Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Περί αγνωστικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Ιούλ 2021, 13:54

stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 10:34
Alphabet έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 20:12
Νομιζω εχω πει πολλες φορες οτι δεν ειμαι αθεος. Αγνωστικιστης ειμαι, ητοι δεχομαι οτι μπορει να υπαρχει μια υπερφυσικη δυναμη (οχι ο Θεος, ειδικα της ΠΔ), αλλα μπορει και να μην υπαρχει.
Γνήσιος αγνωστικιστής με τη πλήρη έννοια του όρου είναι ο χριστιανός.
Για το χριστιανό, η γνώση Θεού είναι αδύνατη.
Ο Θεός βιώνεται. Δεν γνωρίζεται.
Ο άλλος "αγνωστικισμός" είναι μία υποκρισία προκειμένου να παρακαμφθεί τεχνικά η αναγκαιότητα επιχειρηματολογίας επάνω στον αθεϊσμό.
Ουτε μπορει να αποδειχθει η υπαρξη της, ουτε να καταρριφθει.
Τίποτα δεν αποδεικνύεται υπαρκτικά.
Οι υπάρξεις σημαίνονται, δεν αποδεικνύονται. Βάσει των υπαρκτικών σημάνσεων παράγονται οι λογικές αλληλεπιδράσεις που φτιάχνουν τα θεωρητικά πλαίσια.
Βεβαια το βαρος της αποδειξης για την υπαρξη μιας τετοιας δυναμης ειναι με το προσωπο που διατυπωνει τον ισχυρισμο οτι υπαρχει.
Για ποιο λόγο;
Κάθε ένας που παράγει οποιονδήποτε ισχυρισμό οφείλει να τον τεκμηριώνει, υπό τους ίδιους όρους.
Αν γράψω πχ. ότι εσύ δεν υπάρχεις, δεν σημαίνει ότι δεν έχω το βάρος της απόδειξης της ανυπαρξίας σου, κι ότι εσύ φέρεις το βάρος να αποδείξεις ότι υπάρχεις...

Αντίστοιχα, κάποιος που υποστηρίζει "μπορεί να συμβαίνει αυτό, μπορεί και το άλλο" οφείλει να τεκμηριώνει το πότε συμβαίνει αυτό και πότε το άλλο, και γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκεται στο στατιστικό μέσο των δύο καταστάσεων.
Επιπλεον μην ξεχνας οτι οταν ξεκινησα το διαβασμα ημουν χριστιανος, ασχετο αν εβαλα το καπελο του αμεροληπτου για να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει.
Το καπέλο δεν κάνει τον άθεο.
Τιμώ αθεϊστές για την προσφορά τους ακόμα και στο χριστιανισμό (πχ. Νίτσε).
Είναι σημαντικό για ένα χριστιανό να έχει απέναντί του αντίλογο, ώστε να αποφεύγει διολισθήσεις σε μονολόγους που παράγουν δράκους.
Ρε συ Stav σοβαρη συζητηση δεν μπορει να γινει μαζι σου και εχει διαπιστωθει απο τους περισσοτερους. Σοβαροφανη ναι, σοβαρη οχι.
Αστο...μετανοιωσα που την ξεκινησα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Ιούλ 2021, 14:07

nik_killthemall έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:42

..Η ταύτιση αυτών των δύο : ύπαρξης θεού - χαρακτηριστικών θεού, είναι παραδοσιακή προπαγανδιστική τακτική των θρησκειών στο πνεύμα ακριβώς της απάτης και του ψέματος που εγκρίνουν Παύλος, Χρυσόστομος, Ευσέβιος κλποι τιτάνες του χριστιανισμού ώστε να επιτευχθεί το μέγα καλό που καθαγιαζει κάθε απάτη, δηλ. ο προσυλητισμός.

Έτσι οποιαδήποτε ενθρησκη σοφιστεία για την ύπαρξη θεού (π.χ. δεν μπορείτε να αποδείξετε πως θεός δεν υπάρχει) την ταυτίζουν και για τα χαρακτηριστικά του θεού (αφού δεν μπορείτε να αποδείξετε πως δεν υπάρχει ο θεός, άρα ο θεός έχει αυτά τα χαρακτηριστικά που λέμε εμείς). ....
Αυτο ακριβως ειναι που με τρελαινει με ορισμενους χριστιανους εδω μεσα. Ξεκινας μια λογικη συζητηση, τους παραθετεις επιχειρηματα μεσα απο την Γραφη που ειναι η πηγη των παντων οσο αφορα τον χριστιανισμο και σου αρχιζουν μια ατελειωτη λογοδιαροια για το πως ειναι ο Θεος, τι σκεπτεται ο Θεος, τι θα μας κανει ο Θεος αναλογα με τις πραξεις μας, απο τι αποτελειται ο Θεος, πως ερμηνευται ο Θεος, ποτε θα ξαναερθει ο Θεος και παει λεγοντας, λες και ειναι κολλητοι φιλοι και τους λεει τα παντα. Και μετα νομιζουν οτι φερνουν ισχυρα επιχειρηματα παραθετοντας τους Πατερες, ενω η ιδια η εκκλησια διδασκει οτι ειναι αδυνατον το ανθρωπινο μυαλο να καταλαβει τον Θεο.
Τελικα οι Πατερες πρεπει να ηταν ή εξωγηινοι, ή απατεωνες (για καλο σκοπο ομως) :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Ιούλ 2021, 14:25

Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:38
Δεν αφορά κανέναν πόσο κράτησε η συνομιλία σας με τον Άλφα, στο τηλέφωνο.Ούτε οι περαιτέρω περιγραφές. Συν τοις άλλοις, δεν πήρες την άδειά του για να γράψεις τις λεπτομέρειες. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Είσαι φάουλ.
Αισθάνθηκα άβολα. Αν μου το έκανες, θα υπήρχε πρόβλημα.
Ευελπιστώ να το μαζέψεις και αν με το καλό βρεθούμε να πιούμε κανα τσίπουρο ήρεμα.
Φακελωμενους μας εχει ολους. :003:
Εδω κραταει σε αρχεια ολες τις συζητησεις μας τουλαχιστον απο το 2013. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Ιούλ 2021, 14:37

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:25
Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:38
Δεν αφορά κανέναν πόσο κράτησε η συνομιλία σας με τον Άλφα, στο τηλέφωνο.Ούτε οι περαιτέρω περιγραφές. Συν τοις άλλοις, δεν πήρες την άδειά του για να γράψεις τις λεπτομέρειες. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Είσαι φάουλ.
Αισθάνθηκα άβολα. Αν μου το έκανες, θα υπήρχε πρόβλημα.
Ευελπιστώ να το μαζέψεις και αν με το καλό βρεθούμε να πιούμε κανα τσίπουρο ήρεμα.
Φακελωμενους μας εχει ολους. :003:
Εδω κραταει σε αρχεια ολες τις συζητησεις μας τουλαχιστον απο το 2013. :lol:
Με χαλάει τα μάλα. Αισθάνομαι άβολα και σκέφτομαι πως θα πρέπει να είμαι τουλάχιστον ''σφίγγα'' στο λόγο μου και να μην ανοιχτώ περαιτέρω. Αυτό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Ιούλ 2021, 15:07

Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:37
Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:25
Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:38
Δεν αφορά κανέναν πόσο κράτησε η συνομιλία σας με τον Άλφα, στο τηλέφωνο.Ούτε οι περαιτέρω περιγραφές. Συν τοις άλλοις, δεν πήρες την άδειά του για να γράψεις τις λεπτομέρειες. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Είσαι φάουλ.
Αισθάνθηκα άβολα. Αν μου το έκανες, θα υπήρχε πρόβλημα.
Ευελπιστώ να το μαζέψεις και αν με το καλό βρεθούμε να πιούμε κανα τσίπουρο ήρεμα.
Φακελωμενους μας εχει ολους. :003:
Εδω κραταει σε αρχεια ολες τις συζητησεις μας τουλαχιστον απο το 2013. :lol:
Με χαλάει τα μάλα. Αισθάνομαι άβολα και σκέφτομαι πως θα πρέπει να είμαι τουλάχιστον ''σφίγγα'' στο λόγο μου και να μην ανοιχτώ περαιτέρω. Αυτό.
Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Ιούλ 2021, 15:12

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:07
Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:37
Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:25

Φακελωμενους μας εχει ολους. :003:
Εδω κραταει σε αρχεια ολες τις συζητησεις μας τουλαχιστον απο το 2013. :lol:
Με χαλάει τα μάλα. Αισθάνομαι άβολα και σκέφτομαι πως θα πρέπει να είμαι τουλάχιστον ''σφίγγα'' στο λόγο μου και να μην ανοιχτώ περαιτέρω. Αυτό.
Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.
Για να γράψω εδώ για τον Νάνδρο, του το είπα. Δεν το έπραξα τυχαία. Που είναι όντως ''αδερφός''. Αν τον ενοχλούσε δεν θα το έκανα.

Ξέρω πως καταλαβαίνεις.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 21 Ιούλ 2021, 16:04

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:07
nik_killthemall έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 12:42

..Η ταύτιση αυτών των δύο : ύπαρξης θεού - χαρακτηριστικών θεού, είναι παραδοσιακή προπαγανδιστική τακτική των θρησκειών στο πνεύμα ακριβώς της απάτης και του ψέματος που εγκρίνουν Παύλος, Χρυσόστομος, Ευσέβιος κλποι τιτάνες του χριστιανισμού ώστε να επιτευχθεί το μέγα καλό που καθαγιαζει κάθε απάτη, δηλ. ο προσυλητισμός.

Έτσι οποιαδήποτε ενθρησκη σοφιστεία για την ύπαρξη θεού (π.χ. δεν μπορείτε να αποδείξετε πως θεός δεν υπάρχει) την ταυτίζουν και για τα χαρακτηριστικά του θεού (αφού δεν μπορείτε να αποδείξετε πως δεν υπάρχει ο θεός, άρα ο θεός έχει αυτά τα χαρακτηριστικά που λέμε εμείς). ....
Αυτο ακριβως ειναι που με τρελαινει με ορισμενους χριστιανους εδω μεσα. Ξεκινας μια λογικη συζητηση, τους παραθετεις επιχειρηματα μεσα απο την Γραφη που ειναι η πηγη των παντων οσο αφορα τον χριστιανισμο και σου αρχιζουν μια ατελειωτη λογοδιαροια για το πως ειναι ο Θεος, τι σκεπτεται ο Θεος, τι θα μας κανει ο Θεος αναλογα με τις πραξεις μας, απο τι αποτελειται ο Θεος, πως ερμηνευται ο Θεος, ποτε θα ξαναερθει ο Θεος και παει λεγοντας, λες και ειναι κολλητοι φιλοι και τους λεει τα παντα. Και μετα νομιζουν οτι φερνουν ισχυρα επιχειρηματα παραθετοντας τους Πατερες, ενω η ιδια η εκκλησια διδασκει οτι ειναι αδυνατον το ανθρωπινο μυαλο να καταλαβει τον Θεο.
Τελικα οι Πατερες πρεπει να ηταν ή εξωγηινοι, ή απατεωνες (για καλο σκοπο ομως) :003:
Εμένα πλέον έχει σταματήσει να με τρελαίνει μαν, έχω πάρει απόφαση πως συζητώ με πολιτευτές του άφαντου θεού που ο σκοπός της συζήτησης για αυτούς, είναι εκ των πρωτέρων δεδομένος : να ερμηνεύσουμε, στρεβλώσουμε, αλλάξουμε, μεταστρέψουμε οτιδήποτε χρειαστεί, οσοδήποτε ακραίο κι αν είναι, ώστε να καταλήξουμε σε κάτι που ΔΕΝ θα εναντιώνεται στην ύπαρξη, στο ιερό, στο ηθικό, στο καλόν του άφαντου θεού. Παραλάβαμε χάος από τους προηγούμενους, λεφτά υπάρχουν κλπ δηλ. γνήσιοι πολιτικοί ...

Όλες οι θρησκείες στη πραγματικότητα εκφράζουν την ανθρωποκεντρική σύλληψη του σύμπαντος, και το μόνο για το οποίο ενδιαφέρονται οι άνθρωποι είναι το κατά πόσο με αυτή τη σύλληψη μπορούν να συναλλαχθούν, να αλληλεπιδράσουν, να προκριθούν ανάμεσα στους υπόλοιπους ανθρώπους, να δώσουν και να πάρουν.
Με ένα ασυνείδητο σύμπαν δεν μπορείς να ευρηματολογήσεις συναλλαγή ! Αντίθετα με ένα σύμπαν συγκεντρωμένο σε ΜΙΑ συνείδηση μπορείς ΚΑΙ να επινοήσεις μια χαρά την συναλλαγή και κυρίως μπορείς να πάρεις και την ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ της συναλλαγής, το μονοπώλιο, την μία απόλυτη αλήθεια του άφαντου θεού.

Η ανθρωποκεντρική σύλληψη του θεού και των χαρακτηριστικών θεού είναι τόσο συντριπτική που πιάνει ακόμα και την μορφή του "καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση" !

Ξέρουν όλα τα χαρακτηριστικά του, τα θαυματα του, τις επιθυμίες του, το πότε αισθάνεται οργή και χαρά, τι θέλει από τους ανθρώπους, ακόμα και ότι έχει ανθρωποκεντρική μορφή αλλααααααα όλα κι όλα, παρόλα αυτά είναι και γνήσιοι αγνωστικιστές όπως είπε κι ο πολιτικάντης πιο πάνω ... γελάνε και τα πόμολα ...

Το θέμα είναι αυτό που έγραψα και στον Άφαντο, πρέπει ένας θρήσκος να έχει πολλά κιλά μπολς ώστε να μπορέσει να αποστασιοποιηθεί από την πίστη του που είναι πράγμα προσωπικό, και να κάνει ψυχρή συζήτηση εκλογίκευσης αρχαίων κειμένων που αποτελεί αντικείμενο της σύγχρονης θρησκειολογίας.
Όσο οι αρχαίες αράδες ταυτίζονται από τον θρήσκο με την προσωπική του πίστη και τον θεό, και μόνο ότι υποδεικνύεις αντίφαση επισύρει για αυτόν βλασφήμια, ασέβεια, ακύρωση πίστης, ιερή οργή κλπ, επισύρει οπαδισμό ! Σε άλλες εποχές ο οπαδισμός αυτός ήταν το οξυγόνο για την διαιώνιση του θρησκευτικού οικοδομήματος, τώρα όμως όχι.

Προφανώς οι αρχαίες αράδες όταν διαβάζονται από άνθρωπο 2 χιλιετιών μετά, βρίθουν από αντιφάσεις, ασυνέπειες, παραλογισμούς, πρωτογονισμό, εγκλήματα κατά τις σύγχρονες αντιλήψεις, κλπ προδίδοντας πως είναι γραμμένα από ανθρώπινη διάνοια εκείνης της εποχής, αλλά όχι αυτό δεν είναι τεκμήριο πως γράφτηκαν από ανθρώπινη διάνοια, γιατί αν τις μεταστρέψουμε και τις διαστρέψουμε κατά περίσταση οι άνωθεν αντιφάσεις "άρρονται", παρότι έτσι μεταστραμένες γνωρίζουν πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τις συλλάμβαναν οι συγκαιρινοί του Χριστού οι οποίοι πρέπει να ήταν απλοί κομπάρσοι ...

Ξεχνάνε βέβαια πως στο παρόν τους κάποιον που θα τους έλεγε πως η απάτη είναι καλή αν πρόκειται να οδηγήσει σε έναν άγιο ιερό σκοπό (σε έναν προσυλητισμό π.χ.) δεν θα τον εμπιστεύονταν ούτε για να τους καθαρίσει τον κήπο ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 21 Ιούλ 2021, 16:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Περί αγνωστικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 21 Ιούλ 2021, 16:48

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:54
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 10:34
Alphabet έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 20:12
Νομιζω εχω πει πολλες φορες οτι δεν ειμαι αθεος. Αγνωστικιστης ειμαι, ητοι δεχομαι οτι μπορει να υπαρχει μια υπερφυσικη δυναμη (οχι ο Θεος, ειδικα της ΠΔ), αλλα μπορει και να μην υπαρχει.
Γνήσιος αγνωστικιστής με τη πλήρη έννοια του όρου είναι ο χριστιανός.
Για το χριστιανό, η γνώση Θεού είναι αδύνατη.
Ο Θεός βιώνεται. Δεν γνωρίζεται.
Ο άλλος "αγνωστικισμός" είναι μία υποκρισία προκειμένου να παρακαμφθεί τεχνικά η αναγκαιότητα επιχειρηματολογίας επάνω στον αθεϊσμό.
Ουτε μπορει να αποδειχθει η υπαρξη της, ουτε να καταρριφθει.
Τίποτα δεν αποδεικνύεται υπαρκτικά.
Οι υπάρξεις σημαίνονται, δεν αποδεικνύονται. Βάσει των υπαρκτικών σημάνσεων παράγονται οι λογικές αλληλεπιδράσεις που φτιάχνουν τα θεωρητικά πλαίσια.
Βεβαια το βαρος της αποδειξης για την υπαρξη μιας τετοιας δυναμης ειναι με το προσωπο που διατυπωνει τον ισχυρισμο οτι υπαρχει.
Για ποιο λόγο;
Κάθε ένας που παράγει οποιονδήποτε ισχυρισμό οφείλει να τον τεκμηριώνει, υπό τους ίδιους όρους.
Αν γράψω πχ. ότι εσύ δεν υπάρχεις, δεν σημαίνει ότι δεν έχω το βάρος της απόδειξης της ανυπαρξίας σου, κι ότι εσύ φέρεις το βάρος να αποδείξεις ότι υπάρχεις...

Αντίστοιχα, κάποιος που υποστηρίζει "μπορεί να συμβαίνει αυτό, μπορεί και το άλλο" οφείλει να τεκμηριώνει το πότε συμβαίνει αυτό και πότε το άλλο, και γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκεται στο στατιστικό μέσο των δύο καταστάσεων.
Επιπλεον μην ξεχνας οτι οταν ξεκινησα το διαβασμα ημουν χριστιανος, ασχετο αν εβαλα το καπελο του αμεροληπτου για να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει.
Το καπέλο δεν κάνει τον άθεο.
Τιμώ αθεϊστές για την προσφορά τους ακόμα και στο χριστιανισμό (πχ. Νίτσε).
Είναι σημαντικό για ένα χριστιανό να έχει απέναντί του αντίλογο, ώστε να αποφεύγει διολισθήσεις σε μονολόγους που παράγουν δράκους.
Ρε συ Stav σοβαρη συζητηση δεν μπορει να γινει μαζι σου και εχει διαπιστωθει απο τους περισσότερους. Σοβαροφανη ναι, σοβαρη οχι.
Αστο...μετανοιωσα που την ξεκινησα.
ΥΓ
τους περισσότερους
που τυχαίνει να θεωρούν τη φύση τους ανάξια (ή αδύναμη) για μια θέση στο επέκεινα.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί αγνωστικισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιούλ 2021, 19:33

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:54
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 10:34
Alphabet έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 20:12
Νομιζω εχω πει πολλες φορες οτι δεν ειμαι αθεος. Αγνωστικιστης ειμαι, ητοι δεχομαι οτι μπορει να υπαρχει μια υπερφυσικη δυναμη (οχι ο Θεος, ειδικα της ΠΔ), αλλα μπορει και να μην υπαρχει.
Γνήσιος αγνωστικιστής με τη πλήρη έννοια του όρου είναι ο χριστιανός.
Για το χριστιανό, η γνώση Θεού είναι αδύνατη.
Ο Θεός βιώνεται. Δεν γνωρίζεται.
Ο άλλος "αγνωστικισμός" είναι μία υποκρισία προκειμένου να παρακαμφθεί τεχνικά η αναγκαιότητα επιχειρηματολογίας επάνω στον αθεϊσμό.
Ουτε μπορει να αποδειχθει η υπαρξη της, ουτε να καταρριφθει.
Τίποτα δεν αποδεικνύεται υπαρκτικά.
Οι υπάρξεις σημαίνονται, δεν αποδεικνύονται. Βάσει των υπαρκτικών σημάνσεων παράγονται οι λογικές αλληλεπιδράσεις που φτιάχνουν τα θεωρητικά πλαίσια.
Βεβαια το βαρος της αποδειξης για την υπαρξη μιας τετοιας δυναμης ειναι με το προσωπο που διατυπωνει τον ισχυρισμο οτι υπαρχει.
Για ποιο λόγο;
Κάθε ένας που παράγει οποιονδήποτε ισχυρισμό οφείλει να τον τεκμηριώνει, υπό τους ίδιους όρους.
Αν γράψω πχ. ότι εσύ δεν υπάρχεις, δεν σημαίνει ότι δεν έχω το βάρος της απόδειξης της ανυπαρξίας σου, κι ότι εσύ φέρεις το βάρος να αποδείξεις ότι υπάρχεις...

Αντίστοιχα, κάποιος που υποστηρίζει "μπορεί να συμβαίνει αυτό, μπορεί και το άλλο" οφείλει να τεκμηριώνει το πότε συμβαίνει αυτό και πότε το άλλο, και γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκεται στο στατιστικό μέσο των δύο καταστάσεων.
Επιπλεον μην ξεχνας οτι οταν ξεκινησα το διαβασμα ημουν χριστιανος, ασχετο αν εβαλα το καπελο του αμεροληπτου για να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει.
Το καπέλο δεν κάνει τον άθεο.
Τιμώ αθεϊστές για την προσφορά τους ακόμα και στο χριστιανισμό (πχ. Νίτσε).
Είναι σημαντικό για ένα χριστιανό να έχει απέναντί του αντίλογο, ώστε να αποφεύγει διολισθήσεις σε μονολόγους που παράγουν δράκους.
Ρε συ Stav σοβαρη συζητηση δεν μπορει να γινει μαζι σου και εχει διαπιστωθει απο τους περισσοτερους. Σοβαροφανη ναι, σοβαρη οχι.
Αστο...μετανοιωσα που την ξεκινησα.
Ευτυχώς δηλαδή που μας βομβαρδίζετε με σοβαρότητα δύο τρία προφίλς, και κρατάμε τις ισορροπίες...
Η επιλογή σου να αποσυρθείς τεχνικά (δήθεν απόσυρση ελλείψει επιχειρημάτων) από το διάλογο δεν με απασχολεί. Δεν είσαι ούτε η αρχή ούτε το τέλος του.
Την ίδια κασέτα θα παίζεις στο επόμενο νήμα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 22 Ιούλ 2021, 03:27

Πασιφάη έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:38
O I έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 02:44

Για θύμησέ μου, πριν πόοοοσα χρόνια λέω ότι όταν κατέβω Αθήνα θα συναντηθούμε;
Εγω αυτό που θυμάμαι (δεν σβηνω ποτέ το ιστορικό κλήσεων από το τηλέφωνό μου), είναι ότι περίπου πριν 2-3 μήνες στο είπα στο μέιλ και μετά όταν μιλήσαμε για 19:42" όταν με πήρες τηλέφωνο στις 8 Ιουνίου στις 20:20' το απόγευμα.
Μάλλον έχεις και πρόβλημα μνήμης συν τοις άλλοις..
Εκτός αυτού, ξεχνάς ότι πέρσι τον Φεβρουάριο ήταν που κατέβηκα Αθήνα για τελευταί φορά για να θάψω τη μάνα μου. Μετά άρχισαν ι απαγορεύσεις μετακινήεων από νομό σε νομό κλπ. Άσε που δεν είχα λόγο να κατέβω Αθήνα από τότε.
Τώρα σου λέω ότι ΙΣΩΣ κατέβω Οκτώβρη - Νοέμβρη και μου λες "Ναι ενταξει...Για το κατεβασμα στην Αθηνα το ακουμε εδω και αρκετα χρονακια.."

Δεν αφορά κανέναν πόσο κράτησε η συνομιλία σας με τον Άλφα, στο τηλέφωνο.Ούτε οι περαιτέρω περιγραφές. Συν τοις άλλοις, δεν πήρες την άδειά του για να γράψεις τις λεπτομέρειες. Χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Είσαι φάουλ.
Αισθάνθηκα άβολα. Αν μου το έκανες, θα υπήρχε πρόβλημα.
Ευελπιστώ να το μαζέψεις και αν με το καλό βρεθούμε να πιούμε κανα τσίπουρο ήρεμα.
Τι να μαζέψω βρε Πασιφάη;
Δεν είμαι εγώ αυτός που πρωτο-αναφέρθηκε στο ότι έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο με τον Α.. αλλά ο ίδιος ο Α.. και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να πάρει καμία άδεια από εμένα όπως έκανες εσύ με Νάνδρο.

Να σου υπενθυμίσω κάτι που το γνωρίζεις κι εσύ επειδή μπήκες στη μέση για να ρίξεις τούς τόνους:
O I έγραψε:
12 Ιούλ 2021, 23:01
Alphabet έγραψε:
10 Ιούλ 2021, 15:26
O I έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 15:29

(Παράξενο.. που; χάθηκε ο Blackdog και όλως τυχαίως
εμφανίστηκες εσύ να μου απαντήσεις; :roll: )
Τέλος πάντων
Τωρα το προσεξα....
Με ξερεις πολλα χρονια και εχουμε μιλησει και τηλεφωνικα. Σε ειχα για
πολυ πιο σοβαρο και οχι τοσο κουτοπονηρο.
Λυπαμαι...Ειδικα για εσενα, λυπαμαι πολυ.
Αφού με ξέρεις τόσο καιρό και έχουμε μιλήσει και στο τηλέφωνο, γιατί δεν
με πήρες να με ρωτήσεις τι εννοώ;

Εκτός αυτού, τι εννοείς λέγοντας "Σε ειχα για πολυ πιο σοβαρο και οχι
τοσο κουτοπονηρο";



Αν υποθέτεις φίλε Α ότι εννοώ κάτι για διπλό νικνέιμ, υποθέτω, ξέχασες
να συμπληρώσεις ότι δεν με είχες και για τόσο ηλίθιο. έτσι;

Αν εννοείς κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά δεν σε είχα για τόσο κουτό να
νομίζεις ότι εννοώ αυτό.

Σε ΠΟΙΑ συντακτικά και άλλα προσωπικά στοιχεία γραφής και επιχειρημάτων
μοιάζεις με τον/την Blackdog ρε ΑΩ;
:smt017
SpoilerShow
Εκτός αυτού, όταν υπόσχεσαι κάτι, θεωρώ σωστό να κρατάς τις υποσχέσεις
σου και ξέρεις σε τι αναφέρομαι. :a108:
Αν δεν ξέρεις, πάρε με τηλέφωνο, αφού το ξέρεις, για να στο εξηγήσω.

Πάρε όσο βλέπεις ότι είμαι μέσα ή αύριο το βράδυ να σου εξηγήσω :102:
Και μια υπενθύμιση από το παλιό:
Ο.Ι. έγραψε:
Εικόνα
Βασικά, αυτό έχω να χωρίσω μαζί σου και είναι χαζομάρα σου να υποθέτεις, ενώ μπορείς να με ρωτήσεις άμεσα :lol:

ΥΓ
"ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει, καὶ τέξεται υἱόν" δε σημαίνει ότι έχει ήδη συλλάβει, αλλά: "Ιδού, η παρθένος θα συλλάβει στην κοιλία της και θα γεννήσει γιό"

:wave:

.,
...βλέπεις λοιπόν Πασιφάη ότι εδώ άλλος είναι φάουλ και δεν είδα να τον ελέγχεις όπως κάνεις τώρα με εμένα.
Εγώ να δεις πόσο άβολα αισθάνθηκα και τότε και τώρα.



Ξέρεις ότι σε εκτιμώ και το εννοώ. Εδώ όμως φάουλ είσαι εσύ καλή μου Πασιφάη.
Αν δεν είχε πρωτο-αναφερθεί ο Α... στο ότι έχει μιλήσει μαζί μου στο τηλέφωνο και μάλιστα, αθετώντας την υπόσχεση που μου έδωσε ότι δεν θα το έλεγε σε κανένα, όπως βλέπεις έκανε το αντίθετο τελείως.
Το είπε δημόσια :lol:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτε άλλο επ' αυτού.
Κρίνεται το πράγμα από μόνο του.


Αν όντως θέλεις κι εσύ να συναντηθούμε όταν κατέβω Αθήνα με τους άλλους δύο που έχω υπ' όψιν μου, Θα σε ειδοποιήσω όπως σου υποσχέθηκα

Τα λέμε

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 22 Ιούλ 2021, 03:53

stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 10:20
ΟΙ σε παρακαλώ να διαγράψεις τους χαρακτηρισμούς περί ψυχικής κατάστασης προς τον ΑΒ.
Δεν σου αρμόζουν και δεν αρμόζουν και στη συζήτηση.

Υπάρχουν καλύτερες εκφράσεις και πιο εύστοχες.
:wave:

Όλα τα υπόλοιπα τα γράφεις, γενικά, σωστά.
Τι να κάνω ρε Σταβ; :102:
Και γάιδαρος να ήμουν, με αυτά που διαβάζω, θα έσκαγα να παρ' ευχή :e040:

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 22 Ιούλ 2021, 04:04

Alphabet έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:19
O I έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 02:44
.....
Παρ' όλ' αυτά, εύχομαι να σ' έχει καλά ο Θεός που πιστεύω!
Καλό ξημερωμα
.....
Κραταω μονο αυτο το τελευταιο απο την απαντηση σου και σε ευχαριστω.
Να σ' εχει και σενα καλα.
Κι εγώ κρατάω μόνο αυτό ελπίζοντας να ρίξουμε τους τόνους φίλε Α..

Ευχαριστώ για τις ευχές

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 25 Ιούλ 2021, 12:03

O I έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 03:27

Αν δεν είχε πρωτο-αναφερθεί ο Α... στο ότι έχει μιλήσει μαζί μου στο τηλέφωνο και μάλιστα, αθετώντας την υπόσχεση που μου έδωσε ότι δεν θα το έλεγε σε κανένα, όπως βλέπεις έκανε το αντίθετο τελείως.
Το είπε δημόσια :lol:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω τίποτε άλλο επ' αυτού.
Κρίνεται το πράγμα από μόνο του.
Συνεχιζεις να με εκπλησσεις αρνητικα.
Γνωριζεις πολυ καλα για πιο θεμα σου υποσχεθηκα οτι δεν θα μιλησω και οτι ΔΕΝ ηταν το τηλεφωνημα. Την υποσχεση μου την εχω κρατησει ακεραιη.

Απο ποτε μια τηλεφωνικη συνομιλια με ενα συμφορουμιτη, ειδικα οταν τον γνωριζω για χρονια, πρεπει να κρατηθει μυστικη και μαλιστα να υποσχεθω οτι δεν θα την αναφερω;

Μην προσπαθεις να εντυπωσιασεις τον κοσμο και να ριχνεις τα βαρη στους αλλους, χωρις λογο.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 25 Ιούλ 2021, 12:09

O I έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 04:04

Κι εγώ κρατάω μόνο αυτό ελπίζοντας να ρίξουμε τους τόνους φίλε Α..

Ευχαριστώ για τις ευχές

:wave:

.,
Λυπαμαι αλλα οι τονοι δεν μπορουν να πανε πο κατω για μενα Ο.Ι.
Οταν ξεγραφω καποιον γιατι τον θεωρω ψευτικο, ειναι και το τελος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Ιούλ 2021, 20:15

Alphabet έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 12:09
O I έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 04:04

Κι εγώ κρατάω μόνο αυτό ελπίζοντας να ρίξουμε τους τόνους φίλε Α..

Ευχαριστώ για τις ευχές

:wave:

.,
Λυπαμαι αλλα οι τονοι δεν μπορουν να πανε πο κατω για μενα Ο.Ι.
Οταν ξεγραφω καποιον γιατι τον θεωρω ψευτικο, ειναι και το τελος.
Όταν λέω "ελπίζοντας να ρίξουμε τους τόνους" φίλε ΑΩ δεν εννοώ στην πραγματική ζωή.
Εξάλλου το ξεκαθάρισα αυτό:
O I έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 02:44
........
Άστο βρε Α..
Προφανώς έκανα λάθος με σένα που πίστεψα ότι διά ζώσης θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε καλύτερα.
Γράψε λάθος. Αν και στην αρχή, όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο, νόμιζα ότι το χάρηκες κι εσύ.
Τεσπα



Παρ' όλ' αυτά, εύχομαι να σ' έχει καλά ο Θεός που πιστεύω!
Καλό ξημερωμα

.,
Για εδώ, στο πχορουμ αναφέρθηκα.


Όπως καταλαβαίνεις, ούτε εγώ θα μπορούσα να διατηρώ προσωπική επικοινωνία με κάποιον που όλα τα διαστρέφει μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν διαφορετικά φρονήματα περί πίστεως.
Απλά με τέτοιους όρους είναι αδύνατη η προσωπική επικοινωνία.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών