Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Αύγ 2018, 19:50

Δεν ξέρω κυνηγό να έχει τα σκυλιά μέσα στο σπίτι του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2018, 19:51

Μηχανικός έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:50
Δεν ξέρω κυνηγό να έχει τα σκυλιά μέσα στο σπίτι του.
Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα για εργαλεία.
Gavalas for President! :grfl:

_pavlos
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 15 Αύγ 2018, 08:52
Phorum.gr user: _pavlos

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από _pavlos » 20 Αύγ 2018, 19:56

arvanitis έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:56
Έχω αρχίσει να διαολίζομαι με τους φιλόζωους – ζωόφιλους ή όπως αλλοιώς θέλουν να αποκαλούνται.
Από τότε που βγήκε ο 4039/2014 για την προστασία των ζώων , η κάθε μια μαντάμ έχει άποψη – αξίωμα για το τι είναι κακοποίηση .
Μου ήρθε η άλλη να μου κάνει υπόδειξη ότι ο σκύλος μου είναι άγριος γιατί δεν τον βγάζω βόλτα και δεν κοινωνικοποιείται άρα είναι κακοποίηση ζώου
Ανεξάρτητα εάν εγώ κάθε βράδυ για 8 ώρες τον λύνω (τον Κανέλλο) και τρέχει σε ένα στρέμμα αυλή και με φυλάει κιόλας.
Δηλαδή για να καταλάβω
Αυτός που έχει ένα σκυλάκι κλεισμένο στο διαμέρισμά σε τέσσερις τοίχους ενάντια στην φύση του και το σέρνει δεμένο στους πέντε δρόμους δεν το κακοποιεί αλλά την μάρανε το παστούρωμα των κατσικιών τα οποία ευχαρίστως καταβροχθίζει.
Παίρνουν το σκυλί στο κρεβάτι τους ,η τρίχα καλύπτει τα πάντα και το φυλάνε και στο στόμα και αυτοί είναι καλοί ζωόφιλοι.
Εντέχνως προσπαθούν να περάσουν μια ολόκληρη κουλτούρα
Εκατό πεθάνανε στο Μάτι (και παιδάκια μικρά), το κακομοίρικο το σκυλάκι πάνω στο βράχο έγινε Viral. Μισανθρωπία είναι αυτό κυρίες και κύριοι ζωόφιλοι για να τελειώνουμε.
Πράγματι !
Μιλάμε πια για ζωοπληξία
Αυτό που γράφεις για το Μάτι το παρατήρησα και εγώ

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25434
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Αύγ 2018, 19:57

Μηχανικός έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:50
Δεν ξέρω κυνηγό να έχει τα σκυλιά μέσα στο σπίτι του.
και δεν θέλω να γνωρίσω και κανέναν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Αύγ 2018, 20:02

Beria έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:57
Μηχανικός έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:50
Δεν ξέρω κυνηγό να έχει τα σκυλιά μέσα στο σπίτι του.
και δεν θέλω να γνωρίσω και κανέναν
Μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά είναι στο dna του άντρα το κυνήγι. Τόσες χιλιάδες χρόνια το έκανε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2018, 20:03

_pavlos έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:56
arvanitis έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:56
Έχω αρχίσει να διαολίζομαι με τους φιλόζωους – ζωόφιλους ή όπως αλλοιώς θέλουν να αποκαλούνται.
Από τότε που βγήκε ο 4039/2014 για την προστασία των ζώων , η κάθε μια μαντάμ έχει άποψη – αξίωμα για το τι είναι κακοποίηση .
Μου ήρθε η άλλη να μου κάνει υπόδειξη ότι ο σκύλος μου είναι άγριος γιατί δεν τον βγάζω βόλτα και δεν κοινωνικοποιείται άρα είναι κακοποίηση ζώου
Ανεξάρτητα εάν εγώ κάθε βράδυ για 8 ώρες τον λύνω (τον Κανέλλο) και τρέχει σε ένα στρέμμα αυλή και με φυλάει κιόλας.
Δηλαδή για να καταλάβω
Αυτός που έχει ένα σκυλάκι κλεισμένο στο διαμέρισμά σε τέσσερις τοίχους ενάντια στην φύση του και το σέρνει δεμένο στους πέντε δρόμους δεν το κακοποιεί αλλά την μάρανε το παστούρωμα των κατσικιών τα οποία ευχαρίστως καταβροχθίζει.
Παίρνουν το σκυλί στο κρεβάτι τους ,η τρίχα καλύπτει τα πάντα και το φυλάνε και στο στόμα και αυτοί είναι καλοί ζωόφιλοι.
Εντέχνως προσπαθούν να περάσουν μια ολόκληρη κουλτούρα
Εκατό πεθάνανε στο Μάτι (και παιδάκια μικρά), το κακομοίρικο το σκυλάκι πάνω στο βράχο έγινε Viral. Μισανθρωπία είναι αυτό κυρίες και κύριοι ζωόφιλοι για να τελειώνουμε.
Πράγματι !
Μιλάμε πια για ζωοπληξία
Αυτό που γράφεις για το Μάτι το παρατήρησα και εγώ
Παίδες, ακόμη και ως ζωοπληξία να το δείτε, δεν είναι καθόλου προσβλητικό.

Σε σύγκριση με τους φερόμενους ως ανθρωπολάτρες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 20 Αύγ 2018, 20:04

Αίγαγρος έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:26
Αν αναλογιστούμε τι μουνόπανα υπάρχουν στην έλ κοινωνία, όπου καθημερινά ακούς για βασανισμούς ζώων, καθημερινά όμως,
η αντίδραση από τις φιλοζωϊκές κρίνεται από ανεπαίσθητη έως χλιαρή.
Εγώ πάλι, ακούω πιο συχνά γιαπαιδεραστες παρά για βασανιστές ζώων. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7474
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Αύγ 2018, 20:04

Είναι αηδιαστικοί οι άνθρωποι με τα γουτς γουτς στα ζώα ειδικά σε σκυλιά και γατιά
και αυτό πάλι με την δήθεν ανωτερότητα της γάτας είναι παλαβό από όποια πλευρά και να το κοιτάξει κάποιος
ο σκύλος είναι συλλογικός αγαπάει με πάθος δένεται με την αγέλη είτε ανθρώπων είτε ζώων και ενίοτε θυσιάζεται

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Αύγ 2018, 20:05

vagabondo έγραψε:
20 Αύγ 2018, 20:04
Εγώ πάλι, ακούω πιο συχνά γιαπαιδεραστες παρά για βασανιστές ζώων. :roll:
Έτσι είναι. :D

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 20 Αύγ 2018, 20:51

Μόδα(δυστυχώς) είναι θα περάσει,κάποια στιγμή θα βαρεθεί η κυρία να βγαίνει βόλτα ή η πιτσιρικά θα παρατήσει το ίνστα.Μέχρι τότε βέβαια θα ταλαιπωρηθούν πολλά ζωντανά.
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Αύγ 2018, 21:03

Δεν είναι μόδα και θα ενταθεί τα επόμενα χρόνια.
Όσο θα υπάρχουν πιο πολλοί άνθρωποι μόνοι, τόσο πιο πολλά ζώα θα χρειάζονται για παρέα.
Άνθρωποι μόνοι γιατί δεν έχουν παιδιά και εγγόνια. Μόνοι γιατί έδιωξαν τα παιδιά τους και τους συγγενείς τους. Μόνοι γιατί γιατί δεν υπάρχει η παλιά γειτονιά. Μόνοι γιατί τους φίλους τους βλέπουν μία φορά τον μήνα.

Άμα κάποιος είχε 8 παιδιά και μετά 40 εγγόνια, δεν χρειαζόταν σκύλους και γάτες για παρέα. Αυτό συνέβαινε τους προηγούμενους αιώνες.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 20 Αύγ 2018, 21:09

Εσύ πόσα παιδιά έχεις είπαμε;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14204
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Αύγ 2018, 21:16

Άλλο ζωόφιλος (έστω σκυλοφιλος), και άλλο κάτι ηλίθιοι και προβληματικοί που ασχολούνται όλη μέρα με σκύλους και γάτες. Τους ξέρετε, τους βλέπετε στο φέισμπουκ να ανεβάζουν 30 πόστς τη μέρα αγάπης στα ζώα και κατάρες/απειλές σε όσους τα πειράζουν η έστω δεν τα αγαπάνε αρκετά.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 20 Αύγ 2018, 21:25

Τα σκυλάκια τα σπάνε λέμε. Είχα γατάκι παλαιότερα αλλά και κουνέλα. Δεν είναι το ίδιο. Καλά με πουλάκια και τέτοια ούτε κάν. Εχω μια μικρή σκυλίτσα τώρα. Βασικά από το 2008. Τη Λίντα. Ντάξει ανεβαίνει στο κρεββάτι και τη φιλάω (όχι στο στόμα) αυτά είναι κλασσικά.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8596
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Αύγ 2018, 21:26

bizeli έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:14
OANNHSEA έγραψε:
20 Αύγ 2018, 19:04
Δεν είναι ζωόφιλοι - είναι σκυλολάτρες.
Αυτή η διαφορά είναι σημαντική...

.
Να σε ρωτήσω κάτι;
Γιατί είναι κακό κάποιος να αγαπάει μόνο τα σκυλιά και όχι όλα τα ζώα;

Το λες συνέχεια ως κάτι κακό και μεμπτό αυτό.
Ειλικρινής η απορία από ένα άτομο που αγαπάει όλα τα ζώα, παρόλα αυτά προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος έχει αδυναμία σε κάποιο συγκεκριμένο είδος.
Εσύ γιατί έχεις;
Όλα τα ζώα δεν είναι ίδια - π.χ. δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να του αρέσουν τρελά οι μπλε φάλαινες - ξέρεις όμως το γιατί;
Γιατί οι άνθρωποι έχουν ένα κενό στο λογισμικό τους: τους αρέσουν τα ζώα με τα οποία ή μπορούν να ταυτιστούν ή να γίνουν κομμάτι της ψυχολογίας τους - και φυσικά κανένας δεν μπορεί να ταυτιστεί με μία μπλε φάλαινα ή να την κάνει κομμάτι της ψυχολογίας του...

Με λίγα λόγια δεν μιλάμε για αδυναμία προς ένα ζώο, όταν πρόκειται για τους ψυχοπαθείς σκυλολάτρες.
Μιλάμε για κάτι πολύ σοβαρό από ψυχιατρικής άποψης.
Παρατήρησε κάτι απλό: όσοι είναι φανατικά υπέρ των σκυλιών δεν έχουν σε μεγάλη εκτίμηση τους ανθρώπους.
Θυμάσαι μήπως την περίπτωση που κάποιοι ανώμαλοι σκυλολάτρες έκαναν διαδήλωση μπροστά στο κατάστημα κάποιου που σκότωσε έναν σκύλο;
Μήπως είδες καμία διαδήλωση ενάντια π.χ. σε αυτούς που έκαιγαν με σίδερο μία γριά ή μήπως αυτούς που σκότωσαν βασανίζοντας ένα γέρικο ζευγάρι; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

Με λίγα λόγια μιλάμε ανοιχτά για ψυχασθενή άτομα τα οποία λόγω δικών τους ψυχολογικών προβλημάτων αποφεύγουν τους ανθρώπους και καταφεύγουν σε εκείνο το υποκείμενο το οποίο μπορεί να τους δώσει ότι δεν τους έδωσαν οι άνθρωποι σε υποκατάστατο. Τα ίδια αυτά ψυχανώμαλα άτομα πέρα από "αδυναμία" προς τα σκυλιά, δεν έχουν κανένα άλλο ενδιαφέρων προς τα υπόλοιπα ζώα, γιατί πολύ απλά δεν μπορούν τα υπόλοιπα ζώα να δώσουν σε αυτά τα άτομα το υποκατάστατα που χρειάζονται...

Καταλαβαίνεις τώρα;;;

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών