήγαιναν με το κομμάτι. Κι αν παντρεύτηκες σε άλλη εκκλησία απ' αυτή της ενορίας σου, πλήρωσες διπλά.
Αυτό λέω κι εγώ. Το θέμα δεν είναι τι κάναμε -ή θα κάνουμε- εμείς. Το θέμα είναι ότι ο πολιτικός γάμος, δεν θεράπευσε στον τόπο μας καμία παθογένεια. Ίσα-ίσα, έβαλε τον περισσότερο κόσμο να παντρεύεται δύο φορές -μια με πολιτικό και μια με θρησκευτικό.

Απαιτείται αλλαγή νοοτροπίας και άλλης φύσεως παιδεία. Και δεν φταίνε αποκλειστικά οι μπούμερς, εφόσον το έθιμο διατηρείται αυτούσιο, με τη συγκεκριμένη μορφή και στις επόμενες γενιές.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 21 Ιούλ 2021, 14:58

Αγις έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:08
πληρωστε μαλακες γυφτουπερπαραγωγες με νταουλια κ τραπεζια μηνες μελιτος κ νεξτ ντευ βιντεο γιατι δεν εχετε τα αρχιδια να πειτε οχι σε σογια γυναικες και περιγυρο
Τα έχεις κάνει κι εσύ με την πρώτη αυτά, έτσι δεν είναι;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 21 Ιούλ 2021, 17:02

Scouser έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 10:00
Kolovrat έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 16:07
Μια χαρά συντηρητικό, φιλελεύθερο και προοδευτικό κόμμα είναι η ΝΔ. Είναι μεγάλη παράταξη και συσπειρώνει μεγάλα και πολλές φορές ετερόκλητα κομμάτια της κοινωνίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τις απόψεις του αλλά τώρα είμαστε σε φάση που καίγεται ο κωλος μας, αν πέσει η ΝΔ μετά έρχεται ο Ζήκος, μετά είναι το παλτό, μετά ΚΚΕ, ο βέλο και ακολουθεί Βαρουφάκης. Από μια κλωστή κρέμεται το μέλλον του τόπου. Δεν θα παίξουμε με τις ζωές μας τώρα. Αφήστε τους γάμους και τα πανηγύρια.
''Καίγεται ο κώλος μας'' είναι το σταθερά >10% στις δημοσκοπήσεις, ελέω της παντελούς ανυπαρξίας αντιπολίτευσης; Εγώ δεν θυμάμαι ποτέ αντίστοιχη κατάσταση που το κόμμα που έχει την εξουσία να είναι τόσο άνετο.
Το 10% δεν μου λέει τίποτα όταν είναι το μόνο που με χωρίζει απ' τον λάκκο με τα σφυροδρέπανα και τις κεραλοιφές. Είναι σαν να βρίσκομαι λίγα βήματα μακριά από το απόλυτο χάος. Ειλικρινά εύχομαι να γίνει κάτι και να αναστηθεί το ΠΑΣΟΚ ώστε ο ΣΥΡΙΖΑ με τις συνιστώσες του να γυρίσουν πίσω στη κόλαση απ' όπου βγήκαν.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Ιούλ 2021, 00:09

Gherschaagk έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:58
Αγις έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:08
πληρωστε μαλακες γυφτουπερπαραγωγες με νταουλια κ τραπεζια μηνες μελιτος κ νεξτ ντευ βιντεο γιατι δεν εχετε τα αρχιδια να πειτε οχι σε σογια γυναικες και περιγυρο
Τα έχεις κάνει κι εσύ με την πρώτη αυτά, έτσι δεν είναι;
δεν καταλαβα τπτ - σπαστα κ ξαναριχτα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2021, 00:15

Δοκίμασα φιλότιμα, πολλές φορές, να μπω στο σκεπτικό του Μπογδάνου αλλά κατέστην αδύνατο.
Πιο πιθανό είναι να βγάλεις νόημα από λοταρία με τα γράμματα του αλφαβήτου.

Επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18204
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Ιούλ 2021, 00:19

MelidonisM έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:29
Στο γαλάζιο οι χώρες με υποχρεωτικό πολιτικό γάμο
Στο πράσινο όσες δέχονται πολιτικό & θρησκευτικό
Στο κόκκινο, μόνο με θρησκευτικό

[img]https://i.postimg.cc/RVHZhh0N/Marr ... .png[/img]
https://en.wikipedia.org/wiki/Civil_marriage
η ρωσια και η λατινικη αμερικη εχουν αναγνωρισει μονο πολιτικους γαμους;δεν ακουγεται λογικο
εκτος και αν βρισκομαστετην δεκαετια του 80

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιούλ 2021, 00:26

dotcom έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:43
Απορία που είχα πάντα: Οι Ρομά τι είδους γάμους κάνουν;
Υπερθετικού βαθμού θρησκευτικούς.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Ιούλ 2021, 00:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 14:34
Στην Κίνα η μόδα είναι 3 γάμοι. Ο πρώτος είναι πολιτικός, πας στο δημαρχείο, άντε να βγάλεις καμια φωτο.
Ο δεύτερος είναι "χριστιανικός", στην πραγματικότητα Χόλυγουντιανός, ο παπάς συνήθως δεν είναι καν ιερέας αλλά ηθοποιός. Ο τρίτος είναι παραδοσιακός Κινέζικος, εξαρτάται από την περιοχή αλλά βασικά η νύφη φοράει κόκκινο παραδοσιακό φόρεμα, γλέντι με φαγητό κλπ.

Καλά είμαστε εδώ ακόμα :003:
Στο δεύτερο γουρλώνουν και τα μάτια τους; Αυτό πώς να λέγεται άραγε; Whiteface?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24494
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπογδάνος εναντίον Βίβιαν Ευθυμιοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιούλ 2021, 00:29

Αγις έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:08
πληρωστε μαλακες γυφτουπερπαραγωγες με νταουλια κ τραπεζια μηνες μελιτος κ νεξτ ντευ βιντεο γιατι δεν εχετε τα αρχιδια να πειτε οχι σε σογια γυναικες και περιγυρο
Συμφωνώ απόλυτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών