Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 26 Ιούλ 2021, 22:18

Αρίστος έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 19:47
Το Ισραηλ παει σε τριτη δοση ετσι κι αλλιως που ειναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την τωρινη ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ των εμβολιων. Γνωριζει το Ισραηλ οτι η πρωτη γενια εμβολιασμενων ηδη δεν εχει προστασια και οτι στους επομενους μηνες θα χαθει η προστασια και των υπολοιπων.

.
Οποιος θέλει να φυλαχτει από τον κορονοιο πρέπει να το πάρει χαμπάρι ότι πρέπει να εμβολιάζεται κάθε εξάμηνο. Επομένως μόνη ρεαλιστική λύση ο εμβολιασμός των παππουδων και των ευπαθών.
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2021, 22:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 13:37
Έχεις ξεφύγει. Συγκρίνεις το μέτρο της μάσκας που "δεν" λειτούργησε στο ευρύ κοινό, που ο κάθε ένας φόραγε όποια μάσκα γούσταρε, όπως γούσταρε και όπου γούσταρε, με την αναγκαιότητα των μασκών από γιατρούς και νοσηλευτές στα νοσοκομεία;
Όχι. Πώς σου ήρθε αυτή η μαλακία; Κόλλησες stavmanr και διαβάζεις ό,τι να 'ναι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2021, 22:54

Πρετεντέρης έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:03
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάνεις λάθος.

Και αυτό, γιατί εννοείται πως τα χρήματα από τους φόρους θα πάνε υποχρεωτικά στην εθνική και κοινωνική αλληλεγγύη, δηλ. σε κοινωφελείς σκοπούς. Πού θα πήγαιναν οι φόροι, στις διακοπές του Μητσοτάκη;
Αφενός ναι, εκεί πηγαίνουν, αλλά ας μην το θίξουμε αυτό το θέμα τώρα.

Άλλο οι κοινωφελείς σκοποί, π.χ. η χρηματοδότηση της παιδείας, της αστυνομίας, της δικαιοσύνης, της πυροσβεστικής, η κατασκευή δημοσίων έργων και άλλο το κοινωνικό κράτος, που αφορά κοινωνική αλληλεγγύη, αυτό δηλαδή στο οποίο αναφέρεται το άρθρο: την επιδότηση ενοικίου, τα κοινωνικά τιμολόγια ρεύματος, νερού, κτλ, τις κάρτες σίτισης, τα επιδόματα πολυτέκνων, τα επιδόματα αναπηρίας, τις συντάξεις χωρίς ένσημα (ναι, παίρνεις σύνταξη ακόμα κι αν δεν έχεις ούτε μια μέρα ασφάλισης) και άλλες κοινωνικές παροχές, που δεν αφορούν κοινή ωφέλεια αλλά παροχές αλληλεγγύης για ευαίσθητες ομάδες.

Αυτό σημαίνει αξίωση αλληλεγγύης. Ότι το κράτος μπορεί να διαθέτει πόρους για κοινωνική πολιτική, για να βοηθηθούν πληθυσμιακές ομάδες με λιγότερα προνόμια ή που έχουν πληγεί από φυσική καταστροφή ή που είναι μετανάστες (έχουν αιτηθεί άσυλο, κτλ).

Νομίζω ότι είναι σαφές πως πρόκειται για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.
Πρετεντέρης έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:03
Επειδή ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να λέει τόσο χοντρές παπαριές, συμβουλεύτηκε κάποιους Συνταγματολόγους, πριν το πει.
Σοβαρά, τώρα; Δηλαδή πριν πει ότι ο κορωνοϊός είναι ένας ιός αόρατος στο γυμνό μάτι συμβουλεύτηκε έστω και νηπιαγωγό, να του πει ότι δεν υπάρχουν ορατοί ιοί στο ανθρώπινο μάτι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2021, 22:58

axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 13:14
Δες την αύξηση των κρουσμάτων σε ΗΒ.
Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
Εάν δεν σου λέει τίποτα, δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Ιούλ 2021, 23:00

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 22:58
axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 13:14
Δες την αύξηση των κρουσμάτων σε ΗΒ.
Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
Εάν δεν σου λέει τίποτα, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Γιατί κουράζεσαι με τέτοια ρε μλκ κάθε μέρα και δεν συμμετέχεις σε χαλαρά νηματάκια; Τέχνες, Περί ανέμων, επιστημονικά :102:
Συμβουλή είναι βασικά, όχι ερώτηση.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιούλ 2021, 23:11

axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24

Δες την αύξηση των κρουσμάτων σε ΗΒ.
Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
τα κρουσματα στο ΗΒ πεφτουν συνεχως, 30% κατω σε σχεση με την προηγουμενη εβδομαδα και σε συνεχη πτωση


Εικόνα

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 26 Ιούλ 2021, 23:26

axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 11:10

Οσον αφορα το 'εμεις και εσεις', ναι υπαρχει πολωση, επειδη οποιος δεν φοραει μασκα και δεν εμβολιαζεται εμμεσως επηρεαζει την ζωη μου. Αμα δεν την επηρεαζε, δεν θα με ενδιεφερε, ας κοψουνε τον λαιμο τους. Απο την στιγμη ομως που την επηρεαζουν αρνητικα την ζωη μου, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ/ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, θα με βρισκουν απεναντι.
Όταν με το "εμείς" τοποθετείς τον εαυτό σου στην πλευρά της υπεροχής, ε, όσο να πεις ένα προβληματάκι υπάρχει.
Γιατί υπάρχουν εκατοντάδες άλλα πράγματα που ενδεχομένως πράττεις και επηρεάζουν αρνητικά άλλους.
Οπότε οι κομμένοι λαιμοί είναι νά 'χουμε να λέμε και να κοκορευόμαστε στα φόρα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Ιούλ 2021, 23:35

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:02
Οι ψεκ δεν είναι ακριβώς dream team ούτε άμεσα διαθέσιμοι: πρέπει να κυκλοφορούν με στολή αστροναύτη (που μειώνει τρομαχτικά την απόδοση) ή εναλλακτικά να κολλήσουν και να καταλάβουν ένα κρεββάτι για 2 μήνες αντί να το εξυπηρετούν. Δεν είναι σίγουρο ότι η εκπαίδευση που χρειάζονται οι αντικαταστάτες αντιπροσωπεύει μικρότερο κόστος για τη δυναμικότητα της μονάδας.

Επίσης ποιος ξέρει τι άλλη παπαριά θα κάνουν από τη στιγμή που πιστεύουν στα 5G, τα μαγνητικά τσιπάκια, τα αδρενοχρώμια κι όλα τα υπόλοιπα τραμπιλίκια. Στην εντατική είσαι στο απόλυτο έλεος της ομάδας που σε φροντίζει, σου κάνουν 1002 εξαιρετικά επικίνδυνα πράγματα που ακόμα και ένα καλοπροαίρετο λάθος του 1% ενδεχομένως θα αποβεί μοιραίο. Εμπιστεύεσαι να τα κάνει κάποιος που μπορεί να έχει αποφασίσει πως είσαι δρακονιανός εισβολέας; :)
Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2021, 23:43

Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35
Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες.
Επιδίδεται σε ένα νέο είδος πρόγνωσης, ονόματι colonmancy.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2021, 23:43

Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35

Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;

Γιατί άλλο το "πειραματικό" που γίνεται σε άσχετο χρόνο και άλλο σε περιόδους κρίσης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2021, 23:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:43
Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35

Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;
Κανείς δεν αρνείται πειραματικές θεραπείες σε ανίατες ασθένειες. Εντάξει, κάποιοι ίσως να μην ήθελαν, αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Ιούλ 2021, 23:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:43
Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35

Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;

Γιατί άλλο το "πειραματικό" που γίνεται σε άσχετο χρόνο και άλλο σε περιόδους κρίσης.
Υποθέτω πως τις αρνούνται πάνω τους, αλλά τις κάνουν στους ασθενείς που τις δέχονται.
Κάθε λογικός άνθρωπος αρνείται τις πειραματικές θεραπείες, εκτός αν νοσεί απο αυτό που υπόσχεται να θεραπεύσει η πειραματική θεραπεία και μάλιστα σε τελικό στάδιο χωρίς καμία ελπίδα.
Αλλιώς για ποιον λόγο να υποβληθεί;
Θα βάλεις εσύ μέσα σου την κάθε πειραματική θεραπεία ενώ δεν καίγεσαι να σωθείς, για να μελετήσει ο ερευνητής τις παρενέργειες που θα σου βγάλει, να τη διορθώσει και να διεκδικήσει λεφτα και βραβεία;
Εσύ τι κερδίζεις από όλο αυτό;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2021, 23:56

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:43
Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35

Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;
Κανείς δεν αρνείται πειραματικές θεραπείες σε ανίατες ασθένειες. Εντάξει, κάποιοι ίσως να μην ήθελαν, αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά;
Όχι, γιατί η βάση του σκεπτικού είναι ακριβώς η ίδια.

Το ζητούμενο στις ανίατες ασθένειες είναι η παράταση της ζωής (και της ποιότητας ζωής) για κάποιους μήνες ή χρόνια.

Η πειραματική θεραπεία, μπορεί όντως να επιφέρει καλό αποτέλεσμα αλλά μπορεί και να επιδεινώσει την υπάρχουσα κατάσταση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 00:05

Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:43
Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:35

Οι υγειονομικοί που αρνούνται να εμβολιαστούν, αρνούνται επειδή πρόκειται για πειραματικό εμβόλιο. Τα άκυρα που λες, δεν ξέρω πού τα διάβασες. Φέρε καμία πηγή αν θέλεις.
Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;

Γιατί άλλο το "πειραματικό" που γίνεται σε άσχετο χρόνο και άλλο σε περιόδους κρίσης.
Υποθέτω πως τις αρνούνται πάνω τους, αλλά τις κάνουν στους ασθενείς που τις δέχονται.
Κάθε λογικός άνθρωπος αρνείται τις πειραματικές θεραπείες, εκτός αν νοσεί απο αυτό που υπόσχεται να θεραπεύσει η πειραματική θεραπεία και μάλιστα σε τελικό στάδιο χωρίς καμία ελπίδα.
Αλλιώς για ποιον λόγο να υποβληθεί;
Θα βάλεις εσύ μέσα σου την κάθε πειραματική θεραπεία ενώ δεν καίγεσαι να σωθείς, για να μελετήσει ο ερευνητής τις παρενέργειες που θα σου βγάλει, να τη διορθώσει και να διεκδικήσει λεφτα και βραβεία;
Εσύ τι κερδίζεις από όλο αυτό;
Αυτό που κερδίζει ο οποιοσδήποτε ασθενής αν λειτουργήσει σ' αυτόν η θεραπεία.

Και αυτό που κερδίζει ο οποιοσδήποτε δυνητικά ασθενής αν μπορεί να προλάβει τις συνέπειες της χ ασθένειας.

Ε, αν είναι τόσο μαλάκας που προτιμά να μην κάνει κάτι για να μην πάρει λεφτά και βραβεία ο ερευνητής, τι να πω; Είναι κι αυτό μια επιλογή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 00:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:56
hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:43


Να υποθέσω ότι αρνούνται και τις πειραματικές θεραπείες;
Κανείς δεν αρνείται πειραματικές θεραπείες σε ανίατες ασθένειες. Εντάξει, κάποιοι ίσως να μην ήθελαν, αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά;
Όχι, γιατί η βάση του σκεπτικού είναι ακριβώς η ίδια.

Το ζητούμενο στις ανίατες ασθένειες είναι η παράταση της ζωής (και της ποιότητας ζωής) για κάποιους μήνες ή χρόνια.

Η πειραματική θεραπεία, μπορεί όντως να επιφέρει καλό αποτέλεσμα αλλά μπορεί και να επιδεινώσει την υπάρχουσα κατάσταση.
Δεν είναι ίδια η βάση του σκεπτικού. Θα ήταν ίδια εάν ο κορωνοϊός ήταν π.χ. η ευλογιά. Εδώ όμως στην μια έχεις μια προτεινόμενη θεραπεία που μπορεί να σου επεκτείνει την ζωή σε σχέση με βέβαιο θάνατο, και στην άλλην το πειραματικό εμβόλιο μιας ασθένειας με θνητότητα ίδιας κλίμακας με την γρίπη. Ξέρεις, τον ιό για τον οποίο εσύ δεν θες να κάνεις εμβόλιο, γιατί «δεν αρρωσταίνεις» (το ανοσοποιητικό σου την κάνει κομματάκια την πόρνη την γρίπη).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών