Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιούλ 2021, 00:28

Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:56
Εγω αν κολλησω κορωνοιο και να μου χαριζουν ολες τις ΜΕΘ της χωρας δεν παω. Σε αρκετες η θνησιμοτητα κινειται απο 80%-100% και στις καλυτερες δεν πεφτει κατω απο 50%. Τα προβληματα στις ΜΕΘ ειναι δυο, οι ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις και οι ελλειψεις βασικων νοσηλευτικων ειδων οπως πιχι στο Αγρινιο που η θνησιμοτητα ειναι στο 100% και ο διοικητης της κλινικης καταγγελει οτι επι 10 χρονια ολες οι κυβερνησεις αδιαφορησαν να του στειλουν νοσοκομειακο υλικο που θα καλυψει στοιχεωδεις ελλειψεις.

Ειναι πολυ καλυτερο να πληρωσεις ενα γιατρο αδρα να σε παρακολουθει στο σπιτι σου και ταυτοχρονα να εχεις συσκευη οξυγονου (εγω εχω).

.
:o

Μαν τις αντιβιώσεις που θα σου δώσουν στο νοσοκομείο δεν μπορεί να σου τις δώσει κανένας ιδιώτης γιατρός. Δεν φτάνει αυτό, έχε υπόψιν σου πως το κόστος τους είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι μπορείς να φανταστείς. Για αυτό και δίδονται μόνο ενδονοσοκομειακά.

Εκτός κι αν νομίζετε κάποιοι πως θα το περάσετε με λίγο ορό γιατί το μόνο σας πρόβλημα είναι η αφυδάτωση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Ιούλ 2021, 00:31

OANNHSEA έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:58
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:22
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:13


Είδαμε πώς πήγαν τα αντισώματα των μη εμβολιασμένων στην Ινδία, τη Βρετανία, τη Βραζιλία κλπ.
Μας πήξατε στις μεταλλάξεις ρε Αρίστο.

Οσο περισσοτερες οι μεταλλαξεις τοσο αδυνατιζει ο ιος. Δεν ειμαι ομως καθολου σιγουρος οτι δεν παραγονται σαν αντιδραση στα εμβολια.

.
Τι γράφετε μωρέ;;; Που στο διάολο το είδατε αυτό γραμμένο;;; Ποιό αμόρφωτο καθίκι σας το είπε;;;
Οι ιοί εξελίσσονται μέσω του φορέα τους με τυχαίους τρόπους - εάν είναι πιο θανατηφόροι τότε μειώνεται η εξάπλωση τους, γιατί ο ιός θέλει να πολλαπλασιαστεί και όχι να σκοτώσει. Εάν λιγότερο θανατηφόρο το νέο στέλεχος, τότε θα επιβιώσει για ποιό μεγάλο χρονικό διάστημα.
Παράδειγμα ο έμπολα. Στην δυτική Αφρική είναι θανατηφόρος κατά 80% - στην ανατολική τα στελέχη του είναι κατά 30% θανατηφόρα. Γιατί; Μα γιατί ο ιός έχει περάσει πάνω από πολλές γενιές ανθρώπων και έχουν επιβιώσει τα στελέχη που έχουν τη μικρότερη θνησιμότητα!!!

Δεν έχει λοιπόν σημασία πόσες μεταλλάξεις κάνει ο ιός!!! Μπορεί να κάνει και τρισεκατομμύρια!!! Είναι η τυχαιότητα που οδηγεί σε ένα νέο θανατηφόρο στέλεχος...
Το ζήτημα λοιπόν είναι ότι όσο παραμένει ο ιός σε περιβάλλον ξενιστών και όσο παραμένει σε τοπική απομόνωση τόσο θα δημιουργεί νέα θανατηφόρα στελέχη!!!

Καταλάβετε το ρε άσχετοι: ακόμα και εάν εμβολιστείτε όλοι, νεκροί θα συνεχίσουν να υπάρχουν από τον ιό!!!
Και όσο παραμένει ο ιός στο γενικό περιβάλλον, μπορεί άμεσα να δημιουργηθεί μία νέα θανατηφόρα μετάλλαξη - και μετά φτου και από την αρχή!!!

ΥΓ
Και τα καθίκια, ειδικότερα της τηλεόρασης δεν έχουν πιάσει καν τομείς όπως "ιοί σε λήθαργο ή απομονωμένες κοινότητες του ιού"...
Σας λένε μόνο ότι ο ιός μπορεί να είναι σαν τη γρίπη - δεν σας έχει περάσει από το μυαλό τι εννοούν και γιατί δεν τον παρομοιάζουν με την ιλαρά;;;

.
:str8jack::str8jack::str8jack:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 22 Ιούλ 2021, 00:50

stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 21:40
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:35
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:24


Γνωστό από τη Βιολογία μας άλλωστε...


Εξασθενούν οι μεταλλάξεις τον Covid-19;

To γεγονός ότι το νέο κύμα επιδημίας στη Κίνα οφείλεται πιθανότατα σε μετάλλαξη του κορωνοϊού δεν χρειάζεται να μας πανικοβάλει. Ενδέχεται οι μεταλλάξεις να μετατρέψουν τον θανατηφόρο Covid-19 σε απλό κρυολόγημα.


https://www.dw.com/el/%CE%B5%CE%BE%CE%B ... a-53855566

.
Καταλαβαίνεις τί διαβάζεις ρε Αρίστο;

Διαβάζεις ένα άρθρο του Ιουνίου του 2020 το οποίο εκτιμούσε ότι η μετάλλαξη που επικράτησε το 2020 θα ήταν λιγότερο φονική από το αρχικό στέλεχος του 2003, το οποίο άφησε 774 θανάτους παγκοσμίως.

Εικόνα

Δηλαδή, το περισπούδαστο άρθρο αυτό σου έλεγε πέρυσι τέτοια εποχή, με τις φοβερές του αναλύσεις, να μην φοβάσαι τον COVID 19 γιατί οι νεκροί θα ήταν λιγότεροι από 774.
Οι νεκροί του στελέχους και των δικών του μεταλλάξεων είναι πλέον 4 εκατομμύρια
.

Το γεγονός ότι κάτι γράφτηκε στη DW δεν σημαίνει ότι είναι λογικό ή σωστό. Απλά οι εφημερίδες καταγράφουν όλες τις απόψεις για να μπορείς να τις αξιολογήσεις.
Εκ του αποτελέσματος, το άρθρο αυτό δεν είναι ούτε καν στην κατηγορία των σκουπιδιών, για να το περισυλλέξω ως γνωστός ρακοσυλλέκτης.
Αλλο αρθρο διαβαζεις ?
Το αρθρο ειναι ολοσωστο και ακριβεστατο σε οτι λεει και οχι σε αυτα που φανταζεσαι.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2021, 00:53

pikey25 έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:50
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 21:40
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:35




Εξασθενούν οι μεταλλάξεις τον Covid-19;

To γεγονός ότι το νέο κύμα επιδημίας στη Κίνα οφείλεται πιθανότατα σε μετάλλαξη του κορωνοϊού δεν χρειάζεται να μας πανικοβάλει. Ενδέχεται οι μεταλλάξεις να μετατρέψουν τον θανατηφόρο Covid-19 σε απλό κρυολόγημα.


https://www.dw.com/el/%CE%B5%CE%BE%CE%B ... a-53855566

.
Καταλαβαίνεις τί διαβάζεις ρε Αρίστο;

Διαβάζεις ένα άρθρο του Ιουνίου του 2020 το οποίο εκτιμούσε ότι η μετάλλαξη που επικράτησε το 2020 θα ήταν λιγότερο φονική από το αρχικό στέλεχος του 2003, το οποίο άφησε 774 θανάτους παγκοσμίως.

Εικόνα

Δηλαδή, το περισπούδαστο άρθρο αυτό σου έλεγε πέρυσι τέτοια εποχή, με τις φοβερές του αναλύσεις, να μην φοβάσαι τον COVID 19 γιατί οι νεκροί θα ήταν λιγότεροι από 774.
Οι νεκροί του στελέχους και των δικών του μεταλλάξεων είναι πλέον 4 εκατομμύρια
.

Το γεγονός ότι κάτι γράφτηκε στη DW δεν σημαίνει ότι είναι λογικό ή σωστό. Απλά οι εφημερίδες καταγράφουν όλες τις απόψεις για να μπορείς να τις αξιολογήσεις.
Εκ του αποτελέσματος, το άρθρο αυτό δεν είναι ούτε καν στην κατηγορία των σκουπιδιών, για να το περισυλλέξω ως γνωστός ρακοσυλλέκτης.
Αλλο αρθρο διαβαζεις ?
Το αρθρο ειναι ολοσωστο και ακριβεστατο σε οτι λεει και οχι σε αυτα που φανταζεσαι.
"Ο SARS-CoV του 2003 προκάλεσε «μόλις» 774 θύματα παγκοσμίως
Όλα δείχνουν ότι στην Κίνα έχουμε να κάνουμε με ένα μεταλλαγμένο κορωνοϊό, μιας και τα συμπτώματα είναι πιο ελαφρά. Δεν υπάρχει συνεπώς λόγος για πανικό. Μια μετάλλαξη δεν καθιστά απαραίτητα τον ιό πιο επικίνδυνο. Ίσως μάλιστα η μετάλλαξη να τον εξασθενήσει.


Το άρθρο βγήκε τον Ιούνιο του 2020.
Ένα χρόνο αργότερα μετράμε 4 εκατομμύρια νεκρούς από τη μετάλλαξη αυτή, δηλαδή τον Covid 19 (το αρχικό στέλεχος ήταν του 2003).
Θεωρείς ότι η εκτίμηση για λιγότερους από 700 νεκρούς, όταν ο απολογισμός μετρά ήδη 4 εκατομμύρια είναι έστω και απειροελάχιστα επιτυχημένη;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιούλ 2021, 01:11

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 17:52
hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 17:11
Περσινά, ξινά σταφύλια. Ακόμη δεν είχε τελειώσει το πρώτο κύμα και έβγαλαν αυτοί ότι έχει low mutation rate. Φυσικά διαψεύστηκαν.
Φυσικά άμα διαβάσουμε πέρα από το λινκ και μπορούμε να καταλάβουμε και τι διαβάζουμε:

SARS-CoV-2 encodes an exonuclease (ExoN) that participates in the genome error correction mechanism, resulting in a reduction in the mutation rate (~10−6 per site per cycle) compared to influenza (~3 × 10−5 per site per cycle), which lacks this mechanism.

Καταλαβαίνουμε νομίζω όλοι τη διαφορά ανάμεσα σε επιστήμονα που μιλάει με νόμους της βιολογίας και Χελληγενή που μιλάει με αποκυήματα της φαντασίας του.
Ε, ναι, άλλωστε στην πραγματικότητα δεν είχαμε 150 μεταλλαγμένα στελέχη σε έναν χρόνο κυκλοφορίας του κορωνοϊού. Θα κάνουν λάθος όλοι οι υπόλοιποι που τα θεωρούν μεταλλάξεις. :smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιούλ 2021, 01:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 18:27
hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 17:09
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:06
Μια αποτελεσματικότητα στον γενικό πληθυσμό τύπου 60% θα είναι εξαιρετική ΙΜΟ
Α, ψέκας κι εσύ.
Το σημαντικό είναι να μειωθούν οι θάνατοι και η πίεση στο ΕΣΥ. Υπό αυτήν την έννοια προσωπικά πιστεύω ότι και 35% προστασία, όπως συμβαίνει με το εμβόλιο της γρίπης σε μια πολύ κακή χρόνια (ίσως τη χειρότερη), κάτι είναι. Μακάρι να είχε 99.99% αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει σχεδόν με κανένα εμβόλιο.
Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι είναι και καλώς να το κάνουν όσοι το έχουν ανάγκη. Οι υπόλοιποι είναι αχρείαστο να το κάνουν, γιατί το επιχείρημα ότι με αυτόν τον τρόπο θα φτάσουμε σε ανοσία αγέλης είναι ψεκασμένο 100%.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 22 Ιούλ 2021, 01:22

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:53
pikey25 έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:50
stavmanr έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 21:40


Καταλαβαίνεις τί διαβάζεις ρε Αρίστο;

Διαβάζεις ένα άρθρο του Ιουνίου του 2020 το οποίο εκτιμούσε ότι η μετάλλαξη που επικράτησε το 2020 θα ήταν λιγότερο φονική από το αρχικό στέλεχος του 2003, το οποίο άφησε 774 θανάτους παγκοσμίως.

Εικόνα

Δηλαδή, το περισπούδαστο άρθρο αυτό σου έλεγε πέρυσι τέτοια εποχή, με τις φοβερές του αναλύσεις, να μην φοβάσαι τον COVID 19 γιατί οι νεκροί θα ήταν λιγότεροι από 774.
Οι νεκροί του στελέχους και των δικών του μεταλλάξεων είναι πλέον 4 εκατομμύρια
.

Το γεγονός ότι κάτι γράφτηκε στη DW δεν σημαίνει ότι είναι λογικό ή σωστό. Απλά οι εφημερίδες καταγράφουν όλες τις απόψεις για να μπορείς να τις αξιολογήσεις.
Εκ του αποτελέσματος, το άρθρο αυτό δεν είναι ούτε καν στην κατηγορία των σκουπιδιών, για να το περισυλλέξω ως γνωστός ρακοσυλλέκτης.
Αλλο αρθρο διαβαζεις ?
Το αρθρο ειναι ολοσωστο και ακριβεστατο σε οτι λεει και οχι σε αυτα που φανταζεσαι.
"Ο SARS-CoV του 2003 προκάλεσε «μόλις» 774 θύματα παγκοσμίως
Όλα δείχνουν ότι στην Κίνα έχουμε να κάνουμε με ένα μεταλλαγμένο κορωνοϊό, μιας και τα συμπτώματα είναι πιο ελαφρά. Δεν υπάρχει συνεπώς λόγος για πανικό. Μια μετάλλαξη δεν καθιστά απαραίτητα τον ιό πιο επικίνδυνο. Ίσως μάλιστα η μετάλλαξη να τον εξασθενήσει.


Το άρθρο βγήκε τον Ιούνιο του 2020.
Ένα χρόνο αργότερα μετράμε 4 εκατομμύρια νεκρούς από τη μετάλλαξη αυτή, δηλαδή τον Covid 19 (το αρχικό στέλεχος ήταν του 2003).
Θεωρείς ότι η εκτίμηση για λιγότερους από 700 νεκρούς, όταν ο απολογισμός μετρά ήδη 4 εκατομμύρια είναι έστω και απειροελάχιστα επιτυχημένη;
Πουθενα δε κανει τετοια εκτιμηση το αρθρο. Καμια εκτιμηση γενικοτερα δε κανει.
Το οτι ο sars cov2 θα εχει λιγοτερους νεκρους απο τον sars το εβγαλες απο το κεφαλι σου.
Παρολαυτα ηταν καθησυχαστικο, σε μια περιοδο παγκοσμιου πανικου.

" Μια μετάλλαξη δεν καθιστά απαραίτητα τον ιό πιο επικίνδυνο. Ίσως μάλιστα η μετάλλαξη να τον εξασθενήσει."
=
"Μια μεταλλαξη δεν καθιστα απαραιτητα τον ιο πιο ακινδυνο.Ισως μαλιστα η μεταλλαξη τον ενδυναμωσει"
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιούλ 2021, 01:22

Bill Hicks έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 19:21
Stalker έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 16:08
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 15:47
Αν υπαρξει ποτε ανοσια της αγελης θα οφειλεται στους ανεμβολιαστους που κολλησαν μαζικα και που απεκτησαν ετσι αντισωματα διαρκειας και οχι στους εμβολιασμενους που τα αντισωματα κρατανε τρεις μηνες συμφωνα με την τελευταια μελετη.

Γι' αυτο να λετε κανενα ευχαριστω στους αρνητες των εμβολιων γιατι η επιχειρηση ελευθεριας σας θα γινει απο αυτους.

.
Άμα περιμέναμε τις πουτάνες του ιού τους αντιβαξ για ανοσία αγέλης τώρα θα ήμασταν δεύτερη συνεχή χρονιά με τα νοσοκομεία μπλοκαρισμένα και τα νεκροτομεία γεμάτα, με κανένα 25% το πολύ αντισώματα με άγνωστη αποτελεσματικότητα σε μεταλλάξεις.
επίσης, σύμφωνα με τα δεδομένα από Αγγλία αυτό θα'παιρνε πρπ 10 χρόνια, υποθέτοντας σταθερή διασπορά.

Εικόνα
Ναι, πώς. Αν υποθέσεις ότι ο ιός έχει θνητότητα 2%. Στην πραγματικότητα βέβαια τα δεδομένα του CDC λένε 0,4%. Εξάλλου αυτός ο ρυθμός προϋποθέτει μεταδοτικότητα υποπολλαπλάσια της γρίπης.

Γενικά είναι λίγο ασύμβατα όλα αυτά που πιστεύετε ταυτόχρονα (κόντρα στα δεδομένα). Και ότι ο ιός έχει πολλαπλάσια μεταδοτικότητα από την γρίπη και ότι σε έναν ολόκληρο χρόνο έχει μεταδοθεί σε παρθένο πληθυσμό σε σημαντικά μικρότερο ποσοστό απ' ό,τι κολλάει ετησίως γρίπη και ότι έχει υψηλή θνητότητα.

Λογιστικά αυτός ο συνδυασμός δεν βγαίνει. Βέβαια ξέρω ότι η απάντησή σου θα είναι κάποιο μιμίδιο, διότι αυτό κάνεις όταν στερεύεις από απαντήσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιούλ 2021, 01:31

NewModelArmy έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 21:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:06
Arisvilla έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 13:02

Ναι πάντως δεν σου φαίνεται παράξενο το εμβόλιο κατά της γρίπης να έχει τόσο μικρή αποτελεσματικότητα στα strains και αυτό του κορωνοιού που έγινε σε χρονο ρεκόρ να έχει τόσο μεγάλη αποτελεσματικότητα? Η 96χρονη πάντως το πιο πιθανό είναι από γριπη να μην πέθαινε γιατί η γρίπη έχει πολύ μικρότερη θνητότητα από οτι ο covid, δεν το έγραψα δηλαδή για να συγκρίνω την αποτελεσματικότητα των 2 εμβολίων.
Δεν πιστεύω ότι έχει την αποτελεσματικότητα που διαφημίζουν οι εταιρείες. Δεν είμαι ανόητος. Κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει και με τις μεταλλάξεις, αλλά και με το άτομο. Θεωρώ πιθανότερο σε υγιή άτομα να έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα απ ότι σε κάποιον ανασοκατασταλμενο γερό. Μια αποτελεσματικότητα στον γενικό πληθυσμό τύπου 60% θα είναι εξαιρετική ΙΜΟ
Εγω το πιστευω.Εκτος αν και οι υπευθυνοι του Λος Αντελες πχ τα παιρνουν απο τον κτηνιατρο και παρουσιαζουν ψευτικα στοιχεια

Εικόνα
Όχι, εσύ τα βλέπεις λάθος. Η πλειονότητα αυτών των κρουσμάτων, νοσηλειών και θανάτων είναι από τον καιρό που σχεδόν το σύνολο του πληθυσμού ήταν ανεμβολίαστο.

Συγκρίνεις μήλα με μανταρίνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39332
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Ιούλ 2021, 04:37

Awesomatic έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 21:53
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:23
Awesomatic έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 20:22


Σου έχουν εξηγήσει ένα σωρό άτομα ότι το 85% στη Μύκονο αφορούσε μόνο τους (πολύ λίγους) μόνιμους κατοίκους και όχι τα 20 φορές περισσότερα άτομα που μαζεύονται εκεί το καλοκαίρι.

Θα το αγνοήσεις για 8382938η φορά;


Εσυ θα αγνοησεις την απαντηση μου οτι αυτοι που ηρθαν ως τουριστες υποχρεωτικα επρεπε να ειναι εμβολιασμενοι η να εχουν νοσησει η να εχουν περασει απο τεστ;

.
Καθόλου δεν θα το αγνοήσω. Μόλις παραδεχτείς το παραπάνω (ότι δηλαδή στη Μύκονο το 85% αφορά μόνο τους μόνιμους κατοίκους που είναι ελάχιστοι σε σχέση με το πόσοι βρίσκονται στο νησί το καλοκαίρι) θα σου απαντήσω και για αυτά που μόλις έγραψες σημείο σημείο.


Καλα τρελλα πουλας; Ποτε το αρνηθηκα αυτο για να χρειαζεται να το παραδεχτω;

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39332
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Ιούλ 2021, 04:40

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:28
Αρίστος έγραψε:
21 Ιούλ 2021, 14:56
Εγω αν κολλησω κορωνοιο και να μου χαριζουν ολες τις ΜΕΘ της χωρας δεν παω. Σε αρκετες η θνησιμοτητα κινειται απο 80%-100% και στις καλυτερες δεν πεφτει κατω απο 50%. Τα προβληματα στις ΜΕΘ ειναι δυο, οι ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις και οι ελλειψεις βασικων νοσηλευτικων ειδων οπως πιχι στο Αγρινιο που η θνησιμοτητα ειναι στο 100% και ο διοικητης της κλινικης καταγγελει οτι επι 10 χρονια ολες οι κυβερνησεις αδιαφορησαν να του στειλουν νοσοκομειακο υλικο που θα καλυψει στοιχεωδεις ελλειψεις.

Ειναι πολυ καλυτερο να πληρωσεις ενα γιατρο αδρα να σε παρακολουθει στο σπιτι σου και ταυτοχρονα να εχεις συσκευη οξυγονου (εγω εχω).

.
:o

Μαν τις αντιβιώσεις που θα σου δώσουν στο νοσοκομείο δεν μπορεί να σου τις δώσει κανένας ιδιώτης γιατρός. Δεν φτάνει αυτό, έχε υπόψιν σου πως το κόστος τους είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι μπορείς να φανταστείς. Για αυτό και δίδονται μόνο ενδονοσοκομειακά.

Εκτός κι αν νομίζετε κάποιοι πως θα το περάσετε με λίγο ορό γιατί το μόνο σας πρόβλημα είναι η αφυδάτωση.


Αν το κοστος για να παρω τις αντιβιωσεις ειναι να κολλησω ολες τις ενδονοσοκομειακες μολυνσεις που υπαρχουν τοτε ευχαριστω δεν θα παρω. Οι ΜΕΘ εχουν καταντησει στην Ελλαδα προθαλαμοι θανατου και βαζω στοιχημα οτι εχουν πολυ χειροτερα στατιστικα απο αλλες χωρες γιατι εκτος απο τις ενδονοσοκομειακες εχουν και καραμπινατες ελλειψεις σε βασικα ειδη οπως δειχνει η περιπτωση του νοσοκομειου Αγρινιου. Εχει ενδιαφερον επισης για την καταντια που εχει φτασει η χωρα οτι κανενα κομμα δεν θελει να θιξει το ζητημα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39332
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Ιούλ 2021, 04:44

Γιάννης έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:19
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:16
Όχι τέτοια, Γιάννη.
Εντάξει Σταύρο.

Αλλά πραγματικά, πρέπει να επιτραπεί να ανοίξει ξανά το νήμα με τις απίστευτες παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν.


Αν δεν ειχες νοημοσυνη κουβα θα καταλαβαινες πως ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο να ερθει η ανοσια απο αντισωματα ανεμβολιαστων που εχουν νοσησει παρα απο αντισωματα εμβολιασμενων που εχουν διαρκεια ζωης απο 3-6 μηνες. Ειδικα αν η Δελτα εχει δεκαπλασια μεταδοτικοτητα απο το αρχικο στελεχος, μην το κουραζουμε, τελικα ολοι θα κολλησουμε, και οι εμβολιασμενοι θα κολλησετε καθως στους μισους εχουν ηδη ληξει τα αντισωματα των εμβολιων και στους αλλους μισους θα ληξουν σε λιγους μηνες.

.

Γιάννης

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Ιούλ 2021, 06:36

Αρίστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 04:44
Γιάννης έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:19
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:16
Όχι τέτοια, Γιάννη.
Εντάξει Σταύρο.

Αλλά πραγματικά, πρέπει να επιτραπεί να ανοίξει ξανά το νήμα με τις απίστευτες παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν.

Αν δεν ειχες νοημοσυνη κουβα
Πάρε μου την κούραση, ψεκασμένο αποκαΐδι.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Ιούλ 2021, 06:55

Αρίστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 04:44
Γιάννης έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:19
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:16
Όχι τέτοια, Γιάννη.
Εντάξει Σταύρο.

Αλλά πραγματικά, πρέπει να επιτραπεί να ανοίξει ξανά το νήμα με τις απίστευτες παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν.


Αν δεν ειχες νοημοσυνη κουβα θα καταλαβαινες πως ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο να ερθει η ανοσια απο αντισωματα ανεμβολιαστων που εχουν νοσησει παρα απο αντισωματα εμβολιασμενων που εχουν διαρκεια ζωης απο 3-6 μηνες.
Θα μας καταγγείλουν οι φαρμακευτικές για διαφυγόντα κέρδη.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39332
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 22 Ιούλ 2021, 07:06

Γιάννης έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 06:36
Αρίστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 04:44
Γιάννης έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:19


Εντάξει Σταύρο.

Αλλά πραγματικά, πρέπει να επιτραπεί να ανοίξει ξανά το νήμα με τις απίστευτες παπαριές που δεν πρέπει να χαθούν.

Αν δεν ειχες νοημοσυνη κουβα
Πάρε μου την κούραση, ψεκασμένο αποκαΐδι.


Τσιμπα Πολακη.

1) Υπάρχει η όχι μελέτη που έγινε στους υγειονομικούς στην Ελλάδα που εμβολιάστηκαν Γενάρη-Φλεβάρη του 2021 ,η οποία δείχνει υψηλά αντισώματα τον πρώτο μήνα μετά και τη δεύτερη δόση (πχ 9.000) ,χαμηλότερα το 2ο μήνα (πχ 6.000) και πολύ χαμηλότερα τον τρίτο μήνα (πχ 1000);;;
Οι αριθμοί είμαι πραγματικοί και αντανακλούν την τάση στη συντριπτική πλειοψηφία των εμβολιασθεντων!
2) Αυτή η μελέτη η οποία έγινε ως πολυεθνική-πολυκεντρική και σε άλλες χώρες με τα ίδια αποτελέσματα δεν ήταν που έκανε τον κύριο Μπουρλα της Πφαιζερ να δηλώσει στο συνέδριο των Δελφων πως χρειάζεται και Τρίτη δόση στο οκτάμηνο και μετά μάλλον κάθε χρόνο;;;
Κάτι που επανέλαβε εχθές και η κυρία Παγώνη προετοιμάζοντας το έδαφος;;

https://www.thetoc.gr/politiki/article/ ... triotitas/

Ηδη η ελληνικη κυβερνηση προετοιμαζει τριτη δοση απο Σεπτεμβριο.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών