Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Ιούλ 2021, 21:16

Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:00
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:18
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 10:11


Με μηχανή του χρόνου έφτασες στο σήμερα; Που την βλέπεις την δεξιά στην Ελλάδα;
Παντού γύρω μου βλέπω ξεφτίλα. :102:
Διευκρίνισε. Ποιά είναι η δεξιά στην Ελλάδα του σήμερα;
Εσύ ας πούμε. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 22 Ιούλ 2021, 21:21

Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:10
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 12:25
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 12:03


Και γιατί αυτό εκφράστηκε μόνο σε συγκεκριμένα αθλήματα; Το έγραψα και παραπάνω.
Αυτό έχει να κάνει με τοπικούς, κοινωνικούς και ιστορικούς παράγοντες. Το ότι η Ορεστιάδα, ας πούμε, έχει παράδοση στο βόλεϊ, δεν σημαίνει ότι εκεί γεννιούνται βολεϊμπολίστες, αλλά ότι το βόλεϊ αναπτύχθηκε στην περιοχή λόγω ιστορικών συγκυριών.


Το ίδιο συμβαίνει στην Αγγλία με το ποδόσφαιρο και στην Ελλάδα με το μπάσκετ. Δεν γεννιούνται ποδοσφαιριστές στην Αγγλία ή μπασκετμπολίστες στην Ελλάδα. Η παράδοση και οι επιτυχίες καθορίζουν και την μετέπειτα εξέλιξη του σπορ


Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι οι πρώτες επιτυχίες ενός αθλητή επηρεάζουν τη μετέπειτα ιστορία του αθλήματος. Οι πρώτες επιτυχίες των μαύρων, συνεπώς, σε κάποια αθλήματα, που τους κατέστησαν διάσημους και πλούσιους τόσο ανάμεσα στην κοινότητα τους, όσο και διεθνώς, καθόρισαν και καθορίζουν τις αθλητικές επιλογές των νεαρών μαύρων λόγω μιμητισμού.

Έτσι, με γυμνό μάτι φαίνεται ότι οι μαύροι είναι καλοί σε συγκεκριμένα σπορ και αθλήματα και οι λευκοί σε άλλα. Με λεπτομερέστερη έρευνα ανακαλύπτεις τις ιστορικές συγκυρίες που οδήγησαν στην ανάπτυξη του αθλήματος.
Πόσο τοπικούς; Όλη η Δύση θεωρείται κάτι τοπικό;

Θα σου ξαναπώ για μιαν ακόμη φορά - το ότι άρχισες να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αριστερός δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσεις την κάθε καμμένη μαλακία της σύγχρονης αριστεράς. Το να προηγείται η ιδεολογία της προσωπικής άποψης είναι πηθικισμός. Το σωστό είναι να αποφασίζεις τι πιστεύεις με την λογική σου και η συνισταμένη των αποψεών σου μπορεί να δίνει κάποιο ιδεολογικό στίγμα, να είναι αποτέλεσμα όμως, όχι αίτιο. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;
Η Δύση έχει χίλιες δυο διαφορετικές παραδόσεις στα σπορ ανά χώρα και περιοχή. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Εξάλλου αυτό το η Δύση είναι όρος ομπρέλα.

Αυτοπροσδιορίζομαι ως αριστερός διότι δεν τρέφω πια αυταπάτες ότι έχω κοινά συμφέροντα με τον Κόκκαλη και τον Βαρδινογιάννη ή πόσο μάλλον με τον Μπέζος. Διότι συνειδητοποιήσα ότι ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα σαν όλα τα υπόλοιπα και που αργά ή γρήγορα θα ξεπεραστεί από την πραγματικότητα, όπως ξεπεράστηκαν η φεουδαρχία και η δουλοκτησία. Εκτός αυτού, στρώθηκα στο διάβασμα και έπαψα να καταπίνω αμάσητη την προπαγάνδα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 6032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 22 Ιούλ 2021, 22:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 16:08
omg kai 3 lol έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:39


Ε, πόσο σοβαρά να πάρεις έναν ακτιβισμό, που προκαλεί γέλωτα, αδιαφορία ή βαρεμάρα;

και που να φανταστεις ποιοι θιγονται και ποιοι κανουν συνεχως παραθεσεις και αναφορες με αυτον τον γελοιο και αδιαφορο ακτιβισμο! :a108:
:giggle:


:wave:
Μάθε να διαχωρίζεις τον γέλωτα από την προσωπική προσβολή και άρχισε μετά τα ψουψουψου.

Ε, κάποιες φάσεις κατοχυρώνονται ως αριστερίστικα γελοία σύμβολα και σαφέστατα προτίθεμαι να τις επαναλάβω.

Ξανά και ξανά. :)


Βάλε κι εσύ όποια δεξιά γελοία σύμβολα θέλεις.

Δεν έχω πρόβλημα με τις ισοπεδώσεις, αντιθέτως με χαλαρώνουν. :lol:

λογικο να σε χαλαρωνουν οι ισοπεδωσεις και οι γενικευσεις, αφου μεσω αυτων μπορεις και ξεγλυστρας

δεν εχω αναγκη να βαλω "δεξια" συμβολα δε με συγκινουν τετοια παιχνιδια,

την πορεια του Γιαννη την παρακολουθω εδω και χρονια κι εχω ξενυχτισει πολλες φορες για να δω τα παιχνιδια του

δε θα βγω να κανω τον καμποσο οτι μεκανε περηφανο ως ελληνα, ουτε για να την πω σε αριστερους και δεξιους, χαιρομαι γιατι μεσα απο τον αθλητισμο που ασχολουμαι και παρακολουθω πετυχε το ακατορθωτο, η ζωη του ειναι παραδειγμα προς μιμηση, για ταινια, για τις νεες γενιες σε εναν κοσμο που εχουν ισοπεδωθει τα παντα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Ιούλ 2021, 22:26

Δεν έχω δει ούτε ένα παιχνίδι του Ατετοκούμπο. Δεν μου αρέσει το μπάσκετ ούτε το ποδόσφαιρο βεβαίως. Δεν θεωρώ πάντως ο παλικάρι ότι διατίθεται για πολιτικό επιχείρημα. ότι είπε μαλακία ο τσιρίδας είναι άλλο. Από μόνο του το κρίνεις ως μαλακία. Δεν μεγαλώνει η μαλακία του επειδή έγινε καλός παίκτης ο Ατετοκούμπο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2021, 22:35

Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:16
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:00
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:18


Παντού γύρω μου βλέπω ξεφτίλα. :102:
Διευκρίνισε. Ποιά είναι η δεξιά στην Ελλάδα του σήμερα;
Εσύ ας πούμε. :102:
:lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιούλ 2021, 22:51

omg kai 3 lol έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 22:15

δε θα βγω να κανω τον καμποσο οτι μεκανε περηφανο ως ελληνα, ουτε για να την πω σε αριστερους και δεξιους, χαιρομαι γιατι μεσα απο τον αθλητισμο που ασχολουμαι και παρακολουθω πετυχε το ακατορθωτο, η ζωη του ειναι παραδειγμα προς μιμηση, για ταινια, για τις νεες γενιες σε εναν κοσμο που εχουν ισοπεδωθει τα παντα
Μα ούτε κι εμένα μ' έκανε περήφανη ως Ελληνίδα.
Απλώς χάρηκα ειλικρινά για τον ίδιο γιατί πραγματικά τον θεωρώ αξιόλογο και αξιαγάπητο άνθρωπο, πράγμα που είναι σπάνιος συνδυασμός.
Η Ελλάδα χρωστάει στον Γιάννη κι όχι ο Γιάννης στην Ελλάδα.
Το δικό του χρέος το ξεπλήρωσε με απίστευτη σεμνότητα και γενναιοδωρία, εδώ και χρόνια.
Gavalas for President! :grfl:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 22 Ιούλ 2021, 22:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 22:51
omg kai 3 lol έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 22:15

δε θα βγω να κανω τον καμποσο οτι μεκανε περηφανο ως ελληνα, ουτε για να την πω σε αριστερους και δεξιους, χαιρομαι γιατι μεσα απο τον αθλητισμο που ασχολουμαι και παρακολουθω πετυχε το ακατορθωτο, η ζωη του ειναι παραδειγμα προς μιμηση, για ταινια, για τις νεες γενιες σε εναν κοσμο που εχουν ισοπεδωθει τα παντα
Μα ούτε κι εμένα μ' έκανε περήφανη ως Ελληνίδα.
Απλώς χάρηκα ειλικρινά για τον ίδιο γιατί πραγματικά τον θεωρώ αξιόλογο και αξιαγάπητο άνθρωπο, πράγμα που είναι σπάνιος συνδυασμός.
Η Ελλάδα χρωστάει στον Γιάννη κι όχι ο Γιάννης στην Ελλάδα.
Το δικό του χρέος το ξεπλήρωσε με απίστευτη σεμνότητα και γενναιοδωρία, εδώ και χρόνια.

:goodpost:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 22 Ιούλ 2021, 23:11

Η οικογένεια Αντετοκούμπο είναι παράδειγμα προς μίμηση για κάθε νέα οικογένεια. Η οικογένεια Μητσοτάκη αντίθετα παράδειγμα προς αποφυγή. Καθένας διαλέγει τι Έλληνας θέλει να είναι και ποιανου τη σημαία θέλει να τιμά.
Ανεξαρτήτων επιτυχιών θέλω πολύ το παιδί μου να πάρει το παράδειγμα αυτής της οικογένειας στο θέμα δεσίματος, σεβασμού, ταπεινοφροσύνης και εργατικότητας.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 08:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:10
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 12:25


Αυτό έχει να κάνει με τοπικούς, κοινωνικούς και ιστορικούς παράγοντες. Το ότι η Ορεστιάδα, ας πούμε, έχει παράδοση στο βόλεϊ, δεν σημαίνει ότι εκεί γεννιούνται βολεϊμπολίστες, αλλά ότι το βόλεϊ αναπτύχθηκε στην περιοχή λόγω ιστορικών συγκυριών.


Το ίδιο συμβαίνει στην Αγγλία με το ποδόσφαιρο και στην Ελλάδα με το μπάσκετ. Δεν γεννιούνται ποδοσφαιριστές στην Αγγλία ή μπασκετμπολίστες στην Ελλάδα. Η παράδοση και οι επιτυχίες καθορίζουν και την μετέπειτα εξέλιξη του σπορ


Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι οι πρώτες επιτυχίες ενός αθλητή επηρεάζουν τη μετέπειτα ιστορία του αθλήματος. Οι πρώτες επιτυχίες των μαύρων, συνεπώς, σε κάποια αθλήματα, που τους κατέστησαν διάσημους και πλούσιους τόσο ανάμεσα στην κοινότητα τους, όσο και διεθνώς, καθόρισαν και καθορίζουν τις αθλητικές επιλογές των νεαρών μαύρων λόγω μιμητισμού.

Έτσι, με γυμνό μάτι φαίνεται ότι οι μαύροι είναι καλοί σε συγκεκριμένα σπορ και αθλήματα και οι λευκοί σε άλλα. Με λεπτομερέστερη έρευνα ανακαλύπτεις τις ιστορικές συγκυρίες που οδήγησαν στην ανάπτυξη του αθλήματος.
Πόσο τοπικούς; Όλη η Δύση θεωρείται κάτι τοπικό;

Θα σου ξαναπώ για μιαν ακόμη φορά - το ότι άρχισες να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αριστερός δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσεις την κάθε καμμένη μαλακία της σύγχρονης αριστεράς. Το να προηγείται η ιδεολογία της προσωπικής άποψης είναι πηθικισμός. Το σωστό είναι να αποφασίζεις τι πιστεύεις με την λογική σου και η συνισταμένη των αποψεών σου μπορεί να δίνει κάποιο ιδεολογικό στίγμα, να είναι αποτέλεσμα όμως, όχι αίτιο. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;
Η Δύση έχει χίλιες δυο διαφορετικές παραδόσεις στα σπορ ανά χώρα και περιοχή. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Εξάλλου αυτό το η Δύση είναι όρος ομπρέλα.

Αυτοπροσδιορίζομαι ως αριστερός διότι δεν τρέφω πια αυταπάτες ότι έχω κοινά συμφέροντα με τον Κόκκαλη και τον Βαρδινογιάννη ή πόσο μάλλον με τον Μπέζος. Διότι συνειδητοποιήσα ότι ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα σαν όλα τα υπόλοιπα και που αργά ή γρήγορα θα ξεπεραστεί από την πραγματικότητα, όπως ξεπεράστηκαν η φεουδαρχία και η δουλοκτησία. Εκτός αυτού, στρώθηκα στο διάβασμα και έπαψα να καταπίνω αμάσητη την προπαγάνδα.
Τη πάτησες σαν πρωτάρης και άφησες την μια προπαγάνδα για να πιάσεις την άλλη. Και δεν το πήρες είδηση.

Το ότι αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αριστερός σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετείς άκριτα ότι ασπάζεται η σύγχρονη δυτική αριστερά; Δική σου σκέψη δεν έχεις;

Όσο για τον καπιταλισμό, θα ξεπεραστεί όταν θα απαξιωθεί η εργασία, σε μερικές εκατοντάδες χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 08:52

Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:16
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 20:00
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:18


Παντού γύρω μου βλέπω ξεφτίλα. :102:
Διευκρίνισε. Ποιά είναι η δεξιά στην Ελλάδα του σήμερα;
Εσύ ας πούμε. :102:
Εγώ;

Εγώ είμαι ένα άτομο, ασήμαντος εντελώς. Μάλλον εννοούσες διαφορετικά πράγματα από αυτά που εννοούσα εγώ, μιλούσα για φορείς έκφρασης αυτού που ορίζεις σαν δεξιά, ότι κι αν είναι. Υπάρχει τέτοιο πράγμα;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20855
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 08:56

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Η Δύση έχει χίλιες δυο διαφορετικές παραδόσεις στα σπορ ανά χώρα και περιοχή. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Εξάλλου αυτό το η Δύση είναι όρος ομπρέλα.
Χρησιμοποιείς μια γενίκευση που δεν σημαίνει τίποτα για να ξεφύγεις, πράγμα που ισοδυναμεί με έμμεση παραδοχή λάθους.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 23 Ιούλ 2021, 11:23

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:02


Προσωπικά δεν έχω κάψει καμία σημαία, οποιασδήποτε χώρας.
Διόρθωσέ το.
Γενικα για τους αντιφα λεω.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15577
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 23 Ιούλ 2021, 11:27

Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 18:18
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 10:11
Χαοτικός έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 00:37
Η Ελλάδα θα πάει μπροστά μόνο αν εξαφανιστεί η δεξιά. Χρόνια κατάρα που βαραίνει τη πατρίδα μας.
Με μηχανή του χρόνου έφτασες στο σήμερα; Που την βλέπεις την δεξιά στην Ελλάδα;
Παντού γύρω μου βλέπω ξεφτίλα. :102:
Μάλλον έχει πολλούς καθρέφτες γύρω σου
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8604
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 23 Ιούλ 2021, 11:48

Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 19:57
axilmar έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:36
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 17:20
Όχι, έχει να κάνει με την οργάνωση ενός πλαισίου ασφάλειας από μια ομάδα ανθρώπων με κοντινό πολιτισμικό υπόβαθρο για να ζήσουν περισσότερο και καλύτερα. Προβλεψιμότητα, οικειότητα, συνεργασία.
Οχι λοιπον βιολογικη, αλλα κοινωνικη.
Το 'κοινωνική' βιολογικό είναι, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό είδος βάσει βιολογίας σε αντίθεση πχ με τις τίγρεις που είναι μοναχικές. Τα κοινωνικά είδη έχουν κάποιους μηχανισμούς ενσωματωμένους στην σκέψη τους (hardwired, όχι επίκτητους) που σχετίζονται με την συνεργασία και την συμβίωση.
Αρα γενετικο, εφοσον εχουν μηχανισμους ενσωματωμενους.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς λέτε να αισθάνονται σήμερα οι δεξιοί μετά την επιτυχία του Αντετοκούμπο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Ιούλ 2021, 11:57

Green Dragon έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 08:51
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Green Dragon έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 15:10


Πόσο τοπικούς; Όλη η Δύση θεωρείται κάτι τοπικό;

Θα σου ξαναπώ για μιαν ακόμη φορά - το ότι άρχισες να αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αριστερός δεν σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσεις την κάθε καμμένη μαλακία της σύγχρονης αριστεράς. Το να προηγείται η ιδεολογία της προσωπικής άποψης είναι πηθικισμός. Το σωστό είναι να αποφασίζεις τι πιστεύεις με την λογική σου και η συνισταμένη των αποψεών σου μπορεί να δίνει κάποιο ιδεολογικό στίγμα, να είναι αποτέλεσμα όμως, όχι αίτιο. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;
Η Δύση έχει χίλιες δυο διαφορετικές παραδόσεις στα σπορ ανά χώρα και περιοχή. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Εξάλλου αυτό το η Δύση είναι όρος ομπρέλα.

Αυτοπροσδιορίζομαι ως αριστερός διότι δεν τρέφω πια αυταπάτες ότι έχω κοινά συμφέροντα με τον Κόκκαλη και τον Βαρδινογιάννη ή πόσο μάλλον με τον Μπέζος. Διότι συνειδητοποιήσα ότι ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα σαν όλα τα υπόλοιπα και που αργά ή γρήγορα θα ξεπεραστεί από την πραγματικότητα, όπως ξεπεράστηκαν η φεουδαρχία και η δουλοκτησία. Εκτός αυτού, στρώθηκα στο διάβασμα και έπαψα να καταπίνω αμάσητη την προπαγάνδα.
Τη πάτησες σαν πρωτάρης και άφησες την μια προπαγάνδα για να πιάσεις την άλλη. Και δεν το πήρες είδηση.

Το ότι αυτοπροσδιορίζεσαι σαν αριστερός σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετείς άκριτα ότι ασπάζεται η σύγχρονη δυτική αριστερά; Δική σου σκέψη δεν έχεις;

Όσο για τον καπιταλισμό, θα ξεπεραστεί όταν θα απαξιωθεί η εργασία, σε μερικές εκατοντάδες χρόνια.
Μόνο τα στοιχεία λαμβάνω υπόψη μου. Και τα στοιχεία δεν είναι υπέρ σας.
Green Dragon έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 08:56
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 21:21
Η Δύση έχει χίλιες δυο διαφορετικές παραδόσεις στα σπορ ανά χώρα και περιοχή. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Εξάλλου αυτό το η Δύση είναι όρος ομπρέλα.
Χρησιμοποιείς μια γενίκευση που δεν σημαίνει τίποτα για να ξεφύγεις, πράγμα που ισοδυναμεί με έμμεση παραδοχή λάθους.
Εσύ χρησιμοποιείς τη γενίκευση και όχι εγώ. Εγώ είμαι αυτός που σου λέει ότι η Δύση διαθέτει χίλιες δυο παραδόσεις όχι μόνο στα σπορ αλλά σχεδόν στα πάντα. Για τα σπορ συγκεκριμένα, θα βρεις καλό Άγγλο ποδοσφαιριστή αλλά όχι μπασκετμπολίστα. Καλό Έλληνα μπασκετμπολίστα αλλά όχι ποδοσφαιριστή. Στα Βόρεια θα συναντήσεις παίκτες χόκεϊ επί πάγου, ενώ στη Μεσόγειο θα τους ψάχνεις με το κυάλι.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών