Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιούλ 2021, 22:54

Η συνεργασία που τα σπάει είναι αυτή. :lol:
Russia approves testing combination of Sputnik and AstraZeneca COVID-19 vaccines
Russian health officials have approved testing a combination of the Sputnik V and Oxford-AstraZeneca COVID-19 vaccines.

The Russian-developed jab will be mixed with the British-Swedish shot in a small study, according to the country’s registry of approved clinical trials.

The Ethical Committee at Russia's health ministry had suspended the approval process in May, and requested additional information.

But on Monday, the Russian Direct Investment Fund welcomed the decision to go ahead with clinical trials.

The research, which is set to end in March 2022, will enroll 150 volunteers and look at how a combination of the two vaccines triggers an immune response. The study will be conducted in five medical facilities in Moscow and St. Petersburg, the Fund added.


The developers of Sputnik V proposed combining the shots to AstraZeneca in November, suggesting it could increase the effectiveness of the British vaccine. AstraZeneca also announced a study to test the combination in December.

Both vaccines use similar technology, employing a harmless virus to deliver genetic material from the spike protein of COVID-19 into the body, which then prompts an immune response.

According to the official Twitter account of Sputnik V, the approval for the "vaccine cocktail trial" comes as similar studies are taking place in Azerbaijan, Argentina, and United Arab Emirates.

Researchers in Britain have also been testing whether combining AstraZeneca’s vaccine with other products, including the vaccines made by Pfizer-BioNTech and Moderna, is safe and effective.

Early results have shown that combining AstraZeneca's jab with the Pfizer-BioNTech vaccine produces a strong immune response.

The World Health Organization has said it’s likely that mixing and matching different COVID-19 vaccines probably works, but more data is needed to be certain.


https://www.euronews.com/2021/07/27/rus ... 9-vaccines

Υπέκυψε και η ορθοδοξία στα τσιπάκια.

Τα βλογημένα εμβόλια, ένα πράμα. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιούλ 2021, 23:03

Leporello έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:49
Ενα από τα σημεία που λες ότι είσαι δήθεν δικαιωμένος είναι ψέμμα. Δεν έλεγες στην αρχή ότι κάποια στιγμή θα εμφανισθεί μία μετάλλαξη που θα δυσκολευτούν να την αντιμετωπίσουν τα εμβόλια. Το τι θα γινόταν στο μέλλον κανείς δεν το ήξερε. Ισως να εμφανιζόταν και μετάλλαξη απέναντι στην οποία η αποτελεσματικότητα θα ήταν 0. Ελεγες ότι η στατιστική μελέτη τής Pfizer είναι γιά τον πούτσο και ότι η πραγματική αποτελεσματικότητα δεν είναι 95% αλλά 60%
Έγραψα από την αρχή ότι δεν αναμένεται να έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από τα εμβόλια της γρίπης, δηλαδή 40-60%, το ότι τόσο το έκοψα είναι της φαντασίας σου. Επειδή δεν θυμάσαι δεν σημαίνει ότι θα σε αφήνω να επαναλαμβάνεις μαλακίες.

Και είπα πολλές φορές ότι χρειάζεται μελέτη τουλάχιστον έτους για να ξέρεις την αποτελεσματικότητα σε βάθος έτους ΚΑΙ γιατί πρέπει να παρακολουθήσεις πώς θα εξελιχθεί η ανοσολογική απόκριση ΚΑΙ γιατί όλοι οι ιοί μεταλλάσσονται διαρκώς και το να εξετάσεις τι γίνεται σε ένα στιγμιότυπο είναι απάτη.
Leporello έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:49
Ακόμη και όταν έγινε η ευρύτατη μελέτη της Μακάμπη, είπες ότι μπορεί να είναι και ... κακοσχεδιασμένη. (Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την γελοιότητα αυτής τής δήλωσης, δεν στέκεις καλά στα μυαλά σου).
Έχεις κατασκευάσει στο μυαλό σου διάφορα φανταστικά πράγματα. Μία φορά στην ιστορία του φόρουμ έχω χρησιμοποιήσει αυτήν την λέξη και ήταν για το μνημόνιο.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο γελοίο είναι να επινοείς πράγματα που δεν ειπώθηκαν, δεν στέκεις καλά στα μυαλά σου.

Άλλος ένας συνδυασμός μυθευμάτων και μνημονικού της πούτσας, λοιπόν, γιατί δεν μπορείς να παραδεχτείς ότι είχα δίκιο για την αποτελεσματικότητα και τώρα τα γυρίζεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιούλ 2021, 23:18

hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:29
stavmanr έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:27
Τι λες βρε συ; Έλεος.
Σε λίγο θα μας λες ότι οι νεκροί από τροχαία είναι νεκροί που τους αποδίδεται θάνατος από τροχαία, ενώ στην πραγματικότητα δεν αποδεικνύεται.
Όταν βγάλει στοιχεία η ΕΛΣΤΑΤ με τα πιστοποιητικά θανάτων, τα ξαναλέμε. Το κακό είναι ότι δεν αναμένεται φέτος.
Πάντως, προς το παρόν, από 4 γνωστούς που πέθαναν από Covid έχω δει 3 πιστοποιητικά θανάτου.
Του τέταρτου δεν έτυχε.
Στο ένα που έχω πρόχειρο μάλιστα στον υπολογιστή μου, γράφει

ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ: Καταπληξία. Πολυοργανική ανεπάρκεια. Λοίμωξη από Covid19.

Είναι η περίπτωση που ο άνθρωπος κυριολεκτικά έλιωσε μέσα στο νοσοκομείο. 50 ετών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιούλ 2021, 23:24

Από του 93 οι 4 είναι γνωστοί σου; Α, όχι, μιλάς για 50χρονο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 28 Ιούλ 2021, 23:30

Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:51
vagabondo έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:39
Otto Weininger έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:28


Κουρασατε με τα μονοκλωνικά. Ειλικρινά.
Μονοκλωνικά αντισώματα: Update
Αυτά που έλεγε ο Κούβελας στο παρά πέντε, το παρουσιάζεις ως απντέητ, και πέντε; :lol:
Για δείξε μου που τα έλεγε αυτά ο Κουβελας.
Παντού. Γράψε Κούβελας μονοκλωνικά στο youtube και άκου.
Το θέμα είναι τι έλεγες εσύ για τα μονοκλωνικά και οι άλλοι "μη ψεκασμένοι" του πχώρουμ.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Ιούλ 2021, 23:39

hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:37
Leporello έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:32
hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:28
Φυσικά και μπορεί να την εξηγήσει, αν έπεσε ο μέσος όρος ηλικίας αυτών που κάνουν τεστ.
Δεν είναι αυτό που ισχυρίσθηκε ο Κούβελας. Εκείνο που ισχυρίσθηκε είναι ότι εμφανίζεται αύξηση του ποσοστού των κρουσμάτων σε νέους, επειδή γίνενται περισσότερα τεστ. Και όσον αφορά εκείνο που λες εσύ, έχεις κάποια ένδειξη ότι έπεσε ο μέσος όρος ηλικίας αυτών που κάνουν τεστ; Τεκμηρίωσέ το.
Είπα ότι μπορεί να την εξηγήσει. Αν ισχύει δεν το ξέρω γιατί δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Το υποπτεύομαι όμως, εξαιτίας των αυξημένων απαιτήσεων σε τεστ για μετακινήσεις, διακοπές και λοιπές αιτίες. Ταυτόχρονα μειώθηκαν τα λοιπά τεστ, αφού διαρκώς έπεφταν τα κρούσματα.
Αν δεν ξέρεις, δεν μιλάς. Γιατί διαφορετικά, και αν βέβαια ήμουν χάχας σαν εσένα, τίποτα δεν θα με εμπόδιζε να πώ κι'εγώ ότι μιά χαρά εξηγείται η πτώση του μέσου όρου ηλικίας των ασθενών, από το ότι οι μεγαλύτερες ηλικίες έχουν εμβολιασθεί σε μεγαλύτερο ποσοστό απ'ό,τι οι μικρότερες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιούλ 2021, 23:42

Leporello έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:39
hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:37
Leporello έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 22:32
Δεν είναι αυτό που ισχυρίσθηκε ο Κούβελας. Εκείνο που ισχυρίσθηκε είναι ότι εμφανίζεται αύξηση του ποσοστού των κρουσμάτων σε νέους, επειδή γίνενται περισσότερα τεστ. Και όσον αφορά εκείνο που λες εσύ, έχεις κάποια ένδειξη ότι έπεσε ο μέσος όρος ηλικίας αυτών που κάνουν τεστ; Τεκμηρίωσέ το.
Είπα ότι μπορεί να την εξηγήσει. Αν ισχύει δεν το ξέρω γιατί δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Το υποπτεύομαι όμως, εξαιτίας των αυξημένων απαιτήσεων σε τεστ για μετακινήσεις, διακοπές και λοιπές αιτίες. Ταυτόχρονα μειώθηκαν τα λοιπά τεστ, αφού διαρκώς έπεφταν τα κρούσματα.
Αν δεν ξέρεις, δεν μιλάς.
Τότε μην μιλάς κι εσύ, γιατί ούτε εσύ έχεις στοιχεία και είπες «δεν μπορεί να την εξηγήσει» και σου απάντησα ότι μπορεί, λες μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Ιούλ 2021, 23:48

hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:24
Από του 93 οι 4 είναι γνωστοί σου; Α, όχι, μιλάς για 50χρονο.
Ναι. Γράφω για τα αναγραφόμενα αίτια θανάτου που τόσο περιμένεις να βρεις στην ΕΛΣΤΑΤ.
3 στους 4 γνωστούς μου νεκροί με αιτία θανάτου COVID-19. Του τέταρτου δεν το είδα.
Υποθέτω ότι όταν βγουν τα αποτελέσματα της ΕΛΣΤΑΤ με όλα αυτά μέσα, θα γράφεις ότι η ΕΛΣΤΑΤ δεν ξέρει τί της γίνεται...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιούλ 2021, 00:00

stavmanr έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:48
hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:24
Από του 93 οι 4 είναι γνωστοί σου; Α, όχι, μιλάς για 50χρονο.
Ναι. Γράφω για τα αναγραφόμενα αίτια θανάτου που τόσο περιμένεις να βρεις στην ΕΛΣΤΑΤ.
3 στους 4 γνωστούς μου νεκροί με αιτία θανάτου COVID-19. Του τέταρτου δεν το είδα.
Υποθέτω ότι όταν βγουν τα αποτελέσματα της ΕΛΣΤΑΤ με όλα αυτά μέσα, θα γράφεις ότι η ΕΛΣΤΑΤ δεν ξέρει τί της γίνεται...
Όχι, θα αποδεχτώ ότι είναι έτσι, εφόσον αυτό λένε τα πιστοποιητικά τους. Μέχρι τότε, δεν είναι επιβεβαιωμένοι νεκροί.-

Προς το παρόν μένουμε με το ότι ακόμα και είναι και οι 93 νεκροί από covid, συνεχίζει να είναι από τις πιο σπάνιες αιτίες θανάτου στου 0-39.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Ιούλ 2021, 00:03

hellegennes έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:00
stavmanr έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:48
hellegennes έγραψε:
28 Ιούλ 2021, 23:24
Από του 93 οι 4 είναι γνωστοί σου; Α, όχι, μιλάς για 50χρονο.
Ναι. Γράφω για τα αναγραφόμενα αίτια θανάτου που τόσο περιμένεις να βρεις στην ΕΛΣΤΑΤ.
3 στους 4 γνωστούς μου νεκροί με αιτία θανάτου COVID-19. Του τέταρτου δεν το είδα.
Υποθέτω ότι όταν βγουν τα αποτελέσματα της ΕΛΣΤΑΤ με όλα αυτά μέσα, θα γράφεις ότι η ΕΛΣΤΑΤ δεν ξέρει τί της γίνεται...
Όχι, θα αποδεχτώ ότι είναι έτσι, εφόσον αυτό λένε τα πιστοποιητικά τους. Μέχρι τότε, δεν είναι επιβεβαιωμένοι νεκροί.-
Και ποιος νομίζεις ότι βγάζει τα πιστοποιητικά θανάτου; Ο Δήμαρχος;
Οι γιατροί που δηλώνουν και στον ΕΟΔΥ τους ίδιους θανάτους.
Προς το παρόν μένουμε με το ότι ακόμα και είναι και οι 93 νεκροί από covid, συνεχίζει να είναι από τις πιο σπάνιες αιτίες θανάτου στου 0-39.
Προς το παρόν βλέπουμε ότι 93 νέοι άνθρωποι έσβησαν λόγω Covid, ενώ πιθανότατα θα μπορούσαν να το γλιτώσουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιούλ 2021, 00:16

Και 600 νέοι άνθρωποι από τροχαία, ενώ θα μπορούσαν να το γλυτώσουν. Έτσι είναι η ζωή. Ας απαγορέψουμε λοιπόν τις μετακινήσεις με ΙΧ για να μην έχουμε τέτοια.
stavmanr έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:03
Και ποιος νομίζεις ότι βγάζει τα πιστοποιητικά θανάτου; Ο Δήμαρχος;
Οι γιατροί που δηλώνουν και στον ΕΟΔΥ τους ίδιους θανάτους.
Οι οδηγίες μέχρι στιγμής είναι να δηλώνονται όλοι όσοι πέθαναν ενώ ήταν θετικοί στον κορωνοϊό, όχι όσοι πέθαναν από κορωνοϊό. Υπάρχει καλός λόγος που γίνεται αυτό, αλλά βγάζεις λάθος συμπέρασμα σ' αυτήν την βάση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Ιούλ 2021, 00:19

hellegennes έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:16
Και 600 νέοι άνθρωποι από τροχαία, ενώ θα μπορούσαν να το γλυτώσουν. Έτσι είναι η ζωή. Ας απαγορέψουμε λοιπόν τις μετακινήσεις με ΙΧ για να μην έχουμε τέτοια.
Μόνος σου το σκέφτηκες;
Εδώ μιλάμε για μέτρα προστασίας. Αν αυτοί οι 600 σκοτώθηκαν επειδή δεν φορούσαν ζώνη ασφαλείας, ως αντιζωνιστές δηλαδή, σαφώς και θα έπρεπε να συζητάμε για την ηλιθιότητα που κυκλοφορεί εκεί έξω με αποτέλεσμα να χάνονται τσάμπα τόσες ανθρώπινες ζωές.

Εδώ, χάνουμε ακόμη και νέους ανθρώπους επειδή φοβήθηκαν το ...τσίμπημα.
stavmanr έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:03
Και ποιος νομίζεις ότι βγάζει τα πιστοποιητικά θανάτου; Ο Δήμαρχος;
Οι γιατροί που δηλώνουν και στον ΕΟΔΥ τους ίδιους θανάτους.
Οι οδηγίες μέχρι στιγμής είναι να δηλώνονται όλοι όσοι πέθαναν ενώ ήταν θετικοί στον κορωνοϊό, όχι όσοι πέθαναν από κορωνοϊό. Υπάρχει καλός λόγος που γίνεται αυτό, αλλά βγάζεις λάθος συμπέρασμα σ' αυτήν την βάση.
Βρε πουλάκι μου, αυτοί που κοινοποιούν το θάνατο στον ΕΟΔΥ είναι οι ίδιοι που υπογράφουν τα ιατρικά πιστοποιητικά θανάτου που θα χρησιμοποιήσει μεθαύριο η ΕΛΣΤΑΤ, και που εσύ περιμένεις να δεις την έκπληξη του αιώνα...
Τώρα μου λες ότι τελικά δεν σου κάνει ούτε η ΕΛΣΤΑΤ επειδή θα έχει τις ίδιες πηγές, ενώ μέχρι τώρα καιγόσουν από προσμονή για τα αποτελέσματά της;

Πόση άγνοια μπορείς να χωρέσεις σε ένα κεφάλι;

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Ιούλ 2021, 00:26

Φτανει ρε πια Φτανει, καταλαβαινουμε οτι θες να βγαλεις το μεροκαματο αλλα ελεος
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Ιούλ 2021, 00:27

pikey25 έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:26
Φτανει ρε πια Φτανει, καταλαβαινουμε οτι θες να βγαλεις το μεροκαματο αλλα ελεος
Το μεροκάματο το βγάζω στη ρακοσυλλεκτική, αν αναφέρεσαι σε εμένα.
Εδώ κάνω χόμπι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δ.Γάκης: «Βάζουμε το πιστόλι στο κεφάλι για ένα εμβόλιο που δεν προστατεύει - Θα μιλάω και ας με κυνηγήσουν»!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιούλ 2021, 00:28

stavmanr έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:19
hellegennes έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 00:16
Και 600 νέοι άνθρωποι από τροχαία, ενώ θα μπορούσαν να το γλυτώσουν. Έτσι είναι η ζωή. Ας απαγορέψουμε λοιπόν τις μετακινήσεις με ΙΧ για να μην έχουμε τέτοια.
Μόνος σου το σκέφτηκες;
Εδώ μιλάμε για μέτρα προστασίας. Αν αυτοί οι 600 σκοτώθηκαν επειδή δεν φορούσαν ζώνη ασφαλείας, ως αντιζωνιστές δηλαδή, σαφώς και θα έπρεπε να συζητάμε για την ηλιθιότητα που κυκλοφορεί εκεί έξω με αποτέλεσμα να χάνονται τσάμπα τόσες ανθρώπινες ζωές.

Εδώ, χάνουμε ακόμη και νέους ανθρώπους επειδή φοβήθηκαν το ...τσίμπημα.
Δεν φοβήθηκαν κανένα τσίμπημα. Αυτοί που πέθαναν, αν πέθαναν από κορωνοϊό, πέθαναν γιατί είχαν σοβαρά προβλήματα.

Μέτρα προστασίας είναι και η απαγόρευση των ΙΧ. Ξέρεις πόσο κόσμο θα έσωζες;

Ε, δεν μπορείς να τους σώσεις όλους. Επιλέγεις. Επιλέγεις αυτό με τους λιγότερους κινδύνους ή τα περισσότερα πλεονεκτήματα. Και σαφώς, όσο κυνικό κι αν ακούγεται, η δυνατότητα να οδηγεί ο καθένας αντισταθμίζει ως όφελος το ρίσκο να πεθαίνουν νέοι άνθρωποι στους δρόμους.

Όσο για τους θανάτους, ας το επαναλάβω άλλη μια φορά: Δεν καταγράφονται στις εκθέσεις του ΕΟΔΥ μόνο οι νεκροί από covid, καταγράφονται όσοι ήταν θετικοί στον κορωνοϊό όταν πέθαναν. Άσχετα για ποιον λόγο πέθαναν. Αυτή είναι η επίσημη οδηγία του ΕΟΔΥ. Σε άλλες χώρες λειτουργεί διαφορετικά. Π.χ. η Γερμανία επέλεξε να μην το κάνει αυτό. Το Βέλγιο επέλεξε να συμπεριλάβει και όσους πέθαναν χωρίς θετικό τεστ, απλά και μόνο με την ύπαρξη συμπτωμάτων. Γι' αυτό έβγαλαν περισσότερους νεκρούς επισήμως από όσους θα έβγαιναν ακόμη και με κατάφωρο βιασμό της υπερβάλλουσας θνησιμότητας.

Στα στατιστικά της ΕΛΣΤΑΤ θα φαίνονται μόνο όσοι επισήμως πέθαναν από κορωνοϊό και όχι όντας απλώς θετικοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών