Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Ιούλ 2021, 11:46

Πάντως στο γηροκομείο στο Βόλο δυστυχώς πέθανε μια που κόλλησε 96 χρονών πλήρως εμβολιασμένη. Και πριν αρχίσουν οι εμβολιολάγνοι τα γνωστά ναι ήταν 96, είχε υποκείμενα κτλ ναι οκ αλλά αυτό ισχύει για τους περισσότερους νεκρούς από τον covid εμβολιασμένους η μη. Τώρα αν κόλλησε από εμβολιασμένο ή ανεμβολίαστο ουδείς ξέρει πάντως στα κρούσματα στο προσωπικό υπήρχαν και εμβολιασμένοι και προσφάτως νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι. Ποιος κόλλησε ποιον ουδείς ξέρει. Και βλέπω σήμερα ιστορία για 45χρονο που πλήρως εμβολιασμένος μπήκε νοσοκομείο με βαριά πνευμονία. Και λέει οτι οι γιατροί του είπαν οτι να δεν είχε εμβολιαστεί θα πέθαινε. Βέβαια αυτό είναι μια εκδοχή (μπορεί και να συμβαίνει) αλλά πάλι μας δείχνει οτι υπάρχουν σοβαρές λοιμώξεις μετά από πλήρη εμβολιασμό και σε νέες ηλικίες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιούλ 2021, 11:47

hellegennes έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 23:19
Πρετεντέρης έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 23:04
hellegennes έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:52


Και κάτι ακόμα. Σ' αυτό το υποτιθέμενο υψηλό ποσοστό βασίστηκε όλη η ψεκασμένη παραφιλολογία για χτίσιμο ανοσίας αγέλης και ότι οι ανεμβολίαστοι αυξάνουν την πιθανότητα να εμφανιστεί μετάλλαξη. Αυτό με την σειρά του οδηγεί σε όλες αυτές τις διχαστικές παπαριές που προμοτάρονται, βάζοντας τον κόσμο να διαχωρίζεται σε εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους και συνιστώντας αφορμή για διακρίσεις.

Ενώ είναι φανερό ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί τέτοιο πράγμα, ότι οι εμβολιασμένοι πολλαπλασιάζουν εξίσου τον ιό και ότι η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος από εμβολιασμένο δεν είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με έναν ανεμβολίαστο.
Πώς εξηγείς την ύπαρξη μεταλλάξεων σε μη εμβολιασμενους πληθυσμούς;
Τι εννοείς πώς την εξηγώ; Οι μεταλλάξεις προκύπτουν όσο ο ιός κυκλοφορεί. Είναι το ίδιο πιθανό να προκύψει τόσο σε εμβολιασμένους όσο και σε ανεμβολίαστους.
Είναι απίθανο να προκύψει το ίδιο ιικό φορτίο στο ίδιο άτομο εμβολιασμένο και μη εμβολιασμένο.
Ο εμβολιασμένος ρίχνει κατακόρυφα το ιικό φορτίο σε περίπτωση που μολυνθεί.

Το ζητούμενο δεν είναι να διαχωρίσουμε τους ανθρώπους χρησιμοποιώντας τη φυσική τους κατάσταση, αλλά να επισημάνουμε ότι καθένας οφείλει να κάνει το καλύτερο που μπορεί για να είναι ασφαλέστερος για τον διπλανό του.
Αν κάποιος μπορεί να ρίξει το ιικό φορτίο στο 50%, ως εκεί μπορεί. Αν κάποιος μπορεί να το ρίξει στο 10% και δεν το κάνει, απλά δεν φροντίζει να είναι όσο ασφαλέστερος μπορεί για τον διπλανό του.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 21 Ιούλ 2021, 11:51

axilmar έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:37
GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 15:53
axilmar έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 12:50


Να μειωσεις το ιικο σου φορτιο ως ασυμπτωματικος ωστε να μην κολλας τους γυρω σου.
Εικόνα
Φυσικα και ειναι science, τα εμβολια οδηγουν το ανοσοποιητικο να καταπολεμα τους ιους.
Οι ασυμπτωματικοί κολλήσανε όλη την ανθρωπότητα, η σχετικά μεγάλη περίοδος πριν εμφανιστούν συμπτώματα παραμένει από τα τεράστια προβλήματα με την μετάδοση κόβιντ και ο λόγος για τα ολικά λοκνταουν, αντί π.χ. να απομονώνονταν μόνο όσοι έχουν πυρετό ή βήχουν.

Σε τι βαθμό μεταδίδουν οι εμβολιασμένοι στο μικρό διάστημα που φιλοξενούν τον ιό είναι ανοιχτό θέμα ακόμα νομίζω.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Ιούλ 2021, 11:52

stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
hellegennes έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 23:19
Πρετεντέρης έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 23:04


Πώς εξηγείς την ύπαρξη μεταλλάξεων σε μη εμβολιασμενους πληθυσμούς;
Τι εννοείς πώς την εξηγώ; Οι μεταλλάξεις προκύπτουν όσο ο ιός κυκλοφορεί. Είναι το ίδιο πιθανό να προκύψει τόσο σε εμβολιασμένους όσο και σε ανεμβολίαστους.
Είναι απίθανο να προκύψει το ίδιο ιικό φορτίο στο ίδιο άτομο εμβολιασμένο και μη εμβολιασμένο.
Ο εμβολιασμένος ρίχνει κατακόρυφα το ιικό φορτίο σε περίπτωση που μολυνθεί.

Το ζητούμενο δεν είναι να διαχωρίσουμε τους ανθρώπους χρησιμοποιώντας τη φυσική τους κατάσταση, αλλά να επισημάνουμε ότι καθένας οφείλει να κάνει το καλύτερο που μπορεί για να είναι ασφαλέστερος για τον διπλανό του.
Αν κάποιος μπορεί να ρίξει το ιικό φορτίο στο 50%, ως εκεί μπορεί. Αν κάποιος μπορεί να το ρίξει στο 10% και δεν το κάνει, απλά δεν φροντίζει να είναι όσο ασφαλέστερος μπορεί για τον διπλανό του.
Ο Βρετανός Τσιόδρας απάντησε σε αυτήν την ερώτηση πριν μια εβδομάδα τα εξης. Πριν την μετάλλαξη δέλτα ο πληρως εμβολιασμένος είχε 50% λιγότερες πιθανότητες να νοσήσει από τον ανεμβολίαστο. Και αν νοσούσε είχε 40% λιγότερες πιθανότητες να μεταδώσει. Με τη δέλτα μετάλλαξη άλλαξαν τα δεδομένα και δεν ξέρουμε πόσο είπε. Η δέλτα μετάλλαξη έχει πολύ μεγαλύτερο ιικο φορτίο σε σχέση με τις άλλες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιούλ 2021, 11:53

axilmar έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:35
hellegennes έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 17:12
Και οι άνω των 100 άνθρωποι είναι. Και οι άνω των 110. Αλλά έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να πεθάνουν από οτιδήποτε. Τι να κάνουμε;

Εμβολιάζονται και εύχεσαι να μην πεθάνουν τουλάχιστον απ' αυτό. :102:
Τι να κανουμε; να εμβολιαστουμε και εμεις για να μην τους κολλησουμε κατα λαθος.
Βλέπεις λοιπόν ότι δεν είναι οι "εμβολιασμένοι" που διαχωρίζουν τους ανθρώπους, αλλά οι αντιεμβολιαστές.
Σου λέει ο άλλος ότι "αν η φυσική σου κατάσταση δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ιό, ψόφα. Δεν έχει σημασία αν εγώ μπορώ να βοηθήσω."

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Ιούλ 2021, 12:03

hellegennes έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:55
Bill Hicks έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:48
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 22:00
Στην Κύπρο άρχισαν οι ψεκες να μπαίνουν 8ημερα φυλακές να στρώσουν, εδώ ποτέ; δηλαδή αν πήγαιναν δύο εβδομάδες μέσα ο χελης και τον αρισβιλα, δε θα βοηθούσε; να κάνουμε ένα γκάλοπ.



https://www.protothema.gr/greece/articl ... o-harvard/
:smt005:
Εν τω μεταξύ συνελήφθη για επεισόδια με επιθέσεις, μολότοφ και ξύλο σε αστυνομικούς. Αλλά ας πούμε καμμιά μαλακία για να περνάει η ώρα.
Αυτός απλώς στην κινητοποίηση ήταν, δεν ήταν ποτέ υπέρ των μπαχαλων. Απλά στοχοποιηθηκε πως τα υποκινητης ως διοργανωτής. Εσύ βέβαια δεν έχεις συμμετέχει ενεργά, αλλά ας προσέχεις. Για το καλό σου το λέω, γιατί έχεις και οικογένεια. Δεν θα ήταν ωραίο να δουν τον μπαμπά στη φυλακή. Λέω εγώ τώρα, μια έτσι τρελή πιθανότητα...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Ιούλ 2021, 12:07

Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:46
Πάντως στο γηροκομείο στο Βόλο δυστυχώς πέθανε μια που κόλλησε 96 χρονών πλήρως εμβολιασμένη. Και πριν αρχίσουν οι εμβολιολάγνοι τα γνωστά ναι ήταν 96, είχε υποκείμενα κτλ ναι οκ αλλά αυτό ισχύει για τους περισσότερους νεκρούς από τον covid εμβολιασμένους η μη. Τώρα αν κόλλησε από εμβολιασμένο ή ανεμβολίαστο ουδείς ξέρει πάντως στα κρούσματα στο προσωπικό υπήρχαν και εμβολιασμένοι και προσφάτως νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι. Ποιος κόλλησε ποιον ουδείς ξέρει. Και βλέπω σήμερα ιστορία για 45χρονο που πλήρως εμβολιασμένος μπήκε νοσοκομείο με βαριά πνευμονία. Και λέει οτι οι γιατροί του είπαν οτι να δεν είχε εμβολιαστεί θα πέθαινε. Βέβαια αυτό είναι μια εκδοχή (μπορεί και να συμβαίνει) αλλά πάλι μας δείχνει οτι υπάρχουν σοβαρές λοιμώξεις μετά από πλήρη εμβολιασμό και σε νέες ηλικίες.
Εγώ πάντως αν δε ζήσω τουλάχιστον 150 χρόνια, θα έχω γράψει ήδη μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας και θα γίνει χαμός. Κρίμα που δε θα έχω παιδιά, να κάνω μήνυση, για να τους πάρω και τα σωβρακα. Τι στο διάβολο τις έχουν τις νέες τεχνολογίες αν πεθαίνεις με νέο dna και τα λοιπά αν πεθαίνεις πριν τα 100.απατεωνες.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Ιούλ 2021, 12:16

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:07
Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:46
Πάντως στο γηροκομείο στο Βόλο δυστυχώς πέθανε μια που κόλλησε 96 χρονών πλήρως εμβολιασμένη. Και πριν αρχίσουν οι εμβολιολάγνοι τα γνωστά ναι ήταν 96, είχε υποκείμενα κτλ ναι οκ αλλά αυτό ισχύει για τους περισσότερους νεκρούς από τον covid εμβολιασμένους η μη. Τώρα αν κόλλησε από εμβολιασμένο ή ανεμβολίαστο ουδείς ξέρει πάντως στα κρούσματα στο προσωπικό υπήρχαν και εμβολιασμένοι και προσφάτως νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι. Ποιος κόλλησε ποιον ουδείς ξέρει. Και βλέπω σήμερα ιστορία για 45χρονο που πλήρως εμβολιασμένος μπήκε νοσοκομείο με βαριά πνευμονία. Και λέει οτι οι γιατροί του είπαν οτι να δεν είχε εμβολιαστεί θα πέθαινε. Βέβαια αυτό είναι μια εκδοχή (μπορεί και να συμβαίνει) αλλά πάλι μας δείχνει οτι υπάρχουν σοβαρές λοιμώξεις μετά από πλήρη εμβολιασμό και σε νέες ηλικίες.
Εγώ πάντως αν δε ζήσω τουλάχιστον 150 χρόνια, θα έχω γράψει ήδη μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας και θα γίνει χαμός. Κρίμα που δε θα έχω παιδιά, να κάνω μήνυση, για να τους πάρω και τα σωβρακα. Τι στο διάβολο τις έχουν τις νέες τεχνολογίες αν πεθαίνεις με νέο dna και τα λοιπά αν πεθαίνεις πριν τα 100.απατεωνες.
Nαι οκ πέθανε και ένας Βρετανός τουρίστας στην Κέρκυρα που ήταν 70 διπλά εμβολιασμένος. Μην ανοίγουμε πια τη ψεκοσυζήτηση για τα θύματα και πόσων χρονών είναι. Τα περισσότερα θύματα πάνω απο 65 είναι και με υποκείμενα από την αρχή το ξέρουμε αυτό. Για αυτό και η αποτελεσματικότητα του εμβολίου σε αυτές τις ηλικές κρίνεται. Δεν λέω οτι δεν είναι αποτελεσματικό βέβαια αλλά σίγουρα στους ηλικιωμένους θα δούμε πολλές break through infections.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2021, 12:18

stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
Είναι απίθανο να προκύψει το ίδιο ιικό φορτίο στο ίδιο άτομο εμβολιασμένο και μη εμβολιασμένο.
Ο εμβολιασμένος ρίχνει κατακόρυφα το ιικό φορτίο σε περίπτωση που μολυνθεί.
Not true.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2021, 12:20

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:03
Αυτός απλώς στην κινητοποίηση ήταν, δεν ήταν ποτέ υπέρ των μπαχαλων. Απλά στοχοποιηθηκε πως τα υποκινητης ως διοργανωτής. Εσύ βέβαια δεν έχεις συμμετέχει ενεργά, αλλά ας προσέχεις. Για το καλό σου το λέω, γιατί έχεις και οικογένεια. Δεν θα ήταν ωραίο να δουν τον μπαμπά στη φυλακή. Λέω εγώ τώρα, μια έτσι τρελή πιθανότητα...
Τα επεισόδια έγιναν κατά την διάρκεια της συγκέντρωσης. Και δεν έχω οικογένεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιούλ 2021, 12:21

hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:18
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:47
Είναι απίθανο να προκύψει το ίδιο ιικό φορτίο στο ίδιο άτομο εμβολιασμένο και μη εμβολιασμένο.
Ο εμβολιασμένος ρίχνει κατακόρυφα το ιικό φορτίο σε περίπτωση που μολυνθεί.
Not true.
Και "μπουγάτσα" να έγραφες, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 21 Ιούλ 2021, 12:27

Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:16
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:07
Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 11:46
Πάντως στο γηροκομείο στο Βόλο δυστυχώς πέθανε μια που κόλλησε 96 χρονών πλήρως εμβολιασμένη. Και πριν αρχίσουν οι εμβολιολάγνοι τα γνωστά ναι ήταν 96, είχε υποκείμενα κτλ ναι οκ αλλά αυτό ισχύει για τους περισσότερους νεκρούς από τον covid εμβολιασμένους η μη. Τώρα αν κόλλησε από εμβολιασμένο ή ανεμβολίαστο ουδείς ξέρει πάντως στα κρούσματα στο προσωπικό υπήρχαν και εμβολιασμένοι και προσφάτως νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι. Ποιος κόλλησε ποιον ουδείς ξέρει. Και βλέπω σήμερα ιστορία για 45χρονο που πλήρως εμβολιασμένος μπήκε νοσοκομείο με βαριά πνευμονία. Και λέει οτι οι γιατροί του είπαν οτι να δεν είχε εμβολιαστεί θα πέθαινε. Βέβαια αυτό είναι μια εκδοχή (μπορεί και να συμβαίνει) αλλά πάλι μας δείχνει οτι υπάρχουν σοβαρές λοιμώξεις μετά από πλήρη εμβολιασμό και σε νέες ηλικίες.
Εγώ πάντως αν δε ζήσω τουλάχιστον 150 χρόνια, θα έχω γράψει ήδη μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας και θα γίνει χαμός. Κρίμα που δε θα έχω παιδιά, να κάνω μήνυση, για να τους πάρω και τα σωβρακα. Τι στο διάβολο τις έχουν τις νέες τεχνολογίες αν πεθαίνεις με νέο dna και τα λοιπά αν πεθαίνεις πριν τα 100.απατεωνες.
Nαι οκ πέθανε και ένας Βρετανός τουρίστας στην Κέρκυρα που ήταν 70 διπλά εμβολιασμένος. Μην ανοίγουμε πια τη ψεκοσυζήτηση για τα θύματα και πόσων χρονών είναι. Τα περισσότερα θύματα πάνω απο 65 είναι και με υποκείμενα από την αρχή το ξέρουμε αυτό. Για αυτό και η αποτελεσματικότητα του εμβολίου σε αυτές τις ηλικές κρίνεται. Δεν λέω οτι δεν είναι αποτελεσματικό βέβαια αλλά σίγουρα στους ηλικιωμένους θα δούμε πολλές break through infections.
Ναι, όταν έφερες την 96χρονη, απλά αναπαράγεις την ψεκ λογική, πως ο ιός είναι γριπουλα της πλάκας. Αν πιστεύεις πως ο κορωνοιος δε σκοτώνει ετοιμοθάνατους αλλά και πολίτες που δε θα πέθαιναν από μια απλή γρίπη, τότε πρέπει να έχεις σοβαρά στοιχεία πως έχουμε μπρεικθρου. Μέχρι στιγμής πουθενά δεν έχουμε μεθ και θανάτους ανάλογους με τα προηγούμενα κύματα στην Ευρώπη. Επίσης εγώ έχω πει να μετράνε μόνο τους εμβολιασμενους για τις μεθ και τους θανάτους, γιατί μόνο αυτοί ενδιαφέρουν την κοινωνία, όπως κι εκείνους που δεν πρόλαβαν, αλλά η πρόταση που δεν έχει εισακουστεί, άρα ο καθένας λέει ότι θέλει. Άρθρα υπάρχουν πάντως και γι αυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Ιούλ 2021, 12:48

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:27
Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:16
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:07

Εγώ πάντως αν δε ζήσω τουλάχιστον 150 χρόνια, θα έχω γράψει ήδη μια ανακοίνωση διαμαρτυρίας και θα γίνει χαμός. Κρίμα που δε θα έχω παιδιά, να κάνω μήνυση, για να τους πάρω και τα σωβρακα. Τι στο διάβολο τις έχουν τις νέες τεχνολογίες αν πεθαίνεις με νέο dna και τα λοιπά αν πεθαίνεις πριν τα 100.απατεωνες.
Nαι οκ πέθανε και ένας Βρετανός τουρίστας στην Κέρκυρα που ήταν 70 διπλά εμβολιασμένος. Μην ανοίγουμε πια τη ψεκοσυζήτηση για τα θύματα και πόσων χρονών είναι. Τα περισσότερα θύματα πάνω απο 65 είναι και με υποκείμενα από την αρχή το ξέρουμε αυτό. Για αυτό και η αποτελεσματικότητα του εμβολίου σε αυτές τις ηλικές κρίνεται. Δεν λέω οτι δεν είναι αποτελεσματικό βέβαια αλλά σίγουρα στους ηλικιωμένους θα δούμε πολλές break through infections.
Ναι, όταν έφερες την 96χρονη, απλά αναπαράγεις την ψεκ λογική, πως ο ιός είναι γριπουλα της πλάκας. Αν πιστεύεις πως ο κορωνοιος δε σκοτώνει ετοιμοθάνατους αλλά και πολίτες που δε θα πέθαιναν από μια απλή γρίπη, τότε πρέπει να έχεις σοβαρά στοιχεία πως έχουμε μπρεικθρου. Μέχρι στιγμής πουθενά δεν έχουμε μεθ και θανάτους ανάλογους με τα προηγούμενα κύματα στην Ευρώπη. Επίσης εγώ έχω πει να μετράνε μόνο τους εμβολιασμενους για τις μεθ και τους θανάτους, γιατί μόνο αυτοί ενδιαφέρουν την κοινωνία, όπως κι εκείνους που δεν πρόλαβαν, αλλά η πρόταση που δεν έχει εισακουστεί, άρα ο καθένας λέει ότι θέλει. Άρθρα υπάρχουν πάντως και γι αυτό το θέμα.
Εγώ καμία λογική δεν αναπαράγω τα επίσημα στατιστικά δίνω που λένε οτι η συντριπτική πλειοψηφία των νεκρών είναι άνω των 65 η και με υποκείμενα. Μια γριπούλα σαφώς και δεν είναι γιατί η 96χρονη αν ήταν εμβολιασμένη με το εμβόλιο της γρίπης και κολλούσε γρίπη το χειμώνα το πιο πιθανό είναι να μην πέθαινε. Τώρα για άλλα που γράφεις ισχύουν μεν και έχουν παίξει φυσικά και κάποιο ρόλο τα εμβόλια για αυτό αλλά δεν είναι μόνο τα εμβόλια. Για αυτό περίμενε και τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο για περισσότερα συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Ιούλ 2021, 12:57

Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:48
Μια γριπούλα σαφώς και δεν είναι γιατί η 96χρονη αν ήταν εμβολιασμένη με το εμβόλιο της γρίπης και κολλούσε γρίπη το χειμώνα το πιο πιθανό είναι να μην πέθαινε.
Το εμβόλιο της γρίπης έχει μάλλον χαμηλότερη προστασία, κατά μο, ακόμα κ από αυτό του κορωνιου. Σε μια κακή χρόνια που δεν έχουν υπολογίσει καλά τα strain, μπορεί να μην ξεπερνάει κ το 35%

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9250
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 21 Ιούλ 2021, 13:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:57
Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:48
Μια γριπούλα σαφώς και δεν είναι γιατί η 96χρονη αν ήταν εμβολιασμένη με το εμβόλιο της γρίπης και κολλούσε γρίπη το χειμώνα το πιο πιθανό είναι να μην πέθαινε.
Το εμβόλιο της γρίπης έχει μάλλον χαμηλότερη προστασία, κατά μο, ακόμα κ από αυτό του κορωνιου. Σε μια κακή χρόνια που δεν έχουν υπολογίσει καλά τα strain, μπορεί να μην ξεπερνάει κ το 35%
Ναι πάντως δεν σου φαίνεται παράξενο το εμβόλιο κατά της γρίπης να έχει τόσο μικρή αποτελεσματικότητα στα strains και αυτό του κορωνοιού που έγινε σε χρονο ρεκόρ να έχει τόσο μεγάλη αποτελεσματικότητα? Η 96χρονη πάντως το πιο πιθανό είναι από γριπη να μην πέθαινε γιατί η γρίπη έχει πολύ μικρότερη θνητότητα από οτι ο covid, δεν το έγραψα δηλαδή για να συγκρίνω την αποτελεσματικότητα των 2 εμβολίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών